Spelpeil in eerste klasse nog bepaald onvoldoende Droogte veroorzaakt noodtoestand op Nederlandse sportvelden DuitslandNederland proef op de som voor Herberger Amerikaanse journalist vestigde vier records voor automobielen Tal voerde zijn partij tegen Olafsson tot winst NAAIMACHINES Uurtje trainen in de week niet genoeg Verdediging wel hard maar niet beweeglijk Centrale training met dezelfde kernploeg Tjechische arbitrage bij DuitslandNederland Feijenoord versloeg Stade Francais met 1-0 Wolves in tweede ronde van Europa Cup Sancties tegen Napoli Pool-Jeed Vijftien Nederlanders in ParijsTours De Tour-formule 1960 Theo Terlingen niet in de Nederlandse hockeyploeg Honnebier en Dekker (BMHC) zondag tegen de Duitsers De KNVB-pool Piero d'Inzeo won weer Fa. A. EVERTS IBSST" Met vaart van 555 km p.u. op zoutvlakte Keres verspeelde halve punt tegen Petros jan Afdeling Arnhem zet competitie stil Nederlandse turnploeg tegen Winterthur Gymnastiek voor bejaarden in Zweden DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 De grote zege van het Nederlands elf tal op België heeft in West-Duitsland mPt de wedstrijd Duitsland—Nederland op 21 oktober in het vooruitzicht grote verbazing gewekt. Na de Duitse overwin ning op zondag jl. op Zwitserland zei men direct over de Nederlandse monsterzege: dat kan bepaald interessant worden op de 2iste. die wedstrijd zal moeten bewijzen of Herberger's elftal de proef op de som tegen de snelle Nederlandse voorhoede gunstig zal kunnen doorstaan. Men is zeer verheugd over de zege op de Zwitsers. Weliswaar blijkt uit Zwitser se uitlatingen, dat het Duitse spel zondag jl. nu juist niet ondanks de hoge score bij zonder groots was, maar daartegenover staat, dat de Westduitse waarnemers en thousiast zijn over de onverzettelijkheid van de ongetwijfeld sterke defensie: in doel Tilkowsky, backs Stollenwerk en Jus- kowiak en als stopper Erhardt. Szyma- Voetbal niak als linkshalf was de grote uitblinker. Na wat men hier gehoord heeft over de wedstrijd NederlandBelgië gelooft men dan ook, dat er in Keulen over twee we ken hoogst interessante duels tussen Mou- lijn en Stollenwerk en tussen Wilkes en Szymaniak kunnen komen in het Hamburgse blad „Die Welt" is men overigens zowel sceptisch gestemd over de grote Duitse als over de nog gro tere Nederlandse zege. Het blad schrijft: „Onze volgende tegenstander Nederland kon een sensationele overwinning boeken. Toch zal niemand daaruit besluiten dat Nederland nu plotseling de totale Europe se voetbalelite heeft overvleugeld. Eén zwaluw maakt nog geen zomer en een elf tal wordt na een goed resultaat nog geen wereldkampioen. Men besteedt thans uiteraard veel be langstelling aan de samenstelling van het Duitse elftal voor de wedstrijd tegen ons land. Aan de achterhoede zal de Westduit se voetballeider Herberger zeker niets veranderen. Ook de beide kanthalfs, de jonge Benthaus en Szymaniak, zullen ge handhaafd blijven. In de voorhoede, zo hoopt men, zal Herberger afstappen van het experiment van zondag jl., toen hij de uitgesproken midvoor Seeler naar de rechtsbinnenplaats dirigeerde om daar te pogen de Zwitserse grendel te openen, en de piepjonge maar uitmuntende binnen- speler Brülls in het midden zette. Men gelooft dat op 21 oktober de 31-jarige Rahn die ook in Bern weer een doelpunt van kaliber maakte, weer rechtsbuiten zal Het ligt in de bedoeling van bondscoach Elek Schwartz voor de centrale training, die volgende week zal worden gehouden de dag daarvooh zal in overleg met de betrokken verenigingen worden vastge steld de elf spelers en vier reserves van het Nederlandse elftal, die voor de wed strijd tegen België waren aangewezen, uit te nodigen. De Duitse Voetbalbond en de KNVB zijn overeengekomen dat de wedstrijd Duits land—Nederland, die woensdagmiddag 21 oktober in Keulen wórdt gespeeld, door een Tsjechische scheidsrechter en twee Tsjechische grensrechters zal worden ge- arbitreerd. De Voetbalbond van Tsjecho- slowakije zal nu een voordracht van drie scheidsrechters opmaken waaruit de Duit se bond, eventueel in overleg met de KNVB een keuze zal maken. Feijenoord heeft woensdagavond in de eerste wedstrijd van de competitie om de Vriendschapsbeker voor ongeveer 25.000 toeschouwers in het Rotterdamse stadion met 1-0 gewonnen van de Franse eerste divisieclub Stade Francais. Voor het enige doelpunt in deze matige wedstrijd, die grotendeels werd beheerst door de beide verdedigingen, zorgde mid voor Cor van der Gijp na een kwartier spelen in de tweede helft. Van der Gijp ontving een pass van Moulijn en mede door het weifelende optreden van linksachter Baconnier viel het hem niet moeilijk te scoren. Feijenoord miste de steun van de gebles seerde Rijvers zeer en de Rotterdamse aanval verloor mede aan stootkracht, doordat Moulijn steeds door twee Franse verdedigers in het oog werd gehouden. Piet van Rhijn, de Nederlandse linksbui ten van de Franse profclub, kwam niet tot een opvallende rol. De Engelse kampioen Wolverhampton Wanderers heeft zich woensdag geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup door een overwinning met 2—0 op de Oostduitse club Vorwarts. Bei de doelpunten werden gescoord in de tweede helft. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen, die vorige week in Oost- Berlijn werd gespeeld, eindigde in een overwinning met 21 voor Vorwarts. De betere doelcijfers van de Engelsen (3-2) waren beslissend. De Italiaanse Voetbalbond heeft, na de moeilijkheden rond de zondag gespeelde wedstrijd NapoliGenoa, besloten sanc ties te nemen tegen de wat al te enthou siaste Napolitanen. De thuisclub zal een wedstrijd zonder publiek moeten spelen; bovendien moet Napoli een boete van 100.000 lire (ongeveer 600 gulden) beta len. De eindstand van de wedstrijd, die oor spronkelijk in een 1-0 zege voor Genoa eindigde, werd voorts gewijzigd in 2-0. staan, dat Brülls rechtsbinnen en Seeler midvoor zal komen. De linkervleugel is bepaald voor wijzi ging vatbaar. Linksbinnen Siedl de man die in april 1958 in Amsterdam profiteer de van de beruchte terugspeelbal van Van der Hart op de Munck, waardoor de Duit sers toen hoogst gelukkig een 1-0 voor sprong kregen beviel in Bern bepaald niet. Linksbuiten Vollmar uit het Saarge- bied, die ook tegen de Zwitsers scoorde, was wel voldoende maar zeker geen uit blinker. Met de linkervleugel sukkelt Her berger dan ook, maar overigens lijkt zijn team sterk, hoewel niet volmaakt. Men is overigens bang, dat de weinig beweeglijke maar keiharde achterhoede wel eens snel zal kunnen bezwijken tegen de snelheid, die men de Nederlandse voor hoede toeschrijft. En men heeft het Zwit serse verwijt, dat de Duitsers veel te veel in de breedte spelen en de dieptepass nauwelijks blijken te kennen, niet verge ten. Spijt hoort men in Keulen dat het De Munck, die enige tijd in Köln heeft ge speeld, waarschijnlijk niet vergund zal zijn op „eigen terrein" nog eens een wed strijd tegen Duitsland te spelen. De Engelse voetbalpool is deze week gewonnen door een groep van 24 leden van de RAF, doch een van hen, de 17-jarige Kenneth Hooton, zit met zpn aandeel in de prijs van ruim twee-en- een-half miljoen gulden lelijk in zijn maag. Kenneths vader is een metho distisch predikant die dacht zijn kin deren te hebben grootgebracht met een afkeer voor gokken. Vader Hooton was dan ook bijzonder ontsticht toen zijn zoon hem het grote nieuws schoorvoe tend opbiechtte. Kenneth is nu van plan om het grootste deel van zijn winst aan liefdadige instellingen te geven en van het restantje iets te ko pen waarnaar hij al lang verlangt. Zijn vader is van plan zondag te preken over „het kwaad van de voetbalpools". W ielrennen Aan de „klassieker" ParijsTours, een wegwedstrijd voor beroepsrenners, die zondag 11 oktober voor de 53ste maal wordt gehouden, zullen in totaal 162 ren ners, ondergebracht in 17 ploegen, deel nemen. Nederland is vertegenwoordigd door 15 renners, namelijk Coen Niesten, Martin van den Borgh, Piet Damen, Wim van Est, Gerrit Voorting, Peter Post, Arie van Wetten en Bram Sluys (allen Locomo tief), Jo de Haan, Dick Enthoven, Bas Ma liepaard en Ab Geldermans (allen Rapha- Géminiani), Joop Captein en Jo de Roo (beiden Helyett-Leroux) en Daan de Groot, die voor de ybertasploeg uitkom^ De organisatoren van de Tour de France, de directies van de bladen l'Equipe en Parisien Libéré, hebben dins dag in Parijs met de vertegenwoordigers van de rijwielmerken en de sportieve groeperingen' van Frankrijk en Italië een bespreking gehad over de formule, vol gens welke de Tour de France 1960 zal worden opgezet. Na een langdurige ver gadering, waarin ook de heer Valente, de voorzitter van de Unie van Italiaanse sportieve groeperingen aanwezig was, werd besloten op 19 oktober in Milaan bijeen te komen ten einde een definitieve beslissing te nemen. Hockey Het Nederlands hockeyelftal, dat door het nog steeds niet opgeloste conflict tus sen enkele spelers en de bondsleiding al danig gehandicapt was, zal het in het ne gen landentoernooi te München, dat zon dag begint, ook zonder Theo Terlingen moeten doen. De Be Fair-back heeft onlangs een mid- denhandsbeentje in de rechter hand ge broken. De arts van 't nationale hockey team, dr. Brandsma, deelde woensdag avond tijdens de laatste conditietraining, die in het Olympisch Stadion voor het vertrek naar München werd gehouden mede dat Terlingens blessure nog niet zo ver is genezen dat spelen mogelijk is. Het Nederlands elftal reist zaterdag dus met 16 spelers naar de Beierse hoofdstad. Na afloop van de oefeningen in de ver lichte stadionkuip werd voor de eerste wedstrijd, die Nederland zondag 11 okto ber in München tegen Duitsland speelt, het volgende elftal bekendgemaakt. Doel: Honnebier (BMHC), achter: Hou wen (Venlo) en Ch. Marres (Laren), mid den: Mijnarends (Amsterdam), Gerrits (Venlo) en Van Dijck (Kampong), voor: Van Vroonhoven (Tilburg), Voigt (Hur ley), De Beer (Tilburg), Dekker (BMHC) en Van Erven Dorens (Laren), aanvoer der. De eerste prijs in de KNVB-pool van zondag, groot 103.875, zal door 17 deel nemers worden gedeeld. Voor de tweede prijs van 44.515 zijn 199 gegadigden. Een ongewoon groot aantal prijswinnaars dus. VOETBAL. De ere-divisieclub For- tuna uit Geleen heeft woensdag met 03 verloren van de FC Luik, welke wedstrijd werd gespeeld voor het toernooi om de „beker van de landen zonder grenzen". De ruststand was 00. De Belgische doelpun ten werden gescoord door Letawe in de 65ste minuut, Gehasse (76ste minuut) en Wegria (83ste minuut). Paardesport Kapitein Piero d'Inzeo heeft woensdag avond op de Horse of the Year Show in Londen zijn tweede succes behaald. Met The Rock won hij nu de puissance. In de derde barrage was hij de enige ruiter die foutloos rond kwam. De muur had toen een hoogte van 2.13 m. Er waren 22 deel nemers aan dit nummer. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104- Tel.12730 GASFORNUIZEN - GEYSERS De 30-jarige Amerikaanse journalist Mickey Thompson uit Los Angeles heeft, zcralif Vrif reeds meldden, dinsdag met eén zelfgebouwde auto, de „Challenger I", op de Bonneville Zoutvlakte in Amerika vier nieuwe wereldsnelheidsrecord voor auto mobielen gevestigd. Op de 5 km met vlie gende start was zijn snelheid 555 km per uur; op de 5 mijl 548 km; op de 10 km 526 km en op de 10 mijl 478 km per uur. Hij slaagde er echter niet in het absolute wereldsnelheidsrecord te verbeteren. Dit record staat al twaalf jaar op naam van de inmiddels overleden Engelsman John Cobb, die op 16 september 1947 in zijn „Railton Mobil Special" over de geme ten mijl een gemiddelde maakte van 634.2 km per uur bij een topsnelheid van 648.6 km. Men had er in Amerikaanse automobielkringen op gehoopt dat Thompson het record van Cobb zou ver- Advertentie De Russische grootmeester Tal is woens dag in het kandidatentoernooi in Zagreb de enige geweest die zijn partij tegen Olafsson tot winst wist te voeren. Het was ongetwijfeld de interessantste partij van de dag. Het werd een Spaanse partij, waaruit Tal in de opening niet al te best te voorschijn kwam. De IJslander manoeu vreerde zijn paarden zodanig dat zij grote druk uitoefenden op de stelling van de Rus, die hierdoor zijn spel niet kon ont wikkelen en zulke passieve zetten deed dat zijn damevleugel werd ondermijnd. In het verdere verloop van de partij of ferde Tal bij de twintigste zet zijn loper, waardoor hij een zeer ingewikkelde stel ling verkreeg, hetgeen hem een winst van drie pionnen opleverde maar de stelling van Olafsson was .beter. Op 't moment dat iedereen van mening was dat het offer van Tal volkomen verkeerd was, kwam de Rus Schaken tot dameruil hetgeen goede perspectie ven voor hem opende. Olafsson, in tijd nood, moest zijn laatste zetten in hoog tempo spelen. Hij verloor eerst een pion en daarna nog een stuk. Bij de 42ste zet gaf hij op. Een analyse zal ongetwijfeld uitkomst geven op welk moment de IJs lander zich vergiste, want dat Olafsson de beste kansen had daarover waren alle experts het eens. Keres en Petrosjan openden Karo-Cann en het zag er naar uit dat een groot ge vecht zu volgen. Niets bleek minder waar. Bij de achttiende zet kwamen de grootmeesters remise overeen, voordat van werkelijke strijd sprake was. Gligoric en Fischer deelden het punt in een bijzonder boeiende partij. De jonge Amerikaan probeerde Gligoric in een Spaanse partij te verstrikken in een va riant, die kortgeleden in Zürich in de partij Tal-Gligoric werd gespeeld. Het leek erop alsof Gligoric in deze valstrik zou lopen, want hij antwoordde zonder veel be leid. De jonge Amerikaan veroverde de bei de lopers van de Joegoslaaf en kwam in de gelegenheid Gligoric enige malen schaak te zetten. Maar Gligoric vocht terug. Hij vond de beste voortzettingen en na vier uur spelen wist hij de aanval van zijn ri vaal tot staan te brengen. In de eindfase bereikten beide spelers een vrijwel gelijk- opgaande stelling en de pion meer van Gligoric bleek alleen maar een symboli sche, want hij verkreeg ondanks deze meerderheid geen overwicht op de stelling van zijn tegenstander. Bij de veertigste zet, toen in de voorgaande zetten reeds tot herhaling van zetten was overgegaan, kwa men beide spelers remise overeen. Smyslov en Benkö speelden een Ko- nings-Indische partij, die van het begin tot het einde weinig interessant was. De strijd werd bij de 40ste zet afgebroken. De uitslagen van de achttiende ronde De „Challenger I" op de Bonneville zoutvlakte met aan het stuur de Amerikaan Mickey Thompson. Hij vestigde vier nieuwe wereldsnelheids records. beteren, temeer omdat het nu al meer dan dertig jaar in handen van Britse rijders is geweest. Iets waarop Engeland bijzon der trots is daar ook het wereldsnelheids record te water Engels bezit is. De automobiel van Thompson, waaraan hij jaren werkte, was veel kleiner dan de wagen die John Cobb in 1947 gebruikte, namelijk 6.24 meter lang, 1.50 meter breed en 75 cm hoog. Er stonden vier Pon- tiac motoren in één motor voor elk wiel met een totaal vermogen van 2000 PK. De banden, die een diameter hadden van 20 inch, waren van het type als gebruikt voor straalvliegtuigen. Het gewicht van de auto bedroeg ruim 2100 kg en het ge heel had een gestroomlijne aluminium ombouw. Thompson schakelde pas bij 300 km van de eerste naar de tweede versnelling en bij 400 km van twee naar drie. Als rem deed een parachute dienst, die van het dashboard af kon worden geopend en die de snelheid van de auto over een afstand van ruim 4 km terugbracht van 550 km tot ongeveer lOO km per uur. Met deze auto heeft Thompson het in feite opgeno men tegen de 3500 kg wegende „Railton Mobil Special" van John Cobb, die niet alleen zwaarder en groter was: 8.70 me- Automobilisme ter lang, 2.40 meter breed en 1.30 meter hoog, maar die bovendien was uitgerust met twee 12 cilinder Napier Lion vlieg tuigmotoren van elk 1300 PK. Dat de jonge Amerikaanse journalist niettemin vier wereldrecords heeft doen sneuvelen heeft hij mede te danken aan het feit, dat hij kon profiteren van de re cente ontwikkelingen op brandstofgebied. Bij deze hoge snelheden hebben de moto ren voor de verbranding enorme hoeveel heden lucht nodig en daarom had een Amerikaanse oliemaatschappij aan Thompson een experimentele brandstof ter beschikking gesteld met componen ten, die zuurstof voor de verbranding be vatten. Waarschijnlijk zal Thompson dezer da gen een nieuwe aanval doen op het wereld snelheidsrecord. Een moeilijkheid daar bij is echter steeds, dat de zoutlaag van de recordbaan slechts in een bepaalde tijd van het jaar hard genoeg is. In de afge lopen weken heeft Thompson zijn pogin gen ook al herhaaldelijk moeten uitstellen omdat regenval de baan zacht had ge maakt. Overigens zit men in Engeland ook niet stil wat de verbetering van Cobbs re cord betreft. Zo is de Engelsman Donald Campbell, houder van het snelheidsrecord te water en zoon van de bekende Sir Malcolm Campbell, druk bezig met de bouw van een automobiel, die wordt uitge rust met een gasturbine, die waarschijn lijk een vermogen zal kunnen ontwikkelen van 4100 PK. Hij zal hiermee in 1960 op de Bonneville Zoutvlakte een recordpo ging ondernemen. luidden: KeresPetro6jan remise; Fischer Gligoric remise; TalOlafsson 10; SmyslovBenkö afgebroken. De stand na de achttiende ronde luidt: 1. Tal (Rusland) 13 punten; 2. Keres (Rus land) 11 punten; 3. Gligoric (Joegosl.)— Petrosjan (Rusland), beiden 9 punten 1 afgebroken partij; 5. Smyslov (Rusland), 8 punten 1 afgebr. partij; 6. Fischer (Ver. Staten, 7 punten -j- 2 afgebr. par tijen; 7. Benkö (Statenloos), 6 punten 2 afgebr. partijen; 8. Olafsson (IJsland), 5 punten 1 afgebr. partij. Advertentie Er dreigt een noodtoestand op de Ne derlandse sportvelden. Voor het eerst in de geschiedenis is het zo abnormaal droog dat er legio afkeuringen zijn, omdat het spelen op de volkomen verdorde terrei nen, waar bijna geen levend gras meer op staat, volledige vernieling van de gras mat ten gevolge zou hebben. Zo heeft de afdeling Arnhem van de KNVB de com petitie voor senioren en junioren tot 1 no vember aanstaande geheel stopgezet. De afdeling Drente heeft eenzelfde maatregel voor de tijd van twee weken genomen. In Leiden wordt dit weekeinde op de gemeen telijke sportvelden niet gevoetbald. En de KNVB verwacht, dat er in de loop van deze week nog wel meer afkeurings- berichten zullen binnenkomen. Natuurlijk is de situatie in de zogenaamde „natuur- droge" gebieden slechter dan bij voorbeeld in het noorden en westen van het land, maar overal beginnen de velden langza merhand op dorre steppen te lijken. Sinds 9 augustus j.l. is er in het westen geen De Nederlandse herenturnploeg turnt zaterdag in de Energiehal in Rotterdam zijn eerste internationale wedstrijd in dit seizoen tegen de vertegenwoordigende ploeg van Winterthur. De Zwitsers, die vorig jaar in de thuis wedstrijd een kleine nederlaag moesten incasseren, hebben zich geducht voor de returnwedstrijd voorbereid; ze hebben een jonge ploeg opgesteld (gemiddelde leeftijd 24 jaar) met Walter Müller (19), die deel uitmaakt van de nationale Zwit serse jeugdploeg, Hugo Mosser (21) een der beste Zwitserse juniorturners en niet te vergeten de 36-jarige bekende keurtur- ner Josef Huber als uitblinkers. De Nederlandse ploeg heeft in Klaas Boot, Willy Jaegers en Jaap v. d. Sande een drietal geroutineerde turners, dat wel eens de basis voor een kleine zege zou kunnen leggen. Voor de Nederlandse gymnasten is de wedstrijd tegen Winterthur zo belangrijk, omdat dan wordt uitgemaakt welke twee Nederlandse turners ons land zuUgö ver tegenwoordigen op de Europese kampioen schappen të Kopenhagen welke op 18 ok tober a.s. worden gehouden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 regen meer gevallen en ook de maanden juni en juli waren uitzonderlijk droog. Ook het nathouden van de terreinen le vert in dit late stadium weinig succes op. In Oosterbeek heeft men onlangs een ge hele nacht gespoten om 2 uur later tot de ontdekking te komen, dat de volkomen verdroogde ondergrond al het water al weer geabsorbeerd had. Ook als straks een regenperiode zou losbreken, zijn vele vel den niet meer te redden. De grasmat is dan dermate verzwakt, dat er geen redden meer aan is. In Haarlem en omgeving is de toestand nog vrij redelijk. Alleen het Bloemendaal- veld kan niet bespeeld worden. Dit geldt niet alleen voor voetbal. Hockeyvelden zijn nog kwetsbaarder en ook hier is men dicht bij een noodtoe stand. 4n het zuiden is nog vrijwel geen bal geslagen, dit seizoen en op de Veluwe raken de velden eveneens onbespeelbaar. Natuurlijk moet men even wennen aan het gezicht Men ziet niet iedere dag een groep oudere mensen handen zwaaien, bal spelen en stenen gooien. Wie echter lang genoeg heeft toegekeken, neemt zijn hoed af voor de bejaarden, die ondanks de ze ven kruisjes de gymnastiek-onderwijze- res nadoen alsof ze net zeven waren. Het is weer een echt Zweedse proef. Men begon met een groep van elf gepensioneer den. Zij kregen niet alleen deskundig toe zicht, maar stonden ook onder voortdu rende geneeskundige controle. En nu deze proef goed is afgelopen, wil men het iets ruimer opzetten. Gedurende de herfst zul len vijfhonderd bejaarden de lichamelij ke opvoeding kunnen volgen. En als dan ook deze proef goed uitvalt zal een op roep worden gericht tot alle 500.000, die tot stilzitten zijn gedoemd. Dit laatste is overigens iets overdreven, want er zijn al mensen, die ook na hun volkspensioen, dat met het 67ste levens jaar wordt gegeven, blijven doorwerken. Al wordt in Zweden het socialisme met grote letters geschreven, men wü degenen die er niet tegen opzien, graag aan het werk houden. Zelfs in fabrieken ziet men arbeiders die al de 80 zijn gepasseerd. Een van 80 had er zelfs ruzie over met zijn wederhelft Ze vond, dat het te vermoei end voor hem was. Hij stond om 8 uur op, liep dan 5 km. naar zijn teantoor en kwam pas 's avonds thuis. De geraadpleegde arts gaf hem gelijk.. Geestelijke en lichame lijke beweging houdt jong. Het belangrijk ste is echter, dat men zich jong blijft voe len, als men mee kan doen aan werk en sport. Het mag dan wel overdreven zijn, maar er zit toch iets in die overtuiging, dat men met 80 jaren nog niet tot de uit- gedienden behoort. We kunnen het spelpeil in de eerste klas se van de volleybalcompetitie niet bevre digend noemen en bij de dames is het pre- dicaat „eerste klasse" zelfs iets te veel van het goede. De „top", die wij bij de heren gisteravond zagen en waartoe wij willen rekenen ploegen als CIOS, HBC, OVRA en HVS 2, is beslist belangrijk min der dan vorig seizoen en ook al speelde men gisteravond niet onverdienstelijk er zal toch hard geschaafd dienen te worden. De macht over de bal bij het opslaan ont- De volleybalcompetitie breekt nog bij veel spelers, de pass is nog veelal onzuiver en uiteraard lijdt hier de aanval onder. Bovendien ziet men nog steeds een „stand-smash" gebruiken in plaats van een smash met een behoorlijke instelling, een kleine aanloop en een vrije armbe weging die de bal de nodige vaart moet geven. Nu ons nationale volleybal in de top zo snel vooruit gaat, dient ook de aan sluiting behouden te blijven en de Haar lemse verenigingen dienen te beseffen dat met een uurtje training in de week niet meer volstaan kan worden. We willen hier als voorbeeld aanhalen de ploeg van het Rijswijkse RVC, dat zich destijds naar de top van ons nationale volleybal werkte door iedere morgen voor het aanvangen van de dagtaak een uur te trainen. Bij volleybal wordt de techniek door de scheidsrechter beoordeeld en dit houdt in dat men zonder technische vaar digheid niet ver zal komen. Compensatie met enthousiasme gaat bij volleybal maar ten dele op. In de sterk uitgebreide Haarlemse volley balgemeenschap, vergeet men nog iets en wel het kweken van wisselspelers. Nog te veel houdt men zich aan een basisteam van zes of zeven spelers, nog te weinig laat men spelers uit het reserveteam met het eerste team meespelen. En dit heeft maar al te vaak tot gevolg dat bij vertrek van een speler uit het eerste team de ploeg be langrijk devalueert. Een aantal eerstejaars-cursisten had zich gisteravond langs de lijn geschaard om de spelers van het eerste team van CIOS van „advies" te dienen. De toekom stige sportleiders, nu weer met honkbal werper Herman Beitschat in hun midden konden goede raad wel gebruiken want de jeugdige HBC-ploeg, speelde met veel elan, goed verdedigend en met een be heerste opslag. CIOS speelde te zelfver zekerd; kon in de eerste set na een 12-10 achterstand nog de set met 15-13 winnen, maar werd in de tweede set door het fa len van de aanval, kansloos verslagen (15-5). In de derde set herstelden de toekom stige sportleiders zich met 15-10, maar in de laatste set moesten de cursisten nog maals de eer aan een beweeglijk HBC la ten, dat met dit gelijkspel een verdienste lijke prestatie leverde (15-9). Velox debuteerde in de eerste klasse met een zege op PSCB, na een spannende en aardige strijd: 16-14, 15-8 en 17-15. De eerste set in het treffen met HVS 2 lever de OVRA geen moeilijkheden op (15-8). Maar in de tweede set wist HVS door goe de bloks de aanval van OVRA belang rijk versterkt door het weer meespelen van Ab Visser in te tomen en zelfs uit te lopen tot 6-2. Hierna wierp OVRA er een schepje op en nam de leiding met 13-10. HVS reduceerde tot 13-13 maar verloor toch de set (15-13). Het was onbegrijpelijk dat HVS 2 in de derde set een voorsprong van 11-2 liet glippen en OVRA ongestoord dertien pun ten liet scoren (15-11). Bij de dames deelden AVC en het Enk- huizense Flevo de punten na een goede laatste set van AVC, met Agnes Leeuwen berg als uitblinkster: 10-15, 14-16, 15-3 en 16-14. Gios toonde zich onverwacht een gewillig slachtoffer van OVRA: 6-15, 15-0, 15-5 en 15-11. Velox en Die Raeckse be sloten een matige vertoning met een pun tenverdeling: 11-15, 15-12, 8-15 en 15-6. In Den Helder speelde de herenploeg van Die Raeckse tegen HCSC. Van de vier sets die in 15-10 eindigden won Die Raeckse er slechts een. Met twee nederlagen staat Die Raeckse niet best in de overgangs klasse. De uitslagen van woensdag luidden: He ren: Velox—PSCB 3-0, CIOS—HBC 2-2, HVS 2—OVRA 0-3, CIOS 4—PSVH 2 0-3, OVRA 3—Gios 2 2-2, WIK—Gios 0-3, Gios 4Energie 2-2, CIOS 2Spaarnestad 3-0, TopscoreFES 0-3. Dames: GiosOVRA 1-3, AVCFlevo 2-2, VeloxDie Raeckse 2 2-2, Vesmia 3—WIK 3-0, Vesmia 2—SSO 4-0, JBSDie Raeckse 3 3-0, Spaarnestad— De Blinkert 3 0-3, HBC 6—Gios 4 3-0, Sant poort—Topscore 0-3, Gios 2—Eclecta 2 1-3. De resultaten in de overgangsklasse luidden: Heren: SES— TOG 12-15, 15-4. 11- 15, 12-15, Czaar PeterJong Holland 15-11, 15-8, 15-2, Molenwiek—Madjoe 15-7, 16-14. 16-14. Dames: Flevo—VGW 8-15, 11-15, 12- 15, SES—TOG 6-15, 15-13, 7-15, 10-15. Mo- lepwiek—Madjoe 15-11, 8-15, 13-15, 15-8.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 21