Hoge kosten en lager dividend Aardappeloogst in Drente door droogte mislukt De Nederlandse Overzeese F inancieringsmij. Nog geringe particuliere deelneming Ook veestapel ernstig bedreigd Schade beloopt tientallen miljoenen Amsterdamse Beurs Betaling abonnementsgeld per giro jj DE ADMINISTRATIE - Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nijmegen herdacht zijn bevrijding MATIGE ZAKEN VAN FOKKER Emissie Hagemeyer Bod op aandelen Bandar Emissie Bank voor Nederlandse Gemeenten Nederlandse Spaarbankbond Motie tegen rentebeleid Bank Neder 1. Gemeenten Verzending van zeepost De beurs van gisteren VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Minister Zijlstra heeft de Tweede Kamer zijn memorie van antwoord gezonden over het wetsontwerp tot machtiging tot het van rijkswege verstrekken van garanties ter zake van de door de Nederlandse Overzeese Financieringsmaatschappij n.v. ge vestigd te Amsterdam, op te nemen leningen. In het voorlopig verslag hadden enige leden twijfel uitgesproken, of het voorgestelde bedrag van 16 miljoen voldoende zal zijn om op enigszins belangrijke schaal aanvaardbare projecten aan te vatten. Naar aanleiding hiervan merkt de minister op dat de financiering door de N.O.F. bedoeld is als een aanvullende financiering. Het beeld, dat de voorlopig ingediende plannen te dezen doet zien is, dat met de voorgestelde 16 miljoen in totaal een inves tering van meer dan 50 miljoen kan worden bereikt. De beperking van het bedrag waarmede de N.O.F. in aandelen zal mogen partici peren, dient gezien te worden als een risciobeperkcnde maatregel. Zou de N.O.F. te veel aandelenparticipaties nemen, dan zou zij enerzijds te veel ondernemer worden in overzeese projecten, hetgeen niet in overeenstemming is met het karakter van deze financieringsmaatschappij, en anderzijds voor een te groot bedrag aan haar uitzettingen een vorm geven, die principieel weinig verenigbaar is met de wijze, waarop zjj haar middelen in overwegende mate zal aantrekken. Een eventuele verhoging in de toe komst van het garantiebedrag van 16 mil joen wil de minister thans niet in beschou wing nemen. Het nominale bedrag dei- door het rijk verleende garanties voor op te nemen ieningen bedroeg per ultimo 1958 circa 430 miljoen. Over de kans van slagen van de voors hands ingediende projecten is uiteraard nog weinig te zeggen, aldus de Memorie van Antwoord, en de in het Voorlopig Verslag tot uiting komende veronderstel ling, dat de regering zich een oordeel over deze plannen zou hebben gevormd is niet juist. De minister acht het in het huidige stadium waarin de plannen verkeren, niet opportuun, reeds gegevens over de groot te der gevraagde financieringen te ver strekken. Wel deel hij mede dat de pro jecten ten dele liggen op het gebied van de tropische landbouw (suiker, bananen, cacao, rubber, sinaasappelen), ten dele op industrieel gebied (elektriciteit, textiel, thee). Hierbij gaat het voor een deel om geheel nieuwe, voor een ander deel om uit breiding van bestaande ondernemingen. De minister zou gaarne hebben gezien, dat de particuliere sector een groter be drag aan aandelenkapitaal voor de N.O.F. had bijeengebracht. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat de activiteiten van de N.O.F. in het algemeen betrek king zullen hebben op ondernemingen, die zich een nieuw werkterrein moeten gaan scheppen, waarvan de risico's moei lijk zijn te overzien, en het is dan ook be grijpelijk dat ter zake van de eerste kapi- taaldeelneming terughoudendheid is be tracht. Het is mede als gevolg hiervan, dat het maatschappelijk kapitaal tot 2 mil joen is beperkt. Voor het aandelenkapi taal van de N.O.F. is thans een bedrag van 1 miljoen toegezegd. Verdere plaatsing van aandelen verdient ongetwijfeld aanbe veling. Het is de minister bekend, dat de initiatiefnemers hun pogingen ter zake voortzetten. Onder de direct belangheb bende ondernemingen, dat wil zeggen die, welke een plan hebben ingediend, 's er slechts een enkele die in het aandelenka pitaal van de N.O.F. heeft deelgenomen. De minister meent er te dezen aanzien echter wel op te moeten wijzen, dat deze deelnemingen materieel van weinig be tekenis zijn. Bovendien moet het onge wenst worden geacht, dat een onderne ming, die een financiering van de N.O.F. ontvangt, zelf in de organen van de N.O.F. een belangrijke stem zou hebben. Wat betreft de medewerking van inter nationale fondsen deelt de minister mee dat hier o.m. bedoeld zijn de Internatio nal Finance Corporation, de International Basic Economy Corporation, de Rocke feller Foundation en de Colonial Develop ment Corporation. Samenwerking met buitenlandse ondernemingen acht de mi nister in principe niet uitgesloten. De opmerking in het voorlopig verslag dat het financieren van nieuwe onderne mingen in andere werelddelen met be hulp van geleend kapitaal als onjuist moet worden gezien, kan de minister in het algemeen onderschrijven. Een op zodani ge wijze gefinancierde onderneming zou, indien zij niet in staat is de vervallen ren te en aflossingsverplichtingen te voldoen, normaliter tot liquidatie moeten over gaan. Het gaat hier om een essentieel element der garantieregeling, namelijk dat het risico dat in hef eerste stadium van de onderneming het grootst is en dat, voor wat de beoogde financieringsprojecten be treft, niet of in onvoldoende mate bij par ticulieren in de vorm van het aantrekken van aandelenkapitaal kan worden onder gebracht, uit overwegingen van algemeen belang door de staat wordt overgenomen. De minister kan zich dan ook wel ver enigen met de opvatting, dat het mate rieel, althans in eerste aanleg, met be trekking tot het risico weinig verschil maakt of de financiering door de N.O.F. in de vorm van geleend kapitaal dan wel als participatie plaatsvindt. In het geval dat de onderneming slaagt, moet het naar COOOOOOCOCOOOoryy >OOQOOGOOOOOCX> U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65. post- abonnees f S.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formv lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de i giro-rekening zorg te dragen. XCCCCCCCCOCCCOODCOCOOC<XXXXXXX»OOOOOOCCOOOOCOOOOCCCOCCO de mening van de minister mogelijk zijn, het terug te betalen geleend kapitaal door het aantrekken van risicodragende parti cipaties en/of leningen van derden te ver vangen en daarmee de instandhouding en uitbreiding van de onderneming te waar borgen. De in het wetsontwerp vervatte finan- cieringsvorm, ondanks de daaraan kle vende bezwaren is gekozen, teneinde zon der tot onaanvaardbare risico's voor de staat te komen, toch te bereiken dat de realisering van op zichzelf gezonde projec ten niet behoeft af te stuiten op gebrek aan financieringsmogelijkheden. Bij de verdere uitwerking van de opzet en de or ganisatie van de N.O.F. is gebleken, dat het, teneinde een betere scheiding van functies en verantwoordelijkheden, alsme de een efficiëntere werkwijze te verkrij gen, de voorkeur verdient om de N.O.F. haar eigen administratie te laten voeren. Niettemin zal de N.O.F. zo uitgebreid mo gelijk gebruik maken van en haar voordeel doen met de ervaring welke de Herstel- bank op vele terreinen heeft. Opheffing Spaanse staatsorganen Spanje heeft zeven staatsorganen opgeheven welke niet langer noodzakelijk waren omdat de reden voor hun bestan was verdwenen. Dit is de laatste stap in een algemene herziening van Span- jes binnenlandse en buitenlandse economie. De opgeheven organen zijn: de hoge commissie voor de prijzen, de raad voor mineralen van militair belang, de raad voor houtindustrie, de handels commissie voor kurk, het fonds ter regulering van de prijzen van vezelsoorten, het fonds voor de regulering van de zinkprijzen en het fonds ter regulering van de tinprijzen. Samenwerking in textielindustrie De Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v. te Almelo en de Koninklijke Weefgoe- derenfabriek Ch. T. Stork en Co. n.v. te Hengelo hebben besloten tot een vergaande samenwer king. Hiertoe zal Nijverdal-Ten Cate het gewone aandelenkapitaal uitbreiden en deelnemen in het aandelenkapitaal van C. T. Stork en Co. De zaken van beide vennootschappen zullen op dezelfde wijze als tot dusver en onder eigen naam wor den voortgezet. Wereldbank leent Italië voor kernenergie-centrale De Wereldbank heeft bekend gemaakt, dat er een lening van 40 miljoen dollar is toegestaan voor de bouw van een kernenergie-centrale met een vermogen van 150.000 kilowatt in Italië. Het is de eerste lening, welke de bank op het gebied van kernenergie verstrekt.. Het disconto in de V.S. De Federal Reserve Board heeft goedgekeurd, dat de districtbank te Philadelphia'met ingang van heden haar discontotarief verhoogt van 31- tot 4 percent. Met deze discontoverhoging van de bank te Philadelphia is het disconto bij alle Fe deral Reserve Banks thans op 4 percent gebracht. Aandelen Koninklijke in Frankfort In Frankfort is officieel bekend gemaakt, dat de aandelen van de Koninklijke Petroleum Maat schappij op de effectenbeurs in Frankfort zullen worden verhandeld. De datum waarop met deze handel zal worden begonnen zal later worden bekend gemaakt. Grote order voor Machinefabriek Brabant De Machinefabriek n.v. Brabant te Vevenbcr- gen heeft een order van 9 miljoen ontvangen. Aan de fabriek is opgedragen het vervaardigen i ar, alle installaties bij het nieuwe graanoverslag- bedrijf Tradax in Amsterdam. Obligatie-uitgifte geplaatst Naar wij vernemen is de uitgifte van de 4% percent 30-jarige obligatielening groot nominaal 450.000 tegen 99 percent ten laste van de Gere formeerde Kerk van Hillegersberg-Terbrugge te Rotterdam geheel geplaatst. Borenfabriek Ter Horst naar Hengelo De Borenlabriek Ter Horst te Edam zal wor den overgeplaatst naar Hengelo, waar reeds een deel van het bedrijf is gevestigd. Van de 45 werknemers te Edam zullen slechts enkelen mee overgaan. Advertentie Donderdag heeft Nijmegen de twee daagse officiële herdenking van de vijf tiende verjaardag van de bevrijding be sloten. Canadese, Amerikaanse, Engelse en Nederlandse muziekkorpsen maakten muzikale wandelingen door de stad. Door het bevrijdingscomité werd aan een hon derdtal oorlogsinvaliden uit Nijmegen een zogenaamd bevrijdingspakket uitgedeeld, inhoudende chocolade, sigaretten en zeep, de eerste artikelen, welke de bevrijders aan Nijmegen schonken. Des middags werd een herdenking ge houden bij 'net verzetsmonument aan de Waalbrug, die werd bijgewoond door de Britse ambassadeur, Sir Paul Mason, en de commissaris der Koningin in de provin cie Gelderland mr. H. W. Bloemers. Het slot van de plechtigheid werd ge vormd door een groot militair défilé. 's Avonds was er een taptoe en vuurwerk. Het bedrijfsresultaat over 1958 is voor het Fokkerconcern in Nederland weliswaar gunstig geweest, maar de nog onvoldoende orderportefeuille voor F. 27-vliegtuigen en de situatie in Brazilië noodzaken de directie tot een voorzichtige dividendpolitiek te adviseren, zodat zij voorstelt aan de houders van preferente aandelen 5 percent en aan de houders van gewone aandelen 8 percent (vorig jaar 12 percent) uit te keren. Terwijl de bedrijfsrekening toenam van 5,2 miljoen in 1957 tot 8,1 miljoen in 1958 daalde het winstsaldo van 364.000 tot 232.426. Dit is een gevolg van de verhoogde reserve F. 27, die voor 1958 bedraagt 4,5 miljoen tegen 1 miljoen over 1957. Afschrijvingen beliepen in totaal 3,1 miljoen 3,2 miljoen), totale reser veringen 4,8 miljoen 1,8 miljoen). Het gewone aandelenkapitaal bleef onveranderd 2.625.000. Op de balans zijn de gebouwen en terreinen gewaardeerd tegen de aanschaffingswaarde ad 18,8 miljoen, machines, gereedschappen en andere activa tegen de aanschaffingswaarde ad 8,7 miljoen, alles verminderd met de normale en extra afschrijvingen. De vordering op de dochtermaatschappij in Brazilië ad 1,2 miljoen is geheel gedekt door onderpand. In verband met eventuele uitbreidingen in 1959 bleef de „reserve voor uitbreiding gebouwen" nog gehandhaafd. Het A'erslag van de n.v. Koninklijke Ne- derlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker over 1958 vervolgt aldus: De wijze waarop de F 27 „Friendship" tot dusver kon wor den uitgevoerd, mag stellig bevredigend worden genoemd. De berichten over de technische prestaties en de commerciële resultaten der geleverde Friendships lui den bepaald gunstig. In tegenstelling daarmee blijft het tot dusver verkochte aantal vliegtuigen helaas beneden de verwachting, aldus de direc tie, die het betreurt dat een reeds als de finitief gegeven en aanvaarde buitenland se order op zes toestellen door deviezen- moeilijkheden in het betrokken land geen contract heeft opgeleverd. Toch konden het geraamde tempo der produktie en de personeelsbezetting voor de Friendship in 1958 nog worden gehandhaafd. Fokker- Rio de Janeiro bleef een zorgenkind, al gaf deze onderneming door de uitvoering van de opdracht der Braziliaanse rege ring op 100 Fokker S.ll lesvliegtuigen ook blijk van ..technisch" op eigen benen te kunnen staan. Inmiddels zijn in 1959 ernstige moeilijk heden ontstaan met de Braziliaanse op drachtgever. het ministerie van Lucht vaart. Deze lagen vooral in het vlak van het niet nakomen der financiële verplich tingen. zoals deze in de contracten waren voorgeschreven, resulterende in steeds In de Noord-Franse stad Lens staat voor de duur van een daar aan de gang zijnde handelsbeurs, een orkestje opgesteld van drie robots, die een zeer gevarieerd programma ten gehore kunnen brengen. De metalen muzikan ten zijn een uitvinding van de heer Zenon Specht uit Antwerpen. Hij moest zijn metalen gitaarspeler aan één hand zes vingers geven om de uitvoering van alle stukken mogelijk te maken. In de bestuursvergadering van Hage- meijer en Co's Handelmaatschappij n.v. is besloten het geplaatste aandelenkapitaal met 1.500.000 te verhogen tot 4 miljoen. De koers van uitgifte zal zijn 105°/o. Hou ders van de thans reeds uitstaande aan delen hebben het recht van voorkeur. De nieuw uit te geven aandelen zullen nomi naal groot zijn 1000 of 100, al naar ge lang de keuze van de koper, en voor een vierde deel gerechtigd zijn in de resul taten over het boekjaar 1959. Voor de be nodigde statutenwijziging zal een ver gadering van aandeelhouders worden bij eengeroepen. Nadere bijzonderheden zullen worden gepubliceerd in het binnenkort te verschijnen prospectus. In aansluiting op het bericht inzake een op handen zijnd bod op de aandelen der Bandarmaatschappijen vernemen wij dat dit bod als volgt zal luiden: voor de aande len van de Bandar Rubbermaatschappij 126 percent en voor de aandelen Bandar Oliepalmencultuur maatschappij 92 per cent, beide in contanten, terwijl het in het voornemen ligt daarenboven als onder deel van de koopprijs aan aandeelhouders, die tot verkoop willen overgaan, uit te rei ken een bewijs van deelgerechtigdheid in de totaliteit der Indonesische activa, die daartoe onder t.rustverband zullen moeten worden gebracht. (De laatste beurskoers was voor Bandar Rubber 116 laten en voor Bandar Oliepal- men 82 laten). Blijkens het verschenen prospectus gaat de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten te 's-Gravenhage over tot de uitgifte van 75 miljoen 4 1/z percent 25-jarige obli gaties 1959 (tweede lening), waarvan de inschrijving zal zijn op donderdag 24 sep tember. Koers van uitgifte is par. De stor ting moet geschieden op vrijdag 16 okto ber. Beursnotering en dooreenleverbaar- heid met de in het prospectus van 3 sep tember aangeboden obligaties zullen wor den aangevraagd. Vervroegde gehele of gedeeltelijke afslossing is uitsluitend toegestaan op 1 oktober van elk jaar, voor het eerst op 1 oktober 1969. Ex tra aflossingen in 1969 tot en met 1973 kun nen slechts geschieden tegen 101 Va per cent, daarna slechts tegen 101 percent. Het Drents Landbouwgenootschap heeft op een bijeenkomst in Assen aandacht ge wijd aan de nood van de agrariërs in ver band met de aanhoudende droogte van de ze zomer. Het is thans duidelijk dat een groot deel van de oogst 1959 zal misluk ken, hoewel definitieve totaalcijfers nog niet kunnen worden gegeven, aldus het ge nootschap. Bij de aardappelkeuringen is te velde reeds ongeveer 60 percent afge keurd, terwijl van de rest reeds weer 30 pet. ongeschikt is verklaard, zodat een schade van 72 percent van de totaal ver bouwde oppervlakte is geraamd. Drente is de belangrijkste aardappelverbouwen- de provincie van Nederland. De veestapel in Drente wordt ern stig bedreigd omdat er niet voldoende voedsel is, terwijl de prijzen van het ruwvoeder voor het vee zeer hoog lig gen. Het aanbod van vee op de mark ten is zeer hoog en als gevolg daarvan liggen de prijzen laag. Het is voorge komen dat een boer een groot deel van zijn veestapel moest verkópen omdat hij voorzag dat hij zijn dieren moeilijk door de winter zal kunnen krij gen. Noodmaatregelen gevraagd Het Drents Landbouwgenootschap heeft nu bij het Landbouwschap aangedrongen op minimum verkoopprijzen voor vee. Verder wordt gevraagd een toeslag te Augustus 1959 is voor de spaarbanken aangesloten bij de Nederlandse Spaarbank- bond een goede spaarmaand geweest. Vol gens de voorlopige (minimum-) cijfers be liepen de inleggingen 121,1 miljoen en de terugbetalingen 91,5 miljoen. Het spaar overschot bedraagt derhalve 29,6 miljoen. Dit is ruim tweemaal zo veel als het over schot van de maand juli, dat 14,2 miljoen bedroeg (definitief). Het vorige jaar be droegen de inlegoverschotten in juli en augustus respectievelijk 13,9 miljoen en 21,9 miljoen. Het totale spaaroverschot over de eerste acht maanden van dit jaar bedraagt 210 miljoen Hierdoor is het inleggerstegoed van de spaarbanken die zijn aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond tot ruim f 2406 miljoen gestegen. verlenen aan de zwaarst getroffen gebie den door het verlenen van kredieten op ge makkelijke voorwaarden. De schade is in midden-Drente het grootst. Op de weiden in dit gebied is in maanden reeds geen gras gegroeid, zodat de hooi-positie pré cair is. De waterbakken voor het vee in het land worden in veel gevallen per tank wagen gevuld. In Zuidoost-Drente is een gebied waar minder dan 100 mud aard appelen var een hectare wordt geoogst (normaal rond 500 mud). In het algemeen kan men aannemen dat een groot deel van de Drentse oogst zal mislukken. Volgens voorlopige schattingen moet de schade op 40 tot 70 miljoen gulden gesteld worden, aldus het genootschap. Rotterdamse Raad Gehoord de mededelingen van B en W omtrent de uitgifte ener 4 1/4 percent obli gatielening en de doorkruising daarvan door de aankondiging van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, dat zij binnenkort nog 4Vï percent obligaties tot een bedrag van 75 miljoen gulden aan de markt zal brengen, betreurende, dat de bank voor Neder landsche Gemeenten, naar het schijnt, de centralisering van de voorziening in de kapitaalsbehoeften der gemeenten zo be langrijk acht, dat ter -wille daarvan een daling van de kapitaalsrente door haar niet wordt bevorderd, doch integendeel ge remd, verzoekt B. en W. van de diepe teleur stelling van de Raad te doen blijken ter plaatse, waar dit passend is. Aldus de tekst van een door de heer J. Wilschut (a.r.) opgestelde motie, die zon der hoofdelijke stemming door de gemeen teraad van Rotterdam werd aanvaard. Tevoren had de wedhoudster van Finan ciën, mej. mr. J. Zeelenberg, deze handel wijze van de Bank van Nederlandsche Ge meenten hoogst onelegant genoemd en ge sproken van „een geforceerd monopolie" van deze bank, er tevens de mededeling aan vastknopend, dat de gemeente Rotter dam in overleg met haar bankiers de datum van inschrijving cp haar lening heeft ver legd van 25 september naar 29 september Zij sprak de hoop uit da' de leningen -van Rotterdam en Amsterdam, die een soort gelijke lening als Rotterdam heeft uitge schreven, desniettemin zullen worden vol- tekend. groter wordende liquiditeitsmoeilijkheden. De Braziliaanse onderneming heeft haar werkzaamheden moeten staken en haar werd surséance van betaling verleend. Sindsdien is de toestand bijzonder gecom pliceerd. De directie meent er ernstig re kening mee te moeten houden, dat Fok- ker-Rio haar werkzaamheden definitief zal moeten staken. In verband hiermee is ten laste van 1958 een verdere voorziening getroffen voor de belangen van de ven nootschap bij de Braziliaanse onderne ming. -Kosten van Friendship Voor de dochteronderneming Avio-Die- pen heeft 1958, ondanks een nog steeds niet voldoende bezetting, een redelijk winstcijfer te zien gegeven. De reserve voor de kosten van eenmalige aard en de aanloop van de produktie van de Friend ship worden verhoogd met 4,5 miljoen, hetgeen de directie noodzakelijk acht in verband met de huidige stagnatie van ver dere bestellingen. Deze reserve is ook dan nog niét voldoende om genoemde kosten in hun geheel te dekken bij het aantal per heden definitief gecontracteerde vliegtui gen id 51. Zou dat aantal onvoldoende toenemen dan zal een beroep op andere middelen, met name toekomstige winsten en de reserve diverse belangen, moeten worden gedaan. De directie heeft echter redelijke gronden om ten aanzien van het verkrijgen van verdere bestellingen opti mistisch te blijven. Intussen vormde de financiering van de produktie van de Friendship een vraagstuk dat om een oplossing vroeg. Een bankiersconsortium werd bereid gevonden de nodige krediet faciliteiten te verschaffen. Opleving Over de vooruitzichten zegt het ver slag: De terughoudendheid in het plaat sen van bestellingen op vliegend mate rieel. die 1958 in het algemeen kenmerkte, heeft zich ook daarna voortgezet. Wel konden in 1959 contracten voor een twee tal vliegtuigen worden afgesloten, maar deze betekenden alleen een vervanging van reeds bestaande contracten. De directie meent dat er tekenen zijn die een ople ving in de vliegtuigindustrie mogen doen voorspellen. De vervoercijfers van de luchtvaartmaatschappijen zijn vrijwel overa' beter dan in 1958. hetgeen de koop lust zal stimuleren. Met verschillende ge gadigden zijn dan ook de gesprekken hans hervat. „Wi: zullen ons uiterste best doen de voorsprong, die wij thans hebben, ook op de nieuwe concurrent (de Engelse Hawker Siddeley Group), te behouden". Inmiddels is wel gebleken dat de Engel se regering de pogingen om exportorders op vliegtuigen te herkrijgen, zeer intensie ve steun verleent. De belangstelling van Fokker op het gebied van reparatie en re visie van luchtvaartmaterieel blijft onver minderd bestaan, al realiseert de directie zich dat de internationale concurrentie groot is. Internationale samenwerking Nadere samenwerking met collega's vooral met het oog op de Europese markt wordt door Fokker nagestreefd. Een veel belovend voorbeeld van een dergelijke samenwerking is het marinepatrouille vliegtuig, waarvoor de NAVO-landen een specificatie hadden opgesteld. De vlieg tuigindustrieën van deze landen werden uitgenodigd hun ontwerpen in te dienen. Een groep bestaande uit Bréguet (Frank rijk), Sud Aviation (Frankrijk), Dornier (Duitsland) en Fokker (Nederland) heeft met het Bréguet-ontwerp 1150 de voor keur gekregen. De ontwikkeling van het vliegtuig is inmiddels begonnen. De hiertoe benodigde fondsen zullen door de drie be trokken landen en door de Amerikaanse regering worden verschaft. Fokker is spe ciaal verantwoordelijk voor de midden vleugel met motorgondels van het vlieg tuig. De directie hoopt, dat deze ontwik kelingsfase gevolgd zal worden door een produktiefase. Personeel ingekromper Naast bepaalde vliegtuigobjecten voelt de directie behoefte aan een uitbreiding van het fabricageprogramma met in dustriële produkten, die niét op het ge bied van de vliegtuigbouw liggen. De on derzoekingen op dit gebied zijn echter thans nog niet ver genoeg gevorderd om hierover reeds mededelingen te doen. Door de beëindiging van de Hunter- oroduktie in maart 1959 en het uitbliiven van F 27-opdrachten. is de personeelsbe zetting in de bedriivon Amsterdam en Dordrecht gedurende de verstreken maanden van 1959 tot circa 3.770 man ver minderd. Met een nog verdere inkrim ping de'- bezetting in de resterende maan den van 1959 dient, aldus de directie, re kening te worden gehouden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Yapeyu" 24 sept.; Australië s.s. „Waterman" 23 sept. en s.s. „Essen" 23 sept.; Brazilië m.s. „Eemland" 24 sept. en m.s. „Liebenstein" 25 sepLj Canada: s.s. „Zuiderkruis" 20 sept., s.s. „Rijndam" 21 sept. en m.s. „Sloterdijk" 23 sept.; Chili via New York 23- sept.; In donesië s.s. „Machaon" 22 sept.; Ned. An tillen m.s. „Prins der Nederlanden" 22 sept.; Ned. Nieuw-Guinea s.s. „Groote- kerk" 24 sept.; Suriname m.s. „Artemis" 21 sept.* Unie van Zuid-Afrika en Zuid- wes.t-Afrika m.s. „Stirling Castle" 20 sept.; Brits Oost-Afrika s.s. „Pierre Loti" 20 sept. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. AMSTERDAM De beursstemming was niet erg opge wekt want terwijl New York een licht herstel had laten zien liepen hier de koersen achteruit. Men schreef dit voor namelijk toe aan gebrek aan kooplust en aan het aarzelende verloop van de West- duitse beurzen, waar eveneens de gang eruit is en de vaste stemming van de vo rige dag weer verdwenen was. Ten op zichte van de voorbeurs stelde het Dam rak heel erg teleur. In de ochtenduren namelijk konden dc vorige slotkoersen van de internationale waarden meren deels behouden blijven, 's middags ech ter werd al terstond lager ingezet, waar na de koersen geleidelijk verder afbrok kelden. De affaire was eveneens teleur stellend en dit droeg er mede toe bij om de merendeels flauwe stemming te ac centueren. Zo was Philips op 636 een viertal punten lager, Unilever zakte in tot beneden 640 terwijl AKU zich aanvanke lijk nog goed handhaafde maar daarna terugliep tot 369 Kon. Olie was in Ame rika 3/8 dollar lager kn op dit niveau be woog zich ook de Amsterdamse koers na melijk rondom de 160. In alle hoeken was het zeer stil, men neemt een afwach tende houding aan en weet op het ogen blik bepaald niet in welke richting men zich moet oriënteren. Vooral de Ameri kaanse staalstaking blijft een factor waar mee terdege rekening wordt gehouden en die op de Amerikaanse markten zeer remmend werkt. -Het bestuur van de Ban dar Rubber en Bandar Oliepalmen heeft bekendgemaakt dat een bod op de aande len is te verwachten. In verband daar mee werd hierin geen notering opge maakt. Het verslag van de Senembah opende weinig nieuwe perspectieven. Ove rigens was de cultuurafdeling weer zonder belangstelling en was de kooplust voor Amsterdam Rubber verdwenen. Vandaar dat de koers weer afbrokkelde. Ook Deli bleef niet gehandhaafd. De scheepvaart markt was eveneens ongeanimeerd en luier. Onder de lokale industrieën blijft de belangstelling gericht op aandelen Wes- sanen die weer iets hoger werd geadvi seerd nadat zij op de vorige dag reeds tot 270 waren opgelopen. Aandelen Kempkes Meubelfabrieken daarentegen werden la ger geadviseerd op het bericht over de voortgezette dalende omzet. Zeer stil ging het ook toe in de afdeling van de Neder landse Staatsfondsen waar alleen de staf- fellening vast gestemd was. De 4'A per cent lening Bank voor Nederlandsche Ge meenten werd onveranderd geadviseerd op 100. Deze wordt te zijner tijd door el kaar verhandeld met de lening waarvan het prospectus is verschenen. Inmiddels hebben Amsterdam en Rotterdam defini tief het voornemen aangekondigd van een 4 1/4 percent lening tegen 99 percent. Pro longatie 3 percent. NEW YORK Na handel met slakkengang, zakte New York laatbeurs, door een vlaag van ver kopen. De elektronische werden er het zwaarst door getroffen, met General Time 6 dollar lager en L:tton ruim 4. Firestone finishte flauwer in de banden-sector, na aanvankelijk ruim 2 dollar gemonteerd te hebben. Du Pont was 2 dollar lager en Chrysler ongeveer 3 lager op zijn laagste dagwaarde. Youngstown Sheet and Tube, aanvankelijk ruim 1 hoger, sloot ruim een dollar lager. Atlantic Coast Line verloor ruim 2 dollar bij de sporen en Richfield zakte ruim 3 bij de olies. 1.196 fondsen werden verhandeld, 286 hoger en 688 lager, bii een totaal omzet van 2.090.000 aandelen. Het industriegemiddelde kwam van 63.2.41 op 629.00, dat van Spoorwegen van 154.59 op 153.23 en dat van Openbare Nuts bedrijven van 86.73 op 86.40. (UPI). Slotkoers gisteren 3-3 V2nh Nederl. '47 i 93 Vi 93% 3% Nedl 1962/64 98i„ 98% Woningbouw 6 109% Pr. A'dam '56 I.. 82 Pr. A'dam '56 II. 92% Pr. A'dam '56 III 92% Pr. R'dam '52 I Pr. R'dam '52 II. 90% Pr R'dam '57.... 98% A.K.U 370 366 Calvé Delft 636 635 Van Gelder Zonen 243 241 K. N Hoogovens 566 566 Nederl. Ford 312 308 N. Kabelfabriek. 407 407 gew.Philips Gloeil. 636% 630 Pref.PhilipsGloeil. 244% Unilever 642 636 Wilton Fvenoord. 214 214 160 Dordtsehe Petrol. 722 722 Kon Petroleum.. 1 160,30 f 159, R ill i ton 332 330 A'dam Rubber. 98% 97 K.L.M f 124.50 1 125, Holl Amer Lijn 162% 160 K.N.S.M 159 y2 159% N. Scheepv. Unie 140% 141 v. Nievelt Goudr. 138% 138 Phs. v. Ommeren 246 246 H.V.A 149% 149 Delimaatschappij f 169.40 f 169,50 Amsterd. Bank.. 319% 316 Nat. Handelsbank 161% 161 Ned. Handel Mij 240 240 Rotterd. Bank 795 V2 292 Twentsche Bank 762 Anaconda Copper 61% 61 V2 Bethlehem Steel 55% 55 U.S. Steel 101% 100% General Motors.. 54s'tn 54 e- 74% 74% 23% 23% Heden 13.45 uur

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9