Geen lager dividend in 1959 verwacht Nog steeds rustig weer Deli-Mij. raakt steeds nauwer bij de produktie betrokken De conjuncturele ontwikkeling van de E.E.G. (^PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Wereldnieuws J Inschrijving voor Italiaanse tabak DEVIEZENVOORRAAD GESTEGEN jDe weekstaat Circulatie hoger dan vorig jaar Voorlopig nog geen „Euronit" Jaarvergadering Wereld bank I.M.F. en I. F. M. OOR HET POSTKAN UW SPAARBANK ...U &i Katholieke Middenstands bond werkt mee aan prijsbeleid Trekking premielening Zuid-Holland 1957 Converteerbare obligatie lening De Vries JAARVERGADERING BILLITON Certificaten Col-Energy naar de beurs Kam op overspanning in verschillende landen N.D.S.M. voelt recessie in de scheepvaart és WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 1 Maandag was de bezichtiging van 1201 pakken, dinsdag van 1359 pakken, en donderdag is de algemene kijkdag, die vooraf gaat aan de inschrijving voor 2560 pakken Italiaanse subtropicali tabak van aanstaande vrijdag in het lokaal „Frascati" te Amsterdam. Het aanbod op deze inschrijving betreft, zoals gemeld, de gehele oogst 1958 subtropicali tabak van de CIPET, het Italiaanse consortium van producenten en exporteurs van tabak, waarvan de acht aangesloten maatschappijen hun zetels hebben in Tarente, Verona, Pavia, Padua en Perugia. De oogst wordt in Amsterdam bij inschrijving aangeboden door de n.v. Deli-Maatschappij Inter nationaal, die in 1958 met het consortium tot een nauwe samenwerking kwam ten einde de ontwikkeling van de tabakscultuur in Italië te bevorderen, waarbij tevens de verkoop van het produkt aan de Deli-maatschappij werd toevertrouwd. De aan geboden 2560 pakken vormen de oogst 1958 van de groep onafhankelijke concessio- nairs, die tezamen het CIPET-consortium uitmaken. Het is de eerste maal dat deze Italiaanse tabak in Nederland wordt verkocht. Ver leden jaar was de inschrijving voor de oogst 1957 in Milaan, waar toen ruim 2000 pakken werden aangeboden en Neder landse sigarenfabrikanten en tabakshan delaren reeds als kopers zijn opgetreden. Ook nu heerst in tabakskringen voor het aanbod grote belangstelling en zulks te meer, om met deze inschrijving de vroe gere verkopen van Sumatratabak min of meer vervangen worden. Vergeleken even wel met het vroeger gebruikelijke aanbod van Deli dekblad, is de thans beschikbare hoeveelheid van bescheiden omvang. Zij maakt slechts ongeveer eentiende deel uit van hetgeen de laatste jaren uit de Su- matra-oogsten in Nederland ten verkoop werd aangeboden. De laatste tijd immers bedroeg het aanbod van Sumatratabak hier ongeveer 25.000 tot 30.000 pakken. Terwijl bij de oogst 1957 de taak van de Deli-maatschappij internationaal in Italië zich beperkte tot de verkoop van het produkt, is zij bij de oogst 1958 reeds nauwer betrokken geweest. Vanaf de pluk van het produkt immers hebben de ervaren Deli-planters hun technische kennis dienst baar gemaakt, nadat de Deli-maatschappij, krachtens een overeenkomst van de CIPET, een aantal van haar deskundigen bij de Italiaanse plantages had gedetacheerd. De Deli-Maatschappij zorgt dus voor de verkoop van het produkt en stelt tech nische hulp beschikbaar. De algehele technische controle is thans in handen van een oud-hoofdadministrateur uit Deli. Bij de inschrijving in Amsterdam zal het nor male systeem worden gevolgd, volgens hetwelk de maatschappij haar tabak placht te verkopen. Van dit systeem behoeft ook niet te worden afgeweken, en zelfs is het weer mogelijk dat het aanbod bij vóórin- schrijving van de hand wordt gedaan, in dien zich vraag van potentiële kopers zou voordoen. In dat geval zou er vrijdag in het geheel geen inschrijving meer behoe ven te worden gehouden, zoals dat in het verleden ook vaak met Sumatratabak het geval is geweest. In tabakskringen is men van mening, dat naarmate de Deli-Maatschappij zich intensiever met het gehele groei- en fer- menteerproces kan bezig houden, de in vloed van haar ervaring en techniek steeds duidelijker aan de dag zal treden. Wat de oogst 1959 betreft, zullen de oud-Deli- plant.ers in Italië vanaf het begin van de groei hun wakend oog over de velden kunnen laten gaan. Met de oogst I960 zul len zij nog een stap verder gaan, want dan kunnen zij zich zelfs bezig houden m»' hof voorbereiden van de gronden vóór de aan plant. Men constateert een ware honger naar dekblad, zoals gebleken is op de re cente inschrijving voor de omstreden Su matratabak in Bremen, waar hoge prijzen werden betaald, en de Nederlandse ko pers zeer actief waren. Het lokaal „Fras cati" in de Amsterdamse Nes is deze week weer een druk ontmoetingspunt van ma- Er is deze week voor 40 miljoen aan bankbiljetten teruggevloeid, waarmee de circulatie, blykens de Weekstaat van de Nederlandsche Bank, beland is op 4185,3 miljoen. Hoewel dit een fraaie ontwikke ling is, laat men in kringen van de geld markt niet na er op te wijzen, dat de hui dige circulatie toch een stuk hoger ligt dan verleden jaar. Op 22 september 1958 was zy namelyk maar 4039 miljoen. Goud en deviezen samen zijn toege nomen met 3 miljoen en vormen nu een totaal bedrag van 5180,8 miljoen. Goud bleef onveranderd, de vermeerdering zit in de valuta, waarvan voor 2 miljoen in harde deviezen. De schatkist zag haar saldo toenemen met 67,3 miljoen. Er is deze week slechts voor f 35 miljoen schat kistpapier vervallen, zodat er wel flinke bedragen aan belastingen, vooral oude vennootschapsbelasting, moeten zijn binnengekomen. De banken daalden met 18 miljoen. Ze zijn de nieuwe kasreserveperiode in gegaan met een surplus. Men taxeert het verplichte gemiddelde op 425 tot 430 miljoen. De verwachting is, dat de geld markt de komende dagen wat krapper zal worden in verband met de naderende ul timo. De grote opvragingen van geld wor den eerst verwacht op maandag 28 sep tember. De centrale Bank heeft noch passief noch actief op de markt geopereerd. De voorschotten zijn met 3 miljoen toe genomen, hetgeen feitelijk niet verwacht werd. In de komende week kan een uit zetting van de circulatie worden ver wacht en een vermindering van het saldo der banken. De berichten, dat de zes Euromarktlan- den van plan zouden zijn een eenheids munt, de „Euronit", in te voeren worden in de kring van de Europese instellingen in Brussel bestempeld als „voortijdig op zijn minst." Het denkbeeld van een een heidsmunt is al herhaaldelijk naar voren gebracht, zo zegt men hier. Het is een theo retische mogelijkheid, maar het zal nog wel jaren duren voor het in uitvoering ge bracht wordt. keiaars, fabrikanten en handelaren, voor wie dit eerste aanbod in Nederland van de Italiaanse subtropicali tabak een belang rijke gebeurtenis is. Van 28 september tot 2 oktober zal in Washington de jaarvergadering worden gehouden van de Wereldbank, van het In ternationale Monetaire Fonds en van de Internationale Financierings Maatschap pij. De bijeenkomst zal worden geopend door Fernando Berckmeyer, ambassadeur van Peru, die optreedt als president dei- Raden van Gouverneurs dér drie instellin gen. Daarna zal Per Jacobson, president van het Internationaal Monetair Fonds het jaarverslag van het fonds voorleggen. Op 29 september zal Eugene Black, president van de Wereldbank het jaarverslag dezer bank voorleggen en op 30 september zal door Robert Garner, president van de In ternationale Financierings Maatschappij het jaarverslag dezer instelling worden in gediend. Een der belangrijkste punten van de agenda der komende bijeenkomst zal de oprichting zijn van een internationale ontwikkelingsassociatie voor de financie ring van de economische ontwikkeling van economisch onvoldoende ontwikkelde lan den. Advertentie Ziezo, ik ga nog even naar 't postkantoor, om geld van mijn spaarbankboekje te halen Het bestuur van de Nederlandse Katho lieke middenstandsbond heeft zich evenals andere centrale werkgeversorga nisaties tot de 52 aangesloten vakorgani saties gericht met een oproep volledige medewerking te verlenen aan de prijs- spelregels in het kader van de gedifferen tieerde loonpolitiek. Aan de vakorganisa ties is tevens verzocht hun eigen leden 'n model-circudaire te zenden, waarin de persoonlijke medewerking van de onder nemers bij de verwezenlijking van het overeengekomen beleid wordt gevraagd. Binnenkort zullen, naar de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond mededeelt, de centrale middenstandsorganisaties in 'n apart gesprek met de minister van Econo mische Zaken de specifieke problemen bij het prijsbeleid in de middenstandssector bespreken. Bij de gisteren gehouden trekking van de 2' -• percent Premielening Zuid-Hol land 1957 is de premie van 100.000 ge vallen op serie 18520 nummer 2. Een prijs van 10.000 viel op serie 6930 nummer 1 en een prijs van 5.000 op serie 276 num mer 1. Verder werden met 2.500 uitge loot serie 840 nummer 3, 1743 nummer 6, met 1.000 serie 4153 nummer 7, 5443 nummer 3 en nummer 6, serie 6930 num mer 9 en 11176 nummer 6. Prijzen van 500 vielen op serie 11176 nummer 8, 14037 nummer 10, 15417 nummer 1 en nummer 7, en serie 18243 nummer 4. Ten slotte werden alle niet genoemde num mers van deze series en van serie 2354 uitgeloot met 125. Naar wij vernemen hebben houders van nagenoeg alle aandelen van hun recht van inschrijving op nominaal 600.000 5 per cent 20-jarige converteerbare obligatiën van H. A. de Vries' Ijzerhandel n.v. te Amersfoort gebruik gemaakt. Gezien de in 1959 door de n.v. Billiton Maatschappij te 's-Gravenhage behaalde resultaten is er geen reden om aan te nemen dat het dividend voor dit jaar beneden het over de laatste jaren gebruikelijke dividend zal uitkomen. Hierbij zal geen hernieuwd beroep op de dividendreserve worden gedaan. Aldus heeft de voorzitter van de raad van commissarissen, mr. L. A. Nypcls, aan het slot van een verklaring in de gehouden jaarvergadering medegedeeld. Eerder had de voorzitter verklaard dat de in het jaarverslag verstrekte gegevens nog onzekerheden bevatten. Becijferd werd een vermogensvooruitgang sedert 1 januari 1959 van circa 20 miljoen, terwijl uit een vergelijking met de geconsolideerde balans per ultimo 1958 blijkt, dat de post „exploraties, claims, rechten, oprichtings- en voorbereidingskosten" ad circa 17 miljoen is afgeschreven. Vermeld werd dat een belangrijk be drag voor belastingen is gereserveerd met de uitdrukkelijke opmerking dat dit slechts een ruwe schatting kon zijn. Temeer om dat sedert 1949 geen definitieve aansla gen voor de gemeenschappelijke mijn- bouwmaatschappij Billiton zijn ontvan gen. Ook de liquidatie biedt bijzondere fiscale problemen. Een juist overzicht kan nu derhalve nog niet gegeven worden. De afwikkeling der liquidatie met alle daar aan inhaerante problemen zal nog gerui me tijd in beslag nemen. Ten gevolge van de liquidatie van de G.M.B. is het aande lenbezit van de Billiton Maatschappij in de n.v. Hollandsche Metallurgische Bedrij ven te Arnhem tot 76,7 percent van het geplaatste kapitaal gestegen. De voorzit ter constateerde dat als resultaat van de getroffen overeenkomst de vermogenposi tie van de Billiton Maatschappij niet on belangrijk versterkt is. De keerzijde van de medaille is echter dat de winsten voor lopig niet het niveau zullen bereiken van enkele jaren geleden, toen nog regelmatig winsttransfer uit Indonesië werd ontvan gen. De verkregen middelen zullen slechts geleidelijk tot investering komen. De maatschappij heeft verdere plannen in voorbereiding om in samenwerking met derden de belangen in de chemische in- lustrie uit te breiden. Zoals bekend, werd in 1958 een meerderheidsbelang verwor ven in de n.v. Chemische Fabriek v/h dr. A. Haagen te Roermond. Bij de beantwoording van vragen uit de vergadering kwam naar voren dat repa- triëringskosten ad 2,4 miljoen als ver plichtingen opgenomen zijn onder de ver mogensopstelling per 30 april. Zij zijn niet ten laste gebracht van 1958. De Neder lands-Indonesische Bauxiet Exploitatie Maatschappij (Nibem) is nog niet in li quidatie. Wat met deze maatschappij gaat gebeuren kan de directie nog niet zeggen. De proeven die in de metallurgische be drijven te Arnhem worden genomen be treffen niet de kernenergie zoals een aandeelhouder bij geruchte vernomen had maar allerlei metaalalliages. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 20 percent op de aandelen eer ste rubriek en op 15 percent op die van de tweede rubriek. Op 29 september 1959 worden op de Amsterdamse beurs geïntroduceerd cer tificaten van 10 aandelen Col-Energy (Co lonial Energy Shares, Inc.), een Ameri kaanse beleggingsmaatschappij, gevestigd te Boston, met een vermogenswaarde op 20 augustus van ruim 73 miljoen dollar, overeenkomend met ruim 277 miljoen guldens. Deze maatschappij is de voortzetting van de Gas Industries Fund Inc., een in 1949 opgericht beleggingsfonds dat uitsluitend aardgas- en aanverwante aandelen tot haar beleggingen rekende. Gezien de ont wikkeling van de energievoorziening in het algemeen heeft men het raadzaam ge acht de statutaire bepalingen zodanig te wijzigen dat thans de beschikbare activa in energie-aandelen in de ruimste beteke nis van het woord kunnen worden belegd, zoals petroleum, steenkolen, aardgas, atoomenergie, elektriciteit, petrochemie enz. De reeds hier te lande uitstaande cer tificaten van aandelen Gas Industries Fund Inc. kunnen in certificaten Col- Energie worden verwisseld. De koers van deze laatste is ongeveer 14V2 dollar of 550 per certificaat. Sedert de oprichting heeft Gas Industries Fund Inc. in geen enkel jaar het dividend gepasseerd, zo deelt de firma D. W. Brand mede. In het zojuist verschenen rapport „De economische situatie van de Gemeenschap medio 1959 en de vooruitzichten voor het vierde kwartaal", constateert de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap, dat het herstel van de conjunctuur, sinds begin 1959, zich in het tweede kwartaal heeft voortgezet. Dit geldt eveneens voor het derde kwartaal, te oordelen naar de gegevens die hierover momenteel ter beschikking staan. Het tweede kwartaal vertoonde een aanzienlijke groei in ver gelijking met dezelfde periode van 1958. De economische activiteit steeg het sterkst in die landen de Bondsrepubliek Duitsland, Italië en Nederland welke in 1958 nog een zekere expansie hadden gekend: de opleving heeft zich echter ook gehand haafd in België en Luxemburg, waar tot voor kort een aanzienlijke daling van de economische activiteit te bespeuren was. Ook in Frankrijk, waar de teruggang later plaats vond dan in de andere lid-staten, heeft de conjuncturele omslag in het eerste kwartaal nu plaats gemaakt voor een duidelyke expansie. De stijging van de industriële produk tie was bijzonder sterk. Terwijl de index van de totale industriële produktie voor de gemeenschap in het eerste kwartaal slechts 1.8 percent boven het niveau van dezelfde periode in 1958 lag, bedroeg deze in het tweede kwartaal 6,4 percent. Deze conjuncturele verbetering is niet zozeer aan een vergroting van de con sumptie of de private investeringen toe te schrijven, doch veel meer aan de ex pansie van andere elementen der effec tieve vraag, met name de hernieuwde voorraadvorming en de buitenlandse vraag. De waarde van de export van de Ge meenschap nam in het tweede kwartaal, in vergelijking met dezelfde periode van verleden jaar, met 11 toe, hetgeen voora aan de grotere export naar de Verenigde Staten te danken was. Op de handelsba lans werden toenemende overschotten geboekt, met name als gevolg van de verbetering van de handelsbalans in Frankrijk. In het derde kwartaal zouden de factoren voor verdere expansie ge deeltelijk kunnen worden gecompenseerd door een accentuering van de seizoens beweging: de jaarlijkse zomervakantie speelt immers de laatste jaren een steeds grotere rol. Voor het laatste kwartaal ver wacht de commissie een stijging van de industriële produktie van 6,5 a 7,6 per cent ten opzichte van dezelfde periode in 1958. Coördinatie van conjunctuurpolitiek Tot op heden hebben de prijzen, in de gemeenschap in haar geheel, van een grotere stabiliteit blijk gegeven. De prij zen van voedingsmiddelen zijn echter ge stegen als gevolg van de droogte in ver scheidene gebieden. Anderzijds vertoont ook de laatste tijd de rentevoet een stij gende tendentie, nadat deze in het eerste halfjaar op een relatief laag niveau was gebleven. Bovendien beginnen zich reeds zekere spanningen voor te doen, met name in de bouwnijverheid, omdat het steeds moeilijker werd hiervoor de nodige ar beidskrachten aan te trekken. Om te ver mijden dat deze spanningen nog ernstiger worden, zouden sommige lid-staten, die praktisch niet meer over onbenutte pro- duktie-capaciteit en arbeidskrachten be schikken, ertoe kunnen worden gebracht de expansie af te remmen. Daarentegen zou een voortgezette en zelfs een versnel de ontwikkeling in andere landen nog wen selijk zijn, waar nog aanzienlijke produk- tiemiddelen ter beschikking staan. Een coördinering van de conjunctuurpo litiek in de lid-staten zou dus aldus de commissie langs de volgende weg moe ten plaatsvinden: Een overschot in de binnenlandse vraag, die in sommige landen waar de expansie het sterkst is, zou kunnen optre den, op de partnerlanden richten; een betere verdeling en gebruik verze keren van de beschikbare werkkrachten binnen de gemeenschap; indien nodig, de reserve voor verdere groei aanspreken, die nog in de vorm 63. „Ik ben bang, dat de hertog uw toe stellen niet erg leuk vindt", zei Panda witjes tegen Smithy. Deze keek gekrenkt toe, hoe alle rovers zich om zijn eigen dommen schaarden. Hells Bells! Is dat nu de dank?", vroeg hij bitter. „Ik dacht jullie een plezier te doen met de bescha ving hier te brengen dat moet vroeg of laat toch gebeuren! De vooruitgang is nu eenmaal niet tegen te houdenDe hertog wierp hem een donkere blik toe. „Noemt ge dat vooruitgang?", vroeg hij ongelovig en hij duidde met zijn zwaard op de blèrende apparaten. Barbarendom is het! Duivelswerk! En ik zal ulieden tonen, dat ik onze beschaving daarvan kan vrijwaren!" Daarop wendde hij zich tot de rovers. „Gij briganten hebt onze bescha ving altoos dapper verdedigd", sprak hij met vaste stem. „Welaan, waak er ook. verder voor, dat mijn gebied nimmer meer wordt geteisterd door barbaren en hun weerzinwekkende contrapties!" Ofschoon enkele woorden in het gedruis der toe stellen verloren gingen, was dit aan geen dovemansoren gezegd. Smithy en Panda konden op de gezichten der rovers een ruw beeld krijgen van wat er verder ging ge schieden en dat was voldoende om hen halsoverkop het kasteel te doen ver laten van een overschot op de betalingsbalans van de gemeenschap met derde landen voorhanden is. Wanneer op deze wijze geschikte maat regelen worden genomen, zou de econo mie van de gemeenschap in haar geheel zich een grotere reële groei verzekeren, zonder het gevaar te lopen dat zich in flatoire spanningen zouden ontwikkelen. In het tegenovergestelde geval zou een voortijdige en schadelijke spanning van de expansie nodig worden, zodra een in flatie, die beslist vermeden moet worden, zich zou voordoen. Omtrent de gang van zaken bij de Ne derlandsche Dok- en Scheepsbouwmaat schappij gedurende de eerste 8 maanden van 1959 wordt het volgende medegedeeld: Het scheepsreparatiebedrijf was in de periode januari tot en met augustus zeer goed voorzien van werk, dat onder meer kon worden aangetrokken wegens de over plaatsing van een aantal arbeidskrachten naar de afdeling reparatie, waartoe de ge legenheid zich voordeed, omdat de bouw van meerdere schepen op verzoek van de opdrachtgevers werd vertraagd. De afde ling werktuigbouw was, vooral ook tenge volge van de bedrijvigheid in de afdeling reparatie, goed bezet. In de loop van het jaar werden tot op heden 2 tankschepen en 1 vrachtschip, met in totaal een draag vermogen van 60.300 ton, afgeleverd. Bij de onverminderd vooi'tdurende re cessie in de scheepvaart wordt de inter nationale concurrentie in de scheepsbouw steeds scherper. Niettemin kon een twee tal nieuwe opdrachten worden verkregen, zij het tegen lage prijzen. Beide opdrach ten betreffen de bouw van een vracht schip, respectievelijk voor een Nederland se- en Engelse rederij. Ook werd een op dracht aanvaard voor de verbouwing, voor buitenlandse rekening, van twee T 2-tankers tot vrachtschepen, voor het ver voer van buiklading. Met een van de op drachtgevers werd in beginsel overeenge komen. de levering van 5 motor-tanksche pen, waarvan het eerste in het vierde kwartaal van dit jaar zou worden overge dragen, 1 jaar uit te stellen. Nu de omstandigheden meebrengen, dat, vergeleken bij voorgaande jaren, in 1959 een kleiner aantal schepen zal worden afgeleverd, moet worden verwacht, dat de financiële resultaten over 1959, mede ook tengevolge van het feit, dat het prijspeil voor scheepsreparaties nog steeds door de lage scheepsvrachten wordt gedrukt, zul len achterblijven bij die, welke over 1958 werden behaald. Postzegel. Bulgarije heeft een postzegel uitgegeven ter herdenking van de ha. sprekingen tussen president Eisenhower en premier Kroesjtsjev. Op de postze gel zijn afgebeeld het Kremlin, het vrij heidsbeeld te New York en de TU-II4 waarmee Kroesjtsjev naar de V.S. is gevlogen. Aanstellerig. Te Londen heeft dinsdag een jury als haar oordeel te kennen gegeven dat de in Duitsland geboren fotograaf Günther Fritz Podola niet lijdt aan ge heugenverlies en bijgevolg terecht kan staan op beschuldiging van moord op de Londense rechercheur Purdy. De verde diging had gesteld, dat de 30-jarige be klaagde ten gevolge van geheugenver lies zijn advocaten geen instructies kon geven voor zijn verdediging en bijgevolg niet tex-echt kon staan. Geen behoefte. De 53-jai-ige James Swin- burn kwam dinsdag op het vliegveld van Londen aan nadat hij onlangs vrij was gelaten uit de Egyptische gevangenis. Hij had daar drie jaar uitgezeten van de vijf, tot welke hij wasvei-oordeeld we gens spionage. Zijn violating geschiedde op grond van een algemene amnestie, die in Egypte was afgekondigd. Op de vraag of hij werkelijk spionage had be dreven wenste hij niet in te gaan. „Ik heb er geen enkele behoefte aan om daar ook maar enig commentaar op te geven," aldus Swinburn. Opdracht. De Ai-gentijnse minister van buitenlandse zaken heeft de kiesraden in alle Ai-gentijnse kiesdistricten op dracht gegeven de communistische par tij niet langer als politieke groepering te erkennen. Bovendien wordt een decreet voorbereid, waarbij de partij ontbonden wordt. Deze maatregelen zijn onder deel van de stappen, die de Argentijnse regering heeft ondernomen om de door communisten en peronisten samen uitge roepen tweedaagse staking van vier mil joen arbeiders het hoofd te bieden. Antwoord. 1-Iet Britse antwoord op de Rus sische nota inzake Laos van 15 septem ber is dinsdag te Moskou overhandigd. Naar verluidt verdedigt de Britse ï'ege- ring het besluit van de Veiligheidsraad om waarnemers naar Laos te zenden. Zij zou voorstellen, het i-apport van de waai-nemei-s af te wachten. Volgens de Bi-itse nota zijn enige passages in de Rus sische nota „juridisch en feitelijk on juist." Naar Peking. De Pantsjen Lama van Ti bet heeft dinsdag de Tibetaanse hoofd stad Lhasa vei-laten om naar Peking te gaan. Hij zal daar de festiviteiten bijwo nen, die er ter ere van de tiende verjaar dag van communistisch-China in ok tober worden gegeven, aldus meldt het communistisch-Chinese persagentschap Nieuw China. Jongetje. Een negerjongetje van twaalf jaar, dat gearresteerd was op verden king, dal het een blank meisje van ze ven jaar aangerand had, is dinsdag in Nashville in Tennessee veroordeeld tot plaatsing in een tuchtschool voor de tijd van 35 jaar. Het jongetje had zijn schuld toegegeven. Een jury, waar geen enke le neger in zat, velde daai-na het von nis, het zwaarste, dat ooit door een kin derrechtbank is opgelegd. Het jongetje is afkomstig uit een armoedige krotten wijk. Oude kennis. Dr. Klaus Fuchs, die in En geland langdurig gevangen heeft geze ten wegens 't verraden van atoomgehei men aan de Sovjet-Unie, is onlangs te Oost-Bei'lijn getrouwd. Zijn vrouw, Gre ta Keilson, is de weduwe van een vroe ger hoofd van de Oostduitse regerings- vooi'lichtingsdienst. Zij kenden elkaar nog uit Parijs, waarheen zij beiden als communist na het aan de macht komen van Hitler in 1933 waren gevlucht. Fuchs is nu plaatsvervangend hoofd van het Oostduitse instituut voor kernonderzoek te Dresden. Onderscheiding. Oskar Helmer, de voor malige Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken, krijgt dit jaar de Nan- senmedaille voor zijn bemoeiingen met de vluchtelingen in zijn land, zo is dins dag te Genève bekendgemaakt. De me daille, genoemd naar de Noorse ont dekkingsreiziger en eerste hoge commis saris van de Volkenbond voor de vluch telingen Fridtjov Nansen, wordt sinds 1954 toegekend wegens uitzonderlijk werk ten behoeve van de vluchtelingen. Doodgestoken. De 89-jarige C. A. Cardew, die een oom zou zijn van veldmaar schalk burggraaf Montgomery, werd doodgestoken in zijn woning bij Ncheu in Midden-Nyassaland aangetroffen. Hij was een van de drie nog in leven zijnde pioniers die in 1890 naar Zuid-Rhodesia trokken.In 1893 kreeg hü een functie bij het Britse bestuur aldaax-, maar hij trok zich in 1921 uit het openbai-e leven terug. Het front dat in Nederland enkele milli meters regen heeft veroorzaakt, kwam boven België tot stilstand en nam daarbij in betekenis af. Dit hing samen met een rug van hoge luchtdruk die via Engeland naderbij kwam. Op de oceaan bevinden zich enige lagedrukgebieden. Eén van de ze ligt voor de kust van Noorwegen en vult op. Een ander is van de zuidpunt van Groenland naar IJsland getrokken. Een derde storing ten slotte bewoog in noox'd- oostelijke richting over het centrale deel van oceaan en lag vanochtend 700 km. ten westen van Ierland. Deze storing wordt morgen nabij Schotland verwacht. Ver moedelijk zal de invloed ervan op het weer in Nedei-land niet groot zijn en blijft het door de nabijheid van de rug van hoge luchtdruk rustig weer. WERKRAPPORTEN Donderdag 24 september Zon op 6.27 uur, onder 18.36 uur. Maan op 22.46 uur, onder 13.46 uur. Maanstanden 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 september Hoog water 7.17 en 19.33 uur. Laag water 2.57 en 15.05 uui\ Donderdag 24 september Hoog water 7.57 en 20.19 uur. Laag water 3.27 en 15.38 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. maximum - leiupci <nui cu binnen- en buitenland l •- a 05 H U Q Neerslag laatste 24 uur S 0 SP 2 a» Den Helder licht btw. wnw 19 0 Ypenburg mist windst. 19 0 Vlissingen half bew. wzw 19 0 Eelde licht bew. wzw 20 0 De Bilt mist zw 21 0 Twente mist zzw 21 0 Eindhoven mist windst. 18 0 Zd Limburg geheel bew zw 15 1 Helsinki licht bew. nno 13 0 Stockholm half bew. w 15 11 Oslo onbewolkt n 15 0 Kopenhagen half bew. w 17 0 Aberdeen zwaar bew. w 17 0 Londen half bew. wnw 20 0,2 Amsterdam onbewolkt windst. 19 0 Brussel geheel bew. windst. 17 0 Luxemburg mist windst. 22 1 Parijs zwaar bew. windst. 25 0 Bordeaux mist windst. 28 0 Grenoble onbewolkt windst. 26 0 Nice licht bew. n 24 0 Berlijn onbewolkt w 19 0 Frankfort mist zzw 19 0 München regen windst. 25 0.1 Zürich half bew. zo 25 0 Genève mist windst. 25 0 Locarno mist windst. 24 0 Wenen geheel bew. wnw 27 0 Innsbruck zwaar bew wzw 27 1 Athene onbewolkt n 26 0 Rome mist windst. 27 0 Ajaccio onbewolkt windst. 28 0 Madrid regenbui v/indst. 22 0.2 Lissabon zwaar bew. windst. 30 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2