Horen en zien Dagboek van een Agenda voor Haarlem Westduitse bromfietser moet een rijbewijs halen Professor Doka en Robotto Dodencijfer in Japan nadert reeds de drieduizend De negen Muzen WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 .5 m(//o televisie AANKONDIGINGEN F.N NABESCHOUWINGEN Kunstige film van Timp Koningin en prinsessen naar „The nun's story" Franse staat neemt aandelen over in „Europa nummer een" Nieuwe rechter in het Haagse Hof De radio geeft donderdag T elevisie pro gramma Zuchten van verlichtingen van.verontwaardiging Bloedproef in België voortaan verplicht Preventieve werking lijkt nu reeds merkbaar Albert Schweitzer kreeg Deense Sonning-prijs Brand op schietterrein verwoestte 100 h.a. bos en heide Geen gesprek met r.-k. kerk zonder protestanten Alleen al duizend doden in overspoeld Nagoya Verzoek van Chessman door rechter Evans geweigerd Vijf doden in het verkeer DOOR PIERRE NORD A 'vV 'V A - -' r>/A< ijk##' Intrigerender nog dan de hoofdfilm in het televisieprogramma va n dinsdaga vond was voor ons het werkstuk, dat er aan vooraf ging „Mouvement de la Hol- lande" van televisieregisseur Leen Timp. Nederland dong met dit filmpje mee naar de Prix d'Italia voor televisiefilms. Timp heeft er zich bepaald niet van afgemaakt. Immers, hij trachtte de ritmische bewe ging van het ballet te vangen in de ritmi sche beweging van de film met als thema: de herrijzenis van Nederland na de oorlog. Niet overal is hij in zijn opzet geslaagd, maar zijn vele fraaie vondsten, zijn op e- motie geënte symboliek, resulteerden vaak in verrassend mooie effecten. Ze leg den een beheerst pathos en een dichterlijke verfijning bloot, die zich weet te bedienen van taal en tekens van de hedendaagse mens. Niet alleen het landschap golvende akkers, zee en strand dienden als func tioneel decor, ook Pernis met zijn raffina derijen en het reuzenetwerk van Dwingelo waren achtergrond van de balletfiguren, die kunstig in dit patroon werden verwe ven. Wat men ook op het filmpje mag aan merken, zeker is dat Timp met deze uit drukkingsvorm een daad van durf en ar tisticiteit stelde, die boeide en, zoals in de aanhef gezegd, intrigeerde. Vooraf verscheen dr. Drees op het beeld scherm om te pleiten voor een monument voor Auschwitz met een mooi en gevoelig toespraakje. De hoofdfilm behoeft geen omschrijving. Ze is een onthullende aan klacht tegen bepaalde uitwassen in het sy steem van de Franse rechtspraak en dan wel in het bijzonder het vooronderzoek. Beeldschermer (Van onze Amsterdamse redacteur Koningin Juliana zal, vergezeld van de Prinsessen Beatrix en Irene, morgenavond in het Citytheater te Amsterdam de gala première bijwonen van de film „The nun's story". Een andere belangrijke bezoekster zal zijn de hoofdrolvertolkster in deze Warner Bros-film, Audry Hepburn. Zij komt van daag met haar echtgenoot, Mel Ferrer, in Amsterdam aan. De gala-première van morgenavond is ten bate van de bond van militaire oorlogs slachtoffers. Donderdagnacht gaat de film in een speciale voorstelling in Den Haag in première. Ook hier zal het echtpaar Ferrer aanwezig zijn. Het Franse ministerie van Financiën heeft, naar Reuter verneemt, zijn goed keuring gehecht aan de overneming van 47percent der aandelen in het par ticuliere radiostation in het Saargebied, dat in de Franse taal uitzendt. Zoals wij indertijd al hebben gemeld krijgt de Fran se staat nu indirect invloed op de uitzen dingen van dit ki'achtige station. De aandelen van „Europa nummer een" zijn in handen van de thans in liquidatie verkerende firma Images et Son. De Fran se regering kreeg belangstelling voor „Europa nummer een", nadat de Saar- landers stemden voor wederaanhechting van hun gebied bij West-Duitsland. Met de aankoop van de aandelen is een be drag van negen miljoen gulden gemoeid. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties en de algemene vergadering heb ben dinsdag de Panamees dr. Ricardo Al- faro aangewezen als rechter van het In ternationale Gerechtshof te Den Haag. Hij zal wijlen José Justavo Guerrero van el Salvador opvolgen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Idem. 14.45 Ork.- concert. 15.40 Koorzang. 16.00 Verkenningen in de Bijbel, caus. 16.20 Holland Festival 1959: Strijk- kwart. 17.00 Het verdwenen lamiliewapen, hoorsp. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. 18.15 Sportrubr. 18.30 Muz. v. blaasinstrum. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Op de maan af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., pol. causerie. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconcert. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 - 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7,20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.15 Kamerork. en soliste. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theater orkest en solist 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Doe dit óók eens zelf, causerie. 14.50 Gram. 15.05 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie, hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel en zang. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Concertgebouworkest en sol. In de pauze (plm. 21.15—21.45): Medische aspecten van de ruimtevaart, caus. 23.00 Nieuws. 23.10 Sportact. 23.20 Discotaria. 23.53 Beursber. van New York. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Kamermuziek. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les. 16.17 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep, 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.30 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern, radio-universiteit. 22.30 Causerie. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Rep. 21.00 Een bruid in de morgen, toneelstuk. (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Verkeer heeft een moeilijke knoop doorgehakt: de twee miljoen bromfietsers zullen wor den verplicht een rijbewijs te halen. Bromfietsfabrikanten en allerlei belan genverenigingen waren woedend, maar menig automobilist ademde op en zucht te: „eindelijk...." In het Westduitse verkeer zijn fiets en bromfiets niet zo belangrijk als in ons land. Er wordt in de Bondsrepubliek betrekke lijk weinig gefietst, hetgeen de vele rij wielfabrikanten de laatste jaren danig ge merkt hebben. Hun produktie, bestemd voor het binnenland, nam nauwelijks toe en verscheidene ondernemingen moes ten óf sluiten óf overgaan op de fabricage van kleine auto's en „mopeds", zoals men de bromfietsen noemt. Het aantal „mo peds" is binnen enkele jaren gegroeid tot twee miljoen en per week komen er dui zenden bij. Waar in Nederland de meeste bromfietsers meestal een grote verkeers- ervaring hebben als ex-fietser, daar mist de Westduitse „mopedfahrer" die erva ring te enen male. Vandaar waarschijn lijk het groeiende aantal verkeersongeluk ken, dat hier door bromfietsers veroor zaakt wordt, hoewel de „mopeds"" in de ongevallenstatistieken er van alle voertui gen nog vrij goed afkomen. Er is echter een stijgende tendens met. het toenemen van het aantal bromfietsen. Doel Het Westduitse ministerie van Verkeer wil een aparte rijbewijsklasse nummer 5 invoeren voor de bromfietsei's. Het rij bewijs zal voor alle berijders van brom fietsen, die een snelheid van twintig ki lometer of meer per uur kunnen halen, verplicht worden gesteld. Fietsen met een hulpmotor, welke de twintig kilometer per uur niet kunnen halen, worden vrij gesteld. Het voornaamste doel, dat men met deze verordening beoogt, is om brom fietsers, die veel ongelukken veroorzaken of die dronken op hun vervoermiddel zitten, het rijden te kunnen verbieden door intrekking van het rijbewijs. Overigens wil men zo soepel mogelijk te werk gaan BRUSSEL (ANP) Belgische, maar ook buitenlandse automobilisten die in België zijn betrokken bij een verkeerson geval zijn sinds kort verplicht de „bloed proef" te ondergaan, indien de politie re denen aanwezig acht te veronderstellen, dat de bestuurder onder invloed van alco hol is. Een weigering om deze proef, die door een arts moet worden verricht, te ondergaan is strafbaar. Deze maatregel is ingegaan op 1 september, nadat in het Belgische staatsblad de voorschriften wa ren bekendgemaakt voor de wijze, waar op het bloed dient tè worden afgenomen. In tegenstelling met Nederland heeft de wettelijke regeling van de „bloedproef" in België weinig principiële bezwaren ont moet. Bij de behandeling in het parlement werden destijds slechts drie stemmen te gen hat wetsontwerp uitgebracht en ont hielden acht volksvertegenwoordigers zich van stemming. Het aantal verkeersongelukken in Bel gië, waarhü met zekerheid werd vastge steld dat dronkenschap, zo niet de oorzaak dan wel een factor was, is de laatste jaren gestadig toegenomen. In 1951 bedroeg dit aantal 2.688 en in 1957 4.480. In 1959 daalde het aantal, on danks de toeneming van het totaal aan tal ongelukken, tot 4.032. Deskundigen schrijven dit toe aan het feit, dat de be handeling van het wetsontwerp in het par lement reeds preventief werkte. Vastge steld is, dat bijna driekwart van het aan tal ongelukken waarbij het gebruik van alcohol door de weggebruiker werd vast gesteld. gebeurt tussen zeven uur 's-avonds en drie uur 's nachts. Deskundigen verwachten, dat het aan tal in dronkenschap veroorzaakte ongeluk ken door de nieuwe maatregel aanzienlijk verder zal dalen. en alle „Mopedfahrer" die reeds geruime tijd een bromfiets hebben, zonder meer een rijbewijs geven, tegen betaling van drie mark. Afzet-kwestie Er gaan hier twee klachten tegen elkaar in. De bromfietsfabrikanten vrezen, dat hun nu nog stijgende afzet nadelig beïn vloed zal worden. Zij beweren, dat door de invoering van het rijbewijs, het exa men en de kosten het aantal bromfiet sers niet meer zo zal toenemen, als dat de laatste maanden het geval was. Zij ge loven, dat de politie ook bromfietsers zon der rijbewijs snel te pakken zal krijgen in het bijzonder jongelui, die met veel la waai des avonds de steden onveilig ple gen te maken. Men steekt in industriële kringen daarbij de hand in eigen boezem: de industrie heeft toegegeven, dat er te veel bromfietsen ontwikkeld zijn tot een kleine motorfiets met race-capaciteiten. De voorgeschreven verordening gaat vele automobilisten evenwel niet ver genoeg. Zij zeggen, dat het gevaar op de weg zal blijven bestaan: een schriftelijk examen met tien of twintig vragen en het zonder meer overhandigen van het rijbewijs aan „oude" bromfietsers noemen zij half werk. Het huidige stadsverkeer eist geen halve maatregelen, maar bromfietsers die „hun vak" verstaankortom, er is een strijd aan de gang tussen hen, wie dit alles te ver en anderen wie de maatregel lang niet ver genoeg gaat. KOPENHAGEN (Reuter-AFP) De 84-jarige dr. Albert Schweitzer heeft dins dag bij een plechtigheid te Kopenhagen de Deense Sonning-prijs van 100.000 kronen (ongeveer 50.000 gulden) gekregen voor zijn ziekenhuiswerk in Frans-Equatoriaal- Afrika. In tegenwoordigheid van premier Han sen werd hem de prijs in de universiteit van de Deense hoofdstad overhandigd. De deken van de theologische faculteit, prof. Sören Holm, noemde dr. Schweitzer in zijn welkomstrede „een heilige, een man die zijn gehele leven liefde en waarheid heeft gediend, maar op zijn eigen wijze". Premier Hansen bood dr. Schweitzer in de avond op het kasteel Christiansborg een diner aan, waarbij hij hem een bedrag van 50.000 kronen een deel van de op brengst van de vertoningen van een film over zijn werk in Afrika ter hand stelde. Het Sonning-fonds was in 1948 gesticht door C. J. Sonning, een Deense journalist, die een fortuin had gemaakt in de handel in onroerende goederen. Het fonds begon met een kapitaal van 1.700.000 kronen en de opzet was met de uitkeringen te begin nen wanneer 3.000.000 beschikbaar zou zijn. Leoni Sonning, de weduwe van de stichter van het fonds zette zijn zakelijke activiteit met groot succes voort en thans heeft het fonds de vereiste grootte be reikt. Op eigen initiatief echter heeft de weduwe Sonning reeds twee speciale prij zen verleend in 1950 kreeg Sir Winston Churchill 100.000 kronen en in mei van dit jaar ontving Igor Strawinsky 50.000 kro nen. Kandidaten voor de prijs worden aan bevolen door een of meer Europese uni versiteiten. De uiteindelijke keuze wordt gedaan uit een commissie van zeven Deen se professoren. De Sonning-prijs is een soort Nobel-prijs die alleen voor Europea nen bedoeld is en wordt verleend wegens eminente niet-materialistische prestaties. Tijdens schietoefeningen is op het ter rein van het artillerieschietkamp in Ol- debroek een heidebrand ontstaan waar bij honderd hectare bos en hei verloren zijn gegaan. De brand kon pas na uren blussings- werk gelokaliseerd worden. De brandwe ren van Oldebroek, Epe, Doornspijk, Apeldoorn en Heerde hebben het perso neel van het schietkamp geassisteerd bij de bestrijding van de brand. GENèVE (Reuter) Aartsbisschop Ia- covos, hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk in Noord- en Zuid-Amerika, heeft dinsdag in Genève verklaard dat zijn kerk „nooit zal deelnemen aan een gesprek met de r.k. kerk als dit niet uiteindelijk ten doel heeft ook de protestanten bij dit overleg te betrekken." De aartsbisschop gaf commentaar op de stappen, die zouden zijn genomen om tot een toenadering te komen tussen de or thodoxe en de r.k. kerk, hij zei dat het oecumenische patriarchaat van Constanti- nopel, waarbij de leiding van de orthodoxe kerk berust, officieel nog niets weet van de plannen, die door radio-Vaticaanstad zijn bekendgemaakt over een gesprek tus sen vertegenwoordigers van de r.k. en de orthodoxe kerk, dat het komende jaar in Venetië gehouden zou worden. De aarts bisschop voegde hieraan toe, dat het oecu menische patriarchaat geen plannen voor een dergelijk gesprek in overweging zal nemen voordat het officieel door het Va- ticaan is benaderd. Professor Doka stapte voort, onbewust van het gevaar, dat hem boven het hoofd hing. Zodra hij de hoek omsloeg, sprongen plotseling de twee boeven op hem toe. „Je geld of je leven!", siste de grootste rover hem toe, terwijl hij de verschrikte professor Doka stevig bij zijn kraag greep. Professor Doka was hevig bntdaan. Hij probeerde zich los te wringen, maar die grote kerel was zo sterk, dat de arme geleerde niets in te brengen had. „Stribbel nou maar niet tegen, meneertje!" zei de kleine. „Geef op je portefeuille!" 38—39 TOKIO (UPI) Tot dusver zijn na de wervelstorm in Japan al 2.964 doden ge borgen. Er worden nog 2.964 mensen vermist en het aantal gewonden is 9.343. Zeker 1.225.000 mensen zijn dakloos. Alleen in de stad Nagoya zijn duizend doden gevallen. De stad staat nog onder water, en een honderdtal kleine boten verzorgt er de distributie van voedsel en geneesmiddelen. Vele vermisten zullen ongetwijfeld nooit worden gevonden. Het woedende water heeft talrijke mensen meegevoerd naar open zee. Nagoya, een stad van twee miljoen in woners, werd tijdens de oorlog door Ame rikaanse bombardementen vrijwel geheel verwoest. De wederopbouw vergde veel tijd, maar voor de ramp was Nagoya een der modernste steden van Japan. Zaterdag kwam de ramp over de stad. Zondag was het prachtig helder weer, maar de volgende dag begon het te rege nen en de misère en het lijden van de- daklozen werden zo mogelijk nog erger. LOS ANGELES (UPI) De zesendertig- jarige Caryl Chessman, die in mei 1948 ter dood is veroordeeld op zeventien be schuldigingen van ontvoering, aanranding en beroving, heeft weer een ronde ver loren in zijn reeds elf jaar durende strijd om aan de gaskamer van Californië te ontsnappen. Opperrechter Walter R. Evans heeft geweigerd het verzoek van Chess man te behandelen om een gerechtelijk bevel krachtens hetwelk een stenodeskun- dige benoemd werd om notities van grif fier Ernest R. Perry uit te werken, onge daan te maken. Evans zeide dat hem juris dictie ontbrak om het verzoek van Chess man te behandelen, daar het opperste ge rechtshof van Californië zich er reeds bij ken. De executie van Chessman is onlangs vastgesteld tegen 26 oktober. Chessman heeft de strijd echter nog niet opgegeven. Hij heeft het opperste gerechts hof van Californië verzocht te gelasten dat de oorspronkelijke notulen van zijn proces in 1948 en van zijn verhoor verleden jaar over de oorspronkelijke notulen, op staats kosten naar het Amerikaanse opperste gerechtshof zullen worden gezonden. Chessman zeide dat hij thans een beroep bij het Amerikaanse opperste gerechtshof voorbereidt. Volgens een krant in San Francisco heeft Chessman aangeboden een proef met „waarheidsserum" te ondergaan, om te laten vaststellen of hij al dan niet schuldig is aan de misdaden voor welke hij is ver oordeeld. Het duurde enkele dagen eer de hulpac tie op gang kwam. Maar toen hadden dysenterie en uitputting al talrijke slacht offers geëist. De Japanse regering heeft 27 miljoen dollar (ongeveer 100 miljoen gulden) be schikbaar gesteld voor kleding, drinkwa ter en voedsel voor de getroffenen. Orkaan in V.S. CHARLESTON (UPI) Een orkaan, waarin windsnelheden van 215 km per uur zijn gemeten, heeft met hevige slagre gens en springtijen de Amerikaanse kust bereikt in de staat South Carolina. (Reuter) De Amerikaanse marine had vergeefs geprobeerd met een raket overzichtfoto's van de orkaan te verkrij gen. De neuskegel van de raket, waarin het fototoestel was ondergebracht heeft men niet teruggevonden. (AFP) Ten zuiden van Charleston zijn twee mensen om het leven gekomen, één van hen doordat hij in aanraking kwam met een gebroken hoogspannings kabel. De ander werd met zijn auto door de wind, die een snelheid van 225 km per uur had. de lucht ingeslingerd. PORTE ALEGRE (AFP) In de Bra ziliaanse staat Rio Grande do Sul zijn de afgelopen dagen 115 mensen om het leven gekomen als gevolg van overstromingen en grondverschuivingen, die veroorzaakt zijn door aanhoudende zware regenval. Het plaatsje Candelaria is het zwaarst getroffen. Er zijn daar tenminste 75 doden. Het regent al bijna een maand onafge broken in deze staat. Op de Mariniersweg te Rotterdam is de 82-jarige pater H. L. Vermeulen uit het Redemptoristenklooster door een tram aangereden, toen hij plotseling van de vluchtheuvel bij een halte stapte. Hij werd zeer ernstig gewond en is korte tijd later in een ziekenhuis overleden. In een ziekenhuis te Amersfoort is de 23-jarige lijnwerker van de Nederlandse Spoorwegen L. Kroon uit Nijkerk overle den die maandagmiddag op een onbewaak te overweg bij Soest door een trein werd aangereden. Op het stationsemplacement te Venlo is de 31-jarige S. G. W. van O. uit Eist tus- twee gelegenheden over heeft uitgespro- sen twee wagons bekneld geraakt. Hij was 1/ün ovonnfiü iron Phoecmon io r\r\ 1 or-» etc* nn clorf LT14 «Uti. i7l op slag dood. Hij verrichtte ter plaatse werkzaamheden voor een Rotterdamse firma. In Uffelte (Dr.) slipte het elfjarig zoontje van de rijwielhandelaar A. Vos met zijn fiets, waardoor de jongen met het hoofd op een stenen paaltje viel. Tijdens zijn overbrenging naar het Diakonessenhuis te Meppel is hij overleden. Langs de Dedemsvaart te Lutten (Ov.) is het levenloze lichaam van de 32-jarige Martha Scholten uit Lutten aangetroffen. Zij was 's avonds uitgegaan en toen zij omstreeks drie uur in de ochtend nog niet was thuisgekomen ging haar vader op on derzoek uit. Er zijn aanwijzingen dat zij door een passerende auto is aangereden en voorover met het hoofd in het water is <"wallen waardoor zij verdronken is. Klachten. De beroemde Russische componist Dmitri Sjostakovitsj heeft in een brief aan het partij-orgaan Pravda over de Russische grammofoonplatenindustrie ge klaagd. De componist constateert dat de goede kwaliteit die in de Sovjet-Unie met de platen bereikt is, vermindert wanneer de platen in massaproduktie komen in de fabrieken. De platen worden op smakeloze wijze verpakt. De hoezen zijn van pak papier van vaal-grijze kleur. Bij elkaar behorende platen worden niet gebundeld. De fabrieken bekommeren zich er niet om symfonieën of opera's af te leveren in keurige albums met beschrijvingen, zoals in de wereld de stelregel is. Geen Bruckner-afdeling. Het comité, dat de oprichting van een Nederlandse Bruckner-afdeling van de te Wenen ge vestigde Internationale Bruckner Gesell- schaft voorbereidde, heeft zijn werkzaam heden gestaakt wegens de te geringe be langstelling. Schilderij ontdekt. Het personeel van het Groeninghe-museum in Brugge heeft op de achterzijde van een Duits schilderij uit de vijftiende eeuw nog een schilderij ontdekt, een voorstelling van de heilige Dorothea. Tijdens een hergroepering van de schilderijen kwam men tot de ontdek king, dat een werk van de Duitse meester Blücher, „Calvarië" geschilderd was op de verkeerde kant van het doek. Aan de ach terkant vond men toen de afbeelding van de heilige Dorothea. Er wordt nu een on derzoek ingesteld naar de maker. Piano-recital. Op vrijdag 2 oktober geeft de pianist Pierre van Overbeeke een recital in de tuinzaal van het Concertge bouw. Hij zal werken ten gehore brengen van onder meer Bach, Mozart, Grieg, Tu- rina en F. A. Albéniz. Aanvang 20 uur. Daniel Wayenberg. De pianist Daniel Wayenberg vertoeft sinds enige weken in Zuid-Afrika voor een langdurige tournee van concerten en recitals. De Zuidafri- kaanse pers besteedt hier veel aandacht aan en in uitvoerige recensies wordt Wayenbergs spel in lovende en veelal op getogen bewoordingen geprezen. Na de Paganini-variaties van Rachmaninof en het derde pianoconcert van Prokofjef, ge speeld te Durban met het plaatselijk or kest onder leiding van Frits Schuurman, de vroegere dirigent van het Residentie Orkest, werd hem een geestdriftige ovatie gebracht. Advertentie 6. Ja, zei ze ten slotte. Ik kan het u beter ronduit zeggen. Als u er zelf achter zou komen zou u waar schijnlijk denken dat wij iets te verbergen hebben. En mijn man is een door en door integer mens, hoewel Vinh Don kans heeft gezien vat op hem te krijgen. Waar ging het eigenlijk om? Het had niets te maken met deze moord en wat ik er van weet is te weinig om u ook maar enigszins van nut te kunnen zijn. Zij dacht een ogenblik na. Hij zag haar rillen en een uitdrukking van vage verwondering verscheen in haar afwezige blik. Duchemin voelde dat het contact tussen hen verbroken dreigde te worden, zonder dat hij be greep wat daarvan de oorzaak kon zijn. Ik geef u mijn erewoord, mevrouw, dat de Franse politie geen onbescheiden onthullingen aan derden doet. Maar zij beschikt over bekwame krachten, ant woordde zij kort en bijna nijdig. Ik begrijp niet wat mij beweegt u inlichtingen over mijn persoonlijk leven te verstrekken. Niets ver plicht mij daartoe. In het geheel niets. Ik ben niet gewend mijn moeilijkheden met vol slagen onbekenden te bespreken. Daarvan ben ik overtuigd. Bovendien verspil ik uw kostbare tijd. Dat ben ik niet met u eens. Ik begrijp niet wat mij bezield heeft. Dat begrijp ik uitstekend. Is dit als grap bedoeld? Allerminst. Toch leek zij de indruk te hebben dat hij om haar lachte. Geprikkeld en kwaadaardig riep zij: Is het soms de invloed van uw vakbekwaamheid? Van uw intelligentie? Dat stellig niet Maar hoe hebt u mij hiertoe dar gekregen? Ik zou niet graag nog eens een kwalijke indruk bij u wekken. Ik ben er tegen bestand. Zeg het maar. Uitstekend. Het is inderdaad ongewoon, mevrouw, dat een beschaafde en verstandige vrouw, die over uw intelligentie en manieren beschikt, er toe overgaat per soonlijke geheimen te onthullen. Speciaal wanneer zij dat doet ten overstaan van een politieman, die helaas niets heeft nagelaten om haar tegen zich in te nemen. Ik ben er daarom van overtuigd, dat u zich, ondanks uw schijnbare zelfbeheersing, uiterst onzeker voelt. U verkeert in angst, mevrouw, u ziet geen uitweg meer. En wel om een voor de hand liggende reden. En die is? U bent in feite bang, dat uw man Vindon heeft ver moord. Dat was uw eerste gedachte toen ik u met... met het bewijsmateriaal confronteerde. U bent in een soort paniek geraakt en daardoor voelde u zich tegen over mij onzeker. U bent begonnen met de heer Daï Do in een gunstig daglicht te stellen. U hield daar plot seling mee op, haast midden in een zin. En waarom? Omdat u tot uzelf kwam en u een omstandigheid her innerde, een bijkomstigheid, die uw man van alle schuld zal ontlasten. Iets waaraan u aanvankelijk niet gedacht had. U bent dus niet bang meer voor mij, u voelt u niet meer verplicht mij te vriend te houden. En daarom zet u mij weer op mijn plaats. Mevrouw Daï Do leek niet onder de indruk van zijn uiteenzetting te zijn gekomen. Maar zij bleef lang ge noeg zwijgen om hem tot de overtuiging te brengen dat hij raak geschoten had. Dergelijke aanvallen op goed geluk, dergelijke lis ten hebt u daar gewoonlijk succes mee? Vaak wel, mevrouw. Ditmaal dan toch niet. Mijn man heeft Vindon on mogelijk kunnen vermoorden en wel om verschillende redenen, waarvan één al afdoende is. Noem mij die, al was het alleen maar om dit onderhoud te kunnen beëindigen. Hij is niet in Parijs. Juist zijn onverwacht ver trek heeft mij verleid Vinh Don te bellen. Ik heb een tocht van een paar dagen gemaakt om kastelen langs de Loire te bekijken. Toen ik vanmiddag thuis kwam, lag er een briefje van mijn man op mij te wachten. Zij haalde een verkreukelde brief uit haar zak. Er staan een paar strikt persoonlijke passages in, ik zal u voorlezen wat voor u van belang kan zijn. De brief is op eergisteren gedateerd 16 oktober, en niet al te lang. Mijn man schrijft, dat hij grote haast had. Hij wilde aan het gare du Nord de sneltrein naar Antwerpen halen, hij had al een kaart. Dit zal ik u voor lezen: Je begrijpt zelf niet, hoezeer je gelijk hebt gehad met betrekking tot die schurk. Maar hij heeft mij in zijn macht. Ik weet overigens dat ik niet meer heb ge daan dan het gros van de behoorlijke lieden, die hun bezit trachten te redden. Bovendien ben ik er dan nog toe overgegaan om jou het nodige te verschaffen, wan neer ik verplicht zou zijn te verdwijnen, zoals te voor zien was. Wanneer ik een gewoon burger was, zou men mij hoogstens een boete hebben opgelegd en meer niet. Maar ik ben diplomaat en men beschouwt mij als de rechterhand van onze grote Syngman Rhee. Ik loop dus niet alleen gevaar mijn diplomatieke carrière verwoest te zien, maar ook onze regering te compromitteren door een schandaal, dat men stellig niet zou nalaten toe te schrijven aan een kliek verwerpelijke sjacheraars en wel juist op het ogenblik, waarop er over het lot van ons land wordt beslist. Die schurk heeft mij pas voor gesteld hem het grootste deel van onze middelen in handen te spelen onder bedreiging het schandaal we reldkundig te maken. Als ik verdwijn grijpt hij echter in het luchtledige. Hij zal er geen belang meer bij heb ben in deze mesthoop te gaan roeren, en niemand zal meer op hem letten. Ik verdwijn dus volledig. Ik heb moeite gedaan de funktie, die ik een maand geleden heb geweigerd, nu nog te krijgen en ik ben daarin geslaagd. Zoals wij voor dit geval hadden afgesproken, lieve Vera, doek jij onze woning in Parijs op en je wacht op mij bij mijn oom Tienh in Hong-Kong. Ik heb hem ge schreven dat je over een paar maanden zult aankomen.. Wat er nog volgt is alleen voor mij van belang, commissaris. U houdt mij mijn bescheidenheid ten goede, maar wat is dat voor een functie, waarover uw man schrijft? Vera Daï Do moest heel lang nadenken, eer zij ant woordde: Het ging om een vertrouwenspost bij Tsjang-Kai- Tsjek. De leider van nationalistisch China, die naar Formosa is uitgeweken en daar de strijd tegen.. (Wordt vervolgd) UW HAAR IS UW KROON' EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. C. 3. OERLEMANS Med. gedipl. haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF. 40589 Concertgebouw: Donderdag 20.15 uur: concert van COV „Door Zang Vriendschap" en N.Ph.O. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Ne derlands Ballet. Donderdag 20 uur: Char lotte Kohier met „Olivia". Minerva Theater: Vandaag 20 uur: Bal let Salaz. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Die glück- lichste Frau der Welt", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Al Capone, dic tator van de onderwereld", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tiger Bay", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Ro- marei, het meisje met de groene ogen", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Het uur der schande", 18 jaar. Minerva Theater: Donderdag 20.15 uur: „Das Wirtshaus im Spessart", alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14 en 19.30 uur: ,Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14.30 uur: „Muiterij in de Zuidzee", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The captains table", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Mevrouw komt niet thuis van avond", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Het is feest vandaag", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN „In Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rein Dool. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 oktober op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Erika Visser. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 25 sep tember).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5