Horen en zien Baëlboek van een DE N.C.R.V. IN HET NIEUWE WINTERSEIZOEN Ether-monopolie -metifiJcltei»*- Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto Film in Zaandam leidde tot flauwtes 15 radio •televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Toneel en televisie slaags op het scherm De radio geeft zaterdag T el evisie pro gramma Triomf voor Calias Na inbeslagneming weer vrijgegeven voor vertoning Vereniging Televisiekijkers stuurt telegram aan NTS Koningin Elizabeth niet voor de televisie met kerstrede Onderzoek naar oorzaak van paratyfusbesmetting Brand in jongensdorp Chrissemeuje wordt 110 1 r Haarlemse primeur Avondcursus elektronen techniek start in oktober DOOR PIERRE NORD Wethouder van Lier legt functie neer Wegens onvoldoende leiding van burgemeester9 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 ■I mWÊÊmÊÊÊmÈÊmê^ M De verrassingen, welke de N.C.R.V. voor ons in petto had met de televisiebewer king van „Dagboek van Amy" oor spronkelijk toneelspel van James Barrie bleken donderdagavond aan de matige kant. De enige werkelijk goede hoedanig heid school in de keuze der beelden door Gerard Rekers, die met dit spel zijn re gisseursdebuut maakte. Hij gaf nog een aantrekkelijk voorkomen aan wat naar dramatisch karakter duidelijk onnatuur lijk was. Barrie heeft „Dagboek van Amy" met zoveel bijna groteske ontwik kelingen uitgerust, er vaak zo in gechar geerd, dat de speelse ironie erdoor ver stikt raakt. De dingen komen sterk ver- gx-oot tot ons, de personen, de situaties. Details worden uitgerekt tot hoofdzaken, kortom het is net of we door een ver grootglas kijken. Maar met die vergroting houdt de humor geen gelijke tred. De auteur probeert ons te doen geloven dat het bestaanbaar is wat hij ons voorscho telt. Op het toneel valt dat nog waar te maken. Daar beantwoordt de ruimte aan de vergroting. Het beeldscherm kan dat evenwel niet bevatten. Een te lange ge sproken inleiding doet ons al vrezen, dat het minder de feiten dan wel het spel met de mogelijkheden zal zijn waar het om gaat. En dan blijven al spoedig alleen de mogelijkheden over en die zijn zo gewild, zo bedacht, zo onnatuurlijk op den duur, dat men alleen nog geïnteresseerd is in de lenigheid, waarmee de conflicten worden opgelost, zonder zich verder een moment om de figuren te bekommeren. Ons voor naamste bezwaar blijft echter de botsing van het beeldscherm met het stuk. Het paste niet in het beeldscherm. Televisie toneel is niet hetzelfde als toneel. Men kan iets wel bewerken voor t.v. maar het er niet inwerken. In een toneelspel zijn de dimensies van het toneel planken en zaal begrepen. Maar het beeldscherm is niet het toneel en de huiskamer is geen zaal. Wanneer een tekst ook maar even de natuurlijke begrenzing overschrijdt, wordt het beeld scherm het slagveld, waarop toneel en te levisie elkaar te lijf gaan. Deze theoretische overweging, die ons alleen wordt ingegeven door ons streven naar de plaatsbepaling van het medium televisie ten opzichte van het toneel, mo gen wij niet besluiten zonder ons oordeel over de spelers, die naar onze mening twee heren dienden. Zowel Maria de Booy als de debuterende Diana Dobbelman ac teerden te geprononceerd om op het scherm verdraaglijk te zijn, ook al geven wij grif toe dat zij in hun rollen moeilijk die echtheid konden leggen welke men er toch van verhoopt. Annie de Lange en Jo ris Diels slaagden erin zich te handhaven en vooral Onno Molenkamp gaf een goede partij beheerste charge weg. De aardige verschijning van Godert van Colmjon dient daax-bij ook vermeld te worden. Voor Gerard Rekers dus geen volledig regie succes. Maar om met zo'n spel zijn tele visie-debuut te maken: het lijkt ons dwars door de vuurlinie gaan. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen 1 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst..). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.25 Pro- menade-ork. en sol. 11.05 Buitenl. weekoverzicht. 11.20 Strijkkwartet en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Jazzmuziek. 13.40 Muziekkiosk. 14.05 Voor de jeugd, 14.40 Dameskoor. 14.55 Jazzcon- cours Loosdrecht 1959. 15.10 Boekenwijsheid. 15.30 Omr.ork. en solist. 16.25 Van de wieg tot het graf, caus. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Gram. 18.45 Hammondtrio. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het werk van het Ned. Bijbelgenootschap, gespr. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Me- tropole-ork. 21.15 Gram. 21.45 Socialistisch comm. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Zigeunerork. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 De zonnewij zer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muziek. 13.50 Voor de jeugd 14.00 Vrouwenkoor. 14.20 Kroniek v. letteren en kunsten. 14.50 Mctropolo-orkest en rcliste. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Iristrum. oct.. 16.50 Sportpraatje. 17.00 Gram. 17.30 Idem. 13.00 Instr. kwartet en solist. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang en pia no. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken, causerie. 20.30 Gevar. progr. 21.10 Pol. caus. 21.20 Gevr. progr 22.25 Gram. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz„- kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Accordeonrecital. 15.15 Gevar. muz. 15.45 Accordeonrecital (verv.). 16.00 Gram. 16.40 Gevar. muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 en 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Festival van Vlanderen: Orkestconcert. 20.50 Gram. 21.10 Vervolg Festival v. Vlaanderen. 21.40 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Amus.muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.3024.00 Gram. VOOR ZATERDAG NTS: 15.10—16.20 Zwemwèdstr. Groot-Brittan- nië—Nederland te Coatbridge. (Tussen 15.15 en 15.40 Motorraces te Oulon). 20.00 Journ. en weer- overz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel, caus. 20.30 Lichte muz. 20.55 De oude draaidoos. 21.15 Lichte muz. 21.45 Ballet. NTS: 20.3023.30 Eurovisie: Orkestconcert te Venetië. Advertentie Van Nelle bestellen I Maria Callas heeft woensdagavond haar publiek in de Festival Hall te Londen stormenderhand veroverd. De over het al gemeen nogal flegmatische concex-tgangers brachten haar staande een ovatie die vijf minuten duurde, begeleid door bravo geroep. Na afloop van het concert rende een enthousiaste bewonderaar met een grote bos bloemen het podium op. Het N.C.R.V.-programma van het sei zoen 1959-1960 staat min of meer in het te ken van de viering van het zevende lus trum van het bestaan dezer omroep. Veel van deze viering wordt geconcentreex-d in de week van 15-21 november. Er zijn twaalf hoorspelen geschreven in een be sloten prijsvraag, 260 in de „vrije" sector. Men zou met de voorraad wel vijf jaar kunnen uitzingen, als alles bruikbaar zou zijn. Feestelijk moet ook het sterprogram ma worden „Vlag in top", waarvoor ar tiesten als Hetty Blok, Ank van der Moer, Enny Mols-De Leeuwe, Guus Oster zijn geëngageerd. Sieto Hoving, bekend door zijn cabaret Tingel Tangel, „maakt een mannetje" met tekst van Alexander Pola. Een nieuw koor is geformeerd van twaalf beroepszangers, die onder leiding van Lex Karsemeyer, lichte muziek in Amerikaan se stijl zullen brengen Rodgers, Rom- In een serie-beschouwing over het pro bleem der televisiereclame stelt De Volks krant een interessante vraag, die waard is grote aandacht te krijgen. „Het belang rijkste punt bij het vraagstuk van de re clame in de televisie is misschien, of de omi-oepverenigingen blijvend beslag kun nen leggen op alles wat in Nederland aan televisie zal worden ondernomen," aldus de schrijver van het artikel, die vervol gens mals van leer trekt tegen de om roepverenigingen. Hij verwijt hun niet al leen gebrek aan initiatief en belangstel ling voor de televisie, doch zelfs ongemo tiveerde bemoeiingszucht. Inderdaad is de situatie in ons televisie- bestel tot een merkwaardig monstrum ge groeid, nu de radio-verenigingen zich een totaal van de radio verschillend medium hebben toegeëigend en het door hun on derlinge verhoudingen van confessioneel- politieke concurx-entie onmogelijk maken, dat de televisieprogramma's op efficiënte en artistiek-verantwoorde manier tot het zo hoog mogelijke niveau worden ge bracht. Welk feitelijk recht kunnen de omroep verenigingen op de televisie doen gelden? Zeker niet het recht van onvei-saagde pio niers, noch dat van milde maecenassen. De televisie is nog steeds een noodgedwon gen aanvaard bijprodukt der omroepen, dat slechts op enkele punten van N.T.S.- samenwerking enigszins gerationaliseerd tot stand komt. Bij de vraag hoe de reclame in de tele visie zal moeten worden georganiseerd en toegepast zal men daarom zeker niet van het standpunt moeten uitgaan, dat de zeg genschap en de alleenrechten logischer wijs bij de omroepverenigingen thuisho ren. Het bedrijfsleven heeft in de aanvang der televisie meer moeite en geld aan dit medium besteed dan de omroepen, al ge beurde dat dan ook uit begrijpelijke zake lijke overwegingen. En nu de eerste be langhebbenden, de televisie-kijkers, voor de mogelijkheid worden gesteld dat de programma's op een of andere manier met advertenties zullen worden door spekt, dient het uitgangspunt zeer zeker elders te liggen dan daar, waar de om roepverenigingen hun eigen heil zien. De Volkskrant wijst verder nog op de kwalijke praktijken dei' radio-verenigin gen op het gebied van de commerciële re clame. Die praktijken hebben inderdaad reeds vaak tot protesten geleid zij tref fen niet alleen het gebruik van microfoon en zendtijd in dienst van propaganda voor buiten de studio's gevoerde acties op het gebied van cabaret, bridge en andere evenementen, doch tevens de reclame via de omroepbladen, de volgepropt zijn met advertenties van divei-s allooi. Deze praktijken, eventueel overgebracht op en toegepast in de televisie, zouden de te verwachten commerciële televisie uitzendingen onmiddellijk behept doen zijn met een allerminst culturele inslag. Ook in dat opzicht hebben de radiovereni gingen dus weinig argumentatie voor een monopolie. De hele kwestie zal van de grond af aan moeten worden gereconstru eerd om niet een aantal voor het alge meen belang nadelige vergroeiingen op de televisie te enten. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen berg, Novello) „Novi Cantus" heet dit koor. Als een soort experiment treedt op het amusementspodium ook het radio-ka merorkest op met klassieke ontspannings- muziek. Sterren uit binnen- en buitenland moeten het programma nog meer luister bijzetten. Zeven favoriete radiospelen, zo als Spraakwaterval en Mastklimmen, zul len afwisselend achtentwintig Vlag-in-Top avonden opvrolijken. Deze combinatie heet Zevenklapper. Tenslotte is er nog een grote financiële actie die heet „Viermaal Z...n" met. Jan Borkus als confrère van Joh. Bodegx-aven. De Radiokrant-Vandaag komt voortaan uit met een ochtendeditie. Deze komt di- rekt na de nieuwsberichten van acht uur: men zal dan ook, in samenwerking met de K.R.O., een „Verkeei-sbaken" verzorgen. Televisie. Het televisie-progi-amma wordt in grote lijnen gecontinueerd. Bij de dramatische produkties wordt onder andere vermeld de musical „Meet me by moonlight" (Les ser); verdere stukken: De Erfgename (Goetz), Het Concert (Schuil), De Won derbaarlijke Schoenlappersvi-ouw (Lor- ca). Men hoopt voorts nog een of meer oorspronkelijke Nederlandse spelen te kunnen uitzenden. Voor zatei'dagavond is er: Scherzo en Sterke Verhalen. Voor de kindei-en komt er een nieuwe stripserie: „De Pruikenmaker van de Prins", en „Coco eh de Vliegende Knorrepot". Advertentie Van Nelle bestellen 1 „Hoe vertel ik het mijn dochter?" In verschillende bladen is dezer dagen bericht, dat een vertoning van de film „Hoe vertel ik het mijn dochter" in het Floratheater te Zaandam op dinsdagavond een aantal toeschouwers zodanig heeft aangegrepen, dat zij een flauwte ki-egen of daar na aan toe waren. Als gevolg daar van heeft de Zaanse politie nog diezelfde avond een deel van de- film in beslag ge nomen. De volgende morgen heeft de bur gemeester, de heer G. D. J Franken, met enige andere autoriteiten zich het in be slag genomen deel van de film laten voor draaien. Dit gedeelte behandelt een opera tief ingrijpen bij een bevalling. Na er ken nis van genomen te hebben heeft de bur gemeester de film weer vrijgegeven voor de vertoning en nog dezelfde middag werd een voorstelling gegeven voor een groep bejaarden. De belangstelling voor de film is als gevolg van dit gebeuren enorm toe genomen. Naar de burgemeester ons mededeelde, had de uitwerking van de voorstelling dinsdagavond de vraag doen rijzen of men hier wel te doen had met een goedgekeur de kopie van de film, zoals die door de Centrale Filmkeuring voor ons land is toe gelaten. Er zijn namelijk door dit insti tuut coupures is aangebracht. Bij elke filrrv kopie wordt een keuringskaart vereist, waarop staat welke coupuren zijn aange bracht. En in deze kopie kwamen beelden van bepaalde scènes voor, die volgens de keuringskaart waren geschrapt. Bij veri ficatie bij het Filmkeuringsinstituut is ech ter gebleken dat de kopie geheel aan de eisen voldeed, en dat de verwarring moest zijn gerezen door een onnauwkeurige om schrijving van het gecoupeerde gedeelte van de film. Daarmee waren alle belem meringen voor een voortgaande vertoning uit de weg geruimd. De flauwtes zijn naar de burgemeester ten slotte verklaarde geen van alle van ernstige aard geweest. Een dame die er het ergst aan toe was, bleek ook vóór haar bezoek aan de film al niet lekker te zijn geweest. In verband met het bijzondere karakter van de film zijn buiten de bioscoop geen foto's van opnamen aangebracht. Een deel van de film heeft een gesproken Neder landse tekst, die onder toezicht van een arts tot stand is gekomen. De leeftijds grens voor de film is 18 jaar. Het bestuur van de Algemene Neder landse Vereniging van Televisiekijkers heeft aan de Nederlandse Televisiestich ting het volgende telegram gezonden: „Dringen in belang Nederlandse televi siekijkers aan op nieuw verzoek aan K.N.V.B. om uitzending voetbalwedstrijd Nedei-land-België met uitschakeling zendei-s Goes en Roermond. Bezwaren Belgische Voetbalbond zijn dan niet meer steekhoudend, terwijl belang overgrote meerderheid der Nederlandse kijkers wordt gediend". (Van onze correspondent in Londen) Koningin Elizabeth, die eind januari haar derde kind verwacht, zal tijdens haar jaarlijkse kerstrede voor Groot-Brit- tannië en het Britse Gemenebest niet voor de televisie vei'schijnen. Haar kerstbood schap zal tevoren op de band worden vast gelegd en via de radio op eerste kerstdag worden uitgezonden naar alle delen van de wereld. Ook de televisiezenders van de BBC en het commerciële net zullen de ra diorede doox-geven. De mogelijkheid is niet geheel uitgeslo ten dat de vele gevallen van paratyfus, die zich onlangs hebben voorgedaan, een ge volg zijn geweest van directe dan wel in directe besmetting van Salmonellabacte- ï'iën door geïmporteerd dier- en vismeel. Om dit te doen onderzoeken heeft de mi nister van Landbouw en Visserij een we tenschappelijke commissie van advies in gesteld. De minister beschikt reeds over een ambtelijk rapport van de veterinair- hoofdinspecteur, directeur van de veeart- senijkundige dienst, waarin aanbevolen wordt hersterilisatie van ingevoerd dier en vismeel verplicht te stellen. Over de noodzaak van een dergelijk in grijpend wettelijk voorschrift tot hersteri lisatie van ingevoerd dier- en vismeel be staat echter geen algemeen aanvaarde wetenschappelijke uitspraak. Minister Ma- rijnen wenst dan ook een bx'édere oriën tatie. De samenstelling van de commissie be strijkt zowel de medische, de veterinaire als de chemisch-bactei'iologische aspecten van het probleem, die culmineren in de vraag aan de commissie of het ingevoer de dier- en vismeel als de hoofdbron van besmetting van het dier met salmonellose moet worden beschouwd. De commissie staat onder voorzitter schap van prof. dr. ir. M. J. L. Dols, raad adviseur van het ministerie van Land bouw en Visserij. Donderdagmiddag is een vrij ernstige brand uitgebroken in het jongensdorp „De Widdonck" in de Limburgse gemeente Heijthuizen Het huis wordt geëxploiteerd door de Broeders van Zeven Smarten uit Warmond. Het vuur tastte de achterzijde va nde personeelsverblijven aan en de daar ge legen magazijnen van de ambachtsschool. Boven de stallen van de boerderij lagen 2 a 300 balen hooi geborgen, die verloren gingen, alsmede enige landbouwmachines en een kalf. Rond 800 vierkante meter gebouwen en stallen is door het vuur verloren gegaan. De schade is aanzienlijk. Van de 130 jon gens, die in het huis verblijven, kreeg geen enkele enig letsel. Volgende week vrijdag zal Chrisse meuje Baks, die officieel Christina Kar- nebeek-Baks heet, haar honderdtiende verjaardag vieren. Zij woont in de buurt schap Holtershoek bij Eibergen in de Geldei'se Achterhoek. Mevrouw Karnebeek-Baks is de oudste inwoonster van ons land. Ze geniet een uitstekende gezondheid, al loopt ze enigszins gebogen. Buiten komt ze nog slechts zelden. Van de buitenwereld neemt Chrisse meuje de laatste jaren weinig notitie meer. Ook praat zij weinig met hen, die haar komen bezoeken. f 'o) 5T) I Ni-ï, 31 Professor Doka dronk rustig nog enkele kopjes koffie en las de kranten. Zo verstreek de avond en op een ogenblik stond de klok op twaalf. „Professorhet is twaalf uur", waarschuwde de bediende. „We gaan sluiten!" „O, is het al zó laat?", zei de professor. „Ja, dan zullen we maar eens gaan opstappen. Hoeveel krijg je van me?" „Dat is drie koffie voor u, professor, ennetwee flesjes limonade voor voor „Voor Robotto", lachte de prof. „Ja, je zult nog wat moeten wennen aan mijn nieuwe knechtWacht Robotto, jij kon weieens even netjes de boel opruimen!" 3031 Te beginnen in oktober en voorlopig tot en met december wordt gedurende twee avonden per week (maandags en donder dags) in het gebouw van het Lourens Cos- terlyceum aan de Zijlvest in Haarlem een cursus elektronen-techniek gehouden. De lessen staan onder leiding van ir. A. J. Bolljes uit Heemstede, leraar in de elek trotechniek aan de Haarlemse H.T.S. Het betreft hier een Haarlemse primeur om dat een dergelijke avondcursus tot nog toe niet in ons land is gehouden. De cursus is in de eerste plaats bedoeld voor afgestudeerde H.T.S.-ers afdeling werktuigbouwkunde en chemie. Maar ook weg- en waterbouwkundigen, scheeps bouwkundigen en vliegtuigbouwers kun nen er aan deelnemen. De elektronentechniek heeft een uitge breid toepassingsgeb'ed gevonden in de te lecommunicatie: radio, televisie, telefonie en telegrafie. Tegenwoordig doet de elek tronen-techniek ook steeds meer zijn in trede in vele gebieden van de meet- en re geltechniek. bij het materiaal- en het tril- lingsonderzoek en andere terreinen van de mechanische technologie. Weliswaar zul len electx'onica-problemen in de werktuig bouwkunde het best door elektrotechnici kunnen worden opgelost,, maar daarvoor is het nodig dat de werktuigbouwkundige die zich voor enig Drobleem gesteld ziet, zoveel kennis van de elektronen-techniek bezit dat hij kan beoordelen of het nuttig zou zijn een elektrotechnicus als specialist te raadplegen. In de praktijk blijkt echter regelmatig dat men zonder leiding niet gemakkelijk aan de studie van de elektronen-techniek toe komt. De gehele cursus omvat vijfen zeventig lesuren, welke voldoende worden geacht omdat wordt voortgebouwd op de reeds aanwezige kennis van de basisvak ken wiskunde, natuui-kunde en mechanica. Advertentie >>ri "«\o rwri/i r\/* lupcn 1^1 «lijm mclmn legen hcill^piin, kiespnn, #ocst. Jtriep, geviWc Ser- krughaai in etuis mei 6 poeders maar ook in een hanifgc pl*tic lUIS/f>OfiEËK (rael 6 MEENK'S POEDER^^elpen! Er zijn Meenk's Poeders legen hoofdjHnwkiespijn, hoest, griep, diarrhec. influenza. rh<a^iatick. koortsigheid bij gevatte kou. periodiek pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis met®6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist 2. Largeaud, wat ben je toch wantrouwend. Luister eens, ik zal het tot in lengst van dagen op prijs stellen wanneer je een schuldige opspoort zonder mij lastig te vallen. Je weet dat ik een gemakzuchtige aard heb. En wat de eer beti-eft, die zou ik mij verschaffen wanneer ik er behoefte aan had, geloof dat! Zeg eens, was er niemand in dit pand aanwezig, toen die oosterling ge dood werd? De moordenaar-, zul je zeggen, maar van hem mogen wij geen medewerking verlangen. Verder de vriendelijke dame die ons gebeld heeft, maar die wenst zich blijkbaar niet verder in moeilijkheden te brengen. Dus daai-bij blijft het? Ik geloof het wel, zei Lai-geaud met een zucht. Dit is vi-oeger het pand van een stoffengroothandel ge weest, de eigenaar woonde boven zijn magazijnen. La Ligne Frangaise heeft het huis gekocht en verbouwd. In de keldei-s zijn de archieven, donkere kamers en papier- voorraden ondergebracht. Gelijkvloers, waar wij ons bevinden, directie- en administratiekantoor. Op de bo- venverdieping de redaktie, de advertentieafdeling en de boekhouding. Wij hebben alles doorzocht. Niemand gevonden. Lag voor de hand. La la Ligne Frangaise is een weekblad, dat 's zaterdags verschijnt. Het perso neel is 's zondags vrij. Er zit hier dan maar één man, die meer telefonist dan bewaker is. Er valt hier niets te stelen, voorzover ik heb gezien. En geheimen zullen ze ook niet hebben. Largeaud duidde met een armgebaar de lange gang aan, die de benedenverdieping van het pand van voor naar achter doorsneed en waarop alle vertrekken uit kwamen. De telefonist zit ginds in de eerste kamer rechts van de ingang aan de rue de la Demi-Lune, een klein hokje. Zijn voornaamste werk is het bedienen van de telefoon centrale. Alle lijnen van het blad komen in zijn kantoor tje samen. Had hij de schoten niet moeten horen? Nee. De afstand is tamelijk groot en de muren dëmpen vrij wel elk geluid. Ze hebben de proef genomen. Hij zegt dat hij niets heeft gehoord en dat lijkt me heel waar schijnlijk. Het is geloof ik een betrouwbare kerel. Er is dus een achteruitgang? zei Duchemin, terwijl hij zich omkeerde naar het andere eind van de gang. Ja, zei Largeaud, die heeft la Ligne Frangaise apart laten maken om gemakkelijk „les Presses du XXe Siècle" te kunnen bereiken. Dat is het grote bedrijf hierachter, waar het blad met heel veel andere wordt gedrukt. De achterdeur komt uit op een van de bedrijfs terreinen. De di-ukkerij beslaat de helft van het ver waarloosde straatje evenwijdig aan deze, de rue Saint- Jean-Baptiste. Ze werken er 's zondags even hard als in de week en het is er even druk als in de stationshal van Saint-Lazare. Iemand die met de omstandigheden op de hoogte is zal zich via.de terreinen van de „Pres ses" en de achtex-deur heel gemakkelijk toegang kun nen verschaffen. Hij zal tussen al die di'ukkex-s en zet ters nauwelijks opgevallen zijn en als hij langs dezelfde weg teruggegaan is moet hij een paar m'nuten later tus sen de menigte op de boulevai-ds zijn verdwenen. Kort en goed, zei Duchemin, wanneer de mooi-- denaar zijn slag heeft voorbereid ::al hij aan de achter kant zijn binnengekomen over het fabrieksterrein dat in verbinding staat met de rue Saint-Jean-Baptiste, waar niemand aandacht aan hem zal hebben geschonken. I-Ict personeel van de „Presses" wordt onder vraagd. Maar het is een uitzichtsloze geschiedenis. Terwijl ieder, die aan de voorkant van de rue de la Demi-Lune is binnengekomen, waarschijnlijk on schuldig zal blijken en wel om dezelfde reden als de tele fonist, die je niet eens aan de tand hebt gevoeld. Een man, die onder de ogen van de telefonist de gang was binnengelopen (en de telefonist trouwens zelf eveneens) zou de moord in een opwelling kunnen hebben gepleegd: bij voorbeeld in een aanval van woede of razernij. Mo gelijk ook in een handgemeen met Vindon, waarbij de aanvaller zijn zelfbeheersing verloor. Maar dat klinkt niet erg waarschijnlijk, want iemand die er met een re volver zwaar kaliber op uittrekt, heeft wel degelijk vast omlijnde bedoelingen, nietwaar? Na een lichte aarzeling, die het feit logenstrafte dat hij zelf reeds tot deze voor de hand liggende gevolgtrek king zou zijn gekomen, verklaarde Largeaud zwaar wichtig: Precies wat mij dadelijk door de gedachten schoot. Hij vertrok geen spier, toen hij er aan toevoegde: Nee, die Pierre Delforge is voor ons van geen en kel belang. Evenmin als de telefonist. Wie is Delforge? De algemeen secretaris van La Ligne Frangaise. De vermoorde en Delforge zijn de enigen die de telefo nist hier vandaag naar binnen heeft zien gaan, dat wil zeggen, aan de voorkant. Vindon kwam tegen drie uur, de ander even na vier. Is Delforge weer verdwenen? Natuurlijk. U denkt toch niet, dat ik hem anders niet onder het mes had? En hij moet door de achter deur zijn vertrokken, de telefonist heeft hem niet meer gezien. Ik neem aan dat je hem ondanks zijn kennelijke onschuld hebt laten halen? zei Duchemin met een glim lachje. Dat wel. De kans bestaat dat hij het lijk heeft ge zien, zei Largeaud. In feite had hij een ï-espectabel aantal mannen op zoek gestuurd naar de secretaris. In de eerste opwinding, toen hij het geval nog allerminst overzag, had hij de man na melijk als de schuldige beschouwd. We gaan eens met die telefonist babbelen, zei Duchemin. Juist toen zij het kamertje binnengingen, werd er ge beld. Duchemin nam bedaard de hoorn van het toestel, duwde Largeaud de reserveschelp in handen en wacht te. Een scherpe vrouwenstem met een gejaagde en auto ritaire klank deed de hoorn knetteren: Wilt u mij doorverbinden met monsieur Vindon? Met wie spreek ik? vroeg de hoofdcommissaris. Het antwoord verstond hij niet helemaal. Het klonk als „Madame Dado", maar het had ook „Tado" kun nen zijn. Hij durfde niet navragen. Hij keek om zich heen naar een of ander vooi'werp, waarmee hij het ge luid van een tot stand komende vex'binding kon na bootsen, maar er stond alleen een inktpot binnen zijn bereik. Hij sloot het deksel met een krachtige slag en zei: Ja? Ben jij daar, Vindon? Ja, zei Duchemin. Hij grinnikte en gaf Largeaud een opstopper met zijn elleboog. Het gespx-ek kwam op gang. Een water val van woorden, waarvan zij- in haar haast de helft in slikte. deed hun trommelvliezen heftig trillen. Haar scherpe-en opgewonden stem zei haast snauwend: (Wordt vei-volgd) De heer Jac. van der Lely. die enige we ken was gekozen tot wethouder van de Westlandse gemeente De Lier, heeft deze functie weer neergelegd. In een verklaring hieromtrent heeft hij meegedeeld, dat de leiding die van burgemeester F. Nieborg uitgaat „van dien aard is, dat zij aanlei ding werd tot grote moeilijkheden, waar door de verantwoordelijkheid als wethou der niet te dragen is." De heer Van der Lely verklaart voorts, als lid van de Chris- telijk-Historische Unie het gezag zeer hoog te stellen. Daarom zou hij „niet alles" meedelen, aangezien dit het gezag zou kunnen schaden. Wel gaf hij samenvattend de volgende redenen voor zijn bedanken: bezwaren tegen onvoldoende leiding van de burgemeester; twee opeenvolgende ge zagsondermijnende acties door de burge meester tegen hem gericht; het ontbre- ken van een basis van vertrouwen in het college van B. en W., waardoor de nood zakelijke voox-waarden voor een zakelijke samenwerking ontbreken en geen taak verdeling, gericht op een doelbewust be leid, mogelijk is. De heer J. T. H. N. van der Laar (K.V.Pdie als opvolger van de heer Le ly tot wethouder is gekozen, heeft deze be noeming in beraad gehouden. Advertentie Van Nelle bestellen I Stadsschouwburg: Vandaag 19.45 uur: Diogé met „Een walsdroom"; zaterdag en zondag 20 uur: Nederlandse Comedie met „Hier met de poet". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „Die glücklichste Frau der Welt", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15". Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Al Ca- pone, dictator van de onderwereld", 18 j. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: Tiger Bay", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. maandag tot en met woens dag 14 en 20 uur: „Romarei, het meisje met de groene ogen", 14 jaax\ Donderdag 14 en 20 uur: „Het uur der schande". Minerva Theater: Zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Pal Joey", 18 jaar. Zon dag 14 en 16.15 uur: „Bx-okkenpiloten", alle leeftijden. Maandag 20.15 uur: „Koningin Christina", 18 jaar. Donderdag 20.15 uur: ..Das Wirtshaus im Spessart", alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „Geheimen van Oost-Afrika", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het legioen van Zorro", 14 jaar. Maandag tot en met woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur en donderdag 14.30 uur: „Muiterij in de Zuidzee", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The cap tains table", 18 jaar. Zondag 11 uur: „De levensroman van Johann Strauss", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 uur: „Grafin Marit- za", alle leeftijden. Zondag 14.30 uur: „A en C als waaghalzen", alle leeftijden. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „Mevrouw komt niet thuis vanavond", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Het is feest van daag", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rein Dool. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 oktober op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Erika Visser. (Verder raadplege men de x-ubriek „Uit gaan in Haarlem" elders in dit blad). Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15