P. v. d. A.-protest tegen opneming van Spanje in de NAVO Nietes welles Nieuw juridisch steekspel over de schuldvraag N.V.V. BLIJFT TEGEN VRIJERE LOONVORMING Prof. Romme verwijt P.v.d.A.-partijblad „vals spel" bij vrijere loonvorming Istunc <^rcicitótc&l Drs. Roemers op V. V. V.-congres Actief kartelbeleid is nodig De instorting in de Vijzelstraat Bialculdin^ '"Hoe is het ontstaan?^ J 3 POLITIEK DEBAT IN TWEEDE KAMER Agent mishandeld Vijf maanden cel voor jeugdige onverlaat Kleine schippers voor 32 mille opgelicht Justitie maakt een eind aan „haardenoorlog" Gevecht met soldaat Twee cafébezoekers braken een been VOORNAAM EN AANGENAAM Op de Vragen over dr. Banki Gedupeerden eisen een ton schade vergoeding STRALENDE WARMTE! Dit woord: AKELIG WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 (Van onze parlementaire redacteur) Met veel nadruk heeft gisteren bij de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer mr. Burger (P.v.d.A.) geprotesteerd tegen de plannen Franco- Spanje op te nemen in ae Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO). „De toelating van Spanje", zei hij, „zou naar de geest de doodsteek aan de NAVO zijn. Wij zijn bereid offers te brengen voor de vrijheid, alle politieke tegenstel lingen ten spijt, maar deze gezindheid verdwijnt als de amoraliteit zover wordt gedreven, dat wij samen met fascisten onze vrijheid zouden moeten verdedigen. Het kabinet-De Quay zal de toelating van Spanje tot de NAVO moeten ver hinderen als het zijn positie in ons volk wil versterken". Uit het betoog van mr. Burger hadden sommigen de indruk gekregen dat de P.v.d.A. als oppositiepartij in de toekomst vrijer wil komen te staan tegenover de impopulaire defensieuitgaven. Men com bineerde dit met de stekelige vraag van de heer Van der Veen (P.S.P.) waarom de heer Burger niet had geprotesteerd tegen de aanwezigheid van oud-nazi's in het NAVO-systeem. Van het staatkundige Franco-Spanje zei prof. Romme (K.V.P.) ook geen vriend te zijn, maar de opgewondenheid van de heer Burger had hij niet kunnen begrij pen, omdat ten eerste het vrije westen samen had gevochten met Sovjet-Rusland en ten tweede omdat iedereen al lang weet dat Spanje van betekenis is voor de defensie tegen Sovjet-Rusland blijkens de verdragen die zijn gesloten tussen Amerika en Spanje, welke verdragen nooit hebben geleid tot het opzeggen van de dienst aan de NAVO, die de hoeksteen blijft van ons defensiebeleid. Er dient volgens prof. Romme wel te worden gestreefd naar een steeds lager niveau van bewapening, die op zichzelf ook een oorzaak van spanning in de we reld is. Hij geloofde niet aan een vreed zaam naast elkaar leven van de Sovjet- Unie en het Westen. Het innerlijk vermol men van de Sovjet-Unie staat voor hem vast omdat het systeem in strijd is met de menselijke natuur. „Wij hebben daarop te wachten met een zo laag mogelijk ni veau van bewapening", aldus prof. Rom me. Kortere diensttijd Met spanning zei prof. Romme te wach ten op het rapport van de commissie Van Voorst tot Voorst over de mogelijkheid tot verkorting van de diensttijd. Hij is er sterk voor, maar hij wil zich niet in een avon tuur storten. „Daaraan willen wij onze vrijheid en onafhankelijkheid en onze dienstplichtigen niet opofferen. Maar als verkorting werkelijk mogelijk is, moeten wij een ruim standpunt innemen tegen over de hogere kosten", zei hij. „Als de poorten opengaan voor een toe komst zonder geweld, als gevolg van de totale ontwapening, die de Sovjets hebben voorgesteld, is dat te danken aan het com munisme", verkondigde de heer De Groot (C.P.N.), die de P.S.P.'ers „de betere an ti-communisten" noemde, ofschoon ook zij, blijkens het betoog van de heer Van der Veen, voorstanders zijn van totale ont wapening. De woordvoerder van de P.S.P. drong aan op royale hulp aan de onderontwikkel de gebieden in de wereld als de beste manier om de communisten te bestrijden. De daarvoor benodigde miljoenen wil hij in mindering brengen van de zijns inziens nutteloze defensie-uitgaven. Eenzijdige afschaffing van de atoom bom zou volgens de heer Bruins Slot (A.R.) betekenen: „Ik lever mijn volk uit aan dwingelandij". „We moeten streven naar internationale afschaffing", zei hij. Het betoog van de. heer Burger over de toelating van Franco-Spanje in de NAVO, had op de heer Tilanus (C.H.U.) geen die pe indruk gemaakt omdat Spanje in veel opzichten reeds bij de NAVO-defensie is ingeschakeld. Vrijere loonvorming De houding van het partijblad van de P.v.d.A. tegenover de vrijere loonvorming noemde prof. Romme gisteren in de Twee de Kamer „vals spel". „Het blad keert zich tegen de vrijere loonvorming, het laat tegelijk blijken in de zaak van de lonen voor de grafische bedrijven dat het vol komen vrije loonvorming wenst, maar ofschoon het eigenlijk voorstander is van een voor allen gelijke loonronde, laat het geen bezwaren horen tegen te hoog uit schietende lonen zoals in de metaalindus trie. Die houding gaat alle grenzen van oppositie te buiten. Het is een akelig van alle walletjes tegelijk eten", aldus prof. Romme, die het partijblad van de P.v.d.A. het recht ontzegde „tegelijkertijd de voordelen van de vrijere loonvorming te incasseren, er tegen te hitsen, geen be zwaar te maken tegen volkomen vrije loonvorming, terwijl de P.v.d.A. een uni- „GEVEDERDE VONDELING" door Clare Kipps (N.V. Uitgeversmij. „De Tijdstroom" - Lochem). De Nederlandse vertaling (van M. Russcher) van „Sold for a farthing", een hartverwarmende „biografie" van een huismus, wiens be levenissen minutieus werden opgetekend door zijn weldoenster. In Engeland beleef de dit gevoelig geschreven boekje vele herdrukken. Ons inziens terecht. „MERKWAARDIGE WEZENS" door Erna Pinner (D. B. Centen's Uitgevers mij. - Hilversum). Voor een ieder die meer wil weten over wat de natuur aan wonderlijke dieren en diertjes voort brengt, hun voortplanting, leefwijze en strijd om het bestaan is dit helder ge schreven boek een rijke bron van kennis en wetenschap. De 150 illustraties tussen de tekst bewijzen dat de schrijfster naast een veelzijdig biologe ook een vaardige tekenares is met oog voor het detail. De vertaling van P. J. den Boer, biol.drs. en de typografische verzorging zijn zeer behoorlijk. forme loonronde propageert. Dat moet wel verwarring stichten", aldus prof. Romme. Van zijn kant had de heer Burger juist het beleid van de regering inzake de vrije re loonvorming verwarrend genoemd. Het is direct duidelijk geweest, zei hij, dat de regering de voorrang heeft gegeven aan de huiseigenaren en dat de loontrekkenden, althans de agrarische arbeiders, de sluit post vormen. Het is een onduidelijk en vaag loonbeleid, waarvan de zwaksten de dupe worden. Aan de geleide loonpolitiek zijn nooit zoveel ministers te pas gekomen als nu met de vrijere loonvorming, om dat de regering angst heeft voor een nieu we overbesteding. Die angst voor het eigen beleid is niet onbegrijpelijk want hoe men het ook uitlegt, de regering is verantwoordelijk voor het nieuwe loonbe leid, dat gepaard gaat met prijsstijgin gen door het afschuiven van lasten op de consument. Ook de heer Van der Veen (P.S.P.) keer de zich tegen de vrijere loonvorming, die volgens hem de rijken rijker maakt en de armen armer. De heer De Groot (C.P.N.) pleitte ervoor alle lonen op te trekken tot de hoogst toegestane loonsverhoging van zes percent. De arbeiders zullen de han den ineen moeten slaan. „Eenheid in de vakbeweging en aansluiting van de E.V.C. bij het N.V.V., zou het einde van het kabi- Wegens zware mishandeling van een a!gent van politie heeft voor de Bredase politierechter terechtgestaan een 19-jari- ge monteur uit Bergen op Zoom. Zater dagavond had de verdachte met twee vrienden van 15 en 17 jaar een agent; die hen wilde opbrengen wegens hun baldadig gedrag, minstens tien maal met de ge balde vuist tegen het hoofd geslagen. De agent, kreeg een kaakfractuur en ligt thans in het ziekenhuis in Bergen op Zoom. De verdachte verscheen nog in zijn uit- gaandskleding in „nozemstijl", met gebo gen hoofd voor de politierechter. Hij had met zijn vriendjes en een meisje van 16 jaar negen café's en snackbars bezocht en negen glazen bier gedronken. Tegen half twaalf hadden ze in de Kremerstraat in Bergen op Zoom tegelpapier van pilaren van een winkelpand in aanbouw ge scheurd. Een agent maande hen, door te lopen. Inplaats van daaraan gevolg te ge ven viel het drietal de agent aan. De ge volgen waren bijzonder ernstig. Een tand arts is 's nachts drie uur bezig geweest met het aanbrengen van kaakspalken. Als zich geen complicaties voordoen zal de agent zes weken geen dienst kunnen doen. De officier vond de feiten hoogst ernstig. Ter waarschuwing, mede van de geest verwanten van de verdachte in Bergen op Zoom en in heel ons land, kwam de offi cier tot de zeer zware eis van zes maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter maakte er vijf maanden gevangenisstraf van met bevel tot onmid- delijke gevangenneming. Huilend werd de verdachte weggeleid. De twee jongens van 15 en 17 jaar zullen voor de kinderrechter terecht moeten staan. Een jaar en zes maanden gevangenis straf is voor de Zwolse rechtbank geëist tegen de 52-jarige administrateur in Zwolle die zich geld zou hebben toege- eigend dat hij voor schippersklanten van de belastingen gerestitueerd kreeg. Ook zou hij zelf machtigingen tot uitbetaling geschreven, en van een valse handteke ning voorzien hebben, teneinde dit geld in handen te krijgen. De verdachte bekende volmondig. Tijdens het onderzoek bleek dat het hier ging om ongeveer 32.000. De gedupeer den, allen kleine schippers voor wie de verdachte belastingzaken regelde, konden schadeloos worden gesteld. De verdediger bepleitte een voorwaar delijke gevangenisstraf, eventueel gecom bineerd met een geldboete. Uitspraak over 14 dagen. Op last van de officier van Justitie te Breda is een einde gemaakt aan de „haar denoorlog" te Bergen op Zoom. Een firma uit Amsterdam was daar begonnen met de verkoop van de produkten van de voor malige haardenfabriek De Schelde tegen 30 percent korting. De winkeliers in Ber gen op Zoom kondigden daarna aan dat zij hun Schelde-haarden met 40 percent kor ting zouden verkopen. Zij dienden tevens een klacht in tegen de Amsterdamse fir ma, die geen vestigingsvergunning en geen verkoopvergunning van het haardenkan toor „Veko" zou hebben De juistitie heeft thans beslist, dat de verkoop in de opge heven fabriek moet worden stopgezet, han gende een onderzoek, dat naar deze zaak woidt ingesteld. net-De Quay bespoedigen", meende hij. Het is niet gemakkelijk op een vrijer loonbeleid over te schakelen, merkte prof. Oud (V.V.D.) op, nadat vele jaren de rege ring met straffe hand de lonen heeft be heerst. Ook nu nog moet de regering er voor waken dat de loonontwikkeling niet tot inflatie, tot prijsstijging, leidt. Zij moet echter niet haar wil opleggen, maar be reid zijn tot overleg. Dan noemt men dat beleid wel onvast, maar een troost zal zijn dat de regering anders het verwijt krijgt van onwrikbaarheid. Het afschuiven van lasten, door opheffing van subsidies, was al beraamd onder vorige kabinetten van dr. Drees. Daar herinnerde ook de heer Tilanus (C.H.U.) aan. Het is altijd de be doeling geweest dat de kunstmatige ele menten, die na de oorlog in ons economi sche leven zijn gebracht, zouden verdwij nen. Wij hebben er eveneens begrip voor zei de heer Bruins Slot (A.R.), dat de over gang naar de vrijere loonvorming op moeilijkheden stuit. Hij drong er op aan de verantwoordelijkheid voor de loonvorming wettelijk bij het bedrijfsleven te leggen. Dat past bij het beoogde terugdringen van de overheid, vulde de heer Tilanus aan. Op 24 mei had een 19-jarige soldaat in een café te Amsterdam met een vriend een biertje zitten dringen en was daarbij door een koopman zeer onheus bejegend. De man had hem als uniformdrager belache lijk gemaakt en toen de soldaat protesteer de, had de koopman een bierglas gepakt, dit stuk geslagen en er de soldaat mee ge dreigd. Die vond het toen tijd om in te grijpen. De koopman bij de polsen pak kend had hij hem achteruit gedrongen en hem, met een schop na, ruggelings in een lager liggende biljartzaal gegooid. De koopman brak daarbij een been. Dat was nog niet alles. Een vriend van de koopman wilde de vechtenden scheiden en sprong de soldaat daarbij op de rug. Ook deze man moest het tegen de potige soldaat afleg gen. Hij werd eveneens in de biljartzaal geslingei'd en ook hij brak daarbij een been. De krijgsraad had de soldaat voor deze feiten op 29 juli een gevangenisstraf opge legd van twee maanden, waarvan een maand voorwaardelijk. De advocaatfiscaai vond deze straf bij de behandeling van de zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag te laag en eiste vier maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De verdediger was van mening dat de soldaat in dit geval geen schuld trof, om dat hij werd aangevallen. Het hof zal op 20 oktober arrest wijzen. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE O, die discussies, wat kunnen'ze de stemming van een avondje bederven! Stel U voor, U bent in een groot gezelschap en iemand beweert dat de Eiffel toren 600 meter hoog is. Nu weet U zéker dat dit Parijse unicum 300 meters telt. U gaat er dus fel tegenin. En als U er dan nog een encyclopedie bij haalt' om het even aan te tonen en U hèbt gelijkdan slaat de ander een figuur en hebt U „een vijand voor Uw leven". Weet U wat? Wees de wijste, praat over iets anders. De toren wordt door discussies niet langer of korter, en U blijft vrienden. En presenteer een Gladstone. Want Gladstone is - mét of zónder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING 4 SIZE 20 STUKS F I.- Moppen Sinds ik oren heb om te horen, word ik achtervolgd door mensen die mij moppen willen vertellen. Ik slaag er zelden in om hen van me af te schudden, want moppen- vertellers zijn nog vasthoudender dan in specteurs in detectiveromans. Het mop- penvertellen is voor hen een levensbehoef te. Ze moeten hun mop kwijt, anders heb ben ze het gevoel te stikken. In gezelschappen herkent men ze direct. Ze zitten enigszins rood aangelopen op het puntje van hun stoel, staren met een lege blik voor zich uit, horen geen woord va.n wat er gesproken wordt, maar wachten op een opening in het gesprek, die hen de kans biedt hun mop te spuien. Hebben ze dat gedaan, dan is de bijeenkomst wat hen betreft afgelopen. Ze hebben hun mop verteld, de avond biedt verder geen inte ressante aspecten meer, tenzij er iemand binnenkomt die hun mop nog niet kent. Het vermoeiendst vind ik de gedachte, dat er aari het einde van de mop gelachen moet xoorden om de moppenverteller niet pijnlijk teleur te stellen. Dit stelt mijn menslievendheid altijd op een bijzonder zware proef. Maar een moppenverteller, wiens mop niet m,et gelach beloond wordt, biedt een vreselijke, ontredderde aanblik. Zijn wereld wankelt. Zijn zelfvertrouwen, dat, naarmate de mop vorderde, reusach tige vormen had aangenomen, ploft in el kaar. Ik kan niets, denkt hij, ik ben een mislukkeling. En reeds dringen de water landers zich naar zijn ooghoeken. Zoveel leed mag men een mens niet berokkenen, ook al haalt hij het zelf aan, en daarom lach ik altijd maar braaf, zij het ten koste van veel inspanning en inwendig tande- gekners. Wat mij nu precies zo kregel maakt, als ik moppen hoor, kan ik moeilijk onder woorden brengen. Ik geloof dat ik moppen te af vind. Ze laten geen mogelijkheden open, dat het ook anders zou kunnen. De verteller kan er wat details bij verzinnen, maar begin, einde en slot van de mop staan onwrikbaar vast. En daar krijg ik het altijd een beetje benauwd van. Ik, hou van het idee, dat het ook anders kan. De ideale mop, als zoiets mogelijk is, lijkt mij een mop met een open einde, een mop zonder clou. Maar die zal ik wel nooit horen, vrees ik. Zelfs het leven heeft een clou. Remco Campert Het lid van de Tweede Kamer de heer J. M. Peters heeft aan de minister van Jus titie, van Binnenlandse Zaken en van Bui tenlandse Zaken de volgende vragen ge steld: „Kunnen de ministers mededelen, of de verdwijning van de Roermondse zenuw arts dr. Banki geacht kan worden in ver band te staan met zijn activiteiten ten gunste van de Hongaarse politieke vluch telingen of met zijn politieke houding in het algemeen? Zo ja, kunnen de ministers dan mededelen, of de verblijfplaats van dr. Banki bekend is, of er geweld tegen hem gebruikt werd en welke eventuele maatregelen er werden of zullen worden'genomen om hem te "be. schermen?" De medewerking, die het N.V.V. verleent aan de uitvoering van de vrijere loon politiek, betekent niet, dat het N.V.V. zijn kritiek op de uitgangspunten van die politiek opgegeven zou hebben. Integendeel: Het N.V.V. handhaaft ten volle zijn bezwaren tegen de vryere loonpolitiek. Het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen blijft het immers onjuist achten, dat bepaalde groepen werknemers van een aandeel in de stijgende welvaart worden uitgesloten op grond van omstandigheden, die zij in het geheel niet kunnen beïnvloeden. De maatstaf van produktiviteit per bedrijfstak is niet alleen sociaal onrechtvaardig, zij is ook economisch onhoudbaar. Tot deze uitspraak kwam drs. D. Roemers, waarnemend voorzitter van het N.V.V., in zijn zeer uitvoerige openingsrede bij de te Utrecht in het N.V.V.-huis begonnen 22ste algemene vergadering van het N.V.V., welke tot en met vrijdag 2 oktober zal duren. De overkoepelende socialistische vak organisatie gelooft niet in de hanteer baarheid van het nieuwe loonpolitiek sys teem. Van grotere verantwoordelijkheid, die aan het georganiseerde bedrijfsleven zou worden gelaten, is hem niets geble ken. Integendeel: „Misschien moet ik dat als een kinderziekte van de vrijere loon politiek beschouwen. Voorlopig heb ik echter meer de indruk, dat de regering terugschrikt voor de consequenties van haar eigen beleid. Ik kan mij dat leven dig voorstellen, want die vrees lijkt mij maar al te gerechtvaardigd". Geeen vertrouwen in prijsbeleid Met betrekking tot het px-ijsbeleid merk te drs. Roemers in zijn rede op, dat de regering (de afgelopen jaren) heeft vol staan met een globale prijsbewaking, die volgens hem lang niet altijd doeltreffend bleek te zijn. „De daling van het grond- stoffenprijspeil werkte nauwelijks of in het geheel niet door in het binnenlandse prijs peil. Minister de Pous zet op dit terrein het beleid van zijn ambtsvoorganger voort. Ik onderschrijf het doel dat de re gering zich stelt, stabilisatie van het prijs peil, graag. Mij ontbreekt echter het ge loof, dat de gevolgde procedure van het beroep op vrijwillige medewerking bij het optreden van spanningen effectief kan zijn". Meer verwacht de waarnemend voorzit ter van het N.V.V. van een actief kartel beleid, evenals van een actief optreden van consumentenorganisaties. De consu ment is in onze samenleving de zwakst georganiseerde groep. Hij loopt dienten gevolge gevaar tussen wal en schip te ge raken. Objectieve voorlichting kan ertoe bijdragen zijn positie te versterken. In Nederland bestaat te dien aanzien een achterstand. Het N.V.V. steunt het con sumentencontactorgaan dan ook krach tig in zijn activiteiten. Dat het C.C.O. op weerstanden stuit, behoeft waarlijk niet te verbazen, noch te ontmoedigen, aldus spreker. De overheid heeft echter de taak de consumentenorganisaties te helpen bij de ontplooiing van haar werkzaamheden. Wie een scherpe ombuiging (door het kabinet-De Quay) van het financieel- econom'isch beleid had verwacht in de vorm van aanzienlijke beperking der over heidsuitgaven en forse belastingverla ging, „moet zich", zo merkte de heer Roemers op, „wel teleurgesteld voelen. Ten onrechte. De koers van het schip van staat laat zich op korte termijn niet in aanzienlijke mate wijzigen. Maar de aan duidingen voor koerswijzigingen zijn ve lerlei; bij voorbeeld de noodzaak tot ver laging van de overheidsuitgaven tenein de de belastingdruk te verminderen. Vol gens drs. Roemers komen overheidsuitga ven veelal de minst draagkrachtigen ten goede en belastingverlaging de meer wel- gestelden. Het ledental Over de ontwikkeling van het ledental kon de N.V.V.-waarnemend-voorzitter zich niet optimistisch tonen, in '57 en '58 moest men immers voor het eerst na de tweede wereldoorlog een aanzienlijk ledenverlies boeken. Ondanks de geste gen beroepsbevolking bedroeg het netto verlies bijna 24.000 leden. Sinds 1 janua ri dit jaar is het N.V.V.-ledental echter weer met 5816 tot 482.394 gestegen, waar van 26.000 beneden de 20 jaar en 89.000 tussen de 20 en 30 jaar. Het stakingsrecht Ernstige bezorgdheid uitte drs. Roe mers met. betrekking tot het stakings recht, welke gewekt is door verschillende rechterlijke instanties. Door enkele uit spraken is namelijk twijfel gewekt of het stakingsrecht in Nederland bij het geldend recht nog wel bestaat. Mocht uit het gel dend recht een ondermijning van het sta kingsrecht voortvloeien, dan is een wette lijke regeling op korte termijn noodzake lijk. De heer Roemers drong er met klem op aan, dat de regering op dit punt spoed zal betrachten. Om misverstand te voorko men, voegde spreker hier aan toe, dat het N.V.V. zich er, zoals steeds in zijn be staan, van bewust is dat het wapen van de staking een tweesnijdend zwaard is dat niet lichtvaardig gehanteerd mag wor den. „Maar de vakbeweging kan niet aan vaarden, dat haar dit wapen zou worden onthouden". Voor de civiele kamer van de Amster damse rechtbank zijn dinsdagmiddag de pleidooien gehouden in de procedure, die zeven gedupeerden van de instorting in 1955 van een deel der arcade in de Am sterdamse Vijzelstraat aanhangig heb ben gemaakt tegen de huiseigenaar en de aannemer ter verkrijging van een schade loosstelling van ongeveer een ton. Op 23 maart 1955 stortte een der pilaren der ar cade in, waarbij een daarin werkende met selaar werd gewond. De instorting had tot gevolg dat een aantal flatbewoners tijde lijk hun woning moest verlaten en een paar winkels moesten sluiten. De Sociale Verzekeringsbank is ook par tij in deze procedure als gevolg van een uit kering aan de metselaar. De advocaat van de bank stelde, dat de oorzaak van de instorting was geweest het ontbreken van een stalen kolom in de pilaar, die het dub bele di-oeg van het toegelaten gewicht. De raadsman van de gedupeerden be toogde, dat de huiseigenaar het risico van de instorting draagt, hetgeen echter door de huiseigenaar wordt ontkend. Deze be roept zich op een huurcontractclausule waarin aansprakelijkheid wordt uitgeslo ten ten aanzien van het verhuurde. De aan nemer is door de Hoge Raad veroordeeld omdat hij niet heeft gezorgd voor het stut ten van de pilaar tijdens de werkzaamhe den in 1955. Daarom is hij, aldus pleiter, aangesproken door de gedupeerden. Het feit dat huiseigenaar en aannemer zich be roepen op mede-schuld van de gemeente Amsterdam, sluit hun aansprakelijkheid volgens pleiter niet uit. De raadsman van de huiseigenaar stel de, dat de instorting is veroorzaakt door een van buiten komende oorzaak, het hak ken en het ontbreken daarbij van stutten, en niet te wijten is aan een te zwakke pi laar. Het was geen gebrek dat door „bou wing" of inrichting teweeg gebracht was. Na de instorting staan de andere pilaren, die geen stalen kern hebben, nog steeds, zo betoogde pleiter. Schoof gemeente tekort? De advocaat van de aannemer stelde, dat deze rechtbank nogmaals een uit spraak moet doen over de schuldkwestie. Een ambtenaar van bouw- en woningtoe zicht, die erop vertrouwde dat in alle pi laren ijzeren balken zaten, nam in februa ri het initiatief tot het aanhakken voor de pilaren en gaf de aannemer aanwijzigin- gen. Het werk werd volgens pleiter in dé tails opgedragen en omschreven. Bouw en woningtoezicht nam het initiatief en heeft daardoor volgens hem verantwoor delijkheid ervoor. De gemeente was volgens pleiter in ge breke gebleven, de situatie behoorlijk te behandelen en de kernfout van deze zaak is volgens hem, dat zij op te laag niveau bij bouw- en woningtoezicht was behan deld. De aannemer, die het gebouw niet kende, voer op het kompas van bouw- en woningtoezicht en voelde, aldus de raads man, zich alleen aansprakelijk voor de uit voering. „Aannemer verantwoordelijk" Tenslotte hield de x-aadsman van de ge meente Amsterdam (door huiseigenaar en aannemer in een zogenaamde „vrijwa- x-ingsprocedui-e" in deze zaak betx-okken) zijn pleidooi. Hij noemde het beslissend voor de schuld van de aannemer, dat deze op 14 februari verboden wex-d, verder te werken voox-dat er gestut was. Er is geen opdracht gegeven aan de aannemer, hoe zou dienen te worden gewerkt. Een grove en onbegrijpelijke nalatigheid noemde de ze pleiter het, dat de aannemer het werk heeft laten hervatten zonder dat er gestut was. De aannemer had ook geen bericht gegeven aan bouw- en woningtoezicht dat hij weer aan het wex-k zou gaan. Volgens de raadsman draagt deze dan ook de vol le verantwooi'delijkheid. De gemeente kan geen enkele schuld worden verweten en daax'om concludeerde de advocaat, dat partijen niet-ontvankelijk te worden ver klaard. Uitspraak 27 november. Advertentie De vrijwel onverslljtbare chroom-stalen brander en de prachtige, grote reflector geven U krachtige, roodgloeiend stra lende warmte voor hoogstens 5 ct. per uur! Weer een echt pro duct van ALADDIN, veilig, reuk loos en uitstekend te regelen. PETROLEUM STRAALKACHEL Vraagt prospectus aan bij: J.G. DE ZEEUW N.V. Postbus84,Dordrecht, In het Middelnederlands bestond een zelfstandig naamwoord akel, dat bete kende: leed, schade, kwelling. Dit akel was een afleiding van een werkwoord aken: kwellen, pijn doen dat nog voort leeft in het Engelse to ache en dat ook verwant is met het Duitse achzen: ker men van pijn. Van het zelfstandig naamwoord akel zijn twee bijvoeglijke naamwoor den afgeleid: akellijk en akelig. De eerste vorm is alleen nog dialectisch hier en daar, bijvooi-beeld te Dordrecht, in stand gebleven. Dat van twee vor men die hetzelfde betekenen, een het veld moet ruimen, is begrijpelijk. Is er betekenisverschil, dan blijven de vor men beide bestaan: tijdig en tijdelijk, verstandig en verstandelijk, wettig en wettelijk, geestig en geestelijk, schendig en schandelijk enz. vervullen alle een functie in de taal en handhaven zich daardoor. Waardoor nu akelijk is ver dwenen en akelig is gebleven, is niet te zeggen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3