Horen en zien Chefarine .4 De man aan de top Agenda voor Haarlem I Europees parlement dringt aan op een permanente zetel Professor Doka en Robotto Kort en bondig aankondigingen en 4-voudige combinatie inderdaad veei betert onze nieuwe feuilleton „DAGBOEK VAN EEN AFPERSER" 11 NABESCHOUWINGEN Film thuis en uit Concertseizoen L.S.O. De radio geeft donderdag Televisieprogramma Nleuzve zittingsperiode in Straatsburg geopend BI o ernst ill evens van Piet Coldewey te O verveen De negen muzen Expositie van portretten van Erika Visser Buitenlands hotelbezoek lager dan in 1958 Najaarsexpositie Arti, tweede groep Verrijk uw gezin met een JUNKER+RUH gasfornuis door Bestuurslid van de „Elvis Presleyclub" aangehouden WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 Er was nogal wat omhanden op het beeldscherm gisteravond. De meeste be langstelling zal wel zijn uitgegaan naar Toon Hermans, die in de K.R.O. rubriek Camera zonder Voetlicht werd geïnter viewd door A. van Domburg. Veel kwam er niet uit. Toon paste wel op te veel te zeggen en deed daarmee precies wat zijn ondervrager van hem vei'wachtte. De flit sen uit Toons eerste speelfilm „Moutarde van Sonaansee" waren net zo gek als wij ons hadden voorgesteld. Van Domburg stelde ons ook nog de filmcutter Rust voor, een man, die heel wat beroemde films heeft gesneden en thans Hermans ter zij de staat. Over Fellini's film „De blanke sheik", die het volgend programmanum mer uitmaakte zullen de waarderingen wel uiteenlopen. Wij zien er nog altijd een aan loop tot betere creaties in. De detaillering is fijnzinnig, maar ze is niet evenwaar dig aan het onderwerp dat op den duur verveelt. De N.T.S. had daarna nog een verrassing in petto. Ze verbond ons met Londen voor een kleine show van de B.B.C. waarin men Margot Fonteyn kon bewonderen in een fragment uit „Ondi- ne" en zich bijzonder amuseren met Richard Hearne. Een aardige toegift. Beeldschermer Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen 1 Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is op zich zelf al wereldberoemd. Maar de combinatie in één tablet werkt toch nóg beter dan kan worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tab), f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl.f. 3.50 Het concertseizoen van het Limburgs Symphonie Orkest onder leiding van An- dré Rieu omvat tot en met april 1960 in ongeveer 160 podiumbeurten, waaraan dan nog in de voorzomermaanden enkele series concerten zullen aansluiten. Bij deze con certen, jeugduitvoeringen (een tiental in verschillende plaatsen van Limburg) en begeleidingen zijn niet begrepen speciale radio-opnamen en nog in te lassen be geleidingen. Vaste reeksen abonnements concerten zijn vastgesteld voor Maastricht (23), Heerlen (10), Venlo, Sittard, Kerk- rade en Geleen. Daarnaast worden nog concerten gegeven in een stuk of zes kleinere gemeenten terwijl het L.S.O. de proefneming van het vorig jaar, concerten geven in kleine plaatsen, herhaalt in Bun- de, Thorn en Eijsden. Het L.S.O. heeft uit wisselingconcerten met de Brabantse en Gelderse orkesten op het programma staan. Er is ruime aandacht besteed aan wer ken van nog levende tcomponisten en jonge kunstenaars, onder anderen Bertus van Lier, Hendrik Andriessen, Otto Ket ting, Ton de Leeuw, A. Meulemans, Louis Toebosch, Jan Mul, Guillaume Landré, Os car van Hemel, Willem Pijper, W. Schu- man, Viktor Legley en Frank Martin. Tot de solisten behoren verschillende jeugdige buitenlandse artiesten, maar ook aan oude ren als Monique Haas, Arthur Grumiaux, Robert Casadesus, Erna Spoorenberg en anderen. Het L.S.O. dat ook weer het traditionele carnavalsconcert zal geven waarvoor een drietal opdrachten aan com ponisten zal worden verstrekt, zal ook in Belgisch Limburg optreden, namelijk in Geel, Eupen en Hasselt. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Het goud van Aruba, caus. 12.00 Or gelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. trio. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Ka- niermuz. 14.30 Gram. 14.55 Logboek 1948, klankb. 15.40 Tenor en piano. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. lï.OO Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Metropole-ork. en solist. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 13.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamer- ork. en solist. 21.15 Herdenkingsprogr. Karei v. d. Woestijne, klankb. 21.55 Act. 22.10 Romantische muziek. 22.40 Gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten van New York. 23.25—24.00 Discotaria. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit., kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Dans- ork. NCRV: 14.00 Rep. 14.45 Noordhollands Fil- harm.ork. en solist. 15.50 Gram. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Kinderkoren. 18.15 Sportrubr. 18.30 Holland Festival 1959: Strijk kwartet. 18.50 Sociaal perspectief, causerie. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radio krant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Heinrich Schützfeest. 21.30 Report. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Lichte muz. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les. 16.17 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Lie rieren. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Litt. progr. 20.00 Klankb. 20.30 Gram. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-universiteit. 22.30 Caus. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20.20 TV-spel. 22.20 Dagsluiting. STRAATSBURG (ANP) Robert Schu- man, de Franse voorzitter van het Euro pese parlement, heeft de nieuwe zittings periode in Straatsburg geopend met een verklaring over het onderhoud, dat een delegatie van het parlement in juli heeft gehad met de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Pella, als vertegenwoor diger van de ministers van Buiten landse Zaken van de zes, over de kwes tie van de Europese hoofdstad. De dele gatie heeft Pella medegedeeld, dat het parlement zelf maatregelen zal moeten nemen als de ministers niet binnen afzien bare tijd een Europese hoofdstad kiezen. De delegatie wees op het zwervende be staan, dat de Assemblee leidt, met zittin gen in Straatsburg, administratie in Lu xemburg en commissievergaderingen in Brussel, Luxemburg en Straatsburg, het geen een 7.5 miljoen gulden per jaar kost en de werkzaamheden belemmert. Pella heeft verklaard, niet te kunnen in gaan op de maatregelen, die het parle ment op eigen gelegenheid zou kunnen treffen, omdat hij niet wist welke moge lijkheden de afgevaardigden voor ogen staan. Indien nodig zullen de zes x-egerin- gen evenwel groot begrip hebben voor de denkbeelden van het parlement, als maar een formule wordt gevonden waarbij het contact tussen de regeringen en het parle ment kan worden gehandhaafd. Pella zelf noemde zijn antwoord niet ont wijkend, maar constructief en voorzich tig. Hij wees op de moeilijkheden, waar mee de ministers te kampen hebben, om dat voor de keuze van de Europese hoofd stad eenstemmigheid nodig is. In ieder ge val staat vast, dat uiterlijk in het voor jaar van 1962 een oplossing moet zijn ge vonden. Intussen wordt het denkbeeld van een Europees district als zetel aan een na der onderzoek onderworpen. De politieke commissie van de Assemblee zal de kwes tie verder bestuderen. Sociale toestand Het Italiaanse lid van de E.E.G.-com missie, Petrilli, heeft dinsdagmiddag een uiteenzetting gegeven over dc sociale toe stand in de gemeenschap. Zijn verslag, over de periode januari 1958-januari 1959, constateert, dat de werkloosheid als ge volg van de economische terugslag over wonnen is. De commissie acht niettemin handhaving van de economische expansie van primair belang, in de eerste plaats om in streken met structurele werkloos heid verlichting te brengen, en tevens met het oog op de te verwachten toeloop van arbeidskrachten, als in de komende jaren de generaties van de eerste naoor logse jaren op de arbeidsmarkt komen. Petrilli wees op het belang van de be roepsopleiding. De E.E.G.-commissie acht de hiervoor beschikbare middelen onvol doende, ook al kan het Europese sociale fonds verlichting brengen. Voorts consta teerde de Italiaan nog voor 1958 een ver mindering van het aantal stakingen en so ciale conflicten, en een bevestiging van het streven naar gegarandeerde mini mumlonen, deelneming van de arbeiders in de bedrijfsvoering en bezitsvorming voor de arbeiders, dit laatste vooral in de Duitse Bondsrepubliek. De Nederlandse socialistische afgevaar digde, de heer Nederhorst, zette het stand punt van de socialistische fractie over so ciale kwesties als de sanering der kolen mijnen en de vrije migratie in het gebied der gemeenschappen van de zes uiteen. Hij zei als socialist geen vertrouwen te hebben in een liberale politiek die volstaat met van geval tot geval noodmaatx-egelen te treffen. De heer Nederhorst verzocht de Hoge Autoriteit een ontwerp voor een vrije migi-atiepolitiek uit te werken en bij de Assemblee in te dienen. Stralingspaspoortcn De Nederlander ir. Posthumus, als woordvoerder der socialistische fractie voor kwesties van volksgezondheid en be drijfsveiligheid, steunde het denkbeeld van de Belgische christen-democraat Bert- rand om stx-alingspaspoorten uit te x-eiken aan de 160 miljoen inwoners van de ge meenschap. Deze paspoorten, waarin alle stralingsdoses moeten worden genoteerd, die de houder bij geneeskundig onderzoek of behandeling, of bij zijn werk opdoet, zullen weliswaar een dure aangelegenheid zijn, doch op de lange duur zal men er niet buiten kunnen. Ir. Posthumus ver- klaax-de dat de socialistische fractie de on tevredenheid van de commissie voor de bedrijfsveiligheid deelt over het werk, dat de E.E.G.-commissie tot op heden op het gebied der beschex-ming van de volksge zondheid heeft gedaan. Even boeiend als mysterieus is Pierre Nord's roman „Dagboek van een af perser", dat wij van morgen af als feuilleton in ons blad gaan publiceren. Een vreemd dagboek is het, vreemd, omdat alles wat de vermoord gevon den afperser Vindon in zijn tot op de laatste dag bijgehouden notities over zijn misdadige praktijken heeft vastge legd, bijna tot in finesses door zijn slachtoffers tegenover de recherche wordt bevestigd, Wat was het doel van deze zelfbeschiddiging en van dit aan de openbaarheid prijs geven van zijn duistere drijfveren door een man, die steeds alle publiciteit had geschuwd? Niet alleen de politie met het onder zoek in deze moordzaak belast maar ook de lezer van dit zeer ongebruike lijke verhaal stelt zich die vraag. En men zal er geen antwoord op vinden, voordat men tot het laatste hoofdstuk gevorderd is. Ten huize van de heer en mevrouw Van Nouhuys-Bakker aan de Ter Hoffsteede- weg wordt tot 1 oktober een tentoonstel ling van bloemstillevens van Piet Colde wey uit Twello gehouden. Het schilderen is de nu 82-jarige heer Coldewey meer liefde dan beroep geweest. Het is echter meer waard dan aardig dilettantenwerk, al is het naar kwaliteit natuurlijk toch ook weer bepex-kt. Naar onderwerp bepex-k- te Coldewey zich tot bloemen, van welke hij een groot liefhebber moet zijn. Jam mer dat de veelheid aan soorten waarmee hij, naar men ons vertelde, zijn tuin vul de, groter is dan welke hij schildex'de. De expositie wax-e dan nog iets intex-essanter geweest voor velen. Soms blijkt een grote bedrevenheid, soms ook stokt er iets. Mij persoonlijk la gen enige enkelkleurige boeketten beter dan verscheidene veelkleurige, waaronder ik toch enkele aantrekkelijke voorbeelden van meestal een kleiner formaat tegen kwam. De moeilijkheid is dat Coldewey te getx-ouw de kleuren van de natuur ko pieert. Wanneer we die kleuren als mooi ondergaan dan is er meestal iets meer aan de hand dan een visueel waarnemen. Om kleux-en op een doek te laten zingen, zoals zij dat in bloemen kunnen doen is het veel al noodzakelijk met omringende kleuren te werken, die de kleurkracht van zo'n bloem kunnen opvoeren. Veldboeketten zijn voor de schilder dan ook meestal niet de gemakkelijkste ondex-werpen. Dat een boeket duizendschoon tot een aantrekke lijk schilderijtje werd vindt zijn ooi-zaak in de een-soox-tigheid. Maar bedoeld schil- derijtje heeft ook sfeer. Zo hebben dat ook enkele andere. Het gaat niet aan om op Coldewey's werk verder critisch in te gaan. Het mag best gezien worden. De tentoonstelling is te bezichtigen da gelijks van 11 tot 13 uur, van 15 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur. Dondex-dag, 24 sep tember, alleen is het huis dicht. Bob Buys Prinses schonk schildery. Prinses Wilhelmina heeft een van haar schilde rijen geschonken aan het Nijmeegs Man nenkoor ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van deze vereniging. Vijftig jaar geleden, bij het gouden jubileum van het koor, verleende Koningin Wilhelmina aan de Nijmeegse zangers het predikaat koninklijke. Thans, een halve eeuw later, wenste zij, naar zij deed schrijven, op nieuw blijk te geven van haar waardering voor het koor. In Museum Het Huis Van Looy Het portret van mgr. E. Lagerwey van Erika Visser heb ik eerder gezien en ge waardeerd. Als ik daar niets over gezegd mocht hebben er is zo onnoemelijk veel te zien dan kan ik dat nu goed maken. Want dit portret wordt met vele andere van de hand van Erika Visser tot 12 okto ber geëxposeerd in „het Huis van Looy". Ik had het gevoel daar meerdere beken den tegen te komen. Niet gelijk in het ge noemde geval schilderijen, maar mensen: de door Erika Visser geportretteerden. Van één was ik zeker. Het is Rie van Dok- kum, gade van de etser Hand van Dok- kum. En zo kon ik ook tevens constatex-en dat Erika Visser een zekere visie op haar modellen heeft. Het gevoel de anderen te herkennen is voor mij dan het bewijs dat Erika Vissers portx-etten een levende kijk op al haar modellen tonen en bovendien moeten gelijken. Hoewel ik Clare Lennart nooit ontmoet heb, gaf mij haar portret direct het gevoel: o ja, dat is natuurlijk de schrijfster. En laat ik Albert van Dal- sum niet vergeten, wiens uiterlijk we al len bijna kennen, zij het op een zekere af stand. Dat portret vex-baast verscheidene beschouwers dan misschien. Paul Citroen gaf hem echter eenzelfde uiterlijk. En mgr. Lagerwey zal ik bij een eventueel persoonlijk ontmoeten zeker direct her kennen en hij zal niet tegenvallen. Want hoe charmant soms Erika Vissers kunst, zij charmeert haar modellen niet met ze mooier, aardiger of interessanter te ma ken. Erika Vissers kunst noemde ik dus charmant. Ik vraag me af of landschap pen of stillevens van haar hand ons even zeer zouden interesseren als haar portret ten. De waarde van dit werk in het Huis van Looy steunt toch heel sterk op de mo dellen zelf. Ik noemde Paul Citx-oen en nu vergelijke men eens diens tekeningen met die van Erika Visser. Men kan zeer tevreden zijn met een portret van Erika Visser, men is gelukkig met een tekening van Paul Citroen zonder het model te ken nen. Erika Visser moet naar Modigliani gekeken hebben. Voorwaar geen slecht voorbeeld. Hoe weinigzeggend blijkt bij een vex-gelijken dan echter haar wel aar dige kleur. Haar tekening ondex-streept wel zekere eigenaardigheden van het uiter lijk harer modellen, is zelfs wel bij het ge geven vlak aangepast, maar te weinig daax-uit gegroeid. Het ontbreekt in dit werk in het algemeen aan spanning. En dat komt omdat we te weinig zien van Erika Visser zelve. Al toont zij op haar model len soms een bepaalde kijk, zij stelt te weinig haar eigen persoonlijkheid tegen over die modellen. Dat maakt haar uiter mate geschikt voor het voldoen aan op drachten met haar kundigheid en voldoen de smaak. Ik dacht dan dat met een talent als het hare meer gewoekerd mocht worden. Gro te waardering heb ik voor het portret van mevr. G. de Vaal dat een zekere allure verkreeg. Verder doorgevoerd kan zo'n schilderij groots woi'den. Een poging daax-- toe had ik zo graag eens gezien. Gezien de charmante maar zeer oppervlakkige dansstudies van Erika Visser is dat mis schien te veel verlangd. Het portret van mgr. Lagerwey zou dit vermoeden echter kunnen tegenspreken. Bob Buys Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in de maan den april tot en met juni 1959 in de Neder landse hotels bijna 937.000 overnachtingen van buitenlandse gasten geregistreerd. Vergeleken met de overeenkomstige periode van 1958 is het aantal ovex-nach- tingen met 2 percent afgenomen. Er was een toeneming van het aantal overnachtingen voor bezoekers uit Duits land (stijging 12.000 of 16 percent), Enge land en Schotland (11.000 of 8 percent) en België en Luxemburg (4.000 of 9 percent). Het bezoek van geallieerde militaix-en nam af met 17.000 of 25 percent. Voorts nam het bezoek van Zwitsex-s af met 6.000 of 16 percent, dat van bezoekers uit Dene marken en IJsland met 2.500 of 14 percent, dat van Zweden met 4.000 of 11 percent en dat van Fransen met 2.000 of 3 percent. Geef mij maar een kop koffie", zei professor Doka. „En dit is mijn knecht Robotto; weet je wat, breng voor hem maar een flesje limonade met een rietje, dat drinkt gemakkelijker!" „Jajawel, professor", stotterde de bediende en nog helemaal bedremmeld ging hij naar het buffet om de bestelling te halen. Hij keek over zijn schouder naar de vreemde metgezel van de professor; hij wist niet, wat hij nu toch denken moest van dat rare geval. Het leek wel een man en bewoog zich ook zo, maar hij zag toch wel duidelijk, dat het een ding van ijzer was26—27 Zoals men in deze kolommen al heeft kunnen lezen deelde Arti et Amicitiae de gebruikelijke najaarstentoonstelling in drieën opdat ieder lid eens meer dan een enkel werk zou kunnen vertonen. Tot 12 oktober is nu de tweede groep te zien. Voor mij was het de eerste ontmoeting met dit experiment en gezien deze tentoonstelling lijkt het me geslaagd. De sterkste inzen ding is naar mijn smaak die van Otto B. de Kat: twee portretten en een stilleven. De Kat is de laatste jaren breder gaan schil deren en stelliger geworden in het neer zetten der dingen. Er kwam een zekere monumentaliteit in zijn werk. Temidden van dat van zijn collega's hier was dat nooit zo opgevallen met het exposeren van een enkel werk. Het zou ook de vraag zijn of W. G. J. Kouwer Boomkens het met één schilderij duidelijk kon maken zijn vorm gevonden te hebben zoals hij daartoe nu in staat is met een drietal. Er is nu in zijn werk een sfeer van welzijn, waax'door we even aan Bonnard denken, en dat lijkt me een com pliment. Kouwer weet nu dat hij zich niet behoeft te generen 'oor zijn kundigheid, welke hem spontaniteit toestaat. W. J. van de Kerke werd wel eens meer gezien als tekenaar dan als schilder. Hoezeer en hoe intex-essant hij juist met het schildex-en bezig is blijkt uit zijn drie doeken hier. Ja cob Kuijper kon nu eens terugkomen met zijn grote familieportret, waarmee hij de Willink van Collemprijs eens won. Het komt me voor dat het doek won met de jaren door mogelijke x-etouches. Schilde- rijen met vele figui-en zijn zeldzaam te genwoordig. Kurt Löb dwingt ons dan ook respect af met zijn steeds meer slagend pogen vele figuren op een schilderij sa men te bx-engen. Van de andex-e verte genwoordigde schilders noem ik nog Rik van der Mey, die toevoegt aan de krach tiger indx-ukken die Ai'ti nu geeft. De beeldhouwer Van Lith zond ons drie bekende portx-etten in, die we met plezier weer zagen. Theresia R. v. d. Pant excel leert weer met een diex-plastiek, een eend. Eva Mendlik was niet haar mindere in gelijke onderwerpen. Eva Mendliks inzen ding lijkt mij ti-ouwens op deze tentoon stelling de belangrijkste van de nu verte- genwoordigde beeldhouwers. Gezien het geen zij aan kwaliteiten won zal haar ver tegenwoordiging op manifestaties van Ne- dei-landse beeldhouwkunst niet meer ge mist kunnen worden. Een kinderkopje als het hier vertoonde zal het zeker uithouden naast wex-k van onze beste portx-ettisten. Jammer dan dat het zaaltje, dat de beeld houwers gegeven werd, een aantal de in- di-uk van het geheel dx-ukkende aquarel len bevat. Ik zonder hierbij uit een enkel aardig blad van Van Luyn. Bij de inzen dingen van gx-afici en tekenaax-s vielen me die op van de etser J. R. Mensinga en de tekenaar W. van Liex-op. Bob Buys Stekelvarkens voor Blijdorp. De Ne derlandse dierenvanger Henk van Geuns, die jarenlang zijn beroep op Sumatra uit oefende en van daar dieren naar verschei dene dierentuinen zond, blijkt zijn werk terrein verplaatst te hebben naar Ma- lakka. In Singapore bracht hij zes door hem gevangen stekelvarkens aan boord van het Lloydschip „Ampenan". Kapitein D. G. van der Wiel uit Vlaardingen heeft bij aankomst in Rotterdam alle zes dieren gezond en wel aan de Rotterdamse dieren tuin afgeleverd. Vondst. Een Heex-lense busconduc teur vond in zijn voertuig op een bank een pakje dat 182 duizend gulden aan bank papier bleek te bevatten. Het bleek toe te behoren aan een Heerlens toex-ingcarbe- drijf, dat het geld voor één nacht onder de hoede had gesteld van een zijner kantoor juffrouwen, die het kapitaal de volgende morgen naar de bank moest bx-engen. De juffrouw had het pakje bij het verlaten van de bus vergeten Stuur geblokkeerd. In Zaltbommel heeft een vrachtauto met aanhangwagen, die, komende van de Waalbrug, linksaf in de richting Nijmegen wilde rijden, een flinke opschudding veroorzaakt. De chauf feur merkte dat zijn stuur vast bleef zit ten. Van schrik trapte zijn bijrijder echter op het gaspedaal in plaats van op de rem. Vol gas daverde de combinatie het par- keex-terrein van een hotel op. Drie weg werkers konden op het nippertje weg springen. Een geparkeerde auto uit Gor- kum werd meegesleept en tegen de muur van de hotelveranda in elkaar gedrukt. Advertentie 114. New York City 8 u. 50 n.m. DE gemelijk oude man in de bloemenwinkel keek twijfelachtig naar het twintig-dollar biljet, bewi-eef het watex-merk met de top van zijn duim, besloot ten slotte het risico te nemen. „Dat is dan twaalf-zestig alles bij elkaar de bloemen en de vracht naar die plaats in Pennsylvania. Als u er een kaartje bij wilt doen, juf frouw, vindt u er een op die lessenaar". Anne Finnick bekeek alle kaartjes. Er was er een bij, dat bijzonder aardig was en precies goed voor het doel.een plaatje van een van die grote boten en zee meeuwen erboven en iedei-een stond te wuiven als om afscheid te nemenen de tekst eonder bon voyage aan een onvergetelijke vriend. Bon voyage was Frans. Het betekende iets van iemand die wegging. Dat deed hij toch immers, nietwaar? Hij zou het aardig vinden dat het Frans was. Al die rijke mensen waren dol op Frans! 3 u. 55 n.m. LUIGI Cassoni wist, dat hij een fortuinlijk man was Niet alleen was hij gezegend, dat de meeste van zijn gebeden werden verhoox-d, maar hij had ook geluk. Ah iemand niet bijzonder intelligent was, was het een groot gemak, als hij geluk had. Er scheen verband tussen die dingen te bestaan. Als hij knap was geweest, zou het niet zolang hebben geduurd om het geld te tellen, dat hij hac' opgehaald voor de bloemen voor de begrafenis en om alle namen op een papier te schx-ijven. Maar als hij ir staat was geweest het vlug te doen, zou hij niet meet aanwezig geweest zi.in om Mr Walling en zijn vrouw naai boven naar de vierentwintigste vex-dieping te brengen Dat was een heel belangrijke taak geweest. Toen df oude Hertog stierf zonder dat een zoon hem opvolgde, hadden de mannen die bij de fontein in de Via Torrenzc zaten, hun hoofden geschud en gezegd, dat het slecht zou zijn. Zij hadden gelijk gehad. Dat voorjaar waren de olijven slechts half zo zwaar geweest als in de jai-en. dat er een hex-tog op het kasteel was geweest en dal was het jaar waarin niet één van Pietx-o's ooien een tweeling-lam had gehad en dat Angelina wegliep om met een Siciliaan te trouwen en Maria's geit van de rots viel en omkwam op de klippen bij de zee. Er was geen man in het hele dorp, die zich kon herinneren dat er in één enkel voorjaar zoveel ongelukken gebeurd wa ren. Ja, besloot Luigi, hij was een gelukkig man, dat hij nu in een land woonde, waar er altijd een nieuwe her tog op het kasteel was. Een schaduw gleed over Luigi's gedachten, snel voor bijgaand gelijk de schaduw op de aarde van een zee wolk, die over de Via Torrenzo trok, als de wind uit de Middellandse Zee blies. Het was toch jammer dat het carillon niet kon spelen, maar dat was één van die din gen, die de mensen in Amerika niet begrependat de klokken droefheid en vreugde tegelijkertijd konden beieren. 3 u. 56 n.m. GEDURENDE die eei'ste ogenblikken, nadat zij het kantoor dat van Avex-y Bullax-d was geweest, waren binnengetreden, voelde Max-y Walling hun aanwezig heid haast aan als iets onbehoorlijks, dat zij zich schul dig maakten aan gebrek aan eex'bied om op deze wijze de naaste omgeving van de dood te betreden. Zij wist, dat Don het ook gevoeld had, omdat hij terloops had op gemerkt: „Natuurlijk ga ik niet eerder dan dinsdag wer kelijk boven zitten". „Ik vind het prettig, dat je me hebt meegenomen", ei ze. „Nu kan ik me je hier voorstellen". „Daar heb je waarschijnlijk een groot voorstellings- ermogen voor nodig", zei hij op een toon alsof hij een mtkenning vei-wachtte. „Had je ooit gedacht dat iets ils dit zou gebeuren?" Zij zei: „Nee", omdat zij dacht, dat hij dat graag vilde horen en vervolgens: „Je was geweldig, daar oij Julia. Ik zal me altijd elk wooi'd herinneren, dat je >oen zei". „Zul je dat?" Zijn armen vonden de bocht van haal leest en, naar hem opkijkend, zag zij zijn jongensach tige grijns toen hij bekende: „Weet je, de hele weg hier heen heb ik me proberen te herinneren wat ik toch voor den duivel gezegd heb. Ik heb toch geen idiote belof ten gedaan?" „Alleen maar een heel nieuwe wereld", lachte zij, in ademloze hoop, dat dit ogenblik zou duren, deze won derlijke gemeenschap, dit ogenblik, waai-op zijn brein het hare was, waarop zij hem helemaal kon begrijpen. Maar de deur ging weer dicht. Zijn gezicht kreeg weer een nuchtere uitdx-ukking. „Ja, er is een massa te doen! Ik had met hem daar in het huis van Julia moeten spre ken hem een paar opdrachten moeten geven voor maandagiriorgen". „Wie, lieveling?" „Loren Shaw. Hij wordt natuurlijk plaatsvervangend directeur". „Wordt hij Zij bleef stomverbaasd steken. „Wat is er?" „Niets. Ik ik dacht dat je hem nooit ex-g gemogen had, dat is alles". De deur was nu stijf dicht. „Hoe kom je aan dat idee? Vei-domd bekwame vent Shaw. Niet zo veel fantasie misschien, maar soms is dat een deugd. Het is maar al te goed mogelijk om hier té vee] fantasie te hebben. Ik zal iemand nodig hebben om mij te helpen mijn beide voeten op de grond te hebben". „Dat weet ik", fluisterde zij. „Kom, laten we hier vandaan gaan", zei hij gespan nen ongeduldig. „O, laat ik een aantekening voor Miss Martin achterlaten". Hij zocht een stukje papier en een potlood en zij keek naar wat hij opschi-eef: Roep onderdirecteuren bijeen tegen maandagmorgen negen uur. MacDonald Walling Zij hooi-de Julia's stemJe zult hem nooit hele maal begx-ijpenprobeer het nietje zult geluk kiger zijn als je niethij zal ook gelukkiger zijn. Julia had gelijk. „Klaar?", vroeg hij. „Klaar", zei zij en samen liepen zij de kamer uit de donkere gang in. EINDE De Amsterdamse zedenpolitie is over gegaan tot de aanhouding van een 35- jarig bestuurslid van de „Nederlandse El- vis Presley Fanclub", die ervan verdacht wordt te intieme relaties te hebben onder houden met een veertienjarige jongen. De gearresteerde, die bestuurslid is ge weest van diverse jeugdverenigingen, trad de laatste jaren op als organisator van kindexTeesten en jeugdmanifestaties. Sinds enige tijd ontpopte hij zich voorts als een voox-vechter van de nozems. Hij wekte on langs vex-bazing door honderden Amster damse nozems enige uren lang bezig en koest te houden op een zogenaamde Elvis Presley-avond, die nadien onder andere in Haarlem herhaald is. Hij heeft ook voor radio en televisie meei-malen zijn visie op het probleem van de „moderne jeugd" uiteengezet. De Amsterdamse recherche hield hem reeds enige tijd nauwlettend in het oog. Pas nadat dé ouders van genoemde veer tienjarige jongen een aanklacht hadden ingediend, kon tot arrestatie wox-den over gegaan. Stadsschouwburg: Vandaag 20.15 uur: Nedei-landse Comedie met „Twaalf Ge- zwox-enen". Dondex-dag 19.45 uur: Diogé met „Een walsdroom". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en dondex-dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Al Capone, dictator van de onderwereld", 18 jaar. Frans Ilalstheater: Vandaag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur „Al Capone, dic tator van de onderwereld", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tiger Bay", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Dorp aan de rivier", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Modern Times". Minerva Theater: Vandaag en donderdag 20 uur: „De reis om de wereld in 80 da gen", zdle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en donder dag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Comanche", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en dondex-dag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe vermoorden wij oom George?", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Slavinnen van Carthago", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Place Pigalle, plein der zonde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rein Dool. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 oktober op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Erika Visser. s (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haax-lem" van vrijdag 18 sept.)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11