Mode AupinG Een belangrijke uitbreiding van Merck Sharp en Dohme n.v. Trein met bezoekers voor nieuw M.A.Ï.-bureau in Haarlem Engelse kranten schrijven liever over wegen dan over politiek BUSTEHOUDERS OCTERNO Haarlems Dagblad Kies ziu voor jaren... een matras Oorspronkelijke investering in twee jaar tijd bijna verdubbeld Aanmeldingsformulier WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT naf f 79.- vanaf f122.50 van binnen hef best van buifen hei mooist DANK ZIJ NIEUW GENEESMIDDEL Eén winnaar in de voetbal-toto Vraagt Uw Apotheker of Drogist Mevr. mr. Prinsen- De Jong: Bureau kan zegenrijke bijdrage leveren tot positieve instelling van de jeugd. Cursussen voor bejaarden van het Nut in Haarlem Leden van v.v. Ripperda bouwden nieuw clubhuis Burgerlijke Stand van Haarlem Historicus A. J. P. Taylor sprak voor het genootschap Nederland-Engeland over de Britse pers Prijs verlaging „Lontje" op de TV Successen voor Haarlemse Luchtvaartclub Drs J. F. H. Pruschen overleden Uitbreiding Modehuis Lib ain Noord Advertentie binnenvering I schuimrubber Dank zij de uitvinding van het nieuwe geneesmiddel chlotride is de in mei 1957 in Haarlem geopende vestiging van het Amerikaanse chemische concern Merck Sharp en Dohme al weer zoveel te klein geworden, dat het oorspronkelijk in de fabriek geïnvesteerde bedrag van 4 miljoen gulden byna verdubbeld moest worden tot 7l/t miljoen gulden om een uitbreiding tot stand te brengen, die aan de vraag naar het nieuwe geneesmiddel in Europa en het Nabije Oosten kan voldoen. Als deze uitbreiding donderdag door burgmeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem ge opend is, zal vanuit de door een landelijke omgeving begrensde fabriek aan de Nyverheidsweg in Haarlem, een stroom van tabletjes naar landen in Europa en het Nabije Oosten worden uitgevoerd, waarbij het chlotride een zo grote steun voor de medische wetenschap zal betekenen, dat de uitvinding ervan wel eens met die van penicilline op één lijn wordt gesteld. De heer J. van Overloop uit Rotterdam zal de dag wel prijzen, waarop hij besloot lid te worden van de voetbalvereniging VOB in Rotterdam. Vanochtend namelijk, bij het sluiten van de inzendingstermijn van de KNVB-toto bleek, dat de heer Van Overloop de eerste prijs in de toto had ge wonnen: 110.435. De heer Van Overloop was de enige deelnemer met 14 punten. 39 deelnemers met 13 goede uitslagen ver delen de tweede prijs van 47.330. Adnovtpvi.lip Na een periode van wetenschappelijk speurwerk, die zich over meer dan tien 'jaar uitstrekte, is de research-af deling van het Amerikaanse concern erin ge slaagd een chemische substantie samen te stellen, die het overtollige vocht in het menselijk lichaam doet uitscheiden en die tevens gebruikt ivordt voor de be strijding van hoge bloeddruk. Dit genees middel, dat chlorothiazide of kortweg chlotride wordt genoemd, heeft, ook in het buitenland reeds een zodanige plaats veroverd, dat het meer dan een half pro mille van de totale Nederlandse export uitmaakt en een stijging tot één promille in de naaste toekomst verwacht mag wor den. In de fabi-ieksuitbreiding is voor een bedrag van 3V2 miljoen gulden geïnves teerd. Het grootste deel van dit bedrag was nodig voor de chemische apparatuur, terwijl daarnaast een gebouwencomplex in moderne stijl werd opgetrokken, dat een kantine en was- en kleedlokalen om vat en dat harmonisch bij de reeds be staande fabriek aansluit. De fabrieksuit- breiding werd ontworpen door het Rot terdamse architectenbureau Maaskant en uitgevoerd door de Bataafse Aanneming maatschappij uit Den Haag. Mede door deze uitbreiding is het aantal werkne mers van Merck Sharp en Dohme in Haarlem gestegen van 20 in 1957 tot 150 nu. Nederlands fabrikaat Het nieuwe geneesmiddel is van een bij uitstek Nederlands fabrikaat, waarvoor bijna geen invoer van grondstoffen uit het buitenland noodzakelijk is. De directeur van Merck Sharp en Doh me Nederland n.v., de heer J. Dijkgraaf, wees erop, dat de opening van de nieuwe fabrieksuitbreiding de hedendaagse inter nationalisatie van zakenleven en in dustrie accentueert. Van de 15 miljard gulden, die door de Amerikaanse in dustrie in West-Europa wordt geïnves teerd, kwam tegen het einde van 1957 bij na 800 miljoen gulden in Nederland te recht. Het aantal Amerikaanse vestigin gen in ons land, dat op 1 januari 1958 on geveer 70 bedroeg, is sindsdien met onge veer 20 per jaar toegenomen. De omzet van deze bedrijven bedroeg in 1958 met uitzondering van de olie-industrie, circa 750 miljoen gulden, waarvan voor 80 per cent ruim 600 miljoen gulden werd geëxporteerd. Hiermede nemen de Ame rikaanse vestigingen in ons land 5 per cent van de totale Nederlandse uitvoer voor hun rekening. Vermeld kan nog worden, dat de Haar- (Shows snufjes en alles wet verdei in het domein dei vrouw daqelijks aan de orde komt) Ook Vroom en Dreesmann is zich op de winter aan het voorbereiden en zoals we gisteren tijdens de bekende „mode-flit sen" zagen is er voldoende keuze en va riatie. Jammer alleen dat het tempo dit maal een beetje traag was, waardoor het geheel een wat rommelige indruk maakte. Het aantrekkelijke van deze halfjaar lijkse show is juist altijd, dat de zo druk bezette huisvrouw zich in korte tijd een indruk kan vormen over wat de mode en het komende seizoen te bieden heeft. En dat dit voor de aanstaande winter bijzon der begerenswaard is hebben we met ple zier kunnen constateren. Er was niet alleen rekening gehouden met de smalle tengere vrouwtjes, maar ook voor de grote maten was er keuze genoeg. De mantels, die van iedere win tercollectie wel het belangrijkste onder deel vormen, waren veelal geïnspireerd op Cardin. De enigszins „uitbollende" rug en de grote paddestoelvormige of pelleri- ne-achtige kraag zijn wel de meest type rende details. De kraag is doorgestikt of afgezet met een contrasterende bandgar nering en bij het betere genre van een mooie kwaliteit bont. Niet alleen wordt hierdoor de mantel rijker van aanzien, maar het bont overleeft de mantel meestal en kan dan weer voor andere doeleinden gebruikt worden. Een enthousiast onthaal ontving de mooi gemêleerde tweed in bruin groen met gro te grijze wasbeer kraag. De enigszins bloe- sende rug, die naar onderen smal toeliep verhoogde de elegante lijn. De tailleurs weerspiegelen de nieuwe soepele mode lijn in de lange jasjes met aangetrokken ceintuur. Maar ook de korte getailleerde of even afstaande jasjes zijn voor dit sei zoen zeer modieus. De japonnen zijn ook aangepast aan de stijl van Cardin, getuige de bloesende rug die door een brede ceintuur bijeengesnoerd wordt. De kleuren van het winterpalet zijn cyclamen, olijfgroen en lila en mengingen van diverse tinten in de multi-color bouclé. Katy lemse fabriek van Merck Sharp en Doh me behalve het nieuwe chlotride ook nog een groot aantal geneesmiddelen beho rend bij de groep corticosteroïden (bij- nierschorshormonen) vervaardigt en daarnaast nog nicrazin, een middel ter voorkoming van bepaalde ziektever schijnselen bij kippen, „vitamin B12 sup plements" ter vermenging van veevoeders en gibrel, een nieuwe groeistimulans. Zonder veel omslag stak mevrouw mr. J. A. Prinsen-De Jong, de echtgenote van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dinsdagmiddag een briefopener dwars door het papier, dat de toegang tot een kantoortje in de uitgangs hal van het Haarlemse station afsloot. Daarmee had zij symbolisch de opening verricht van het nieuwe Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau van de Ne derlandse Vereniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, afdeling Haarlem. Over het werk van deze vereni ging en het doel van het M.A.I.-bureau hebben wi* reeds gisteren een en ander vermeld. Om van de officiële ingebruikneming van het bureau getuige te zijn was een groot gezelschap dames en heren met het treintje, dat tijdens het badseizoen door Zandvoort pleegt te rijden, van het Ster huis aan de Nieuwe Gracht in Haarlem naar het Stationsplein gereisd. Onder de ■•■assagiers bevonden zich naast mevrouw Prinsen, het voltallig bestuur van het Ster huis, de burgemeester van Bennebroek, de heer D. van der Hoop van Slochteren, af gevaardigden van het hoofdbestuur van de Union en voorts vertegnwoordigers van Haarlemse verenigingen voor maatschap pelijk werk het St. Elisabethsgasthuis, clubhuizen, de afdeling Sociale Zaken, de U.V.V., de Vereniging van Huisvrouwen, bedrijfsleven, de G.G.D. en de Nederland se Spoorwegen. Na de openingsplechtigheid keerde het gezelschap per Zandvoort-Expres naar het Sterhuis terug waar mevrouw Prinsen in een toespraak het werk van de Union en dat van de M.A.I.-bureaus in het bij zonder belichtte. Mevrouw Prinsen zei met veel genoegen gevolg te hebben gege ven aan het. verzoek om de laatste aan winst van de Union te openen. Zij be treurde het dat het werk van de vereni ging niet die algemene bekendheid geniet die het verdient. De woorden van Prinses Beatrix, ge sproken voor de Columbia-universiteit tij dens haar recente Amerikaanse reis, waarin zij nadruk had gelegd op het be lang van een positieve instelling van de jeugd tegenover het leven en de maat schappij, waren de spreekster uit het hart gegrepen. Zij was van mening dat het werk in de Sterhuizen en de M.A.I.-bu- reaus een zegenrijke bijdrage kan leve ren tot de gemeenschapsgedachte en de *ereenzaming van de mens kan tegen gaan. Het M.A.I.-bureau heeft daarin volgens mevrouw Prinsen als vraagbaak voor jon ge mensen een prachtige taak te vervul len. Een taak. die naar spreeksters oor deel, aan de directrice van het bureau en haar medewerksters ten volle kan wor den toevertrouwd. Mevrouw Prinsen zei De Zandvoort-Expres met de eerste bezoekers van het nieuwe Maatschap pelijk Advies- en Inlichtingenbureau arriveevt bij het Haarlemse station. verder dat het bestaan van het M.A.I.-bu reau voor talloze moeders van jonge meis jes een grote geruststelling moet zijn. Aanbiedingen van betrekkingen worden desgewenst op hun werkelijke waarde ge schat. Spreekster wenste de afdeling Haar lem van de Union van harte geluk met het nieuwe bureau, waarbij zij in het bijzon der lof toezwaaide aan mevrouw Bierens de Haan voor haar stimulerende arbeid. Zij sprak de hoop uit dat de belangstel ling voor het bureau zodanig zal toene men dat dit spoedig te klein zal blijken. Strategische ligging Mevrouw H. van der Hoop van Slochte- ren-Van Hoevell dankte als presidente van de M.A.I.-commissie mevrouw Prin sen voor haar daadwerkelijke belang stelling in het Union-werk. Zij was ook zeer erkentelijk voor de medewerking van de directie der Nederlandse Spoorwegen, die direct bereid was de ruimte voor het bureau beschikbaar te stellen. De M.A.I.- commissie was bijzonder in haar schik met de strategische ligging van het bureau in het stationsgebouw en met de doelmati ge en geriefelijke inrichting ervan. Me vrouw Van der Hoop van Slochteren wees er voorts op dat achter het verzoek om inlichtingen steeds de mens gezien dient te worden. Zij stelde de samenwerking met de V.V.V. „Haarlems Bloei" zeer op prijs en was van mening dat beide inlich ting nbureaus elk op eigen terrein de be langen van hun bezoekers zouden kunnen behartigen. „Ik hoop dat het spreekwooi'd „Een goede buur is beter dan een verre vriend" dikwijls op ons van toepas sing mag zijn," aldus de spreekster. Na met waardering de medewerking van dive, s.e plaatselijke instanties en bedrij ven te hebben genoemd sprak mevrouw Van der Hoop van Slochteren de wens uit dat ook het Rijk het werk van de M.A.I.- bureaus spoedig met financiële steun zal erkennen. Vervolgens bracht mevrouw Van Val kenburg de gelukwensen van het hoofd bestuur der landelijke vereniging over. Als feestgeschenk bood zij een elektrische klok aan. Hierna mocht de M.A.I.-commis- sie nog van de leiding en inwoonsters van het Sterhuis, de deelnemers aan de instui ven en van het M.A.I.-bureau in Amster dam felicitaties en geschenken in ontvangs nemen. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen organiseert in samenwerking met de Haarlemse Commissie voor de Bejaar denzorg ook voor dit winterseizoen weer een aantal gezellige en leerzame cursus sen voor bejaarden van zestig jaar en ou der. Alle cursussen worden gehouden in het gebouw van het Nut aan de Lange Veerstraat 16 in Haarlem des middags van half drie tot half vijf op donderdag of vrij dag. Dit seizoen staan er cursussen op het programma van mevrouw Marijke van Raephorst over „Het boek als bron van ontspanning en inspiratie", van mevrouw J. Fontijne-Koejers over „Was muziek en zang er niet, 't leven had geen waarde!", van mevrouw M. E. Averes over „Verras singen voor Sint Nicolaas en Kerstmis", van de heer H. P. Baard over „Schilder kunst", van de heer H. Vonk over „Plan ten en Bloemen", van de heren H. Bakker, F. J. Dupont en B. Steggerda over toneel, film en televisie em van de heren K. J. Ju nius Ingerman, Jan P. Strijbos, ir. E. C. M. Roderkerk, en mr. H. E. Phaff over „Reis- en natuurbeschrijvingen". De heer Phaff, gemeentesecretaris van Haarlem, verwacht de bejaarden in het stadhuis waar hij het een en ander zal vertellen over „Ons Haarlems stadhuis". Men kan zich schriftelijk, mondeling of telefonisch aanmelden voor deze cursus sen bij de volgende adressen: Lange Veer straat 16 (tel.10182) Raamsingel 2, Ver- spronckweg 26 (tel.51545). Menige club zal met jaloerse blik neer zien op het fraaie clubgebouw, dat verre zen is op het terrein van de voetbalver eniging „Ripperda" aan de Schalkwijker- weg in Haarlem. De eigen leden van Rip perda hebben hier hun krachten aan ge geven en men moet bewondering hebben voor hetgeen hier in een tijdsbestek van nog geen vijf maanden tot stand is ge bracht. Zondag zullen clubhuis en cantine in gebruik worden genomen. De officiële opening zal om twaalf uur worden verricht door wethouder D. J. A. Geluk, 's Mid dags om half drie speelt Ripperda de eer ste wedstrijd in zijn nieuwe omgeving. Geel Wit zal de tegenstander zijn van de oranje-witten. Deze ontmoeting geldt voor het jubileum-toernooi bij het zestigjarig bestaan van de HVB. Dat een amateurclub, wat haar accom modatie aangaat, dikwijls kan wedijveren met een vereniging uit de gelederen der semi-profclubs heeft ook Ripperda thans bewezen. Het geheel stenen gebouwtje heeft een ruime cantine, die voorzien is van een modern buffet, een bestuurska mer, een scheidsrechterskamer en twee grote kleedkamers met wasgelegenheden, douches met koud en warm water en toi letten. Bij de bouw van het clubhuis heeft Rip perda van de gemeentelijke instanties veel medewerking ondervonden. De bouwver gunning werd op korte termijn verleend en ook op andere wijze ondervond de club de medewerking van de gemeente. Door dat men zich ook van particuliere zijde niet onbetuigd liet diverse firma's le verden het materiaal tegen inkoopsprijs konden belangrijke bedragen aan kos ten gespaard worden. Normaal zou de bouw veertigduizend gulden hebben ge vergd. Maar Ripperda is nu mede door de besparing op de post „arbeidsloon" veel en veel goedkoper uit. Men raamt de totaal uitgaven op vijftienduizend gulden. Vanzelfsprekend zal dit bedrag" niet a con tant kunnen worden betaald, maar de club behoeft zich financieel geen zorgen te ma ken. De publieke belangstelling bij de wed strijden van het eerste elftal wordt steeds groter en het aantal deelnemers aan de voetbalpool is nog groeiende. BEVALLEN van een zoon: 21 sept.: T. Feringa-Broekhuis; M. Adrichem-Ver- duin; F. L. C. Koperdraat-Scharff; 22 sept.: M. Gortzak-Hoeboer; M. A. Wesselink- Klinkenberg. BEVALLEN van een dochter: 21 sept.: G. J. van Duffelen-Blankvoort; 22 sept.; A. M. Smit-van de Pol; W. Swier-de Jong; J. F. H. Stevens-van Eijndhoven. ONDERTROUWD: 22 sept.: J. Vierhout en M. J. Boeree; F. Lensen en P. A. Rod- denhof; J. den Duik en J. Nijman; G. P. Corsten en C. G. Groenendijk. GETROUWD: 22 sept.: H. C. Beliën en M. M. Lagrand; A. F. M. Wulfers en M. Th. van Leuven; Th. A. J. de Rijk en J. G. Bolheem; B. E. Blaeser en T. E. Humme- ling; C. Bais en E. Droste; A. Kollen en H. G. W. Noorda; P. B. M. Duin en H. W. C. Vrugt; A. L. C. Nolet en G. M. J. Nijs- sen; C. B. Schulmaijer en C. W. J. Steen- borg; J. P. C. Rosenhart en M. H. Peschar; E. M. Roijen en C. H. van Os. OVERLEDEN: 20 sept.: P. Klooster, 27 j., Hazepaterslaan. Kinderboerderij. De kinderboerderij in het wandelbos Groenendaal in Heem stede wordt zondag 27 september om vijf uur des middags gesloten. De memoires die door Britse generaals geschreven worden, zijn nogal slecht. Enkele interessante bijzonderheden verschijnen in het. Engelse zondagsblad de „Sun day Times". Men kan dus volstaan met het lezen van krantenartikelen en zo bespaart men heel wat tijd. Dit is een van de opmerkingen die de Britse historicus A. J. P. Taylor dinsdagavond plaatste tijdens zijn in Brinkman aan het Houtplein in Haarlem gehouden lezing over „The British press today". De heer Taylor doceert aan de Cambridge Universiteit, schrijft in de „Sunday Express" en is een bekend televisie- spreker. Hij hield zijn causerie voor het genootschap NederlandEngeland, afdeling Haarlem. De voorzitter van deze afdeling, de heer G. Comello, leidde hem in. Allereerst wees spreker op de verschil len tussen de dagbladen in Engeland en die in andere landen. De Engelse kranten zijn sterk nationaal ingesteld, hetgeen men van geen enkele krant in andere landen als Nederland, Duitsland, Frankrijk, en ook Amerika kan zeggen. Plaatselijke bladen groeien buiten het locale versprei dingsgebied en worden een nationale krant. Een recent voorbeeld is de Man chester Guardian die sinds kort alleen nog maar „Guardian" heet. De redactie is in Manchester gebleven, maar de krant wordt in Londen gedrukt. Het accent ligt op de ochtendbladen. De avondbladen worden hoofdzakelijk gele zen voor de resultaten van de paardenren nen en in het winterseizoen voor het voet bal. Opvallend is het verminderen in be tekenis van de hoofdredacteur. Weinig le zers weten zijn naam, maar nagenoeg iedereen weet de naam van de eigenaar van de krant. Deze geeft ook de lijn en de vorm van de krant aan. Geen enkel Brits dagblad is aan een par tij gebonden. De verhouding van aanhan gers van Labour en conservatieven is on geveer half-om-half. Een uitgesproken po litieke mening in een krant zou betekenen dat direct al een groot deel van het publiek zo'n krant niet leest. Daarom schrijven de bladen liever over plannen voor betere wegen en dergelijke. Merkwaardig is ook het verschijnsel dat hoe meer lezers een krant boven een bepaalde oplaag heeft, hoe kostbaarder hij wordt. Een krant die eerst twee miljoen lezers heeft, wordt onrenda bel als het lezerstal gaat stijgen. Dit is te wijten aan de grote hoeveelheden papier. Pas bij vier miljoen lezers wordt de situa tie weer gunstig, want dat is een grens, waarbij men de advertentietarieven kan verhogen. Bij een verdere stijging boven vier miljoen wordt de exploitatie weer on gunstiger, aldus de heer Taylor. In Engeland zijn twee zogenaamde „quality newspapers". Dat zijn de respec tabele en conventionele „Times" met een miljoenenoplaag en de meer liberaal in gestelde „Guardian" met rond 200.000 le zers. Het lezerskorps van deze bladen be staat voornamelijk uit de ontwikkelde bo venlaag. Verder zijn er d^ „popular news papers". Hiervan lijkt de „Daily Tele graph" op een „quality newspaper" en dit blad wordt dan ook gelezen door mensen die graag een universitaire graad zouden willen hebben. Bewonderend sprak de heer Taylor over de intelligente wijze waarop de „Daily Ex press" van Lord Beaverbrook wordt ge leid en geredigeerd. Het lijkt wel alsof de medewerkers de opdracht hebben gekre gen: Richt je op zo'n manier tot de le zers, alsof ze twee keer zoveel verdienen als zij in werkelijkheid verdienen. Ook al kunnen zij niet met vakantie naar de Rivièra, zij vinden het erg prettig om er over te lezen" De „Daily Mirror" met zijn vijf miljoen lezers en opvallende opmaak vond spre ker uit politiek oogpunt de krant die het meest representatief is voor de Engelse massa. Het is een echte krant voor het Advertentie div. uitvoeringen, alle maten, vele prijsklassen Ziet onze speciale etalage HAARLEM: Houtplein/h. Raamsingel Tel. 14384 AMSTERDAM: Van Baerlestraat 154 - 156 Tel. 712054 Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT k f 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zy die zich met Ingang van 1 oktober 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1959 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaal abonnees. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. volk. Kenmerkend is de eenvoudige wijze van politieke benadering. Overigens moest het de heer Taylor van het hart dat de Britse kranten de laatste jaren wel gro ter maar niet beter worden. Ten slotte vertelde spreker nog een en ander over de zondagsbladen, de week bladen en de damesbladen. In de zondagsbladen staat geen actueel nieuws. Zij worden zaterdag vroeg al klaar gemaakt en zij kunnen bestaan om dat de lezers enigszins aan de verveling van de Engelse zondag kunnen ontkomen. Meestal staan er lange verhalen in over expedities in oei-wouden en gevaarvolle bergbeklimmingen. Het grootste zondags blad is de „News of the World". Met zijn acht miljoen lezers is het tevens het groot ste blad ter wereld. Een nieuwe markt vormen de dames bladen met een eindeloze stroom van sen timentele liefdesgeschiedenissen. Na tuurlijk staat er geen politiek in", aldus de heer Taylor. Het komt voor dat een en dezelfde uitgeverij twee damesbladen on der verschillende namen exploiteren. Tal rijke dames abonneren zich dan op beide bladen „Loutje", zoals iedere Haarlemmer het standbeeld van Lourens Janszoon Coster op de Grote Markt in de Bloe menstad familiair pleegt te noemen, gaat voor de film spelen. De figuur van Haarlems beroemde burger is gister middag door ijverige beroepsfilmers op de celluloidstrook vastgelegd. Loutje blikte noch bloosde ervan. De strijd vraag of hij al dan niet beschouwd moet worden als de uitvinder van de boek drukkunst heeft al zo veel stof doen opwaaien en inkt laten vloeien dat een filmpje meer of minder er nog wel bij kan, zal hij gedacht hebben. In ieder geval zal zijn rijzige gestalte donder dagavond 1 oktober te zien zijn in de documentaire over het grafisch bedrijf, die de VARA om half negen op de beeldbuizen brengt. De Haarlemse Luchtvaartclub heeft enige sucessen behaald op de jubileum wedstrijden, die dezer dagen op Teriet werden gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling model vliegtuigsport der Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart. Zo kreeg J. Teunissen de tweede prijs voor modelzweefvliegtuigen, klasse A-2 en R. Krook behaalde in dezelfde klasse de negentiende prijs. R. van Dam won de vijfde prijs in de klasse A-l, modelzweefvliegtuigen. De eerste prijs voor rubbermotormodel len, open klasse, werd gewonnen door het H.L.C.-lid J. Osborne, die tevens de vijfde prijs in de Wakefieldklasse verwierf. In de klasse lijnbestuurde schaalmodel len won P. Groos de eerste prijs met zijn Lockheed Lightning-model, terwijl P. De- rijks met Piper Tripacer de tweede prijs behaalde. Op 44-jarige leeftijd'is dinsdag in het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem over leden drs. J. F. H. Pruschen, in leven directeur van het bloembollenbedrijf n.v. L. Stassen Jr. te Hillegom. De heer Pruschen, die in 1914 in Schoten werd geboren, bezocht in Haarlem de h.b.s. b. en studeerde na het behalen van het eind diploma economie aan de Gemeente Uni versiteit in Amsterdam. Hij was vervol gens werkzaam bij een scheepvaartmaat schappij in Amsterdam en als economisch adviseur bij de „Haagsche Courant". Verleden jaar werd hij benoemd tot eco nomisch directeur van de n.v. L. Stassen Jr. te Hillegom als opvolger van de over leden heer A. Oschatz. In de korfbalsport was drs. Pruschen een zeer geziene figuur, vooral bij de Haarlemse korfbalclub „Haarlem", die hij zeven jaar als voorzitter leidde. De begrafenis is vastgesteld op vrijdag 25 september om twee uur op de begraaf plaats aan de Bergweg in Bloemendaal. Na een ingrijpende verbouwing en ver nieuwing die enkele maanden in beslag hebben genomen is het Modehuis „Liba" aan het Julianapark in Haarlem-Noord dinsdag feestelijk heropend. Door drie oude, aan de achterzijde van de zaak gelegen panden bij de uitbreiding te betrekken is de bedrijfsruimte dubbel zo groot als voorheen geworden. Het mo dehuis heeft er nu aan de Javastraat een ingang met twee grote etalages bijgekre- gen. Boven het nieuwe winkelgedeelte dat met de huidige zaak één geheel vormt zijn twee flatwoningen in aanbouw. De ruimte winst komt verder fen goede aan de af deling kinderkleding. De verlichting van de zaak, die in haar branche thans een der grootste in Haarlem-Noord is, is op ge slaagde wijze aan de bedrijfsuitbreiding aangepast. De directie en dagelijkse lei ding van het modehuis mochten bij de heropening talrijke bloemstukken en ge lukwensen in ontvangst nemen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5