Nieuwe verkeersbepalingen op 1 oktober van kracht KJ ZWITSAL r j Van dag tot dag Frans verzet tegen supranationaliteit Doodvonnis wegens moord op rechercheur van Scotland Yard MOEDER WORDEN... TO bp bprlpbpn fijb Meten met twee maten <=Praatótoel VRIJDAG 25 SEPTEMBER 195 9 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eén dode in het verkeer Aanvragen wezenpensioen „Oranjestad" komt een dag eerder Verzending van zeepost Duitse Canadees Podola hield dramatisch pleidooi, aanvoerend dat hij zich niets kan herinneren Debat over verklaring van Malvestiti Ö/3 de BABYSET DE LUXE Chef Luchtmachtstaf naar de Ver. Staten 200 Jaar geleden Er is geen twijfel aan of de gedifferen tieerde loonvorming zal nog wel tot vele conflicten leiden. Het bedrijfsleven is ge durende lange jaren gewend geraakt aan loonsverhogingen in „ronden" en daar mee heeft de tegenwoordige regering wil len breken. De staking van maandag jongstleden bij verschillende Amsterdam se dagbladen en ook elders heeft vele pen nen in beweging gebracht en het gehele loonbeleid komt dan in de regel ter discus sie. In de richtlijnen die de regering aan het College van Rijksbemiddela ;rs heeft ver strekt wordt de nadruk gelegd op de mo gelijkheid tot loonsverhoging als de pro ductiviteit is gestegen. Het vaststellen van een produktiviteitsstijging per bedrijfstak of zelfs per onderneming is een moei lijke en omstreden zaak. Voor de gehele economie stelt men de produktiviteit vast aan de hand van de indices voor het pro- duktievolume, dat men deelt door het to taal aantal werknemers. Voor een branchegewijze benadering is dit quotiënt echter veel te grof en het C.B.S. gebruikt thans een andere berekeningswijze, waar bij men de invloed van prijsveranderingen in een bepaald jaar uitschakelt. Ook hier bij stuit men dan weer op moeilijkheden. Produktiviteitsstijging is irpmers in vele gevallen een gevolg van investeringen van de ondernemer in betere produktie-appa- ratuur en in efficiëntere werkmethoden. Tussen de verschillende produktiemidde- len bestaat nu een bepaalde economisch verantwoorde verhouding, die men strikt economisch en niet sociaal gerede neerd gaat scheef trekken als men de ruimte die ontstaat uit deze verbeteringen gaat gebruiken voor de honorering van één produktiefaktor, namelijk de arbeid. In de richtlijnen wordt ook de rentabili- teitsstijging genoemd als „ruimteschep per". De rentabiliteit kan voor een be drijfstak of voor een onderneming stijgen door „toevalligheden", als een daling van de prijzen op de grondstoffenmarkten of door een verbetering in de aanvoer of in de vestigingsplaats. Bij een gedifferenti eerde loonvorming behoort dan dat de werknemers een deel van deze hogere win sten in de vorm van hogere lonen uitge keerd krijgen. In uiterste consequentie zou dit er toe leiden, dat ieder bedrijf tracht met de werknemers tot overeenstemming te komen over wat mogelijk is. Met andere woorden het stelsel van C.A.O.'s voor ge hele bedrijfstakken dreigt hiermee door broken te worden met alle gevolgen van dien. Het hanteren van de maatstaven pro duktiviteit en rentabiliteit opent tevens de mogelijkheid dat er ruimte ontstaat voor loonsverhogingen als slechts één van deze twee is toegenomen. In „De Onderne ming", het orgaan van het Centraal Soci aal Werkgevers-Verbond, is er onlangs op gewezen, dat de economische verhouding tussen de ondernemingen hierdoor kan worden beïnvloed. Als de produktiviteits stijging bijvoorbeeld wordt gecompen seerd door een prijsdaling van de afgele verde produkten, dan is die verhouding verslechterd en uiteraard is er dan voor de onderneming een niet zo grote moge lijkheid tot loonsverhoging als wanneer alleen de produktiviteit als criterium wordt gebruikt. De gedifferentieerde loonvorming kan sanerend werken, mits zij met verstand en voorzichtig wordt gehanteerd. Ze zal ech ter de moeilijkheid meebrengeh dat men op den duur niet onder een bedrijfsgewijze regeling van de vraagstukken zal uitko men. Als de regering dan toch nog tussen bedrijven en bedrijfstakken zal willen blijven coördineren kunnen zeer veel pro blemen worden verwacht, die zeker ook hun gevolgen voor de arbeidsvrede zullen hebben. Op de Zuiderzeestraatweg, twee kilo meter ten oosten van Oldebroek, is van ochtend een auto-ongeluk gebeurd, dat aan de 65-jarige heer A. Tulp uit Zwolle het leven heeft gekost. Zijn medepassagiers, I. W. van Dommelen en G. H. Halm liepen slechts lichte verwondingen op. De heer Tulp wilde een melkauto passeren, die reeds voorgesorteerd had om linksaf te slaan. De auto van de heer Tulp raakte de melkauto en reed vervolgens dwars over de weg heen in een sloot. Bij de bot sing was de auto al zwaar beschadigd aan de linkerzijde. Men veronderstelt dat de heer Tulp hierbij buiten bewustzijn raak te. De auto kwam op zijn kant in de sloot te liggen, waardoor de gewonde bestuur der veel water heeft binnen gekregen. Tij dens zijn overbrenging naar een ziekenhuis te Zwolle is hij overleden. Bij de kantoren van de Raden van Ar beid zijn formulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van wezenpensioen krach tens de overgangsbepalingen van de Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.). Volgens een raming van de Sociaal-Economische Raad zullen ongeveer 3000 volle wezen voor een uitkering in aanmerking komen. De „Oranjestad" van de K.N.S.M. met aan boord een detachment militairen van de Koninklijke Landmacht, zal niet, zoals aanvankelijk werd verwacht, op maandag 28 september uit Paramaribo in Amster dam aankomen, maar reeds op zondag 27 september. Op 1 oktober worden enige nieuwe ver- keersvoorschriften en -borden van kracht. Om te beginnen wordt de „wette lijke nacht" een half uur langer want men moet dan het licht van zijn auto, fiets, mo tor enz. een kwartier eerder ontsteken en een kwartier later doven. Dat wil dus zeg gen dat men verplicht is om van 1 okto ber af het licht te voeren van een kwar tier na zonsondergang tot een kwartier vóór zonsopgang. De oude regeling van het halve uur is dus vervallen. bord vooraanduiding OFFICIEEL: VERKEERSPLEIN k leur donker blauw met wil Er komt van 1 oktober af ook een nieuw begrip in ons verkeer en wel de TUNNEL WEG. Deze wegen krijgen een speciaal bord (zie afbeelding) en op deze wegen mogen uitsluitend motorrijtuigen komen die sneller moeten en kunnen rijden dan 20 km. per uur. Vrachtauto's en autobus sen moeten beslist op de rechterstrook van de weg blijven rijden. Inhalen is dus vrijwel onmogelijk voor hen geworden. Als er een dubbele streep op de rijbaan is getrokken, mag men deze niet overschrij den, alle voertuigen, dus óók de motoren en scooters, moeten in de baan blijven waar zij rijden. Er mag daar niet worden ingehaald! Het verkeer op de rijstrook er naast, dat in dezelfde richting rijdt, mag wel worden ingehaald ook al gebeurt dit aan de rechterzijde. Op de tunnelwegen moet men ook reke ning houden met de afstand onderling, die bij een snelheid van meer dan 30 km. per uur ten minste 20 m. moet zijn. Hier door worden kettingbotsingen vermeden. Bij rood licht op een tunnelweg moet men niet alleen stoppen maar ook de motor af zetten, om een opeenhoping van uitlaat gassen te voorkomen. Het einde van de tunnelweg wordt door een speciaal bord aangegeven, zie tekening). Het OFFICIEEL VERKEERSPLEIN doet met ingang van 1 oktober ook zijn intrede in ons land. Daarom krijgt het ook een speciaal bord, (zie afbeelding). Hier mede- is er een einde gekomen aan de heersende verwarring rond de regels op dergelijke pleinen. Het wordt nu zo dat men zich op een officieel verkeersplein zowel op de linker- als op de rechterhelft mag begeven, al naar de richting welke men wil inslaan vanaf het plein. Men mag dus op een door het bord aangegeven verkeersplein voorsorteren. Heeft een verkeersplein een dergelijk bord niet, dan mag men niet voorsorteren. Het is dan im- bord vooraanduiding KAMPEERTERREIN kleur-donkerblauw met wit en zwart bord vooraanduiding KAMPEERWAGEN TERREIN - - kleur.donkerblauw met wit en zwart bord vooraanduiding KAMPEER-EN KAM PEERWAGENTE RREIN kleurdonker blauw met wit en zwart VÜJfl Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Zaanland" (1 okt.): Australië: s.s. „Jason" (27 sept.), m.s. „Zuiderkerk (28 sept.) en m.s. „Johan van Oldenbarnevelt'' (5 okt.); Brazilië: m.s. „Liebenstein" (27okt.), m.s. „Alioth" (29 okt.), m.s. „Zaanland" (1 okt.) en s.s. „Alcor (4 okt.); Canada: s.s. „American Archer" (27 sept.), m.s. „Prins Willem van Oranje" (1 okt). m.s. „Seven Seas (3 okt.), s.s. „Atlantic" (4 okt.), s.s. „Rotterdam" (6 okt.) en s.s. „Maasdam" (7 okt.): Chili via New York (4 en 7 okt); Indone sië: s.s. „Sumatra" (27 okt.) en s.s. „Riouw" (3 ekt.); Ned Antillen: m.s. ..Amnion" (28 sept.) en m.s. „Attis" (5 okt.); Ned. Nieuw-Guinea: m.s. ..Merwellovd" (1 okt); Nieuw Zeeland: s.s ..Go thic" (30 sept.) en m.s. „Johan van Oldenbarne velt (5 okt.): Suriname: s.s. „Telamon" (30 sept.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Preto ria Castle" (27 sept.) en m.s. „Pendennis Castle (4 okt.): Brits Oost-Afrika: s.s. „Jean Laborde" (4 okt.) en s.s. „Africa" (8 okt.). Indichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. 'REGELINGV.H. PARKEREN mers geen officieel verkeersplein. Afhan kelijk van de situatie kan men op een of ficieel verkeersplein een ander voertuig dus rechts of links passeren (voorsorte ren). Mocht de verkeerssituatie dit nood zakelijk maken dan mag op een dergelijk plein ook de tram links worden ingehaald. Speciale borden voor de aanduiding van kampeerterreinen, kampecrwagenterrei- nen of beide worden op 1 oktober ook van kracht. Deze drie borden zijn uitgevoerd in donkerblauw met witte rechthoek en zwarte afbeeldingen. In het blauwe veld kan in witte cijfers de afstand tot het kampeerterrein worden aangegeven. Nieuw is ook de regeling voor parkeren bij T-kruisingen. Aan de regel dat men bord voor aanduiding^ TUNNELWEG/ kleun donkerblauw- met wit bord vooraanduiding EINDE TUNNELWEG kleur:donkerblauw met wit EïH®] binnen de tien meter van een straathoek niet mag stoppen of parkeren wordt niets gewijzigd. Voor de doorlopende straat aan de overkant geldt echter een nieuwe bepaling, waarbij de afstand waar men niet mag parkeren of stoppen, wordt te- ruggebrach tot. een straal van 5 m. van het hoekpunt uit. Het klinkt wel erg inge wikkeld maar onze tekening maakt het duidelijk. In de praktijk zal deze nieuwe regeling alleen in smalle straten effect kunnen sorteren. Bij BUSHALTES geldt een verboden parkeerzone van 12 meter ter weerszij den van het haltebord. Als de halteplaats echter gemarkeerd wordt door een ge blokte rand van witte en donkere tegels in het trottoir geldt een parkeerverbod over een lengte van 2 x 18 meter. Op AUTOWEGEN zal het van 1 oktober af verboden zijn achteruit te rijden. Be langrijk is ook het nieuwe voorschrift, dat de bestuurder van een voertuig niet al leen naar voren en terzijde voldoende uit zicht moet hebben, maar ook op het links achter hem en het rechts naast hem gele gen weggedeelte met behulp van één of meer spiegels. Voorts zullen alle auto's met ingang van 1 januari 1960 voorzien moeten zijn van spatlappen, die de achterwielen over de volle breedte afschermen. Een nieuwe bepaling maakt het moge lijk, het parkeren met het kennelijk doel om reclame te maken, tegen te gaan. De gemeentebesturen krijgen de bevoegdheid in een plaatselijke verordening dit „recla me-parkeren" te regelen of te verbieden. Advertentie De dertigjarige Duitse Canadees Gunter Fritz Podola zal, tenzij hij in beroep gaat of gratie krijgt, hetgeen hoogstonwaar- schijnlijk is, worden opgehangen wegens het doodschieten van een rechercheur van Scotland Yard. Wie in Engeland een poli tieman vermoordt, kan de dood verwach ten. De doodstraf, welke voor een aantal andere vergrijpen tegen het leven is af geschaft, bleef behouden voor het ver moorden van politic- of gevangenisperso neel. De Britse politie is ongewapend en de doodstraf wordt als een nog steeds on misbare bescherming voor agenten en re chercheurs beschouwd. Toch was het 'n nalatigheid van de poli tie, dat zij Podola na diens arrestatie niet op wapens heeft onderzocht. Toen een van de beide rechercheurs, die hem had den gevat, even wegging, trok Podola zijn revolver en vuurde op de Scotland Yard man Purdy, die in het hart werd getrof fen. Podola wist te ontkomen maar werd drie dagen later in een hotel vlak bij de plaats van het drama, aangetroffen. Zijn echte of geveinsde, geheugenstoornis kon hem niet helpen. De jury tien mannen en twee vrouwen had 38 minuten nodig voor haar eenstemmige beslissing, welke „schuldig" luidde. Voor de rechter be stond er maar een mogelijkheid: het uit spreken van de doodstraf wegens zijn „laaghartige en vreselijke daad". Volgens de traditie trok de rechter, alvorens het vonnis aan te kondigen, de zwarte kap over zijn lange pruik. Iedereen weet dan dat de doodstraf volgt. De klassieke for mule luidt.... „dat gij gestraft zult wor den met de dood op de wijze, zoals de wet dit voorschrijft en moge God uw ziel ge nadig zijn. Podola bleef onbewogen. Toen de rech ter uitgesproken was, draaide Podola zich rustig om en daalde het: trapje af, dat naai de cellen onder de rechtszaal voert. Er is nog een mogelijkheid, dat Podola Het Europese Parlement heeft een levendig debat gewijd aan de verklaring van de nieuwe voorzitter der Hoge Autoriteit, de Italiaan Malvestiti, een debat waarin opvallend veel Franse stemmen te beluisteren vielen. Zo verklaarde de U.N.R.- afgevaardigde De la Malene, dal hij a priori wel geen tegenstander van het beginsel van supranationaliteit is, doch dat de toepassing van dit beginsel geen doelmatige remedie tegen de kolencrisis is geweest. Hij achtte hei. ogenblik gekomen om een energiegemeenschap te stichten. De E.G.K.S. zal men dan kunnen opnemen in de E.E.G. De Nederlandse socialist Nederhorst antwoordde De la Malene, dat het uit blijven van efficiënte remedies vooral te wijten is geweest aan onenigheid tussen de regeringen. Men moet hieruit niet concluderen dat de supranationaliteit moet verdwijnen, veeleer dient de Hoge Autoriteit meer bevoegdheden te krijgen, zo meende hij. Van Malvestiti zelf kreeg De la Malene de opmerking te verwerken, dat het hem, Malvestiti, na zeven dagen in functie te zijn niet mogelijk was precies te zeggen hoe hij de kolencrisis dacht op te lossen. Malvestiti twijfelde er voorts niet aan dat de E.G.K.S. over tien of twintig jaar in de gemeenschappelijke markt zal moeten opgaan, doch voor het ogenblik moet het goede in de Gemeenschap worden ver strekt en mag er niet aan het K.S.G.- vérdrag worden getornd. Antwoord op vragen De nieuwe voorzitter van de Hoge Auto riteit antwoordde voorts op vragen van de Duitser Kalbitzer over een interview dat hij onlangs met een Italiaans blad had. Dat bedoelde vraaggesprek was toegestaan vóór hij voorzitter van de Hoge Autoriteit werd. Er is in dat interview gesproken over de relatief geringere betekenis van de steenkool en hij meende daarmee slechts een economische waarheid te heb ben verkondigd. Dit hield echter geenszins in dat de rol van de steenkool in onze eco nomie uitgespeeld zou zijn. Zijn verkla ring dat hij tegenstander is van verticale economische organisaties was dus ook niet afgelegd als voorzitter van de Hoge Auto riteit. Het was slechts een opinie, geen standpunt. De Hoge Autoriteit zal haar werk onder zijn leiding onverminderd voortzetten. Kalbitzer zei daarop dat hij de vraag had gesteld in de veronderstelling dat Malvestiti het interview had toegestaan in zijn kwaliteit van nieuwe voorzitter van de Hoge Autoriteit. Het verheugde hem dat zijn vraag de heer Malvestiti de gelegen heid had gegeven zijn houding toe te lich ten. beroep zal aantekenen. Tegen het overtui- 'gend bewijs valt niets in te brengen, maar het kan zijn dat de advocaat opnieuw zal proberen op grond van zijn geheugenstoor nis een uitspraak te krijgen dat hij on geschikt is zich te verdedigen. Voordat de jury zich terugtrok, las Po dola een dramatisch pleidooi voor. Hij zei: Ik sta hier voor u, beschuldigd een man te hebben vermoord. Gedurende het proces de eigenlijke strafzaak duurde niet langer dan ruim negen uur heb ik geluisterd naar de verschillende getuigen en ik begrijp de beschuldigingen. De tijd is nu gekomen om mij hiertegen te ver dedigen, maar ik ben niet in staat dat te doen. De reden hiervoor is dat ik mijn geheugen omtrent al deze gebeurtenissen heb verloren. Het enige dat ik te mijner verdediging kan zeggen, is, dat ik mij niet herinner de misdaad waarvan ik beschul digd wordt, te hebben begaaan. Ik kan mij de omstandigheden niet herinneren welke tot de gebeurtenissen, verband houdend met het schieten, hebben geleid. Ik weet niet of i k het gedaan heb of dat het een ongeluk was of een daad van zelfverdedi ging. Ik weet niet of ik op dat ogenblik besefte dat de man een rechercheur was. Ik weet niet of ik op enigerlei wijze werd geprovoceerd. Om deze redenen ben ik niet in staat om de tegen mij ingebrachte beschuldiging te beamen of te ontkennen". De rechtbank is negen dagen bezig ge weest na te gaan of het geheugenverlies, waaraan Podola sinds zijn arrestatie bleek te lijden echt was of voorgewend. Aller lei beroemde dokters kwamen er aan te pas, die het vaak niet met elkaar eens waren, zodat de jury een bijzonder moei lijke taak had. Podola was bij zijn tweede arrestatie in het hotel aan het hoofd ge wond geraakt, doordat de deur van zijn gebarricadeerde kamer in zijn gezicht sloeg toen de politie zich met geweld toe gang verschafte. Hij verklaarde, dat hij zich sinds zijn opneming in het zieken huis in de nacht van 16 op 17 juli vrijwel niets meer herinnert van hetgeen er aan is voorafgegaan. Met de grootste moeite heeft de rechtbank, wier eerste taak het was na te gaan of Podola in staat was zich te verdedigen voor deze fase van de strafzaak werd een afzonderlijke jury aangewezen getracht uit te vinden of Podola komedie speelde. Indien dat het geval is geweest, deed hij het op bui tengewoon intelligente wijze. De jury had drieëneenhalf uur nodig om tot een beslissing te komen. De uitspraak was ten slotte dat Podola normaal is en in staat om terecht te staan. Indien Podola werkelijk aan geheugenverlies zou hebben geleden kon hij ten hoogste tot gevangenis straf in het beruchte Broadmoor worden veroordeeld. De openbare aanklager had betoogd, dat zelfs indien de jury van oordeel ge weest mocht zijn dat Podola's geheugen verlies echt was, dit hem toch niet onge schikt zou hebben gemaakt om terecht te staan. Indien men Podola's geheugenver lies zou aanvaarden, als motief om een rechtszaak te ontlopen, aldus de openbare aanklager zou iedereen, die wegens dron kenschap aan geheugenverlies lijdt of elke schuldige automobilist, die een hersen schudding heeft opgelopen, zich er op kun nen beroepen, dat hij niet in staat is zich te verdedigen. De aanklager herinnerde aan Rudolf Hess de nazileider, die in Neurenberg te recht stond en van wie ook beweerd werd, dat hij aan „hysterische amnesia" leed, hetzelfde euvel waar Podola aan zou lij den. Als overtuigend bewijs, dat Podola loog, gold zijn herinnei-ing aan een brief, welke hij in de gevangenis had ontvangen en beantwoord. Zijn advocaat hield vol, dat Podaola zich zonder geheugen niet zou kunnen verdedigen. De rechter verklaar de in zijn samenvatting van de zaak, voor afgaande aan de uitspraak van de jury, dat dit een historische strafzaak is. De be wering, dat iemand ïiet kan worden be recht wegens een misdaad omdat hij zich niet herinnert wat er is gebeurd, is geheel nieuw. Podola's plaats in de Britse rechts geschiedenis is dan ook verzekerd. Uitvinding „Mag ik me eige effe bekend maken?", vroeg een praatgraag oud baasje met een walrussnor aan zijn buurman, die bij hem aan een cafétafeltje zat. „Ik kén u wel, maar uw naam wil me niet te binnen schieten", zei de ander, die mager was en afgeleefde schoenen droeg. Er volgde een langdurig handengeschud, maar intussen keek de magere man ge ïnteresseerd naar buiten, alsof hij zijn schoonmoeder in een gouden koets voor de deur zag stoppen en even later riep hij: „Gut, daar heb je mijn neef Karei! Hoe gaat het jongen, lekker? kits?" Karei die een zwart vossekopje had, zei: „Ha, die Koos!", beaamde, dat ie lekker en kits was en plofte op de derde stoel aan het tafeltje neer. „Mazzel gehad", lachte hij, „maar je mot ook link wezen! Hoe gaat het met jou in zaken?" „Sof", zuchtte Koos, ter wijl hij z'n oren op en neer liet wippen, „ik heb een artikel, waar niemand an wil!" „Maak je niet saffel, joh, begin wat an ders, het geld ligt voor het oprapen op straat, as je het maar zi.et", snoefde Karei. „Daar zit ik óók wel es over te pieke ren", knikte Koos. „Ik heb me het vuur uit me sloffen gelopen, me voeten willen gewoon niet meer; as er moeheismeters bestonden, zou ik het jullie kenne laten zien!" „Me vrouw had het water in der benen en toen sloeg het over der hart en in der hoofd en toen was ze dood, zo maar in ene, gut nog an toe!" piekerde het oudje som ber. „Daar zie ik wel wat in, in die moeheids meter van jou, daar ken je rijk mee wor den, man, wéét je dat? Ik, zal het thuis es uitwerken. Ze motten niet duurder wor den dan een kilometerteller van een fiets, want anders koopt niemand er een. Ik gooi ze met een paar duizend tegelijk op de markt, sensationeel modeartikel, jóh,! „Je ben een fantast," glimlachte de ma- Ja, ober, ik ook bier!" gere man mat, „Hoe kén dat nou, de een is toch véél gauwer moe dan de ander?!" „Me zus heb zenuwtrekkingen in der be nen, dat is óók lastig!" merkte de oude vlug moei ben; je maakt 'm vast om je „Het doet er niks toe, of je wél dan niet baas op. pols, zoals een horloge, voor mijn part om je enkel en hij werkt op je hartslag. Lol lig voor de huisvrouw, ken ze zeggen: „Piet, schenk jij es effetjes een koppie thee voor me in, ik kan niet meer, kijk es op me meter, hij staat op afknappen!!" „We zullen een dokter in de arm motte nemen, voor die werking op de hart slag", droomde Koos. „Lus ie nog peultjes, dan gaat die er met onze uitvinding vandoor!", riep de man met het vossekopje verontwaardigd uit. „Onze?? Het was toch zeker de mij- n eü Ja, ober, nog eentje van hetzelfde, op de goede afloop van mijn uitvin ding!" riep Koos met nadruk. „Me broer heb een been-eter en de dok ter zegt, dat het een héél interessant ge val is", zei het oudje geanimeerd. „Nee, ónze uitvinding", beet Karei zijn neef toe. „Jij verdient het zout in de pap niet, man, en je mot toch zeker bedrijfs kapitaal hebben dat heb ik! Als je mij m'n gang laat gaan, is het uit met jouw gesappel. Ik zie er wat in, dat zég ik je toch. Het wordt dé uitvinding van deze eeuw, op de atoombom na!" „maar hoe weet je hart nou, of je moe ben, dat tikt toch alleen maar?" „Goed, goed", fhiisterde ander schuw, „Er is toch zeker wel een of ander or gaan te vinden, dat het wel weet en ver moeidheid uitstraalt, dan monteren we die meter daarop! Er zijn toch ook ma nometers, die de spanning in een ketel aangeven, of niet soms?!" „Die pias", hikte de oude man, „de we reld gaat an verdwazing ten onder!" Hij krabde zich op het hoofd en ging naar de tapkast. Marianne van Raait Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een De chef van de Luchtmachtstaf, luite nant-generaal PI. Schaper, is van Schiphol vertrokken voor het maken van een studie reis door de Verenigde Staten. Tezamen met zijn Belgische collega, luitenant-gene raal F. Bui-niaux, zal hij de luchtverdedi ging van de Verenigde Staten en Canada bestuderen. Speciale aandacht zal worden besteed aan het radar-waarschuwings systeem, alsmede aan de nieuwste lucht verdedigingsmiddelen. Na een bezoek aan de Amerikaanse luchtmachtakademie te Colorado Springs zal generaal Schaper een bezoek brengen aan fort Bliss in Texas, waar op 29 september de opleiding van het personeel, bestemd voor de eerste Konink lijke Luchtmacht-Nike-groep, wordt be sloten met een overdracht aan de Neder landse chef van de Luchtmachtstaf van de volledige Nike-uitrusting voor die groep. Uit de Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant van 27 September 1759 NEDERLANDEN. Duynkerken de 22 Sep tember. Heden 8 dagen wierd men s'avonds te 5 uuren over het verschy- nen eener Engelse Vloot voor deeze Haven zeer ge- allarmeerd, doch wy zyn dezelve reeds gewoon, en zien ze dagelys af en toe kruyssen. Gisteren heeft men hier eenige Kurke-Schuyten van eene nieuwe Inven tie geprobeerd en voldoende bevonden

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3