Mode Nederlandse Diaconessen bouwen ziekenhuis in Suriname Twee Lissers bouwen geheel plastic kinderauto Radio-actie tot financiële steun aan belangrijk project begonnen 9 TOT LENIGING VAN BITTERE NOOD Veghel zond suikerpot aan generaal Taylor „Liefde van 4 kanten" op 6 oktober in première Jonge kerk vernam iets van leer van Jehova's getuigen Nederlandse pianohouwer richt nieuwe fabriek op Congresgebouw in Utrecht wordt gebouwd aan de weg der Ver. Naties Plan voor N.V.V.-gebouw in Den Haag Kort nieuws Onderzoek naar de situatie der Amsterdamse bejaarden Weer roest in Delfts leidingwater Postdirecteur K. Haakman hartelijk gehuldigd P. Cardol veertig jaar bij Twentsche Bank Winterprogramma van r.-k. Culturele Kring Gemeentebegroting van Hillegom voor 1960 UNO-vluchtelingenhulp belemmerd door VAR VRIJDAG 2 OKTOBER 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Dc achttienjarige Surinaamse leerling- verpleegster Joyce Carmen Boucke van het diaconessenhuis „Bronovo" in Den Haag komt in de komende maanden haar beeltenis samen met die van een Suri naamse zuigeling op alle Nederlandse stations en tal van andere publieke plaat sen tegen. Zij vormt een charmante aan beveling voor de actie welke donderdag avond door de N.C.R.V. is ingezet ten be hoeve van de bouw van een diaconessen- huis in Paramaribo onder de raadselach tige kreet -Vier maal Z...N". De bekende animator voor charitatieve acties Johan Bodegraven heeft onthuld, dat die initia len de beginletters vormen van de vier woorden welke de kern vormen van de aan de christelijke naastenliefde gewijde brief van Paulus aan de Corinthiërs: Zij zoekt zichzelve niet". Als de voortekenen niet bedriegen be looft „Vier maal Z...N" een even groot succes te worden als destijds de „Haak- in"-actie. Men heeft daartoe nu groter voorbereidingen getroffen. Zo hebben de honderdzeventigduizend in christelijke verenigingen georganiseerde vrouwen en meisjes gisteravond een enveloppe mogen openmaken, waarin hen gevraagd wordt persoonlijk een bedrag van tien gulden bijeen te brengen. Lukt dat, dan is de helft van de benodigde drieëneenhalf mil joen gulden al binnen. Verder is er onder de bij de N.C.R.V.-schoolradio aangeslo ten scholen een verkoop van prentbrief kaarten georganiseerd, welke nu reeds vijftigduizend verkochte kaarten van een kwartje heeft opgeleverd. Medisch centrum De geneesheer-directeur van „Brono vo". de heer P. A. de Groot, die secreta ris is van de stichting Diaconessenarbeid in Suriname en zelf jarenlang werkzaam is geweest als leider van het zendingshos pitaal te Kabel in het Surinaamse Bos- land, deelde naar aanleiding van het be gin van deze actie mede, dat het erom gaat een geheel zelfstandig Diaconessen- huis in Paramaribo te bouwen, dat voor lopig honderd bedden zal omvatten, maar tot dubbele capaciteit kan worden uitge breid. Het zal alle voorzieningen krijgen van de grote Nederlandse Diaconessenhui- zen, zoals laboratorium, röntgenafdeling, operatiekamers, polikliniek, een zuster huis met voorlopig veertig bedden en een kapel. Het zal tevens het opleidingscen trum worden voor Surinaamse Diacones sen, die, geheel in de traditie van deze protestantse organisatie, niet alleen als ziekenverpleegsters werkzaam zullen zijn maar ook in andere sectoren van maat schappelijke zorg. Met de vorming en op leiding van de kern van het personeel van het toekomstige Diaconessenhuis in Pa ramaribo wordt reeds thans in Den Haag begonnen, opdat het ziekenhuis na de ope ning welke naar men hoopt over ander half jaar zal plaatsvinden, onmiddellijk op volle toeren zal kunnen werken. Over een half jaar vertrekt de besturend zuster met een diacones en vier Surinaamse verpleeg sters reeds naar Paramaribo, waar sinds mei van dit jaar al een Diaconessenwijk- centrum bestaat, om zich in te werken. De aanbesteding van dit door de archi tecten ir. H. van Oerle (Nederland) en ir. Nagel (Suriname) ontworpen ziekenhuis zal nog dit jaar geschieden. Veel medewerking Van de Surinaamse regering werd de grootst mogelijke medewerking ontvangen ongeacht het feit, dat het verouderde Landshospitaal over vier jaar door een De Amerikaanse generaal Maxwell D. Tavlor heeft van het Veghelse gemeente bestuur een kostbare zilveren suikerpot ontvangen. De generaal was in 1944 com mandant van de befaamde 101-ste Ameri kaanse Airborne Division, ter ere waar van 17 september -- 15 jaar na de lucht landing tussen Eindhoven en Grave in Veghel door prinses Irene een monument werd onthuld. Dat juist een suikerpot werd gekozen, vindt zijn oorzaak in een speciaal aspect uit de strijd, die de luchtlandingsdivisie moest voeren. De Amerikanen zagen tij dens een kritieke situatie in de strijd een mogelijkheid een doorgebroken Duitse colonne te vernietigen. Hiertoe was de medewerking nodig van een Engelse een heid onder commando van kapitein Wil der. De Amerikanen legden radiocontact met de Engelsen om de strijd te coördi neren. De radio-codenaam, die aan kapi tein Wilder gegeven werd was: Sugar (sui ker). Generaal Taylor vertelde later dat hij nimmer het dwaze gevoel vergeten is, dat hij kreeg, toen hij op de markt in Veghel, temidden van het oorlogsrumoer, steeds maar in zijn microfoon „Hello Su gar" stond te roepen. (Sugar is een naam waarmee verliefde Amerikaanse jongelin gen hun meisjes aanspreken). Op de sui kerpot, die de generaal gekregen heeft, staat onder meer in het Engels ge graveerd: Generaal Maxwell D. Taylor riep om suiker". De generaal heeft een uitvoerige dankbrief geschreven aan de burgemeester van Veghel. Het Rotterdams Toneel zal op dinsdag 6 oktober in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag de première geven van „Lief de van vier kanten („La double inconstan- ce"). een komedie van Marivaux. Onder regie van de Franse gastregisseur Guy Suarés werken hieraan mede Lies Franken, Luc Lutz, Ann Hasekamp, Henk van Ul- sen, Thera Verheugen, Steye van Bran denberg, Pieter Lutz, Hans Polman en Rob van der Linden. De vertaling is van L. Th. Lenmann. Het decor en de kostuums zijn ontworpen door Friso Wiegersma. Joyce Carmen Boucke, een van de vele Surinaamse verpleegsters in opleiding in Nederlandse diaconessenhuizen, die als bekoorlijke blikvangster hel affiche voor de actie „Viermaal Z..N" siert. modern, maar kleiner ziekenhuis vervan gen zal zijn. De gezondheidszorg vormt echter nog steeds een der hoofdpunten van het Surinaamse tienjarenplan. Eveneens heeft de Surinaamse regering een belang rijke subsidie op de verpleegprijs toebe- zegd. De exploitatie van het Diaconessen- huis zal immers een verpleegprijs van twaalf tot veertien gulden per dag nood zakelijk maken, maar dat kan de Suri naamse bevolking, nog niet door een zie kenfondssysteem beschermd, uiteraard niet betalen. Het Landshospitaal berekent dan ook prijzen van vijftig cent tot twee gulden per dag. Een subsidie op de ver pleegprijs zal het Diaconessenhuis in staat stellen dezelfde tarieven te berekenen. De heer De Groot heeft in dat opzicht trouwens goede ervaringen met'de Suri naamse overheid. De twee zendingshospi talen in het Bosland, die uitgaan van de Hernhutters, die nu ook aan de totstand koming- van het Diaconessenhuis meewer ken werden eveneens steeds op royale 'wijze bijgestaan. Schrijnend leed Wij citeren ten slotte de woorden waar mee dokter De Groot, die zich naam ver wierf met de malariabestrijding in het Surinaamse Bosland, de noodzaak van de bouw van het nieuwe ziekenhuis onder streepte: „Zolang bij alle vooruitgang het straatbeeld in Paramaribo nog gemar keerd wordt door filarialijders met wan staltig misvormde benen, door blinden en kreupelen, zolang vele moeders vaak met onvoldoende hulp en verzorging hun kind je ter wereld moeten brengen, zolang er kinderen vroeg sterven en vele zieken toch nog onverzorgd blijven, zolang tuberculo se deze pover behuisde en onvoldoende gevoede stadsbevolking bedreigt, zolang framboesia, gele koorts en zwartwater- koorts, lepra, bilharzia, mijnworm, ma laria, trachoom en bloedarmoede op de loer blijven liggen, zolang valt er in Para maribo nog nood te lenigen en helne ieder die helpen kan!" Het door het architectenbureau Van Oerle, Schrama en Bos te Leiden en Nagel te Paramaribo ontworpen diaco nessenhuis voor Suriname. Op de eerste avond van de Jonge Kerk in Lisse van dit seizoen had ds. G. Pettin- ga, hervormd predikant een aandachtig gehoor toen hij een referaat hield over de Getuigen van Jehova. De sekte is wel één van de belangrijkste te noemen van de ve le sekten die in onzen tijd welig tieren. Ds. Pettinga ging het ontstaan van de sek te der Jehova-Getuigen in Amerika na met Russell als hun grote leraar. Na de eerste wereldoorlog 1914-18 hebben zij een grote activiteit ontwikkeld. Jehova's-Ge tuigen ontkennen een „hiernamaals" en verwerpen de drie-eenheid. In Jezus zien zij Gods eerste schepsel en niet de Verlos ser. De kinderdoop wordt door hen ver worpen. Jehova's-Getuigen roken niet, drinken niet, zelfs is er een tijd geweest, dat zij ook niet huwden. Ds. Pettinga wees er op, dat men wel van hen kan leren, dat zij de verwachting van het koninkrijk Gods centraal stellen. Hun verwachting is ook ingesteld op de nieuwe aarde, dus niet alleen van een nieu we hemel. Zij maken vaak meer studie van de bijbel dan de kerkmensen. De broeder lijke gemeenschapsgedachte wordt sterk beleefd en er is bereidheid tot het offer voor Jehova. In hun getuigen beschamen zij de kerkmensen. Hun activiteit en of fervaardigheid is groot te noemen. Tegenover de leer van de Jehova-Getui- In de Ierse republiek zal de Nedèrland- se pianobouwer Johan J. Rippcn uit Ede een nieuwe pianofabriek oprichten, welke gevestigd wordt op het terrein van de luchthaven Shannon. De werkzaamheden zijn reeds begonnen. In Ede worden hon derd piano's per week vervaardigd, een grotere produktie dan in enige pianofa briek in Europa en tien percent van de gehele Westeuropese pianoproduktie. De omzet van de fabriek in Ede ver toont een jaarlijkse stijging van dertig percent. De heer Rippen is van mening, dat radio en grammofoonplaten steeds sterker het zelf bespelen van muziek instrumenten bevorderen. Als gevolg daarvan is de Europese pianoverkoop enorm toegenomen. De heer Rippen ver klaarde dezer dagen, dat hij aangemoe digd was in Ierland te beginnen door de propaganda voor industriële ontwikke ling in dat land. Hij had de vrije lucht haven van Shannon gekozen wegens de tot de verbeelding sprekende opzet van het zich daar ontwikkelende industrie centrum en verleidelijke aansporingen zo als vrijdom van belasting gedurende vijf entwintig jaar, de aanwezigheid van goede arbeidskrachten, een internationale at mosfeer en een uitstekende dagelijkse luchtvrachtdienst van Shannon naar de Europese centrums. De gemeenteraad van Utrecht heeft na uitvoerige discussies besloten het voorstel va nhet college van B. en W. over te ne men en het zogenaamde kanaleneiland als definitieve plaats voor het concert- en congresgebouw Tvoli aan te wijzen. Het zal worden gebouwd aan de weg der Verenigde Naties. Volgens het college van B. en W. van Utrecht leent het karakter van deze weg en de omgeving daarvan zich bijzonder goed voor de stichting van een representatief gebouw. De aansluiting op de rondweg, is goed, terwijl zowel het lokale als het interlokale verkeer het terrein op gemakkelijke wij zen kan bereiken. In de onmiddellijke omgeving van het terrein liggen twee parkeerterreinen die thans slechts gebruikt worden tijdens de jaarbeursperiode. Het ingrijpende besluit van de gemeen teraad werd door burgemeester De Ra- 'nitz na afloop van de raadszitting het eerst medegedeeld op een ontvangst van het hoofdbestuur van het N.V.V. dat mo menteel zijn congres in Utrecht houdt. Burgemeester De Ranitz sprak de hoop uit, dat het N.V.V. zijn volgend driejaar lijks congres in het nieuwe Utrechtse con gresgebouw zal houden, hetgeen door de voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers werd toegezegd. Het Nederlands Verbond van vakvereni gingen heeft besloten een plan te maken voor de bouw van een groot centraal hoofd kantoor in Den Haag. Tijdens het drie daagse congres in het N.V.V.-gebouw te Utrecht is deze beslissing gevallen. Het hoofdbestuur heeft reeds besprekingen met. het Haagse gemeentebestuur gevoerd, dat in principe bereid is, grond ter beschik king te stellen. Een groot aantal instellingen en zuster organisaties van het N.V.V. zullen gaan samenwerken om de financiering van dit grote gebouw mogelijk te maken. Men heeft overwogen dat het N.V.V. thans bij zonder slecht is gehuisvest, evenals de sa menwerkende bonden. Omdat er te zijner tijd toch gebouwd moet worden, kan men het beter en voordeliger samen doen, om zodoende te komen tot een representatief geheel. Men heeft voor het nieuwe gebouw Den Haag gekozen, omdat daar de twee groot ste organisaties al zijn gevestigd. Ook is het contact van de vakbonden met de rijks instellingen, waarmee wordt samenge werkt dan gemakkelijker. gen stelt de kerk zeer positief een leven na dit leven, wanneer de ziel naar het Vader huis gaat, zodat Paulus kan zeggen, dat het sterven hem winst zal zijn, zodat Jezus aan het kruis tot de moordenaar kan zeg gen: heden zult gij met Mij in het para dijs zijn. De Jehova-Getuigen hebben een zeer op merkelijke omgang met de bijbel. Wan neer daarin staat, dat men niet roken mag „op de hoogten" dan wordt daarmede het offeren aan afgoden bedoeld, maar lezen er ook uit dat men het roken als een ge notmiddel achterwege moet laten. Een belangrijk kenmerk van de Getuige van Jehova is ook dat hij zichzelf niet als een zondaar ziet en er ook niet van weten wil, dat „wij allen de wet overtreden". Oorlam. De rijkspolitie te Amsterdam heeft een beurtschipper en diens knecht gearresteerd, die er van worden verdacht tijdens vele reizen, waarop zij Schiedamse jenever naar Amsterdamse café's vervoer den, gaten te hebben geboord in de vaten en met een slangetje een deel van de in houd hebben afgetapt. Duinbrand gesticht. Woensdagavond zijn in de duinen lussen Ter Heijde en Monster, ten zuiden van Den Haag, onge veer 20 ha helmbeplanting in vlammen opgegaan. De brand blijkt door een 15- jarige jongen uit 's-Gravenzande te zijn gesticht. De jongen is aangehouden. Waar schijnlijk zal hij zich voor de kinderrech ter moeten verantwoorden. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld een onderzoek te doen instellen naar de omstandigheden van de in de hoofdstad wonende bejaar den. Zij menen, dat de resultaten hiervan van belang zullen zijn voor het door het gemeentebestuur te voeren beleid inzake de bejaarden. De kosten van het onder zoek zijn geraamd op ƒ50.000, waarvan het rijk de helft voor zijn rekening neemt. Het onderzoek zal zich richten zowel op de zelfstandig wonende als op de in tehui zen verblijvende bejaarden. Het is de be doeling, het onderzoek in twee gedeelten te laten verlopen, in de eerste plaats een kwalitatief gedeelte, waarbij, teneinde een inzicht te verkrijgen in de problematiek van het isolement bij de bejaarden, 50 a 100 diepgaande studies worden ingesteld onder een aantal willekeurig gekozen be jaarden in verschillende levensmilieus; voorts een kwantitatief gedeelte, bestaan de uit een mondelinge enquête onder 600 bejaarden in verschillende stadsdelen. B. en W. hebben zich laten adviseren door een commissie, waarin zitting hadden prof. dr. R. van Dijk, directeur van het Gere formeerd Sociologisch Instituut, prof. dr. T. T. ten Have, directeur van het Huma nistisch Instituut voor Sociaal Onderzoek, de heer P. de Jong, directeur van het So ciologisch Instituut van de Ned. Hervorm de Kerk, de heer J. H. E. Niessen, hoofd van het regionaal bureau Amsterdam van het Katholiek Sociaal-kerkelijk Instituut en de directeur van het Gemeentelijk Bu reau van Statistiek. In het advies zegt de commissie dat er bejaarden zijn, die ondanks gunstige uit wendige omstandigheden toch in een iso lementspositie verkeren en anderen, die ondanks het ontbreken van de gebruike lijke sociale contacten allerminst geïso leerd en vereenzaamd leven. Door in het onderzoek te betrekken be jaarden, die in verschillende familiale en sociale samenlevingsvormen verkeren, wordt het mogelijk geacht om de psycho sociale knelpunten te ontdekken, die de integratie van bejaarden in de samenle ving belemmeren. Op deze wijze kunnen ten behoeve van het sociale beleid aanwij zingen gegeven worden omtrent de behoef te aan en de aard van de te treffen voor zieningen in de grote stad. De klachten over het drinkwater in Delft nemen toe. Onlangs hebben studenten in het kader van de ontgroeningsfeesten een „protestactie" gehouden, vele huisvrou wen laten water uit Den Haag of Rijswijk komen om een smakelijk kopje thee te kun nen zetten en er is zelfs een scooterclub in Den Haag die voor haar Delftse leden een drinkwaterservice in het leven heeft geroepen. Het is niet alleen de chloorsmaak, doch ook de kleur van het water die aanleiding tot klachten geeft. De topografische dienst van de Landmacht die aan de Westvest in Delft zetelt, klaagt dat door de onzui verheid van het water veel hinder wordt ondervonden bij het spoelen van de pas- ontwikkelde vellen fotografisch papier van groot formaat. Wanneer deze te drogen zijn gehangen laten de druppels van het Delftse water een bruin spoor na dat slechts met grote moeite van de foto's kan worden verwijderd. Indertijd heeft men filters laten maken, doch rfie raakten na enkele dagen reeds verstopt door de onzuiverheden in het wa ter. Daarom heeft men die filters maar weer afgeschaft. De directie van de gemeentebedrijven te Delft deelde mee, dat men aanvankelijk het euvel van de roestkleur onder de knie had gekregen, doch dat het opnieuw de kop heeft opgestoken. Alles wordt echter in het werk gesteld om het water zo spoe dig mogelijk helder te krijgen. Aangezien de watertoren in het noorden van de stad enige tijd geleden buiten gebruik is ge steld en het Rotterdamse water nu recht streeks in de distributieleiding komt, stroomt het niet meer zoals voorheen van Noord naar Zuid doch van Zuid naar Noord. Dit heeft tot gevolg dat de aanslag in de leidingen loslaat en in het water wordt meegevoerd. Door een versnelde doorspoeling hoopt men nu het euvel te verhelpen. Tijdens een receptie in „Weltevreden" in Hillegom is de heer K. Haakman, di recteur van het postkantoor in Hillegom, donderdagmiddag hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienst verband bij de P.T.T. Ter voorbereiding van de jubileumviering had zich een hul digingscommissie gevormd, bestaande uit de heren A. J. van Engelen, F. Swart, A. de Graaff, D. van Egmond en D. van Her waarden. Onder de velen die de jubilaris kwamen gelukwensen bevonden zich de wethouders Van Dam en Van de Boer als vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur, ds. F. Brouwer en ds. J. Veenen- daal en emeritus-predikant Chr. Eerhard. Voorts gaven van hup belangstelling blijk de heer Chr. de Jong, directeur van Open bare Werken, dokter Le Cocq d'Armand- ville en dokter Wijkmans, de heer J. Val kenburg, hoofd van de Julianaschool, het bestuur der Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs, waarvan de heer Haak man voorzitter is en de heer W. Imthorn namens het bestuur der stichting Her vormd Bejaardencentrum Als voorzitter van het jubileumcomité heette de heer A. J. van Engelen de heer Haakman, die vergezeld was van zijn echt genote en kinderen, hartelijk welkom. Na met veel waardering de eigenschappen en werkkracht van de jubilaris te hebben be licht bood spreker een televisietoestel aan. In een geestig toespraakje betuigde de heer Haakman mede namens zijn gezin zijn dank voor de blijken van erkentelijk heid. ,Er verscheen zelfs een „engeltje" om ons met een prachtig cadeau te ver rassen," zei hij. Daarna moesten de heer Haakman en zijn echtgenote talloze han den drukken. In de avonduren is de heer Haakman tijdens een geanimeerde bij eenkomst in de kring van zijn medewer kers nog eens in het zonnetje gezet. Als vertegenwoordiger van het personeel sprak de waarnemend-directeur, de heer Steen voorden, woorden van dank en waar dering, welke gepaard gingen met ver scheidene geschenken. Twee energieke jonge mensen uit Lisse, de heren Gerrit van Werkhoven en Ba rend Mastenbroek, zullen binnenkort met een nieuw soort kinderauto op de markt komen. Deze is namelijk geheel vervaar digd van plastic. Zij hopen met de pro duktie van deze kinderauto en met die van allerlei plastic nevenartikelen een toekomst te kunnen opbouwen. De mooi uitgevoerde auto is geheel ge maakt van met glasvezel versterkt poly ester (glasfibre). De wagen kan door ket tingaandrijving met de voeten worden voortbewogen. De assen zijn verend op gehangen. De plastic auto lijkt veel op een bekend merk bij de „grote mensen" auto's. Het wagentje is anderhalve meter lang en zestig cm breed en is uitgevoerd met echtwerkende koplampen en achter lichten. De heren Van Werkhoven en Masten- Hillegom Donderdagmiddag is de heer P. Cardol, kassier bij de Twentsche Bank in Hille gom, gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstverband. De heer A. Huyssoon, oudste directeur van het Hillegomse kantoor, beschreef de heer. Cardol inzijn welkomstwoord als 'n mens met vele kwaliteiten. Spreker bood de jubilaris een couvert met inhoud en diens echtgenote bloemen aan. De direc teur van'het rayon Haarlem, de heer B. Moltzer, dankte namens de hoofddirectie de heer Cardol voor zijn onkreukbare eer lijkheid en accuratesse bij zijn verant woordelijke functie. De heer De Wilde bood namens het per soneel 'n projectiescherm aan. Drie dames van het kantoorpersoneel hadden „het wel en wee" van de jubilaris in dichtvorm gegoten, waarmee zij de lachspieren der aanwezigen in beweging brachten. De Katholieke Culturele Kring in Hille gom heeft het programma voor de komen de maanden vastgesteld. De kring telt thans ruim tweehonderd leden. Volgend jaar bestaat de kring vijf jaar. Dan hoopt men dit eerste lustrum met een grote feestavond te vieren. Verder wil men het ledental opvoeren tot driehonderd. Het winterprogramma wordt op dinsdag 13 november geopend met een toneelavond in „Flora" door de toneelgroep „Studio". Dit gezelschap zal dan „De Kluis", een thriller van Agatha "hristie, opvoeren. Op dinsdag 16 januari houdt de heer Domi- nicus uit Alkmaar een lezing met dia's over Scandinavië onder de titel „Reis naar de Vikingen". In maart komt de wereld reiziger Jan Glissenaar spreken over „Het Midden Oosten", welke lezing met enkele films zal worden geïllustreerd. Voorts zal nog een extra avond wordén gegeven. De gemeentebegroting van Hillegom voor 1960 is gereed gekomen. Zij zal in de raadsvergadering van donderdag 8 oktober aan de leden worden aangeboden. De heer Van der Meer, een der direc teuren, voegde hier nog enkele grappige voorvallen aan toe. Gisteravond hebben vele cliënten en vrienden in de woning van de familie Cardol hun sympathie met de jubilaris betuigd. Onder hen was een deputatie van de kerkvoogdij der Ned. Hervormde Ge meente in Bennebroek, die de heer Cardol bedankte voor de diensten die hij als or ganist voor deze gemeente verricht. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Maria Margaretha Berna- dette, d. van P. J. Mathot en J. E. de Groot; Theodorus Antonius Jacobus, z. van P. C. Zandvliet en J. A. van der Zwet; Angela Maud Elaine, d. van H. Salier en A. M. E. Teeuw; Anny Elisabeth, a. van J. Schipper en L. de Jong; Gerarda Cla- sina Hendrika, d. van W. J. Stroombergen en C. G. Beugelsdijk; Christa, d. van D. de Gier en J. A. J. Visser. ONDERTROUWD: A. N. van der Voort en E M Philippi: P. H. Warmerdam en A. M Schoutens; L. P. Posthumus en A. M H. van Bourgondiën; P. J. Mense en J. H. A. Lieverse: R. D. Anderson en J. C Ultee; W. H. Teunissen en A. J. van Drunen. GETROUWD: G. H. Beekman en H. van Leur; B. H. Keijzers en M. Kartkamp: F. Duinkerken en W. G. Kanselaar; A. S. de Vries en W. E. Krieger. De helrode plastic kinderauto lijkt veel op een bekend merk bij de „grote mensen"-auto's. broek knutselen reeds jaren in hun vrije tijd samen. Eigenlijk al van de schoolban ken af. Hoewel zij respectievelijk voor elektricien en typograaf zijn opgeleid, zijn zij zes jaar geleden begonnen met de fabrikage van plastic artikelen. Geleide lijk werd een werkplaats ingericht en thans zijn zij zover dat zij hun vleugels wat kunnen uitslaan. Zij bouwen zich geen luchtkastelen, maar willen zich door hard werken een zelfstandige plaats ver overen. NEW YORK (Reuter) De steunver lening aan Palestijnse vluchtelingen heeft ernstige moeilijkheden ondervonden door „chronische" vraagstukken in de verhou ding tussen het UNO-bureau voor hulp verlening. UNWRA, en de regeringen, die voor dit bureau ils gastvrouw optre den. Dit heeft het hoofd van de UNWRA, dr. John Davis, in zijn jaarrapport aan de Algemene Vergadering meegedeeld. Tot de grootste moeilijkheden behoorde de weigering van de regering in Caïro om te erkennen dat de UNWRA een UNO- orgaan is. Daardoor werden de functio narissen van het bureau belemmerd bij de uitoefening van hun taak in de V.A.R. Soms mochten zij de vluchtelingenkam pen niet bezoeken en eens was het voor gekomen dat een lid van de staf zonder gerede aanleiding het land werd uitgezet. (Shows, snufjes en alles wal verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Met zeer veel plezier hebben we giste ren in Dreefzicht de zo smaakvolle en elegante collectie van Lancel-couture be keken. Het was een zeer draagbare kle ding, die gebaseerd was op de meest flat teuze mode-details, die de Parijse coutu riers voor het komende seizoen voor ons gecreëerd hebben. De ongekroonde koning van de Parijse mode Pierre Cardin, heeft met zijn nieu we lijnen de confectie over de gehele we reld sterk beïnvloed. Met zijn zeer knappe eigen stijl maakt hij mantels die het fi guur niet accentueren, maar wel tot leven brengen. Dat hij van enorme kragen houdt weet ieder, die van de hedendaagse mode op de hoogte is, en ook dat ze soms uit groeien tot grote pelerines. Dit is vooral bij de rechtvallende mantels bijzonder mooi, en het is een verdienste van Lancel, dat ze haar collectie heeft samengesteld uit grotendeels dit soort mantels. De ma terialen, die hiervoor gebruikt worden, zijn zeer soepel en licht in gewicht, maar toch behaaglijk warm. We zien veel men gingen, waardoor men prachtige leven dige effecten weet ce bereiken. Zibeline vermengd met rendier- of marterhaar doet zeer apart aan en de combinaties van angora met mohair, en shetland-tweed geeft de indruk van heerlijk warm te zijn. Een enkele keer zien we een mantel ge completeerd met een bontkraag, waarbij bleek, dat de roodvos van onze moeders ook weer modieus wordt. En zeker op zo'n mooie Italiaanse multi-color tweed komt zij bijzonder tot haar recht. Na de heel korte mantelpakjasjes, die we al enige seizoenen hebben gehad, keert de mode weer terug tot het meer uitgerekte silhouet. De jasjes worden weer langer en veel mantels neigen naar driekwart of zeven-achtste. Voor op straat is er niet veel taille bij, wel in de japon nen. Veel pakjes waren geïnspireerd op Cha nel en zijn onmiddellijk te herkennen aan het korte rechtvallende jasje, dat met zwart tres is afgebiesd, een garnering, die op de tweekleurige tweeds bouclé mooi tot haar recht komt. De japonnen van ruige stoffen of meer soepel vallende mohairs tweed bouclé en wollen angora ruiteij zijn eenvoudig maar knap van lijn en geschikt voor iedere vrouw. Voor het wat oudere en zwaarde re type waren er verschillende zeer mooie gedrappeerde zwarte japonnetjes van jersey of wollen crêpe. En in het meer geklede genre zagen we prachtige impri- més op wollen crêpe, moirée, wol-zijde en faille. En natuurlijk ontbrak ook niet het zo rijke fluweel in haar warm gloeien de tinten. Het was een hartveroverende en zeer smaakvolle collectie. Katy

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9