H. J. L. Klein Schiphorst overleden „Door Zang Vriendschap met Mozarts Grote Mis Vele Lisser raadsleden achten demping haven urgent Toch subsidie voor drie scholen voor bijzonder lager onderwijs 15 Gabaretwedstrijd van 40-jarige Haarlemse HTS Chef bestelling bij P.T.T. gehuldigd Kerkconcert door mezzo sopraan M. van Wienen J. P. F. R egt er hartelijk gehuldigd Geweer in postpakket UIT STAD EN STREEK Kelner omgekomen door gasverstikking Keuring Floraliaplanten in Bloemendaal RAAD BESTUDEERDE BEGROTING Raad van Haarlemmermeer bekeek eigen gemeente Vroeger jaren lid van Haarlemse gemeenteraad RAAD HAARLEMMERMEER Echtpaar voor zending naar Nieuw-Guinea Winterprogramma van 't Nut van het Algemeen Brand in opslagplaats VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE CHRISTELIJKE Oratorium Vereniging „Door Zang Vriendschap", dirigent Simon C. Jansen, beet donderdagavond de spits af van het Haarlemse concertseizoen, met een uitvoering van Mozarts onvoltooide mis in c, die met brokstukken uit andere werken van de meester, door een zekere Alois Schmitt bijgewerkt is. De man die zich beijverd heeft het, na het „Incarnatus est" afgebroken „Credo" op te lappen met aan elkaar gelijmde fragmenten uit andere missen, deed dit met goede bedoelingen maar met verkeerd inzicht. Hij meende zich verantwoord wanneer de brokstukken, waarmee hij het stuk uitbreidde, maar van Mozart afkomstig waren. Maar hij hield er geen rekening mee dat verscheidene werken van eenzelfde kunstenaar, zeer ongelijk van stemming, van geestelijke spankracht, van technische verfijning, om niet te zeggen van geladenheid kunnen zijn en dat citaten uit hun verband gerukt kwalijk harmoniëren met elkaar. Wat hem vooral had moeten weerhouden deze onvoltooide compositie af te maken, is het niet te weerleggen feit dat Mozart in deze torso een zodanig geniaal hoogtepunt bereikte, dat het uitgesloten was het met de beste fragmenten uit vroeger werk te vervolgen, laat staan er nog een climax in aan te brengen. DAAR HEEFT SCHMITT geen rekening mee gehouden; en het gevolg hiervan is, dat na het sublieme „Et incarnatus est", waar de sopraansoliste, tezamen met een fluitist, een hoboïst en een fagotist, het minimum van muzikale verrukking be reikt, de rest bedenkelijk wegzakt en er van de geniale spanningen die het werk tot dan toe gekenmerkt heeft, zowat niets meer overblijft, omdat het er niet bij past. Stel u voor dat we de Onvoltooide Sym- phonie van Schubert zingen bijwerken met fragmenten uit andere van zijn wer ken of dat een beeldhouwer de Venus van Milo een paar armen zou aanmeten. Der gelijke gekke dingen zijn wel eens ge probeerd, maar zij zijn weggehoond. Wan neer nu de beurt aan deze, volgens mij mislukte poging van Schmitt? MET DAT AL kunnen wij hem de ver dienste niet ontzeggen het meesterwerk van Mozart, dat zich zelfs in zijn onafge werkte vorm met ere verhoudt tot de Hoogmis van Bach en de Missa solemnis van Beethoven, tot het publiek gebracht te hebben. Maar de tijd is nu wel rijp om het te presenteren zoals de componist het naliet. Toen Toscanini de eerste opvoering dirigeerde van de laatste onvoltooid ge bleven opera van Puccini, die door diens leei-ling Alfano bijgewerkt was, legde de beroemde dirigent de maatstok neer bij de laatste noot van Puccini, keerde zich tot het publiek en sprak met ontroering in de stem: „Hier eindigt het werk van de meester"; en Toscanini verdween. Zie daar een voorbeeld dat zou kunnen wor den nagevolgd bij deze merkwaardige tor so van Mozart, waarin deze. op hoogspan ning werkend en met Bach en Handel voor ogen, alles heeft willen overtreffen wat hij tot dan toe voor kerkelijk gebruik had gecomponeerd. HET WERK STELT de allerhoogste eisen: vijf- tot achtstemmige koorbezet ting, hachelijke coloraturen zowel voor koor als voor solisten, verrassende contra punten, ongewone omvang van solostem men, dramatische expressiviteit, vocale en instrumentale dynamiek, en aldoor de ge- i-affineerde muzikaliteit die in dat alles het zuivere evenwicht moet weten te vin den. Hoewel ik dit evenwicht niet steeds ervaren heb, voel ik mij toch gedrongen mijn respect te betuigen voor wat door hèt koor, de solisten en het orkest bereikt werd en voor de wijze waarop Simon C. Jansen het geheel stuwing en uitdrukking gaf. Wel heeft het mij van hem verbaasd, dat hij de dubbelkorigheid prijs gaf of deze overhevelde naar het solokwartet, dat dan wel eens voor de onmogelijke taak stond met. vier stemmen een vijfstemmige zetting te vertolken! Dit wijst op een be grenzing van mogelijkheden, waar men de Van 10 tot. en met 18 oktober zullen de Hogere Technische School en het corps van leerlingen en oud-leerlingen der MTS te Haarlem het feit herdenken, dat zij beide veertig jaar geleden zijn opgericht. Als onderdeel van de viering van het acht ste lustrum zal er op zaterdagavond 10 oktober in de gemeentelijke concertzaal een cabaretwedstrijd plaats hebben waar aan leerlingen van een groot aantal mid delbare scholen uit Haarlem en Bloemen- daal zullen meewerken. De opbrengst van deze avond zal geheel ten goede komen aan de Nederlandse vereniging tot steun aan het „Koningin Wilhelmina Fonds" voor de kankerbestrijding. Donderdag herdacht de heer P. Geldof, chef bestelling Postgebouw Baljuwslaan in Haarlem, onder grote belangstelling het feit dat. hij veertig jaar geleden in dienst was getreden bij het staatsbedrijf P.T.T. De huldiging hoeft plaats gehad in de kantine van het Postgebouw Baljuwslaan. Als eerste sprak de heer P. J. Waale, directeur van het postdistrict Haarlem, die in hartelijke woorden de loopbaan van de jubilaris vanaf 1919 in korte trekken schëtste. Hij overhandigde de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst, met daar bij het gebruikelijke geschenk onder cou vert en het gouden draaginsigne. De teer L. W. M. van Beeck, adjunct directeur van het Postdistrict, bood even eens zijn gelukwensen aan en sprak de hoop uit dat de jubilaris in de nog res terende jaren in goede gezondheid met dezelfde opgewektheid zijn dienst zal ver richten. Hierna sprak de heer Ch. A. L. Trom melen. chef van het Postgebouw Baljuws laan. Deze dankte zijn naaste medewerker, die altijd rustig de problemen opder ogen zag en met grote menselijkheid eventuele kwesties oploste. De heer F. H. Lansheer sprak namens het administratief personeel en de hoofd bestellers en overhandigde een kist siga ren. De heer C. W. Franken, gewestelijk dis trictsbestuurder van de A.B.A.V. (Alge mene Bond van Ambtenaren), uitte zijn dank voor het vele werk dat de heer Geldof als voorzitter van deze vakgroep P.T.T. heeft gedaan. Hij overhandigde een burgauklokie. Als laatste spreker nam het woord de Ver T-T. Plant, voorzitter van het jubi- "umfonds. Deze bood een elektrische foto- Vürhtingsmeter aan. daarbij de hoop uit- sorekénd dat de jubilaris nog vele jaren de zon in zijn leven zou mogen zien. Me vrouw Geldof kreeg een ruiker bloemen. Hierna sprak de heer Geldof een dank woord tot de vele aanwezigen. nodige gevolgtrekking uit dient te maken. Het solokwartet, bestaande uit Corry Bijster, Gerda van der Schaaff, Wiebe Drayer en Henk Kroes, schonk veel be vrediging; hoogtepunten waren het merk waardige terzitt „Quoniam" (waarin wij de ritmisch vaste tenor zeer waardeerden) en de sublieme grote solo van Corry Bijs ter met de drie soloblazers van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, dat in zijn geheel ook goed voldeed. Tot slot vertolkte Corry Bijster de solo cantate no. 84 van Bach, „Ich bin ver- gntigt mit meinem Glücke", een stuk in kamermuziekstijl, waarvan de tweede aria een bijzonder frisse sfeer wekte. Het slot- koraal klonk zeer imposant en over tuigend. Jos. de Klerk De Bloemendaalse mezzosopraan M. van Wienen, die te Augsburg studeert, heeft donderdagavond haar zangkunst in dienst gesteld van het sociale werk van de Haar lemse Remonstrants Gereformeerde Ge meente. In het kerkgebouw van deze ge meente heeft zij een uitvoering gegeven van enige aria's, hetgeen voor mevrouw Van Wienen een toetsen aan de praktijk betekende van technische en artistieke ver worvenheden. Het is een vaak voorkomend verschijnsel, dat in dergelijke omstandig heden de zwakke kanten van vocale of in strumentale capaciteiten de kans krijgen om op de voorgrond te treden met ver dringing van de gunstige hoedanigheden van zang of van spel. En ook in dit geval kon waarschijnlijk onder de uitvoerings- druk nog geen volledig beeld gegeven worden van de technische en artistieke hoogte, waartoe de zangeres dankzij haar studies gekomen is. Men heeft ongetwijfeld wel de ihdruk gekregen, dat die studies op grond van de natuurlijke stemkwaliteiten gerechtvaar digd zijn geweest. Herhaaldelijk kon dit bij de vertolking van de kerk-aria „Piëta, Signore" van Allessandro Stradella, de aria's „O, Ewigkeit" en .Schlage doch gewünschte Stunde" van J. S. Bach, twee aria's uit „Judas Maccabeus" en „Rinal- do" van G. F. Handel en het „Agnus Dei uit de Krönungsmesse van W. A. Mozart geconstateerd worden. Maar daarriaast werd ook de noodzaak gevoeld van een beter gecontroleerde adembeheersing, van juister aanzetten om de toon in de resonans te brengen, van een declamatie-beginsel, dat een organische zinsbouw beoogt, van een voordracht, die in overeenstemming is met de gevoelswaarde van het woord, van het bewerken van een muzikale spanning en van het scheppen van een noodzakelijke expressiviteit. Het zijn alle uitvoeringsfactoren, waar van de beheersing door een ruime erva ring mogelijk kan worden en daarom is dit belangeloze optreden van mevrouw Van Wienen zeker van veel betekenis ge weest voor een verdere vocale ont plooiing. Mevrouw E. Kooistra-Kassis die aan het orgel begeleidde, was hierbij de zangeres tot een betrouwbare steun. Als soliste speelde zij met zorg het Preludium en Fuga in F van J. S. Bach uit de achtste band van de Editie Peters. P. Zwaanswijk De heer J. P. F. Regter, het hoofd van de administratie van de Haarlemse GG en GD heeft donderdag ter gelegenheid van de dag, waarop hij veertig jaar geleden in dienst van de gemeente Haarlem trad, een receptie gehouden in de kroonzaal van res taurant Brinkman. Ruim tweehonderd mensen kwamen de jubilaris gelukwensen. In de morgenuren is dc heer Regter ge huldigd door directie en personeel van de dienst. De directeur, dokter D. Heijmans, hield een waarderende toespraak en ver der voerden de chef van de afdeling perso neelszaken van de gemeente en namens het personeel de heer W. Goosens het woord. Ook 's middags kwamen velen getuigen van de waardering die de jubilaris in brede kring geniet. De wethouder van volksgezondheid, me vrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi dankte de heer Regter namens B. en W. voor het vele werk dat hij in 't belang van de gemeente heeft verricht en in het bijzon der voor zijn aandeel in de naoorlogse uit breiding van de GG en GD. Talrijke bloem stukken sierden de zaal en er werden vele geschenken aangeboden. Onder anderen spraken de heren J. Smael, secretaris van de Vereniging van Administrateurs van geneeskundige diensten, en S. Boonzaaijer, directeur van de GG en GD in Arnhem die vroeger aan de Haarlemse dienst verbon den is geweest. De heer Regter dankte, mede namens zijn echtgenote in welgekozen bewoordin gen, voor de hem gebrachte hulde en de geschenken. Na de receptie werd het feest nog geruime tijd in kleine kring voortgezet. Het geweer in een postzak op het Am sterdamse Centraal Station, waaruit een kogel woensdagavond de 62-jarige post man Ph. de Bruin gelukkig niet ernstig verwondde, blijkt te zijn verzonden door een 18-jarige scholier. Deze had het pak ket vóór de vakantie van een 16-jarige Bredase vriend in bewaring gekregen en het woensdag teruggestuurd. Tegenover de politie verklaarde de Amsterdammer wel het pakket maar niet het geweer zelf in handen te hebben gehad. Tegen de jon geman is procesverbaal opgemaakt we gens het zonder toestemming verzenden van een vuurwapen. Nieuws in het kort Edelstenen. Het departement Hil- legom van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen begint dinsdagavond het seizoen met een lezing met kleurendia's, getiteld „Uit het rijk der edelstenen". Bloemendaalse Reddingsbrigade. In het verslag over de ledenvergadering van de Bloemendaalse Reddingsbrigade in ons blad van donderdag is een hinderlijke fout geslopen. In de alinea over een eventuele losmaking van de B.R.B. van de Bond (K.N.B.R.D.) staat namelijk met drie van de zeven stemmenDit moet zijn: met drie stemmen tegen en zevenendertig vóór steunde de vergadering dit standpunt van het bestuur van de Bloemendaalse Reddingsbrigade. Voor dierasiel. Zaterdag wordt in Lis- se een dierendagcollecte gehouden, waar van de opbrengst bestemd is voor de stich ting van een dierenasiel. Hervormd .jeugdappcl. Woensdag avond wordt in gebouw „Rehoboth" in Lisse een groot hervormd jeugdappèl voor de gehele bollenstreek gehouden. De 66-jarige kelner L. Sikking, wonende in de Pegasusstraat in Haarlem-Noord, is in de nacht van woensdag op donderdag door gasverstikking om het leven geko men. De man kwam 's nachts thuis en kookte water op een gaskomfoortje om zijn haar te verven. Bij het dichtdraaien van het gas- kraantje moet hij een kraantje er naast, waar geen slang aan zat, open gestoten hebben. De volgende morgen omstreeks elf uur, nam een buurvrouw die het huishou den voor hem deed, bij het betreden van de woning een sterke gaslucht waar. De kel ner lag in bed en bleek te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Grote Gasthuis overgebracht. In de afgelopen dagen is de jaarlijkse keuring van de Floraliaplanten in Bloe mendaal gehouden. De planten werden in mei op de scholen verstrekt en gedurende de zomer door de kinderen, die aan het Floraliawei'k deelnamen, verder opge kweekt. Van de circa 2800 uitgereikte planten werd een zeer hoog percentage ter keuring aangeboden. Voor enkele scholen bedroeg dit percentage meer dan negentig. De kwaliteit was in vele gevallen uitzonder lijk goed, zodat het voor de diverse jury's geen gemakkelijke taak was om te bepalen welke planten voor een bekroning in aan merking kwamen. „Floralia" heeft niet te klagen over be langstelling, want van vele zijden werd medewerking ondervonden. Niet het minst van het onderwijzend personeel en van de vele leden van de keuringscommissies.. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Catharina, d. v. W. Timmer en N. den Braber; Barbara, d. v. C. West- steijn en S. van den Heuvel; Johannes Bernardus, z. v. J. Smit en W. Hommels; Derk. z. v. W. Vossebelt en J. M. Grisnich; Antonius Cornelis Marinus, z. v. M. V. Wientjes en A. J. Wempe; Niesje, d. v. A. van der Steeg en M. J. van den Berg; Carolina Maria, d. v. M. F. Duivenvoorden en W. J. Lieverse; Ferry, z. v. W. van der Ent en R. Langkamp: Rudolf, z. v. H. Smit en N. van de Poll; Marcellinus Michael, z. v. A. A. J. Spruijt en E. E. Majoor; Peter, z. v. J. Huseveldt en J. J. Schalk; Jacque line Helene, d. v. H. Petit en A. F. L. M. Duport; Mieke Christine, d. v. D. Roos en C. J. Serthuijser. ONDERTROUWD: J. Link en M. J. de Jong: H. van Deenen en J. M. Scharren- borg; N. van Tol en C. N. van der Spek: J. T. van der Star en A. E. Trompert. GETROUWD: J. van Tienderen en T. H. van der Meij; H. L. Kokmeijer en E. Bruinsma: B. Lenting en A. Krijgsman; A. J. van de Velde en E. den Dekker; J. H. J. Huijboom en A. H. C. Konst; H. Dompe ling en G. Roemer; G. H. van Egmond en C. M. Touw; G. Kuperus en L. Bouterse. Verschenen is het verslag van de sectie vergaderingen van de gemeenteraad over de begroting 1960, in welke vergaderingen (de raad splitste zich in twee afdelingen) een voorlopige algemene beschouwing werd gehouden over de door B. en W. aan geboden begroting met de daarbij beho rende nota van toelichting. Het is gebrui kelijk dat in een dergelijk verslag de op vatting van de raad wordt weergegeven zonder de namen der sprekers afzonder lijk te vermelden, gesproken wordt slechts over „vele leden", „andere leden" en „een lid". Een zaak die bij het begrotings- onderzoek aandacht heeft gekregen, is het plan tot demping van de haven en de door braak van het Vierkant. Daarmede hangt ondermeer de kwestie van de busroute sa men. De gehele raad toonde veel interes se voor dit probleem. Vele leden namen het standpunt in, dat dit wel het voornaamste punt was van het gehele investeringsprogramma en dat de doorbraak Vierkant-Grachtweg naar de achtergrond was verschoven, niettegen staande destijds de uitvoering van dit plan in het vooruitzicht is gesteld als een soort compensatie voor het feit dat de bussen niet meer het Vierkant aandoen. Volgens deze leden dient het project Grachtweg zo spoedig mogelijk weer bij het busverkeer betrokken te worden. Zij hebben dan ook bezwaar tegen het nieuwe plan als tegen de indeling in fasen, omdat op deze wijze het geheel over een aantal jaren wordt uitgesmeerd en slechts de eerste fase (demping haven Schoolstraat tot Beelen) in de komende vijf jaren tot uitvoering zal worden gebracht. De tweede en derde fase zal in elk geval moeten omgekeerd woi-den, zodat de doorbraak Vierkant zo spoedig mogelijk aan de orde komt en het busverke'er weer door het hart van Lisse kan lopen. Andere leden merken op, dat het gehele plan in 1959 als nummer 1 op de urgentie- lijst stond waarvoor Vit miljoen was uit getrokken. Thans wordt hiervan voor 1960 slechts 25.000.- teruggevonden en voor 1961 500.000.-. Een ander lid zag de uitvoering van het gehele plan als een „gerechtvaardigd ver langen", waaraan dient te worden voldaan. De gemeente dient een eigen standpunt in te nemen. In het raam van dit plan achtte hij de ontsluiting van de Poelpolder als woonwijk zeer belangrijk. Van bepaalde kant werd nog eens bena drukt dat het voor de middenstand een wa re ontgoocheling zal zijn, wanneer de vroe ger gedane toezegging niet wordt ingelost. B. en W. hebben geantwoord, dat de uit voering van het totale dempingsplan en de doorbraak naar het Vierkant ineens het doen van andere, eveneens noodzakelijke investeringen onmogelijk maken voor de toekomst. Daarom is het systeem van drie fasen opgesteld. B. en W. doen de raad een suggestie aan de hand om, wanneer tot de uitvoering van de eerste fase is over gegaan (demping van Schoolstraat tot Beelen), na uitvoering daarvan het 'auto- busverkeer de volgende route te doen vol gen: vanuit het zuiden: via Hereweg, Bondstraat, Schoolstraat, verbrede Grachtweg over Vierkant naar richting Sassenheim. Naast de thans bestaande haltes aan het kruispunt Randweg, Ka naalstraat zullen dan nieuwe dicht bij el kaar gelegen haltes kunnen ontstaan in de dorpskern, t.w. op het Vierkant en in de Bondstraat. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Petra Apolonia, d. van C. C. v. d. Zwet en M. M. Jansen, Zwartelaan 14; Marjan, d. v. J. H. Schoneveld en T. de Vries, Wilhmelminastraat 30; Marie Ger- truda Wihelmina, d. v. N. M. G. van Haas- ter en A. J. Duindam, Heereweg 241. OVERLEDEN: Adrianus Gerardus Schalk, oud 58 jaren, echtg. van A. van den Boogert, oud 58 jaren. Kapelstraat 5. ONDERTROUWD: H. IJ. Th. v. Stein en J. M. Vermolen, Lisse; L. Alblas te Wateringen en G. van Pijpen te Lisse; G. P. Geerlings te Leiden en W. P. Beijk te Lisse; A. Warmerdam en J. C. Bel te Lisse; J. W. R. Minck en E. E. Wagner, te Lisse. GETROUWD: H. M. Zoutenbier te Gu- tenloh (Did.) en J. M. de Kort, Lisse; W. P. v. Toorn, Lisse en C. G. R. van der Plaats, Leiden. De zevenentwintig punten tellende agen da die de raad van Haarlemmermeer don derdagmiddag te behandelen kreeg heeft hem weinig moeilijkheden in de weg ge legd. Alle voorstellen van B. en W. wer den in vlot tempo aanvaard zodat de ver gadering nauwelijks een uur tijd nodig had tussen de eerste en de laatste hamertik van de voorzitter, burgemeester mr. G. C. van der Willigen. Op voorstel van het college van B. en W. besloot de raad niet in beroep te gaan tegen de vernietiging door Gedeputeer de Staten van Noordholland van een in no vember van het vorig jaar genomen raadsbesluit ingevolge welke geen subsi die werd verleend aan het bestuur van de Christelijke Nationale School in Zwanen burg over de jaren 1948-1952. Het school bestuur was tegen deze afwijzing bij Ge deputeerde Statn in beroep gegaan. G.S. stelden het schoolbestuur in het gelijk en berichtten het gemeentebestuur van Haar lemmermeer dat de subsidie-aanvrage ten onrechte was afgewezen. De raad ging ermee akkoord dat de subsidie alsnog aan het schoolbestuur van de Christelijke Na tionale School werd toegekend. Ook de be sturen van twee andere bijzondere scholen resp. in Badhoevedorp en in Abbenes zul len de aanvankelijk geweigerde subsidie alsnog ontvangen. Onderwijzeressen Met ingang van 1 oktober 1959 benoem de de raad tot onderwijzeres aan de open bare school 6 in Zwanenburg mej. E. P. Jager en mej. C. M. Gerharts. In de vaca ture van hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Wilhelminalaan in Zwanenburg werd benoemd mej. L. Zij- derveld. Bij het voorstel tot het weigeren van medewerking aan het r.k. kerkbestuur van de parochie O.L.V. Onbevlekt Ontvangen in Nieuw-Vennep voor het vernieuwen van de kachels in de r.k. meisjesschool sprak de heer Grimbergen (K.V.P.) er zijn verwondering over uit dat B. en W. afwij zend stonden tegenover het verlenen van financiële medewerking ondanks het gun stig advies van de inspecteur van het la ger onderwijs. „Huwelijksproblemen" Wethouder Van der Zwaard ant woordde dat B. en W. bij hun beleid ten aanzien van het vernieuwen van kachels in de scholen één gedragslijn wensten aan te houden. Zolang de huidige kolen- kachels nog in goede staat verkeren kun nen zij niet in aanmerking komen voor vervanging door oliestookkachels. Het voorstel tot het verlenen van een eerste voorbereidingskrediet van 14.750 ten behoeve van de stichting van een open baar gebouw in Badhoevedorp, waarmee de raad zich overigens geheel mee kon verenigen, gaf aanleiding tot enige dis cussie over „huwelijksproblemen". De heer K e i s e r s (V.V.D.), bijgestaan door zijn fractiegenoot, de heer Avis, meende namelijk dat het niet juist zou zijn wanneer huwelijken in de hulpsecre tarie die t.z.t. in het gebouw zal worden ondergebracht, worden voltrokken. Hu welijksvoltrekkingen horen plaats te heb ben in het raadhuis in Hoofddorp, betoog de de heer Keisers. De heer De Raadt (C.H.U.) deelde die mening allerminst. Volgens hem moeten de huwelijkskandiaten in Badhoevedorp vrij zijn in hun keus of ze in het eigen dorp of in Hoofddorp willen trouwen. De voorzitter, burgemeester Van der Willigen, zei vernomen te hebben dat de wens om in het eigen dorp te trouwen onder de bevolking wel leeft. Zelf zag hij daarin geen enkel bezwaar. Niettemin zeg de hij toe deze kwestie nog eens nader te zullen bezien. „Het derde Engelse koningskind zal een jongen zijn", zo luidt de voorspel ling van prins Gypsy Lee, die de scep ter zwaait over 8.000 Romeinse zigeu ners. De prins, hier gefotografeerd met zijn hondje Nigger in Ipswich, heeft koningin Elizabeth destijds 24 uren voor de geboorte van prins Charles gelukgewenst mei een welgeschapen zoon! DU laatste is voor vele Engelsen een reden geloof te hechten aan de voorspellingen van de zigeunerprins. Enfin, de voorspeller wil de winter in Ipsivich doorbrengen en dan merken we vanzelf wel, wanneer het volgende telegram aan de Engelse koningin uitgaat. Donderdagavond is op vierentachtig- jarige leeftijd te Haarlem overleden de heer H. J. L. Klein Schiphorst, oud-lid van de gemeenteraad, oud-vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken en oud-voorzitter van de R.K. Bond van Bouwpatroons. De thans overledene heeft een vooraan staande plaats in het maatschappelijk leven ingenomen. Hij is op 14 juli 1875 te Deventer geboren, waar hij zijn opleiding- genoot voor het aan nemersbedrijf. Hij bezocht de Vak- tekenschool in zijn woonplaats en be haalde een door de Koningin beschik baar gestelde me daille. In 1903 ves tigde de heer Klein Schiphorst zich in Haarlem als aan nemer. In de loop der jaren heeft hij als firmant van het bedrijf Schiphorsten Philips vele gebou wen gebouwd, onder meer dat van Vroom en Dreesmann. De heer Klein Schiphorst behoorde in 1918 tot de oprichters van de R.K. Bond van Bouwvakpatroons en een groot aan tal jaren heeft hij zitting gehad in het bestuur, onder meer als voorzitter. Hij maakte ook deel uit van het voor de oor log bestaande Werkfonds van het zestig miljoenplan. Bij het vijftienjarig bestaan van de bond in 1933 word hem toegekend het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice en later werd- hij benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. In mei 1949 legde hij het Voorzitterschap van de bond neer en bij die gelegenheid bood de Katholieke Middenstandsbond een leg penning aan. Van 25 juni 1923 tot 1 september 1949 heeft de heer Klein Schiphorst deel uit gemaakt van de gemeenteraad van Haar lem als vertegenwoordiger van de Katho lieke Staatspartij en later van de K.V.P. In het bijzonder hadden de zaken van Openbare Werken zijn belangstelling en als lid van de commissie van dit bedrijf heeft hij tot eigen voldoening en tot heil van de gemeente veel kunnen tot stand brengen. Ook maakte hij deel uit van de commissies voor arbeidszaken en nij verheid, havenplannen en tramwezen. Vijfentwintig jaar was de thans over ledene lid van het college van regenten van het Sint Elisabeths of Grote Gasthuis. In 1957 heeft hij wegens zijn hoge leeftijd deze functie neergelegd. Aan de werkzaamheden van de Haar lemse Koophandel en Fabrieken heeft de heer Klein Schiphorst een belangrijk aan deel gehad. Bij de reorganisatie der kamer in 1922 trad hij als lid toe, in 1936 volgde zijn benoeming tot vice-voorzitter en op 19 december 1956 nam hij afscheid. Ook aan andere besturen en instel lingen heeft de heer Klein Schiphorst zijn krachten gegeven, onder meer aan de Sint Jozef-gezellen vereniging met de daaraan verbonden technische avondschool, waar van hij vele jaren secretaris was, aan de R.K. Middenstandsvêreniging, waarvan hij lid was van het hoofdbestuur en pen ningmeester van de afdeling Haarlem en het bestuur van de Vereniging voor Nij verheidsonderwijs (de vroegere M.T.S. en de Ambachtsschool). De zeer vele verdiensten van de heer Klein Schiphorst zijn erkend door de be noeming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Maandagmorgen worden in de parochie kerk aan de Klevcrparkweg te Haarlem de uitvaartdiensten gehouden, waar na om kwart over elf het stoffelijk overschot op de r.-k. begraafplaats te Overveen ter aarde zal worden besteld. Der traditie getrouw heeft de gemeente raad van Haarlemmermeer donderdag zijn jaarlijkse oriëntatie-rondrit door het gemeentegebied gehouden. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen, wethouders, raadsleden en enige genodigden stelden zich op de hoogte van de stand van zaken bij de woningbouw, wegenaanleg en ande re in uitvoering zijnde werken. Zij werden daarbij op heldere en deskun dige wijze voorgelicht door de heer J. Ba- rendse, hoofd van de afdeling bouwaange- legenheden op de gemeente-secretarie. Achtereenvolgens bracht het gezelschap een bezoek aan het noordelijk en oostelijk deel van Hoofddorp, Vijfhuizen, Zwanen burg. Badhoevedorp en Aalsmeerderbuurt- zuid. In de laatste buurtschap stelde archi- Lisse De neer en mevrouw J. P. Rietkerk uit Lisse zullen op zaterdag 17 oktober per vliegtuig naar Nieuw-Guinea vertrekken om daar voor de Medische en Schooldienst- verzorging werkzaam te zijn bij het on derwijs. In een speciale kerkdienst in de Geref. Kerk in Bilthoven werd officieel afscheid van hen genomen. I-Iet bestuur van het departement Lisse van 't Nut van het Algemeen heeft het winterprogramma samengesteld. Woensdag komt de archeoloog dr. A. Klasens ver tellen over de opgravingen in Egypte; 5 november spreekt de heer J. F. ten Tonke- laar over: Hoe het weerbericht tot stand komt. Dan komt op 8 december de hoofd redacteur van de Wereldkroniek, de heer L. Uiltenboogaard, spreken over: de we reld, een verbijsterend avontuur. Ter af wisseling wordt op 10 februari een film avond gehouden en dan volgt op 10 maart de sluitingsavond, verzorgd door de leden. LISSER BOYS De opstelling van Lisser Boys voor za terdag (4.15 uur Lisser sportpark tegen Kinheim 1) is: W. Langeveld; K. van 't Wout en P. van Stam; J. Ruwaard, C. v. d. Beek en P. Wassenaar; G. Hagen, L. Broek huizen, R. Benjamins, B. Mondriaan en C. van Duyvenbode. tect Pot uit Amsterdam burgemeester mr. Van der Willigen de sleutel ter hand van een zo juist gereed gekomen woningwetwo ning aan de Vrijheidstraat. Dit huis maakt deel uit van de 98 geriefelijke eengezins woningen die architect Pot in opdracht van de gemeente voor deze woonwijk heeft ont worpen. Het merendeel van deze woningen is toegewezen aan bewoners van Rijk, wel ke buurtschap, zoals bekend is, als gevolg van de uitbreiding van de luchthaven Schiphol tot ondergang is gedoemd. Nadat de burgemeester de voordeur van Vrij heidstraat nummer 11 had geopend, maak te het gezelschap van de geboden gelegen heid de woning te bezichtigen een druk ge bruik. Tot besluit van de rondgang werd in restaurant „De Uil" aan de Westeinder een lunch gebruikt. Zandvoort Donderdagavond werd brandalarm ge geven voor een brand, welke zou woeden in de varkenshokken op het terrein binnen het circuit in Zandvoort, naast het sport park „Duintjesveld". Het hoog oplaaien de vuur deed het ergste vermoeden. Toen de brandweer arriveerde, bleek het nog al mee te vallen. Wel was het vuur aanvan kelijk fel, doch het woedde in een vuil opslagplaat.; naast de hokken en gebou wen van de varkensfokkers. Omliggend duinterrein bleek eveneens te hebben vlam gevat. Met een viertal stralen had men het vuur spoedig onder de knie, waarna het nablussen, dat met behulp van schijnwer- pex-s moest geschieden, nog een lastig kar wei was en geruime tijd vergde. Schade werd niet aangericht. De oorzaak van de bx-and is niet bekend. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Wilhelmus Albertus, z. v H J. Rubeling en H. C. M. Bakkenhoven. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: Rob Dalman, Duinwindelaan 16. Bentveld. Heribertus Reginus Bernardus Fens, Wil- helminaweg 23. ONDERTROUWD: Jac. C. Ouwehand en L. E. Verkerk. J. B. Bruin en M. P. Jung- slagex-. J. Boers en E. van Duijn. GEHUWD: H. J. P. Halewijn en L. Paap. G. L. H. Kas en W. J. S. Poster. OVERLEDEN BUITEN DE GEMEENTE: J. W. Bolle, 75 jr., echtg. c. W. van der Lei. A. C. J. Roozen, 64 jr., echtg. v. M. W. M. J. Eldering.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5