Omgeving van Sibil herbergt een zeer interessante flora en fauna Zouden maan- en marsbewoners christenen zijn of niet? Opbrengst rijksmiddelen Fatale bekerplanten, allerlei „aangepaste" kikkersoorten en een mooie boomkangoeroe Ontvangsten gestegen Amsterdamse Beurs VRIJDAG 2 OKTOBER 1?5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 25 Dieren genoeg Slangenangst „Neder Weser" te water gelaten Ongeval bij Hoogovens Theologische discussies in Vaticaans zveekblad ,Alle mogelijkheden ZOAVO wil UNO-controle in Laos bestendigen Prinses Margaret gouver neur-generaal van Australië Noorwegen zal zich niet aan sluitingsdatum houden Saneringsprogramma Besprekingen over het loonheleid De beurs van gisteren SIBIL - 15 augustus - De flora en fauna, die we hier hebben aangetroffen, is alle aandacht waard. Men ziet er al heel wat van, wanneer men hier in de omgeving van het bivak een wandelingetje maakt. Zoals ik vroeger al schreef, ligt ons !<amp op een heuvel, die door de Sibillers Mabilabol wordt genoemd en die een onderdeel van een rivierterras vormt. Daarachter liggen de eerste heuvels van het Oriongebergte. Het beeld van ons kamp wordt beheerst dooi de araucaria's, verwanten van de kamerdennetjes, die men in Nederland wel in een pot in de huiskamer heeft staan. Hier noemen wij het zonder meer dennen en voor kamerplanten zijn zij bepaald niet geschikt. De slanke stam men zijn twintig meter hoog en de korte zijtakken verhogen de indruk van slankheid nog erg. De takken zijn bezet met stevige, korte, stekelige naalden. De kegels, zo groot als een flink kippeëi, dragen korte gebogen stekels. In de omgeving van onze barakken heeft men de araucaria's laten staan, want het zou zonde zijn geweest om het beeld van de hoog boven onze huizen oprijzende bomen te verstoren. Wat verder van het kamp zijn er vele gekapt om als bouw materiaal gebruikt te worden. De schors in grote lappen van de stammen gescheurd," is redelijk goed bruikbaar als dakbedekking. Naast de araucaria's vormen beuken een belangrijk bestanddeel van het bos om ons heen. Verspreid door het bos staan de boomvarens met enkele meters lange stammen en een krans van fijn gedeelde bladeren aan de top. De heuvel heeft een venige, moerassige oppervlakte, die be dekt is met varens, mossen. korstmos sen en wolfsklauw met daartussen aard- orchideeën en een soort gemberplant met rode. geelge- zoomde bloemen Verder vindt men er talrijke struiken waarbij ook rhodo dendrons met grote witte bloemen. Voo' ons zijn de beker- planten bijzonder in teressant. Men vindt bekerplanten op de grond en andere soorten klimmen in de struiken omhoog. Het blad van deze planten is tot een rechtopstaande be ker vervormd, bij het jonge blad is de beker door een klepje afgesloten, maar later richt dit zich op. In de beker wordt een vloeistof afgescheiden, die insecten, welke in de beker verzeild raken, ver teert. Het merkwaardige is nu, dat er ook tal van diersoorten zijn, die geen last van het verterende sap hebben. Zo vindt men er muggenlarven, vliegenmaden en aal tjes (draadwormen) in, die vrolijk in de vloeistof rondzwemmen. Als broedplaats van muskieten leveren deze bekerplanten dan ook een zeker gevaar op. In andere streken gebruiken kikkers de bekerplan ten als broedplaats en men vindt dan kikkervisjes in de bekers, maar hier hebben wij dat nog niet gevonden. Liefhebbers van orchideeën kunnen hier hun hart ophalen. Behalve de aard- orchideeën zijn er talrijke fraaie soorten, die op bomen groeien. Het is dan ook niet te verwonderen, dat verscheidene deelnemers kleine orchideeëntuintjes bij het bivak hebben aangelegd. Als ik in dit land woonde dan zou ik ook zeker aan deze liefhebberij verslaafd raken. Achter ons kamp bevindt zich een vij vertje, waar men talrijke libellen en waterjuffers ziet vliegen. In het water leven kikkervisjees. larven van libellen, wat waterwantsen en op de oppervlakte draaien de schrijvertjes hun figuren. Tevergeefs zochten wij naar krabben en garnalen. Uit de verhalen van de bevol king hadden wij het idee, dat er garnalen zouden zijn. Men sprak steeds van ,.ok siep" (watèrluis). dieren, die uit het wa ter werden gevist en die door de bevol king werden gegeten. Achteraf bleken deze „ok siep" libellenlarven te zijn. Krabben worden wel gevonden en de Ok Bon. een zijrivier van de Oost Digoel (of Ok Tsjop), die bij de Antares ontspringt. De zoölogen, die daar heen gingen, kwa men met een grote verzameling krab betjes terug. Nu verdwijnt de Sibil iets ten oosten van ons bivak in de grond om zijn loop naar de Oost Digoel ondergronds te vervolgen en het is niet onmogelijk dal daardoor de krabben dit gebied niet heb ben kunnen bereiken. Bij mijn aankomst in Sibil, in april, werd mij met nadruk verzekerd, dat er hier geen dieren waren: geen zoogdieren, geen vogels, geen reptielen en geen am fibieën. Dat was een somber geluid, maar ik kon het niet geheel ernstig opvatten. Niet alleen zou het een uitzonderlijk ver schijnsel zijn in de tropen, een gebied zonder dieren, maar de eerste dag hoorde ik al allerlei vogelgeluiden om mij heen. Het is dan ook aardig meegevallen met de fauna. Er zitten hier verscheidene soorten ratten en er komen ook buidel dassen voor. Gemakkelijk waren die niet te krijgen, want daarvoor is men voor namelijk op de bevolking aangewezen. De Sibillers waren er in het begin niet toe te krijgen om goed voedsel zo maar aan ons af te staan. Nadat zij ons wat beter hebben leren kennen en ook mee deelden in de kliekjes, zijn zij wel bereid om ons dieren te verkopen. Onze ver zameling zoogdieren is nog wel niet groot, maar zij groeit gestadig. Een sen satie voor de Sibillers was een levende boomkangoeroe uit het gebied van de Ok Bon. In de Sibil zijn deze dieren geheel onbekend en het beest mag zich dan ook in een zeer grote belangstelling ver heugen. Als het transport naar Nederland te regelen is. zullen wij hem levend mee brengen. Vogels zitten hier redelijk veel. Vrij ge regeld zien wij witte en grauwe reigers rondzweven of op het vliegveld lopen. IJsvogeltjes zijn algemeen en de vijver achter ons bivak herbergde enige tijd een paar dodaarsjes, kleine futen met een roestbruine hals en een felle gele vlek bij de snavel. Zwaluwen zien wij in groepjes over het vliegveld scheren en een enkele maal vestigt zich een bijeneter op de dra den van ons verlichtingsnet. Twee soorten paradijsvogels zijn reeds waargenomen en zo nu en dan komt er een papoea ons bos- Mevrouw Platteel, de echtgenote van de gouverneur van Nieuw-Guinea. onderhoudt zich met de vrouwen van een papoeastam. jes paradijsvogelveren te koop aanbieden. Zij gebruiken die als hoofdversiering bij de dansfeesten, ook worden wel kleine gele paradijsvogelveren als neusversiering gedragen. Misschien komt er nog een derde paradijsvogelsoort in dit gebied voor, wij zien de veren van de wimpel drager, een lange schacht met als het ware blauw gelakte vlaggetjes eraan, wel als haarversiersel dragen, maar het is mogelijk dat deze veren worden geïmpor teerd, zoals zoveie andere zaken in dit gebied. Zo werd mij al een paar maal een stuk beenpantser van een rivierschildpad te koop aangeboden, dat zonder twijfel uit het laagland was ingevoerd. Deze beenstukken ,/orden hier gebruikt om mee over het lichaam te wrijven en zo pijn te verdrijven! Mannen en vrouwen dragen dikwijls kettingen met mossel schelpen, die door handel met stammen aan de Rode Digoel worden verkregen. Slangen zitten hier blijkbaar niet veel. Een bezwaar is ook wel dat de Sibillers doodsbang zijn voor slangen, zelfs voor de ongevaarlijke. Tot nu toe heb ik maar vijf soorten gekregen, waarbij een gif slang. die door de marinearts Tissing werd gevonden Hagedissen zijn zeer tal rijk en de bevolking bood zoveel exem plaren van verschillende soorten slinken aan, dat ik de aankoop moest staken. Een buitenkans was. dat naast het vliegveld een groot rietveld gekapt moest worden met het oog op de voedseldroppings. dat leverde zeer veel hagedissen en ook veel kikkers op. In de naaste omgeving van ons kamp komt een bruine soort boom kikker zeer algemeen voor. Kikkers, die op onze gewone Nederlandse kikvorsen lijken, zijn hier ook, maar die zijn of min der talrijk, of zij worden door hun grootte dusdanig als voedsel gewaardeerd, dat men hen liever zelf houdt. In de vijver achter ons bivak zwemmen kikkervisjes rond. vermoedelijk de larven van de bruine boomkkikers. In de rivier vindt men kikkerlarven, die aan het leven in stromend water zijn aangepast, zij zijn sterk afgeplat en zij hebben een grote zuigmond, waarmee zij zich aan stenen vastzetten om niet door de stroom te wor den meegesleurd. Merkwaardig zijn altijd de verschillen van plaats tot plaats en op verschillende hoogten in het gebergte. Op 1800 meter vindt men heel andere soorten dan bij het basiskamp, dat op 1260 meter ligt. Van de kampong Kigonmedip aan de overzijde van het dal krijg ik weer andere soorten dan hier worden gevangen. Vandaar kreeg ik een hele serie kleine donkergrijze kikvorsen, die zeer grote Een stamhoofd kijkt toe hij het werk van zijn mannen voor de expeditie. Het voor de stoomvaartmaatschappij Nederland te Amsterdam in aanbouw zijn de motorschip „Neder Weser" is te water gelaten bij de machinefabriek en scheeps werf van P. Smit n.v. te Rotterdam. De „Neder Weser" is ruim 163 meter lang en heeft een draagvermogen van cir ca 12.600 ton De lading kan worden ver voerd in zes laadruimen. Het schip heeft accommodatie voor twaalf passagiers. In de buizengieterij van Hoogovens IJmuiden had de lasser H. van Wijk uit Beverwijk woensdagnacht bij zijn werk zaamheden wat acetyleengas in zijn kle ding gekregen, hetgeen op zeker moment door een vonk plotseling tot ontbranding kwam. Hierdoor liep hij brandwonden op aan zijn linkerscheenbeen. Hij is in het Rode Kruisziekenhuis ter verpleging opge nomen. Het ministerie van Financiën verstrekt op de cijfers omtrent de opbrengst der rijksmiddelen over de maand augustus 1959, onder meer het volgende commentaar: In augustus werd uit hoofde van de kohierbelastingen in totaal 905,2 miljoen opgelegd tegenover in juli 460,3 miljoen. De opgetreden stijging is een gevolg van het omvangrijke bedrag, dat tijdens de verslagmaand werd opgelegd aan voorlopige aanslagen vennootschapsbelasting. De ontvangsten wegens de kohierbelastingcn bedroegen 390,0 miljoen tegenover in de voorgaande maand 217,4 miljoen. Deze stijging hangt samen met een toe neming van de ontvangsten aan vennootschapsbelasting van 29,3 miljoen in juli tot 217,0 miljoen in augustus. Dit laatste bedrag heeft in belangryke mate be trekking op betaling van de in juli opgelegde (nadere) voorlopige aanslagen over het boekjaar 1958. Het totale nog in te vorderen bedrag vertoonde een stijging met 515,2 miljoen tot 2072,2 miljoen per ultimo augustus. De ontvangsten wegens de niet-kohier- belastingen bedroegen in augustus 369,6 miljoen tegenover 381,8 miljoen in de overeenkomstige maand van liet vooraf gaande kwartaal. De loonbelasting bracht f 104,7 miljoen op en vertoonde daarmede een stijging ten opzichte van de ontvang sten in mei ad 98,8 miljoen. Een vrij sterke daling gaf daarentegen de op brengst van de omzetbelasting te zien. De ontvangsten uit hoofde van dit. belasting middel beliepen in de verslagmaand f 99,2 miljoen terwijl in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal 114,4 miljoen werd geïnd. Hierbij zij aangetekend, dat ook in voorgaande jaren de opbrengst van mei op augustus een teruggang vertoonde. De ontvangsten wegens invoerrechten (Van onze correspondent in Rome) „Lunik II" heeft heel wat lieden slape loze nachten bezorgd. Sommigen, in Rus land en ook wel elders, verloren hun nachtrust door de opwinding, anderen hebben zich geërgerd aan de datum, juist samenvallend met het vertrek van Kroesjlsjev naar Amerika. Maar er zijn ook personen voor wie deze expeditie naar de maan allerlei problemen stelt. Men vindt ze onder andere in het Vaticaan. Laat ons beginnen met te zeggen, dat zo wel het officieuze Vaticaanse dagblad de „Osservatore Romano" als ook de Vati caanse radio „Lunik II" heeft begroet als een der grootste overwinningen van de menselijke geest op de materie. In Vaticaanse kringen vond men niets van de terughoudendheid (om niet te zeggen teleurstelling) die het proza van bepaal de conservatieve Italiaanse leiders ont sierde. Wel plengde de Vaticaanse radio een traan over het feit, dat deze „grote overwinningen van de geest" in onze tijd alleen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten ten deel vallen, terwijl „ons oude Europa" ook op dat gebied niet langer de eerste plaats inneemt. Maar nu rijzen andere vraagstukken. In de zondagseditie van de „Osservatore" zet de jezuïetenpater O' Connell, direc teur van de Vaticaanse sterrenwacht, uit een dat we gerechtigd zijn aan te nemen, dat waarschijnlijk geen der andere pla neten van ons zonnestelsel bewoond is of enige vorm van leven kent. Datzelfde geldt ook voor de maan, waar water noch lucht te vinden is. Mercurius is aan de ene zijde te warm aan de andere te koud en heeft geen dampkring. Jupiter en Saturnus zijn te koud en hun dampkring bestaat uit gif gassen. Op Uranus, Pluto en Neptunus is het nog slechter gesteld. Van Venus weten we niet veel, omdat die planeet door zwa re wolken aan het onderzoekend oog van onze geleerden wordt onttrokken. Daar zijn wellicht mogelijkheden van leven. Mars heeft een dampkring, zij het een ragfijne en er zijn ook sporen van vocht. Wellicht bestaat daar enige vorm van le ven te vergelijken met de korstmossen van onze aarde. Menselijk leven acht de geleerde ster renkundige in ons zonnestelsel alleen op onze aarde mogelijk. Maar er kunnen wel degelijk dieren en zelfs redelijke wezens gevonden worden op de planeten van an- SS» eieren produceren, hetgeen er op wijst, dat deze eieren niet in het water worden afgezet, maar dat zij zich in de grond of in holten in planten rechtstreeks tot kik kertjes ontwikkelen, zoals dat ook van enkele andere soorten bekend is. Dat het van belang is om de bevolking bij het verzamelen in te schakelen, blijkt wel uit het feit, dat men zo hele series verkrijgt van soorten, die vroeger als zeldzaam bekend stonden. Niet alleen is de bevol king er meer op ingesteld om deze dieren te vangen (voor hen is het voedsel), maar ook bij het werk in de tuinen komen zij natuurlijk van alles tegen. Talrijk zijn de insecten. Dagvlinders ziet men niet zoveel, tenzij men in de bed ding van de rivier gaat wandelen. Een enkele maal komt een grote dagvlinder vrij hoog over het kamp zweven en soms brengen de papoeajongens er een, die zij in hun handen verfrommeld hebben. Wij hebben de jeugd dan ook duidelijk ge maakt, dat wij dergelijke kwetsbare dieren van hen niet kopen. Een druk be drijf is het vangen op licht, dat wil zeggen het vangen van de talrijke soorten mot ten, uilen, spanners en pijlstaarten, die 's avonds op het licht afkomen. Dat gaat goed bij nieuwe maan of bij zeer '.ware bewolking. Hen fikse regenbui maakt ook dat de ivondvangsten sterk xplopen. Voor som mige soorten schijnt ?en bepaalde perio diciteit te bestaan. Zo zijn er avonden dat talrijke, grote cicaden binnen ko men vliegen en dan duurt het soms weken, voordat er ^en nieuwe toevloed komt. dere zonnestelsels. Pater O'Connell acht het evenwel uitgesloten, dat de mens ooit enige ster of (zo die al bestaan wat nog niet helemaal vaststaat) de planeet van een andere ster zal kunnen bereiken. De dichtstbijzijnde ster is ongeveer een mil joen maal zo ver van ons verwijderd als de planeet Mars. Een reis daarheen zou dus altijd enige eeuwen duren. Hoe zou een sterfelijk mens ooit zulk een reis kun nen volbrengen? Een andere geleerde medewerker aan hetzelfde weekblad geeft te kennen, dat ook hij er wel van overtuigd is, dat er geen redelijke wezens op de maan of op de andere planeten gevonden zullen wor den, maar meent toch dat het goed is met alle mogelijkheden rekening te houden. Het is een bekende theoloog, de domini caan pater Raimondo Spiazzi, en hij zet uiteen in welke toestand, godsdienstig ge sproken, zich die' eventuele maan- of marsbewoners kunnen bevinden. Deze wezens behoren, zegt hij, tot hetzelfde menselijke ras waartoe wij behoren en stammen naar het lichaam beoordeeld, eveneens van Adam en Eva af. In dat geval geldt ook voor hen de erfzonde en ontvangen zij dus bij hun geboorte een menselijke natuur ontdaan van de gratie en onvolledig tengevolge van de zonde hunner eerste verwekkers. En daar Chris tus voor alle mensen gestorven is, is het duidelijk, dat ook zij de vruchten deelach tig worden van zijn zaligmakende kruis dood zij het op een wijze waarover wij niét zijn ingelicht, omdat wij alleen dat gene weten, dat Jezus heeft vastgesteld ten aanzien van het eeuwig heil der bewo ners van deze aarde, waavop hij twee duizend jaar geleden menselijke vorm heeft willen aannemen. De schrijver heeft heel wat ruimte nodig om alle mogelijkheden uiteen te zetten. We kunnen hem onmogelijk op de voet volgen en vrezen ook, dat niet al onze le zers genoeg onderlegd zullen zijn in de godgeleerdheid om zijn betoog te kunnen volgen. We volstaan daarom met nog een paar staaltjes: Er kunnen ook wezens worden aange troffen die onze eigen menselijke natuur hebben zonder evenwel van Adam af te stammen. In dat geval bestaat de moge lijkheid, dat hun „eerste vader" of ook zij zelf gezondigd hebben en dus behoefte hebben aan de zaligmaking. Het zou in dit geval mogelijk zijn, dat dergelijke „we zens" (laat ons ze gemakshalve mensen noemen) „zich bevinden in de zuivere na tuurstaat zonder verheffing tot de Gratie of ook in een tot de Gratie verheven na tuurstaat, die niet door een zondeval is besmet, of wel in een vernederde natuur de, dat het mogelijk is dat die zaligmaking of in een dusdanige staat en reeds door de zaligmaking geraakt". In dit laatste geval meent de godgeleer- is geschied door middel van een de zonde uitwissende vleeswording Gods, zoals op onze aarde is gebeurd: het Woord kan namelijk zeer wel vlees zijn gewor den ook op andere planeten en kan in dat geval ook een andere vorm en een andere naam hebben gehad dan die van Chris tus. De redding van andere wezens op an dere planeten, aangenomen dat die be staan, kan echter ook op geheel andere wijze zijn geschied, zoals dat ook zeer wel op onze aarde had kunnen gebeuren indien zulks Gods wil ware geweest. Na nog enkele verdere beschouwingen, die ons te ver zouden voeren komt pater Spiazzi echter tot de slotsom: „De ver klaringen van Paulus over het universeel primaat van de Christus leiden er echter toe te veronderstellen, dat zo er op andex-e planeten dan de onze, in of buiten ons zon nestelsel, behoefte heeft bestaan aan een zoenoffer, dit werd gebracht door de enige Christus in zijn vleeswording' op aarde. Wij weten hoe de geschiedenis van de mens is verlopen en hoe het x-eddingswerk werd volbracht op deze onze aarde. De Heilige Schrift handelt alleen over de aax-- de. Wat zich voltrokken heeft of nog ge beuren kan in andere werelden wordt noch door het Oude noch door het Nieuwe Testament onthuld". Men ziet de „Lunik" heeft ook de god- gleeerden gesteld voor ingewikkelde vraag stukken, die op de leek een beetje de in druk maken van de besprekingen, die de Byzantijnse theologen hielden over het geslacht der engelen en over het aantal engelen, dat op de punt van een naald zou kunnen dansen. beliepen 72,3 miljoen tegenover 77,3 miljoen in de voorgaande maand. De op getreden daling is een uitvloeisel van een teruggang in de opbrengst van de invoer rechten in engere zin welke slechts ten dele werd gecompenseerd door een toe neming van het uit hoofde van het bij zonder invoeri-echt geïnde bedrag. Een daling vertoonde ook de opbi'engst van de accijns op tabak, namelijk van 40,2 miljoen tot 35,8 miljoen. WASHINGTON (UPI) De raad van ministers van de Z.O.A.V.O. (Zuidoost Aziatische Vei'dx-agsoi'ganisatie) heeft zich maandag in Washington beraden over de toestand in Laos. Na afloop werd medege deeld, dat de organisatie Laos te hulp zal komen wanneer dit nodig is, maar dat in de huidige situatie de UNO het meest ge schikte orgaan is om de vrijheid van Laos te verdedigen. De walvisvaart LONDEN (UPI) Londense kranten houden zich bezig met de mogelijkheid dat prinses Max-garet benoemd zal worden tot gouverneur-generaal van Australië, als opvolgster van velmaarschalk Sir. William Slim, wiens ambtstermijn in ja nuari afloopt. Majoor John Griffin, pers chef van de 29-jarige prinses, zei: „Ik heb daar niets van gehoord, maar het lijkt een heel bijzonder idee". De Australische premier Menzies zou de aangelegenheid besproken hebben met de koningin en met Britse autoriteiten tij dens het bezoek dat hij in de afgelopen zomer aan Londen heeft gebracht op een wereldreis. Hoewel Noorwegen zich heeft terugge trokken uit de internationale walvisvaart conventie zullen de Noorse walvisvaai'dei-s zich houden aan 28 december als de ope ningsdatum voor het seizoen 1959 1960, al dus 's officeel in Oslo medegedeeld. De vangst zal echter worden voortgezet tot elke expeditie het o.uotum walvissen heeft gevangen dat de Noorse regering zal vast stellen. Men houdt zich dus niet aan de sluitingsdatum van het seizoen zoals de conventie die heeft bepaald. De quota-vaststelling geschiedt op basis van het aantal eenheden blauwe walvissen dat de Engelse expedities willen verwer ken. De Japanners zouden hun vangst wil len bepei'ken tot die van vorig jaar, de directie van de „Willem Barendsz" zou een quotum van 1.200 eenheden hebben vast gesteld. Men is reeds overeengekomen dat de Sovjet-Unie 3.000 eenheden mag vangen. Wellicht zal het aantal Noorse moeder schepen dit jaar één minder zijn dan vorig jaar, namelijk acht. Het aantal jagers zal zeker worden beperkt. Belgisch kolenprobleem De Belgische regering heeft de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal toegezegd, dat het programma voor de sanering van de Bel gische kolenindustrie zo spoedig mogelijk zal worden uitgevoerd. Dit heeft de voor zitter van de H.A., Malvestiti, in Luxem burg medegedeeld. Het Belgische pro gramma voorziet in de vermindering van de jaarlijkse kolenproduktie in België van 5,4 miljoen ton. Het hoge gezagsorgaan zou hebben besloten enkele maatregelen te onderzoeken, die „op de Belgische ko- lenmarkt tijdens de uitvoering van het saneringsprogramma een rustige sfeer doen heersen opdat het programma niet in gevaar wordt gebracht". Van de zijde van de Hoge Autoriteit wordt voorts vernomen, dat de Belgische maatregel voor de invoervergunningen voor kolen uit Nederland moet wox'den ge zien als een onderdeel van de werkzaam heden om een statistisch overzicht te krijgen van de Belgische kolenmai'kt. De Belgische x-egering heeft de verzekering gegeven, aldus werd in Luxemburg be vestigd, dat deze maatx-egel „volmaakt in overeenstemming is met het E.G.K.S.- vex-drag" De plannen van de Belgische regering voor de sanering van de mijnindustrie zouden onder andere inhouden, dat de pro- duktie van kolen moet worden beperkt tot 25 miljoen ton per jaar, een vei'mindering van rond vijf miljoen ton. Daarbij wordt uitgegaan van een jaarlijkse afzet aan Belgische gebruikei-s van 23 miljoen ton en een uitvoer van 2 miljoen ton. De in voer van enkele kolensoorten, die in Bel gië niet worden gewonnen, zou worden be paald op twee miljoen ton. Aan de kolenmijnen en kolenverbruiken de industrieën zou een voorstel in deze i'ichting zijn voorgelegd, waarover beide groepen voor 15 oktober overeenstem ming moeten bei-eiken. De Belgische mi nister van Economische Zaken zou indien geen akkoord wordt bereikt gebi'uik ma ken van zijn volmachten, waarbij de ko lenhandel in België onder staatsconti-ole zou worden gebracht. Behalve deze staats- conti-ole op de verkoop van kolen worden in dat geval als twee verdere maatrege- len van de Belgische regering genoemd een verbod op de invoer van stookolie en het blokkei-en van de kolenvoorraden bij de verbruikers. De doge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft overigens besloten aan het Raadgevend Comité van de Gemeen schap, dat op 6 oktober in Luxembui-g bij eenkomt, voor te stellen de steun aan werkloze Belgische mijnai'beiders voor de maand oktober te verlengen. De op zaterdag jongstleden aangevan gen besprekingen tussen de regering, ver tegenwoordigd door de ministers Van Rooy en De Pous en de staatssecretaris Rool- vink en de looncommissie namens het be stuur van de Stichting van de Arbeid, werden gisteren voortgezet. Naar aanleiding hiervan zal de Stichting van de Arbeid haar mondeling toegelichte zienswijze in de loop van vrijdag schriftelijk aan de regering mededelen. AMSTERDAM De handel had niet veel te betekenen en de tendentie voor de internationale waarden was bij de opening eerder aan de flauwe kant. In vrijwel alle hoeken was middenkoersaanbod aanwezig, waardoor de openingskoersen op een vrij laag niveau werden vastgesteld. Op dit lagere niveau werd goede steun geboden en in het ver dere beursverloop liepen de koersen dan ook op. De ongeanimeerde stemming op het Dami-ak was hoofdzakelijk het gevolg van de wel zeer teleurstellende slotkoer- sen, die Wall Street te zien had gegeven. De besprekingen van president Eisenho wer met vextegenwoordigers van de werk gevers en werknemers uit de staalindus trie hebben geen positieve resultaten op- gelevei-d. Intussen duurt de staalstaking onverminderd voort en hier is vandaag 'n Amerikaanse havenstaking bijgekomen, waarbij circa 80.000 werknemers betrok ken zijn. De Westduitse beurzen gaven dooreïkaar iets lagere noteringen te zien. Alles bij elkaar was er voor het Damrak geen aanleiding om tot aankopen over te gaan. De arbitrage deed hoegenaamd niets, terwijl de orders van het publiek dun ge zaaid waren. Over het algemeen gaf men er de voorkeur aan de kat uit de boom te kijken. AKU steeg van 367!/, tot 371 en verloor op die prijs toch nog circa 3 pun ten vergeleken bij de slotkoers van daar voor. Philips liep op van 630!/ tot 632V2 en lag 'n vijftal punten beneden de vorige slotprijs. Tegen het slot vielen de Philips- aandelen weer terug tot circa 630. Unilever avanceerde van 639 tot 642 en verloor bij na 5 punten. Kon. Olie trok aan van 154.20 tot f 154.90, tegen de vorige slot- orijs van 1 156.70. KLM werd, ingevolge Wall Street, iets lager geadviseerd. In de scheepvaartsector was de affaire weder om zeer gering. Koersfluctuaties van enige betekenis komen in deze sector de laatste tijd niet meer voor. De prijzen verschil den niet veel met die van de vorige dag. Bij de leidende cultures was vraag voor Amsterdam Rubber waardoor de koers van dit fonds steeg van 98% tot 99%. Dit betekende een koerswinst van bijna 2 pun ten ten opzichte van de vorige dag. De overige cultures noteerden eerder lager. De staatsfondsenhoek lag vrijwel verlaten en de koersafwijkingen waren onbeteke nend. Ook in de lokale sector bleef het zeer stil. Grootbanken lager. Op de be- leggingsmarkt was het kalm met hoege naamd geen vex-anderingen. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Geruchten over een naderend eind van de staking m de grote staalfabrieken en vermindering van de zorgen over de wijze waarop Du Pont zijn 63 miljoen aandelen General Motors zal distribueren, hebben geleid tot een verbetering van de markt die sterk in reactie was. Bij de staalwaar- den werden koerswinsten tot 4 dollar ge boekt en U.S. Steel was tegen sluiting van de markt weer vast. Spoorwegen, die de vorige dag geen reactie te zien gaven, bleven stijgen. New York Central en At lantic Coast Lim boekten winsten van iets meer dan 1 dollar Bij de chemische fond sen hervond Du Pont zijn vorm. na op het dieptepunt van de dag 8 dollar te zijn kwijtgeraakt. Allied Chemical boekte 3 winstpunten, d overige waarden in deze sector waren onbestendig. In de elektronische fondsen leidde Am- oex: bij de aluminiumwaarden ging Alcoa met 1 dollar winst aan de kop. Miami Copper won 2 dollar American Motors en Studebaker-Packard waren vast. Under wood boekte 4 dollar winst. Polaroid 5. Jersey Standard zakte dieper dan ooit te voren Suprior daalde voorbij ziin laagte record van 1933 en kwam op 106. De omzet bedi-oeg 2.660.000 aandelen. Van de 1178 verhandelde fondsen sloten er 547 hoger en 401 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 157.40 op 159,14; dat voor spoorwegen van 81.67 op 81.64 en dat voor openbare nutsbedrijven van 87 91 on 88.48. (UPI). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Slotkoers Heden gisteren 13.45 ux. 3-3'/2°/n Nederl. '47 92% 92% 3 °/o Nedl. 1962/64 98% 98% Woningbouw 6% 109 109% Pr. A'dam '56 I.. 82 Pr. A'dam '56 II. 92% Pr. A'dam '56 III 92% Pr R'dam '52 I.. 90% Pr R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 99 A.K.U 371 371 Calvé Delft 644 644 Van Gelder Zonen 243 242 K. N. Hoogovens. 568 570 Nederl. Ford 310 310 N. Kabelfabriek 384 384 gew Philips Gloeil. 631 633'/2 Pref PhilipsGloeil. 240 240 6-Ï1V2 644 Wilton Fyenoord 206% 208 159 Dordtsche Petrol. 710% 707 Kon. Petroleum.. f 154,80 154,50 Billiton 320 322 A'dam Rubber. 110 106 KLM 122,— 122, Holl Amer Lijn. 159% 159 K.N.S.M 157 157% N. Scheeov. Unie 138% 138% v. Nievelt Goudr. 138% 138 Phs. v. Ommeren 242% 242 H.V.A 148 148% DelimaatschapDij 170,— 170, Amsterd. Bank 3181/ 318 Nat. Handelsbank 155 155 Ned. Handel Mij 23U/2 231»/t Rotterd. Bank.. 290 290 Twentsche Bank 267% Anaconda Copper 61 61% Bethlehem Steel. 56% 57 U.S. Steel 97»/2 100 General Motors.. 54!/ 54V2 Shell Union 73% 73% Tidewater 23'3/i8 1 23%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 25