Warm welkom voor Prinses Beatrix bij mevr. Roosevelt eervliet Politiek steekspel begint op dinsdag 29 september Prinses Irene onthult „Steen van Dankbaarheid" in Yeghel Draai er een lamp in.... Televisie^beleïdl Kroesjtsjev in New York Russische pers houdt de belangstelling warm Druk bezoekenprogramma eindigde in een domein vol herinneringen TWEEDE KAMER Heffing van havengeld in IJmuiden voor niet-vissersschepen <~Prciatótoel ïïlif bFrlFÖFn fp 3 Airborne-monument ter nagedachtenis van de gevallen Amerikaanse parachutisten SLECHTHORENDEN PHILIPS Nederlandse mijnwerker in België verongelukt Op de 200 Jaar geleden VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 De Nederlandse Televisiestichting heeft bij Koninklijk Besluit haar sluitstuk ge kregen in de benoeming van een voorzit ter,°de heer E. A. Schüttenhelm. Zij kan thans aan het werk gaan en dat er werk genoeg aan de winkel is, moet iedereen duidelijk zijn die enigszins op de hoogte is van de vele ingewikkelde problemen op dit terrein. De Nederlandse Televisie, vastgebonden aan de bestaande omroepverenigingen, worstelt niet alleen met artistieke, tech nische en televisionair-esthetische proble men, doch vooral ook met organisatorische. De samenwerking in de N.T.S. berust 'op bet zuilenprincipe en op de mate van coördinatie, die in dit lichaam tussen de verschillende opvattingen en bereidheden kan worden bereikt. Deze coördinatie lijkt de eerste taak en zorg van de nieuwe voor zitter te worden, wiens tact en leiding gevend vermogen factoren zullen zijn voor het succes. Het is geen gemakkelijke functie, waartoe de heer Schüttenhelm geroepen is. Zijn persoonlijke instelling is niet gebleken uit vorige werkzaamheden, doch hij is katholiek en in een lichaam als de N.T.S. zal dat wellicht plooien veroor zaken, die hij als voorzitter en leidsman van algemeen bestuur en raad van beheer voornamelijk zelf zal moeten gladstrijken. Ofschoon de benoeming van een katho liek wel ia de lijn der verwachtingen lag, doordat men met een enigszins evenwich tige verdeling van coördinerende functies op dit terrein rekening moest houden, waren betrokkenen geneigd aan te nemen dat in ieder geval een volkomen onafhan kelijke figuur zou worden aangewezen. Niemand zal zich ontveinzen dat juist op het gebied der massa-communicatie- middelèn waarvan de televisie een der meest suggestieve en indringendste zal worden praktische verschillen van levensbeschouwelijke opvatting bestaan en zullen rijzen. Op het gebied van de film is dat verschijnsel reeds uitgegroeid tot gestabiliseerde verschillen, die het naast elkaar bestaan van filmisch-organisatori- sche instituten onvermijdelijk hebben ge maakt. De film staat in tweeërlei opzicht in nauwe betrekking tot de televisie: als vergelijkbaar visionair medium op zich zelf en als gebruiksmateriaal voor de televisie. De praktijk der filmkeuring en dat zal ook voor de kijkspelen der televisie gelden zal zijn intrede ook in de televisieprogrammatiek doen en heeft die trouwens al gedaan. Dat is een prak tische moeilijkheid van de eerste rang, waarmee de nieuwe N.T.S.-voorzitter te kampen zal krijgen. Zo zijn er méér te bedenken. De neiging tot selecteren en schiften is bij de ene levensbeschouwing sterker dan bij de andere. De vrijheid van kennisneming, die aan het grote publiek wordt toegestaan, is aan volkomen ver schillende normen gebonden. Wat de één ontoelaatbaar en ongeschikt acht, zal de ander zien als een noodzakelijk element van voorlichting. Wat de één beschouwt als een onschuldige ontspanning voor het oog, vindt de ander in strijd met de gel dende ethica. De ethica zelf is niet alge meen genormaliseerd. De televisie heeft, als kijkspel, voornamelijk met de directe vorm der dingen te maken, die niet kan worden verdoezeld of veranderd. Daarbij coördinerend optreden tussen ruilen van principieel verschillend funda ment moet uitzonderlijk moeilijk zijn, vooral wanneer men het stempel van een der zuilen draagt. Zolang echter niet gebleken is, dat deze moeilijkheden voor de nieuwe voorzitter onoverkomelijk zijn, mag men aannemen dat hij, in spijt van alle theorie, in de praktijk de juiste weg en de vruchtbai-e tactiek zal weten te vinden om de Neder landse televisie te stimuleren in de rich ting van het algemeen belang, die voor haar gelegen is in haar eigen ontwikkeling tot. doelmatig element van volksopvoeding zonder bekrompenheden: de moderne mens aansprekend en steunend met objec tieve voortvarendheid. (Vervolg van pagina 1) Kroesjtsjev schepte er genoegen in de rol van goedgemutste clown te spelen, schertsend over het kapitalisme te spre ken en duidelijk makend, dat hijzelf niet te bekeren is. Hij legde evenwel de nadruk op wat de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie kan verenigen: de wil tot vrede. Her haaldelijk ontving Kroesjtsjev applaus na dergelijke opmerkingen. Het grootste deel van zijn lange rede berustte op im provisatie. Opnieuw bleek welk een be gaafd en gemakkelijk formulerend rede naar hij is, al ging er van de kracht en de nadruk van Kroesjtsjevs toespraak bij de vertolking wel een en ander verloren. In de vroege avonduren verschenen enige tientallen demonstranten, voorna melijk Oekraïners, met plakkaten op straat. De politie hield hen tenminste vijf tig meter van Kroesjtsjevs hotel verwij derd, doch verrichtte geen arrestaties. In de rede die Kroesjtsjev donderdag avond in de economische club te New York hield, werd de nadruk gelegd op de we derzijdse handel. Aan het slot der bijeenkomst vroeg men Kroesjtsjev waarom de Sovjet-Unie door gaat met censuur toe te passen op de kopij der buitenlandse correspondenten. De Rus sische leider was hierdoor kennelijk ge irriteerd. Dit is, zo zei hij, een interne zaak en met Eisenhower is afgesproken, dat daarover niet zou worden gesproken. Hij verweet de Amerikaanse regering, dat zij de zanger Robeson verboden heeft op te treden in het buitenland. Zo kan de Sovjet-Unie ook maatregelen nemen te gen wat haar niet bevalt. De voorzitter bood als tegenprestatie van wat Kroesjtsjev de aanwezigen in deze bij eenkomst geboden heeft, aan, hem desge wenst een baan te bezorgen onder het kapitalistisch systeem. Kroesjtsjev ant woordde dit aanbod te zullen aannemen indien het kapitalisme overwinnaar zou blijken, doch tot dusverre is hij tevreden met de eisen, die aan zijn huidige positie worden gesteld. Stemverheffing Kroesjtsjev legde zijn gehoor van twee duizend zakenlieden het zwijgen op door met heengaan te dreigen als zij niet op hielden hem in de rede te vallen. Telkens werd Kroesjtsjev in de rede gevallen ter wijl hij bezig was een vraag te beant woorden. De Russische premier zweeg een tijdje en zei toen met stemverheffing: Ik ben een oude rot en gij kunt mij met die kreten niet in de war brengen. Gij moet genoeg gastvrijheid tonen om mij niet in de rede te vallen. Als men niet wil luisteren kan ik wel weggaan". Met nog meer stemverheffing riep hij uit: „Ik ben hier niet gekomen om te bedelen. Ik kwam hier als vertegenwoor diger van een groot land en een groot volk. Die kreten kunnen de grote prestaties van ons volk niet wegvagen". Hierop werd ge roepen-: „Geef antwoord op de vragen". Kroesjtsjev antwoordde streng: „Ik zal antwoorden als men mij niet meer in de rede valt". Er volgden enige ogenblikken stilte en Kroesjtsjev ging verder met zijn antwoord. MOSKOU (UPI). De Russische pers blijft grote aandacht besteden aan het be zoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten. De halve voorpagina van de „Pravda" en de „Izvestia" werd vandaag in beslag genomen door verslagen van Kroesjtsjevs reis en vragen die hij in de persclub beantwoordde. Tot de vragen en antwoorden die werden gepubliceerd be hoorden ook die over de kwestie Hongarije en over Kroesjtsjevs rol ten tijde van Sta lin. In vrijwel de gehele Russische pers wordt gehamerd op de noodzaak de koude oorlog te beëindigen. Alle bladen schrijven over een hartelijke ontvangst. In enkele artikelen wordt opgemerkt dat een deel van de Amerikaanse pers een beroep doet op het publiek de Russische premier koel te ontvangen. In het Noordbrabantse dorp Veghel heeft prinses Irene donderdag namens de Koningin een Airborne-monument ont huld door een parachutegordijn rond de steen van dankbaarheid in. Veghel weg te schuiven en er een koninklijke erekrans aan te hechten. Daarna klonk het Ameri kaanse volkslied over de hoofden van dui zenden en duizenden sapengestroomde mensen tussen een woud van vlaggen. Het monument is opgericht ter herinnering aan de gesneuvelde parachutisten van de 101- ste Amerikaanse divisie luchtlandings troepen, die vijftien jaar geleden in Noord- Brabant neergelaten werden om de strijd met de vijand aan te binden. Een tachtig tal Amerikaanse oudstrijders uit die da gen, van wie dertig nog in actieve dienst zijn, was naar Veghel gereisd om teza men met 23 vertegenwoordigers van de tegenwoordige bemanning van de 101ste divisie de plechtige herdenking bij te wo nen. Op de gedenksteen, een reusachtige, in Limburg gevonden zwerfkei, prijkt een bronzen kangoeroe, het geheime code-dier van de divisie, die zelf de „Screaming Eagle" (krijsende adelaar) in haar bla zoen voert. Kransen Een vaandelwacht van de divisie, gesto ken in donkerblauw met zilveren helmen, dertien man met twee hoofdofficieren had de erewacht betrokken. Ook deputaties van de Belgische oudstrijders en van het ve teranen legioen Nederland waren met hun vaandels aanwezig. Een krans van de Koninklijke Nederlandse Strijdkrachten werd gelegd door de staatssecretaris van defensie, luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeijer, kransen van NAVO-generaal "lorstad, gelegd door generaal majoor Victor A. Conrad, van de Amerikaanse en Canadese strijdkrachten en regeringen door Herbert P. Fales, Amerikaanse atta ché te Den Haag en door generaal majoor G. Kitching. Ook werd een krans gelegd van gene raal Charles de Gaulle, vertegenwoordigd door de generaal Giraud, van de Poolse parachutistenbrigade uit 1944 door oud commandant generaal majoor Sosabows- ki, door generaal majoor J. M. H. Bouhon uit België en door de chef-staf van het Luxemburgse leger majoor E. H. Crieps, namens hun ministers van defensie. Ook een deputatie van de Amerikaanse oud strijders van de Airborne divisie legden een krant, ter herinnering aan zijn glorieu ze strijd, alsook generaal majoor T. L. Sher burne, eertijds hun divisie commandant. Namens het „oude" leger schikte luite nant generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst bloemen en linten tussen de vele, vele huldeblijken. Bij deze plechtig heid speelde de Koninklijke Militaire Ka pel in ceremonieel tenue stemmige Vale- riusklanken. Na het vertrek van prinses Irene en haar gezelschap werd de plechtigheid voortge zet met de doop van een straat, genoemd naar kolonel Johnson, die 15 jaar geleden bij Heteren gesneuveld is. Vervolgens werd een vaandel aan vertegenwoordigers van diens oude regiment, het 501ste, over gedragen, met de benoeming van deze le gerafdeling tot ere-regiment van Veghel. Daarna volgde de wijding van het mo nument door de hoofdlegeraalmoezenier mgr. J. J. M. van Straelen, bijbellezing door de luchtmachtpredikant majoor L. van Willigen van Veen en een gebed door de hoofdlegerrabbi, majoor L. Slagter. Oud oorlogspremier prof. mr. P. S. Ger- brandy hield een rede, waarin hij herin neringen ophaalde aan de voorbereiding en de uitvoering van het stoutmoedige luchtlandingsplan en besloot met een ver wijzing naar de vele landen achter het ijzeren gordijn, die nog in onvrijheid leven en lijden. Een vertegenwoordiger der oud-para chutisten plaatste, terwijl de frisse herfst wind door de opgestelde vlaggen van alle Amerikaanse staten jóeg, tot slot van de plechtigheid een urn met aarde uit deze staten en uit de tuin van het Witte Huis bij het monument. Advertentie NEWBURGH, NEW YORK (UPI) Prinses Beatrix heeft donderdag de Ame rikaanse militaire academie te West Point geïnspecteerd en de cadetten stelden dit bezoek kennelijk op hoge prijs. Het ge zelschap arriveerde 's morgens om 11 uur. De Prinses werd rondgeleid door de super intendent van de militaire academie ge neraal Garrison Davidson. De academie is gevestigd op een heuvel die uitzicht biedt op de ivier de Hudson. In het kantoor van generaal Davidson werd de Prinses een cadettensabel aangeboden. Voorts zal de academie een wassenbeeld van een ca de academie een wassen beeld van een ca- da sturen. In het kantoor waren ook ter begroeting aanwezig luit.-kol. John T. Bergman en diens echtgenote. Dr. Berg man. die thans in het Amerikaanse leger dient, is in Alkmaar geboren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft hij in het Ne derlandse leger gediend. De Prinses ont moette er ook cadet Robert E. Montgome ry junior 20, uit Whittier, Californië. Aan deze rijzige, blonde jongeling, met kortge knipt haar, was de eer te beurt gevallen de Prinses op West Point te escorteren. Het gezelschap pauzeerde in de Thayer Hall, de gotische kapel der cadetten, wel ke een fraai uitzicht biedt op de academie en begaf zich vervolgens naar de eetzaal der cadetten. Daar stapte de Prinses op een balkon vanwaar zij de „Helcats" mars muziek zag en hoorde spelen en 2.500 in gelid naar hun noenmaal zag marcheren. De Prinses stelde cadet Montgomery tal van vragen over het lesrooster van West Point en de wijze van opleiding en discipline. Van West Point reed het hoge gezelschap naar Newburgh, waar de Prinses een van George Washingtons hoofdkwartieren uit de revolutie bezichtigde. Een Nederland se tweeling, Jane en Agatha Verstoep, in een Nederlandse klederdracht bood de Prinses een boeketje rozen en anjers aan. De volgende pleisterplaats was het voet balveld van de Newburgh Academy, waar 1.500 schoolkinderen juichten toen burge meester William B. Ryan de Prinses een oude prent van Newburgh aanbood. Deze dag van de Prinses begon om half negen, toen zij het Waldorf-Astoria hotel in New York verliet. Het gezelschap stop te bij c.e Sterling Forest Gardens, vijf kilo meter ten noordwesten van Tuxedo in de staat' New York voor een ceremoniële tulpenplanting. Op weg naar Tuxedo be wonderde de Prinses het fraaie landschap van de Hudson. Een politie-auto die aan de stoet auto's vooraf ging, kreeg een lekke band, waardoor enige vertraging ont stond. Nogmaals was er vertraging, toen een functionaris van de stad New York met de hand tussen een autodeur beklemd raakte en naar een ziekenhuis moest wor den gebracht. In de pas aangelegde Sterling Forest Gardens, wuifde Prinses Beatrix naar de Advertentie tV eet U dat de moderne hoortoestellen en hoorbrillen niet alleen veel betere resultaten geven dan tot voor kort mo gelijk was, maar dat ze bovendien véél goedkoper in het gebruik zijn? Neemt U eens een proef met een van de nieuwe hoortoestellen Wij zijn in dit fabrikaat gespecialiseerd en zullen U gaarne de volledige Pbüips- kollektie demonstreren. Vraagt gratis brochure bij bet van ouds bekende en vertrouwde adres: horen zien KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 16171 ongeveer driehonderd belangstellenden. Zij plantte de eerste van de te zijner tijd anderhalf miljoen tulpen, hyacinten en andere bolgewassen. De tulp, die zij plant te was de „Prinses Beatrix". Zij verricht te deze handeling met een zilveren schep je, na de bol te hebben aangenomen van een meisje in een Nederlandse kleder dracht. Vassar College Des middags volgde een bezoek aan de bekende meisjesschool van Poughkeep- sie, het Vasser College. De Prinses toonde veel belangstelling voor een slaap- en ver- blijfzaal, ontworpen door de bekende Ame rikaanse architect Marcel Breuer. Breu- er heeft onder meer de nieuwe Amerikaan se ambassade in Den Haag en de „Bijen korf" in Rotterdam ontworpen. De student, die de Prinses rondleidde vei-telde later, dat zij bijzonder was ge ïnteresseerd in de verschillen tussen Amerikaanse en Nederlandse scholen. In Amerikaanse scholen studeert men in de slaap- en verblijfzalen, Nederlandse uni versiteiten hebben studiezalen voor ver schillende onderwerpen. Daarna legde de Prinses in Hyde Park een krans op het graf van Roosevelt. Ook premier Kroesjtsjev zal Roosevelt's graf bezoeken. Daarna ging het naar de Franklin D. Roosevelt bibliotheek, waar een speciale toonstelling was ingericht. Aan de muur hing een spandoek met de woorden „welkom terug in Hyde Park, Prinses Beatrix". Hieronder waren foto's van het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Hyde Park, en van Koningin Juliana en me- Woensdagavond heeft zich in een Bel gische kolenmijn te Glain een instorting voorgedaan waarbij vier mijnwerkers werden bedolven. Redders zijn erin ge slaagd hen te bevrijden. Drie van hen konden na verbonden te zijn naar huis gaan. De vierde man bleek echter reeds te zijn overleden. Het is de 34-jarige Ne derlander Marinus Blom uit Geleen, ge huwd en vader van acht kinderen. vrouw Roosevelt, genomen toen deze in 1948 Nederland bezocht. Er waren ook af beeldingen van Prinses Margriet, van wie president Roosevelt peetvader was Voor het bezoek aan de bibliotheek was maar korte tijd uitgetrokken. De Prinses verbleef het langst in de studeerkamer van de president, waaruit deze zijn befaamde „praatjes bij de haard" voor de radio hield. In deze kamer liet mevrouw Roose velt haar gast een fotoalbum zien met fo to's van haar bezoek aan Nederland. Bij één foto begon Prinses Beatrix te blozen: „o ja, die herinner ik me". Het bezoek werd besloten met een tuin feest. De Prinses was gekleed in een la- vendelkleurige shantung-zijden japon met een bijpassende hoed. Vervolgens reed Prinses Beatrix naar Valkill Cottage, waar zij de nacht zou doorbrengen. Zij dineerde met mevrouw Roosevelt, John Roosevelt en enkele vrienden. Hedenochtend om negen uur vertrok Prinses Beatrix uit Hyde Park naar Hud son via Highland, New Paltz en Hurley (Nieuwdorp), alle in de vallei van de Hud son. In Kingston zou de Prinses lunchen met twaalf meisjesstudenten. Dit ingevol ge haar wens „gewone Amerikanen" te ontmoeten. Van Hudson reist de Prinses met het jacht van de Rockefellers, de „Dauntless", naar Albany. Zij dineert bij de familie Rockefeller. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten de algemene politieke beschou wingen (het jaarlijkse politieke steekspel) naar aanleiding van de Troonrede, te hou den op dinsdag 29 september en woensdag 30 september. De algemene financiële be schouwingen over de rijksbegroting voor 1960 zullen worden gehouden op 27 okto ber. Het wetsontwerp tot verlenging van de mogelijkheid dienstneming bij de nood- wachten van de B.B. verplicht te stellen, zal worden behandeld op 14 oktober. Gelukwens Aan het begin van de vergadering heeft voorzitter Kortenhorst mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) geluk gewenst met het historische feit, dat zij de waardigheid heeft verkregen op te tre den als eerste plaatsvervangster van de voorzitter. Zij zal in de parlementaire geschiedenis opgetekend blijven, aldus dr. Kortenhorst, als de eerste vrouw aan wie deze plaats werd toebedeeld. Mevrouw De Vries-Bruins is op 24 november 1945 wel gekozen als tweede plaatsvervangende voorzitster, maar zij heefi de voorzitters hamer nooit gehanteerd. Buitengewoon pensioen De Kamer besloot de toeslag van ruim 36 percent op het buitengewoon pensioen 1940-1945 te verhogen tot 64 percent. De kosten worden geraamd op 314 miljoen gul den per jaar. Tevens zal het pensioen van de nagelaten betrekkingen van verzetsslachtoffers wor den verhoogd, waarvan de kosten worden geraamd op IV2 miljoen gulden per jaar. Het maximum weduwenpensioen zal ko men op 5365.- per jaar (zonder de toe slag). Het wettelijke minimum van de pensioengrondslag bedraagt 2345.- per jaar. Alle weduwen-pensioenen, ook de laagste, zullen stijgen. 1 Weduwenpensioen De Kamer heeft voorts besloten na een enkele opmerking van de heer Bakker (C.P.N.), die minister Toxopeus kort be antwoordde, besloten tot een formele wij ziging' van de Weduwen- en Wezenwet, waardoor ook een weduwe, die op 1 ok tober 60 jaar of ouder is, recht heeft op weduwenpensioen. De datum was eerst 1 januari 1960. omdat aanvankelijk de ver wachting was, dat de wet pas op 1 januari 1960 in werking zou treden in plaats van 1 oktober. Alleen de communisten stem den tegen. In verband met dit besluit werd tevens een wetsontwerp aangenomen, dat tijde lijk (voor het laatste kwartaal van dit jaar) de samenloop van overheids-wedu- wenpensioenen met de A.W.W.-uitkering beperkt. Havengeld IJmuiden De Kamer heeft vanmiddag zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stemming het regeringsvoorstel aangenomen tot het hef fen van havengeld in de vissershaven van IJmuiden. Er zal echter geen havengeld worden geheven van vissersvaartuigen, omdf deze reeds betalen voor het gebruik van de bij het Staatsvissershavenbedrijf in beheer zijnde werken en inrichtingen. Nu in toenemende mate ook ander scheep vaartverkeer van de havenwerken gebruik maakt, o.a. voor het overslagbedrijf van zout en do kalkzandsteenfabriek, zal van die schepen wel havengeld worden gehe ven. Het is de bedoeling het tarief, dat niet in de wet wordt vastgelegd, aan te sluiten bij de tarieven van de Amsterdamse en Zaandamse havenbedrijven. Tering en nering Zeer geachte heer P. Pruima te Zalt- bommél, Zojuist las ik uw advertentie in het avondblad en ik mag u thans wel van har te gelukwensen. Dit moet u grote voldoe ning geven en ik wil ook gaarne mijn ge lukwensen aan uw vrouw zenden, even eens aan uw kinderen, zo ge deze hebt, en uw buren, hoewel deze misschien min der ingenomen met de verandering in uw leven zullen zijn, vanwege de lucht. Het moet ook voor uw ouders, indien nog in leven, een heerlijke zekerheid zijn, dat alles thans in orde is, terwijl uw werk gever en collega's uit hun contact met u zoveel meer positieve elementen zullen kunnen putten. Mocht u met bus of tram naar uw werk gaan, of wel per trein, dan zullen medepassagiers een veranderde fo rens in u ontdekken. Ja, al met al, mijn diep gevoelde gelukwensen. Ik moet u bekennen dat, toen ik uw ad vertentie las, ik een steek van diep mede dogen door mijn lichaam voelde gaan. Het stond daar zo wreed en kil gedrukt tussen aanhalingstekens, ook nog een uitroepte ken erachter, een onwrikbaar vonnis van wrede veroordeling: „Ik kon geen gebakken uien eten!" Wij weten hoeveel lijden en ontbering er in de wereld is, doch, dacht ik, hier is de heer P. Pruima te Zaltbommel en hij stapt naar voren uit de lijdende miljoenen en roept uit, onbeschaamd maar met sim pele oprechtheid: „Ik kon geen gebakken uien eten uitroepteken". Mijn ogen wer den vochtig toen ik verder las, het relaas van een tot nog toe in stilte gedragen lij den: „Zwaar voedsel voor het slapen gaan deed mij in het midden van de nacht wak ker worden met klamheid en benauwd heid. Feestelijke maaltijden waren voor mij een kwelling". Arme, beste meneer Pruima. Ach, hoe voelde ik met u mee. En toen, in deze sombere duisterheid, opeens een lichtstraal. „Sedert ik Jansema's Maag tabletten zuig, een half uur na de maal tijd, kan ik zelfs kort voor het slapen gaan vet voedsel verdragen en de volgende mor gen zonder hoofdpijn of andere klachten wakker worden". Ach, meneer Pruima, wilt u wel geloven dat mij een pak van het hart viel, toen ik deze ongedroomde oplossing las. Hier was een man, een Nederlander, ja, een mens, die geen gebakken uien kon eten, niet voor het slapen gaan, niet voor het wakker wor den en niet midden op de dag. En dank zij deze tabletten, die men langzaam op de tong laat smelten en die per fles van 80 stuks slechts f 5,75 kosten, is die ene grote smart uit uw bestaan weggenomen. Ik hoop dat u van gebakken uien HOUDT Anders is het zonde van het adverteren. Ik kan van harte met u van uw naaste familie en omwonenden medeleven. Ge bakken uien voor het ontbijt, gebakken uien met een tablet op uw werk terwijl de anderen koffie drinken, gebakken uien voor uw kwart-over-twaalf-uurtje, en ter wijl uw collega's op kantoor thee zetten vult een heerlijke lucht van gebakken uien zelfs met spek, het kantoor. Voor 's avonds heeft uw vrouw een verrassing bereid: ge bakken uien, en 's avonds voor het slapen gaan vroeger onmogelijk een lekker hapje gebakken uien. Meneer Pruima te Z., begrijpt u nu, dat ik u moest schrijven om u van harte geluk te wensen, u en de uwen? Beantwoordt deze brief niet, u zult wel veel post krijgen. Doch mocht u ooit eens een dagje zin hebben om hier langs te ko men, dan bent u van harte welkom. Een heerlijk hapje wacht u. Hoogachtend, nogmaals met beste wensen,' H. B. Fortuin Uienkwekerij „Hoogzand", Sappemeer. Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede s/naak Uit de Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant van 22 September 1759 DUYTSLAND. Wetzlar den 13 September. Hedenochtend ten 6 uuren ontfingen wy eene Visite van 5 Hanoverse Jagers, die tot op den Markt door drongen, doch geener- hande Buytenspoorigheden pleegden, dan dat een Franse Zoetelaar en een Knecht van een Officier door hen geplun derd wierden, waarna zy wederom na buyten vertrokken. Zo aanstonds voor het afgaan van de Post verneemt men dat zy door eene Franse Party achterhaald en gevangen waren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3