Het FLN wil Parijs dwingen tot politieke onderhandelingen Openstelling Benelux-grenzen voor personenverkeer opRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER N.T.S.-boycot van t.v.-weekblad onrechtmatig beschouwd M. v. A. over Benelux-Utiie In goed gezelschap Sue MORRIS before you fri/yl Nog geen beslissing over grafische CAO Weer hogedrukgebieden Alsu gaat verhulzen, Zonnig Het woord is aan Onafhankelijkheid is niet STAATSSECRETARIS GRIJPT IN: MONOPOLISTISCH FOTO-BESLUIT N.T.S. ONGEDAAN GEMAAKT meer eerste voorwaarde ESPERANTO-CURSUS Eén lijn tegenover EEG ln de krant van heden: Haarlemse jongen viel bij stoplicht en werd overreden 74e JAARGANG No 69 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 304e JAARGANG No 221 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 g |j Ij li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. KBHhI 8 1 B I Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B R B B Bil ff""™ I I I I Jff B a' B B i B B B Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Ju fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnDuniD nnnnujLiviounLi ou unniN i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De ZJNO-commissie, welke door de Veiligheidsraad naar Laos werd ge zonden, bestudeert thans de toestand in de opstandige provincie Sam Neua, waar zij een onderzoek instelt naar de inmenging van Noord-Vietnam in de rebellie in de twee noordelijkste pro vincies. Gedurende haar verblijf in de hoofdstad poseerde zij onder een reus achtig portret van de koning van Laos, Sisavang Vong, die inmiddels wegens ziekte zijn zoon als regent heeft aan gewezen. Men ziet hier van links naar rechts: de Italiaan Ludovico Baratieri, de Argentijn Heriberto Ahrens, de Japanner Shinichi Shibusawa (voor zitter) en de Tunesiër Habib Bour- guiba junior. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 'LEIDSESIRAAf-lBIJ- KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL.' 223S96/ HEREN TWEED - REGENJASSEN Het College van Rijksbemiddelaars is in zijn vergadering van gisteren nog niet tot een beslissing gekomen over de C.A.O. in de grafische bedrijven. De beraadslagingen worden voortgezet. De beslissing wordt in elk geval deze week verwacht. In dit verband herinneren wij er aan, dat een maand geleden het College van Rijks bemiddelaars ook enkele dagen heeft moe ten vergaderen over de nieuwe C.A.O. voor de metaalindustrie. (Van onze weerkundige medewerker) Regenen wil het blijkbaar deze maand beslist niet. Toen de warme lucht uit ons land iverd verdrevenhetgeen dikwijls met flinke buien gepaard gaat, vielen er niet meer dan enkele druppels, in het noorden plaatselijk 1 mm. Zondag steeg de barometer al weer met rasse schreden. Want voor de zoveelste keer in de laatste wijf maanden had een hogedrukgebied boven onze omgeving post gevat om voorlopig nieuwe oceaandepres sie de voet dwars te zetten. Daardoor blüft de regenkans klein. Dit betekent dat september 1959 op de meeste plaatsen de droogste herfstmaand van de laatste 100 jaar zal blijven. Ook het aantal uren zonneschijn zal in De Bilt, vooral wanneer het vandaag en ook morgen overwegend zonnig mocht blijven, dicht bij de 231 uren komen of daarboven, hetgeen een record zou be tekenen voor september. Voor eind september zijn middagtempe- raturen van 15 a 16 graden normaal, zodat het ook nu voor de tijd van het jaar zeker niet te koud is. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman 1 Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen oost en zuidoost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Emerson: Onkruid noemt men die planten, waar van de deugden en het nut nog niet zijn ontdekt. (Van onze correspondent in Parijs) Het antwoord van de Algerijnse - nationalisten op de vredesvoorstellen van president De Gaulle is gisteren te Tunis door de „premier" der rebellen- regering, Ferhat Abbas, na twaalf dagen wachten, wikken en wegen, voor een gehoor van ruim driehonderd journa listen clan eindelijk wereldkundig ge maakt. Het antwoord is, zoals wij al voorspeld hadden, noch een volmondig „ja", noch een volmondig „neen" ge worden. Het is een bereidverklaring tot een onderhandeling, hetgeen nu juist niet in de bedoeling van Frankrijk ligt. De grote vraag luidt nu clan ook: gaat Frankrijk op de Algerijnse condities, of tegenvoorstellen, in? De Gaulle heeft gisteravond al een onderhoud van een uur met premier Michel Debré gehad. In de onmiddellijke omgeving van de minister-president, die door enkele extreem-rechtse figuren wordt omringd, heeft men al van botte propaganda en onaanvaardbare ambities van de F.L.N.- leiders gesproken. (Van onze Haagse redacteur) De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Scholten heeft maandag fors ingegrepen in het beleid van de Nederlandse Televisiestichting (N.T.S.) ten aanzien van het recht foto's te maken van het televisiebedrijf te Bussum. Hij heeft met name een beschikking getroffen, waarbü het besluit van de Neder landse Televisiestichting om met ingang van 1 oktober een contract te sluiten met het Algemeen Nederlands Persbureau (A.N.P.), aan welk persbureau het uitsluitende recht zou worden verleend tot het maken van foto's in de N.T.S.-studio's, nietig wordt verklaard. Deze maatregel was vooral gericht tegen het onafhankelijke Weekblad voor Televisiekykers, dat bovendien werd uitgesloten van het betrekken van de door het A.N.P. gemaakte foto's. Ook deze laatste maatregel is door de staats secretaris ongedaan gemaakt. Mr. Scholten heeft overwogen, dat het van groot belang is, dat het publiek zo geschakeerd mogelijk kan worden voor gelicht over een zo invloedrijk commu nicatiemiddel als de televisie, waarvan de kosten uit gemeenschapsgelden worden bestreden. Weliswaar erkent hij, dat de N.T.S. heeft te zorgen voor orde en rust ih de studio's, maar het is hem niet ge bleken dat daartoe juist de meest ex treme maatregel moest worden getroffen, temeer niet omdat het bestuur van de N.T.S. geen enkele poging heeft gedaan om in overleg met de belanghebbende groep fotojournalisten tot een regeling te komen, waarbij zowel de goede gang van zaken in de studio's als het publiek be lang gediend zou worden. Aantasting persvrijheid Ten aanzien van de voorgenomen uit sluiting van het Weekblad voor Televisie kijkers merkt de staatssecretaris op, dat de vrijheid van nieuwsgaring evenzeer wordt beperkt door een discriminerende uitsluiting van een of meer persorganen omdat de uitsluiting ten opzichte van een bepaald persorgaan ten aanzien van het verkrijgen van foto's de hier te lande be staande persvrijheid kan aantasten. Het is niet gebleken, dat voor de uitsluiting van het Weekblad voor Televisiekijkers een redelijke grond aanwezig was. De staatssecretaris heeft zijn besluit tot vernietiging tevens meegedeeld in zijn antwoord op de door het Tweede Kamer lid mevrouw Van Someren-Downer over deze kwestie gestelde vragen. Hij heeft daaraan nog toegevoegd, dat hij het be stuur van de N.T.S. in overweging heeft gegeven in overleg te treden met de Nederlandse vereniging van fotojourna listen, de Nederlandse Dagbladpers en het A.N.P. tot het treffen van een aanvaard bare regeling. Lachwekkende gevolgen van de boy cot, die de Nederlandse Televisie stichting trachtte te voeren tegen vol gens haar ongewenste fotopublikaties: Bij wijze van grap illustreren televisie mensen in een Bussums café „oe zij zich gedrongen voelen een fotograaf in zijn werk te belemmeren, toen zij niet wisten voor welk blad de foto's Aan de Quay d'Orsay is men iets dis creter en genuanceerder in zijn beoorde ling. Met spanning wordt daarom uitge zien naar de tekst van de rede, die de mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, vandaag voor de UNO-Assem- blee moet uitspreken. Een definitief ant woord, of beter weerwoord, zal de Fran se minister, zo gelooft men in Parijs, nog niet kunnen geven, maar een aanwijzing voor de verdere ontwikkeling zullen zijn woorden zeker wel behelzen. Ware wederpartij De Gaulle wendde zich op 16 september tot de Algerijnen als individuen en ten hoogste zijdelings tot het F.L.N., het Al gerijnse Bevrijdingsfront. Het F.L.N. heeft van de delicate positie van Frank rijk nu een handig gebruik gemaakt. Door eerst heel lang te talmen werd het voor iedereen bij de dag duidelijker dat het F.L.N. in feite toch wel de ware weder partij van Frankrijk in het conflict, of be ter de Algerijnse oorlog, is. Ontegenzegge lijk is het een nieuwe illusie der Franse staatkunde te veronderstellen dat het F.L.N. zich na vijf jaar oorlogvoeren in de ondergeschikte positie van politieke partij zou willen laten terugdringen. De F.L.N.-leiders hebben, terecht of niet, de pretentie de voorlopige regering van het gehele Algerijnse volk te vormen en als zodanig willen zij zich nu ook door Frank rijk erkend zien. Daar ligt de kern van de kwestie en de moeilijkheden. In dat licht moet men ook de eisen zien, die het F.L.N. nu aan Parijs stelt. Het zijn voor een deel redelijke, voor een ander deel zeer hoge eisen. Die eisen negeren be tekent voor Parijs echter de noodzaak de Algerijnse oorlog nog voor onbepaalde tijd te moeten voortzetten. De vraag is ook of de Franse regering, nu de lokroep van de vrede in de 'iele wereld zo helder en luid heeft weerklonken, zich de „luxe" van de voortzetting van de oorlog nog lan ger zal kunnen veroorloven. Zo neen, dan zal Parijs, nolens volens, met de F.L.N.- regering moeten onderhandelen op basis van gelijke rechten en plichten. Het F.L.N. zal dan haar hoogste doel hebben bereikt. De Algerijnse nationalisten tonen zich volgens hun antwoord „bereid" de politie ke en militaire voorwaarden van een staakt-het-vuren met de Franse regering te bespreken. Of die onderhandelingen in Parijs, volgens een vorige invitatie van De Gaulle, dan wel op neutraal gebied, zo als de Algerijnen tot nu toe altijd verlang den, zouden moeten plaatshebben, wordt in het nieuwe document niet onthuld. Eveneens zijn de Algerijnen niet ongene gen van de condities en garanties kennis De aanmelding van belangstellenden voor onze ESPERANTO-CURSUS stro men binnen. Honderden lezers blijken hun aanmeldingsformulier onmiddellijk te hebben verzonden. Velen doen het waarschijnlijk nog in de loop van deze week. Zaterdag sluit de termijn van aanmelding: STUUR UW FORMULIER ZO GAUW MOGELIJK IN OF SCnRIJF EEN BRIEFKAARTJE met de vermelding van uw naam en adres, alsmede de aanduiding „Esperanto- cursus" en de mededeling of men t.z.t. het woordenboekje wenst 'te ontvangen. HOE SNELLER WIJ WETEN HOE VEEL DEELNEMERS ER ZULLEN ZIJN, HOE VLOTTER DE VOORBE REIDINGEN KUNNEN WORDEN GE TROFFEN. DOE HET NU! iverden gemaaktDe mannen met verborgen gezichten zijn regisseur Max Douwes en camera-man Westen burg. Omroepster Tanja Koen vond het blijkbaar al te belachelijk. De drie Beneluxrcgeringen zijn van oordeel, dat er voorshands geen behoefte is om de Beneluxsamenwerking op het gebied van de eenmaking van het recht, de culturele toenadering en het buitenlandse beleid verder te institutionaliseren, zo zegt de Nederlandse regering in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van de economische Beneluxunie. Het in dit stadium verlenen van een supranationaal karakter aan de Beneluxsamenwerking zou naar de mening van de Nederlandse regering een na delige invloed kunnen uitoefenen op de Europese integratie. Opgemerkt wordt, dat het gevolg van de instelling een supranationaal Beneluxorgaan zou zijn, dat tussen de E.E.G.-Commissic en de lid-staten van de Benelux een nieuw gezagsorgaan zou worden geïnterpoleerd. Men zou zich kunnen voorstellen, dat deze voorstelling van zaken wellicht niet tot onoverkomelijke moeilijkheden aanleiding zou geven, wanneer niet de bijkomende omstandigheid in de beschouwing zou moeten worden betrokken, dat dit Benelux-gezagsorgaan eerst geleidelijk aan bevoegdheden van de drie re geringen zou overnemen, evenals zulks in het geval van de E.E.G.-Commissie is voorzien. Dan zou de E.E.G.-Commissie bij haar werkzaamheden te maken krijgen, behalve met de zes lid-staten, tevens met dit Beneluxgezagsorgaan, hetgeen onver mijdelijk de bestaande verhoudingen zou compliceren en verwarren. Over de verhouding tot de E.E.G. merkt de regering op, dat zij verwacht, dat in de belangrijke kwesties, welke zich bij de uitvoering van het E.E.G.-verdrag zullen voordoen, de Beneluxlanden als het ware door de omstandigheden gedwongen één lijn zullen trekken. Gedurende het eerste jaar van het bestaan van de E.E.G. is het bovenstaande reeds gebleken. Het geza menlijk optreden van de Beneluxlanden in de E.E.G. in dit jaar kan als zeer hecht worden bestempeld. Met betrekking tot het vraagstuk, welke bepalingen de voorrang genieten bij strij digheid tussen de unieverdragsbepalingen en die van het E.E.G.-verdrag, stelt de regering zich nadrukkelijk op het stand punt, dat het E.E.G.-verdrag zó moet worden uitgelegd, dat het Unieverdrag prevaleert voor zover en zolang de Bene lux verder gevorderd is op de weg naar integratie dan de E.E.G. Conjunctuurpolitiek Op vragen in het voorlopig verslag of het Unieverdrag met opzet geen bepa lingen bevat over een gemeenschappelij ke conjunctuurpolitiek merkt de Memo rie van Antwoord op, dat het verdrag voorziet in een coördinatie van econo misch, financieel en sociaal gebied. Van dit gecoördineerde beleid vormt de con junctuur-politiek een integrerend onder deel, naast de structuurpolitiek, zodat de regering een afzonderlijke bepaling daar over overbodig acht. Vervoerbeleid De regering kan in dit stadium bezwaar lijk reeds een antwoord geven op vragen over een gemeenschappelijk vervoerbe leid. Voor zover thans reeds een indruk kan worden verkregen van de aard en de omvang der gemeenschappelijke uitvoe- rings- en controlemaatregelen, waarvan de vaststelling door het verdrag en de daarbij behorende overeenkomsten wordt voorgeschreven, is naar de mening van de regering een teveel aan administratie geen noodzakelijk gevolg van regelingen in Beneluxverband. De vraag van vele leden, of in het al gemeen reeds een denkbeeld is gevormd omtrent de afschaffing van ondersteu- nings- en beschermingsmaatregelen, moet vooralsnog ontkennend worden beant woord. Het betreft hier een gecompliceer de materie, welke zich slechts leent voor oplossingen van een algemene strek king. (Voor vervolg zie pag. 3) pag. Algerije J Benelux-grenzen 13 Weerrapporten 12 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de PraatstoelQ Eisenhower en Kroesjtsjev over hun besprekingen 3 Uit stad en omgeving ....4, 7, 9 Feuilleton 5 Radio en Televisie 5 Agenda 5 Beurs 9 Sport 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. te nemen, waaronder het Algerijnse volk zijn zelfbeschikkingsrecht, dat Frankrijk nu officieel heeft erkend, zal kunnen uit oefenen. Driemaal „neen" Naast die twee conditionele „ja"-woor- den laat de F.L.N.-regering ook een paar duidelijke „neen"-woorden horen. De na tionalisten zullen er nooit in toestemmen dat het Algerijnse grondgebied zal wor den gesplitst in verschillende delen, in dien na een referendum, een gedeelte van het land zich van Frankrijk zou willen los maken. De aanspraken van Frankrijk op de Sahara worden eveneens in krachtige termen betwist. Ten slotte acht de Alge rijnse rebellen regeling het voornemen van De Gaulle de uitslag van het'referen dum in Algerije later door de Fransen te ratificeren in strijd met de democratische beginselen van het geproclameerde zelf beschikkingsrecht. De kous is, zoals men ziet, dus zeker nog niet af. Het woord is nu weer aan Frankrijk, of wel aan de wa pens van de enkele tientallen duizenden Algerijnse fellagha en het half miljoen Franse soldaten. Het lijdt geen twijfel, dat alle militaire en burgerlijke elementen op de ultra rechtse en fascistische vleugels van de Franse politiek al hun krachten zullen in spannen om de oorlog voort te zetten. Een onderhandeling met de tegenstander, die ten slotte nog altijd niet is verslagen, zou vooral ten koste gaan van de positie der nationalistische scherpslijpers in Frank rijk en Algerije. Van De Gaulle wordt nu een daad van moed en onafhankelijkheidzin gevergd. Men herinnert dat de generaal zondag op een ietwat vermoeide toon te Rijssel te kennen heeft gegeven, dat het einde van de oorlog slechts stapje voor stapje zal kunnen worden bereikt. Het antwoord van het F.L.N. zal inderdaad als een uit nodiging aan Frankrijk kunnen worden omschreven nog maar een paar nieuwe stappen op deze zware en moeizame weg te doen. Onaanvaardbaar (Reuter-AFP) De meeste Franse bladen achten het antwoord van de „voor lopige Algerijnse regering" onaanvaard baar. Verscheidene Britse bladen maken uit het antwoord van het F.L.N. op dat een oplossing van het probleem nog niet nabij is, maar zij zien de toestand toch ook niet als hopeloos. Het Franse leger heeft maandag in Al giers bekendgemaakt, dat in de week van 21 tot 27 september 617 Algerijnse rebel len zijn gedood of bevangen genomen. Vanmorgen om negen uur heeft zich op de hoek van de Koningstraat en de Ge dempte Oud^ Gracht in Haarlem een ver keersongeluk voorgedaan, ten gevolge waarvan de 13-jarige Henk Vink uit de Mentawistraat in Haarlem zo ernstig werd gewond, dat hij onmiddellijk is overleden. De jongen stond met zijn fiets in de Ko ningstraat te wachten voor het rode ver keerslicht. Toen dit licht op groen sprong wilde hij opstappen. Hij maakte echter een val, waarna hij onder de achterwie len van een naast hem staande vracht auto schoof. Hij werd overreden en was onmiddellijk dood. De moeder van Henk Vink reed op het moment van het ongeluk vlak achter haar zoon. Het stoffelijk over schot van het slachtoffer is naar het Gro te Gasthuis overgebracht. Drs. D. Roemers, die door het bestuur van het N.V.V. kandidaat is gesteld voor de voorzitterspost, als opvolger van de heer Van Wingerden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1