BELASTINGVERLAGING THANS MINDER URGENT DAN EEN JAAR GELEDEN Effecten -en Geldmarkt mj Orlon pullovers PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Wereldnieuws Vlottende overheidsschuld wordt geconsolideerd m if c?u Het blijft nog steeds droog H h herenmode-tip Fa. A. EVERTS B?DrÏïF,ETERS* NAAIMACHINES 2 De Duitse belasting op stookolie Twee maal zo hoge winst bij Nederlandse Röntgen Antwerpse theeveiling Twee derde deel naar Nederland verkocht Industriële missie naar Suriname Uitgifte Papierfabriek Doetinchem 11 i 2 37 0 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 (Van onze financiële medewerker) Het is uit de toelichting van minister Zylstra op de staats begroting wel duidelyk geworden dat het bü de opstelling daarvan niet enkel gaat om een evenwicht tussen de ont vangsten en uitgaven van de Staat. In niet mindere mate is ook het oog gericht op de monetaire consequenties en de invloed, welke er van het overheidsbeleid ten aanzien van de staatsfinanciën op de conjunctuur uitgaat. Vooral sinds het einde van de tweede wereldoorlog is de invloed van het overheidsbeleid op de conjunctuur in belang rijke mate toegenomen. Het herstel van de tijdens de oorlog sterk gedaalde nationale produktie heeft de noodzaak van een inflatoire financiering meegebracht en de daardoor ontstane mogelijkheid van een grotere consumptie heeft by velen de mening doen postvatten dat zulk een inflatoire financiering nog zo kwaad niet is. Overbesteding, rentestijging en recessie hebben echter de gevaren van de inflatie weer duidelijk aan het licht gebracht en nu in vele landen de bestedingen in een vry snel tempo toenamen, is het verklaarbaar dat de regeringen alles in het werk stellen om een nieuwe overbesteding en de funeste gevolgen daarvan te voorkomen. De verhoging van het disconto in de Verenigde Staten en in West-Duitsland hebben ongetwijfeld dat oogmerk en ook de staatsbegroting van minister Zijlstra is niet in de laatste plaats gericht op een zodanige beïnvloeding van de nationale conjunctuur, dat een herhaling van de recessie 1956-1957 zo mogelijk wordt voorkomen. Het spreekt vanzelf dat by de bestaande en voortgaande integratie van Europa en de internationale verhoudingen in het algemeen, ook de Nederlandse conjunctuur zich niet kan onttrekken aan de invloed van de economische en monetaire ontwikkeling in het buitenland. Tegen de gevolgen daarvan is ook de meest bedachtzame en deskundige begrotingspolitiek van de Nederlandse regering niet bestand. En in zoverre blyft de gang van zaken in de Verenigde Staten ook voor de Neder landse conjunctuur van het grootste belang, temeer omdat de Europese valuta's aan de Amerikaanse dollar zyn gekoppeld. Wat echter de invloed van liet over heidsbeleid op de Nederlandse con junctuur betreft, kan worden geconsta teerd dat de minister van Financiën zich daarvan ter dege bewust is en de voor 1960 in de begroting uitgestippelde gedragslijn van de regering moet dan ook in dat licht worden gezien. Het heeft begrijpelijkerwijs vooral in de kringen van het bedrijfsleven enige teleurstelling gewekt dat de tijdelijke be lastingverhogingen, op de verlening waar van tot eind 1960 oud-minister Hofstra gestrand is, toch voor dat jaar zullen wor den gehandhaafd, hoewel" minister Zijl stra anderzijds toegeeft dat de belastin gen zich in het algemeen op een te hoog niveau bevinden, hetgeen trouwens zelfs oud-minister Hofstra heeft moeten erken nen. Men zal hierbij echter in aanmerking moeten nemen dat de Nederlandse econo mie in de loop van 1959 een groter ver mogen zich te herstellen heeft getoond dan mocht worden verwacht. De aan drang tot belastingeverlaging, welke er een en twee jaar geleden bestond, was een uitvloeisel van de teruggang in het be drijfsleven en die tot een aanzienlijke be perking van de industriële investeringen leidde. Belastingverlaging zou een rui mere armslag voor het bedrijfsleven be tekenen en ertoe kunnen leiden dat de Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 Showroom: Wagenweg 10f-Jel, 12730 SANITAIRE INSTALLATIES De Westduitse minister van Economische Zaken professor Erhard heeft op een pers conferentie na afloop van een kabinets zitting verklaard dat de voorgestelde be lasting van 30 mark per ton stookolie uiterlijk tot 1962 zal worden ingesteld. In de tussenliggende periode zal de belasting zo nodig kunnen worden verhoogd of ver laagd. Erhard zei dat de belasting waar schijnlijk 300 miljoen mark per jaar zal opbrengen. De belasting is bedoeld om de voorsprong van stookolie in de concur rentie met steenkool te beperken; de op brengst zal worden gebruikt ter financie ring van maatregelen tot sociale steun aan mijnwerkers. De minister deelde mede dat de West duitse minister van Financiën Franz Etzel had toegezegd middelen beschikbaar te maken voor een onmiddellijke hulp aan mijnwerkers die hun betrekking hebben verloren door het sluiten van mijnen of door rationalisatiemaatregelen. Erhard voegde hieraan toe dat de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal bij alle te nemen maatregelen zal worden geraadpleegd. De mijnwerkers-demonstratie De Westduitse mijnwerkers kondigden juist een grote protestmars van 70.000 arbeiders aan die op 26 september zou worden gehouden. De laatste twee maan den werden reeds nagenoeg elke week protestbijeenkomsten gehouden van mijn werkers, die van oordeel waren, dat de regering niet voldoende deed om de crisis in de kolenindustrie te bestrijden. Veel mijnwerkers hebben al sinds 1958 korter gewerkt, maar niettemin zijn de kolen- voorraden blijven groeien. De verkoop met stookolie is daarentegen van 500.000 ton in 1950 gestegen tot ruim negen miljoen ton vorig jaar. De resultaten over 1958 van de n.v. Ne- derlandsche Röntgen-Apparatenfabriek Evershed-Enraf te Delft laten zien, dat de winst ten opzichte van 1957 ruim verdub beld is, terwijl ook in 1958 speciale aan dacht is besteed aan de opbouw van een hechte basis voor de komende jaren, aldus de directie in haar jaarverslag. Ondanks de recessie kon de omzet met 5 percent worden verhoogd. De bruto winst nam toe van 1.212.765 tot 1.260.771. Na aftrek van kosten, afschrijvingen en bijzondere lasten resteert een winst van 66.623 31.168). In het begin van 1959 is de or derportefeuille van alle afdelingen aan zienlijk gestegen. De directie ziet met ge fundeerd vertrouwen de voortgang en ex pansie van het bedrijf tegemoet en ver wacht dat het geaccumuleerd verlies ge leidelijk zal worden gecompenseerd. Na aftrek van de over 1958 behaalde winst resteert nog een verliessaldo van ƒ445.881. gevolgen vvan de recessie in tempo zouden kunnen worden overwonnen. In zijn toelichting op de begroting heeft minister Zijlstra echter een versnelde ex pansie van de economische bedrijvigheid in ons land kunnen constateren, onder meer een stijging van de Nederlandse ex porten, welke boven de raming van het Centraal Plan Bureau uitgaat en voor zo ver er thans reeds cijfers over de bedrijfs resultaten van het eerste halfjaar bekend zijn overtreffen deze in mindere of meer dere mate die van het voorgaande jaar. Het is dus gebleken dat de inderdaad zware belastingdruk in 1959 aan de expan sie van het Nederlandse bedrijfsleven geen onoverkomelijke bezwaren in de weg heeft gelegd en dat zij ook een belangrijke toeneming van de particuliere bestedin gen niet heeft verhinderd. Men zou dus kunnen zeggen dat een belastingverla ging uit een oogpunt van conjunctuurpoli- tiek thans minder urgent is dan ze een en twee jaar geleden scheen en dat ze nu de grotere produktiviteit in een verhoging van de lonen wordt omgezet en de beste dingen daardoor zullen toenemen, zelfs het gevaar voor overbesteding zou vergro ten. Zo gezien, zal men de handhaving van de tijdelijke belastingverhogingen moeten billijken. Begrotingspolitiek Gelijkblijvende belastingen drukken bovendien minder zwaar als het nationaal inkomen stijgt en ook daarom moet wor den toegegeven dat de noodzaak van be lastingverlaging in een opgaande con junctuur minder groot is dan in een tijd van de depressie. Het kan zelfs nodig zijn dat van de staatsbegx-oting een zogenaam de anti-cyclische werking uitgaat, waar door de opgaande conjunctuur enigermate wordt geremd en deze doelstelling heeft ongetwijfeld bij de opstelling van de be groting voor 1960 voorgezeten. Daar komt bij dat in een opgaande con junctuur niet alleen de staatsuitgaven automatisch stijgen, onder meer doordat ook de beloningen van het ovex-heidsper- soneel de in de particuliere sector toege stane verhogingen moeten volgen, maar ook de aandi-ang tot nieuwe staatsuitga ven groter wordt. En het is dus duidelijk dat ook de staatsuitgaven automatisch met de stijging van het nationaal inkomen meegroeien. Dat de stijging van de staats uitgaven voor 1960 bij die van het natio naal inkomen achterblijft, kan daarom als een verdienste van de nieuwe staats begroting worden aangemerkt. Met vol doening mag in dit verband worden vast gesteld dat minister Zijlstra het aanvat ten van nieuwe overheidstaken zoveel mo gelijk wenst tegen te gaan, het afstoten van bestaande taken is echter heel wat moei lijker De staatsfinanciën Ook de consolidering van vlottende schuld bedoelt een groter deel van het na tionaal inkomen te binden en een overbe steding tegen te gaan.» Vandaar dat bij de laatst uitgegeven staatslening conversie van de lening 1962/64 werd opengesteld, van welke conversie voor het grootste deel van de lening werd gebi-uik gemaakt 791 miljoen) en waardoor dit bedi-ag. dus voor een veel langere tijd dan de duur van de lening 1962/64, werd vastgelegd en derhalve aan de geldmarkt werd onttrok ken. Ook bij de financiering van de staats uitgaven moet worden rekening gehouden met de behoeften van het bedrijfsleven en van de lagere publiekrechtelijke licha men, welke laatste met de consolidering- van hun vlottende schuld als bekend thans op de goede weg zijn. Gedurende de eer ste acht maanden van 1959 heeft de Bank voor Nederlandse Gemeenten aan de ge meenten voor een bedrag van 640 mil joen, grotendeels voor consolidatie, ver- strekt en met deze consolidatie wordt nog steeds voortgang gemaakt, waarnaast uiteraard ook nieuw kapitaal aan de ge meenten wordt verstrekt. De onlangs uit gegeven 4'/s pet. lening van de Bank voor Nedei-landsche Gemeenten, groot 100 miljoen tot de koers van 100 percent is een zeer groot succes geworden, zodat slechts een minimaal percentage van de inschrijvingen kan worden toegewezen. Zelfs de 4 1/4 percent lening van Gelder land a 99 percent is er vlot ingegaan, maar zij was slechts 10 miljoen groot, waarvan 3 miljoen reeds tevoren was ge plaatst. In elk geval blijken er in ons land nog altijd grote bedragen voor permanente belegging beschikbaar te zijn voorname lijk bij de institutionele beleggers het geen de Bank voor Nederlandsche Ge meenten er blijkbaar toe heeft genoopt nogmaals met een pet. lening aan de markt te komen, nu tot een bedrag van 75 miljoen en opnieuw tot de koers van 100 pet. Deze lening heeft ook ovex-igens dezelfde voorwaai-den als de eerste, na melijk een looptijd van 25 jaar, terwijl de eerste tien jaar geen vervroegde aflos sing mag plaatsvinden en daarna slechts met een premie van IV2 resp. 1 percent. Deze lening komt min of meer als een verrassing, omdat bekend was, dat Rot terdam en Amsterdam een vier en een kwart percents lening a 99 percent in voor bereiding hadden en daaruit de conclusie werd getrokken, dat de gemeenten weer een zelfstandige financieringspolitiek kun nen voeren. Men kan stellen, dat betrekke lijk kleine bedragen a vier en een kwart percent tegen 99 percent kunnen worden verkregen, maar voor grotere bedragen vier en een half percent tegen 100 percent moet worden betaald. Elegant kan men de nieuwe uitgifte van de Bank voor Neder landse Gemeenten zeker niet noemen gelet op het feit, dat zij krachtens haar doel stelling de belangen van de gemeenten moet bevoi'deren, terwijl zij thans als con currente van Rotterdam en Amsterdam optreedt. Het kan daarom niet bevreem den, dat de Gemeente Rotterdam reeds een scherp protest tegen deze handeling van de Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft doen horen. In elk geval heeft het sane- x-ingsproces ten aanzien van de financie ring der gemeentelijke uitgaven, thans op nieuw voortgang, terwijl, zoals uit de staatsbegroting is gebleken, de centrale overheid haar beroep op de kapitaal markt ditmaal tot 625 miljoen zal be perken. Het is ongetioijfeld de bedoeling een ze kere stabiliteit ten aanzien van de rente stand te verkrijgen, waarmee de volks huishouding ook het meest is gediend. Al leen als de stijging vay. de rentestand in het buitenland mocht aanhouden, zal men ook in ons land aan hogere rentetarieven niet kunnen ontkomen. De effectenbeurzen bleven ook deze week in de ban van de onzekere houding van Wallstreet, waardoor de omzetten ook te Amsterdam aanmerkelijk zijn vermin derd. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Advertentie Du Pont High Bulk de beste kwaliteit „orlon". prachtig afgewerkte V-hals, gemakkelijk wasbaar nieuw assortiment rsWeureni In Antwerpen is de eerste veiling van uit Indonesië afkomstige thee begonnen. Het aanbod omvatte 2321 kisten Java-thee, voor het grootste deel afkomstig van door de Indonesische regering overgenomen Nederlandse thee-ondernemingen. Er was grote belangstelling en zowel naar het oordeel van Nederlandse handelaren als van Indonesische vertegenwoordigers wa ren de prijzen aan de hoge kant. Geschat werd, dat van de eerste 20 partijen van ongeveer 400 kisten tweederde deel naar Nederland werd verkocht. De prijzen lagen slechts enkele pennies onder de taxatieprijzen, die naar Nedex-- lands oordeel, gezien de matige kwaliteit, aan de hoge kant waren. Van de eerste 20 partijen werden 3 zendingen opgehou den. De Indonesische ambassadrice in Brussel, Laili Rusad, woonde de veiling bij. Van Indonesische zijde was voorts aanwezig het hoofd van de Pusat Perkebu- nan Negara-Baru (de Indonesische gouver nementslandbouwbedrijven die belast zijn met het beheer over de Nederlandse on dernemingen), luitenant-kolonel Sujoto. Van Indonesische zijde is in Antwerpen medegedeeld, dat de volgende veiling van thee uit Indonesië op donderdag 5 novem ber zal worden gehouden. Men voegde hier aan toe, dat op 11 oktober een zending van 2500 kisten thee uit Djakarta in Antwer pen wordt verwacht. Een twintigtal vooraanstaande Neder landse industriëlen heeft op het bureau van het Nederlands Verbond van Werkge vers nadere beslissingen genomen over de reis, die ongeveer 20 vertegenwoordigers van Nederlandse bedrijven en industriële combinaties in november naar Suriname zullen maken. Het doel van deze missie zal zijn een nauwere samenwerking binnen het ko ninkrijk te bevorderen en de mogelijkhe den tot vestiging van Nederlandse bedrij ven in Suriname ter plaatse te beschou wen. In Suriname heeft de regering faci liteiten bekendgemaakt, die aan buiten landse investeerders kunnen worden ver leend. De missie vertrekt op zaterdag 7 novem ber per vliegtuig naar Suriname en zal daar ongeveer een week verblijven. Van de bedrijven die aan deze missie deelnemen, kunnen vooxTopig worden ge noemd de Verenigde Machine Fabrieken Stork-Wex-kspoor, de fa. Bruynzeel, die in Suriname twee houtverwerkings bedrijven exploiteert en de initiatiefneem ster is van deze missie, de K.L.M., de Koninklijke Maatschappij voor Haven werken, de Amsterdamse Ballastmaat- schappij, de Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gelder Zonen (die een proefaanplant van pinus in Sux-iname heeft) en de In dustriële Handelscombinatie Holland, waarin diverse scheepsbouwbedrijven en industrieën vex-enigd zijn. 5.9. „U hebt toch zelf uw elektriciteit meegebracht, meneer Smithy?", sprak Panda en hij wees door het venster op de auto, die op de binnenplaats geparkeerd stond. „Zeuntjeantwoordde Smithy op plechtige toon. „Dat is een schitterend idee! De accu van mijn kar, dat is het!" Op een holletje begaf hij zich naar zijn voertuig en monteerde een dikke kabel in het inwendige van de motor. Geholpen door Panda droeg hij vervolgens nog een aantal kijk- en luister apparaten naar bin nen en stelde deze in de feestzaal op. „Uw edelmoedigheid kent geen grenzen, 0 edele gast", sprak de hertog ontroerd. „Doch onthul mij eens, wat bevatten al deze schrijnen?" „Dat zul je gauw genoeg zien", verklaarde Smithy, terwijl hij de toestellen met de kabel naar zijn auto verbond. „Nog even en jullie staan oog in oog met de be schaving". Op dat ogenblik kwamen alle apparaten plotseling lot leven. De platen speler bezong met. schor geluid de vreugde van het soldatenleven, de radio bracht ge wijde muziek ten gehore en twee televisie toestellen bekampten elkaar met verslagen van een motorrace en van een breiwed- strijd. Uit het opgewonden gedrag van de kasteelbewoners viel duidelijk op te ma ken, hoezeer zij onder de indruk waren van Smithy's verrassing. Deze zag de luchtsprongen van de feestvierders met welgevallen aan. „Prachtig!", prees hij. „De beentjes van de vloer Zo mag ik het zien, lui. Het is nog wel geen boegie- woegie, maar voor beginnelingen dansen jullie niet slecht!" Naar de Amsterdamsche Bank meedeelt stelt zij de inschrijving open op nominaal 527.000 gewone aandelen, voor 1/4 ge rechtigd tot dividend over 1959 en tenvolle tot het dividend over volgende boekjaren, in Vromen en Papierfabriek Doetinchem n.v. te Doetinchem, tegen 150 percent. De inschrijving is op vrijdag 25 september, uitsluitend voor houders van claims. Vier claims geven recht op toewijzing van no minaal 1000 nieuw aandeel. De claim- handel zal beginnen op maandag 21 sep tember. Officiële beursnotering en door- eenleverbaarheid met de reeds uitstaande aandelen zal worden aangevraagd. De directie acht de resultaten over het eex-ste halfjaar 1959, gezien de niet onbe langrijk hogere nettowinst, zeer bevredi gend. Op het ogenblik zijn de diverse af delingen volop van orders voorzien, zodat men genoodzaakt is voor vex-schillende px-odukten betrekkelijk lange levertijden te vragen. De directie meent dat de resul taten van het tweede halfjaar stellig niet minder zullen zijn dan die van het eerste halfjaar. Ook verwacht zij over het ver hoogde kapitaal over 1959 eenzelfde divi dend te kunnen uitkeren als over 1958. (12 percent, waarvan 5 pex'cent in contanten Of gewone aandelen). Hoewel de liquidlteitspositie niet oribe- vx-edigênd mag" worden genoemd, is het duidelijk, aldus de-directie, dat alle niet onbelangrijke uitbreidingen en investerin gen vrij hoge kosten met zich brengen. Om de liquiditeitspositie op het wenselijk ge achte peil te houden meende de directie goed te doen tot deze uitgifte over te gaan. Het fabriekscomplex in Doetinchem is te klein geworden. Derhalve werd in de na bij gelegen gemeente Zelhem een indus trieterrein aangekocht. Het ligt in de be doeling het gehele papierverwei-kingsbe- drijf naar Zelhem over te plaatsen. Bij de vennootschap zijn thans circa 300 personen in dienst. Produktie en omzetten hebben zowel naar waax'de als naar hoeveelheid een gestadige stijging vertoond. Van de eigen produktie aan papier en papierwa ren wox'dt thans tussen 30 en 40 percent geëxporteerd. Advertentie Erelid. De Deense kerngeleerde profes sor Niels Bohr is benoemd tot erelid van de Russische academie van we tenschappen. Hij nam het diploma don derdag op de Russische ambassade te Kopenhagen in ontvangst. Succes. Honderdduizenden spreeuwen en duiven die de statige Britse gebouwen en monumenten bevuilen worden ver dreven door een nieuw systeem waar door zij via dunne koperen geleiders elke seconde een ongevaarlijke schok krijgen. Dit systeem werd vorig jaar voor het eerst met succes gebruikt te gen de duiven van de kathedraal van Sint Paul. Met hamers en beitels had men een centimetersdikke laag vogel- vuil moeten vex-wijderen. Schroef. Met ingang van volgend jaar zullen niet bij coöpex-aties of kolchozen aangesloten Tsjechische boeren tot veertig percent belasting moeten beta len van de opbrengst van hun oogsten. In de coöperaties bedraagt de belasting ten hoogste zeven percent van de op brengst. Schending. Het communistisch-Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag zijn 67ste ernstige waarschuwing uitgevaardigd naar aan leiding van een schending van de Chi nese wateren door een Amerikaans oorlogsschip. Aanslag. Op de woning van de voormali ge Argentijnse minister van Binnen landse Zaken, Eduardo Busso, is gis teren in Buenos Aires een bomaanslag gepleegd. Busso en zijn chauffeur, die zich voor de woning bevonden, werden licht gewond. De bomaanslag is volgens de politie het werk van peronisten. Staatsgevaarlijk. De 38-jarige Christian Schuricht uit Seifex-tshein in de buurt van Leipzig in Oost-Duitsland is geax-- resteerd omdat hij zijn buren had uit genodigd naar de Westduitse televisie te komen kijken, zo meldt de „Leipziger Volkszeitung". Schuricht is beschuldigd van „provocatie en staatsgevaarlijke propaganda". Het programma was een 'dócumêntaire over het leven van Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet- Unie. Geen bezwaar. De leider van de commu nistische partij in Kroatië, Vladimir Bakaritsj, heeft op een persconferentiè gezegd, dat de Joegoslavische regering er geen bezwaar tegen heeft, dat kar dinaal Stepinatsj na zijn gevangenis- straf zijn kerkelijke functie hervat. De kax-dinaal werd in 1946 veroordeeld tot zestien jaar gevangenis wegens colla boratie met de Duitsers, en vertoeft nu onder politietoezicht in een dorpje. Ingestort. Bij een instorting in een ce mentfabriek te Skoevde in Zuid-Zwe den zijn donderdag zes mensen om het leven gekomen. De zes mannen ston den boven op een veertig meter hoge steiger, die plotseling instortte. De man nen kwamen terecht op een cementen vloer. Typisch. „Een typische fout van het kapi talistische stelsel" noemde premier Kroesjtsjev dondex-dag het weigeren van de lift in het Waldorf Astoriahotel in New York. De lift kwam op de der tigste verdieping tot stilstand. De Rus sische .premier die naar zijn kamers tex-ugkeerde na de officiële lunch in ho tel Commodore, besloot na enkele mi nuten wachten te voet naar zijn vertrek ken op de 35ste verdieping te gaan. Bagage. Een Amerikaans militair vracht vliegtuig is donderdag op het internatio nale vliegveld van New York aange komen met de bagage van Kroesjtsjev en zijn gevolg. 840 koffers die samen 11.400 kilo wegen. Met zes vracht auto's is de bagage onder politie-escor- te de stad in gebracht. Protest. Ongeveer 2.500 personen hebben donderdag in Carnegie Hall te New York een vergadering bezocht die was be legd uit protest tegen de komst van Kroesjtsjev. De zeven sprekers, onder wxe de weduwe van McCarthy, hekel den in felle bewoordingen de uitnodiging van px-esident Eisenhower. Uitbreiding. De commandant van hét Kremlin, generaal Vedenin, heeft op een persconferentie meegedeeld dat pre mier Kroesjtsjev opdracht heeft gege ven in het Kremlin een conferentiezaal te bouwen, waarin zesduizend mensen een plaats kunnen vinden. De conferen tiezaal -van de Opperste Sovjet, die plaats biedt aan drieduizend personen wordt te klein. Sinds de bouw van de legerschool in 1934 is er in het Kx-emlin vi-ijwel niets meer bijgebouwd. Slijtage. De top van de Marmolada, de hoogste top van de Dolomieten, blijkt in vijftig jaar tien meter lager gewor den 'e zijn. Het peil van het Lago Maggiore is gedaald tot 57 centimeter boven de laagste stand sedert 150 jaar. In de afgelopen vier weken is Jeen re gen gevallen en de bergstromen en be ken zijn opgedroogd. Het K.N.M.I. deelt mede: Er strekt zich een hogedrukgebied uit van de Azore'n tot de Britse eilanden. Maar door een op leven van de depressie-activiteit op het oostelijk deel van de Oceaan wox'dt dit aan zijn noordwestflank aangetast en gedwon gen zich verder in zuidoostelijke richting te verplaatsen. Voor het weer in Neder land heeft dit nog geen directe gevolgen. De aanvoer van lucht van de Noordzee wordt in stand gehouden, maar wel wordt de lucht vochtiger, nadat een zwak front gepasseerd is. Aangezien het weer nog on der invloed van een hogedrukgebied blijft, houdt de droogte de komende 24 uur aan. In de temperaturen komt weinig veran dering. Wel wordt het de komende nacht op plaatsen, waar voldoende bewolking aanwezig is, minder koud dan de afge lopen nacht. WEERRAPPORTEN Zaterdag 19 september Zon op 6.19 uur, onder 18.48 uur. Maan op 19.51 uur, onder 8.51 uur. Maanstanden 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in Uitluiden Vrijdag 18 september Hoog water 4.23 en 16.45 uur. Laag water 0.12 en 12.29 uur. Zaterdag 19 september Hoog water 4.59 en 17.20 uur. Laag water 0.51 en 13.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum -temperaturen M (Q 3 binnen- en buitenland. B U 0 Neerslag 1 laatste 24 uur. Den Helder zwaar bew. n 17 0 Ypenburg zwaar bew. windst. 18 0 Vlissingen mist no 18 0 Eelde zwaar bew. windst. 18 0 De Bilt mist no 18 0 Twente mist windst. 19 0 Eindhoven mist windst. 20 0 Zd Limburg mist nno 19 0 Helsinki zwaar bew. nw 9 1 Stockholm licht bew. nw 15 0 Kopenhagen half bew. wzw 15 0 Aberdeen mist windst. 16 0 Londen geheèl bew. nno 16 0 Amsterdam zwaar bew. windst. 18 0 Brussel onbewolkt no 20 0 Luxemburg onbewolkt no 20 0 Parijs onbewolkt nno 22 0 Bordeaux mist windst. 24 0 Grenoble zwaar bew. windst. 25 Nice licht bew. n 24 Berlijn licht bew. w 17 0 Frankfort onbewolkt ono 21 0 München mist windst. 19 0 Zürich licht bew. n 19 180 Genève geheel bew. no 22 120 Locarno onbewolkt windst. 22 8 Wenen mist 19 0 Innsbrück zwaar bew. ono 18 7 Athene onbewolkt windst. Rome mist windst. 28 15 Ajaccio half bew. óno 27 0 Lissabon geheel bew zzw 24 9 Mallorca licht bew. n

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2