Horen en zien 3 Nog geen beslissing over Siebe van der Zee Dagboek van een afperser fijn FAAM fantastisch Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto aankondigingen en nabeschouwingen neven aan de redactie Geheimzinnig telefoongesprek zou eerherstel getorpedeerd hebben wmmmm Tapijtkever- verdelging G. van der VLUGT 13 radio televisie Veertig jaar K.L.M. voor de N.TS. De radio geeft vrijdag Televisieprogramma Filmtenor Mario Lanza in Rome overleden New Yorkse advocaat betrokken bij „quiz"- schandaal Nederlander gedood bij gevecht met Filippino's Lager posttarief voor Indonesië vervalt Minister Luns bezocht Mexicaanse president Boerenleenbanken Stoffelijk overschot van Lynn Kauffman gecremeerd die lekkere drop heet KLAROP il tandschoon DOOR PIERRE NORD DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 Het veertigjarig bestaan van de KLM domineerde woensdagavond het program ma van de NTS, en wel op de glorieuse wijze, die de verwerkelijking van de stout ste dromen en de rijkste fantasie waardig is. De televisiekijkers werden deelgenoot gemaakt van een deel van het galaconcert, dat in tegenwoordigheid van Koningin Ju liana en van tal van ministers en andere hooggeplaatsten, in de Kurzaal te Scheve- ningen plaats vond. Dit concert was ge opend met de briljante ouverture waarin Johan Wagenaar de ridderlijke fantast Cyrano de Bergerac, naar de romantische visie van Rostand, muzikaal trachtte weer te geven: en het werd besloten met de Symphonie Fantastique van de geniale durver Hector Berlioz, die zijn stoutste verbeeldingen met dit werk in klank wist om te zetten. De relatie tussen deze pro grammanummers en de herdenking van het vliegwezen in Nederland, ligt voor de hand. „Audace" a la Cyrano en „fanta sie" a la Berlioz zijn immers ook de drijf krachten geweest van het wonder der tech niek, dat hier met „grandezza" door de veertigjarige KLM gevierd werd. Wat de opbouw en de evolutie van onze roemrijke luchtvaartmaatschappij betreft, daarvan werd vooraf in een treffende film- documentatie, samengesteld en toegelicht door Pier Tania, een prachtig en impone rend beeld gegeven. Welke stoute dromen zijn in die veertig jaren niet verwezen lijkt geworden! Wat een weg is er afge legd tussen de Blériot-machine van 1919 en het straalvliegtuig van thans, de „Jet", die op de lijn New York, Tokio, Sidney niet minder dan 190 passagiers bergt! Men zag aldus op het scherm de indrukwekken de groei van de KLM, die nu op een merk waardig keerpunt van haar geschiedenis staat, met het in gebruik nemen van twaalf straalvliegtuigen. Met deze jubileumdag begint hiermee voor de KLM het tijdperk van de „Jet". Tijdens de pauze van het concert woon den wij een vraaggesprek bij met enige bekende figuren uit de geschiedenis van de Nederlandse luchtvaart, onder meer met vlieger H. Shaw, die de eerste tocht van Amsterdam naar Londen vloog; met de vroegere journalist Van den Biggelaar, die als eerste passagier deze luchtreis mee maakte; met Willem Versteeg, bijgenaamd de grootvader van de KLM, die, onder de vele vliegers die hij opleidde, ook wijlen Dr. Plesman tot leerling heeft gehad. Met al deze indrukken van stoute on dernemingsgeest, die de ongelooflijkste fantasie tot werkelijkheid gemaakt heeft, was de muziekgevoelige telemaan als het ware gewapend tegen de „Fantastique", die, na honderddertig jaar, nog van haar innerlijke drijfkracht en uiterlijk effect, maar tevens van haar vindingrijke tech niek en subtiele afwerking getuigt. Onder de bezielde maar secure leiding van Wil lem van Otterloo gaf het Residentie-Orkest er een uitvoering van die haar fantastisch karakter in geen enkel opzicht tekort deed. De televisie presentatie van Ben Stegger- da was daarbij met smaak berekend op de kenmerkende fazen van de orchestratie. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.1o Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Accordeonspel. 12.50 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. 15.10 Voordr. 15.30 Gram. 16.00 Goede rozen voor de tuin, caus. 16.15 Viool en clavecimbel. 16.40 Gram 17.00 Voor dracht. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Gewijde muz. 18.15 Een goed woord voor een goede zaak. caus. 18.20 Gevar. progr. 18 50 Regeringsuitz.: Serie: Plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Het Tropeninstituut en zijn nieuwe taak, door H. Of- ferhaus. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 Ork. en ko ren. 21.40 Kunstrubriek. 22.00 Milit. muziek. 22.30 Nieuws. 2240 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Muz.caus. 23.20 Gram. 23.55 - 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7,00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Neder landse vrouwen in het buitenland, causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.55 Verkiezingen in Engeland. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.40 Gram. 11.55 Ver kiezingen in Engeland. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: 12.20 Landb.rubriek. Groningen, de grootste boer van Nederland. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Pia norecital. 1255 Nabeschouwing over de Britse parlementsverkiezingen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en gram. 13.25 Dans muz. 1355 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Boekbespr. 14.45 Kamer koor. 15.00 Theaterorkest en solist. 15.30 Hobo en piano VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Verkie; zingen in Engeland. 16.35 Voor de zieken. 17.05 Voor de jeugd. 17.55 Verkiezingen in Engeland. 13.00 Nieuws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de i, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Hammondoreglspel. VPRO: 19.30 Geloven in deze tijd, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Het Protes tantse kerklied. 20.30 Benelux, caus. 20.40 Piano recital. 20.45 Godsdienst en wereld, caus. VARA: 2'..00 Quiz. 2155 De Gyroscopen tollen, klankb, 22.15 Buitenl. weekoverzicht. 22.30 Nieuws. VPRO. 22.40 Voordr. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Espe ranto. 23.10 Muzikale caus. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Ka mermuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Marsmuz. 18.10 Voordr. 18.20 Marsmuz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Caus. 19.40 Cellorecital. 20.00 Ork.conc. 20.55 Kunstka- leidoscoop. 21.10 Ork.conc. (verv.l. 21.40 Instrum. muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Documentaire. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjoum. AVRO: 20 30 De toestand in de wereld, causerie. 20.40 Vliegwereld 21.05 Draaitafelconferentie. 21.4022.00 Documentair programma. DE NEGEN MUZEN Kees Verwey. Op zaterdag 10 oktober wordt in het Groninger Museum door mr. W. A. Offerhaus, Commissaris van de Ko ningin in de provincie Groningen, een expositie van de Haarlemse schilder Kees Verwey geopend, die tot 10 november zal duren. Dagelijks geopend van 10 tot 5 uur, alleen 's maandags, 's avonds van 8 tot Marionetten-theater. Op woensdag 14 oktober geeft het Marionetten-theater van Bert Brugmans twee voorstellingen in het Minerva Theater in Heemstede. Op gevoerd zal worden „Buffalo Bill" 's mid dags en „Faust" 's avonds. De populaire filmtenor en liederenzan- ger Mario Lanza is gisteren aan een hart aanval bezweken, in de leeftijd van 38 jaar. Hij werd in een Romeinse kliniek be handeld wegens zijn hoge bloeddruk, maar van diverse zijden wordt beweerd dat hij naar de kliniek was gegaan om te verma geren voor een rol in een nieuwe film. De tenor, wiens opvliegendheid hem bij na even bekend maakte als zijn stem dat deed, streed reeds lang tegen een over maat aan gewicht. Hij woog 135 kilo, maar miste de zelfbeheersing om dieet te hou den. Mario Lanza, een Amerikaan van Ita liaanse afkomst, wiens werkelijke naam Alfred Arnold Cocozza was, werd in 1921 te New York geboren. Hij verwierf zijn grote faam met het vervullen van de ti- Mario Lanza tijdens een optreden in 1958 in de Rotterdamse Ahoyhal. telrol in de in 1951 vervaardigde film „The great Caruso". Lanza begon in 1942 te zingen. Hij dien de drie jaar bij het Amerikaanse leger, waarbij hij optrad in concerten voor de militairen. Na de oorlog maakte hij zijn debuut als radiozanger, terwijl er ook grammofoonplaten van hem verschenen. In 1948 maakte hij zijn opera-debuut in „Madame Butterfly". Fantastische honoraria Lanza, die vaak fantastische aanbiedin gen kreeg honderdduizend dollar voor een engagement van twee weken in een nachtclub in Las Vegas en twintigduizend dollar voor het zingen van een lied bij de opening van een nieuw hotel, hetgeen hij weigerde was zijn loopbaan begonnen als verhuizer van piano's. Hij werd ont dekt door de dirigent Serge Koussewitski. Hij lag herhaaldelijk overhoop met de Metro - Goldwyn - Mayermaatschappij, in welker films hij optrad met zijn impresa rio en vele anderen. Naarmate hij meer bekendheid verwierf werd hij moeilijker om mee om te gaan van het standpunt der producers gezien. Hij beweerde Hol lywood te haten. Deze afkeer culmineer de in zijn weigering, te spelen in „The student price" hoewel hij de liederen uit deze operettefilm voor de geluidsband reeds had gezongen. Hij verliet Hollywood enkele jaren ge leden om in Europa en elders op de con certpodia te gaan zingen. Zo groot was zijn populariteit dat bijna al zijn concerten weken van tevoren wa ren uitverkocht. Maar Lanza annuleerde vele concerten en maakte zich daardoor bij velen gehaat. Mario Lanza was getrouwd met de Ame rikaanse Betty Hicks. Hij had vier kinde ren. Woensdag zijn voor de Amerikaanse parlementaire commissie die een onder zoek naar de Amerikaanse televisieschan dalen instelt, opnieuw verklaringen afge legd waaruit blijkt dat de quiz-program ma's vaak van a tot z bedrog waren. Alfred Davis, compagnon in een bureau voor public relations in New York dat ge werkt had voor de producers van „21" en andere tv-programma's, vertelde dat hij en zijn compagnon Art Franklin van de advocaat Edwin Slote, die namens de pro ducers van „21" optrad, vorig jaar het ad vies had gekregen, te liegen als zij moes ten getuigen bij een vorig verhoor naar de televisiepraktijken. Toen Davis en Frank lin zich niet hadden willen verplichten wat hun getuigenis betreft, had Slote hen ge adviseerd, de stad te verlaten en zo ver mogelijk weg te gaan." Dit getuigenis ont lokte een commissielid de opmerking dat de Newyorkse orde van advocaten de houding van advocaat Slote diende te on derzoeken. Volgens het commissielid diende deze advocaat van de balie ge weerd te worden. (UPI) Een Nederlands zeeman, de 23-jarige J. Hermes, van het vrachtschip „Wondo- giri", is in de havenwijk van de Filippijnse stad Cebu om het leven gekomen bij een vechtpartij met drie Filippino's met wie hij een verschil van mening had over een pakje sigaretten. De politie heeft twee ver dachten gearresteerd en zoekt naar de derde. Eén van de drie heeft de Nederlandse zeeman tegen de grond geslagen. Toen Hermes op de grond lag, sloeg een tweede Filippijn hem op het hoofd met een zwaar stuk hout. Toen de politie en de geneeskundige dienst arriveerden bleek de Nederlander reeds overleden te zijn. Met ingang van 1 november 1959 zullen de tot dusver geldende verlaagde porten en rechten voor de verzending van stuk ken en pakketten naar Indonesië worden af geschaft en worden vervangen door de al gemeen geldende buitenlandse tarieven. (Verkort weergegeven) Quiz. Ik lees in uw Van-dag-tot-dag-ar tikel, dat u propageert om bij onze TV van „die kinderachtigheden" (Quiz) af te ko men. Ik kan u uit eigen enquête-ervaring verzekeren dat „Je neemt er wat van mee" door zeer velen, ook wat wij plegen te noe men de méér ontwikkelden, als een der interessantste TV-uitzendingen gerekend wordt. Veeleer zouden niet minder velen liever zien, dat de z.g. cabaret-ontspannings programma's op een beter peil kwamen en vooral dat kinderen, die op het uur van hun „optreden" al lang in bed hadden moeten liggen, daarbij niet voor het kar retje van de TV gespannen werden. C. J. PIETERS De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Mexicaanse president, Adolfo Lopez Mateos, en aan zijn ambtgenoot Manuel Tello. Minister Luns arriveerde woensdag uit New York in Mexico-City. Vandaag be zocht minister Luns een anthropologisch museum. Hedenavond zou hij de gast zijn op een cocktailparty die door Mexicaan se regeringsfunctionarissen wordt aange boden. Bij de Stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coö peratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in septem ber resp. 143.000.000 en 107.000.000, zo dat er een spaaroverschot was van 35.900.000. In augustus bedroeg het spaar overschot 48.400.000. Nog bleef het stil; Robotto liet zich niet horen. Nu begon professor Doka zich toch ongerust te maken. Wat was er toch aan de hand? Hij stond van tafel op en liep naar de keuken om te kijken, waar z'n knecht bleef. Toen hij op de gang kwam, rook hij opeens 'n vieze brandlucht. De prof opende de keukendeur en keek naar binnenOp het fornuis stond een pan verschrikkelijk over te koken en daar kwam die nare lucht vandaan. Professor Doka draaide gauw het knopje om en schoof de pan weg. Toen keek hij rond; maar Robotto was nergens te zien. 5253 (Van onze Amsterdamse redacteur) Siebe van der Zee, het omstreden sec tiehoofd van de AVRO-televisie, zal van avond niet zelf het commentaar uitspre ken bij de extra-uitzending van de uitrei king der Televisieprijs 1959 in het Hilver- sumse raadhuis, hoewel dit aanvankelijk wel de bedoeling was. Inplaats van Siebe van der Zee zal nu Jan van Herpen dit commentaar verzorgen. Dit alles is het gevolg van een telefoon tje door of namens het Prins Bernhard- fonds aan het AVRO-bestuur, waarin gis teren gesuggereerd werd dat het beter zou zijn als Siebe van der Zee het com mentaar bij deze uitzending niet zelf zou geven. Siebe van der Zee is over dit alles zeer teleurgesteld, omdat hij alleen op non-actief gesteld is voor wat betreft het overleg met de t.v. sectiehoofden der an dere omroepverenigingen. Hij beweert, dat er een communiqué bij het AVRO-bestuur klaar lag, waarin zijn volledige rehabilitatie en herstel in al zijn functies werd aangekondigd. Na het ge noemde telefoontje (waarvan overigens bij het Prins Berhardfonds niemand iets afwist, naar volgens de heer Van der Zee by informatie gebleken zou zyn), heeft 't AVRO-bestuur dit communiqué opgehou den en Siebe van der Zee te verstaan ge geven, dat hij voor de t.v.-prijsuitreiking beter een andere commentator zou kun nen aanwijzen. De heer Van der Zee heeft toen gevraagd of het bestuur hiervan een bevel wilde maken, doch dit is uitdrukke lijk niet geschied. Ten slotte heeft Van der Zee toen maar. om de zaken niet nog meer op de spits te drijven, Jan van Herpen aangewezen voor dit commentaar. Hij blijft echter bij zijn eis, dat er ope ning van zaken gedaan moet worden over de kernkwestie, of het bestuur nu al of niet achter hem staat. Aanvankelijk wilde hij uiterlijk woens dag uitsluitsel hebben. Het dagelijks be stuur van de AVRO, dat gisteravond in spoedvergadering bijeengeweest is heeft zich echter in die bijeenkomst voorname lijk beziggehouden met het beleid van voorzitter Roëll in deze kwestie. Ten aan zien van de affaire-Siebe van der Zee heeft het dagelijks bestuur laten weten, dat alleen het algemeen bestuur in deze competent is om een bindende uitspraak te doen. Dit algemeen bestuur zal zater dag over deze aangelegenheid vergaderen. De heer Van der Zee heeft erin berust, tot en met zaterdag geen enkele stap meer te doen. „Van een ontslagaanvraag", al dus zijn eigen woorden, „is geen sprake. Wel trek ik mijn consequenties uit een eventueel desavoueren van mijn persoon door het bestuur". BOSTON (UPI) De advocaten van de Nederlandse marconist Van R., Sa muel Silverman en David Flower, zijn van plan scherp te protesteren tegen de cre matie van het lichaam van Lynn Kauff man. Dinsdagavond laat gaf de lijkschou wer, Michael A. Luongo, het lichaam vrij. Op wens van de familie werd het nog geen twee uur later gecremeerd. Silverman en Flower noemen de cre matie „het vernietigen van belangrijke be wijsstukken voor de verdediging" en het optreden van de lijkschouwer is „onbe grijpelijk". Luongo verklaarde gisteravond dat het medische onderzoek was voltooid en dat de resultaten uiteraard ook voor de ver dediging toegankelijk zijn. De verdedi ging had een eigen medische deskundige in de arm genomen, maar het is niet be kend of deze het lijk van Lynn Kauffman heeft onderzocht. Het was op aandringen van Luongo, die weigerde een overlijdens- acte te tekenen, dat de politie een onder zoek instelde naar de doodsoorzaak van Lynn Kauffman. Dit onderzoek leidde tot de arrestatie van Van R. Advertentie J lift*' - - 13. De drank maakte in die sfeer een overbodige en misplaatste haast grof-komische indruk. Maar juf frouw d'Engoult begon luidruchtig te lachen en Lorrain en Duchemin stemden met haar vrolijkheid in. Zij bul derden. Zelfs Chantal Rivière waagde zich aan een lachje. We kunnen nu moeilijk een borrel op de goede vriendschap drinken, zei juffrouw d'Engoult. Maar ik heb zoiets nu nodig. Schenk mij toch maar een glas in. Zij kreeg het en dronk Duchemin toe: Ik hoop u hetzelfde eens onder betere omstandig heden te kunnen aanbieden, namelijk wanneer ik u van de onschuld van onze medewerker heb overtuigd. En Duchemin zei: U zult mij nauwelijks geloven wanneer ik u vertel da ik buitengewoon gesteld ben op onschuldige mensen. Ik neem hen zelfs in bescherming. Ik zal uw uitnodi ging met veel genoegen aanvaarden. Op uw gezond heid, juffrouw d'Engoult. Het dossier werd toevertrouwd aan Lheureux, een van de jongste en bekwaamste rechters van instructie uit Parijs, op wie de hoop van het parket was gevestigd. Hij was persoonlijk met Duchemin bevriend en hun samenwerking was van zo voortreffelijke aard dat al heel wat intelligente schuldigen er hun veroordeling aan hadden te wijten. Een dag of tien na de moord kwamen de vrienden bijeen in de enge en sombere kamer van de rechter waar het enige raam uitzicht bood op het nauwelijks minder enge en naargeestige binnenpleintje van het Pa leis van Justitie, om de beslissende aanval op Delforge voor te bereiden. Lheureux was van top tot teen in het zwart gestoken, zijn blonde haar uiterst kort geknipt. Zijn lang en glad geschoren gezicht gaf hem een terughoudend voorko men en zijn grijze ogen achter de dikke glazen zonder montuur versterkten de indruk nog. Ze noemden Lheu reux bij de rechterlijke macht de „dominee". Hij bezat niets van de levendigheid en de vlotheid van een Duche min. Als hij met zijn vriend samenwerkte, bepaalde hij diens bezigheden waarlijk niet tot het zuivere ter rein van de politie. Hij liet hem de meest gewichtige verhoren afnemen en hield zich daarbij afzijdig, om zich een betere indruk te kunnen vormen. Het was meer dan eens gebeurd dat hij na lange uren van verwarde besprekingen waarin men zijn bestaan vrijwel vergeten had, onverwacht en op een ogenblik, dat ieder de draad reeds was kwijtgeraakt, Duchemin niet uitgezonderd, de leiding in handen nam, als een achtergehouden re serveafdeling op het slagveld. Soms kon hij dan met een paar woorden en in enkele seconden een verdachte tot een bekentenis brengen. Deze methode wilden zij ook in dit geval toepassen en wel speciaal op verzoek van Duchemin. Lheureux had daarmee ingestemd en was er vast van overtuigd, dat deze zaak in tien minuten op te lossen zou zijn. In het safe-loket van Vindon waren de eerste zes hoofdstuk ken van zijn verbijsterend dagboek gevonden en ver der ook niets. Vindon moest zijn paperassen elders hebben bewaard. Het lezen van dit dagboek had binnen het uur meer licht op de achtergronden van de moord doen schijnen dan maanden nauwkeurig politieonder zoek zouden hebben verschaft. Allen, die een motief hadden om de schrijver uit de weg te ruimen, werden er bij name in genoemd, met alle bijkomstigheden van het onderhavige geval. Niets was er vergeten. De keus tussen de onderscheiden verdachten was bepaald door de feiten als zodanig. Gevraagd naar 't nauwkeurig tijdstip waarop Vindon was vermoord, had de politie- arts zijn aanvankelijke verklaring niet kunnen handha ven. In zijn rapport stond vermeld: ..Daar de stijfheid van het lijk geen betrouwbaar verschijnsel is ten aan zien van het tijdstip van optreden en de duur ervan hierin komen per geval zeer grote verschillen voor valt met zekerheid alleen te zeggen dat het slachtoffer gestorven is ongeveer drie uur na het gebruiken van een zeer lichte maaltijd". En daar men onmogelijk meer kon nagaan hoe laat Vindon had ontbeten, stelde men zich met een schatting tevreden. Delforge kon Vindon heel goed na vijf over vier hebben gedood, het tijdstip waarop de telefonist hem het gebouw had zien binnenkomen. Zijn vingerafgrukken in de kamer waar het lijk werd gevonden, beschuldigden hem afdoende. Zijn aanvankelijke neiging tot een bekentenis was als doorslaggevend bewijs opgevat. Wij kunnen veilig aannemen, zei Lheureux dat hij zonder tussenkomst van juffrouw d'Engoult zou heb ben bekend. Die vrouw moet een reusachtige invloed op hem hebben. Als hij alleen is zal hij zijn daad stel lig toegeven. Helemaal zeker ben ik daar niet van, zei Duchemin. Wat? Je denkt toch niet dat zij hem op een af stand onder hypnose kan brengen? Ik vrees, dat deze zaak ons heel wat meer tijd gaat kosten dan in feite nodig zou zijn. De hoofdcommissaris had de rechter verzocht aan alle leden van wat hij „de vereniging van slachtoffers van Vindon" noemde, het tekstgedeelte voor te lezen dat de schrijver aan hen persoonlijk had gewijd. Wat venvacht je eigenlijk v3n die voorlezingen, Duchemin? Heb je de indruk, dat Delforge slechts de opdracht heeft uitgevoerd van een aantal kwalijke ele menten onder leiding van juffrouw d'Engoult? Ik be doel het echtpaar Daï Do, Lorrain en het meisje Ri vière. Verwacht je, dat hij hen allen zal beschuldigen van medeplichtigheid en van aanzetten tot moord? Zelfs als dit de opzet zou zijn geloof ik dat wij sneller tot het doel komen wanneer wij Delforge tot een be kentenis weten te brengen. Ja, Stellig. Dat wil zeggen: mogelijk heb je ge lijk. Maar.. Duchemin, die bekend stond om zijn snelheid van denken, treuzelde met zijn antwoord, alsof het hem moeilijk viel zijn gedachten onder woorden te brengen. Ik weet het niet. Ik zie de zaak niet helder. Ik begrijp het zelf niet Die lieden hebben mij in verwar ring gebracht Ik weet niet wat ik aan ze heb. Ze be zorgen mij een zekere angst Waarschijnlijk alleen de angst een vergissing te begaan. Ik heb je al vaak ge zegd en het soms ook bewezen, dat de verklaring van tegenstrijdigheden het abc van het politieonderzoek is. In dit geval struikel ik over de tegenstrijdigheden en ik kan er niet één verklaren. Het betreft hier fatsoen lijke lieden, niet alleen algemeen geacht, (dat zegt mij op zichzelf niets), maar werkelijk behoorlijke lieden, die een soort misdadigersbende lijken te vormen. En het nare is, dat politie en rechterlijke macht nu de daden van de meest verwerpelijke 'an deze bende (Vin don) moeten wreken. Wij menen volledig op de hoogte te zijn omdat wij Vindon hebben gelezen. En ik ver zeker je uit eigen aanschouwing, dat Delforge en zijn vrienden belangrijke feiten hebben achtergehouden Wij zijn ook tot de overtuiging gekomen dat de zaak „rond" is (Wordt vervolgd) Advertentie Bestrijd de tapijtkevers en hun larven met Van der Vlugt's doel treffende tapijtkever-verdelger. Wetenschappelijk samengesteld, speciaal tegen de hardnekkige tapijtkeverlarven. In handige, modeme spuitbus: f. 3,50 per bus. Zend giro of postwissel voor dit bedrag met vermelding "Tapijt kever" en U ontvangt omgaand, franco dit doeltreffende prepa raat. voorzien van gebruiksaan wijzing. Drogisterijen Joh. Huizingalaan 124, Amsterdam-W. Postgiro 52072 Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: „Les Frères Jacques". Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert door het Haarlems Christelijk Man nenkoor. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De dijk is dicht", 14 jaar. Vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Een getuige moet verdwijnen", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15", 18 jaar. Iedere och tend, ook zondag, maar behalve vrijdag, 9.30, 10.30 en 11.30 uur: „Bezoek van Prin ses Beatrix aan de Verenigde Staten". Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, vrijdag en zaterdag 14 en 20 uur, zondag 14, 17 en 20 uur, maandag tot en met don derdag 14 en 20 uur: „Zolang er mensen zijn", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter", 18 jaar. Zaterdag 23.30 uur: „Het liefdeleven van Lucretie Borgia", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Zwij gend heldendom", 14 jaar. Vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vrouwen kamp Borneo", 18 jaar. Maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Geen medailles voor spionnen", 18 jaar. Don derdag 14 en 20 uur: „De barbaar en de geisha", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Mon Oncle", alle leeftijden. Vrijdag tot en met dinsdag 20.15 uur: „De gebroeders Karamazow", 18 jaar. Zaterdag 14.30 uur, zondag 14 en 16.15 uur: „Filmfestival II", alle leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „De 41ste", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „The horse's mouth", alle leeftijden. Vrijdag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 21.15 uus: ..Freddy, die Gitarre und das Meer", alle leeftijden. Zondagochtend 11 uur: „Geheimen van Oost-Afrika", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Semiramis. courtisane van Babyion", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vier desperado's", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Deserteur van het legioen", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur. zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The captains table", 18 j. Zondag 11 uur: „De levensroman van Johann Strauss", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar. Vrijdag tot en met zondag 20 uur: „The naked and the death", 18 j. Zondag 14.30 uur: Rusty en het blinde meisje", alle leeftijden. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „Immensee", alle leefftijden. Donderdag 20 uur: „Een grote liefde, een grote hartstocht", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen van Frans Verpoorten. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 oktober op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Erika Visser. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 2 oktober).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15