Vrijere ontwikkeling van de maatschappelijke krachten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Aankondiging van topconferentie BELGISCHE VOORSTELLEN TER BESPOEDIGING VAN EUROMARKT SCHILDER ZELF MET Het grote debat DOEL VAN KABINET-DE QUAY: Meer persoonlijke verantwoordelijkheid Bingo was Bobby niet Postbeambte gewond door kogel uit postpakket Nachtvorst E sper ant o-cursus STUURT NOG GEEN GELD De grafische C^O's Voorlopig akkoord bereikt Marconist van de „Utrecht" verdacht van moord In de krant van heden: Het woord is aan 74e JAARGANG No 71 DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 304e JAARGANG No 223 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze parlementaire redacteur) „Men moet niet alle heil venvachten van de overheid", zei minister-president De Quay gisteren aan het slot van de algemene beschouwingen der Tweede Kamer over het regeringsbeleid. „Het nieuwe kabinet hecht er juist grote waarde aan de maatschappelijke krachten' tot hun recht te doen komen en de burgers van alle groeperingen zoveel mogelijk kansen te geven tot het dragen van verantwoordelijkheid. Wij willen de burgers niet bevoogden, maar hen in hun menselijke waarde laten en ruimte geven voor persoonlijk initiatief. Door deze nieuwe koers wordt de onderlinge solidariteit niet bedreigd, zoals de P.v.d.A. vreestwant de overheid heeft niet het alleenrecht van de solidariteit, die zich in vrijheid moet kunnen ontplooiien. Alleen waar zij tekortschiet, moet de overheid ingrijpen", aldus prof. De Quay. „Kloof niet verdiepen" „Over enige jaren", aldus de minister president, „ben ik niet bang voor een ver gelijking van onze daden met die uit het verieden. Het kabinet, dat nu pas ruim vier maanden bestaat ,is er niet op uit de kloof tussen socialisten en niet-socialisten te verdiepen, want het ziet als zijn taak het behartigen van de algemene belangen. Het kabinet is niet voornemens zich met een bepaalde benaming, zoals christelijk- sociaal, te versieren. Maar wie een christelijk-sociaal beleid voorstaat, zal in het beleid wezenlijke elementen vinden die hem dierbaar ?ijn". Prof. De Quay sprak tenslotte het ver trouwen uit dat het nieuwe beleid ten slotte ook bij de P.v.d.A. meer begrip zal ontmoeten, hetgeen alleen maar verheu gend zou zijn omdat ons volk voor grote opgaven is gesteld. De nieuwe koers van het kabinet-De Quay ondervond nog allerminst instem ming bij de heer Burger (P.v.d.A.). „Wii zullen", zei hij, „de activiteiten van het kabinet critisch blijven volgen. Wij ver wachten er nauwelijks enig goeds van „Het is hem niet". In deze teleurgestel de kreet van de familie C. W. J. Meken- kamp uit de Pres. Krugerstraat in IJmui- den ontlaadde zich de spanning rondom 't hondje Bingo aan boord van het passa giersschip „Johan van Oldenbarneveld" van de stoomvaartmaatschappij Neder land. Zes man sterk, ook oma van 88 jaar, was de familie donderdagmorgen naar Amsterdam getrokken waar de „Johan" omstreeks negen uur aankwam. De reis van JJmuiden naar Amsterdam was ech ter tevergeefs geweest, want Bingo was Bobby niet. „Maar Bingo is even lief en leuk", was de mening van de Meken- kamps. Zij willen de verstekeling Bingo wel adopteren, maar. er zijn meer liefheb bers. Voorlopig heeft gezagvoerder P. A. de Groote zich weer over de hond 'ont fermd, echter niet nadat het dier gewillig had geposeerd voor persfotografen en televisiemensen. De onderzoekingen naar Bobby worden voortgezet. Woensdagavond is de postambtenaar F. de B. uit Monnikendam bij zijn werk zaamheden in de afdeling pakketpost op het Centraal Station te Amsterdam door een kogel in de buik getroffen. De kogel, een scherpe patroon, bleek afkomstig te zijn uit een geweer, dat als pakketpost uit Amsterdam was verstuurd met be stemming Breda. Toen de beambte het bewuste pakket in een der zakken wilde deponeren, ging het schot af. Het slacht offer werd eerst naar het Binnengast huis vervoerd, vanwaar hij later naar een ziekenhuis in Purmerend werd overge bracht. De kogel schijnt geen vitale or ganen te hebben geraakt. Daar het verboden is, geladen vuurwa pens te verzenden, is tegen de afzender proces-verbaal opgemaakt. Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. voor het Nederlandse volk. Misschien kunnen we er alleen van leren hoe het niet moet". Zijn conclusie uit het politieke debat over het algemene regeringsbeleid was „verwondering dat het kabinet er zo weinig van terecht brengt als in feite het geval is". De grote meerderheid van de Tweede Kamer is het kabinet-De Quay echter ook nu weer welwillend tegemoet getreden. Namens de K.V.P.-fractie verklaarde prof. Romme dat hij de ombuiging van het be leid in de richting van meer vrijheid voor de maatschappelijke krachten toejuicht, indien daarbij ook wordt gedacht aan de georganiseerde maatschappelijke krach ten. De heer Tilanus (C.H.U.) sprak de hoop uit dat het kabinet in de geest van de slotverklaring van de minister-presi dent zal voortgaan en ook de heer Bruins Slot (A.R.) zei dat de rede van de mi nister-president een reden temeer was om het kabinet welwillend tegemoet te treden. „Wij zijn met het kabinet voor het ogenblik tevreden", verklaarde eveneens prof. Oud (V.V.D.). „Of het zo blijven zal, weet ik niet. Het is pas vier maanden aan het werk en ik geef het liever meer tijd alvorens er een oordeel over te vellen". Daarom had hij de heer Burger een beetje beklaagd met zijn snelle veroordeling van het kabinet. Maar prof. Oud kon be grijpen dat het voor de heer Burger moei lijk was de juiste houding te vinden om als leider van de oppositie op te treden. „We hebben allebei moeten overschakelen ik van oppositie naar woordvoerder van een aan de regering deelnemende partij". Mr. Burger: „Ik maak u miin compli menten hoe u dat gedaan hebt". Prof. Oud: „Het is jammer dat ik u niet hetzelfde compliment kan maken. Ver keerd is het vooral geweest, te zeggen dat de oppositie alleen loyaal kan zijn als het kabinet loyaal is tegenover de oppositie, want het is niet waar dat het antwoord van de minister-president niet loyaal zou zijn geweest". Mr. Burger: „Het was volstrekt onbe vredigend. Ik heb er geen goed woord voor!" Onbevredigend hadden de heren Oud (V.V.D.), Bruins Slot (A.R.) en Tilanus (C.H.U.) alleen het antwoord gevonden over het voorgenomen landbouwbeleid. Zij drongen er on aan overleg te nlege^ met het Landbouwschan alvorens de garantieprijzen vast te stellen. De datum voor dat overleg is reeds vastgesteld, antwoordde prof. De Quav die uit het algemene politieke debat de overtuiging had gekregen dat de regering op een ruime steun mag rekenen voor haar beleid. „De opmerkingen van de oppo sitie", zei hij, „hebben ons niet geschokt". (Zie voorts pag. 3) De aanmeldingen tot deelneming aan onze Esperanto-cursus stromen in groten getale binnen. Wij verwachten nog vele formuliex-en en briefkaarten voor de sluitingstermijn van a.s. zater dag, doch wij willen met nadruk aan de belangstellenden verzoeken NOG GEEN GELD TE GIREREN OF AAN ONZE LOKETTEN AAN TE BIEDEN. Deelnemers krijgen te zijner tijd be richt over de wijze, waarop de betaling van het woordenboekje zal worden ge regeld. Bepaalt u dus voorlopig uit sluitend tot het zenden van een mede deling van belangstelling. Redactie LONDEN (UPD De eerste minister van Engeland Harold Macmillan heeft ont huld dal een overeenkomst voor een Oost- West topconferentie voor de deur staat en dat een datum „binnen enkele dagen" zal worden vastgesteld. Hij deelde dit mee op een verkiezingsvergadering woensdag avond, aan het eind van zijn tournee door Schotland. Men verwacht een gelijktijdige aankon diging van de conferentie in de vier hoofd steden tegen het midden van de volgende week. Hoewel er geen definitieve aanwij zingen zijn wanneer de conferentie zal worden gehouden, menen sommigen te kunnen afleiden dat het eind november begin december zal zijn. De tekenen wijzen erop dat de topcon ferentie zal worden voorafgegaan door een bijeenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken van de Grote Vier om een ontwerpverdrag voor een interim-rege ling van het Berlijnse vraagstuk voor te bereiden. Vertegenwoordigers van de mi nisters van buitenlandse zaken van de Grote Vier zouden wellicht de voorberei dende regelingen voor laatstgenoemde bij eenkomst kunnen treffen. Twee dames uil Haren en de 48-jarige heer v. d. H. uit Soest zijn woensdag middag gewond hij een auto-ongeluk op Rijksweg 12 ter hoogte van de Bal- lastmaatschappij te Utrecht. De heer v. d. H. reed in de richting Arnhem achter twee vrachtauto's, die elkaar aan het passeren waren. Toen de inhalende vrachtwagen plotseling hevig remde en daardoor de heer v. d. H. dwong hetzelfde te doen, verloor deze de macht over het stuur, schoot door de scheidingsheg heen op de linkerrij baan en botste daar tegen de uit tegen overgestelde richting komende auto. De foto laat zien hoe de heer v. d. H. bij de wrakstukken van zijn wagen een voorlopig kort verhoor onderging, ter wijl de geneeskundige dienst zijn ge broken been spalkte. Naar van welingelichte zijde in Brussel wordt vernomen zal de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, op; de vergadering van de ministerraad van de E.E.G. in de tweede week van oktober een aantal voorstellen indienen, die niet alleen tot doel hebben het bereiken van de gemeenschappelijke markt te bespoedigen, maar ook de rationalisatie van de Europese instellingen. De voorstellen van de Belgische minister zouden de volgende vier punten betreffen: 1. Bespoediging van de procedure, zoals deze in het verdrag van Rome wordt voor geschreven ter bereiking van de volledige gemeenschappelijke markt. 2. Rationalisatie van de Europese instel lingen. 4. Het afwijzen van het Frans-Italiaanse plan tot instelling van een politiek secre tariaat van de zes landen. 4. Gecoördineerde hulp aan de onder ontwikkelde gebieden door de landen van de Europese gemeenschappen. Minister Wigny zou de verwezenlijking van de gemeenschappelijke markt willen bespoedigen door de bepaling uit het Ver drag van Rome te schrappen, die de mo gelijkheid opent de eerste etappe van vier jaar waarin de douanetarieven en contin- genteringen gedeeltelijk worden afge schaft te verlengen, indien daartoe de be hoefte bestaat. Deze eerste etappe eindigt op 1 januari 1962. Op deze datum zullen met tussenpozen van achttien maanden de tarieven in totaal met dertig percent zijn verminderd. Voorts zou het Belgische voorstel inhouden de twee daarna vol gende etappes te verminderen tot twee jaar, zodat de handelsbarrières tussen de Premier Kroesjtsjev is rvoensdag in Peking aangekomen, ivaar hij de vie ring van het tienjarig bestaan van de „Chinese volksrepubliek" bijwoont. Op het vliegveld van Peking werd de Rus sische staatsman begroet door Mao Tse Toeng. (Telefolo ANP) (Zie ook pag.13) zes landen niet in januari 1970 zoals op zijn vroegst in het E.E.G.-verdrag wordt voorzien maar reeds in januari 1966 volkomen tussen de zes Euromarkt- landen zouden zijn opgeruimd. De politieke consultatie tussen de „zes" zou minister Wigny niet wensen te leiden via een afzonderlijk daartoe te stichten secretariaat, maar via de Europese As semblee, waarvoor de ministers zich moeten verantwoorden. Na afloop van de besprekingen die gehouden zjjn tussen het College van Rijksbemiddelaars en vertegenwoordigers der werkgevers- en werknemersbonden in de grafische branche, is het volgende communiqué uitgegeven: „Het Centraal Bureau 'voor de Grafische Bedrijven maakt bekend, dat wederom een bespreking heeft plaats gehad over de drie grafische C.A.O.'s tussen het College van Rijksbemiddelaars, en de vertegen woordigers der werkgevers- en werk nemersorganisaties en waarin ondermeer is gebleken, dat het College bereid is de overeengekomen verhoging van lonen en salarissen, inclusief de verwerking der huurcompensatie 1957, alsmede de invoe ring der arbeidstijdverkorting (deze laatste met ingang van 1 januari 1960) goed te keurenr Het totale resultaat, waaronder ook enige punten van secundaire aard (bij voorbeeld de loonsverhoging in twee etap pes voor vrouwen) waarmede het College zich op grond van de „algemene aan wijzing" niet kon verenigen zal op korte termijn aan de bestuursinstanties dei- werkgevers- en werknemersorganisaties ter goedkeuring worden voorgelegd", al dus het communiqué. Om tot dit resultaat te komen, hadden de Rijksbemiddelaars eerst van ongeveer acht uur tot kwart over tien vergaderd in een pand aan het Emmapark. Toen be gaven ze zich naar Economische Zaken schuin aan de overkant waar de ver tegenwoordigers van het Centraal Bureau van half negen af hadden gewacht. Zowel de eerste als de laatste groep hulde zich voor de aanvang van de besprekingen in een absoluut stilzwijgen. Om kwart over twaalf verliet de voorzitter, mr. Berger, de besprekingen. Pas om half twee waren de besprekingen ten einde met het ver melde resultaat. NEW YORK (ANP) De rechter commissaris van Boston (V.S.) heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen een dertigjarige, in Utrecht wonende mar conist van het vrachtschip „Utrecht' van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, wegens verdenking van moord op de 23- jarige gescheiden Lynn Kauffman. De marconist is ingesloten in Brook lyn, New York. Het slachtoffer verdween op 18 septem ber van de „Utrecht". Haar stoffelijk overschot werd later verminkt in de ha ven van Boston gevonden, waar de „Utrecht" aangelegd had op de laatste etappe van een reis uit het Verre Oosten. De politie van Boston ondervroeg vier le den van de bemanning. Een van de sporen die men volgde, was het verhaal over een romance lussen de marconist en de 23- jarige vrouw. Met het oog op de dreigende staking in de Amerikaanse havens zal de Utrecht, die nog steeds in New York ligt, uitvaren zodra er een nieuwe marconist is aange worven. De gearresteerde marconist is in Brook lyn voor de rechter geleid. In de beschul diging die tegen hem is uitgebracht wordt gezegd, dat hij Lynn Kauffman mishan deld en vervolgens in de haven van Bos ton over boord heeft gegooid. Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST S1KKENS-TJALLEMA PRODUKT pag. Tweede Kamer 1, 3 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Ttoch is het zo 2 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld 3 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Bonn tevreden 11 Nederlands Instituut in Turkije.. 11 Nieuw-Guinea 11, 15 Engelse verkiezingen 13 Kroesjtsjev in Peking 13 Feuilleton15 Radio en Televisie 15 Agenda 15 Zie Boven 17 Nieuwe secretaris-generaal 17 Onderwijs in nieuwe banen 21 Beurs 21 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER-EN-TWIN IG PAGINA'S Voltaire Men kan slechts trouw zijn aan dat gene wat het innerlijk verbindt; opge legde trouw is de grofste ontrouw. Men kan stellig niet zeggen dat de „al gemene politieke beraadslagingen" van de Tweede Kamer deze keer erg „algemeen" waren. Tenminste niet in die zin dat zij voornamelijk, of ook maar voor een groot deel, gewijd zouden zijn geweest aan het algemene politieke beleid van de huidige regering. Er is veel over bepaalde onder delen van dat beleid gesproken, maar be halve in een enkele opmerking van de heren Oud en Romme en in een enkele hatelijkheid van de heer Burger is het algemene karakter van dat beleid bij de beschouwingen van de fractieleiders eigen lijk niet ter sprake gekomen. Zij vonden misschien, dat er dit voorjaar naar aan leiding van de regeringsverklaring al ge noeg over was gezegd; maar ook toen is het beslist niet al te veel geweest. Gelukkig heeft minister-president De Quay zelf zich de gelegenheid niet laten ontgaan, nog iets zij het dan heel in 't kort over het algemene beleid te zeggen. Hij heeft daarbij de betiteling „christelijk-sociaal" voor dat beleid afge wezen, maar tegelijk erkend dat er wel wezenlijke christelijk-sociale elementen in te vinden waren. Waarschijnlijk voelt de premier er weinig voor dat er een etiket, van welke aard ook, op de nog altijd vrij nieuwe regering wordt geplakt en boven dien is „christelijk-sociaal" een ietwat vage term, maar toch is dat misschien de term die de ethische grondslag, waarop de politiek van dit kabinet berust, het best benadert. De nadruk, die prof. De Quay legde op het menselijk recht tot het dragen van eigen verantwoordelijkheid en het ver wezenlijken van eigen initiatief, maar te gelijk op de noodzakelijkheid van de best mogelijke sociale voorzieningen, was een duidelijke aanwijzing in die richting. Hij versterkte die nog door zich wars van bevoogding van de burgerij te tonen en te verklaren dat de regering er juist naar streeft, de maatschappelijke krachten meer tot hun recht te laten komen. Die laatste opmerking was een weer klank van hetgeen de heer Oud had ge zegd over „ombuiging van de lijn van het regeringsbeleid in de richting van de maatschappelijke krachten". Dat de heer Romme, nog wel een partijgenoot van de minister-president, het nodig vond om aan zijn instemming met deze gedachte het voorbehoud te koppelen dat het daarbij diende te gaan om de „georganiseerde" maatschappelijke krachten, wijst er wel op dat de opvattingen op dit gebied niet helemaal parallel lopen. Of hieruit voort vloeit, dat van het kabinet-De Quay, be halve de gedifferentieerde loonvorming, ook een gedifferentieerde beleidsvoering moet worden tegemoet gezien, valt natuur lijk nog niet te zeggen. Maar te hopen is het zeker niet. Wel is nu reeds duidelijk, dat prof. De Quay het niet gemakkelijk zal hebben met een gehaaide politicus als mr. Burger als zijn voornaamste tegenstander. Dit bleek al dadelijk daaruit dat de premier voor zijn vriendelijk-bedoelde opmerking, dat de oppositie zich tot dusver loyaal had getoond, door de leider van die oppositie beloond werd met de gesnauwde repliek dat de regering zélf niet loyaal was op getreden. Misschien heeft prof. De Quay hieruit geleerd, dat het gebaar van de uitgestoken hand in de richting van de tegenstander wel nobel kan zijn maar niet altijd het gewenste effect heeft en daarom politiek helaas zelden aanbevelenswaar dig is. In elk geval zal hem al wel gebleken zijn, dat de Tweede-Kamer-fractie der P.v.d.A. van plan is, bij haar bestrijding van deze regering grof geschut te gebrui ken. Zij heeft de kwestie van de Lauwers- zee tot een grote politieke zaak opgeblazen, ze is hevig gaan wroeten in het „drum und dran" van het zoeken naar een nieuwe minister van Defensie en ze heeft zelfs meer woorden aan de Spaanse dictator Franco gewijd dan de communist Paul de Groot aan diens kameraad Kroesjtsjev. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat deze kwesties althans de eerste en de laatste ervan de aandacht van de Kamer niet ten volle waard zijn, maar de heer Burger heeft ze wel in zeer grote mate als propa- ganda-materiaal gebruikt. En als Map op de vuurpijl kwam zijn mededeling, dat hij vond „dat het kabinet er zo weinig van terecht brengt". Slechts vier maanden na de formatie (en dan nog zomermaanden, waarin de ambtenarenvakanties een niet geringe handicap vormen), was dit wel een heel voorbarige conclusie. Maar een zo vinnige oppositie kan het nuttige effect produceren dat de regering op haar qui-vive blijft en tot grotere krachtsinspanning wordt aangezet. En als dat het resultaat is, kunnen we er vrede mee hebben. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1