Nieuwe vormen van samenwerking tussen groot- en klein winkelbedrijf Panda en de meesteavkok Caballero Gevaren voor de middenstander die bestreden kunnen worden MISTER Overdag tamelijk warm Wereldnieuws Naaimachines „BROSENS" TocU ió het zo r~ J Tfle JTlifflarid PINDAKAAS 2 Leden Hoge Autoriteit gaan regeringen bezoeken Waarde aandelen Obam Hogere produktie Kon. Nederl. Papierfabriek. Fiscale wetgeving mag groei niet belemmeren Betalingsakkoorden door Brazilië opgezegd Reclame- onderzoek Zoekt U iets beters? Lening Den Bosch 4x/4 Haagse Tramwegmij lijdt bijna zes miljoen verlies DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 (Van onze redacteur economie) De concurrentie tussen grote en kleine bedryven is zo oud als de vrije mededinging zelf. Het grootbedrijf heeft tot een zekere grens vele voordelen. Goedkopere produktie, rationali satie, kortingen bij inkoop, grotere kapitaalkracht, betere selectiemethoden van het personeel en een gedifferentieerder assortiment zyn er enkele. Het grootbedrijf komt dan ook in vele gevallen als winnaar uit de stryd, maar dit behoeft toch niet altyd zo te zyn, want ook het kleinbedrijf kan zich hand haven en soms zelfs zeer goed. Juist in het winkel- en reparatie bedrijf ziet men dit. Waar het aankomt op het verlenen van een speciale service, op het persoonlijk contact met de koper en op het leveren van speciale kwaliteiten, kan het kleine bedrijf zeer goed blijven bestaan. Maar wanneer het grootbedrijf er in slaagt ook op deze terreinen de betere prestaties te leveren, dan is het met de kleintjes gedaan. De laatste tyd doet zich nu in het winkelbedrijf een ver schijnsel voor, dat vele zelfstandige middenstanders met zorgen vervult, doch dat in het buitenland al veel langer bestaat. Warenhuizen sluiten contracten met middenstanders af, waarbij deze accepteren het gehele assortiment van het warenhuis te gaan voeren. Het warenhuis stelt hun dan als het ware zyn gehele inkooporganisatie ter beschikking, de winkelier verplicht zich alle door het warenhuis Verhandelde artikelen alleen by hem te betrekken. Met andere woorden de middenstander wordt filiaalhouder van het warenhuis en geeft dus een belangrijk deel van zyn zelfstandigheid prys. Weliswaar loopt de winkelier verder alle risico's wat betreft voorraad, ver koop, kredietverstrekking en dergelijke meer. Ook staat het hem in vele gevallen vrij naast het assortiment van het waren huis eigen, niet-concurrerende artikelen te verkopen en de prijsbinding is niet al tijd even strak. Het komt voor, dat het warenhuis de winkelier een zekere vrij heid geeft om de prijzen te bepalen al naar gelang de streek en de koopkracht van de bevolking. Het is zeker niet zo, dat de contracten, die de warenhuizen hebben afgesloten, uniform zijn. Groot afzetgebied nodig De middenstander, die een dergelijke overeenkomst met een grootwinkelbedrijf sluit heeft het grote voordeel, dat hij van alle inkoopbeslommeringen ontlast is. Hij houdt meer tijd over, voert een groter assortiment en kan met de zelfstandige middenstand in zijn omgeving scherper concurreren, omdat hem nu alle voorde len van het grootbedrijf ten dienste staan. Daarvoor moet echter aan één voorwaar de zijn voldaan. Zijn zaak heeft een vrij groot afzetgebied nodig van ongeveer 20.000 potentiële kopers. In kleinere ge meenten maakt deze bedrijfsvorm dan ook geen of een zeer geringe kans. In dichtbe volkte streken, zoals het westen van Ne derland zijn de kansen beter. Slagvaardiger op de Euromarkt Het grootwinkelbedrijf krijgt er dus op deze manier een groot aantal filialen bij, die evenwel van het normale filiaal ver schillen, omdat zij een belangrijk deel van het risico dragen. De algemene tendentie is trouwens in de richting van concentra tie en fusie van belangen. De zich ontwik kelende Euromarkt met zijn 200 miljoen consumenten versterkt de concurrentie positie van de grote bedrijven, zowel wat inkoop als verkoop betreft. Het grootbe drijf zal de kansen beter kunnen benutten en vele operationele voordelen hebben. In dit licht bezien is de samenwerking alleen maar bevorderlijk voor de welvaart. Een grote inkooporganisattie zal bij voorbeeld Advertentie X deeit elke dag In de Grote Houtstraat waardebonnen uit De president van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, Piero Malvesti- ti, heeft medegedeeld dat de leden van de Hoge Autoriteit in de komende weken be zoeken zullen brengen aan de hoofdsteden van de aangesloten zes landen voor het voeren van besprekingen met de regerin gen. De eerste bijeenkomst van deze aard zal op 15 oktober te Bonn worden gehou den, de leden der Hoge Autoriteit zullen hier overleg plegen met dr. Adenauer en prof. Erhard. Er zal worden gespro ken over het probleem van de coördinatie der energiepolitiek in de zes landen. Mal- vestiti deed bovenstaande mededelingen ter gelegenheid van de openingsbijeen komst van de 56ste zitting van het Raad gevend Comité der E.G.K.S. In Luxemburg is de 56ste zitting van het Raadgevend Comité geopend door de voor zitter van het Comité, Paul Baseilhac. In zijn openingsrede verwelkomde Baseilhac de Hoge Autoriteit in haar nieuwe samen stelling. Baseilhac sprak vervolgens over de ko- lensituatie waarbij hij zich verzette tegen een zekere pessimistische stemming die zich dreigt te ontwikkelen in de kolenin- dustrie. Als algemene fout, die bijzonder rampzalig is voor de kolenindustrie, noem de de voorzitter het voortijdig trekken van conclusies uit een tijdelijke conjuncturele situatie. Volgens Baseilhac wordt deze fout met name gemaakt door hen die me nen dat vaststaat dat de kolen geen con currerende bron van energie meer vor men. Voordat men tot een dergelijk oor deel komt dient men zich volgens de voor zitter het strenge regime in herinnering te brengen, waaraan de kolensector in de laatste jaren onderworpen is geweest: in tijden van een tekort aan steenkool beston den er prijsbepalingen die het onmogelijk maakten van de gunstige omstandigheden te profiteren. In die tijd bezetten de ko len de eerste plaats op de markt en plan nen voor een stelsel van verdeling der ko- lenproduktie werden daarom verworpen. De grote en ongeregelde contracten op lan ge termijn voor de invoer van kolen, die in die jaren zijn gesloten, hebben tot ver storing van de markt geleid. Bij de be staande concurrentiebepalingen, die iede re discriminatie uitsluiten, mist de kolen- industrie iedere mogelijkheid om het hoofd te bieden aan zijn concurrenten, stook olie en aardgas. Dit is niet de bedoeling van het E.G.K.S.-verdrag geweest doch de ervaring leert dat dit nu het gevolg is. de leveranciers tot concessies kunnen dwingen. Staan er echter tegenover hen een groot aantal kleine afnemers dan zijn het juist de leveranciers, die de sterkere positie innemen. Nederlandse vestigingseisen In Nederland is het vestigen van dit soort filiaalbedrijven geen eenvoudige zaak. Er bestaan hier te lande nog al wat eisen ten aanzien van scholing en vakbe kwaamheid, waren- en materiaalkennis. Juist om de branchevervaging tegen te gaan eist men van de aankomende zaken man in de eerste plaats het middenstands diploma en diploma's, die bewijzen dat hij geschikt is om in bepaalde artikelen te handelen. Op deze manier voorkomt men beunhazerij en het optreden van volsla gen onvakkundigen, waarvan het publiek ten slotte toch weer de dupe is. Nu is er over alle eisen, die aan de kleinhandelaar en ambachtsman gesteld worden al veel gezegd en geschreven. Al ler goedkeuring dragen deze zeker niet weg. Voor de man met initiatief betekenen zij vaak hindernissen op de weg naar uit breiding en ontplooiing van zijn zakelij ke activiteiten. Ook voor het filiaalbedrijf, waarin men een zeer gespreid waren- assortiment voert en de parallellisatie hoogtij viert, leveren deze eisen moeilijk heden op. De winkelier moet voor iedere soort goederen, die hij wenst te voeren een geschoolde man of vrouw, voorzien van de nodige papieren, in dienst nemen, voor zover hij zelf de bekwaamheden en be voegdheden niet bezit. Service belangrijker Wij wezen er al op, dat een van de be langrijkste punten vóór het kleinbedrijf de persoonlijke service is, die dit de klant kan bieden. Tussen koper en winkelier kan een persoonlijke band ontstaan, de leve rancier kent de wensen van zijn vaste klan ten en tracht deze op attente wijze te be vredigen. Toch laat juist de persoonlijke service mede door het personeelsgebrek de laatste tijd dikwijls te wensen over en deze is juist bijna de enige mogelijkheid tot klantenbinding,- die de detaillist -is overgebleven. In dit opzicht lijken alle eisen, die er aan de vakbekwaamheid wor den gesteld wel wat overdreven. De winke lier verkoopt bijna uitsluitend merkarti kelen, die het publiek kent uit de reclame. Hij verkoopt deze tegen door de fabrikant vastgestelde prijzen. In heel veel opzich ten komt hij aan het stimuleren van de verkoop niet meer te pas. Toch kan dit na tuurlijk nog altijd, maar daarvoor is meer kennis van de psychologie van de koper en van de verkooptechniek nodig, dan de meeste detaillisten bezitten. In plaats van al die vakdiploma's zou men de winkelier ook wat verkoopkennis en begrip voor service moeten bijbrengen. Op die manier zou zijn stelling ten opzichte van het groot bedrijf alleen maar sterker kunnen worden en dat is nodig als men het kleinbedrijf voor een gedeeltelijke ondergang wil be hoeden. Immers het warenhuis en het filiaalbe drijf maken zich op om ook wat betreft service met het kleinbedrijf te wedijve ren. Het is thans al zo, dat men vaak snel ler en efficiënter door het warenhuis be diend wordt dan door de zelfstandige mid denstander. Maar de persoonlijke band blijft ontbreken en deze wordt door de Ne derlandse consument zeer op prijs gesteld. De zelfstandige middenstand is niet al leen van economische betekenis, zij ver- Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Cronjéstraat 148 Telefoon 53570 tegenwoordigt ook een volksdeel, dat po litiek en sociaal gezien van bijzonder ge wicht is. Moge de middenstand in het ver schijnen van het filiaalbedrijf een reden te meer zien om alle krachten in te span nen tot goede uitvoering van haar eerste taak: bewijzen dat de klant bij haar op de eerste plaats komt. De directie van de Onderlinge Beleg- gings- en Administratie Maatschappij „Obam" n.v. te Amsterdam deelt mede, dat het vermogen der vennootschap per ultimo september 13,9 miljoen bedroeg, overeenkomende met een waarde van circa 241 per aandeel b van 50 nomi naal. De gang van zaken bij de Koninklijke Nederlandsche Papierfabriek n.v. te Maastricht gedurende het eerste half jaar 1959 stemt, aldus de directie, tot tevreden heid. De produktie bedroeg 24.000 ton tegen 22.000 ton in de overeenkomstige periode van 1958. De resultaten vertonen een stijging ten opzichte van het eerste halfjaar 1958. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden worden over de rest van het jaar een volle bezetting en ten minste gelijke resultaten verwacht als in het eerste halfjaar. Raad van Midden- en Kleinbedrijf De commissie belastingen van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf is van oordeel, dat de fiscale wetgeving niet ten gevolge mag hebben, dat de normale groei van de onderneming wordt belemmerd Hiertoe wordt aanbevolen een zoveel mogelijk fiscaal ongehinderde mogelijk heid tot het kiezen van de juiste rechts vorm (geruisloze inbreng in vennootschap onder firma en naamloze vennootschap) Dit blijkt uit de conclusies en aanbevelin gen van deze commissie vervat in het rapport dat in de op 21 oktober in Den Haag te houden vergadering van de raad voor het midden- en kleinbedrijf in twee de instantie zal 'worden behandeld. De belastingheffing, aldus de commissie moet gebeuren over een zo goed moge lijk berekende jaarwinst, met name die nen daarin schijnwinsten (inflatiewinsten) niet te worden begrepen. Er wordt op aan gedrongen, de mogelijkheid te openen tot afschrijving over geherwaardeerde kost prijzen en tot het reserveren van waar destijgingen van voorraden, alsmede de mogelijkheid tot het kiezen van het voor het bedrijf geschiktste systeem van winst berekening. De commissie beveelt onder meer aan, de 3000.- grens voor investe ringsaftrek af te schaffen en de facilitei ten van vervroegde afschrijving en in vesteringsaftrek niet materieel in te per ken en eerder tot verruiming van de mo gelijkheden over te gaan. De commissie is verder onder andere van oordeel, dat de voorgestelde regeling van aftrek van kos ten van de werkende vrouw onvoldoende is, en dat specifieke maatregelen ter bevordering van bezitsvorming gewenst zijn. Met betrekking tot de opzegging van het Nederlands-Braziliaans handels- en betalingsakkoord door de Braziliaanse re gering per 16 september verneemt het ANP nog, dat Brazilië zijn overeenkom sten met de overige leden van de zogenaam de Brazil-club (West-Duitsland, Enge land, Frankrijk, België, Italië en Oosten rijk) en bovendien met Zwitserland even eens heeft opgezegd of, naar wordt ver wacht, één dezer dagen zal opzeggen. De opzegging van de akkoorden moet worden gezien als uitvloeisel van de invoe ring van de convertibiliteit van de Europe se valuta's per ultimo 1958. Zoals bekend, waren de akkoorden van deze Europese landen met Brazilië gebaseerd op het transferable betalingsregime, zoals vast gelegd in de zogenaamde Hague-rules. Ver wacht wordt dat Brazilië in de zomertijd onderhandelingen zal openen met de part ners in de zogenaamde Brazil-club, voor het opstellen van nieuwe handels- en beta lingsakkoorden, aangepast aan het nieuwe betalingregime. DE kopstukken van de publiciteit nemen in de Verenigde Staten niet meer genoegen •mei' eeri-- antwoord op'tie 1 vraagt- hou-'het publiek op een nieuw artikel, de verpak- ,king of de methoden, waarop het aan de. man wordt gebracht, zal reageren, maar achten het veel belangwekkender te weten, waaróm de mensen aldus reageren. Deze ommezwaai van de Amerikaanse reclame is op zichzelf belangwekkend genoeg, want inplaats van neuzen tellen wil men zich thans toeleggen op het analy seren van de menselijke ge voelens en overwegingen. Dat de reclame-adviseurs dit nieuwe aspect van hun bedrijf met de nodige bombast en snorkende „wetenschappelijke" verhandelingen aan hun clien tèle dat zijn dus de grote bedrijven en al degenen die een reclame advies van node hebben verkopen, spreekt welhaast vanzelf. De zgn. diepte psychologie is momenteel dan ook dé slag zin in de Amerikaanse publiciteitswereld en er is daar te lande welhaast geen re clamebureau of -afdeling denkbaar zonder de nodige psychologen, psychiaters en alles wat zich daarvoor wenst uit te geven. Door gebruik te maken van de theorieën van Pawlow met zijn voorwaardelijke reflexen, van Freud en diens Oedipuscomplex, als mede van tal van andere onderzoekers die gemakkelijk verteerbare verhandelingen over de menselijke ziel en de beïnvloe ding daarvan hebben geschreven, trachten de verkopers van de Amerikaanse in dustrie niet alleen inzicht te krijgen in de motieven die het publiek bewegen iets niet of wel te kopen, maar willen zij tevens middelen vinden om de tegenzin tegen een bepaald artikel te overwinnen. Niemand zal kunnen ontkennen, dat sommige kopstukken op dit gebied in de loop der jaren inderdaad frappante resul taten hebben geboekt. (Waarbij we op merken, dat ook in ons land sommige reclame-adviseurs blijk hebben gegeven hxin vak uitstekend te verstaan, ongeacht het feit dat zij nooit of te nimmer hebben geschermdfhet de- •quasi-wetenschappe- lijke 'fantasterijen, dié in de Verenigde taten opgeld doen..) Daar te" lande vrore.gen enige zeepfabrikanten aan twee verschil lende „wetenschappelijke" reclamebureaus een onderzoek naar de motieven, die de mensen er toe leidden minder zeep af te nemen, hoewel die zeep toch de lichaams geur teniet deed. (Amerikanen spreken in hun advertenties graag en veelvuldig over B.O. li chaamsgeur!) Het ene re clamebureau antwoordde hier op, dat het onderzoek had uitgewezen, dat veel mensen die lichaamsgeur in het ge heel niet wensen kwijt te ra ken en het heimelijk als af weermiddel gebruiken (waardoor zij zich dus op één lijn stellen met een bunzing), maar het andere bureau beweerde, dat de fabrikant de lichaamsgeur-bestrijdende eigenschappen van de zeep moest hand haven. Door deze twee tegengestelde me ningen van de dieptepsychologen moest de fabrikant de kerk ook maar in het midden- laten en overgaan tot een neutraal ge stelde reclamecampagne. Dit geval van zgn. wetenschappelijk onderzoek in de reclamewereld staat na tuurlijk niet op zichzelf. Het ene bureau adviseerde de afbeelding van een meisjes kopje op een bepaald merk bakpoeder niet te gebruiken, een ander bureau beval het warm aan. Een reclame-expert vond dat de laxerende werking van pruimen in een reclamecampagne moest worden ver werkt, zijn collega was daar beslist tegen, enzovoort. Na het voorgaande moeten we toch ook eens over de voorwaardelijke reflexen van Pawlow spreken. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon 11. Sidderend wachtte het personeel van de oude gravin het verloop van de maal tijd af. Nog nooit had iemand de oude dame iets oneetbaars durven voorzetten of tegenspreken zelfs niet, wanneer men om een of andere kleine fout uit het venster werd geworpen. Maitre Mourtar- de nu, had dit allebei gedaan en er was dus alle reden om hem te beklagen. De oude dame had zich intussen vrij snel hersteld van de schok. Zij greep de scho tel met het experimentele gerecht en hief die hoog boven haar hoofd. „Hoorden jullie dat?" riep zij schril tot.de bibbe rende personeelstaf. „Heb je ooit zo'n bru taliteit meegemaakt?! Ik MOET dit eten, zegt hij! Ik moet hem een LESJE geven! Dat moet ik...." En zij maakte zich ge reed om de kok zijn kooksel in het gelaat te slingeren. Maitre Mourtarde had al die tijd, trillend op zijn benen, staan mompe len. Niet van vrees echter, maar van boosheid. Zijn woede bereikte het kook punt, toen hij' zag, wat de krasse dame met zijn schotel van plan was. „Zet NEER deze schaal!" brieste hij, op tafel springend. „Men WERPT niet met mijne schotels! Men EET ze! Foei!" Nog nooit had de gravin iemand zo tegen zich uit horen vallen. Het bracht haar geheel van stuk. Zij knipperde een tijdlang met haar ogen en liet een zenuwachtig lachje ho ren. „Men eet ze", herhaalde zij moei lijk, doch gewillig. „Nu, als u er dan op staet. Advertentie RooW dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Op donderdag 15 oktober zal de inschrij ving openstaan ,bij Vermeer en Co. Am sterdam en F. van Lanschot Den Bosch) op 5 miljoen 4% percent 30-jarige obli gaties ten laste van de gemeente 's-Her- togenbosch tegen 99 percent. Storting op maandag 2 november. Officiële beurs notering zal worden aangevraagd. Ver vroegde aflossing is niet toegestaan vóór 1 november 1969. Vanaf die datum t/m 31 oktober 1974 zullen vervroegde aflos singen slechts kunnen geschieden tegen 101 Vb percent, daarna slechts tegen 101 percent. De opbrengst van de lening dient voor gedeeltelijke financiering van de uit breidingswerken in het stadsdeel west, verbetering recreatiegelegenheden, zwem baden en dergelijke, uitbreidingen ge meentebedrijven, scholenbouw en diverse openbare werken. Het aantal inwoners der stad is opgelopen van 48.822 per 1 januari 1940 tot 70.194 per 1 januari 1959, aldus het prospectus. Het heden door de raad van beheer van de n.v. Gemengd Bedrijf Haagse Tramweg Maatschappij goedgekeurde jaarverslag 1958 wyst een nadelig saldo van 5.821.704,33 aan. Dit verlies is rond 536.000 groter dan in 1957. Het zal wor den gedekt door 697.000 uit de reserves. Van het restant komt 4.386.454,99 ten laste van de gemeente Den Haag en 738.249,34 ten laste van de n.v. Haagse Buurtspoorwegen, waarvan vrijwel alle aandelen in handen van de gemeente zijn. Onder invloed van de tariefsverhoging van 1 februari 1958 liepen de totale inkomsten op tot 21.389.514,02 tegen totale lasten van 27.211.218,35 (waarvan 18.653.385,75 exploitatiekosten). Ofschoon de stadsbussen niet op rijks wegen rijden moest ongeveer 8 ton aan motorrijtuigenbelasting worden opge bracht. Een ruwe vergelijking tussen de gestegen arbeidskosten inclusief toeslagen en so ciale lasten, de gestegen aanschaffings- kosten van trams, bussen en materiaal en de stijging van de tarieven sinds 1939. blijkt naar mening van de directie, dat thans de loonkosten het drievoudige zijn, de materiaalprijzen zodat het vijfvoudige en het tarief ruim het tweevoudige (2,4). Men kan daarbij de vx-aag stellen hoeveel het een gemeente waard is om door ge bruik van openbaar vervoer ander ver keer van de straat te houden. Daarbij komt een rekening van plus minus 2 miljoen gulden aan stroomkosten van een zeer flo x-erend elektrisch bedrijf. Advertentie Rijk aan Driedekker. Tass meldt dat 's wex*elds eer ste driedeks-rivierschip op de Krasnoe Sormowo-werf te Gorki gebouwd is. De „Sovjet-Unie" wordt aangedreven door een diesel-motor. Er is plaats voor 440 passagiers, en er zijn twee restau- rants, een bioscoop, bibliotheek en zonnedek aan boord. Volgens Tass worden op de Karsnoe Sormowo werf momenteel ook schepen gebouwd met drijvers, die een snelheid van 100 kilo meter per uur mogelijk maken. Een tegen elf. De Deense boer Frimann Svendsen uit Nakskov in Denemarken waagde dinsdagavond een kansje in een gokspelletje en won een vette eend. Blij ging hij huiswaarts. Zijn vrouw stond hem al aan de deur op te wach ten. Een vos had tijdens Svendsen's afwezigheid huisgehouden in de een denkooi van de boerderij. Elf eenden wax-en verdwenen. Uitstekend. De Russische atoomijsbreker „Lenin" heeft het eerste deel van zijn proefvaart afgewerkt. Het schip heeft in de Oostzee ook reeds een storm door staan. De navigatiemiddelen van het schip x-adiopeilinstallatie, twee soor ten radar, automatisch koersregistratie en andere instrumenten hebben uit stekend voldaan en zijn volkomen ge schikt voor de vaart in de poolstreken. Ook de installatie waarmee men het voorschip omhoog brengt als extra zwaar ijs gebroken moet worden het is een systeem van tanks en waterpom pen heeft goed gewerkt. Ras-misdadigers. Een groep met stokken en messen gewapende blanke jongelui heeft maandagavond in Brooklyn zes negers aangevallen, die voor hun school stonden te wachten. Een der negers kreeg een messteek in de borst en is zwaar gewond. Van de veertig aanval- lers zijn er drie gearresteerd. Zij zijn 17; 19 en 22 jaar oud. Grensgeschil. Cambodja heeft de hulp van het Internationale Hof van Justi tie te Den Haag ingeroepen om het gx-ensgeschil op tè lossen, dat de be- trekkingei. tussen Cambodja en Thai land (Siam) al sinds 1953 ernstig ver- stoort. Het omstreden gebied ligt in de Dangrekbex-gen, die de westelijke Cam bodjaanse gx-ens met Thailand vor men. Befehl. De nazi Friedrich Bühning, die in februari 1945 twee neergeschoten En gelse vliegers doodschoot, is door de rechtbank van Osnabrück vrijgespro ken. Bühning handelde op bevel van zijn superieuren toen hij de vliegers neerschoot en zou zélf zijn geëxecu teerd, wanneer hij het bevel niet had opgevolgd, aldus de rechtbank. „Daar om" is het neerschieten van de vliegers geen moord maar doodslag. Dit valt on der de amnestie van 17 juli 1954 en Bühning mocht na de zitting het ge rechtsgebouw als vrij man verlaten. Watersnood. De overstromingen in West- Bengalen zijn een nationale ramp ge worden, zo heeft de eerste minister van West-Bengalen verklaard. Het leger is begonnen met 't neerwerpen van voed sel, gekookte rijst in hoeveelheden van 9.000 pounds per dag. Dit zal morgen tot 60.000 worden vexTxoogd. Grote aantal len niënserrzijn geïsoleex-d. Rustiger. De Poolse minister van Land bouw Edward Ochab heeft een bezoek gebracht aan de modelboerderij van Roswell Garst te Coon Rapids, hetzelf de bedrijf dat Kx-oesjtsjev twee weken geleden bezichtigde. Nu waren slechts vier journalisten aanwezig. Ochab bx-engt eer officieel bezoek aan de Ver enigde Staten. De Poolse regering wil Amerikaans graanzaad kopen. Vergoeding. Het Amerikaanse hof van beroep heeft woensdag bepaald, dat een kleine groep Indianen in Alaska recht heeft op vergoeding, die moge lijk in de miljoenen dollar beloopt, voor acht miljoen hectaren land, dat blan ken van hun voox'ouders hadden afge nomen. Strafbaar. Het gerechtshof van Kimber- ley heeft woensdag de 32-jarige Ne derlander L.N. tot 1000.- boete of een half jaar gevangenisstraf veroordeeld voor vergrijpen tegen Zuid-Afrika's wet op atoomgeheimen. Deze bekende schuldig te zijn, maar zei niet gewten te hebben, dat hij met zijn speurtocht naar thorium en andex*e mineralen on wettige handelingen verrichtte. Hij is landbouwadviseur in Douglas in de Kaapprovincie. Nóg twee personen. Mevx-ouw Fatima Bint Slimane heeft woensdag te Casa blanca in een autobus het leven ge schonken aan een tweeling. De chauf feur was zo verbouwereerd, dat hij de bx-andweex in plaats van de geneeskun dige dienst te hulp riep. Het K.N.M.I. deelt mede: De tropische cycloon, die gisteren op de Azoren een or kaan veroorzaakte, beweegt snel naar het noox-den en wordt morgen, tezamen met een andere depx-essie, die vanuit het wes ten naderbij komt, in de buurt van IJs land verwacht. Deze depressie-activiteit laat het Euro pese hogedrukgebied ongemoeid. Een oud front, dat gisteren in het westen van Frankrijk nog regen bracht, nam zeer snel in betekenis af en verdween geheel. De kans op regen is de eerstkomende dagen in ons land dan ook nog steeds zeer klein. De komende nacht kan er hier en daar mist voorkomen, terwijl, evenals de afgelopen nacht, voornamelijk in het noordoosten plaatselijk nachtvorst zal op treden. De temperatuur handhaaft zich overdag op een voor de tijd van het jaar hoog peil. Het rustige weer duurt voort. WEERRAPPORTEN Vrydag 9 oktober Zon op 6.52 uur, onder 18.02 uur. Maan op 14.29 uur, onder 23.49 uur. Maanstanden 9 oktober 5.22 uur eex-ste kwartier 16 oktober 16.58 uur volle maan 24 oktober 21.22 uur laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 oktober Hoog water 7.33 en 19.56 uur. Laag water 3.08 en 15.30 uur. Vrydag 9 oktober Hoog water 8.32 en 21.05 uur. Laag water 3.59 en 16.21 uur. Met hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen te S 00 4 a d binnen- en buitenland. a "w 5 J- H Neerslag: laatste 24 uur. £-8 O 2 e£ Den Helder onbewolkt ozo 20 0 Ypenburg onbewolkt windst. 21 0 Vlissingen onbewolkt 0 20 0 Eelde onbewolkt windst. 20 0 De Bilt onbewolkt zo 21 0 Twente onbewolkt windst. 22 0 Eindhoven onbewolkt windst. 23 0 Zd Limburg onbewolkt z 22 0 Helsinki onbewolkt n 13 0,5 Stockholm zwaar bew. no 14 0 Oslo mist windst. 8 0 Kopenhagen onbewolkt 0 15 0 Aberdeen mist windst. 16 0 Londen mist nno 24 0 Amsterdam onbewolkt windst. 20 0 Brussel onbewolkt z 24 0 Luxemburg onbewolkt no 20 0 Parijs mist windst. 20 0 Bordeaux mist no 21 0 Grenoble mist windst 20 0 Nice half bew. n 20 0 Berlijn onbewolkt 0 18 0 Frankfort onbewolkt ono 19 0 München onbewolkt windst. 16 0 Zürich mist n 17 0.1 Genève mist windst. 16 0 Locarno mist windst. 17 0 Wenen zwaar bew. zw 19 0 Innsbruck mist windst. 19 0 Athene licht bew. nw 0 Rome licht bew. ono 24 0 Ajaccio licht bew. ono 24 0 Lissabon onbewolkt windst. 24 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2