Kleine middenklas-wagen favoriet van de show Caballero Nieuw kratertje op de maan? „Lilliputters" steeds meer naar de achtergrond 13 DUITSE AUTO-SALON GEOPEND Maatschappelijk werk Zes Europese ministers wisselen ervaringen uit Algemene staking van twee dagen in Argentinië De betrekkingen tussen de VAR en Engeland Rede van dr. Busia Zie Boven Aanbeveling voor de UNO- agenda opgesteld Algerije en kernproeven in de Sahara aangenomen Universitaire priisvragen Zoekt U iets beters? VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economi sche Zaken, prof. Erhard, heeft gisteren in Frankfurt de grote Westduitse auto mobieltentoonstelling geopend, waaraan zevenhonderd exposanten uit dertien lan den (vier uit Nederland) deelnemen. De afgelopen weken hadden de Duitse auto- fabrieken reeds reeksen onthullingen over nieuwe types, wijzigingen en dergelijke gedaan. Borgward en Opel bewaarden hun geheimen het langst: de Bremer fa briek met een grote wagen met een 2,3 liter honderd pk motor, Opel met een klein middenklasse model van 1,2 liter. Giste ren nog kwamen plotseling enige prijsver lagingen uit de bus, onder meer van Ford en Fiat. Een ding valt op deze tentoonstelling vooral op: de voorkeur van het Westduit se publiek voor de zogenaamde „kleine middcnklasse"-wagen, waartoe men ook auto's als de Ford Taunus 12 m, de Opel Rekord en dergelijke rekent. De vraag naar de heel kleine autootjes met een mo tor van 0.5 liter neemt zienderogen af. De produktie van dit type is over het ge heel gezien in een jaar met veertig per cent gedaald. Ook de belangstelling voor de grote wagens als zware Mercedessen van het type 300, grote BMW's, de Opel Kapitans en dergelijk, neemt af. Het gaat hier om auto's met een motor van meer dan twee liter. Het aandeel in de totale Westduitse autoproduktie van dit type nam in het afgelopen jaar met bijna twin tig procent af. De voorkeur gaat alge meen uit naar auto's met een motor van 0,5 tot 2 liter, reikende van de ongetwij feld nog kleine wagens via de Volkswa gen tot de Ford Taunus 17 m. Men beoordeelt te Frankfort de vooruit zichten van deze jaarbeurs bijzonder gun stig. De Westduitse produktie draait op volle toeren in het bijzonder voor de ex port. Een op de twee Duitse auto's wordt reeds geëxporteerd. In het land zelf staan de fabrieken voor een bijzonder scherpe (Van onze correspondent in Wenen) Zes ministers uit de landen van de Euro pese gemeenschap hebben in Wenen een informeel gesprek gevoerd over actuele maatschappelijke vraagstukken, inzon derheid over gezinspolitiek. De Nederlandse minister mejuffrouw Klompé zei, dat zij en haar vijf collega's reeds enige tijd geleden tot de bevinding waren gekomen, dat bepaalde maatschap pelijke problemen in veel landen gelijke facetten vertonen, ondanks nationale eigenaardigheden en verschillen. Het no zemverschijnsel bijvoorbeeld is interna tionaal en heeft ook de jeugd achter het ijzeren gordijn aangetast. Het ligt geenszins in de bedoeling, dat gesprekken als deze tot de zes ministers van de Europese Gemeenschap beperkt blijven. De Finse minister van maatschap pelijk werk, die toevallig in Wenen was, alsmede de Oostenrijkse staatssecretaris Grubhofer, werden uitgenodigd om aan het gesprek deel te nemen. Bij een volgen de bijeenkomst wil men de kring nog meer uitbreiden. Men heeft een zekere overeenkomst in de problemen vastgesteld, maar tevens bleek er verschil te bestaan in onderdelen en vooral in de manier waarop bepaalde moeilijkheden in ieder der vertegenwoor digde landen worden gezien en gedeelte lijk opgelost. De ervaringen, die iedere minister heeft opgedaan en vooral de re sultaten, die op bepaalde terreinen werden geboekt, dienen te worden uitgewisseld. Daarom werd besloten, dat elke deelne mer een documentatie zal opstellen over hetgeen gedaan en bereikt is. Dan kan men een volgende keer ook concreter handelen en misschien zelfs op bepaalde punten ge meenschappelijke gedragslijnen opstel len. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat elk jaar zulk een gesprek zal worden ge houden. Daarbij komen dan allereerst vraag stukken van meer materiële aard ter sprake, zoals kinderbijslag, behuizing, lo nen en emigratie. De meeste aandacht wil men echter aan geestelijke moeilijkheden besteden, aan geestelijke conflicten die met de jongste technische ontwikkeling en het stijgende welvaartspeil in verband staan. Daartoe behoren vooral de jeugd- opvoeding, het beraad met de ouders en met de vertegenwoordigers van maat schappelijke groepen, dorps- en buurtge meenschappen, de invloed van film, radio en televisie op de jeugd, het moderne ver schijnsel van de vereenzaming der men sen, die zich onzeker voelen ook tegen over hun kinderen en die in veel grotere psychische spanningen leven dan vroeger. Ook wil men onderzoeken op welke wijze de regering met de ouders en opvoeders kan samenwerken, zonder echter „dirigis tisch" op te treden. De stand van de Volkswagenfabrieken Op de autotentoonstelling te Frankfort is ingericht als een groot schip, gela den met voor export bestemde auto's. De directeur van het bedrijf, de heer Nordhoff gaf een uiteenzetting aan de journalisten, die de expositie 's avonds voor de officiële opening bezochten. concurrentie, die komt ook tot uiting in de prijzen, die,of stabiel zijn gebleven of met enkele honderden marken verlaagd zijn. Vergeleken met de door invoerrech ten hoge Nederlandse autoprijzen, zijn hier de prijzen zelfs zeer laag! Ondanks de stijgende welvaart zijn er in de Bondsrepubliek op duizend inwoners slechts 47 personenauto's, in Amerika 330, in Zweden 112, in Engeland 85, in Frank rijk 82. in Zwitserland 70, in België 62, in Italië 41, in ons land slechts 36. West- Duitsland hoopt dit jaar niet minder dan een miljoen zeshonderdvijftigduizend auto's (1958: 1.495.000) te maken, waar van het exportaandeel 850.000 zal bedra gen. BUENOS AIRES (UPI) Meer dan twee miljoen arbeiders in totaal negentig Argentijnse vakbonden hebben besloten vandaag over een week, woensdag en don derdag in staking te gaan uit solidariteit met ruim een half miljoen arbeiders in de metaal, de textiel- en de chemische indu strie die hun stakingsbesluit al genomen hebben. Het openbaar vervoer en de elek triciteitsvoorziening zullen vermoedelijk geheel worden verlamd. De regering bereidt reeds maatregelen tegen de stakingsgolf van de volgende week voor, en heeft de hulp van leger en politie ingeroepen. LONDEN (Reuter) De minister van Economische Zaken van de Verenigde Arabische Republiek, dr. Kaissuny, die een privébezoek aan Engeland brengt, heeft woensdag een onderhoud gehad met de Britse minister van Financiën, Amory. Minister Kaissuny is de eerste minister uit Cairo, die sinds de Suezcrisis van 1956 Engeland bezoekt. Einde vorige week had hij reeds een onderhoud met de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Diplomatieke waarnemers menen, dat bij die gelegenheid onderwerp van gesprek waren de mogelijkheid van hervatting der diplomatieke betrekkingen tussen Enge land en de V.A.R., de vorderingen in de hervatting van de handel tussen de beide landen en de vrijgeving van Engelse eigen dommen in Egypte, alsmede de verstrek king van een lening door de Wereldbank aan de V.A.R. ten behoeve van de ver breding van het Suezkanaal. Volgens deze \yaarnemers zou men in Britse officiële kringen sympathiseren met het verzet van bepaalde zijden tegen deze lening, tenzij Israel een vrije scheepvaart door het Suezkanaal krijgt, maar aan de andere kant zou men voor het verstrekken van een lening zijn, in het belang van ver betering der betrekkingen met Cairo. Prof. dr. K. A. Busia, voormalig leider van de Verenigde Partij in Ghana, die, zo als hij heeft verklaard, uit veiligheidsover wegingen enige tijd geleden naar Neder land is gekomen, heeft zijn benoeming als hoogleraar in de sociologie aan het insti tuut voor sociale studie in Den Haag aan vaard met het uitspreken van een inaugu rele rede over het onderwerp: „Sociologie in een snel veranderde maatschappij". Nadat dr. Busia meer dan twintig da gen niet in het parlement van Ghana was verschenen, werd hij geschorst als leider van de oppositie in Ghana. In Nederland aangekomen aanvaardde hij van de Leid- se universiteit en het Instituut voor So ciale studie in Den Haag de aangeboden leerstoel in de sociologie. Door het aan vaarden van deze benoeming heeft prof. Busia zich teruggetrokken uit het politie ke leven. Bij de opening van het nieuwe academi sche jaar van het instituut, met een cur sus van twee jaar in de sociale weten schappen en een cursus van zeven maan den voor sociaal-maatschappelijk werk, zei dr. Busia, dat de vraagstukken die de snelle sociale verandering met zich mee brengt, door de sociaal-wetenschappelijke werkers moeilijk opgelost kunnen worden, als zij in afzondering blijven werken. Dr. Busia betoogde, dat een van de ernstig ste aspecten van de snelle sociale veran dering in Afrika de verwording is van de tradit.onele waarden en de morele nor- Advertentie NATUURZUIVER JgSé OPWEKKEND VERKWIKKEND DE MAN IN DE MODE Na wekenlang de vrouwen mode in al haar facetten en van alle kanten bekeken en besproken te hebben, willen we nu ook eens graag wat meer aandacht besteden aan de herenmode. De heren, die zich zo graag schouderophalend en laatdun kend over die mode uitlaten, gaan zichzelf steeds meer in het middelpunt der belang stelling plaatsen. De verande ringen, die aan hun kleding worden aangebracht zijn wel niet zo ingrijpend als die bij de vrouw, maar daartegen over staat, dat de accessoires zoals sokken, dassen en hoe den soms in een volkomen nieuwe kleurstelling, model of dessinering, die geheel afwij kend is van die van het vorige seizoen, worden gebracht. Om bij de costumes te beginnen zien we dat door smalle korte revers gestreefd wordt naar een langer silhouet de één-rij drie-knoopssluiting voert de boventoon. De zak ken zijn vaak schuin geplaatst en het splitje zowel opzij als achter treffen we weer veel aan. De schouderlijn is rond en enigszins aflopend. Er Fen nouveauté in de avond kleding is het smokingjasje in zwart-groene of rode brocaat, met zwarte revers en man chetten. wordt een steeds grotere voor keur voor lichtgewicht stoffen aan de dag gelegd en ook de katoenen costuums gaan een grote toekomst tegemoet. Ty perend is, dat deze dunne materialen veelal in donkere tinten gebracht zullen wor den. Voor de komende winter zal men veel mohair en bouclé zien in ruit en streepdessins en allerlei mengingen met syn thetische vezels. Een mooi materiaal is een Italiaanse wol-mohair in „light weight", dat sterk kreukherstellend is. Prachtige bronstinten in de zogenaamde multi-kleuren be heersen het modebeeld en verlenen de stoffen 'n prach tige gloed. Olijf-, mos- en zeegroen en diverse tinten blauw, in streep en ruitdes- sins verlevendigen de grijze, beige, bruine en zwarte on dergrond, en brengen de no dige kleurigheid aan. De pan talon heeft vrij smalle pijpen en over het algemeen géén omslag. Een speelse vondst was een splitje in de pijp, en praktisch de omslag, die met een drukker gesloten werd. Voorzover de pantalons niet uit synthetische vezels ver vaardigd zijn, worden ze toch door een speciale bewerking zoveel mogelijk plooivast ge maakt. Naast het gebruikelijke zwart en midnight blue voor smokingjasje, zieri we ze nu ook in andere tinten. Iets ge heel nieuws waren de brokaat- stoffen in zwart met groen of rood. Het smokingjasje, hier van vervaardigd deed ons denken aan een coin de feu. De revers en manchetten wa ren van zwarte zijde en de zwarte pantalon van dunne synthetische stof. De dassen, waarin we een steeds grotere toename zien van de synthetische vezels worden in rustige tinten ge bracht, dit als gevolg van de drukkere dessinering van de costuums. De grootste voor keur gaat uit naar streepdes sins in mooie kleurstellingen; veel lila in combinatie met geel en allerlei tinten groen met. beige of wit. De demies variëren in leng te van 98 tot 108 cm. en zijn dus vrij kort. Voor de zomer ook hier veel lichtgewicht- stoffen en voor de winter veel sprekende materialen zoals pied de poule, visgraat en ruit- dessins. Ook hier zagen we de olijfgroene tint; in een gabar dine-overjas met bruine kno pen en schuine zakken tot een evenwichtig model verwerkt. Ook in de regenjassen krij gen we een steeds grotere variatie. Veel lichtgekleurde jassen met stikselgarnering en zelfs volkomen witte gabar dine-jassen. Evenals in de damesmode zien we ook reversible-jassen, ideaal voor een man, die van variatie in zijn kleding houdt. Naast de effen tinten ook jassen in fantasiedessins zoals bij voor beeld de zo geliefde Prince de Galles-ruit. Iets geheel nieuws is de rib-cord-jas met gebrei de kraag in een drie-kwart model. Dit materiaal, in een Fantasiejasjes in lichtgewicht- stoffen in een kleurig streep- dessin zijn voor het komende seizoen wel zeer geliefd. verfijnder uitvoering aange duid met gentleroy, vindt een ruime toepassing in de heren mode. Vesten en jasjes hier van vervaardigd met grof ge breide kraag, en mouwen en rug van een dunnere kwaliteit wol, om het geheel de nodige soepelheid te geven, worden graag door de vlotte en spor tieve man gedragen. Katy Eén waarneming is geen waarneming, heet het. in sterrenkundige kringen en het bericht uit Boedapest, dat daar een zwarte kring op het maanoppervlak zou zijn gezien toen Loenik II de maan raakte, is in vakkringen dan ook nogal sceptisch ont vangen. Maar: de ivaar- neming van deze Hon gaarse. sterrewacht zal wellicht spoedig genoeg te verifiëren zijn. Want als de Sovjet raket bij het inslaan op de maanbodem een nieuw kratertje heeft doen ontstaan nu, dan loopt dat kratertje niet weg. Erosie, door wind of water, komt op de maan niet voor. Als het kratertje afmetingen heeft, groot, genoeg om van de aarde af te kun nen worden waarge nomen en de Hon gaarse waarnemers be weren dat tenslotte dan komt er gauw ge noeg een kans om hun bewering op haar juist heid te controleren. Die gelegenheid zou zich kunnen voordoen als de maan (omstreeks 21 september) zover aan het afnemen is dat de terminator, de schei dingslijn tussen licht en donker, juist over dat bewuste plekje komt te lopen. Dat plekje ziet dan de zon Ondergaan en de ondergaande zon veroorzaakt op de maan hetzelfde verschijnsel als hier: lange scha duwen. Van de aarde af kan men reeds betrek kelijk kleine oneffen heden in het maan oppervlak aan die lange schaduwen gemakkelijk waarnemen. Is er nu sprake van een nieuw maankrater- tje of, algemener ge zegd: van een nieuwe oneffenheid in demaan- oppervlakte dan zou door vergelijking met oudere waarnemingen van het betrokken ge bied (foto's) kunnen worden vastgesteld of er wel of niet iets is veranderd. Dit lijkt nogal een voudig. Het is het niet. De maan wordt continu gebombardeerd door meteorieten en even continu bewaakt door onze sterrewachten. On der die meteorieten zal er allicht wel eens een zijn geweest met een massa even groot als het Russische maanprojec- tiel en met grotere snelheid van drie kilo meter per seconde, dus groter ravage veroor zakend maar nimmer is enige nieuwe krater gesignaleerd. Maar we kunnen ervan opaan, dat goed-geoutïlleerde observatoria dezer da gen scherp zullen uit kijken, of er soms v. wM NEW YORK (Reuter) De agenda commissie van de UNO-Assemblee heeft zonder stemming op verzoek van 25 Afro- Aziatische landen besloten aan te bevelen het Algerijnse vraagstuk op de agenda te vermelden. Zonder debat beval de com missie aan de Franse plannen voor kern proeven in de Sahara op de agenda té plaatsen, op voorstel van Marokko. Ook. besloot zij aan te bevelen de kwesties van „rassenconflicten ten gevolge van de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek" en de „be handeling van Indiërs in Zuid-Afrika" op de agenda te plaatsen. De agendacommissie beval voorts aan het einde van de lonende zitting te be palen op vijf december. De commissie heeft voOrloDig hespreking van 54 punten aanbevolen, waaronder een vreedzaam ge bruik van de ruimte en de instandhouding van het politieleger. Peking uitgesloten Zij heeft voorts met twaalf tegen zeven stemmen, bij één onthouding, een Ameri kaanse resolutie aanvaard, waarin wordt aanbevolen geen stappen te doen om de vertegenwoordiging van nationalistisch China te vervangen door een afvaardiging van de Chinese volksrepubliek. De Ameri kaanse resolutie werd ingediend nadat In dia. bij monde van zijn minister van De fensie Krisjna Menon, had voorgesteld communistisch China als lid tot de UNO toe te laten. De Amerikaanse plaatsver vangende delegatieleider James Wads- worth verklaarde dat het Indische voor stel, in het licht gezien van verschillende op last van de regering te Peking in Azië ondernomen acties, in elk geval op een verkeerd tijdstip werd gedaan, afgezien van andere slechte kanten ervan. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken Koeznetsov noemde het be lachelijk dat overweging van het recht van een volk van 659 miljoen op vertegenwoor diging in de UNO werd belet door een ..werktuigelijke stemming". „De tegen standers van de Chinese volksrepubliek willen dit land wel internationale ver plichtingen onleggen. doch zij wensen niet dat dit land vertegenwoordigd is bii de be spreking van internationale overeen komsten", aldus Koeznetsov. De Gemeente-universiteit van Amster dam stelt studerenden aan een Neder landse instelling voor hoger onderwijs in staat deel te nemen aan enige prijsvra gen. De faculteit der godgeleerdheid vraagt een critische beschouwing van plaats en functie van de Heilige Geest in de theolo gie van Karl Barth, de faculteit der wis- en natuurkunde vraagt een critisch over zicht over de belangrijkste recente theo rieën van inductieve logica, die der lette ren en wijsbegeerte een schets van leven en werken van Gerhardus Johannes Vos- sius en de faculteit der politieke en so ciale wetenschappen, wijzende op stu dies. die in de laatste decenniën van de hand van cultuureelanthropologen over westerse samenlevingen zijn verschenen, vraagt een critische bespreking van de door hen gevolgde aanpak en de door hen bereikte resultaten. Ten slotte vraagt de faculteit der ge neeskunde een critische studie betreffen de de bestaande theorieën omtrent de wij ze waarop gezwellen en leukaemie ten gevolge van ioniserende stralen kunnen ontstaan. De antwoorden moeten vóór 15 septem ber 1960 worden toegezonden aan de se naat der universiteit te Amsterdam. Op 9 januari 1961 wordt het oordeel der fa culteiten over de ingekomen verhandelin gen in het openbaar medegedeeld en aan de schrijvers der meest voldoende ant woorden, die door de faculteiten de eer der bekroning zijn waardig gekeurd, de gouden erepenning uitgereikt. Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Attillio Gatti, ondekkingsreiziger en auteur heeft een uitstekende kroniek ge schreven over de (dertiende!) Gatti-expe- ditie naar Equatoriaal Afrika. Kleurig, boeiend, dikwijls adembenemend verhaalt hij in HET WILDE ZWARTE HART (uitgegeven door H. Meulenhoff-Amster dam) van een tocht in zenuwslopend tem po naar de eeuwige sneeuw van de Kili- mcj'ndjaro, de bestijging van het Dak van Afrika: de Kibo, ontmoetingen met leeu wen en leeuwenmannen, de verschrik kingen van het Afrikaanse moeras. Gat ti zocht, met zijn zwarte en blanke mede werkers, het gevaar op om de mensen die geen reis naar en door Afrika kunnen ma ken daarover verantwoord te kunnen ver tellen en ze er vooral iets van te kunnen la ten zien door drieëntwintig schitterende opnamen van natuurschoon en mensen en dieren in het hart van een nog steeds niet genoeg gekend werelddeel. DIE SOETE BAZINNE, van de schrij ver M. Wertheim en uitgegeven door Else vier-Amsterdam is, zo vernemen wij, een zeer gezocht boek en dit verwondert ons helemaal niet. Het is een werkelijk mee slepend verhaal, dat zich afspeelt in het Amsterdam van de zeventiende eeuw, middelpunt van wereldhandel en scheep vaart, toen de eerste Engelse oorlog uit brak. Wertheim vraagt geen aandacht voor historische figuren en hun voor het vaderland zo belangrijke daden, maar hij vertelt over de gewonen mensen die toen in Amsterdam woonden, hoe zij vochten om hun bestaan, hoe zij leden, hoe som migen zittend rijk werden, hoe zij bemin den en haatten, zich aan bijna niet te be schrijven uitspattingen overgaven, hoe moeilijk de vrome Joodse immigranten het hadden. Vooral zij, voor wie de bin nenstad van Amsterdam niet onbekend is, zullen dit boek tot en met de laatste blad zijde met genoegen lezen. Wie zich interesseert voor de zogenaam de Hitlerjeugd, waarmee bedoeld wordt de generatie in Duitsland die bij het uitbre ken van Wereldoorlog II dertien jaar was, die kan daarover lezen in de roman van Klaus Stephan getiteld DE EED (uitgave De Boekerij-Baarn). Die jeugd begon haar weg naar onze tijd vol valse illusies, maar de geestdrift veranderde al spoedig in angst en verbittering. Hans Treptow, de hoofdfiguur, moet ditmaal „de eed" af leggen en in deze vijf episodes voltrekt zich de tragedie, die niet ophield met het signaal „Staakt het vuren".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13