Koningin Juliana woonde K.L.M.-jubileumconcert bij KEML&RdW° HEINZ Fa. B. ENGELENBERG Provinciale Staten Noordholland herdenken de heer J. Rustige Minister van Economische Zaken bespreekt kolensituatie Nederlandse uitvoer wordt geremd door buitenlandse maatregelen 17 OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Collectie-Dreesman gaat in veiling HOENSON DELFZIJL WELLICHT VEERHAVEN Vijf doden in het verkeer Kort nieuws Is hij huisarts of huisschilder? „Deense" schilderijen- zwendel berecht 4 msterdammer veroordeeld tot 15 maanden met aftrek Sandwich mlddelpot 0.98 grote pot 1.45 GARANTIE „Prijs der Nederlandse letteren" voor A. Roland Holst MET GERICHTE WARMTE Kerkelijk Nieuws Commissie middenstands krediet geïnstalleerd Staking bij het Bestelhuis voor de Boekhandel DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 Advertentie Doolstraal 59 - Haariem - Tel. 15252 MASKERS - STOFBRILLEN De vermaarde veelzijdige kunstcollectie die wijlen de heer W. J. R. Dreesmann in tientallen jaren had verzameld en die in twee nerenhuizen te Amsterdam was on dergebracht, zal openbaar worden ver kocht. Aan Frederik Muller en Co. is op dracht daartoe gegeven. Deze Amsterdamse veilinghouder verwacht de verkoop niet voor het komende voorjaar definitief te kunnen aankondigen. Of iemand huisschilder of huisarts is maakt wel wat verschil. Inderdaad, een doktersjas is geen schildersjas. Natuurlijk.maar wacht even! Hun overjas kan precies gelijk zijn in stijl, snit, kleur, dessin. Want zowel huis arts als huisschilder weten ach met een Brixon-overjas correct gekleed. Gedistingeerd, met een tikkeltje non chalance. Brixon-overj assen, vanaf f 118.zijn voor iedereen makkelijk betaalbaar. We hebben ook een popu laire serie met prijzen vanaf f88. Kom er bij ons een kiezen, die past bij nw type! GEN. CRONJéSTRAAT 40-44 HAARLEM - TELEFOON 54679 Varraisend, zo weinig ruimte als deze haard slechts inneemt... De Amsterdamse rederij Vinke en Co heeft van de minister van Defensie be richt ontvangen, dat in Den Helder noch faciliteiten, noch ligplaats kunnen worden toegewezen voor een veerdienst tussen Kristiansand in Noorwegen en Nederland. Zoals gemeld heeft de firma Vinke en Co. tezamen met een van haar Noorse rela ties deze eventueel op te richten veer dienst in studie. Ook rijkswaterstaat ziet voor de veer dienst in Den Helder geen mogelijkheden aangezien de haven van de Texelse veer boot zelfs voor de boten van deze beperk te veerdienst te nauw is. Men heeft nu het oog op Delfzijl, als eventuele Neder landse haven. Deze haven biedt verschei dene voordelen voor een dergelijke dienst, zoals een behoorlijk achterland en een goede wegverbinding met Duitsland. Naar wij van de firma Vinke en Co vernemen, verleent het gemeentebestuur van Delfzijl alle mogelijke medewerking. Van de zij de van het gemeentebestuur zelf wilde men echter vooralsnog geen nadere me dedelingen doen. De leider der .Veluwse Boerendansers", de 52-jarige gymnastiekleraar W. L. de Gans uit Amersfoort, is bij een ongeluk in Woudenberg om het leven gekomen. De heer De Gans fietste op de Zeisterweg, toen de bestuurder van een tankauto met oplegger twee voor hem rijdende auto's wilde passeren. Hij merkte te laat, dat de achterste van deze auto's ook ging inhalen en remde zo krachtig dat de tankauto en de oplegger dwars over de weg kwamen te staan. De tank van de oplegger rolde eraf en trof de heer De Gans, die in een sloot werd geslingerd. Toen men hem te hulp kwam bleek hij reeds overleden te zijn. In Waarland bij Haringhuizen (Nh.) werd het echtpaar G. BruinKoning, dat op een bromfiets reed, voorbij gereden door een vrachtauto met aanhangwagen. Vermoede lijk is de 68-jarige heer Bruin geschrokken, waardoor hij een zwenking naar links maakte. Hij en zijn 72-jarige vrouw wer den door de aanhangwagen overreden. Bei den waren op slag dood. Op de rijksweg Aardenburg-Belgische grens in Zeeuws Vlaanderen is de 54-jarige schaapherder M. Bearelle uit St Margriete (België) door een auto aangereden. Hij stak per fiets plotseling de weg over, juist voor een personenauto. Hij werd over de weg geslingerd en zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. Op de Westersingel te Rotterdam heeft een achteropkomende bestelauto twee meisjes, die op de fiets zaten, aangereden. Eén van hen, de 13-jarige Mieke Kanters, was vrijwel op slag dood. Het andere meis je werd tegen het trottoir geslingerd, maar kwam er met enige schaafwonden af. Commissaris. Mr. P. J. Arends te Hel mond, rayonchef van de spoorwegrecher che, is benoemd tot commissaris van ge meentepolitie te Maastricht in de rang van hoofdambtenaar der tweede klasse. bestellen f. 2.50 Advertentie Advertentie Ingenieursbureau voor Installatietechniek Zijlstraat 56 Haarlem Telefoon 11828 altijd lekker op de boterham volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. o.a. een in Ierland vervaardigde kristal len vaas met inscriptie van de directie der Ierse Luchtvaartmaatschappij, een in Finland vervaardigd groot wandbord van de directie van de Finse luchtvaart maatschappij, een „afbeeldinge van ze ker concept tot bedykinge der Haarlem mer, Leidse en andere bijliggende meren" van het gemeentebestuur van Amsterdam een door de kunstenaar Sierk Schroeder geschetst portret als voorgift van een olie maatschappij op het door haar aangebo den, nog te schilderen, portret van de heer Aler, een kristallen drinkstel van de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij en voorts verscheidene andere geschenken, zoals historische prenten op het gebied van de luchtvaart, een schilde rij van een Nederlands rivierlandschap, beeldhouwwerk, een theeservies met K.L.M.-embleem. Advertentie bestellen Advertentie De rechtbank te Amsterdam heeft van ochtend een 49-jarige Amsterdamse koop man terzake van oplichting, meermalen gepleegd, en poging tot oplichting van twee Deense kooplieden met behulp van waardeloze oude schilderijen veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest van ruim vier maanden. De rechtbank achtte bewezen dat hij deze feiten alleen heeft begaan. De officier had twee jaar met af trek tegen P. geëist. Advertentie bestellen oij het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag heeft de 16-jarige kleinzoon van wijlen dr. Albert Plesman het door de beeldhouwer Mari Andriessen ver vaardigde standbeeld van zijn groot vader, de grondlegger van de K.L.M. onthuld. OllEHSARD: 1003 bruto up.: ca. 11 300 Kcal./u. 1355.- 1007 - bruto tip.: ta. 16 000 Kcal./u. I3M- D«t modal mat kookf•lc|«nh«id - groot in capacitait maar klaln »a« omvang, ward door vala Huovrouwtn «itvar. koran, vanwaga njn aa*vovd>ga. doch i'aH.jk# vormganng. Door da 10 balangr.jha ichrtftalgarantiaa. gagarandaard gaan laat van kovda voatan. gaan stark# roat»orm*»g an gédn koga krandatofkoataa. Koningin Juliana heeft gisteravond in de Kurzaal te Scheveningen het jubileum concert bijgewoond dat daar ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de K.L.M. werd gegeven. De vorstin werd bij de ingang begroet door de president-com missaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollander, en de directieleden van deze maatschappij, de minister-president, prof De Quay, de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals, de commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. Klaasesz, en de burgemees ter van 's-Gravenhage, mr. Kolfschoten. Patricia Slotemaker, dochter van mr. L. H. Slotemaker, directeur der K.L.M., bood de Koningin een in leder gebonden exemplaar van het programma en een boeket bloemen aan. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de Kurzaal, waar ongeveer vijftien honderd genodigden aanwezig waren. De zaal was met bloemen versierd. Grond stewardessen van de K.L.M. hadden de ve le autoriteiten en hun dames naar hun plaatsen geleid. Nadat de Koningin de zaal had betre den speelde het Residentieorkest het Wil helmus. Het orkest speelde voor de pauze „Cyra no de Bergerac" van Wagenaar ea met solistische medewerking Van de pianist Hans Henkemans, het derde pianoconcert van Ludwig van Beethoven. In de pauze liet de Koningin, de dirigent Willem van Otterloo en Hans Henkemans aan zich voorstellen. Zij onderhield zich voorts met de heer en mevrouw Aler en met mevrouw S. Plesman-van Eijk. Pioniers De Nederlandse Televisiestichting was met zes televisiecamera's aanwezig om tijdens de pauze enige bekende lucht vaartpioniers op het beeldscherm te bren gen. Daarbij waren de vlieger van het eerste, van een Engelse maatschappij ge huurde, toestel dat op 17 mei 1920 voor de K.L.M. de eerste vlucht LondenAmster dam maakte, de Engelsman H. Shaw; de eerste Nederlandse passagier, de heer M. J. van den Biggelaar uit Amsterdam, die op 20 mei 1920 de luchtdoop op de lijn naar Londen onderging, de heer Willem Versteegh, laatstelijk onderdirecteur van de K.L.M., de heer J. J. Moll, die in de oktoberdagen van 1934 als tweede vlieger met gezagvoerder Parmentier de „Uiver" in recordtijd naar Melbourne in Australië bracht, en de heer J. van Balkom, die als tweede vlieger met gezagvoerder Hon dong de „Snip" voor het eerst over de Atlan tische Oceaan naar West-Indië vloog Het tweede gedeelte van het concert, dat door de televisie werd uitgezonden, was gewijd aan de „Symphonie fantastique" van Berlioz. Gouden medaille voor de heer I. A. Aler Tijdens een bijeenkomst die 's middags in de grote kantine van het hoofdkantoor der K.L.M. te 's-Gravenhage is gehouden, heeft de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, aan de president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, meege deeld dat het hoofdbestuur der K.N.V.V.L. heeft besloten de heer Aler de hoogste on derscheiding van deze vereniging toe te kennen: de gouden medaille In de zaal waren verscheidene cadeaus opgesteld, die de K.L.M. had ontvangen, De Belgische minister van Openbaar Onderwijs, C. Moureaux en de Neder landse staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Schol ten, hebben overeenkomstig het advies van de jury besloten, de prijs der Neder landse Letteren 1959 ten bedrage van 6.000 toe te kennen aan de dichter en prozaschrijver A. Roland Holst te Bergen (N.H.), en wel voor diens gehele letter kundige werk. De prijs zal op zondag 25 oktober in het Koninklijk paleis te Brussel worden uitgereikt ter gelegenheid van de negende algemene conferentie der Nederlandse letteren. De jury bestond uit: prof. dr. G. Stuive ling, lid en voorzitter, dr. J. C. Brandt Corstius, prof. dr. F. Closset; dr. L. Inde- stege, K. Jonckheere en G. Knuvelder. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Ameide en Tienhoven S. Meijers te Hoogblokland, die bedankte voor Raamsdonksveer (toez.) en voor Vreeswijk. Aangenomen naar Omme- landerwijk-Zuidwending (toez.) H. G. Oos- tinga, kand. te Groningen, die bedankte voor Marken (toez.). Advertentie bestellen directies der Limburgse Mijnen werden de navolgende gezamenlijke mededelingen uitgegeven: „In een onderhoud dat heden heeft plaats gevonden tussen de minister van Economische Zaken en de directies van de Limburgse steenkolenmijnen' is gewezen op de bijzonder moeilijke situatie waarin de Nederlandse mijnindustrie verkeert. Daarbij werd van de zijde van de directies van de steenkolenmijnen gewezen op het feit, dat deze moeilijkheden worden vergroot door de nationale maatregelen, die door andere landen worden genomen ter bescherming van de eigen kolen- produktie. Deze maatregelen werken onder meer remmend op de Nederlandse uitvoer. Tevens stelden de directies dat er een ongelijkheid bestaat tussen de mogelijkhe den die producenten van concurrerende produkten hebben in tegenstelling tot de kolenproducenten. De minister van Eco nomische Zaken verklaarde zich volledig bewust van de ernst van deze moeilijkhe den. Hij zal zich hieromtrent spoedig op nieuw met de directies van de mijnen ver staan. Vervolgens heeft de hoofddirectie van de Staatsmijnen een afzonderlijke bespre king gehad met de minister over de voort zetting van de bouw van Staatsmijn Bea trix. Tijdens deze bespreking zijn de mi nister gegevens verstrekt onder de invloed van de situatie op de kolenmarkt op de in aanbouw zijnde Staatsmijn Beatrix. De hoofddirectie is tot de conclusie ge komen, dat de exploitatie van Staatsmijn Beatrix naar de vooruitzichten gebaseerd op de huidige situatie tot aanzienlijke jaarlijkse verliezen aanleiding zou geven. De hoofddirectie is van mening, dat het onder deze omstandigheden aanbeveling verdient de activiteiten inzake Staatsmijn Beatrix voorlopig te beperken tot een na dere exploratie van het voorkomen van kolen ter plaatse. Het is van belang, dat de gereed gekomen schachten praktisch voor onbeperkte tijd bruikbaar blijven en dat door de aangekochte concessie het voorhanden areaal voldoende groot is voor een eventuele exploitatie. Het geheel van schachten, concessie en een scherp inzicht in de ondergrondse situatie biedt te allen tijde de mogelijkheid met maximale snel heid en kennis tot het bouwen van een nieuwe mijn over te gaan, waardoor een effectieve energiereserve voor Nederland geschapen is. De minister heeft deze voor stellen van de hoofddirectie in studie ge nomen. Advertentie bestellen 1 De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft in Den Haag de Commissie voor het Midden- standscrediet geïnstalleerd. In zijn in stallatierede merkte de heer Veldkamp op, dat opzet en aard van deze commissie meebrengen, dat zij zich zal moeten bezig houden met problemen van algemene aard. Spreker dacht daarbij bijvoorbeeld aan het kostenprobleem, dit ook in ver band met de bankkosten, die aan de kre dietnemer in rekening worden gebracht. Een ander punt vormt de afwikkeling van kredieten, die worden opgezegd. Het is het belang van de betrokken midden stander en van de overheid, dat dit zo goed mogelijk gebeurt. Het spreekt vanzelf, dat voor een dergelijke afwikkeling een innige samenwerking nodig is, die voortdurend overleg noodzakelijk maakt. In deze com missie kunnen de spelregels hiervoor wor den besproken, aldus dr. Veldkamp. Tenslotte kan het mogelijk zijn, dat op grond van de maatschappelijke en econo mische ontwikkeling de middenstandskre- dietbeschikking dient te worden gewij zigd of aangevuld. Spreker dacht hierbij aan het thans nog geldende verbod om een bedrijfsuitrustingskrediet te verlenen, zo lang een inrichtingskrediet niet is afge lost. Dit kan tot moeilijkheden leiden en naar sprekers mening wringt hier iets. Advertentie wat luidruchtig soms trachtte te verbergen. Hij was een ruimdenkend mens, zoals hij reeds in vroeger jaren bij de nauwe samen werking met professor Den Hartog had bewezen, en kon daardoor gemakkelijk met alle groeperingen samenwerken, aldus dr. Prinsen. Van de rijke ervaring, als wethouder van Amsterdam opgedaan, heeft het provin ciaal bestuur later in ruime mate geprofi teerd, toen hij in 1950 tot gedeputeerde werd gekozen. Als zodanig was hij in het bijzonder belast met de zorg voor de Pro vinciale Ziekenhuizen. Was het in Amster dam het scherpe, zakenlijke oordeel, dat hem beheerste, bij de ziekenhuizen was het in het bijzonder zijn zo gevoelig hart, dat hem dreef om met intense belangstelling en grote voortvarendheid de belangen van de verpleegden en de verplegenden te die nen. Aan de verbouwing en de nieuwbouw van de ziekenhuizen wijdde hij zich met grote deskundigheid. Zijn verdiensten voor de ziekenhuizen, en mei name voor de pa tiënten, dienen blijvend te worden ge waardeerd. Het provinciaal bestuur is de heer Rustige grote dank verschuldigd. Mevrouw mr. M. GrootenVan Boven uit Amsterdam (CHU) werd als lid der Provinciale Staten toegelaten en geïnstal leerd. Bij de verkiezing van een lid van Gede puteerde Staten in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Rustige werden 64 stemmen uitgebracht op de heer J. de Jong Czn. uit Hilversum, 1 op mr. O. H. van Wijk en 6 stemmen waren blan co. De heer De Jong was gekozen en nam de benoeming aan. De vergadering besloot een bijdrage van 10.000 te verlenen in het geschenk, door de gezamenlijke overige provincies aan te bieden aan de provincie Zeeland, ter gele genheid van het nieuwe provinciehuis. Vermoedelijk zal een ameublement voor de kamer van Gedeputeerde Staten worden gekdtKtT~T~ j Bij het Bestelhuis voor de Boekhandel te Amsterdam is gisteren een staking uit gebroken onder het binnen- en rijdend per soneel, dat ongeveer 40 werknemers cm- vat. Het conflict is ontstaan in verband met ontevredenheid over de toeslagrege ling voor overuren, extra - prestaties en dergelijke, die in de C.A.O., die begin 1959 van kracht werd, is neergelegd. Bij 't Bestelhuis zijn ongeveer 1600 boek handelaren overal in den lande aangeslo ten. De bestellingen, die ongeveer 35 tot 40 ton boeken dagelijks belopen, kunnen nu niet worden uitgevoerd. Het E.V.C. heeft zich achter de staking gesteld, hoewel er onder het personeel geen leden van deze vakbond zijn. De duur van de staking is nog geheel onzeker, zo ver namen wij. Advertentie bestellen Alvorens de Provinciale Staten van Noordholland vanmorgen begonnen aan de behandeling van de agenda sprak de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, een rede uit ter herdenking van de overleden gede puteerde, de heer J. Rustige Het provinciaal bestuur verliest in de heer Rustige een bekwaam bestuurder al dus spreker. Zijn grote tijd beleefde hij echter als wethouder van Amsterdam. Ko mende uit bankkringen en begiftigd met een scherp financieel inzicht, beheerde hij met groot elan de zware portefeuille van bedrijven en financiën. Als zodanig ver wierf hij zich grote verdiensten; de hoofd stad is hem blijvend dank verschuldigd. In deze moeilijke jaren van de noodlijden de gemeente bepleitte hij tezamen met burgemeester De Vlugt, met wie hij zeer bevriend was met groot gezag bij de re gering de belangen van zijn stad. Zijn eisen stellend, omdat hij het in strijd met de waardigheid van de hoofdstad achtte, smeekbeden tot de regering te richten. Deze houding van waardigheid heeft hem steeds gekenmerkt. De heer Rustige was een groot strijder, zich er van bewust, dat zijn martiale figuur imponeerde. In het politieke debat een geducht tegenstander, die zijn betoog met geestigheden van zeer bijzondere eigen stijl wist te doorkruiden en daardoor een deel van zijn gehoor bij voorbaat op zijn hand wist Natuurlijk had deze ontegenzeggelijk grote figuur ook „les défautes de ses qua- lités", maar wij wisten, dat boven alles in hem overheerste het goede hart, dat hij Na afloop van de besprekingen tussen de minister van Economische Zaken en de

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19