Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontbijt! De vertegenwoordiging van het hoger personeel Technische wijzigingen van wet op de crematie de Voorzichtigheid bij opheffing van discriminaties nodig Wan dag tot dag Nauwer contact EERSTE KAMER j Betogingen in Damascus tegen Iraakse executies Adres van hoogleraren aan ministerraad 1 fl II n 1 1ÉMP Amerikaanse hulp Nederland kreeg in zes jaar ruim f 800 miljoen Weer een aanrandings poging in Rotterdam Aandelen Koninklijke nu in Frankfort genoteerd Bloed voor de groei Vier doden in het verkeer Raadgevende Interparle mentaire Beneluxraad komt bijeen Het transport in de EEG Op de <~Praatótoel Elektrisch vissen wordt mogelijk ^Hoe is het ontstaan Dit woordDAZEN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 o Veranderende opvattingen en verhoudin gen kenmerken steeds duidelijker de sfeer, die het koningschap omgeeft in deze tijd van gelijkschakeling der mense lijke contacten. De thuiskomst van onze kroonprinses na haar Amerikaanse reis miste geheel en al de isolerende stijl van koninklijke apartheid", die eertijds nauwgezette, protocollaire traditie was. Prinses Beatrix, in méér dan een op zicht een typisch kind van haar tijd, heeft bij die thuiskomst waarschijnlijk de af wezigheid van erewachten en protocollai re barricaden niet betreurd. Zij heeft moedig en enthousiast de vuurdoop on dergaan, die in het verleden aan konings kinderen en vorsten angstvallig werd be spaard: een direct contact met de pers, onvoorbereid en voor-de-vuist-weg, zon der belemmerende voorschriften of be perkingen. Het is een vuurdoop die vol wassenen, „oude rotten" zelfs, met vrees achtige nervositeit kan vervullen en het pleit daarom nog des te meer voor de franke realiteitszin van prinses Beatrix, dat zij zelf er het initiatief toe heeft ge nomen. De menselijkheid van dit ongewone pre cedent doet weldadig aan en houdt een grote belofte in voor de toekomstige ver houding tussen koningschap en volk, die slechts gezond en hecht zal kunnen blij ven wanneer zij modern weet te blijven. Modern in die zin, dat zij niet noodge dwongen achter veranderende opvattin gen aankomt, doch tevoren de mogelijkhe den van nieuwe contactmethoden onder kent en toepast. Dit geldt voor beiden voor koning schap zowel als voor volk. Een realisti scher samengaan kan slechts verwezen lijkt worden als het van twee kanten wordt gevoed. Als een vorst zich zijn menszijn realiseert en daarin de basis van zijn moeilijke taakvervulling vindt, zal zijn volk zich moeten ontworstelen aan alles wat dit persoonlijke menszijn ver hult en vertekent. Dweperij, vleierij en onechtheid zouden daarbij even kwalijk zijn als een gebrek aan eerbied en een vul gaire popularisering. Het experiment van Prinses Beatrix heeft bewezen, dat van beide kanten een goed begrip voor de eisen van het contact bestaat. Wij kunnen ons in Ne derland daarom gelukkig prijzen in het be sef, dat onze koninklijke staatsvorm een veelbelovende toekomst wacht. DAMASCUS (UPI) Op massabetogin gen in Damascus is een beroep gedaan op de UNO, de Afro-Aziatische landen en de Arabische staten om in Irak tussenbeide te komen, teneinde een eind te maken aan het barbaarse bloedbad onder de nationa listen daar. De betogingen waren bedoeld als protest tegen de executie van 13 offi cieren en 4 burgers in Irak op jongstleden zondag. Ruim vijftigduizend demonstran ten trokken vandaag door de straten van Damascus en schreeuwden leuzen tegen de communisten en tegen premier Kas- sem. Een 53-tal hoogleraren van vrijwel alle inrichtingen voor hoger onderwijs in Nederland hebben zich met het volgende adres tot de Raad van Ministers gewend: De naoorlogse ontwikkeling van het georganiseerd overleg over de arbeidsvoor waarden Iaat het beeld zien, dat van werknemerszijde vrijwel uitsluitend de by een der drie erkende vakcentrales aangesloten organisaties hieraan deelnemen. Dit geldt volledig voor het overleg aan de top (Stichting van den Arbeid en Sociaal-Econo mische Raad), tcrwjjl by het overleg in de bedrijfstakken c.q. ondernemingen slechts een beperkt aantal uitzonderingen op de regel bestaat. Een soortgelijke situatie doet zich voor bij de bestuurssamenstelling van de lichamen der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en bij de samenstelling van bedrijfscommissies krach tens de wet op de ondernemingsraden; dit laatste betekent in feite, dat ook bij de kandidaatstelling voor verkiezingen van de ondernemingsraden slechts de genoemde organisaties worden toegelaten. De samenstelling van de besturen van bedrijfs verenigingen en bedrijfspensioenfondsen vertoont hetzelfde beeld. Deze ontwikkeling geeft aanleiding tot verontrusting. Niet uit het oog mag wor den verloren dat een niet onbelangrijk aantal der bestaande werknemersorgani saties geen deel uitmaakt van een dezer erkende vakcentrales. In deze centrales is niet meer dan 82Vè °/o van de onzelfstandige beroepsbevolking in Nederland georgani seerd. Hoewel het in de bestaande verhou dingen vanzelf spreekt dat werknemers, die niet georganiseerd zijn, zich uit dezen hoofde buiten de medzeggenschap over arbeidsvoorwaarden plaatsen, mag dit zeker niet het geval zijn, indien deze werknemers wel in organisatorisch ver band verenigd zijn, doch op grond van principiële overwogingen of als gevolg van het huns inziens ontbreken van homoge niteit. van belang, van oordeel zijn dat aan sluiting bij een der erkende vakcentrales niet de geëigende vorm is voor een ver dere bundeling. aan dergelijke or ganisaties, mits zii tnt constructieve sa menwerking bereid ziin. niet de vrijheid gegeven om als geb'ikgoreohtigde partners aan het overleg over de arbeidsvoorwaar den hunner leden deel te nemen, dan ont staat het gevaar van monopolievorming, hetgeen in striid is met de democratische beginselen, waaron ons rechtsbestel gefun deerd is. Bij de thans in de wet verankerde overtuiging, dat een benaalde verkree^n machtsnositie on economisch gebied reet mag worden gebezigd om anderen kunst matig de toegnpc int een markt te onthou den. is het te minder aanvaardbar 7idks on sociaal-economisch terrein wel het geval zou ziin. "pv ontwikkelt zich dm een drang voor de individuele werknemers die zich wensen te organiseren nm 7oh bij een der erkende bonden aan te sluiten, hoewel daarm°do ger,n hindoe van bet heginsel bestaat en de structuur deze bonden deze werknemers onbewust voorkomt in verhand met hun belangenbe hartiging. Dit betekent, dat de groei der niet bij een der erkende vakcentrales aan gesloten organisaties op kunstmatige wijze belemmerd wordt. De door de ondertekenaren volledig er kende en gewaardeerde wijze, waarop deze vakcentrales in het na-oorlogse bestel heb ben bijgedragen tot het handhaven van de arbeidsvrede, mag geen aanleiding zijn. haar de exclusieve positiete verlenen, welke thans in feite is geschapen. Integen deel behoort aan andere groeperingen, welke tot constructieve medewerking be reid oil in staat zijn, zowel in het overleg in de bedrijfstakken c.q. ondernemingen als zo mogelijk bij de samenstelling der publiekrechtelijke bedrijfslichamen. °en plaats te worden ingeruimd. Tot deze groe peringen behoren o.a. administratief, commercieel, technisch, leidinggevend en toezichthoudend personeel (waaronder overheidsdienaren), welke categorieën een steeds belangrijker plaats innemen in ons gecompliceerder wordende maatschappe lijk leven. Op zichzelf zou met de erkenning van het recht tot (mede-)overleg van deze or ganisaties een alleszins aanvaardbare op- VSS..-. ite. „DE ACHTERHOEK, LANGS DE BER- KEL EN SLINGE" door Willy H. Heitling (uitgeverij De Tijdstroom - Lochem). De auteur weet met zijn gezellige praattoon en licht gebrachte, gedegen kennis van het gebied de lezer actief bij heden en ver leden van de Achterhoek te betrekken. De auteur zegt in zijn voorwoord niet te ver wachten dat het boek „in een sinds lang gevoelde behoefte voorziet". Deze open-r hartigheid heeft het toch niet bij het rechte eind, want het boek was zeer snel uitverkocht. Er blijkt dus grote belang stelling te bestaan voor goed vertelde en gedegen geschiedenissen van land en volk, en waarschijnlijk niet alleen de Achter hoek betreffende. Het moge voor De Tijd stroom een stimulans zijn om te gaan denken in de richting van een reeks, die op den duur de hele provincie en misschien zelfs gebieden daarbuiten kan betreffen. Heitling is een geboren verteller, die les geeft op de prettigste manier die men zich kan wensen. Hij heeft oude sagen en legenden zo volledig mogelijk opgenomen. Wie de Achterhoek kent of wil leren ken nen zal genieten van dit unieke boek. Goede illustraties en een heldere druk maken het boek nog aantrekkelijker. Van 22 lot 26 september brengen de Britse mijnenvegers „Curzon", Mont rose", „Thames", „Warsash" en de on- diepwatermijnenveger „Isis" een be zoek aan Amsterdam. Dinsdagmiddag omstreeks half vier kwamen de sche pen in IJmuiden aan. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gegevens gepubliceerd over de financiële steun aan het buitenland. Ten aanzien van Nederland werd medegedeeld dat in de fiscale jaren 1953 tot en met 1958. een bedrag van in totaal 811.625.000 dooi de Verenigde Staten in Nederland is uit gegeven. Dit bedrag was onder meer bestemd voor de oprichting van gebouwen ten behoeve van de Amerikaanse strijdkrachten in Nederland, de aanschaf van matei-ieel en uitrusting, uitgaven voor militaire instal laties en gebouwen ten dienste van Ne derlandse Navo-acliviteiten, de loonbeta- ling aan Amerikaans militair personeel, overbruggingssteun en voor contractuele verplichtingen ten aanzien van personen vervoer en transport van uitrustingstuk ken, huren, verbindingen, drukwerken en andere diensten. lossing zijn verkregen, ware het niet, dat de moderne structuur van het beraad het in principe noodzakelijk maakt, dat haar stem ook wordt gehoord op het niveau, waarop in de tegenwoordige tijd het top- beraad plaats vindt. Aangezien het on doenlijk is, elk der niet bij een der erkende centrales aangesloten organisaties een eigen vertegenwoordiging in die lichamen toe te kennen, komen deze organisaties voor de consequentie te staan, zich te bun delen in federatief verband. Alleen hier door ontstaat de mogelijkheid dat zij zich in het beraad op 't hoogste niveau kunnen doen vertegenwoordigen. Bovendien geven de desbetreffende groeperingen "er door bundeling blijk van, de samenhang te er kennen van hun belangen met die van an dere werknemers. De bundeling zal aldus aan een vruchtbaar overleg ten goede komen. Ondergetekenden doen een dringend be roep op het georganiseerde bedrijfsleven, d.w.z. werkgevers- en werknemersorga nisaties, om zodanige stappen te nemen, dat de hiervoor bedoelde groeperingen de mogelijkheid krijgen haar stem te doen horen. Voorts bevelen zij deze groepe ringen aan om wogen te bewandelen, die er toe leiden, dat zij aan het topberaad kun nen deelnemen. Tenslotte verwachten zij van de over heid. dat zij voor zover in haar vermogen l'gt er toe zal bijdragen, dat deze groe peringen niet uit het overleg worden ge weerd. S: W SxiSiPli W «■Pfp ié# is mm. iüü Onve\-laat drong huis binnen Opnieuw is er een aanranding in Rot- terdam-Hillegersberg gepleegd. Vannacht omstreeks middernacht drong een man een vrijstaand huis aan de Burgemeester De Villeneuvesingel binnen, waar een ne gentienjarige apothekers-assistente Eusje Gommers, op de kinderen van het echt paar Wüst paste. De indringer draaide in een schakelkast in de gang van het pand de zekeringen van de stroomvoorziening los. Hevig geschrokken rende het meisje naar de gang, waar de man, die op nog niet geheel opgehelderde wijze was bin nengekomen, haar vastgreep. Er volgde een hevige worsteling waarbij de man het meisje de keel dichtkneep. Plotseling liet hij zijn slachtoffer dat op de grond was gevallen, los en rende het huis uit. Uiter aard was het meisje volkomen overstuur, maar zij was toch spoedig in staat, alarm te slaan. De politie die reeds geruime tijd op een aam-ander loert, heeft direct een kordon rond Hillegersberg getrokken, maar zonder resultaat. De man, ongeveer 28 jaar oud. naar het meisje vermoedt, bleef onvindbaar. Het onderzoek wordt, voortgezet. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp aangenomen met enige technische wijzigingen van de wet op de cream tie. Uitgangspunt blijft dat begra ven regel is en dat men de wil om ge cremeerd te worden kenbaar moet maken door middel van een notariële akte of een eigenhandig gedagtekende en onderte- tekende verklaring. Principieel is er niets veranderd en dat was voor mevrouw SchouwenaarFranssen (V.V.D.) aanlei ding er nog eens aan te herinneren dat in 1955 met de aanneming van de Crematie- wet een stap achteruit is gezet, omdat in tegenstelling tot de praktijk van vóór 1955 begraven nu principieel voorop is gesteld. Zij noemde dit een inperking van de vrij heid, waartegen de V.V.D. zich daarom destijds had verzet. In weerwil van de bezwaren van de nieuwe wet, waar hij in 1955 persoonlijk tegen had gestemd, vond de heer In 't Veld (P.v.d.A.) het toch een voordeel dat toen een onwettige toestand gewettigd is. Hij pleitte echter voor opheffing van het verbod aan de gemeenten medewerking te verlenen aan de oprichting van een cre matorium. Als de V.V.D. daartoe niet het initiatief neemt, hoopt de heer In 't Veld dat het initiatief zal uitgaan van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer. De heer Seegers (C.P.N.) merkte op dat al het water van de zee niet kan afwas sen dat de Crematiewet van 1955 tot stand is gekomen met medewerking van de P.v.d.A. in het kabinet en in de Tweede Kamer. Hij noemde de wet een typisch voorbeeld van onverdraagzaamheid. Tegen crematie verklaarde de heer Kropman (K.V.P.) nog steeds bezwaren te hebben. Voor ons, zei hij, is een begra fenis een godsdienstige plechtigheid, een christelijk erfgoed. Aan het behoud daar van moet een volk, dat zich christelijk noemt, niet tornen. Met vrijheidsbeper king heeft de wet van 1955 niets te ma ken. Crematie is toegestaan; zij is al leen aan meer voorwaarden gebonden. Uit een oogpunt van openbare orde was hij voorlopig tegen opheffing van het ver bod voor de gemeenten mee te werken aan de oprichting van een crematorium, want daar wordt verschillend over ge dacht. Tegen de technische wijzigingen had nie mand, blijkens de verklaring ook van de heer Diepenhorst (A.R.) bezwaar, zo dat het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Minister Toxopeus is thans in het bezit van het eindrapport van de commissie betreffende een algemene herziening van de wet op de lijkbezorging, waarbij het ontwerp voor een geheel nieuwe wet is gevoegd. Dat rapport heeft de minister om advies gezonden aan diverse instan ties, zoals provincies en gemeenten. Als de adviezen binnen zijn zal de regering een standpunt moeten bepalen. Het kabi net heeft zich in ieder geval thans nog niet uitgesproken over een ander princi pieel standpunt tegenover crematie. Evenals vorige week de Tweede Kamer deed heeft gisteren de Eerste Kamer zon der hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen. waardoor het mogelijk wordt de Weduwen- en Wezenwet reeds op 1 oktober in werking te doen treden in plaats van op 1 januari. Ook is het wetsontwerp aangenomen tot beperking in het laatste kwartaal van dit jaar van de samenloop van overheidsweduwenpen- sioenen met de A.W.W.-uitkering. Voorts De aandelen Koninklijke Olie, die de vorige weck tot de effectenbeurs in Frank fort werden toegelaten, zullen vandaag voor de eerste maal officieel worden ge noteerd; aldus werd van de zijde van de Frankforter effectenbeurs medegedeeld. zijn zonder discussie de wetsontwerpen aangenomen tot verhoging van de toela gen op de pensioenen voor de verzets- slachtoffers en hun nagelaten betrekkin gen. Mededeling werd gedaan van het ontslag van ds. C. Smits (S.G.P.) uit Sliedrecht als lid der Eerste Kamer, wegens drukke werkzaamheden. Ds. Smits had sinds 6 november 1956 zitting in de Eerste Kamer. KOBE (UPI) Japanse artsen heb ben dinsdag verklaard, dat een dwerg, die met bloed wordt ingespoten van een reus, groter wordt. De medische dienst van de Kobe-universiteit te Japan meldde dat zij bloedtransfusie had toe gepast op een 25-jarige man, die sinds een val toen hij in de zesde klas van de lagere school zat niet meer ivds ge groeid. Het bloed was afkomstig van een 18-jarig meisje, dat ongeveer 1,80 meter lang was. Volgens rapporten van de universi teit groeide de man in één jaar tijd drie centimeter. Een dagblad, dat deze berichten pu bliceerde kreeg van een van zijn lezers een telefoontje of het wellicht ook mo gelijk zou zijn om lange mensen een beetje korter te maken. De inwoners van het dorp Wormer vragen zich al enige dagen af, wat. het geheimzinnige gat te betekenen heeft, dat in een weiland achter de burge- meesterswoning is ontdekt. De om wonenden, ook de burgervader, hebben een paar nachten geleden een vreemd geluid gehoord, dat steeds sterker werd en tenslotte aanzwol tot een oor verdovend. gefluit, dat plotseling op hield. Men is nu van mening dat dit nachtelijke gefluit iets met het ge heimzinnige gat heeft te maken. Nie mand weel, hoe dat gat er gekomen is, ook de mijnopruimingsdienst niet, die al een voorlopig onderzoek heeft in gesteld. Mensen met veel fantasie heb ben al verondersteld, dat op de bodem van het gat wel eens een stuk van de Russische maanraket zou kunnen lig gen. Men zal het spoedig weten, want het gat zal worden „uitgegraven". Voor alle zekerheid ivordt. het door de rijkspolitie dag en nacht bewaakt. Op de onbewaakte overweg in de Del- densestraat te Almelo is de 81-jarige heer D. van den Bosch uit Almelo door een sneltrein aangereden en op slag gedood. De bejaarde man was slechthorend en heeft de trein vermoedelijk te laat opge merkt. Ook de hond van de heer Van den Bosch werd overreden. Te Maasbracht in Limburg is een mo torrijder met duopassagier uit een bocht gevlogen. De duopassagier J. Willems uit Maasbracht was op slag dood. De motor rijder werd licht gewond. Een Nederlandse vrachtauto met aan hangwagen uit Rijnsburg is te Eppegem in België geslipt en tegen een andere vracht auto gebotst. Door de hevige schok werd de aanhangwagen op de stoep geslingerd waar drie voetgangers liepen. Eén van hen was onmiddellijk dood. Een vrouw werd door het raam van een winkel geslingerd en liep ernstig letsel op. Een andere vrouw werd licht gewond. Op een onbewaakte overweg te Oude molen is in de afgelopen nacht een per sonenauto aangereden door een goederen trein. De auto werd tegen een ijzeren paal naast de spoorlijn geslingerd. De vader van de bestuurder, P. R. uit Annen. werd zeer ernstig gewond. De beide andere in zittenden kwamen met de schrik vrij. In het ziekenhuis te Oudewater is over leden de 62-jarige wegwerker C. van Hemert uit Kerkdriel, die vorige week bij werkzaamheden aan de provinciale weg onder Hoenkoop werd aangereden door 'n motorrijder, die door de zon verblind werd. BRUSSEL (Belga) De Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad zal vrij dag, 2 oktober zijn werkzaamheden offi cieel hervatten. Op die datum zullen de po litieke fracties in het parlementsgebouw te Brussel bijeen komen. De vaste com missies zullen het derde gezamenlijke ver slag van de regeringen inzake de totstand koming en de werking van de Economi sche Unie tussen de drie landen onderzoe ken. De heer K. C. A. Collette, directeur van de Nederlandsche Internatoinale Weg vervoer Organisatie, heeft voor de Internationale Kamer van Koophandel te 's-Gra- venhage een voordracht gehouden over het onderwerp: „Vooruitzichten voor een Europese transportpolitiek". In zjjn voordracht stelde spreker, dat de economische vraagstukken van deze tijd slechts een oplossing kunnen vinden door nauwe samen werking op economisch gebied en dat uitstel hiervan funest is. Het spreekt vanzelf, aldus de heer Collette, dat de Nederlandse regering bij de uitvoering van het E.E.G.- verdrag er met kracht naar zal streven het te voeren Europese beleid van de in Nederland gangbare opvattingen te doordringen. Hoe belangrijk dit streven is, wordt duidelijk uit de plaats, die het verkeer in onze economie inneemt. De vraag besprekend, wat de E.E.G. op voervoergebied te zien heeft gegeven zei- de de heer Collette, dat verschillende or ganen zijn samengesteld, waaronder voor al het comité voor het vervoer ex artikel 83 van het verdrag zeer belangrijk kan zijn. Het bedrijfsleven heeft enkele rap porten gepubliceerd onder meer de In ternational Roadtransport Union (I.R.U.) te Genève en de Userscommissie van de Internationale Kamer van Koophandel te Parijs die een rol kunnen spelen bij het richtingbepalen van de algemene vervoer- politiek. Over deze vervoerpolitiek heeft de Com missie van de Europese Economische Ge meenschap recentelijk ingevolge arti kel 79 lid 3 van het Euromarktverdrag een ontwerp-verordening ingediend ter uitvoering van artikel 79, lid 1, waarin staat, dat voor het einde van de tweede etappe de discriminaties moeten worden opgeheven van de vrachtprijzen op de ver- voervoorwaarden. Deze ontwerpverorde ning voorziet in de publikatie van de prij zen in de toekomst. De heer Collette zeide verder dat men het beramen van maatregelen om de dis criminaties naar nationaliteit op te hef fen, op een gevaarlijke weg is geraakt. Zulks omdat de Europese Commissie zich niet beperkt heeft tot discriminaties naar nationaliteit, maar meent dat het haar taak is alle discriminaties op te heffen, met alle gevaren van dien. De Commissie heeft, teneinde te kunnen geraken tot op heffing van discriminaties in het West- europese vervoer, aan de regeringen ge vraagd de Commissie op de hoogte te brengen van alle tarieven, conventies, prijsafspraken en vervoervoorwaarden, of bestemming van de vervoerde goede- die verschillen al naar land van herkomst of bestemming van de vervoerde goede ren. Men zou zich kunnen afvragen of de ze gegevens nog niet voldoende bekend zijn, aldus spreker. Het Inland Transport Committee heeft zich er jarenlang mee be zig gehouden en de Kolen en Staalgemeen schap eveneens. Spreker gaf voorts als zijn mening, dat het bestuderen van onderwerpen en het maken van rapporten meer gecoördineerd moet worden en hij gewaagde van zijn be zorgdheid over het werkelijk nut van be paalde werkzaamheden en maatregelen. De Commissie wil dat voor elk transport alle elementen, die van invloed zijn op prij zen en vervoervoorwaarden in één docu ment worden vermeld. Spreker vroeg zich af of dit betekende dat er alweer een do cument bijkomt of dat door dit vervoer- document andere bescheiden afgeschaft kunnen worden. Grote duimen Telkens wanneer wij lezen dat een zich speciaal tot de jeugd richtend toneelge zelschap het sprookje „Kleinduimpje" zal gaan opvoeren, herinneren wij ons de te leurstelling die wij kregen toen wij, als argeloos schaap, trillend van verwachting, in plaats van een duirriklein dwergje een dikkige knaap in een enge, Duitse, lede ren spanbroek-met-galgjes zagen opko men. Zo is het altijd met jeugdtoneel: de reuzen zijn veel te klein en de dwergen veel te groot. Soms voorziet men de reuzen van stelten maar dan steekt boven de, in derdaad indrukwekkende, lengte van het onderstel met mooie laarzen altijd een dusdanig frêle en wankel bovenlichaam uit dat alle illusie vervliegt. Reuzen noch dwergen weet men de jeugd voor te toveren. De kleinduimpjes zijn óf brutalige knapen met krappe hoed jes op en een ongepaste vrijheid van op treden en bewegen, óf duidelijke vrouws personen met groezelige bloesjes en ook al galgjes aan en, natuurlijk, veel te dik ke en te weke benen. Een sprookje kan nog zo griezelig zijn, toch haalt het niet bij de ze vrouwelijke kleinduimpjes die harde, metalen stemmen hebben en pop-achtige gezichten met olijk-opengesperde ogen en corry-vonk-achtige leukdoenerigheden. Menig kleintje ervaart hier voor het eerst de ontsteltenis van de ontgooche ling. Krijgt bij deze levensgrote klein duimpjes de eerste schok der desillusie. Wrede, vette kleinduimen woeden in elk kinderleven. Onbarmhartig op de bühne geplaatst door harde, gierige jeugdtoneel directies, woeden deze dikke duimen met hun gespannen achterwerken en pluim- hoedjes als olifanten in de tere tuinen der sprookjesdromen. Tezamen met uiterma te onzekere en wiebelende reuzen bescha digen zij de eerste webben van de be schermende cocon, waarin de ziel zich wil wikkelen: de zoete waan. Er zit dan een vetzak van een duim onder de tafel die maar nauivelijks haar brede en volle vor men bedekt en erboven, de benen be nauwd teruggetrokken, om die duim de ruimte te geven, zitten de ontaarde va der en moeder en spannen samen tegen de kinders: het bos sturen we ze in! Geen kleuter die het kan geloven. Geen kleintje dat zich laat overtuigen. Nergens ivordt zoveel schade aangericht aan het kindergemoed als daar door de duimen en verder ook door de overgrote Tom Poe sen, beren van beesten met verschrikke lijke ogen en ontzettende buiken en ar men. Ook die Tom Poesen doen veel kwaad, gelooft u dat van ons: zij ver schrikken het kind en, alweer, zij vernie len met hun witte pakken en hun kologen de teerste waan. En dat is ernstig. Dat roept om maatregelen; om een commis sie. En natuurlijk om échte dwergjes ter grootte van een duim of zo; vijftien centi meter mag dan desnoods ook nog. Maar groter is beslist verboden. En vrouwelijke duimen moeten het gevang in. Duif Advertentie Zó uit het -pak in de bordenI brinta -tarwe Het vissen met elektro-vistuig zal op een nader te bepalen datum mogelijk worden. Daartoe strekt een recent koninklijk be sluit, dat wijzigingen brengt in het rivier visserij-reglement en het Algemeen Vis serijreglement voor de binnenwateren. Het gebruik van dit vistuig zal aan be paalde voorwaarden gebonden worden door het betrokken districtshoofd voor de visserij en alleen worden toegestaan na overleg met de directeur-generaal van de Arbeid. Belangen van derden zullen niet mogen worden geschaad en de veiligheid zal verzekerd moeten zijn. Onder dazen, een werkwoord dat steeds gewoner wordt in de Nederland se omgangstaal, verstaat men: onzin uit slaan, dwaasheden verkondigen, onwijs doen. Het werkwoord is afgeleid van een dialectisch bijvoeglijk naamwoord daas: dwaas, dat ook weer verwant is met bedeesd. Een onopgeloste en naar het zich laat aanzien onoplosbare vraag is of dit woord daas hetzelfde is als het zelfstandig naamwoord daas voor: paar denvlieg. Naar de betekenis is daar tegen geen bezwaar: het geloof is zeer verbreid dat vliegen door steken paar den gek kunnen miken. Etymologisch bestaat evenwel geen zekerheid doordat van de oorsprong dezer woorden weinig bekend is.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3