Youth for Christ verliest een vurig heraut: Leo Pasman Raad Haarlemmerliede juicht sportcomplex in IJpolder toe VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Haarlemmer wordt leraar aan Duitse Bijbelschool Cityplan IJmond-Noord afgeraden Paardenboxen in Santpoort moeten worden afgebroken A mateurtoneel Goede inzet van het seizoen door D.I.U. Maatschappelijk werk voor kinderen UIT STAD EN STREEK Drie doden in het verkeer Staking bij Zwanenberg Kleuter, door vrachtauto overreden, brak dijbeen Wijziging stopverbod in Jacobijne.straat Zilveren jubileum bij P.T.T. in Lisse Ds. Ringnalda sprak voor Christen-V rouwenbond Oprichting Volksmuziek school wordt voorbereid De heer Leo J. Pasman die vijf jaar van Haarlem uit het landelijk werk van de beweging Youth for Christ heeft geleid na er tevoren ook al lange tijd intensief aan te hebben deelgenomen, vertrekt zoals wij reeds bericht hebben tegen het eind van deze maand met zijn gezin naar Duitsland, waar hij een benoeming heeft aanvaard tot leraar aan de Bijbelschool van Wie- denest. De beweging moet in hem een be zielend en krachtig leider afstaan, die on der de naam „oom Leo" bekend werd bij tal van jongeren, die met hem meewerk ten of die mede door zijn vitale prediking een keerpunt in hun leven bewerkstelligd zagen. Hij heeft zich dit nooit kunnen voorstel len toen hij in 1911 in Utrecht geboren als zoon van een beeldhouwer zich bekwaamde in de kunst van zijn vader en nog weet hij zich een samenkomst -van de vrij-evangelischen in Bussum te herinne ren, waar hij op 23-jarige leeftijd zozeer werd gegrepen door de prediking van de toen nog levende dr. Hoekendijk senior, dat hij, zoals hij het thans nog uitdrukt „in een avond alles anders is gaan zien" Niet zonder conflicten thuis (zijn vader beroemde zich erop dat reeds vijf genera ties van zijn geslacht nooit meer een kerk hadden bezocht) begon hij zijn ontdekkin gen in de Bijbel te doen en de vele huis vrienden, die zich over het gedrag van de jongeman verbaasden nodigden hem uit 'om in hun kringen te komen vertellen, wat hem bezielde. „Later heb ik gelukkig zelf nog mijn ouders en mijn oudste broer tot Christus mogen leiden", vertelde de heer pasman. Hij studeerde twee jaar aan dezelfde Bij belschool, waar hij nu gaat doceren. Deze is thans vijftig jaar geleden gevormd door de predikant Christoph Kohier in samen werking met een aantal uitgeweken pro testanten uit Rusland welke hoopten dat deze school evangelische werkers zou kun nen gaan vormen die weldra het geeste lijk leven in Rusland en de Balkanlanden zouden helpen opbouwen. Voor de oorlog geschiedde dat inderdaad in de Balkanlan den, maar na de oorlog is de school zen delingen voor Afrika en Azië gaan oplei den. De heer Pasman heeft na zijn oplei ding nog een evangelisatietocht van drie- en-een-halve maand door Estland, Letland en Lithauen gemaakt, waar hij een gewel dige honger naar het evangelie aantrof. Er waren daar verscheidene plaatsen, waar ten hoogste om de acht jaar eens een prediker doortrok. In een bepaalde plaats had hij drie uur gesproken toen men hem verzocht er nog maar drie uur mee door te gaan. „Omdat de meeste mensen daar analfabeten waren had je er als spreker een geweldig gezag, men kon je woorden alleen toetsen aan wat men zich uit het verre verleden van een andere prediker herinnerde"zei hij. Nog juist voor de tweede wereldoorlog keerde hij in ons land terug, waar hij gedurende de bezet ting evangelist in Hillegom was. Na de bevrijding kwam hij korte tijd in dienst van de Stichting tot verkondi ging van het Evengelie en verspreiding van christelijke lectuur te Haarlem kort weg bekend als de Zuiderkapel. In deze kapel zal hij dan ook aanstaande zondag ten afscheid de morgendienst van tien uur en de middagdienst van vijf uur lei den. Maar al spoedig ging hij ten volle op in het werk van Youth for Christ, de Ame rikaanse evangelisatiebeweging, die kort na de oorlog ook naar ons land over waaide". Hij leidde sindsdien ongeveer zestig binnenlandse en zes buitenlandse kampen van deze beweging en een „non stop-programma" van plaatselijke cam pagnes, waarvan die, welke thans (van avond en morgenavond) op de Gedempte Oude Gracht aan de gang is de laatste is onder zijn verantwoordelijkheid. Over de Het IJmond-adviescollege zal, zo ver nemen wjj, spoedig bijeen komen voor de behandeling van het rapport, dat het Ne derlands Economisch Instituut heeft opge steld in opdracht van het IJmond-advies college over de wenselijkheid, de aard en de omvang van de in het streekplan voor de IJmond-Noord ontworpen city. Het ver luidt dat in bedoeld rapport het cityplan volledig wordt afgeraden. Zoals men weet zou de city deels op Beverwijk en deels op Heemskerks gebied komen. Bij een afwijzing van dit cityplan zou een argument voor samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk komen te ver vallen. Een vrije strook grond tussen de gemeenten zou gehandhaafd blijven. Een consequentie van het verwerpen van het cityplan zou onder andere voor Beverwijk betekenen dat de Breestraat winkelcen trum moet blijven, waarbij uitbreiding van het aantal winkels alleen mogelijk zal zijn na openbreking van deze winkelstraat. In antwoord op vragen door het lid van Provinciale Staten van Noordholland, me vrouw A. M. C. V. Groensmit-Van der Kallen, aan het college van Gedeputeerde Staten of het college informaties kan ver strekken over de huidige planologische ontwikkeling van de IJmond-Noord zou volgens ingewijden niet anders kunnen worden gezegd dat er geen enkele ver betering is te constateren in de zeer slechte verhouding tussen beide gemeenten, welke onverminderd tot uiting komt bij elk over leg over gemeenschappelijke belangen. De manege „Kennemergaarde" tegenover station Santpoort-Noord heeft aanzegging gekregen dat een aantal paardenboxen, die aldaar enkele jaren geleden zijn gebouwd zonder de vereiste toestemming van de gemeente Velsen, zaterdag moeten worden afgebroken. De boxen voldoen niet aan de eisen van bouwtoezicht en brandweer en evenmin aan de zogenaamde welstandseisen. Het voor de bouw gebezigde materiaal is van dien aard dat de brandweer hier een groot bra ".''gevaar ziet; een afdoend riolerings- sys m ontbreekt geheel. Na eindeloze ge- da"' 'c-wisselingen is tenslotte besloten gev 'e geven aan het besluit van burge- me- r en wethouders van Velsen om over te gaan tot afbraak. Van de zijde van de gemeente verwerpt men het argument dat door plotselinge af braak een aantal paarden dakloos zou worden: er is ruimschoots tijd geweest naar een ander onderdak uit te zien. resultaten ervan toonde hij zich vol goede moed, de bijeenkomst van woensdag avond bij voorbeeld werd gezien het aan tal uitgereikte liederenbladen, door bijna 1500 mensen bijgewoond en verscheidene jongeren kwamen na afloop ervan naar voren om raad te vragen. Ook voor de komende avonden koestert de heer Pas man de beste verwachtingen. De grote belangstelling ook van kerke lijke zijde heeft de mening van de heer Pasman bevestigd, dat de gevestigde ker ken een ernstige fout maken door het ambt van evangelist naast dat van predi- kanten-zielszorgers te laten varen. Zon der zich met het pastoraat en met theolo gische vraagstukken te bemoeien zouden evangelisten die met tussenpozen in het kerkelijk leven optreden een belangrijke bijdrage kunnen leveren tot de verdieping en verbreding van het kerkelijk leven. Straks keert de heer Pasman na 25 jaar terug naar de Bijbelschool waar hij zijn vorming ontving. Nu om er zelf cursussen te geven in jeugdwerk en zielszorg en om er toekomstige jeugdleiders en -leidsters te gaan trainen Onze oudste Haarlemse toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" reeds in 1872 opgericht is donderdag het eerste amateurgezelschap geweest dat dit seizoen in de stadsschouwburg voor het voetlicht verscheen. Omdat het deze avond gespeel de stuk „Verdwijningen en verschijnin gen" door het publiek met bijzonder veel hilariteitsbetuigingen werd ontvangen, be staat er alle reden te gewagen van een vrolijke seizoensopening. Het blijspel is van Amerikaanse oorsprong „Cottage on the border" door Herbert Mupy en daarna door mr. H. M. Planten zeer vrij bewerkt, waarbij deze onder meer de han deling verplaatste naar de Nederlands- Duitse grens. De intrige is vrij sober en slechts ge baseerd op de uitzonderlijk wilde gebeur tenissen, die zich gedurende één nacht af spelen in een landhuisje aan de grens. Het blijspeltoeval wil, dat hier twee jonge mannen als logés arriveren juist op het moment, dat een smokkelaarsbende dit huis als het centrum van haar kwalijke activiteiten heeft bestemd. De auteur pro beerde niet deze bedoelingen te verhullen, zodat het verrassend element volkomen ontbreekt en er dus ook geen sprake was van een ontknoping. Het publiek is drie bedrijven lang getuige van een reeks dwaze situaties, zoals wilde achtervolgingen, flauw vallende dames en zotte verkleed partijen. Het blijspel gaf de spelers wel een grote vrijheid van handelen en de mogelijkheid tot improvisatie. Vooral dit laatste vereist van de vertolkers een niet geringe toneelroutine. Nu werd bij D.I.U meermalen met enthousiasme gechargeerd, zonder dat zulks een storende factor op leverde. De gehele voorstelling was door regisseur Koos Toornend bewust in het teken van de klucht geplaatst. De motoren van dit amusement waren Ab van Deelen en Theo Verhulst, die el kaar als de beide helden tegen wil en dank in de talloze kolderieke scènes met veel flair en brio tot telkens nieuwe dwaasheid wisten te inspireren. Ook Piet de Wit als de indrukwekkend-vertoornde echtgenoot blies een dapper partijtje mee. Van de dames was het vooral Miep van Dam-Elderbroek, die aan Louca de Vere een juiste dosering nuchterheid en kor- daterie wist mee te geven, welke combi natie een der meest logische karakters van dit stuk opleverde. Minder overtuigend was Willy Poierrië als de pseudo-Poolse, al dient hier onmiddellijk aan te worden toegevoegd, dat een dergelijke „vamp" met de onvermijdelijk boosaardige eigenschap pen, altijd bijzonder moeilijk aannemelijk is te maken. Van de kleine rollen ver dient Alie Mars-van Westerhoven een eer volle vermelding voor haar kordate juf frouw Bezema. met wie Dik Vel'ding als de stoere dorpsveldwachter een sfeervolle in zet voor zijn rekening nam. Met Miep Toornend-Ram, Jan Zwart, Aad van Aalst en Leendert Ruifrok zijn dan verder alle spelers genoemd, die voor deze succesvolle openingsvoorstelling verantwoordelijk wa_ ren. In deze tijd worden de ogen steeds meer geopend voor de medemensen in nood. Het maatschappelijk werk wordt uitge bouwd, waarbij men voortdurend meer krachten met een gespecialiseerde oplei ding inschakelt om het werk naar de eisen van de tijd te doen verlopen. Daarnaast blijft een gi;ote en belangrijke taak over voor de leek, die, uit bewogenheid om de naaste, van mens tot mens hulp wil ver lenen. De besturen van de verenigingen „Naar Buiten" en „Tot Steun" hebben daarom het plan opgevat op een filmavond wat meer bekendheid te geven aan wat in vrijzinnig-protestantse kring aan maat schappelijk werk ten bate van de kinderen wordt verricht. Het is daarbij niet in de eerste plaats te doen oip financiële steun, maar om meer belangstelling voor het werk en ook om daadwerkelijk hulp, in dien men zich daartoe geroepen voelt na kennismaking met dit werk in zijn ver schillende vormen. Deze filmavond heeft plaats op woensdag 23 september om 8 uur 's avonds in het Remonstrantenhuis, Wilehlminastraat 22 in Haarlem. Mejuffrouw J. M. van Westen dorp, adjunct-directrice van de Stichting voor Sociaal Werk van de Nederlandse Protestantenbond, zal aan de hand van kleurendiapositieven vertellen over de ko loniehuizen in Lunteren en Oostvoorne. Daarna zal mejuffrouw dr. Ada C. Tho- mee, psychiater, de in het Nederlands ge sproken film „Waarom stelen kinderen" inleiden en toelichten. Deze in Denemar ken vervaardigde film behandelt een be langrijk jeugdprobleem zoals dit zich ook spms voordoet in het werk van de voogdijvereniging „Tot Steun". Nieuws in het kort Culturele Kring. Vanavond opent de Culturele Kring in Bennebroek het win terseizoen met een concert in de Hervorm de Kerk te geven door „Die Haerlemsche Musyckkamer" onder leiding van André Kaart. Aan deze uitvoering zullen ver scheidene solisten medewerken. Geslaagd. De heer R. de Bas in Zand- voort is geslaagd voor het eindexamen van de hogere Hotelvakschool in Den Haag. Op de hoofdweg te Rotterdam is de 83- jarige A. B. Hoornweg toen hij per fiets de weg overstak, door een vrachtauto aan gereden. Hij was op slag dood. De vrachtwagen botste na de aanrijding tegen een verhoogde afscheiding op het midden van de rijbaan en werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. In Veenendaal wilde de 65-jarige H. van de Bovenkamp met de fiets aan de hand de drukke, rijksweg oversteken. Doordat hij weifelde, werd hij aangereden door een auto, bestuurd door een arts uit Leiden. Hij werd ernstig gewond en overleed tij dens zijn overbrenging naar een zieken huis. De auto werd zwaar beschadigd. Even buiten Leeuwarden is op de rijks straatweg naar Groningen de 19-jarige schillenophaler J. Eenling uit Leeuwar den om het leven gekomen, toen de mo torbakfiets, die hij bestuurde, werd aan gereden door een hem tegemoetkomende truck met trailer van een firma uit Zaan dam. De botsing ontstond doordat de be stuurder van de vrachtauto een bestelwa gen inhaalde en, verblind door het zon licht, de bakfiets niet zag. Op het laatste moment gooide hij het stuur om maar hij kon niet -meer voorkomen dat de truck de bakfiets ramde. De vrachtauto vloog van de weg. reed een telefooncel omver en bleef boven een slootrand steken. De wagen werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Bij de n.v. Zwanenberg's Fabrieken te Oss is een sit-down staking uitgebroken. Ruim duizend arbeiders van de afdelin gen slagerij en vleeswaren hebben sedert donderdagmorgen het werk neergelegd. Ook vandaag zijn zij niet aan het werk ge gaan. Noch van arbeiderszijde, noch van de kant der directie wenst men een offi ciële verklaring of toelichting op de mo tieven of aanleiding van de staking te ge ven. Naar wii vernemen zou de oorzaak van het arbeidsconflict gelegen zijn in het feit, dat bij de arbeiders ontevredenheid be staat over de manier, waarop hun sedert enige tijd het weekloon wordt uitbetaald. Dit geschiedt bij wijze van voorschot. Eens per maand volgt dan een definitieve afre kening. tiet „week-voorschot" dat op deze wij ze deze week uitgekeerd werd, zou we gens belastinginhoudingvoor menige ar beider aanzienlijk lager zijn geweest dan het weekloon, dat hij zich voorgesteld had. T-Iierdoor ontstond grote ontevredenheid. Donderdagochtend na de ochtendpauzes leidde dit tot een staking. Het is nog niet duidelijk of de vakbonden wel of niet ach ter de stakers staan. De staking heeft tot dusver een rustig verloop. In de Bazellaan in Haarlem-Oost is don derdagmorgen tegen elf uur een driejarig aldaar wonend jongetje door een vracht auto overreden, waarbij het zijn rechter dijbeen brak. De bestuurder van de wagen, een groen- tenhandelaar, wilde juist wegrijden, toen de kleuter uit zijn huis kwam en tegen de auto holde. De jongen viel met zijn beide benen voor het rechterwiel en hoewel een achttienjarige groentehandelaar die nog achter de wagen stond, de bestuurder toe riep te stoppen, kon deze niet voorkomen dat het wiel over de beentjes van het jon getje heen ging. Met een gebroken rechterdijbeen werd het slachtoffertje in het Grote Gasthuis op genomen. mmmé wmmmmxê&mmmÊmm ym mm Het eerder door B. en W. van Haarlem uitgevaardigde stopverbod voor de Jaco- bijnestraat heeft in de praktijk verschei dene moeilijkheden opgeleverd. Daarom hebben B. en W. besloten dit stopverbod te vervangen door een wachtverbod, als mede een stopverbod voor het gedeelte tussen het Prinsenhof en de Gedempte Oude Gracht, geldende van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Lisse Donderdag heeft de heer H. de Graaf in Lisse zijn zilveren dienstjubileum bij de technische dienst van de P.T.T., rayon Bloembollenstreek, gevierd. Deze dag is de heer De Graaf de hartelijkheid en waar dering van zijn collega's gebleken. Namens de directeur van het telefoondistrict Haar lem heeft de adiunct-directeur, ir. Mul ders, op zeer waarderende wijze over het werk van de heer De Graaf gesproken. Hij roemde de jubilaris om zijn accuratesse en ijver. Namens de directie van de P.T.T. bood hij hem de gebruikelijke oorkonde aan met een geschenk onder couvert. Dat de heer De Graaf in de kring van het personeel van de dienstkring Lisse een graag geziene figuur is, wist de hoofd dienstgeleider de heer F. Slootjes duide lijk naar voren te brengen. Hij dankté de jubilaris hartelijk voor de prettige omgang met zijn collega's en bood hem namens allen een zeer praktisch cadeau aan. Na mens de Personeelsvereniging Bloembol lenstreek van de P.T.T. vertolkte de heer J. Varkevisser de waardering welke er in de personeelsvereniging voor de heer De Graaf getoond wordt, vooral om diens kwaliteiten als voorzitter van de ontspan- nings- en sportvereniging. De heer De Graaf was dankbaar voor de wijze waarop men deze dag voor hem en zijn vrouw onvergetelijk heeft gemaakt. Zondagsschool begint weer Door verbouwing en restauratie van de hervormde school in Lisse moest de her vormde zondagsschool „Samuel" geruime tijd worden gesloten. De werkzaamheden in de school zijn nu zover gevorderd, dat reeds zondag de zondagsschool kan begin nen. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Diana Carolina, d. v. H. J. Dijkgraaf en L. van Eijk, Witte de With- straat 9; Helga, d. v. D. J. Timmerman en W. Jansen, Leliestraat 7; Henricus Mar- tinus, z. v. J. J. Hogenboom en C. J. M. Straathof, Prinsessenstraat 86; Henricus Cornelis Johannes Maria, z. v. H. C. J. Kozijn en C. P. v. d. Meer; Stationsweg 9; Johannes Martinus, z. v. P. J. Grimbergen en G. A. B. Bouckaert, Montbretiastraat 40; Eleonora Rosa Maria. d. v. H.» J. F. Martens en M. O. C. Nijssen, Irissenstraat 32; Antonia Alida Maria. d. v. H. W. Elfe- ring en C. M. v. d. Aart, Broekweg 44: Anna Elisabeth Alida. d. v. J. M. v. Noort en A. P. J. Boon, Anemonenstraat 21: Agatha Maria, d. v. A. P. Hoogervorst en A. M. Wijsman, Akervoorderlaan 21; Jo hannes Hubertus Maria, z. v. J. J. G. Grim bergen en J. A. M. v. d. Meer, Heereweg 372; Dirk. z. v. C. Faas en J. Havenaar. Lisbloemstraat 17; Cornelia Maria Adriana, d. v. H. J. Langeveld en A. J. M. de Haas. Irenestraat 33. OVERLEDEN: Emma Wilhelmina Hen- drika Dannijs, echtg. van J. Schrier. 75 j„ Julianastraat 103: Johannes Hubertus Grimbergen, oud 3 dagen, Heereweg 372 ONDERTROUWD: S. A. P. N. Nederpelt en Th. A. Sohrama te Lisse: J. .1. Romiin te Lisse en M. C. v. d. Wiel. Noordwijk: H. M. Zoutenhier Gutersloh en .T. M d" Kort, Lisse: W. P. v. d. Toorn. Lisse en C. J. R. van der Plaats. Leiden; Th. Fre- deriks. Hillegom en M. A. W. v. d. Zijden. Lisse; .J. P. v. d. Laan en G. v. d. Voort. Lisse. GEHUWD: Th. J. Uljee. Voorhout en M Grimbergen. Lisse: J. M. Baak en P A C. v. d. Berg. Lisse; L. F. Ruigrok en A C Koomen, Lisse; W. A. Schenk. Lisse en A V. Roon. Voorhout: .T. A. Tnoel en C. A. M Rothweiler. ,isse: P. G. Sijnkens. Utrecht en Th. .T. Simonis, Lisse; S. A. P. N. Neder pelt, Lisse en Th. A. Schrama, Lisse. LIS SER BOYS Lisser Boys TPVWA I: doel: W. Lange veld: achter: K. van 't Wout en P van Stam: midden: J. Ruwaard. C. v. d Beek en P. Wassenaar: vobr: G. Hagen. L. Broek huizen. A. A. Rarten. B. Mondriaan en C van Duvvenbode. BONTE AVOND IN „REHOBOTH". De Hervormbde jeugd in Lisse zal zater dagavond in „Rehoboth" het winterseizoen inzetten met een bonte avond, waarvoor een gevarieerd programma is samenge steld. Donderdag zijn de werkzaamheden begonnen voor de bouw van een nieu we pier te Scheveningen, die er heel anders uit zal zien dan de oude, die tijdens de oorlog door de bezetter werd gesloopt. Op de foto van de maquette van de nieuwe pier kan men zien, dat er aan het eind een uitzichttoren komt. die 38 meter hoog wordt. Er komen voorts een zonneterras in de vorm van het achterdek van een oceaanstomer, en een kindereiland met tal van attracties voor de jeugd. Begin 1961 de nieuwe pier voltooid moeten zijn. Opbrengst collecte. De collecte voor de kankerbestrijding, die onlangs in Ben nebroek is gehouden, heeft in totaa' 385.68 opgebracht. Vergeleken bij het re sulfaat van 1958 betekent dit een vooruil gang van ruim 85. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft zich in zijn verga dering van donderdagavond met algemene stemmen in principe geplaatst achter de plannen van B. en W. een sportcomplex in de Grote IJpolder aan te leggen. Als eerste sprak de heer D o e v e n (K.V.P.) zijn vreugde uit over het pre advies van het college. Zijn fractiegenoot de heer Van Bruggen sloot zich hier bij aan, maar hij vroeg tevens aandacht voor de verenigingen in de gemeente die andere takken van sport dan voetbal, zo als gymnastiek en atletiek, beoefenen. Hij verzocht B. en W. bij de aanleg van de nieuwe sportvelden met deze verenigingen overleg te plegen. Ook de heer G ij z e 1 (P.v.d.A.) juichte de plannen van het gemeentebestuur toe. De heer R ij k e b o e r (V.V.D.) meende dat 't nieuwe complex de gemeente misschien wel f 150.000 zal kosten en daarom zou hij gaarne zien dat ook andere verenigingen dan de r.-k.v.v NAS van deze vrij dure snortvelden gebruik kunnen maken. .De voorzitter, burgemeester drs. J. J. M. Visser, antwoordde dat men geen terrein gaat maken om het aan een be paalde vereniging cadeau te geven. Inder daad is de aanleg geen goedkope aange legenheid en het bedrag dat de heer Rijke- boer genoemd heeft zal waarschijnlijk nog wel overtroffen worden, aldus de voor zitter. De heer Van Bruggen zei 't prettig te vinden dat, zoals wethouder Van Essen had meegedeeld, de sportcommissie nog blakend gezond is. De benoeming van de leden der woon ruimtecommissie was voor verscheidene leden van college en raad aanleiding pro en contra uit te spreken over een advies commissie uit de burgerij, zoals die al eens eerder heeft gewerkt. De benoeming van de woonruimtecommissie zelf geschiedde niet geruisloos. In plaats van de door B. en W. voorge stelde kandidaat in de vacature-L. C. H. Smeele bracht de K.V.P.-fractie een eigen man in de persoon van de heer J. C. v. d. Werf naar voren. De aftredende leden de heren P. Kortenoeven, W. Mientjes, P. Gorter en H. van Beijeren werden her kozen en de heer Van der Werf werd be noemd. nadat de zes K.V.P.-leden hun stem op hem hadden uitgebracht. De kan didaat van B. en W. de heer J. H. Kasper kreeg vijf stemmen. Wethouder Van Essen zei hierna het jammer te vinden dat de K.V.P.-fractie een eigen kandidaat had gesteld, omdat de benoeming van leden der woonruimte- commisise niets met politiek te maken heeft. Vervolgens sprak de heer G ij z e 1 zich uit voor het doen herleven van de in december 1955 opgeheven adviescommissie uit de bevolking. Ook de heer R ij k e- b o e r zei dat het hem speet dat deze com missie opgeheven is. Wethouder Van Essen liet uitkomen dat hij het niet eens was met de overige leden 'va® het college die gezegd hebben geen aanleiding'te kunnen vinden de raad voor te stellen de huisvesting-adviescom- misie weer in het leven te roepen. De wet houder zei de adviescommisise terug te Bennebroek Wegens de verbouwing van „Reho both" had de eerste maandelijkse bijeen komst in dit seizoen van de afdeling Ben nebroek der Nederlandse Christen-Vrou wenbond donderdagavond plaats in het r.-k. verenigingsgebouw. De presidente, mevrouw Van der Hoop van Slochteren sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot de spreker van deze avond, ds. D. L. Ringnalda uit Overveen. Nadat staande het bondslied was ge zongen, wierp de presidente een terugblik op het afgelopen seizoen Gezamenlijk werd gez. 264 A 1 en 4 ge zongen, waarna ds. Ringnalda het woord kreeg. Deze citeerde uit een kerkelijk blad een bijdi'age van een hoogleraar over het onderwerp „Gemeenschapszin" en con stateerde dat er tegenwoordig veel over gemeenschapszin wordt gesproken en ge schreven; het beste bewijs dat er iets mee aan de hand is. Gemeenschapszin sluit aan op contact met onze medemen sen. Uitvoerig ging spreker in op het eigene van iedere mens. De menselijke waardigheid komt pas tot ontwikkeling door het contact met de medemensen. Als 'eze ontmoeting niet tot stand komt, ontstaat er kortsluiting en wordt de mens in zijn eenzaamheid teruggeworpen. Spr. ging uitvoerig in op de noodzaak van goe de menselijke verhoudingen. Spr. schetste voorts de massaficatie, die hij vernietigend voor de persoonlijkheid van de mens noemde. De naastenliefde werkt echter heilzaam in het contact met de medemens. Na gewezen te hebben op de taak van de kerk, besloot de spreker met een mo derne versie voor te lezen van brief van Patalus aan de Corinthiërs. Na de pauze had een interessante ge- dachtenwisseling plaats over het behan delde onderwerp waarbij de spreker ge legenheid kreeg enkele punten uit zijn be toog te verduidelijken. Hillegom STRAATPREDIKING Uitgaande van het bestuur der Mara- natha-samenkomsten wordt zaterdagmid dag op het voorplein van de Nederlands Hervormde Kerk in Hillegom een open- luchtsamenkomst gehouden. Spreker is ds. J .A. Visser uit Amsterdam. HILLEGOM GEBOREN: Johannes Guido, z. van N. C. de Groot en M. A. van der Klauw. Ber- nardina Henrika Maria, dochter van J. P. Heemskerk en H. D. M. Hogervorst. ONDERTROUWD: F. Duinkerken en W. G. Kanselaar. B. H. Kcijzers en M. Hart kamp. A. M. Kraan en M. M. Peetoom. J. M. Brand en jonkvrouw M. M. J. A. van Nispen tot Panncrdon. A. S. de Vries en 'V. E. Krieger. GETROUWD: L. C. van der Eist en A. I. Zantvoort. C. Dekker en L. Huisman. OVERLEDEN: A. Koomen, man, oud 80 jaren. J. Verburg, man, oud 62 jaren. H. J. Harder, man, oud 77 jaren. willen hebben, omdat deze „in het demo cratisch bestel past". De heer VanLieshout (K.V.P.) daar entegen meende dat deze commissie niets anders dan narigheid en onderlinge wrevel heeft gebracht Burgemeester Visser zei een adviescommisise uit de bevolking „een onding" te vinden. In een grote gemeente kan een dergelijke commissie goed werk doen. In een kleine gemeente als Haar lemmerliede en Spaarnwoude, waar B. en W. alles redelijk kunnen overzien achtte hij zo'n commisise niet op haar plaats. Verder was de voorzitter van mening dat de gemeentelijke woonruimtecommissie wel degelijk democratisch is. Door de aan wezigheid van de door de bevolking ge kozen wethouders in het college komen de invloeden van de burgerij voldoende tot uiting, aldus de voorzitter. Aan het eind van de vergadering sprak wethouder Van Essen zijn afkeuring uit over een publikatie in een blad, waarin gesproken werd over het opruimen van kleine gemeenten die toch getoond hebben zich niet te kunnen besturen. Spreker vond deze zinsnede, die hij op de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude betrok, van weinig fatsoen getuigen. De gemeente heeft juist altijd bewezen zich zelf te kun nen besturen. De burgemeester sloot zich bij de woorden van de wethou der aan. Spreker zei niet te kunnen be grijpen hoe het blad aan deze gedachte is gekomen. De burgemeester zei in Den Haag nooit anders dan lof gehoord te heb ben over de werkwijze van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Overigens ging de raad akkoord met alle, reeds door ons vermelde voorstellen van B. en W. Zandvoort Met medewerking van de Volksmuziek school in Haarlem zal binnenkort in Zand voort een Volksmuziekschool worden op gericht. De voorbereidingen hiertoe zijn door de Contactcommissie Culturele Be langen getroffen. Daar uitgebreid overleg is gepleegd, heeft een en ander geruime tijd gevergd. Onlangs is een voorlopig afdelingsbe stuur gevormd, waarin o.m. elke school door een voor dit onderwijs geïnteres seerde ouder is vertegenwoordigd. Begin oktober hoopt men met de lessen te beginnen indien daar tenminste genoeg belangstelling voor is. Minimaal dertig leerlingen moeten worden ingeschreven. Dankzij de subsidie, die de gemeenteraad voor dit doel heeft uitgetrokken, kan dit muziekonderwijs worden gerealiseerd, al thans voor twee jaar. De lessen zullen in het Gemeenschapshuis worden gegeven door mejuffrouw E. de Ringh de Vries en onder leiding staan van de directeur van de school, de heer C. S. Proper. Tweemaal in dé week gedurende een uur komen de leerlingen bijeen. Op de lagere scholen zal in de derde en vierde klassen over dit muziekonderwijs worden verteld. Aan het einde van de maand zal een demonstratie-avond worden gegeven door enige leerlingen van de Volksmuziek school in Haarlem. Een vijftigtal jonge ren zal dan laten zien en horen hoe dit muziekonderwijs vocaal en instrumen taal in de praktijk wordt toegepast. Het school-orkest dat twintig jongeren om vat, verleent dan zijn medewerking. Voor deze avond zullen alle ouders van de derde en vierde klas-leerlingen en de leerlingen zelf worden uitgenodigd. De di recteur zal dan een uiteenzetting geven, muzikaal geïllustreerd door zijn leerlin gen, terwijl daarna leerlingen voor de Volksmuziekschool kunnen worden opge geven. Vrouwenbond vergadert De afdeling Zandvoort van de Neder landse Christenvrouwenbond zal op vrij dag 25 september haar eerste bijeenkomst in het komende winterseizoen houden in het jeugdhuis van de Hervormde kerk. Mevrouw C. Kooiker-Mohr uit Katwijk aan Zee zal dan spreken over „Meester Rembrandt". BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Eric, z. v. D. Delies en D. van der Mije; Ronald Pieter, z. v. L. Paap en F. M. Lammers. GEBOREN buiten de gemeente: Walter Nihot, Patrijzenstraat 44; Linda Christina Ingeborg Ineke, Tj. Hiddestr. 6 flat 2; Ellen van Lith, Weimarsweg 3; Anna Margare- tha Versteege, Tramstraat 7. ONDERTROUWD: H. Franssen en E. H. Koper. GEHUWD: W. Meijer en A. Kampert; H. Boomkens en Joh. Jansen. OVERLEDEN: Joh. A. Monsma, 86 jr., geh. gew. m. J. J. Minkels; Aug. Snellens, 81 jr., geh. gew. m. D. Visser. OVERLEDEN buiten de gemeente: Jac. B. Kater, 42 jr., echtgen. v. V. E. Shaw. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Jan Gerard z. v. J. J. Nel en J. P. Loogman; Johanna Christina d. v.. M. H. M. van der Vlugt en A. M. Bank; Edoardo Giovanni Maria, z. v. C. J. van der Putte en H. Nimis; Anthonia Johanna Geertruida d. v. A. C. van Nieuwenhuijzen en C. A. C. Ros; Joannes Jacobus, z. v. N. J. Peereboom en B. M. van Leeuwen; Dirk Jan, z. v. W. Colijn en M. J. Bouc kaert; Marijtje Amalia, d.v. J. Roodenburg en M. Kempenaar; Nicolaas Adrianus Ma ria, z. v. N. G. M. van Leeuwen en M. A. Paalvast; Pauline Nathalie Wilhelmine, d. v. E. M. Gerardts en G. C. W. Kuijk; Maria Jacoba Hendrika Theodora, d. v. A. G. van Merriënboer en P. T. H. Pouw; Maria Joanna, d. v. C. A. M. van Acker en M. J. A. van Miltenburg. ONDERTROUWD: W. H. Kuiper en G. van Groningen; J. H. J. Huijboom en A. H. C. Konst; G. Kuperus en L. Bouterse. GETROUWD: K. Beudeker en C. J. van Marsbergen; J. .W Raaphorst en J. de Graaf; D. G. Treur en A. H. van Tienderen; C. A. van Rooijen en M. J. T. van Dam. OVERLEDEN: G. van Tol, e.v. H. Eigen brood, 74 jr.; A. van Ewijk, w.v. M. W. van Ewijk, 84 jr.; J. N. van Bentem, on gehuwd, 68 jr.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7