fav°riet „Wapenstilstand" in „broodoorlog" na urenlange besprekingen j Brandweer heeft meer materiaal nodig om duinbranden te bestrijden PARKWIJK—stadsdeel in wording Strenge straffen geëist voor houtdiefstallen in Zaanstreek Bakker in Haarlem-Noord gaat brood tegen „oude"prijs verkopen Pullovers en vesten fUk si 1 5 Ds. H. van der Plaat gaat naar Canada J jersey-shop NU ook voor het jonge meisje v.a. 14.75 Burgerlijke Stand Haarlem Afdeling van vrijgezellen- bond in Haarlem Zeven kinderen met moeite gered bij boerderijbrand „The Boyfriend" in Carré Gemeenteraad van Bloemendaal van ROOM BOTERGEBAK Examens „Actie Filmstrip" voor het gebrekkige kind Kerkelijk Nieuws Gesis voor La Calias Kort nieuws Het Brubeck-kwartet HAARLEMSE RECHTBANK VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoe ruim en geriefelijk moderne flats ook mogen zijn, voor kinderen gaat er niets boven een huisje volgens eigen ontwerp. Terwijl „vader" metbuur manvoor het zware werk zorgt veegt „moeder" alvast de vloer aan. De kleine meid kijkt temidden van het huisraad met aandacht toe. Na urenlange beraadslagingen, die tot middernacht duurden zijn de Haarlemse bakkers voorlopig tot overeenstemming gekomen. Vier weken lang wordt de strijd bijl begraven. De bakker uit Haarlem- Noord, die dinsdag was begonnen met de verkoop van witbrood voor 36 cent per brood zal samen met enkele collega's, die hun broodprijs eveneens omlaag brachten met ingang van vandaag het brood weer voor de oude prijs (41 cent) afleveren. In de namiddag van donderdag zijn in Haarlem, na enkele dagen van voorover leg, de beslissende besprekingen begon nen. Daarbij waren behalve de rebelleren de bakkers tevens aanwezig, de heer C. van Helden, voorzitter van de Rayonale Bakkerijcommissie, de heer dr. G. H. M. J. Verhaegen, directeur van de Nederland se Bakkerij-stichting en de heer C. Kop- pert, voorzitter van de Nederlandse Bak kerspatroonsbond. Het resultaat van deze besprekingen is, dat de bakker uit Haarlem-Noord besloten heeft zijn wilde actie voorlopig te staken. Hij is bereid de komende besprekingen rustig af te wachten. Bij deze besprekin gen zal het in de eerste plaats gaan over het spaarzegelsysteem, waartegen de zelfstandige bakkers zo fel gekant zijn. Mocht dit overleg in de Rayonale Bakke rijcommissie in Haarlem echter niet tot bevredigende resultaten leiden dan zal de bakker uit Haarlem-Noord over vier we ken tezamen met zijn collega's opnieuw tot actie overgaan, waarbij het waarschijn lijk is, dat de zelfstandige bakkers elders in het land zullen volgen. Ds. H. van der Plaat, vroeger woonach tig te Haarlem, zal zondag 20 september afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Dieren en vijftien dagen later (maandag 5 oktober) met de „Seven Seas" naar Canada vertrekken, waar hij is be roepen als predikant van de Christian Re formed Church of Williamsburg in de pro vincie Ontario. Ds. Van der Plaat werd op 24 januari 1928 te Haax-lem geboren, bezocht het gym nasium in zijn geboortestad en studeerde verder aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, waar hij in 1952 zijn kandidaats- rxamen deed. Op 23 oktober 1952 heeft ds. P. de Ruig uit Haarlem-Noord hem te Oudega in de classis Workum en in de burgerlijke gemeente Wijmbritseradeel in het ambt bevestigd. Op 27 november 1955 verwisselde ds. Van der Plaat deze kerk met die van Dieren. Advertentie Bezoekt onze PULLOVER-BAR. U kunt ongestoord passen zonder verplichting tot kopen maten 38 tot 46. Voor Dames tot maat 54. Import uit Italië, Frankrijk, Zwitserland en Engeland BARTELJORISSTRAAT 27 Deze bakker uit Noord deelde ons echter mee, dat hij goede hoop heeft, dat de vete tussen het grootbedrijf en het kleinbedrijf binnenkort tot het verleden gaat behoren. „We komen tot een oplossing" zei hij ons vanmorgen, „we begrijpen elkaar en we moeten samenwerken. In het belang van ons beiden en vooral in het belang van de klant". De voorzitter van de Haarlemse Rayo nale Bakkerijcommissie, de heer C. van Helden, dacht er ook zo over. „Met wilde acties bereikt men niets", zei hij ons „voi- acties. bereikt men niets", zei hij ons. „vol- uitpraten en dan hopen we tot een beslis sing te komen. Want zo is het toch ook niets. Het gaat erom, dat de klanten be hoorlijk brood op tafel krijgen tegen een normale prijs. En dat moet mogelijk zijn". In Haarlem zal een afdeling van de Ne derlandse Vrijgezellenbond worden opge richt. De oprichtingsvergadering zal op zaterdag 14 november in het Gebouw St. Bavo in de Smedestraat worden gehouden. Men verwacht, dat de nieuwe afdeling met ongeveer tweehonderd leden zal beginnen. Tot dusverre waren de in Haarlem wonen de leden van de Nederlandse Vrijgezellen- bond verenigd in een contactgroep, die onder de afdeling Amsterdam ressor teerde. De oudste boerderij in de Groningse gemeente Appingedam, eigendom van de heer J. P. Bouwsema, is donderdagavond door brand verwoest. De brandweer was reeds donderdagmiddag om twaalf, uur te hulp geroepen daar hooibroei was gecon stateerd. Besloten werd, een deel van het hooi te nomen Om elf uur 's avonds, to®n men meende het aangetaste hooi te heb ben verwijderd, moesten de in de schuur aanwezige brandweerlieden en vrijwilli gers de ruimte verlaten omdat aan alle zijden vlammen uit het hooi en het koren sloegen. Twee van hen, de brandweercom mandant H. Bonthuis en een vrijwilliger, konden door rook en vlammen geen uitweg vinden. Met gevaar voor eigen leven wer den zij door een brugwachter gered Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer met moeite de zeven jonge kinderen, onder wie een baby van drie we ken. uit het woonhuis kon redden. Vijftigduizend kilogram hooi, de oogst van vijftien hectare en een aantal kippen zijn verloren gegaan. De boerderij was verzekerd voor 59.000 gulden. „Parkwijk", Haarlems meest oostelijke woonwijk in wording, schokt uit de zanderige grond. Ogenschijnlijk met veronachtzaming van elke planning rijzen massieve flatgebouwen met daarmee vergeleken popperig-kleine eengezins woningen met de dag dichter naar hun voltooiing. De chaotische aanblik van nog naamloze straten waarlangs nog slechts de muren van de huizen tussen de steigerpalen zich aaneenrijen, maakt even verderop plaats voor het beeld van woningen die al alle kenmerken van behuizing dragen: gordijnen voor de ramen, spelende kinderen op de straatstoepen en wapperend wasgoed aan de drooglijnen. Duizend gezinnen zullen hier straks wonen op deze grens van stad en platte land. Nog weinig is er te zien van de park achtige aanleg, waaraan deze woonwijk zijn naam te danken heeft. Voorlopig voeren het zand en de bouwstenen er de boventoon: een dorado voor de jeugd die, zich spiegelend aan het voorbeeld van de bouwakarbeiders. dit terrein voor geen modern uitgeruste speeltuin zou willen ruilen. In de verte gromt het snelverkeer op de Amsterdamsevaart en de Schiphol- weg. Een eenzame koe kuiert langs de sloot, die de laatste afscheiding vormt tussen haar domein en de grote stad. Of moeten we zeggen de voorlopige grens? Want reeds hebben de planologen zich ernstig bezig gehouden met de vraag wat er gebeuren moet met de landerijen die nu nog tot het gebied van de aangrenzende gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude behoren. Weliswaar strekken de plannen zich niet uit tot de Ringvaart, maar het ligt in de lijn der verwachtingen dat ..Parkwijk" nog in oostelijke richting uitgebx-eid zal worden met een sti-ook grond voor sportterreinen en een beperkte woningbouw. Zo dringt Haarlem zich noodgedwongen steeds dieper in het groen van het platte land aan zijn oostgrens. Nog stroomt de Liede in een rustiek landschap, maar niet ver staan reeds de massieve huizenblok ken. Zal de omgeving van de Liede haar schoonheid kunnen behouden of zal ook hier de bebouwing het landelijke schoon verder weg dringen? y,//."'A Grote stad en platteland „leunen" aan Haarlems oostelijke rand tegen elkaar. Weldadig is de rust van dit uitzicht als een klassiek Hollands schilderij. De bewoners van de Jan Sluyterslaan zullen er straks dagelijks mee gecon fronteerd worden. Dit bejaarde echtpaar heeft zijn eigen gedachten over huizenbouw en wo ninginrichting. De tijd van alkoof en nieuwe bedstee lijkt hun misschien lang gele den. Maar fris is hun belangstelling gebleven voor de huizenbouw van een generatie. Na de lopende serie voorstellingen van de Sleeswijkrevue zal op 7 december de wereldpremière van het Amerikaanse muzikale di-ama „Blues" in Carré worden gegeven. In de derde week van december wordt Carré weer circus. Strassburger zal tot begin maart 1960 de gebruikelijke reeks voorstellingen geven. Daarna komt het Spaanse Ballet, van Susana y Jose, indien de onderhandelingen een succesvol ver loop hebben de Engelse muzikale komedie ..The Boyfriend", omstreeks de paasdagen een operette, en vervolgens het ballet van Roland Petit. Vermiste jongen terecht. De 15-jarige Henri Ludwig Grumbkow uit Den Haag. die sinds 11 september werd vermist, is terecht. De jongen is in België door de po litie aangeti-offen. Hij is naar zijn ouders in Den Plaag teruggebracht. BEVALLEN van een zoon: 15 sept.: A. J. ^uinkex-kenVerweij, P. J. de Kooker Schalk, 17 sept.: A. J. VredenbergWas- senberg, D. HooningVan Werven. BEVALLEN van een dochter: 16 sept.: D. E KwinkelenbergSnellens, H. J. Smit kuipers, C. SpanjaartElfers, D. Blansjaar -Kruijer, E. GeexdingsLieverse; 17 sept.: M. HendriksFrensen, C. VeldsSwart OVERLEDEN: 14 sept.: J. H. van der jteijle, 79 j., Brouwersvaart. 16 sept.: P. A 'chellings, 82 j., Lindenstraat. GEHUWD: 17 sept.: J. Molleman en G. J. Meixkelbagh. E. I. van Rijn en J. S. ''an Nox-de. J. N. Doets en K. E. F. Schulz. S. Ardesch en M. van Tongeren. C. J. Jan sen en A. H. du Fossé. H. Luijten en E. Plantinga. De gemeenteraad van Bloemendaal is weer voltallig. In de donderdag gehouden vex-gadering heeft burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller de heer A. Lagendijk beëdigd en geïnstalleerd; deze neemt de plaats in van mr. J. W. de Jong Schouwen burg, die wegens drukke werkzaamheden als raadslid bedankt heeft. Bij het voox-stel van B. en W. om een krediet beschikbaar te stellen voor voor lopige vei'betering van het speelveldje aan de Prins Hendriklaan in Overveen deelde de wethouder mr. Wildt Meyboom in antwoord op vragen van ir. Van der Laan (V.V.D.), mee, dat het bestuur van de buux-tvereniging Overveen bereid is ge vonden medewerking te verlenen bij het toezicht. Voorts bestaan er. aldus de. wet houder, plannen om het terrein uit te breiden. Tevens zal er voor gezox-gd wor den. dat zoveel mogelijk bewonei's van Bloemendaal van de speelweide gebruik zullen kunnen maken. Voorts werd in ant woord op een vraag van de heer Fijen medegedeeld, dat men zal trachten de jeugd uit de particuliere tuinen en van de spoorbaan weg te houden. Voorts keurde de raad een vooi'stel van B. en W. om een krediet uit te trekken voor de inrichting van de nieuwe politie post in Aerdenhouf goed. De bouw van deze politiepost gaat vlotter dan men aan vankelijk dacht en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hef gebouw nog dit jaar gex-eed komt. Bij de rondvraag bracht de heer Bück. mann (V.V.D.) de verontreinging van het stx-and ter sprake. De voorzitter antwoord de hierop, dat de bewoners van de kam- peerhuisjes en de tenten verplicht zijn papier e.d. zelf op te ruimen. De gemeente Bloemendaal beschikt helaas niet zelf over een afdeling die zich kan bezighouden met het schoonhouden van het strand. De voor zitter voegde hiex-aan toe, dat daar moge lijk verandering in komt wanneer de plan nen voor Bloemendaal-aan-Zee verwezen lijkt kunnen worden. De maquette, die de toekomstige situatie weergeeft, is overigens bijna gereed. Mevrouw Fahrenfort-Meuff els (V.V.D.) bracht de brand van afgelopen zondag in de Kennemerduinen ter sprake en zij vroeg of de brandweer wel over een goede uitrusting beschikt. De voorzitter deelde in antwooi-d op deze vraag mee. dat de brandweer nog niet de beschikking heeft over een voldoend aantal vuurzwepen en lange scheppen om de duinbranden naar behoren te kunnen bestrijden. Binnenkort zal de gemeenteraad echter een voorstel van B en W te behandelen krijgen waar in voor de aankoop van deze scheppen en zwepen een ki'ediet wordt gevraagd. Advertentie er Wij bezorgen overal SPAARNWOUDERSTR 75 Telefoon 21550 Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn voor het eindexamen van de derde leerkring geslaagd de dames M. Delaehaux, Bloemendaal; J. Lazeron, L. Kuipers en N. Bijster allen te Haarlem en de heer Fr. Snel te Spaarndam. Zoals in het voorjaar reed bekend ge maakt werd, geeft de Nederlandse Stich ting voor het Gebrekkige Kind filmstripjes uit, die verkocht worden ten bate van het wex'k van deze Stichting, het bouwen van internaten voor lichamelijk gebrekkilge kinderen. De filmstrookjes worden door bedrijven en instellingen bij de Stichting besteld. Zij kunnen vei'vaardigd worden met willekeurige afbeeldingen en worden gebruikt bij de industriële propaganda en voorlichting. Reeds 7 miljoen filmstrips in 82 verschillende uitvoeringen werden door het Nederlands bedrijfsleven aangekocht. Met medewerking van het Unesco Cen trum Nederland en de Stichting Amster- dams Schriftmuseum wordt nu een oproep gei'icht aan de Nederlandse schoolwereld om door aankoop van een aantal van,deze filmstripjes ook hun steentje bij te dra gen. Tijdens de Nationale Schrijf- en Te kenwedstrijd, geox-ganiseerd door de Stich ting Amstex-dams Schriftcentrum ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van het Unesco Centrum Nederland wordt de Ne- dei'landse schoolwereld voorgehouden, dat er in Nederland, wegens het ontbreken van intei-naten voor lichamelijk gebrek kige kinderen nog steeds kinderen zijn, die niet eens leren lezen en schrijven. Door het overmaken van 1.op post- giroi'ekening 552.000 van de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind te Amsterdam, Rokin 97, steunt men het werk van de Stichting en ontvangt tevens 3 filmstripjes. Deze stripjes kunnen ook worden besteld door middel van een brief kaart met 1.extra aan postzegels. Het adi-es is „Actie Filmstrip", Postbus 2000, Amsterdam. De filmstripjes passen in alle projectors en viewers. Toch zochten de organisatoren naar de mogelijkheid om iedereen in de ge legenheid te stellen de filmstrips te ge bruiken. Ook de jongere kinderen, die nog niet zelf met een op het lichtnet aangeslo ten projector mogen omgaan. De „Pocket Bio", zakpx-ojector is speciaal voor deze actie ontworpen en gefabriccei'd. De licht bron bestaat uit een gewone zaklantaai'n, die ook los van de projector kan worden gebruikt. De „Pocket Bio" met zaklantaarn en lampje kan per giro bij de NcdexJandse Stichting voor het Gebrekkige Kind wor den besteld, gironummer 552.000 en kost f 3.50. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Loosduinen (6de pred.pl.) A. de Bruin, laatstelijk werk zaam voor de lectuurdienst te Djakai'ta Beroepen te Berlikum (Fr.) C. van der Giessen te Tzun; te Midsland op Terschel ling J. Bakker te 's-Gravenhage. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ritthem (Z.) (toez.) J. C. Nennie, vicaris te De Meerm (U.). i\og ueersi nier ae cnaos van een I ten ver streKi zich het bos van steigers woonwijk in wording. Naamloze stra- uit. Maar elke dag meer trekken de huizen zich aan de palen op. Als de zon achter het westelijke sil houet van de stad is gedaald floepen de lampen in de huiskamers aan. De drukte van overdag heeft het veld moeten ruimen voor de rust en intieme huiselijkheid van de avond. De voor bijganger op straat ziet dan van dit gloednieuwe flatgebouw dit stemmige beeld. Maria Callas is hedenochtend in de DC-4 van Onassis uit Bilbao vertrokken, waar zij gisteravond een concei't heeft gegeven. Zij liet geen onverdeeld gunstige reactie achter. Het met veel reclame en verwik kelingen aangekondigd concex't is, te oor delen naar hetgeen de critici vanochtend schreven, niet zo goed geweest als men van Maria Callas en haar fabuleuze gages verwachtte. Een recensent schreef: „Het concert van de diva bereikte niet de hoogte die men van haar verwacht had en het applaus werd verstoox-d door sisgeluiden van men sen die haar zang geen applaus waard achtten, aan het eind van de eerste helft. Het operapubliek "an Bilbao heeft bewe zen uitstekende manieren te hebben, door zijn grote verontwaardiging niet kenbaar te maken". I Schapen. Er bestaat een grote kans dat de kudde van 450 schapen die op het ogenblik de heide stoffeert in het natuur reservaat tussen Dwingelo en Ruinen (Drente) binnenkort verkocht zal moeten worden. De schapen behoi'en toe aan de Natuurbeschermingswacht te Meppel. Deze instelling kampt met een tekort van f 10.000 door de daling van de vex'koopprijzen der schapen (per jaar worden er 120 verkocht), de verlaging van de wolprijzen en de sterke stijging van de veevoederprijzen. In een allengs donkerblauw gerookte zaal van het Amsterdamse Concertgebouw kreeg een overwegend jeugdig publiek gisteravond de op hoog niveau staande muziek van het Dave Brubeck Quartet te horen. De leden van dit kwartet zijn uit zonderlijk goed op elkaar ingespeeld en zij zijn stuk voor stuk virtuozen op hun instrument. Het is dan ook niet te zeggen aan wie men de voorkeur zou moeten, ge ven. Alt-saxofonist Paul Desmond ont lokte aan zijn instrument een vloeiende, ronde toon, hier en daar wat aarzelend, maar bijna zonder vibrato en altijd van een grote geladenheid. Zeer mooi waren de dialogen, die hij met pianist Brubeck voerde en die soms conti-apuntisch waren. Brubeck zelf is veelzijdig en ontwikkelde ook gisteravond weer een veelheid van stijlen die aanvan kelijk chaotisch aandoet, maar waarvan men steeds weer ontdekt, dat zij stevig en harmonieus geaard is in Brubecks per soonlijkheid. Men krijgt het gevoel, dat Brubeck „de piano laat spelen", de vleu gel als het ware alle moeilijkheden laat tonen. Daarbij maakt hij gebx*uik van ge heel nieuwe ritmen, die tot dusverre in de jazz-muziek ongebruikelijk waren. Uit de muziek van dit kwartet blijkt wel hoe ver de moderne jazz is verwijderd van haar oorsprong, de oude negermuziek. Brubeck inspireert zich op de klassieke en de Aziatische volksmuziek. De bijna blinde drummer Joe Morello boeide het publiek met soepel en zeer melodisch drummen in de soli. Zelden hooi-t men een zo subtiel samenspel als tussen deze pia nist en drummer, hetgeen vooral tot uit drukking kwam in de „andantes", waar Mox-ello met ritselende brushes en strak gehouden sticks een speciaal cachet aan wist te geven. Bassist Gene Wright bleek over grote gaven te beschikken en viel op met zijn pizzicato's. In doodse stilte en met ingehouden adem luisterde men naar deze spx-ankelende muziek, waarvan men eigenlijk niet genoeg kan horen. Voor de Haarlemse rechtbank hadden zich donderdagmiddag zes mensen iiit de Zaanstreek te verantwoorden wegens dief stal en heling van partijen hout. Een 50- .jarige en een 45-jarige kistenfabrikant uil Westzaan hadden de stoot tot deze dief stallen gegeven. Zij wilden hun verdien sten opvoeren door gestolen hout tegen lage prijzen in te kopen. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, wilde eens een einde maken tegen de houtdiefstallen in de Zaanstreek en eiste hoge straffen, vooral tegen de twee kistenfabrikanten. De kistenfabrikanten konden de presi dent, mr. J. P. Petersen, geen afdoend ant woord geven op zijn vraag, waarom zij de andere verdachten tot de diefstal hadden aangezet. Wel lieten zij uitkomen dat zij meer hadden willen verdienen. Tegen deze helers moet, aldus de officier, krachtig worden opgetreden, daar anderen van hun kwade invloed min of meer het slacht offer worden. Hij eiste daarom een jaar gevangenisstraf met aftrek. De raads lieden. mevrouw H. S. J. M. Felhoen Kraal- Otto en mi'. C. Blankevoort, noemden de geëiste straf zeer hoog en bepleitten een lagere, x-espectievelijk gecombineex'de straf De diefstallen waren voornamelijk ge pleegd in juli en augustus van dit jaar. Een 28-jarige houtwerker uit Zaandam had een partij planken weggenomen. Ter bestx-affing van dit misdrijf vroeg de offi cier tien maanden gevangenisstraf met af trek. waarbij hij er rekening mee hield dat de vex-dachte al meer is veroordeeld. Een 54-jarige aflader uit Koog aan de Zaan en een 35-jarige schipper uit Zaan dam hebben eveneens bekend in Amster dam en Zaandam enkele partijen hout te hebben ontvx*eemd. Zij hadden hiervan beiden f 890 verdiend, maar het verhan delde hout was wel het dubbele waard geweest. De officier requireerde tegen hen respectievelijk zeven en negen maanden met' aftrek, waarna mr. J. F. M. M. Brons als hun raadsman een zo kort mogelijke straf vroeg, erop wijzende dat de ver dachten „voor de verleiding zijn be zweken". Een 35-jarige expeditiechef uit Zaan dam had tijdens moeilijke gezinsomstan digheden het aanlokkelijke aanbod van de kistenfabrikanten niet kunnen weerstaan. Hij was belast met het toezicht op het laden en lossen van hout in Westzaan en gaf meer hout af dan hij op vrachtbrieven verantwoordde. Ongeveer f 800 had hij volgens zijn zeggen met deze praktijken verdiend. Nadat de officier tegen deze verdachte zes maanden met aftrek had gevraagd, bepleitte mr. S. Boekman een gecombi neerde straf. Zij schetste de moeilijke gezinsomstandigheden van verdachte, die zeer goed bekend staat. De verdachte heeft alles voor zijn gezin over en nrobeert zo veel mogelijk te verdienen omdat de ziekte van zijn vrouw hem voor zware financiële offers stelt. Uitspraak op 1 oktober.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5