Sunil wast stralend wit... mêi ff t M jams, zó voordelig! J. de Jong Czn gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten WITTER DAN DE WITSTE DUIF en spaart uw linnenkast Nog veel misverstand over de weduwen- en wezenpensioenen Ibuvou. 1 het we; Aan woningbouw en industrie wordt voorrang gegeven Raad van Arbeid in Haarlem heeft handen vol aan honderden aanvragen toot ia de, afy. wed*twe* -en we&nwdr (AW.M) O 5^ 11 Dodelijk voedsel voor het vee Harlingen heeft een begrotingsoverschot m M y-rm m, ül' mm min Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Vreugde, verwondering, teleurstelling btie £<nne*t Ut aasimezJlUtp vmz de rrri de wedvfuwn cm foot pon.. de H/e&oh cmtva+ipesi. Rijksgoedkeuringsbeleid bij bouwnijverheid Urgentievolgorde wordt in samenwerking met verschillende departementen bepaald r^Zwaardemaker's Neemt vaker Zwaardemaker... Auto van Nederlander in Frankrijk verbrand DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 In de vanmorgen te Haarlem gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten, in de vacature ont staan door het overlijden van de heer Jacs Rustige, de heer J. de Jong Czn. te Hilver sum. De heer De Jong is lid van de Anti Revolutionaire partij en maakte in de Pro vinciale Staten deel uit van de fractie van de Protestants Christelijke groep. De nieuw gekozen Gedeputeerde is 55 jaar oud. Hij is geboren in Mijnsheeren- land in de Hoekse Waard, waar zijn vader een boerenbedrijf had en bezocht achter eenvolgens de h.b.s. in Rotterdam en Oud- Beijerland. In 1930 kwam de heer De Jong naar Hilversum, waar hij bij de toen zes jaar bestaande NCRV in dienst trad als omroeper, een functie, die tevens het ver zorgen van bepaalde rubrieken en het ma ken van reportages inhield. Na de oorlog, waarin hij nog als verzekeringsinspecteur werkzaam was geweest, werd hij belast met de leiding der afdeling gesproken woord en in 1949 volgde zijn benoeming tot zijn huidige functie, hoofd algemene zaken van de NCRV. De heer De Jong, die zich van jongsaf aan tot de politiek voelde aangetrokken, werd in 1939 door de A.R. Kiesvereniging in Hilversum kandidaat gesteld voor het raadslidmaatschap. In Mill, waar hij als reserve-officier van de veldartillerie diende, ontving hij het bericht, dat hij was gekozen. In de bezettingstijd werd de heer De Jong gevraagd om na de oorlog als wethouder te fungeren. Hij stemde toe onder voorwaarde, dat de zittende raad op de kortst mogelijke termijn de benoeming zou bevestigen. De zittende raad keerde echter niet onmiddel lijk terug. Niettemin keerde de heer De Jong in 1946 in de raadzaal terug en werd hij drie jaar later tot wethouder van on derwijs en personeelszaken gekozen. Deze functie heeft hij vier jaar vervuld; in ver band met zijn vele werkzaamheden stelde hij zich in 1953 niet herkiesbaar. De nieu we Gedeputeerde, die dinsdag j.l. de laat ste raadsvergadering meemaakte hij is van het begin af aan fractievoorzitter geweest heeft sinds 1946 zitting in de Provinciale Staten. De heer De Jong was lid van de commissie uit de Staten van de Gezondheidszorg. Veehouders wordt met klem aangera den zich er goed van te overtuigen, dat geen delen van de Zuidenwindlelie of Kaapse Vogelmelk tussen bollenafval en dergelijke bereikbaar zijn voor paarden, koeien, varkens, schapen en geiten en dan kunnen worden opgegeten, aldus deelt het ministerie van Landbouw en Visserij me de. Het zo genoemde bollenvuil, „porrie" wordt voor bemesting maar bij het thans heersende gebrek aan gras, ook als voed sel op het land gebracht. Bladeren en bloe men van deze plant (ornitogalum) zijn het meest giftig. Ook de bollen zijn niet onschuldig. Door het gebruik kunnen ern stige vergiftigingsverschijnselen ont staan. Enkele koeien zijn reeds gestor ven. De Harlingse gemeentebegroting voor 1960 vertoont een overschot van ruim 43.000 op een totaal aan inkomsten en uitgaven van drieëneenhalf miljoen gul den. Deze gunstige financiële positie wordt voor een deel verkregen uit de inkomsten- post in het lopende dienstjaar van ruim 133.000 in hoofdzaak ontstaan door het aantrekken van gelden tegen een lagere rentevoet dan was geraamd. Verder zijn ook enige belastingen en heffingen hoger geraamd dan op de voorgaande begro ting. Advertentie Neem meteen het voordelige reuzenpak sun ig.6Qo „Waarom kryg ik geen weduwenpensioen?" Hoewel de algemene weduwen- en wezenverzekering pas weinige dagen geleden in werking is getreden (op 1 oktober) is deze vraag al ontelbare keren aan de Raad van Arbeid in Haarlem gesteld. By de dagelijkse post is altyd wel een aantal brieven van teleurgestelde aanvraagsters. die om nadere uitleg verzoeken. Een gesloten rü van mensen voor het loket van de afdeling A.W.W. is geen ongewoon verschijnsel. De telefoons op deze afdeling staan dikwijls „roodgloeiend" van vragen in de trant van: „Meneer, een kenqi^s van me, die na my weduwe geworden is, krijgt wèl weduwenpensioen en u hebt me ge weigerd. hoe zit dat?" Of „Ik kan geen wys worden uit die artikelen op grond waar van myn aanvraag is afgewezen. Kunt u me zeggen waarom ik niet voor weduwen pensioen in aanmerking kom?" Uit de toon waarin al die vragen worden gesteld spreekt verwondering, boosheid, diepe teleurstelling, ergernis of soms alleen maar een stil verdriet. Maar er tussen door komt er ook wel eens een weduwe de ambte naar spontaan bedanken voor de beslissing waarbij haar een pensioen werd toe gekend. Dat de weduwen- en wezenwet in een klemmende sociale behoefte voorziet, bewyzen de vele tienduizenden aanvragen reeds ver over de honderdduizend op het ogenblik die bij de Raden van Arbeid en de Sociale Verzekeringsbank in behandeling zyn. Aangezien de praktijk leert dat er nogal wat misverstand heerst over de inhoud van de algemene weduwen- en wezenverzekering en de bedoeling van de wetgever lijkt het ons nuttig om na de publikaties die onder andere in ons blad over deze nieuwe wet zün verschenen, nog eens de voornaamste bepalingen van de A.W.W. onder de loep te nemen. De hierbü afgedrukte schematische voor stelling van wat de wet te bieden heeft kan mogelyk het beeld nog verduidelyken. WEDUWEN MET ÉTNOF MEER KINDEREN kind I8joarwordf dan neemt het pensioeneen einde INVALIDE WE DUWEN Hvon het overlijden vxl man en vsfedwen die irMjIide zijn als het jonaste kind tfljoar is ont vangen pens**® tijdens de duur v.d invaliditeit- WEDUWEN50 JAAR OF OUDER tt van het over lijden v.d rnan. sioenhöh 65e joor WEDUWENZON- DER KINDEREN, ONDER DE 50 JAAR tt van het cserlijden vd man, kunnen een hi- delijkeuitkeiTO ontvangen van 6moandentot 2joar WEZEN vallen tot KSjoar onder deuitvennge-, invalide-Of stu derende wezen tot 27 jaor ivolleTwt Kind tot lOjoor 438 gld pjocr bu volle wezen is het wezenpensioen: Kind KH6jaor 660gW pjoor derenaKwa 16-27 jaar 864gld pjoor Deuitkenngen en pensioenen kunnen l.z.l worden verhoogd. VOOR DE WEDUWEN EN WEZEN VAN VÓÓR iokt 1959 GELDT pen OVERGANGSREGELING WELKE OP SOMMIGE PUNTEN ANDERE BE PALINGEN BEVAT DE BEDRAGEN BL'TVEN ECHTER GEL'tk Het A WW eind igt wanneer de weduwe 65 joor wordt Don volt zij onder het A.O. w-pensioen) Zoals de naam het al zegt is de A.W.W. in het leven geroepen om de weduwen en wezen, die aan de uitkeringsvoor- waarden voldoen, een pensioen toe te kennen. Het is een verplichte verzekering die het ge hele Nederlandse volk omvat en waarvoor pre mie betaald moet wor den. De uitvoering van de A.W.W. berust bij de Raden van Arbeid, de Sociale Verzekerings bank en de rijksbelas tingdienst. De laatste instelling is belast met het innen van de pre- miën. De aanvragen om een weduwen- of wezenpen sioen moeten worden in gediend by de Raad van Arbeid. Geniet men uit hoofde van een andere sociale verzekeringswet (invaliditeitswet, ouder domswet, ongevallen wet) al een rente dan wordt de aanvraag door gestuurd naar en in be handeling genomen door de Sociale Verzekerings bank in Amsterdam, die de rentenadministratie centraal verzorgt Dit zijn de zogeheten gecom bineerde gevallen. Heeft men geen enkele rente krachtens een andere sociale verzekering dan wordt de aanvraag als „zuiver" geval door de Raad van Arbeid in be handeling genomen. De aanvragers zijn verder te verdelen in zy, die op, of na 1 okto ber 1959, de datum van inwerkingtreding der verzekering, weduwe of wees zijn geworden en zy, die dat vóór genoem de datum zijn geworden. Voor de laatstbedoelde groep weduwen en we zen geldt een overgangs regeling. In beknopte vorm vol gen hierna de belang rijkste regelingen van de A.W.W. Beginnen we met die categorie die op of na 1 oktober 1959 we duwe of wees is geworden en aangenomen dat zij aan alle voorwaarden van toeken ning voldoen. Rechten en bedragen Weduwen met een of meer kinderen krijgen een pensioen van 1968 per jaar tot het jongste kind 18 jaar wordt. Op dat moment vervalt haar recht op het pen sioen. Is zij echter intussen 50 jaar of ouder geworden dan behoudt zij recht op pensioen van 1326 per jaar tot zij 65 jaar is. Van de eerste dag van de maand waarin zij 65 jaar wordt gaat immers haar ouderdomspensioen krachtens de A.O.W. in. Weduwen die 50 jaar of ouder zijn ten tijde van het overlijden van hun man krijgen f 1326 per jaar tot zij 65 jaar zijn. Weduwen die invalide zijn ten tijde van het overlijden van haar man en weduwen die invalide zijn als het jongste kind 18 jaar is ontvangen, zolang zij invalide zijn. een weduwenpensioen van 1326 per jaar Zijn zij intussen 50 jaar of ouder gewor- 4en.<tan ontvangen zij tot hun 65ste jaar dit Weduwenpensioen. de weduwe Kissen de 46 en 50 jWÊt en eindigt haar pensioen omdat het jongste kind 18 jaar wordt of omdat zij geen in valide meer is, dan houdt zij toch tot haar 65ste jaar een pensioen van 1326 per jaar, mits zij de laatste vijf jaren reeds het weduwenpensioen heeft onvangen. Weduwen zonder kinderen die nog geen 50 jaar zijn op het moment dat hun man overlijdt hebben geen recht op een blij vend weduwenpensioen. Zij kunnen tijde lijk een uitkering van 1326 per jaar ont vangen over een periode variërend van zes maanden tot twee jaar afhankelijk van de leeftijd der weduwe. Onder bepaalde omstandigheden kan ook aan weduwen, waarvan het pensioen afgelopen is b.V. omdat haar jongste kind 18 jaar is gewor den, een dergelijke tijdelijke uitkering worden gegeven. Weduwen die jonger zijn dan 27 jaar, die ten tijde van het overlijden van hun man nog geen recht hebben op weduwenpen sioen ontvangen een uitkering gedurende zes maanden. Is de weduwe op de dag van het overlijden van haar man 27 jaar of ouder dan wordt de termijn van zes maan den met een maand verlengd voor elk vol jaar dat zij ouder is dan 26 jaar. De duur van deze tijdelijke uitkering bedraagt ten hoogste twee jaar. Overgangsbepalingen De weduwe wier echtgenoot is overle den voor 1 oktober 1959, heeft tot haar 65 ste jaar recht op weduwenpensioen: a. indien tot haar huishouden behoort een eigen kind, dat jonger is dan 18 jaar en dat vóór of op de dag van het overlijden van haar echtgenoot is geboren. b. indien zij op 1 oktober 1959 blijvend invalide is geworden. c. indien zij 50 jaar of ouder was op de laatste dag van de maand, waarin haar echtgenoot is overleden. d. indien zij 50 jaar of ouder is op 1 ok tober 1959 en de laatste dag van de maand, waarin haar jongste kind 18 jaar is gewor den, vóór 1 oktober 1959 is gelegen. e. indien haar jongste kind 18 jaar is ge worden vóór 1 oktober 1959, maar op een tijdstip waarop zij 45 jaar of ouder en reeds gedurende tenminste vijf jaar we duwe was. f. indien zij is geboren vóór of op 1 ja nuari 1900. Volle wezen tot 10 jaar ontvangen een pensioen van 438 per jaar. Volle wezen tot 16 jaar krijgen een jaarlijks pensioen van 660. Volle wezen van 16 tot 27 jaar, die in het genot van het wezenpensioen zijn of blijven omdat zij studerend of invalide zijn, krijgen totaal 864 per jaar. Wanneer zij deel uitmaken van een gezin wordt voor de volle wezen ook kinderbijslag verleend. Voor halfwezen krijgt de weduwe, die reeds vóór 1 oktober 1959 weduwe was, normaal kinderbijslag krachtens de kin derbijslagwet. Bij de Raad van Arbeid in Haarlem zijn tot nu toe omstreeks 5200 aanvragen om een pensioen ingevolge de A.W.W. inge diend, waarvan ongeveer 2000 gevallen met een gecombineerde rente, die dus naar de Sociale Verzekeringsbank worden door gestuurd. In ruim 500 gevallen moest aan de aanvragers een afwijzende beslissing worden gestuurd. Tegen deze „weigerin gen" kan zoals bekend is, beroep worden aangetekend bij de Raad van Beroep in Haarlem. Uit de aard der zaak staan de desbetreffende ambtenaren van de Raad van Arbeid altijd klaar om vragen die met betrekking tot de algemene weduwen- en wezenverzekering zijn gerezen tot tevre denheid te beantwoorden. Over het rijksgoedkeuringsbeleid met betrekking tot de bouwnijverheid bestaan de meest uiteenlopende opvattingen. Met name ten aanzien van zeer verschillende projecten als bij voorbeeld scholen, fa brieken, bedryfsuitbreidingen, hotels en winkelpanden wordt vaak in zulk een di vergerende mate rijksgoedkeuringen ver leend. dat het voor niet-ingewijden dik wijls moeilijk is daaruit een lijn in de ur gentievolgorde vast te stellen. In het algemeen is het zó, dat de wo ningbouw de hoogste prioriteit geniet. Daarnaast wordt hoge voorrang gegeven aan de industrie. Dit betreft dus voorna melijk uitbreidingen en vestigingen van fabrieken en industrieën. Het subsidie- en goedkeuringsbeleid van de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid is erop gericht, dat de bouw activiteit in het land zó wordt gereguleerd dat zonder dat de bouwmarkt wordt over belast, de bouwproduktie zo groot moge lijk is. Voorts beoogt dit goedkeuringsbe leid. dat de bouwproduktie plaats heeft in overeenstemming met de richtlijnen, die de jaarlijkse bouwprogramma's daarom trent bevatten. In sommige delen van het land is de vraag naar bouwwerken geringer dan de bouw markt in die gebieden zou kunnen verwer ken. Dit geldt met name in bij voorbeeld Drente, Groningen, Friesland. In deze pro vincies behoeven daarom aan de bouw activiteiten bijna geen beperkingen worden opgelegd. In andere delen van het land vooral in west Nederland daarentegen moet de bouwactiviteit afgeremd worden, omdat de vraag daar aanzienlijk groter is dan de bouwmarkt kan opleveren. Voor al in Haarlem en de IJmond spelen deze problemen. Alleen in Noordholland al zijn er aanvragen voor bouwwerken, die tien tallen miljoenen belopen. Om hier de bouwactiviteit enigszins af te remmen aangezien anders de woningwetbouw het eerst in de knel komt is het nodig, dat de omvang van de beschikbare bouwcapa citeit wordt geraamd. Voorts moet voor de werken, waarvoor een aanvrage voor toe stemming is ingediend een volgorde wor den vastgesteld. Thans wordt de omvang van de bouwcapaciteit nog in hoofdzaak bepaald door het aanwezige arbeidspoten tieel en niet mper, zoals dit na de oorlog verscheidene keren het geval geweest is. door de beschikbare bouwmaterialen. Dit betekent, dat als de minister toestemming geeft voor de uitvoering van zoveel werk dat alle aannemingsbedrijven tot de grens van hun technische en commerciële mo gelijkheden worden ingeschakeld, de bouw markt ernstig zou worden overbelast. Dit zou tot gevolg hebben, dat er loonspannin- gen zouden optreden, dat de bouwprijzen zouden oplopen en dat de produktiviteit per arbeider zou dalen. Bij de uitgifte van goedkeuringen houdt het ministerie dus vast aan het arbeidspotentieel als voor naamste criterium. Hierbij zullen, ook bij een volbelaste ar beidsmarkt, niet alle aannemingsbedrij ven volledig en voortdurend van werk zijn voorzien. De urgentievolgorde van de te bouwen objecten wordt bepaald naar het algemeen belang. Hierbij worden de no dige richtlijnen gegeven door het jaarlijks bouwprogramma, zoals dit met de rijks begroting aan de Staten Generaal wordt aangeboden. De minister van Bouwnijver heid raadpleegt hieromtrent dekundige commissies uit de verschillende departe menten. Bij de beperking van het aantal goed keuringen speelt de omvang van de order portefeuilles van de aannemingsbedrijven geen rol. Hierdoor zou de selectie op de goed te keuren werken niet door of van wege de minister geschieden, doch in fei te door de aannemingsbedrijven met ge dunde orderportefeuilles. Hieruit blijkt, dat de mogelijkheden van een continubezetting van de aannemings bedrijven in belangrijke mate afhangt van de werken, waarvoor wordt ingeschreven. Hierby kunnen bedrijven, die zich spe cialiseren op de bouw van bedrijfspanden voor industriële bedrijven een hoge mate van continuïteit bereiken, terwijl daaren tegen bouwers van hotels, café-restau rants, groot-winkelbedrijven en bioscopen vaak moeilijkheden ten aanzien van de continuïteit zullen ondervinden in gebie den waarin afremming van werken nood zakelijk is. Een apart probleem wordt gevormd door de scholenbouw. Hierbij moet eerst met het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen overeenstemming bestaan over het plan en de urgentie. In het bouwprogramma voor een bepaald jaar wordt het bedrag vastgesteld waar voor scholen kunnen worden gebouwd. Daarna bepaalt het departement van O. K. en W. de urgentievolgorde. Bij werken boven de 100.000, die door Den Haag moeten worden goedgekeurd, wordt door de Provinciale Directies van de Wederop bouw en Volkshuisvesting in overleg met de arbeidsbureaus bekeken, wanneer elk project op de bouwmarkt kan worden ge bracht Advertentie 70 ct 93 ct 122 ct zuiver zon en vruchten De heer P. D. van der Knoop uit Vlaar- dingen zag, toen hij met zijn auto nabij Bailleulmont in Noord-Frankrijk reed, de weg versperd door een aantal stropakken. De automobilist remde tussen de stropak ken en toen hij tot stilstand kwam, ge raakte zowel stro als auto in brand, ken nelijk doordat de gloeiende uitlaat van de wagen in aanraking kwam met stro. De heer Van der Knoop wist bijtijds uit de auto te komen, die geheel in vlammen op ging. De stropakken bleken verloren te zijn door een vrachtauto die bestuurd werd door een Belgische chauffeur. Toen de politie hem had opgespoord, bleek dat hij er niets van had gemerkt dat de stro pakken van de wagen vielen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13