BRITTEN KIEZEN NIEUW LAGERHUIS Algemene verwachting is een conservatieve zege HET WEER Ad]^ Ho^^edacteur^o^L^Lodewijk, OPRECHTE HAARLEMS CHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsmar MORRIS" 'leforëijou êtty! S-i—1 XWAV-U. Jw»AV-lV-l Russische maanverspieder over ruim een week pas bij aarde Nieuwe Oostduitse vlaggen op Westberlijnse U-bahnstations „Uitloop" nog niet voltooid Jodrell Bank meldt afwijking van één graad [TÓH kiUxiij hén Thciiiitiis ELEGANTE TASSEN EN BYOUX In geen 250 jaar is het Chrissemeuje overleden Klein overwicht? zo droog geweest Morgen vrij warm „Pension Hommeles" krijgt televisieprijs 1958-?59 In de krant van heden: Het woord is aan Beminnelijk telegram van Tsjoe En Lai voor Nehroe Suède bfoussons en s/4 jassen Kunstgebit gebroken Bonn vat deze uitdagingzeer ernstig op 74e JAARGANG No 77 DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 304e JAARGANG No 229 Advertentie Bij iedere jas een passende tas CR HOUTSTRAAT 18a' HAARLEM TELEFOON 2041S Advertentie 1/''* ^ANEGANG 24-FRANKESTR.3 Speciaai-aanbieding: MOHAIR VESTEN reeds v a. ƒ18.98 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRA AT (Bij- KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22369b SUÈDE DAMESJASJES in kleuren De minister van Defensie, ir. S. H. Vis ser, heeft een bezoek aan de Konink lijke Marine in Den Helder gebracht en daarbij onder meer Hr. Ms. „Gel derland" bezichtigd. Woensdagavond is in haar woning te Holterhoek, gemeente Eibergen, Neder- derlands oudste inwoonster, de weduwe Christina Karnebeek-Backs, beter bekend als Chrissemeuje, overleden. Vrijdag 2 Ok tober vierde zij haar 110de verjaardag. Zij was die dag al verkouden en is sinds dien bedlegerig geweest. Aanvankelijk liet haar toestand zich niet ernstig aan zien, doch woensdagmiddag trad plotse ling een verslechtering in. Chrissemeuje was sinds 1953 de oudste inwoonster van ons land. Zij werd gebo ren in het jaar dat Koning Willem III op de troon kwam, onder het eerste ministe- rie-Thorbecke. Zij zag het levenslicht in hetzelfde huis waar zij daarna honderd tien jaar zou leven. Chrissemeuje stond met haar honderdtien jaar wat de vrou wen van Nederland betreft op eenzame hoogte. Het laatste jaar zijn drie vrouwen, die „iets jonger" waren dan zij, overleden. Toch heeft Chrissemeuje het leeftijds record, dat sedert 1899 staat op naam van Geert Adriaan Boomgaard, niet mogen breken. Deze Groninger overleed in dat jaar precies vier maanden en twaalf da gen nadat hij 110 was geworden. De algemene indruk is thans dat er, me de door het prachtige weer, als de dichte mist zou zijn opgetrokken, een recordop komst is te verwachten, maar dat niette min waarschijnlijk twintig percent van de kiezers zal weigeren zijn democratische verplichtingen na te komen. Dat is gedeel telijk het gevolg van het districtenstelsel. Er zijn in feite 630 verkiezingen in de af zonderlijke parlementaire districten. In talrijke daarvan, namelijk in die met gro te meerderheden voor een der drie par tijen conservatief, labour of liberaal is de uitslag een uitgemaakte zaak. De aandacht concentreert zich daarom op de „wankele" districten met meerderheden van ruim honderd tot enkele duizenden, die bij een wijziging in de algemene po litieke gezindheid het gemakkelijkst van politieke kleur kunnen veranderen. Bij de ontbinding van het Lagerhuis op 15 september was de samenstelling als volgt: conservatieven en daarmee ver bondenen (zoals de nationaal-liberalen): 340 zetels, Labour: 278 zetels, liberalen: 6, vacatures: 6, Labour zou tenminste 34 zetels moeten winnen, wil het met de con servatieven gelijk komen. Het resultaat van het jongste Gallup opinie-onderzoek, dat geen aanspraak kan maken op volstrekte juistheid wat de werkelijke verhoudingen betreft, gaf de volgende noteringen: conservatieven 40,5 (37,5 op 5 oktober), Labour 39 (37,5 op 5 oktober), liberaal 4 (4 op 5 oktober), wei felaars 16 (20,5 op 5 oktober). Hieruit blijkt dat de laatste groep bezig was zich in het voordeel van de Tories te bewegen. Volgens andere steekproeven zouden de conservatieven een voorsprong hebben van 3,3 tot 3,6 pet. Bij eenzelfde opkomst als in 1955 zou op deze basis een conser vatieve meerderheid te verwachten zijn van ongeveer 68 zetels (dezelfde van thans). In de loop van de avond en nacht wor den 391 van de 630 uitslagen verwacht, voornamelijk uit de grote bevolkingscen tra en de meeste „marginale" districten, zodat misschien reeds spoedig na midder nacht het eindresultaat zich kan afteke nen. Afgescheiden van het opinie-onderzoek was tot en met gisteren de algemene ver wachting dat de conservatieven opnieuw zullen zegevieren, zij het met een inge krompen meerderheid. Verrassingen zijn in dit kiesstelsel echter nooit uitgesloten. Macmillan verklaarde gisteren in zijn laatste openluchttoespraak te Londen: „Wij zullen winnen", maar ook Morgan Phillips, secretaris van de Labour partij, is optimistisch. De beste verkiezingsbarometer is waar schijnlijk wel de Londense beurs, welke gisteren blijk gaf van volledig vertrouwen in een conservatieve zege. De industriële koersen, met inbegrip van de door Labour met hernationalisatie bedreigde staalon- dernemingen, stegen over de gehele linie en sloten ongeveer vier shilling hoger. In dien de Tories inderdaad winnen, wordt vrijdag een nieuwe hausse verwacht. De bookmakers zijn ook al voorbereid op een conservatieve overwinning, want het grote aantal weddenschappen, dat daar van uitgaat, is gisteren nog sterk toegeno men. De Tories staan 3-1 genoteerd, ter wijl Labour een notering tegen zich heeft van 2-1. (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer wij gaan vergelijken met de oudste regenwaarnemingen in ons land verricht, namelijk die van 1706 af te Zwa nenburg werden verricht, dan kunnen wij concluderen dat een zo langdurige droogte (van begin mei af) de laatste 250 jaar in ons land niet meer is voorgekomen. Dit geldt ook voor grote delen van Duitsland en Frankrijk. Zo viel er van 1 mei tot op heden in Haarlem 152 mm. neerslag tegen normaal 340 mm. De laatste acht weken hebben wij een onbeduidende hoeveelheid van ge middeld 1 mm neerslag per week gekregen, hetgeen van geen betekenis is geweest. Deze week regeert er weer een sterk hogedrukgebied. Een zwak front, dat in West-Frankrijk wel regen van betekenis bracht, dringt op maar zal alleen wat hoge bewolking veroorzaken. Het lijkt onwaar schijnlijk dat er deze week nog regen zal vallen. Een verdwaalde tropische cycloon is over het anders zo rustige gebied van de Azoren getrokken met stormwinden en meer dan 130 mm regen. Het is een ongewone koers van een oude cycloon, zoals enkele jaren terug even eens het geval was toen het Duitse op leidingsschip „Pamir" ten onder ging. Ook deze cycloon, waarvan de overblijfselen wat m.eer wind in de Golf van Biskaye zullen brengen, zal geen einde aan de droogte in West- en Midden-Europa maken. Verwachting tot morgenavond: Hier en daar mist en voorname lijk in het noordoosten van het land plaatselijk nachtvorst. Mor gen zonnig weer en warm voor de tijd van het jaar. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De „televisieprijs" 1958-1959 van het Prins Bernhardfonds is door de jury toe gekend aan „Pension Hommeles" in de persoon van de tekstschrijfster mevrouw Annie M. G. Schmidt. In haar motivering zegt de jury dat zij in „Hommeles" de zorgvuldigheid en de raakheid heeft gewaardeerd waarmee de karakters der medespelenden werden ge kozen. Wat de jury tevens op prijs stelt is „het echt Nederlandse karakter dat uit het stuk spreekt en de manier waarop wat milde spot wordt gedreven met tijds verschijnselen en tijdgenoten, de scher pe, van mensenkennis getuigende waar neming en uitbuiting van menselijke ijdelheidjes en zwakheidjes". Voorts merkt de jury op: „Ook de af gelopen periode heeft weer bewezen dat de televisie op haar best is wanneer zij confronteert met de actuele realiteit. De directe reportages van belangrijke ge beurtenissen bezaten de onvervangbare bekoring, die het medeleven met de di recte werkelijkheid van het ogenblik schenkt. In. deze momenten rijst de tele visie tot haar hoogste toppen", aldus de jury. Zij heeft grote waardering voor de gaven van Bert Garthof in de rubriek „Anders dan anderen". De jury constateert dat de t.v. met ont stellende gulzigheid talent en energie op slokt. Zij meent meermalen „een vlucht in het geijkte" te hebben waargenomen. „Vooral de creatieve krachten tonen be paalde verschijnselen, die doen denken aan de eerste gevolgen van een op hen gepleegde roofbouw", aldus de jury. pag. Engelse verkiezingen 1, 15 Weerrapporten 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Aanslag op Kassein3 De Kleine Wereld 3 Uit stad en omgeving ....5, 7, .9 Beurs 9 Weduwen- en wezenpensioen 11 Feuilleton 13 Radio en Televisie 13 Agenda 13 Mario Lanza overleden13 Parijse autosalon 15 Jubileum K.L.M17 Sport 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. Advertentie Weergaloos lekker, ai een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. Is alleen echt met het merk CHALET! Tagore Herinneringen kunnen smartelijker zijn dan bange vrees voor wat komen zal; niets treft de mens pijnlijker dan te be seffen, wat hij verloren heeft. Grote Houtstraat S3, Haarlem. Tel. 15295 T T f FN 1 1 T Grafische Bedrijven Damiate N.V. issszxtxsz Haarlems L/aaDlad In Groot-Brittannië gaan vandaag een 35 miljoen mensen naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. De kiezers zullen hun met spanning te- gemoetgeziene uitspraak doen. Dezelfde spelers of nieuwe? De Tories ver trouwen dat ze met een voorsprong van vijftig zetels zullen winnen, Labour verwacht met een overwicht van zetels te triomferen. Zelden is het resultaat van de verkiezingen zo onzeker geweest als thans. Die onzekerheid is voor namelijk het gevolg van de aarzeling van een belangrijk deel van de stem gerechtigden, de zogenaamde zwevende kiezers. Bij de zeer kalme verkiezingen van 1955 liet bijna een kwart van de stemgerechtigden verstek gaan. Dit is geoorloofd omdat er in Groot-Brittannië geen opkomst- of stemplicht is. Het gemiddelde percentage, dat wel stemde, bedroeg toen 76,8 (5,7 percent minder dan bij de verkiezingen van 1951, toen de conservatieven voor het eerst sinds de oorlog de macht veroverden). Acht miljoen kiezers geloofden het toen wel. (Van onze correspondent in Londen) NEW DELHI (Reuter) Premier Tsjoe En-Lai van China heeft de premier van India, Nehroe, telegrafisch meegedeeld dat de tegenwoordige moeilijkheden „slechts een episode zijn in onze eeuwen oude vriendschap". Tsjoe, die de kwestie aan de Indische grens met Tibet niet met name noemde, beantwoordde een geluk wens van Nehroe ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de volksrepubliek. Op het station „Pepenstrasse" in West- nieuwe Oostduitse vlaggen neer te Berlijn gebruikte de Westberlijnse halen. Gisteren verschenen de vlaggen politie dinsdag een ladder om de opnieuw, maar de politie liet ze nu hangen Van Mackay ontvingen wij exclusief voor Nederland: Uitgezochte vellen antilope, chèvre en mouton.Zeergave afwerking. Div. tinten beige, bruin en groen. Bloussons met tricotkraag, manchetten en band.DeVjjassen worden over het colbert gedragen, bijv. In de auto of op jacht I 148,5° 219,50 House of England Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Advertentie De Westberlijnse politie heeft in ver scheidene stations van de stadsspoorweg zeventig van de negentig nieuwe Oostduit se vlaggen verwijderd die de Oostduitse beheerders van deze vervoersdienst had den laten aanbrengen. In enkele voorste den kwam het tot handgemeen met spoorarbeiders die zes agenten verwond den van wie twee zwaar. Vele Oostduitse vlaggen wapperden later weer van de stations. De Westberlijnse politie liet ze hangen. De U-bahn in West-Berlijn wordt 'door de Oostduitse autoriteiten beheerd, maar valt onder de jurisdictie van West-Ber lijn. De Westberlijnse politie wacht nieu we instructies van het westelijk stadsbe stuur af. Van Westberlijnse zijde Is vernomen dat de westerse geallieerde bevelhebbers van West-Berlijn een brief aan de Russi sche commandant van Oost-Berlijn heb ben gezonden, die „in wat milder bewoor dingen dan een protest" is gesteld. De voornaamste woordvoerder der Westduitse regering, Felix von Eckhardt, heeft op een persconferentie in Bonn ver klaard dat de Westduitse regering het vlaggenincident als „zeer ernstig" en als een uitdaging beschouwt. De Westduitse regering hoopt dat het stadsbesuur van West-Berlijn of de militaire bevelhebbers in staat zullen zijn deze aangelegenheid zodanig te regelen, dat een dergelijke uit daging zich niet meer voordoet", aldus Von Eckhardt. LONDEN (Reuter) De voorzitter van de Britse conservatieve partij, Lord Hailsham, is woensdag zonder tanden op een persconferentie verschenen. Lachend zei hij tot verslaggevers: „Het enige nieuws dat ik voor u heb, is dat mijn kunstgebit is gebroken. Het is bezweken onder ongewone druk". MOSKOU (Reuter) De Russische maanraket zet haar tocht precies in de tevoren bepaalde baan voort. Woensdag avond om zes uur bevond zij zich op 126.000 km. van de maan. Haar uitreis van de aarde blijkt hiermee nog niet voltooid te zijn, zoals eerder is bericht. Het inter planetaire station zal naar verwacht wordt pas op 10 oktober het punt van zijn baan bereiken, dat het verst van de aarde verwijderd is. Deze afstand zal 470.000 km. zijn. Later zal zij dichter bij de aarde komen en op 18 oktober zal het object de aarde passeren in noordzuide- lijke richting. De kortste afstand tussen aardoppervlak en het interplanetaire sta tion zal ongeveer 40.000 km. zijn. De gegevens, die op 6 oktober van het interplanetaire station werden verkregen bevestigen, dat de apparatuur voor we tenschappelijke metingen, het bepalen van de temperatuur en de energievoorzie ning op normale wijze werken. Vandaag zullen van 15.00 tot 16.00 uur wederom gegevens naar de aarde worden uitgezonden. De radiotelescoop van Jod rell Bank heeft woensdag gedurende een uur het station gevolgd. Daarna werd me degedeeld, dat het één graad afweek van de koers, die de Russen het laatst hadden voorspeld. De onder-directeur van deze grootste luisterpost ter wereld, dr. Davies zei dat dit op geen enkele wijze wil zeg gen, dat de Russen zich belangrijk had den vergist. Een afwijking van een graad na drie dagen betekent een enorme mate van nauwkeurigheid, zei hij. De radiote lescoop van Jodrell Bank kon slechts op een van de beide frequenties signalen op vangen. De signalen waren anders dan dinsdag toen het apparaat in de buurt van de maan kwam en waren gelijk aan die, welke daarvóór gehoord werden. Een vooraanstaande Russische geleer de zeide, dat naar zijn mening het Rus sische ruimtestation erop ingericht is fo to's te nemen van de achterzijde van de maan, zoals de foto's die onlangs door een Amerikaanse satelliet van de aarde wer den gemaakt. De veronderstelling, dat zich een camera aan boord van het appa raat bevindt, werd tegenover UPI uitge sproken door Georgi Doebosjin, hoofd van de afdeling ruimtemechanica van het as tronomisch instituut van Moskou. Het Russische persbureau Tass gaf bo venstaand diagram vrij als illustratie van de baan van de Russische maan verspieder. Links ziet men de aarde en met de cijfers 1 worden de posities van aarde en maan weergegeven op het moment dat de raket gelanceerd werd. De cijfers 2 geven de positie van het ruimtestation en de maan op het moment, dat het dichtstbijgelegen punt van de maan werd bereikt. Daarna begon de grote uithaal, welke thans nog gaande is en de terugkeer naar aardse sferen, positie 3, welke ove rigens niet vóór zondag over een week bereikt zal worden, aldus de jongste bekendmakingen van Tass. Van officiële zijde is niets gezegd over een camera. Als positie van het object om 20.00 uur Moskou-tijd (18.00 uur Nederlandse tijd) werd door Russische geleerden opgege ven: binnen de constellatie van Ophiuchus in de nabijheid van de ster Zeta. LONDEN (UPI) Russische geleerden hebben woensdagavond hun dank betuigd aan de Britse geleerden van het obser vatorium van Jodrell Bank voor hun sa menwerking in het helpen opsporen van Russische ruimteraketten. Radio-Moskou berichtte, dat de Russische geleerden in het bijzonder prof. A. C. B. Lovell, direc teur van de Manchester University radio telescoop, en zijn team assistenten dank baar zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1