K i nder boekenweek 1959 Austraüe's vreemste vogel, de „gevederde thermometer" HONGERIGE MOVERS INDE HAARLEMMERHOUT Britten onthutst over import van poederthee ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 Erbij f A O Een Zwitserse firma heeft in Groot- Brittannië, het land waar men de thee op een bijzondere wijze vereert, poe derthee geïntroduceerd, die even bruin is als de poederkoffie van dezelfde fir ma. Het is waarlijk niet deze kleur- ov er eenkomst die de Britten tot het fronsen hunner wenkbrauwen heeft gebracht. Slechts weinig Engelse huis- vrouwen maken gebruik van het „zet- zakje" thee. In grote meerderheid zwe ren zij en hun echtgenoten bij de op rechte thee, bereid volgens het aloud recept van een theelepeltje thee voor elke te schenken kop thee, en te depo neren in een tevoren met heet water uit gespoelde theepot. Volgens de fabrikanten van de poe derthee hebben twee zeer ervaren thee proevers geen verschil kunnen consta teren tussen een normaal zetsel, en een zetsel van poederthee. De gemiddelde Brit drinkt twintig maal meer thee dan koffie. Dit ver klaart tevens waarom poederkoffie maar een klein voetje op Britse bodem heeft. De poederthee Britten menen dat de buitenlanders wel erg brutaal waren toen zij met hun busjes aan land stapten en zeiden dat er „instant tea" in zat heeft het moeilijk in Enge land. Men heeft er bepaald geen triomf bogen voor opgericht. Men vraagt zich af of men nu ook poederwhiskey en poederbier denkt te gaan produceren. Een onderzoeker geniet van een demon stratie in temperatuurgevoeligheid door een mallee. men hoe de vogel de temperatuur vast stelt. Immers, na enige van die „snavel manoeuvres" begonnen de dieren onmid dellijk maatregelen te treffen om de broed- heuvels warmer of kouder te maken. DE VIJFDE NEDERLANDSE Kin derboekenweek wordt binnenkort overal in den lande gevierd. Ouders, opvoeders, onderwijzers en allen die zich op de een of andere wijze met de vorming van het kind bezighouden, hebben, toen vijf jaar geleden de eerste Kinderboeken week werd gehouden, ingezien dat hier werk werd gedaan, dat te lang achter wege was gebleven. De Kinderboeken week wordt georganiseerd door de Com missie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, die ook de „grote" Boekenweek voor haar rekening neemt en die zich vleit met de hoop op deze wijze de aandacht op de vraag stukken, het kinderboek betreffend, te hebben gevestigd, teneinde allen die het aangaat van hun verantwoordelijk heid in deze bewust te maken. De Kinderboekenweek zal op woensdag middag 28 oktober worden geopend met een kindervoorstelling. Op deze middag zal „Het Kinderboek 1958" worden be kendgemaakt. Elk jaar wordt namelijk door een jury die de Commissie C.P.N.B. instelt, een kinderboek uit de produktie van het vorig jaar aange wezen, dat haars inziens als het beste geldt dat in dat jaar werd uitgegeven. De auteur ontvangt een prijs van 1.000. de uitgever krijgt het recht op het omslag een zegeltje te voeren, dat van het feit gewag maakt. Alle lagere scholen in het gehele land die zulks v/ensen. kunnen ten behoeve van hun leerlingen gratis en in elk gewenst aantal de beschikking krijgen over „De Wiekslag", een door Fiep Westendorp vro lijk geïllustreerde brochure, waarin, be halve gegevens over de Kinderboeken week, ook een lijstje van aanbevolen boe ken is opgenomen. Dit lijstje is samenge steld door het bureau Boek en Jeugd van de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken te Den Haag. In vele gemeenten wordt de Wiekslag op de scholen verspreid vanwege de Wet houder voor het Onderwijs. UITGEBREIDER informatie aangaande het goede kinderboek vindt men in de jeugdboekengids De Kleine Vuurtoren. Dit jaar verschijnt een supplement op de (nog verkrijgbare) Kleine Vuurtoren van vorig jaar. De boekjes zijn in de boek handel verkrijgbaar. De boekhandel ver spreidt ook „De Grabbelton", een blad met Kinderboekenweeknieuws, een ver haal van Annie M. G. Schmidt, en adver tenties. Inzake de uitgave van de Grabbel ton wordt de Commissie C.P.N.B. geadvi seerd door het al eerder ter sprake ge komen bureau Boek en Jeugd, zodat uit sluitend verantwoorde kinderboeken wor den opgenomen. Voorts zal de Commissie C.P.N.B. aan ruim honderd Jeugdleeszalen eenvoudig tentoonstellingsmateriaal le veren, dat op bevattelijke wijze de pro duktie van een boek in beeld brengt. NIET ALLEEN LANDELIJK, maar ook in verscheidene steden zullen evenementen plaats vinden: in Amsterdam en Rotter dam zal een wedstrijd onder de school jeugd worden gehouden in het inrichten van boekenetalages; Utrecht houdt in de Handelsbeurs op 2, 3 en 4 november zijn in enkele jaren tot opgewekte traditie ge worden Kinderboekenweekmarkt. In Rot terdam zal bovendien door de jeugd zelf een persconferentie worden belegd, onge twijfeld een bijzondere gebeurtenis die deze stad, die bekend staat om zijn initia tieven, waardig is. EEN DER EIGENAARDIGSTE en be langwekkendste Australische vogels is de mallee (Leipea ocellata Gould). Tientallen jaren lang hebben de leefwijze en de ge woonten, de broedgewoonten vooral, van die vogel de mannen der wetenschap ge boeid. De wijze, waarop hij zijn eieren uitbroedt en op de vereiste temperatuur weet te houden, stelde de biologen voor tal van problemen. De meeste vogels broe den hun eieren uit door er enige tijd op te zitten en zo de vereiste temperatuur te ge ven. Niet aldus de mallee. Deze vogel be graaft zijn eieren in een hoop aarde, waarvan de tenperatuur varieert met het weer, dus met de „buitentempera tuur". Het was bekend, dat de vogels hun aarden broedhopen warmer of kouder maakten, maar tot voor kort was het be slist onverklaarbaar, hoe zij de tempera tuur konden meten. Thans weten de biolo gen, welk „instrument" de mallee als thermometer gebruikt. Het is zijn tong. Met de tong meet de mallee nauwkeurig de temperatuur van zijn broedhoop. De proefnemingen hadden plaats te Griffith in Nieuw-Zuid-Wales. Men be gon met het vast te stellen, dat de broed hoop, die de mallee bouwt om zijn eieren tot wasdom te bremgen, ongeveer 80 cm. hoog is. De heuvel krijgt zijn warmte door de verrotting van organische stof, die de vogel in de broedhoop begraaft. De vogel regelt de temperatuur van de broed hoop door deze hoger dan wel lager te maken of door er „regelingsgaten" in te maken, die hij beurtelings (al naar gelang van de temperatuur) open of dicht maakt. DE BIOLOGEN, die het mallee-experi- ment uitvoerden, kozen twee broedhopen als proefheuvels. Onder een der hopen brachten zij een elektrische verwarmings kabel aan. Uit de andere verwijderden zij alle rottende stoffen, die de vogel er in begraven had. Zij vervingen die stof door gewoon zand, zodat het uiterlijk en het formaat van de broedhoop niet veran derd waren. Op deze manier verkregen zij een verwarmde en een koude broedhoop. Nu kon men vaststellen of de vogels in derdaad temperaturen konden meten dan wel of zij alleen maar reageerden op de temperatuurwijzigingen ingevolge sei zoenswisselingen. De onderzoekers be merkten tot hun verbazing, dat de vogels iedere, zelfs een zeer kleine (2 graden), temperatuursverandering van de broed- heuvel ontdekten en er op reageerden. De vogels wekten de indruk, beslist in de war te ziin gebracht, als zij bespeurden, dat hun broedhoop in plaats van koud, Duitse, Nederlandse en Vlaamse auteurs bijeen DE VERENIGING van Duitse, Neder landse en Vlaamse schrijvers en dichters „De Kogge" zal op 3, 4 en 5 oktober in Enschede bijeenkomen. Aan deze drie daagse bijeenkomst zullen onder anderen deelnemen, van Duitse zijde Peter Bamm, Marianne Langewiesche, Gerd Gaiser en Heinrich Böll. Van Vlaamse zijde zullen komen Karei Jonckheere, Gerard Wal schap, A. van de Hoogenbemt en Raymond Brulez, de directeur van de Vlaamse om roep in Brussel. Uit Nederland komen on der anderen Anton Coolen, Johan van der Woude, Ben van Eysselsteijn, Aar van der Werfhorst, Adriaan van der Veen, Adriaan Morriën, Anton van Duinkerken en Johan Fabricius. In totaal worden ongeveer ze ventig bekende schrijvers en dichters in Enschede verwacht. Het gezelschap zal zaterdagmiddag 3 oktober om 18 uur door het gemeentebe stuur van Enschede officieel worden ont vangen. 's Avonds zal in de burgerzaal van het stadhuis een openbare schrijversbij eenkomst worden belegd. Hier zal worden gesproken door de Belgische gast minister Julien Cuypers over „Overheidsbemoei ing en Kunst" en prof. mr, dr. J. Ba- rends, Nederland, over „Kunst, Cultuur en politiek". Op zondag 4 oktober wordt een rondrit door Twente gehouden en op maandagmorgen 5 oktober zullen op de Enschedese middelbare scholen lezingen worden gehouden, 's Middags zal het ge zelschap „De Kogge" de gast zijn van het gemeentebestuur van Hengelo, waarna voor de oudste leerlingen van de Henge lose middelbai-e scholen zal worden gele zen door Peter Bamm, Marianne Lange wiesche en Gerd Gaiser. Het driedaagse bezoek van „De Kogge" aan Nederland wordt maandagavond besloten met de bij woning van de premières van de opera's „Cavalleria Rusticana" en „Paljas" door het opera-gezelschap „Forum" in de Twentse Schouwburg te Enschede. warm was en andersom. Zo nu en dan ke ken zowel de hanen als de hennen naar de broedhopen alsof zij wilden zeggen: „Maar dat is onmogelijk, dat kan toch niet waar zijn!" Zodra zij echter over de eer ste ontsteltenis heen waren, werden de vo gels bedrijvig. Zij stelden dan alles in het werk om de temperatuur van de broed- heuvels weer op het juiste niveau te bren gen. TERWIJL DE VOGELS bezig waren met de temperatuursherstelwerkzaamhe- den constateerden de biologen, dat zij daarbij vaak hun snavel in het zand sta ken. Diep, tot aan de ogen toe. „Ze pikken zeker in het zand om hun eieren te con troleren", was de eerste reactie van de onderzoekers. Al spoedig' kwam evenwel vast te staan, dat de vogels doorgingen met in het zand te pikken nadat de eieren waren uitgebroed en er mede begonnen vóór zij gelegd waren. Tijdens dat pikken in of „proberen" van de grond pikte een mallee enige malen snel achtereen met open snavel in het zand en vervolgens be groef hij als het ware zijn snavel in de broedhoop. Nadien kwam de snavel weer te voorschijn en werd hij onmiddellijk ge opend. De vogel had dan een mond vol zand dat hij geleidelijk liet vallen. Toen wist DE TONG VAN DE MALLEE dient het dier als thermometer. Dit was het geheim van die zonderlinge vogel. Het kostte de mens tientallen jaren om het te ontsluie ren. Die mallee-tong moet uiterst tempe- ratuurgevoelig zijn, want immers ver schillen van nog geen twee graden kan de vogel ermede registreren. De mallee-vo- gels zijn „gevederde thermometers" schreef een der biologen in zijn rapport. Vrijwel geen mens is in staat om zon der thermometer of weerbericht de temperatuur in een kamer of buiten „op het gevoel af" zo nauwkeurig te bepalen als de mallee. Operagezelschap Forum" HET OPERAGEZELSCHAP Forum te Enschede, dat vorig seizoen „Victoria en haar huzaar" op het programma had, zal ook dit seizoen in het repertoire een ope rette opnemen. De keuze is gevallen op „Eine Nacht in Venedig" van Johann Strauss, onder regie van Paul Pella en met decors en kostuums van Wim Ves- seur. De première wordt verwacht op Tweede Kerstdag in de Twentse Schouw burg te Enschede. VERDER VERMELDT het programma een optreden van Adrie van Oorschot met medewerking van onder anderen Gerard Heystee; na de pauze zal het Scapino Bal let de Amsterdamse première brengen van De Wonderfluit, een ballet dat werd ge schreven door de 11-jarige Henk Dragstra uit Leeuwarden. Het vorig jaar heeft Scapino namelijk een prijsvraag onder de jeugd uitgeschreven voor het schrijven van een ballet, en deze letterkundige in de dop werd winnaar. Ook de Kinderboeken week heeft weer haar wedstrijd. Vorig jaar won Aletje van Leeuwen (6 jaar) uit Veenendaal de eerste prijs in de affiche wedstrijd, en haar ontwerp is dit jaar als Kinderboekenweek-affiche te zien in de boekhandel, op de lagere scholen en in clubhuizen. Ook dit jaar worden alle kin deren tot 14 jaar in de gelegenheid gesteld ontwerpen in te zenden voor een affiche dat het volgend jaar kan worden gebruikt. In totaal zijn 76 prijzen met een gezamen lijke waarde van 550 ter beschikking. EVENALS de grote Boekenweek heeft de Kinderboekenweek een Geschenk. Dat is een knip- en plakplaat, ontworpen door J. C. Tybout, waarvan een vrolijke malle molen is te maken. Bij aankoop van 2,50 of meer aan in Nederland uitgegeven kinderboeken ontvangt men dit Geschenk. van de muis af en reikt het met grote zorg aan het jong, dat het hardste schreeuwt: de snavels druipen van het bloed. Maar het achtergebleven jong komt nauwelijks aan bod. Het kan onmogelijk tegen de an deren op. Als we na twee dagen het nest weer bezoeken is dit jong verdwenen. Zeer waarschijnlijk is net op een gegeven mo ment, meer dood dan levend, voor prooi aangezien en door zijn familie verslon den.... IN DE HAARLEMMERHOUT woont nog een andere roversfamilie, 's Avonds laat, als het. stil wordt op de wegen, kan men soms een merkwaardig geluid horen. Een klagend, spookachtig geroep, waar min der nuchtere lieden als wij, Haarlemmers, wellicht de klagende ziel van een dolende voorouder in zouden kunnen horen. Eerst klinkt een diep en melodieus „hoe-hoe— hoe", dan is er een paar seconden stilte, dan een kort „oe" en meteen erna een lang, beverig „hoooooooooo". Na een kor te tijd weer opnieuw, soms uren achtereen. Dit is een bosuil, die meestal aan de rand van het bos, hoog uit een boom, steeds her haald, zijn geheimzinnig gezang laat ho ren. Maar ook kan men dan, in het holst van de nacht, ineens wakker schrikken van een hels gekrijs, waar de haren van te ber ge rijzen. De mensen, die dicht bij Den Hout wonen, weten er van mee te praten. Deze harde scherpe kreten maken de bos uilen vooral in de voorzomer, als de jonge net kunnen vliegen. Ook heeft deze uil nog andere vreemde geluiden op zijn reper toire. ZELDEN KRIJGEN we de bosuilen te zien. Overdag slapen ze, hoog in de bomen. Ook het vinden van het nest is uiterst moeilijk. Dit bevindt zich meestal in een boomholte en buiten de broedtijd zijn ze er nooit in de buurt, hoewel ze nooit wegtrek ken. Er zijn aanwijzingen dat onze bosuil zijn nest dit jaar heeft gehad in een van de speelse engeltjes die op het dak van het paviljoen staan: dit beeld is namelijk hol aan de achterzijde en aangezien door de sanering van Den Hout daar vrijwel geen holle bomen meer zijn, is het waarschijn lijk dat onze uil in het beeld een bewoon baar surrogaat heeft gevonden. ZIJN PROOI grijpt hij meestal van de grond. Zijn menu kan een grote variatie hebben: muizen, ratten, mollen, wezels, kikkers en ook wel eens vissen. Op een slinkse wijze verrast hij ook wel slapende vogeltjes, die hij uit dichte, beschermende bosjes verjaagt door er met de vleugels tegen te slaan. Eens waren we er getuige van, dat een bosuil een kat trachtte te grij pen, die in een laan bij Den Hout in het licht van een lantaarnpaal wilde overste ken. Plotseling schoot de uil uit de duister nis te voorschijn en viel op de kat aan, overigens tot beider ongenoegen, want de kat was niet „voor de poes". Na een korte schermutseling gingen beide rovers huns weegs. Zelfs een uil kan wel eens kippig zijn. T. M. GELEIDELIJK AAN geraakt de Haarlemmerhout, in herfsttooi en aller- wege vinden er in de natuur grote ver anderingen plaats. In de vogelwereld is de jaarlijkse volksverhuizing naar de winterkwartieren in volle gang. Veel van onze broedvogels zijn al zuidwaarts getrokken. De gierzwaluwen verdwenen begin augustus reeds en de vogelbe- volking in Den Hout is nu sterk aan het veranderen. Fitissen, tuinfluiters en nog andere insecteneters hebben er hun jongen grootgebracht en zijn thans op reis. Elk moment kunnen nu de reizi gers uit het noorden aankomen: grote troepen vinken en kepen, waar het. soms van krioelt, vooral op plaatsen waar beukenootjes liggen. Maar ondertussen kan men nog steeds boven de boom kruinen de familie boomvalken zien. Elk moment kan voor hen ook het uur van vertrek slaan. Onze boomvalken brengen de winter door in Afrika en komen pas laat in het voorjaar hier terug. Sinds jaren, zeker al sinds 194S, heeft een boomvalkenpaar zijn horst in Den Hout; de laatste jaren in de zo genaamde „Donkere Hout". Daar heb ben ze, zeer hoog in een eik, een oud kraaienest tot hun zomerresidentie ge kozen en elk jaar worden hier twee of drie jongen grootgebracht. Torenvalk-jongen in hun nest in een nis van de noordertoren van de St. Bavo DE BOOMVALK is de snelste van al on ze valkensoorten. Hij vangt bijna uitslui tend zijn prooi in de liicht. Vliegende in- sekten vangt hij, maar zelfs de snelle zwa luw is niet veilig voor hem. De boomvalk is zelf zo rank als een gierzwaluw, alleen groter, en zijn jacht op een snelvliegende vogel is een adembenemend schouwspel. Op honderden meters afstand krijgt hij zijn prooi in het oog en dan suist hij ernaar toe, met opgevouwen vleugels. Met enor me snelheid stoot hij van boven af op het prooidier. Bij het vangen van vlinders, li bellen en andere vliegende insekten maakt hij zich niet zo druk. Hij klauwt ze met een poot uit de lucht, plukt de onverteerbare stukken eraf en verorbert ze. Tot de jon gen, elk afzonderlijk, uit het broedgebied wegtrekken, ongeveer eind september, worden deze nog steeds door hun ouders van prooi voorzien. Elke morgen, al voor zonsopgang, kan men bij Den Hout nu nog hun heldere, snelle geroep horen. De jon gen hebben hongerig in een boomtop ge wacht, tot. ze van heel ver een van hun ouders zien aankomen, die al in de vroege ochtendschemer op jacht zijn gegaan. On middellijk vliegen ze de oude vogel tege moet en wie het eerst komt, die het eerst maalt. Meestal is de meest hongerige er het eerst bij. Als men geluk heeft, kan men het overdragen van de prooi zien. Dit ge beurt in de lucht ;de jonge vogel keert zich op zijn rug om en pakt met zijn klau wen het voedsel aan. Deze handeling gaat uiterst snel en behendig en meteen daarna is de jonge valk al terug naar zijn roest- boom om de prooi op te eten. De oude vogel is dan ook al weer weg, want steeds zijn er hongerige magen. OOK DE TORENVALK broedt de laat ste jaren in Den Hout, in een boom in de hertekamp. Deze roofvogel is lang niet zo behendig en snel als onze boomvalk. Hij vangt in hoofdzaak muizen; daarvoor gaat hij naar de polders, waar we hem kunnen zien „bidden": snel met de vleugels slaand, in de lucht stilstaand, om zijn prooi op te sporen. Vaak doet de torenvalk zijn naam eer aan, door in torens te broeden. De Gro te Kerk in Haarlem herbergt jaarlijks zijn torenvalkennest en ook op de transen van de nieuwe St. Bavo huist al vele jaren een paar. Het afgelopen voorjaar vonden we daar, in een nis, het nest. Of eigenlijk was er helemaal geen nest: temidden van wat braakballen en dergelijke zaten vijf donzige jongen; venijnig blazend pikten ze naar de uitgestoken hand. Ook lag er nog een niet-uitgekomen ei en één van de jon gen bleek erg achtergebleven te zijn bij zijn broers en zussen. We hebben ons ver dekt opgesteld en hoefden niet lang te wachten. Na enige tijd hoorden we moeder torenvalk in de nabijheid roepen. Meteen antwoordden de jongen met een schel ge piep en ineens zit de moedervogel bij het nest, in haar klauwen een vette veldmuis. DE JONGEN dringen bedelend om de prooi heen en moeder begint nu zonder om haal de muis te verscheuren. Een bloede rig schouwspel; stukje voor stukje rukt ze

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19