IN DE V.S. DUREN STAKING EN GELDKRAPTE VOORT Effecten -en Geldmarkt Panda en de meesteavkok Wereldnieuws Nederlandse conjunctuur blijft onverminderd gunstig Morgen zonnige perioden ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 Het Europese Parlement H.A. verzocht om krachtig beleid Sluitende Franse begroting Staatssecretaris Veldkamp over de EEG Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Overeenkomst met Turkije voor handelsschulden Voorlichting aan ondernemer Belgische missie naar Nederland Von Baumhauer-medaille voor Sir Arnold Hall De wereldbehoefte aan papier Amerikaanse goudvoorraad blijft slinken Tilburg gaat lening uitschrijven De staalstaking Besprekingen weer verdaagd 73 I (Van onze financiële medewerker) De belegger in binnen- en buitenland is er de laatste weken weer eens op gevoelige wijze aan herinnerd dat met het bezit van aandelen niet alleen grote winsten kunnen worden ver kregen, maar dat ook het risico van scherpe koersdalingen moet worden aanvaard. Zolang de koersen stygen, schijnt er geen kou aan de lucht te zyn, maar opeens treedt soms een klimaatverandering in, die van alle kanten de verkooporders naar de beurs doet stromen en het koerspeil dikwijls in nog sneller tempo doet dalen dan het gestegen is. Gedurende de hausse in de eerste acht maanden van het jaar heeft het index cijfer voor industriële aandelen te New York een hoogste stand bereikt van 678.10, op 21 dezer was het tót 618.15 gedaald, dat van spoorwegaandelen ging van j 173.56 tot 150.28 terug. In Amsterdam was het indexcijfer voor de aandelen van circa 255 begin januari tot ruim 321 eind augustus gestegen, op 21 dezer was het circa 295 en al was de teruggang hier percentsgewijs kleiner dan in New York, menige kleine be zitter is toch de schrik om het hart geslagen en ijlings uit vrees voor erger tot verkoop overgegaan. Zo hebben we ook hier vooral de vorgie week een paar zeer flauwe beursdagen mee gemaakt, mede doordat ook de Duitse houders van Nederlandse aandelen nu als verkopers optraden, een gevaar, dat nu een maal verbonden is aan de internationalisering van de fondsen handel. Sinds het midden van de week is de stemming zowel in New York als ten onzent radicaal omgeslagen en een groot deel van het koersverlies kon worden ingehaald. Maar de oorzaken van de klimaatsverandering op de beurzen zyn nog niet ver dwenen. Het kwaad schuilt voornamelijk in de Verenigde Staten, waar men zich over het voortduren van de staalstaking meer en meer zorgen maakt, nu de staalproduktie nog slechts circa 11 percent van haar capaciteit bedraagt en de voorraden dermate slinken dat tal van staalverwerkende bedrijven hun produktie moeten inkrimpen en tot ontslag van personeel overgaan. In het kader van de iriflatiebestrijding, waarvoor de Amerikaanse regering zich heeft ingezet, is de president voor een persoonlijk ingrijpen nog altijd huiverig, temeer omdat de spanningen op de geld en kapitaalmarkt op het gevaar van over- besteding wijzen, welke in vele kringen als een symptoom van een inflationistische ontwikkeling worden beschouwd. De rentevoet in de V.S. Een door Eisenhower ingestelde com missie is weliswaar tot de conclusie ge komen dat het inflatiegevaar verdwenen is en het prijsniveau stabiel zal blijven, een Amerikaans blad betwist dit en wijst erop dat de consumptieschuld afbeta lingskrediet gedurende de laatste twaalf maanden tweemaal zoveel is toe genomen als het verbruik en dat de ban ken sedert het vorig jaar 7 miljard aan staatsfondsen hebben moeten verkopen om het krediet aan handel en industrie en de consument te kunnen verhogen. Dit kan wijzen op een bedenkelijke ont wikkeling van de verhouding tussen be stedingen en besparingen in de Ameri kaanse volkshuishouding, welke men, zo als te begrijpen is niet gaarne door ver dere loonsverhogingen wil verergeren en door een verhoging van de discontotarie ven tracht tegen te gaan. De Amerikaan se regering handhaaft het plafond voor haar staatsleningen op 4 li percent; maar wordt hierdoor genoopt de staatsuit gaven in grote omvang op de geldmarkt te financieren, tengevolge waarvan voor 3-maands schatkistpapier nu reeds 4.1666 percent moet worden betaald een per centage, dat nog niet vaak is voorgeko men. Men moet mét de Amerikaanse publika- ties altijd wat voorzichtig zijn, omdat ze niet zelden worden gebruikt voor „inter ne doeleinden" en het is daarom uiterst moeilijk zich van de positie, waarin de regering zich ten aanzien van haar finan cieringen bevindt, een juiste voorstelling te maken. Het is mogelijk dat zij zich in de omvang van de financiële hulp aan onderontwikkelde gebieden, welke de V.S. zich kunnen veroorloven, heeft ver gist, maar deze hulp kan zo nodig door haar worden verminderd als het blijkt dat de dollar er niet tegen bestand is. In elk geyal beijvert de Amerikaanse rege ring zich reeds enige tijd de staatsuitga ven te drukken en zoals wij eerder schre ven, de begroting voor 1960/'61 toont zelfs een overschot aan, nadat 1959/'60 een groot tekort zal opleveren. Ook thans blijven er in en buiten de V.S. deskundige waarnemers, die geen reden zien om zich over de dollar bezorgd te maken, gelet op de produktiviteit van de grote in dustrieën in dat land en de enorme re serves aan natuurlijke rijkdommen. De thans bestaande spanningen zouden dus slechts van korte duur zijn. Onzekerheid Intussen mag worden bedacht dat de hoge rente in de V.S. de kiem voor een verlaging in zich draagt, doordat ze aan de ene kant de vraag naar geld vermin dert, aan de andere kant het aanbod ver groot. Zowel in de V.S., als in Canada waar de geldkoersen nog hoger zijn en de regering reeds 6V2 percent moet beta len voor een lening van 500 miljoen, worden thans door de banken in Europa grote bedragen uitgezet en het is zeker niet uitgesloten dat hierdoor allengs een ontspanning intreedt. Weliswaar is deze buitenlandse hulp ook slechts tijdelijk maar de mogelijkheid bestaat dan toch dat de Amerikaanse volkshuishouding zon der grote schokken geleidelijk weer in evenwicht komt. In zoverre werkt ook de staalstaking, welke de investeringen en de aankoop van grondstoffen afremt, aan een ontspanning op de geld- en kapitaalmarkt mee. Vooreerst blijft echter een sfeer van onzekerheid de Newyorkse beurs beheer sen en daarmee ook de beurzen in Euro pa, hoewel ons werelddeel, gelijk wij meer dan eens hebben betoogd, geduren de de laatste jaren wel een grotere mate van zelfstandigheid heeft verkregen. Voortdurende vooruitgang Afgezien van de tijdelijke gevolgen van de staalstaking in de V.S., kan nog niet worden geconstateerd dat de stijging van de rentekoersen op de ontwikkeling van de conjunctuur van grote invloed zijn; Er komen nog steeds bemoedigende berich ten in over de industriële bedrijvigheid in West-Duitsland, Frankrijk en Engeland, men leest van een krachtig herstel van de Italiaanse economie en in ons land wij zen de cijfers van het CB.S. terzake van de omzetten in de Nederlandse industrie op een voortgaande verbetering. In het tweede kwartaal van dit jaar was die omzet bijna 8 miljard tegen 7.3 mil jard in het eerste kwartaal en eenzelfde cijfer in het tweede kwartaal van het vorig jaar. Dit is een vooruitgang van circa 9 percent; welke haar bevestiging vindt in de tussentijdse mededelingen over de gang van zaken in het eerste half jaar, waartoe men ook in ons land geluk kig meer en meer- overgaat. Als de resultaten van het lopende jaar niet bij die van 1958 ten achter blijven ofwel ze overtreffen, zullen ze in de meeste gevallen het koerspeil van de aandelen rechtvaardigen, zo al niet door het rendement, dan toch door de verhou ding tussen beschikbare winst en beurs waarde van de aandelen. Zo wijst de Am- sterdamsche Bank er in haar jongste week overzicht op dat de koers-winstverhou- ding bij de Koninklijke op circa 10 uit komt dat wil zeggen de beurswaarde van het aandeel is 10 maal de beschik bare winst per aandeel bij de Unilever op 9.4, bij Philips op 15.2 en bij de AKU op 9.4, verhoudingscijfers, welke zeer gunstig afsteken tegen die van vele Ameri kaanse en Duitse aandelen. Bij de aande len van lokale industrieën liggen de ver houdingscijfers veelal nog belangrijk gunstiger en van die kant bekeken is er geen reden zich over de positie van de Amsterdamse markt zorgen te maken. De obligatiemarkt Op de obligatiemarkt is de tendentie ta melijk stabiel in zoverre noch van een merkbare daling, noch van een noemens waardige stijging van de rente kan wor- Het Europese Parlement heeft zijn ver trouwen uitgesproken in de Hoge Autori teit van de E.G.K.S. en de Hoge Autori teit uitgenodigd, in samenwerking met de Commissies van de E.E.G. en Euratoom een actief gemeenschapsbeleid te voeren op energiegebied. De Hoge Autoriteit moet haar bevoegdheden tenvolle gebruiken om het hoofd te bieden aan de noodlottige ge volgen van de structurele crisis in de ko- lenindustrie en de in het verdrag neerge legde sociale doelstellingen te verwezen lijken, aldus een resolutie, die was inge diend door de voorzitters van de chris tendemocratische, de socialistische en de liberale fracties. Het Parlement heeft voorts de Hoge Autoriteit verzocht, in samenwerking met E.E.G. en Euratoom een saneringsplan op lange termijn voor de mijnen uit te werken, dat voorziet in het scheppen van nieuwe werkgelegenheid voor mijnwer kers, die door sluiting van onrendabele mijnen werkloos worden. Het parlement steunt het voorstel van de Hoge Autori teit om de uitkeringen aan werkloze mijn werkers tot eind oktober te verlengen, doch het meent overigens, dat de hulp niet be perkt moet blijven tot de Belgische mijn werkers. Deze hulp zal gecompleteerd moeten worden met een constructieve po litiek van tewerkstelling. Het Europese parlement staat er voorts op, dat de verantwoordelijke autoriteiten en met name de Ministei-raad, tijdig hun maatregelen treffen, zodat de mijnwerkers zekerheid krijgen over hun positie in de komende saneringsperiode. Hierbij sluit uiteraard aan, dat de Hoge Autoriteit tijdig over de benodigde financiële middelen zal moeten beschikken met het oog op de steunverlening. den gesproken. De 4 1/4 percent Gelderland is geslaagd, maar dat dit geen aanwij zing is voor een daling van de rentestand bewijst de notering welke na de toewij zing is tot stand gekomen. Uitgegeven a 99 percent, was de koers na een paar da gen reeds tot 97'/2 percent gedaald, waar op een licht herstel is gevolgd. De 4V2 per cent leningen van Nederland en de Bank voor Nederlandsche Gemeenten handha ven zich omstreeks pari en de 4 1/4 per cent leningen van Rotterdam en Amster dam, waarop de inschrijving 29 dezer plaatsvindt, hebben dus een harde dobber. In een uitgezonden vraaggesprek voor de Franse radio omroep, heeft de Franse minister van Financiën en Economische Zaken, Antoine Pinay, verklaard, dat de ontwerpbegroting voor 1960 in evenwicht is gebracht, zonder dat nieuwe belastin gen behoeven te worden ingevoerd, on danks de belastingverlichtingen die uit de fiscale hervormingen voortvloeien. Minister Pinay, die naar de Verenigde Staten is vertrokken ter bijwoning van de jaarvergadering van de Wereldbank en het Internationale monetaire fonds, zei dat uit het feit, dat hij op het vastgestelde tijdstip kan vertrekken, blijkt, dat de moeilijkheden die op het laatste ogenblik over de vaststelling van de begroting wa ren gerezen, zijn opgelost. „Ik heb de twee doelstellingen, die ik mij voor ogen had gesteld: een evenwichtige begroting zonder nieuwe belastingen, kunnen be reiken", aldus minister Pinay. Nederland hecht grote waarde aan een regeling van de externe betrekkingen van de gemeenschappelijke markt, in de eer ste plaats van de betrekkingen met de an dere westeuropese landen. Maar het zou de E.E.G. niet willen prijsgeven voor het bereiken van een samenwerking tussen een groter aantal landen welke, noodza kelijkerwijs, minder vergaand zou zijn. Staatssecretaris Veldkamp heeft op dit Nederlandse standpunt nog eens de na druk gelegd in een rede, die hij heeft ge houden op de Nederlandse dag van de „Foire de Marseille". Sprekend over de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Frankrijk conclu deerde dr. Veldkamp dat het Nederlands- Franse handelsverkeer in niet onbelang rijke mate verder kan worden geïnten siveerd. De Amerikaanse staatsfinanciën De begrotingsdienst van de Amerikaanse rege ring heeft de voorspelling herhaald, dat de uit gaven en de ontvangsten van de federale regering in het begrotingsjaar 1959/60 met elkaar in even wicht zullen zijn. De begrotingsdienst raamt de ontvangsten voor het tot 30 juni lopende begro tingsjaar op 79 miljard dollar en de uitgaven op fó.9 miljard dollar, zodat er dus een klein over schot van 100 miljoen dollar zal zijn. Cubaanse invoerrechten De Cubaanse regering heeft de rechten op tlle ingevoerde goederen verhoogd met een extra lieffing, die varieert van 30 tot 100 percent. Deze nieuwe maatregel is volgens een bekendmaking van de regering van tijdelijke aard. De extra heffing valt in het kader van het streven van premier Castro deviezen te besparen door ver mindering van de invoer, hetgeen tevens de Cubaanse industrie ten goede komt. De minister van Buitenlandse Zaken a.1. heeft aan de beide Kamers der Staten-Ge- neraal de tekst en de vertaling in het Ne derlands van de op 11 mei 1959 te Parijs tot stand gekomen overeenkomst nopens handelsschulden van personen woonach tig in Turkije overgelegd. De overeenkomst gaat uit van het prin cipe van een zo gelijk mpgelijke behande ling der betrokken credïteurlanden. Ver der hebben de crediteurlanden bij het op stellen van de tekst van de overeenkomst het gezamenlijke standpunt ingenomen, dat de rol van de regeringen in dezen slechts bestaat uit het verkrijgen van een in de gegeven omstandigheden zo goed mogelijke regeling voor de particuliere crediteuren en dat deze laatsten vrij zou den moeten blijven om de regeling al of niet te aanvaarden. De bestaande rechten van de crediteuren worden dan ook door deze overeenkomst niet aangetast. De verdeling tussen crediteuren van de door Turkije te betalen bedragen geschiedt primair per land, en wel op basis van de verhouding tussen enerzijds de ten gunste van crediteuren in een bepaald land ge storte gedragen en, anderzijds, de ten gun ste van alle crediteuren gezamenlijk ge storte bedragen. Van Nederlandse zijde is met steun van de Belgische delegatie, steeds gesteld, dat de billijkheid veeleer een verdeling op basis van de anciënni teit der vordering voorschrijft. In deze gedachtengang zouden alle crediteuren, ongeacht hun nationaliteit, in chronologi sche volgorde worden voldaan. Deze ziens wijze heeft in het Parijse overleg weinig weerklank gevonden. De directeur-generaal voor de Midden stand en het toerisme van het ministerie van Economische Zaken, mr. M. H. S. van Oers heeft tijdens een bijeenkomst in het Kurhaus te Scheveningen de studiecom missie branche-adviseurs officieel geïn stalleerd. Deze studiecommissie, welke staat onder voorzitterschap van de Gro ningse hoogleraar prof. dr. A. I. Diepen horst, heeft tot taak de mogelijkheden tot het verschaffen van individuele voorlich ting aan ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, in het bijzqnder door zoge naamde branche-adviseurs, te bestuderen. De voorzitter van het produktiviteits- centrum voor het midden- en kleinbedrijf de heer P. F. M. Nettesheim, merkte in zijn welkomstwoord op, dat de vraagstuk ken welke zich in toenemende mate rond om de zelfstandige middenstander en klei ne ondernemer opstapelen, zo ingewikkeld zijn geworden, dat het goed is, dat thans een studiecommissie op wetenschappelijk verantwoorde wijze naar een oplossing gaat zoeken. Ook mr. Van Oers sprak er in zijn installatierede zijn blijdschap over uit, dat deze zo deskundige studiecommis sie thans tot stand is gekomen. Er zijn reeds veel instituten en commissies in tiet belang van de middenstand en kleinbedrijf werkzaam, maar de resultaten van hun arbeid komen niet altijd gericht ter ken nis van de belanghebbenden. Coördinatie van de voorlichting is daarom dringend noodzakelijk. Prof. Diepenhorst wees er op, dat branche-adviseurs niemand kun nen brengen tot het enig juiste oordeel. Wel tot een eigen en verantwoord oor deel. Naast noodzakelijke besluitvaardig heid mag de besluitwaardigheid niet uit het oog worden verloren. Maandag zal een Belgische financiële en economische missie naar Nederland komen voor een zesdaags bezoek aan een aantal Nederlandse industrieën en instel lingen. De missie, die een particulier ka rakter draagt, omvat vijftig vooraanstaan de vertegenwoordigers uit de Belgische financiële en economische wereld en jour nalisten. De missie zal industrieën bezoe ken in Limburg, Rotterdam, Eindhoven en Velsen. De Engelse luchtvaartdeskundige Sir Arnold Hall, heeft voor de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaarttechniek, een afdeling van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, een lezing ge houden over „Het onderzoek naar vlieg tuigongelukken en de vliegveiligheid". Bij deze gelegenheid heeft de heer C. Kolff, voorzitter van de K.N.V.V.L. aan Sir Ar nold Hall de A.G. von Baumhauer-medail le uitgereikt als blijk van erkenning voor zijn grote verdiensten op het gebied van de vliegveiligheid en in het bijzonder zijn bijdrage tot de kennis van de vermoeid heidsverschijnselen in vliegtuigconstruc ties. Het onderzoek naar de -oorzaak van de rampen met de eerste Cornet straalver- keersvliegtuigen in 1954, dat onder leiding van Sir Arnold Hall werd uitgevoerd, leid de tot geheel nieuwe inzichten die de vlieg veiligheid in belangrijke mate hebben ver hoogd. 1. Al heel vroeg in de ochtend was Panda erop uitgetrokken om ergens een betrek king te vinden. Fluitend en vol goede moed stapte hij voort, maar plotseling bleef hij met een zucht van bewondering staan. „Tjonge, wat een prachtig kasteel tje staat daar", mompelde hij. „Wat zou het heerlijk zijn, als ik daar een baantje kon krijgen. Zou ik eens gaan vragen om werk? Ach, wat kan me gebeuren? Ze zullen me heus niet het huis uitgooien. Hier werd Panda in zijn overpeinzingen gestoord door het geluid van brekend glas en een luide gil. Een klein ventje met een plumeau in de hand werd met grote kracht door het raam naar buiten geslingerd en landde op het keurig ver zorgde grasveld. „Stof....! Overal stof!" riep een schelle, verontwaardigde stem hem na. „Stof op de klok.... op de va zen.... op de kroonluchter! Het is een schande!" Eén voor één werden de ge noemde voorwerpen uit het raam gewor pen en Panda kon niet vaststellen, of ze werkelijk vol stof zaten, want hij moest haastig opzij springen. „Ik heb er genoeg van", vervolgde de schrille stem. „Je bent ontslagen!" Panda keek met knip perende ogen naar boven. Ja, hier was kennelijk een betrekking vrijgekomen, maar plots had hij er niet zoveel zin meer in. A dvertentie In een door de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties uitge bracht rapport wordt voorspeld, dat de wereldbehoefte aan papier in de eerstko mende vijftien jaar meer dan verdubbelen zal. Het wereldverbruik van papier en bordpapier is in de ifgelopen twintig jaar meer dan verdubbeld van 28 miljoen me trieke ton in 1938 tot ruim 62 miljoen ton in 1958. Volgens het rapport kan de omvang der bossen over de gehele wereld „meer dan voldoende" worden geacht om in de extra behoefte te kunnen voorzien, doch de grens van een aanhoudend goede opbrengst is in sommige delen der wereld reeds bereikt, terwijl deze grens in andere gebieden waarschijnlijk spoedig zal worden bereikt. De goudreserve der Verenigde Staten is blijkens een bekendmaking van de Fede rale Reservebank te New York in de week tot 23 september met 27 miljoen dollar gedaald tot 19.495 miljoen dollar. In het lopende jaar tot dusverre is de goudre serve in totaal met 1.039 miljoen dollar gedaald. Hiervan komt 344 miljoen dollar op rekeninf van de verhoging van de Amerikaanse bijdrage in het internatio nale Monetaire Fonds. In 1958 daalde de Amerikaanse goudreserve als gevolg van aankopen door andere landen met in totaal 2.247 miljoen dollar. De raad der gemeente Tilburg heeft be sloten tot de uitgifte van een obligatiele ning van 6.000.000 tegen een koers van 99 °/o. De rente bedraagt 4% °/o per jaar, de lening heeft een looptijd van 30 jaar. De opbrengst van deze lening zal worden aan gewend ter financiering van de in uitvoe ring zijnde spoorwegwerken, die van de gemeente een kapitaalsuitgave vergen van in totaal 20.000.000. Gisteren zijn de onderhandelingen tus sen werknemers en werkgevers in de Ame rikaanse staalindustrie voor onbepaalde tijd verdaagd. De vakbondsdelegatie heeft geweigerd opnieuw een futiele bijeen komst te laten houden, zo is verklaard. De regeringsbemiddelaar, Finnegan, heeft iich akkoord verklaard met de verdaging. Hij deelde echter mee dat de regering niet zal instemmen met verdaging voor onbe paalde tijd. Waarschijnlijk zullen werk gevers zowel als werknemers verklarin gen uitgeven over de impasse. De Ameri kaanse staalstaking is thans 73 dagen oud. Finnegan zei tegen verslaggevers dat, als de besprekingen worden voortgezet, dit waarschijnlijk in een andere stad mogelijk Washington zou zijn. Hij zei van plan te zijn dezer dagen met de mi nister van Arbeid, James Mitchell, de kwestie te bespreken. Op de vraag naar zijn mening over het mislukken der on derhandelingen, zei hij: „Wij zullen deze zaak met het oog op de 600.000 mensen die erbij betrokken zijn en de nationale eco nomie, niet op haar beloop laten. Insignes. In een vandaag gepubliceerd boek, doet de rooms-katholieke aarts bisschop van Liverpool, John Heenan de suggestie, dat gescheiden personen spe- ciaie insignes gaan dragen, ojndat zij een mogelijk gevaar voor andere getrouwde personen vormen. Haar hoofd. De 19-jarige Janet Morris in Folkestone gaat trouwen met de hoofd onderwijzer van de school, welke zij en kele weken geleden verlaten heeft. Ja- net heeft haar verloving bekend ge maakt met Dudley Hasson, 52, die zes jaar haar hoofd is geweest. Zijn hoofd. President De Gaulle is van daag op wonderbaarlijke wijze voor ver wonding gespaard gebleven toen hij door een venster naar enkele honderden kin deren wilde kijken, die op een binnen plaats verzameld waren. Hij stak zijn noofd door het raam in de veronderstel ling dat het open was. Dit was evenwel niet het gevai zodat een ruit sneuvelde. De Franse president verwondde zich echter niet. Nog steeds. In een plaatsje in de buurt van Münster zijn grafstenen van het kleine Joodse kerkhof omvergeworpen en ver nield, zo heeft de politie woensdag mee gedeeld. Dertien van de in totaal negen tien grafstenen werden ontheiligd aidus de politie, die nog geen verdere details wilde geven omdat het onderzoek nog in voile gang is. Achternaala. Adolf Heinz Beckerle, van 1933 Lot 1941 hoofd van politie te Frank fort en daarna speciale'commissaris in het door de nazi s bezette Bulgarije, is door de Westduitse politie gearresteerd in veroand met een onderzoek naar mis daden, waaraan hij zich in de naziLijd schuldig zou hebben gemaakt. BecKerle werd aan 't eind van de oorlog in Sofia door de Russen gearresteerd. In 1955 zon den deze hem naar West-Duitsland te rug en sindsdien werkte hij ais verkoper in Frankfort. Onderschept. De politie van New York heeft woensdag 27 leden van een bende jongeren aangehouden na een telefoni sche tip van een onbekende, dat een ben de zich gereed maakte om de dood van hun bendelid John Guzman te wreken. De politie onderschepte drie auto's, met elk negen jongelui, die beschikten over negen „moiotof-cocktails", een geweer met 22 patronen, een kist patronen en twee messen. Zware regen. Al 24 uur lang wordt het Baskenland in het uiterste zuidwesten van Frankrijk geteisterd door een zwa re regen. Vrijdagmorgen bleek de toe stand in sommige streken kritiek. De ste den Saint-Jean-de Luz en Cibourze staa voor driekart blank. De spoorlijn tus sen Biarritz en Hendaye kan niet meer gebruikt worden. Talrijke wegen zijn on begaanbaar. Lid. In Madrid heeft de openbare aankla ger van de militaire rechtbank, waar voor zes Spanjaarden terechtstaan, die er onder meer van beschuldigd worden, dat zij lid van de in Spanje verboden com munistische partij zijn, vrijdag langdu rige gevangenisstraffen geëist tegen'drie van hen. De voornaamste beklaagde, de 45-jarige Sanchez Montero hoorde 30 jaar tegen zich eisen. In Portugal. De Spaanse stierenvechter Antonio dos Santos is donderdagavond kort nadat hij in triomf was rondgedra gen in de arena van Lissabon, gearres teerd door de Portugese politie. De re den van het enthousiasme van het pu bliek en het ingrijpen van de politie was dat de stierenvechter de stier gedood had. De Portugese wet bepaalt, dat een stier slechts uitgedaagd en geplaagd mag worden, niet gedood. Geen leven. Het federale luchtvaartbu reau van Alaska heeft gemeld, dat een toestel van de Reeves Airlines op het eiland Sitkin in de Aleoeten is veronge lukt. Men neemt aan dat de zestien pas sagiers om 't leven zijn gekomen. Vlieg tuigen, die over 't brandende wrak heb ben gevlogen, dat op een 600 meter hoog plateau ligt, hebben geen enkel teken van leven aangetroffen. Woestijnrat. Luitenant-generaal Sir Les lie Morshead, bevelhebber van het To- broek-garnizoen tijdens de belegering van deze Noordafrikaanse stelling door het „Afrika-korps" van Rommel in 1941, is zaterdag op 70-jarige leeftijd te Syd ney overleden. De Australische leider van de beroemde „Ratten van Tobroek" had ook de leiding van de Australische strijdkrachten in de Slag van El Ala- mein het offensief dat het begin was van de overwinning der geallieerden in Noord-Afrika. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren ten westen van Ierland was gelegen, koerste naar IJs land en verenigde zich met een oud lage drukgebied ten zuiden van Groenland. Aan de zuidkant van het depressiesysteem stroomde minder zachte oceaanlucht naar de Britse eilanden. Het front, dat deze lucht begrenst, zal morgen gepasseerd zijn waarna het weer in ons land weer tijde lijk onder invloed komt van een gebied van hogere luchtdruk. Bij iets lagere temperaturen zullen mor gen weer zonnige perioden voorkomen. Boven Noord-Rusland handhaaft zich een lagedrukgebied, waar omheen koude lucht van de poolstreken naar Scandinavië en Zuid-Rusland stroomt. De afgelopen nacht kwam daardoor in Zweden op verschil lende plaatsen weer lichte tot matige vorst voor. De depressie-activiteit verder westelijk op de oceaan houdt aan. Een nieuwe actieve storing, die vanmorgen hal verwege Ierland en Newfoundland was ge legen, koerst snel verder in oostnoordoos- telijke richting. WEERRAPPORTEN Zondag 27 september Zon op 6.32 uur, onder 18.29 uur. Maan op 0.34 uur, onder 15.52 uur. Maandag 28 september' Zon op 6.34 uur, onder 18.27 uur. Maan op 1.37 uur, onder 16,25 uur. Hoog en lagg water in IJmuiden Zaterdag 26 september Hoog water 9.54 en 22.29 uur. Laag water 4.58 en 17.24 uur. Zondag 27 september Hoog water 11.16 en 23.57 uur. Laag water 6.17 en 18.51 uur. Maandag 28 september Hoog water 12.43 en uur. Laag water 7.50 en 20.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen 1 5 d OC cs g binnen- en buitenland. £1 Neerslag; laatste 24 uur. c O O a *3 Den Helder licht bew. Z 19 0 Ypenburg mist windst. 24 0 Vlissingen half bew. nnw 20 0 Eelde licht bew. zo 21 0 De Bilt mist windst. 21 0 Twente licht bew. ozo 22 0 Eindhoven zwaar bew. windst. 22 0 Zd Limburg mist zw 22 0 Helsinki half bew. nw 10 0 Stockholm licht bew. windst. 12 0 Oslo zwaar bew. n 15 0 Kopenhagen geheel bew. w 15 0 Aberdeen onbewolkt wnw 20 0,2 Londen mist windst. 21 0 Amsterdam licht bew. windst. 21 0 Brussel half bew. wzw 22 0 Luxemburg half bew. no 23 0 Parijs licht bew. windst. 23 0 Bordeaux mist windst. 19 41 Grenoble regen windst. 26 0.6 Nice zwaar bew. n 24 50 Berlijn onbewolkt ozo 17 0 Frankfort licht bew. no 21 0 München mist O 20 0 Zürich mist windst. 20 0 Genève mist windst. 22 V 7 Locarno regen windst. 21 6 Wenen geheel bew. ozo 16 0 Innsbruck mist windst. 24 0 Belgrado geheel bew. o 21 0 Athene onbewolkt windst. 27 0 Rome geheel bew. windst. 28 0 Ajaccio geheel bew. ono 0,1 Madrid mist windst. 20 0 Lissabon motregen wnw 25 0 H

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2