MONSIEUR PETIT HUMANISTISCH THUISFRONT GOUDEN PAAR ONSON In 8 minuten uw PASFOTO'S KELLER voor Henk Bakker geeft regiecursus aan Haarlemse docenten Nieuwe modellen KAAS DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT &et&he. verlichting Goede vangst Haarlemse politie deed inval in huis van koopman Ds. Daalder voorzitter van Doopsgezinde Sociëteit Haarlemse bejaarden maken tocht naar Rotterdam Burgerlijke Stand van Haarlem $<4 V- ^3 gasaanstekers waarvoor het woord „modern' te ouderwets Diefstallen op bouwwerk in „Parkwijk" opgehelderd Uitvoerder deed aangifte van diefstal die hij zelf had gepleegd Examens de fijnste kaas uit Zwitserland grote dozen 1.os tot 1.70 Haarlemse Raad voor de Jeugd Van Mensen en Dingen ZIJ LSTRAAT 63 - TEL. 15778 HAARLEM Advertentie Verleden jaar richtte de Sectie toneel van de Commissie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd op initiatief van de heer Th. M. Ruygrok, leraar Nederlands aan het Coornhertlyceum en mevrouw M. H. de Vaal-Muller, adviseuse van culture le zaken in Haarlem, een regiecursus voor leraren op. Mevrouw Teunke Hauer uit Amsterdam gaf toen negen regielessen aan verschillende scholen uit Haarlem en om geving. De cursus was een succes, hoewel men over het algemeen toch wel een be zwaar had, namelijk dat de lessen zo wei nig ingesteld waren op de praktijk. Daar om is men er dit jaar toe overgegaan de heer Henk Bakker voor het geven van de regiecursus te vragen, omdat hij als auteur en regisseur bijna dagelijks met de prak tijk van het regisseren te maken heeft. Het doel van deze cursus is zoals mevrouw De Vaal ons reeds eerder uit eenzette docenten, die onverwachts voor De Haarlemse politie heeft dezer dagen met succes een inval gedaan in de woning van een 42-jarige koopman in de Wijde- steeg in Haarlem. Daar trof zij een grote partij aardappelen, appels, stoofperen en uien aan, waarvan de koopman de her komst niet kon opgeven. Ook in een pak huis aan de Harmenjansweg werd een groot aantal zakken met aardappels en fruit in beslag genomen, alsmede een bromfiets, een fiets en een vuilnisemmer die niet aan de koopman toebehoorden. De aardappelen en het fruit zouden door de koopman in de Haarlemmermeer zijn ge stolen. De bromfiets, de fiets en de vuil nisemmer zouden in Haarlem zijn ont vreemd. De man is ingesloten. de taak komen te staan een stuk met leer lingen op te voeren, nuttige wenken te verschaffen. Ook dit jaar was de belangstelling groot. Vijfentwintig docenten gaven zich op. De ze cursus moet echter niet beschouwd wor den als een vervolg op de eerste omdat in de vorige uitsluitend aandacht werd be- steeds aan elementaire begrippen terwijl dit jaar vooral aandacht zal worden be- steeds aan het praktische element. De heer Henk Bakker verklaarde zich gaarne bereid, de regiecursus te geven. In de eerste, lessen zal in een zogenaamde regieboek de mise-en-scène van het eer ste bedrijf uit „Liefdesduel" (Bataille des dames) van Scribe en Legouvé, dat de heer Bakker vertaalde, worden uitge werkt. „Het verguldavondje" uit „De fa milie Kegge", dat de heer Bakker voor toneel bewerkte, zal door hem in de reste rende lessen ten aanschouwe van de cur sisten verder worden geregisseerd, zodat de toeschouwers een duidelijk beeld zul len krijgen, van het regisseren in de prak tijk. De heer Jaap Buijs, voorzitter van de commissie Toneel opende woensdagmid dag in het Lourens Costerlyceum de twee de regiecursus, waarbij hij de docenten onder meer vroeg altijd op tijd te willen komen, omdat „ook zij het niet prettig vonden als hun leerlingen tien minuten te laat kwamen". En de docenten knikten in stemmend. Advertentie BAVADO Rijksstraatweg 20B Tel Op de dezer dagen in de Singelkerk te Amsterdam gehouden bestuurdersverga dering van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit is tot voorzitter gekozen ds. S. M. A. Daalder uit Haarlem, die in deze functie mr. H. Craandijk opvolgt. De voor zitter van de Algemene Doopsgezinde So ciëteit wordt voor de tijd van vier jaar gekozen. Ds. Daalder was reeds lid van het dage lijks bestuur van de Sociëteit. In de ambts periode van ds. Daalder vallen twee be langrijke gebeurtenissen. In 1961 wordt namelijk herdacht het feit, dat Menno Si mons vierhonderd jaar geleden overleed en wordt tevens het honderdvijftigjarige bestaan van de Algemene Doopsgezinde Broederschap herdacht. Advertentie Onder leiding van mevrouw H. G. Hes- sen-Hcck zijn woensdag driehonderd bejaarden, die in gemeentewoningen en hofjes in Haarlem wonen, een dagje uit geweest. De meesten waren in het voor jaar ook meegeweest naar de bollenstreek. Gisteren werd naar Rotterdam gereden en op de hoogste verdieping van het Groot Handelsgebouw hebben de Haarlemse da mes en heren koffie gedronken. Zij geno ten van een prachtig panorama over Rot terdam. Terug werd over Noordwijk ge reden, waar een theepauze was. De tocht is weer bijzonder geslaagd en dat was me de te danken aan de medewerking van de politie, leden van de Rode Kruis Colonne en leidsters. Met acht autobussen en twee particuliere auto's werd de tocht gemaakt. waar de gasgeisers aan de muur beves tigd geweest zouden zijn, met stof gevuld waren. De politie trok daaruit de conclu sie dat de vermiste geisers nimmer waren aangebracht en eerder moesten zijn ont vreemd. Bij het verhoor van andere bouwvakarbeiders bleek dat zij de geisers inderdaad nooit in de desbetreffende hui zen hadden gezien. De uitvoerder werd stevig aan de tand gevoeld en uiteindelijk bekende hij samen met de vier andere loodigieters 'n lange reeks van diefstailen te hebben gepleegd. De goederen en mate rialen hadden zij weggenomen uit garages op het bouwwerk waar zij vrij konden in- en uitlopen. De mannen waren zo op el kaar „ingespeeld" dat de één een wasta fel losschroefde nadat deze kort tevoren door een ander was aangebracht. De politie heeft materialen ter waarde van ongeveer 1500 kunnen achterhalen. Unieke Ronson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tip System) Multi-Fill tank A f. 2.25 bevat gas voor 1 jaar normaal gebruik. De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig.Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman schap in Nederland van f. 42.50 af. Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. Allunmp. ttt Struct AJd.: William Rikitri Hondtlsondtrtttmtni N.V. Beun, Damrak. Amsterdam HAARLEM. 7 oktober 1959. BEVALLEN van een zoon: 6 okt.: H. A. M. van der Velden-Moolenaar; T. M. van Hooff-Persoon; M. W. Warmerdam- Heemskerk; 7 okt.: A. C. Ransijn-Fon- teijne; A. G. Heemskerk-Bart. BEVALLEN van een dochter: 6 okt.: B. C. de Jong-Schuijt; K. A. M. J. van Haaren-Doek; M. C. J. A. de Bock-Klün- nen; 7 okt: H. Visser-van der Bijl; E. H. Pas-Vlek.; H. C. Bosma-Heikens. OVERLEDEN: 5 okt.: H. J. van Leeuwen, 74 j., Vergierdeweg; M. Otte, 58 j., Voor- tingstraat; 6 okt.: C. G. Kool-van Meegen, 96 j., Ramplaan; 7 okt-.: M. E. J. Wasse naar-van Egmond, 58 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: 7 okt.: P. Gijzen en E. E. van der Linden; C. -J. M. Westdijk en W. M. Janssen; P. Stam en G. H. M. Paauw; H. A. van Haren en C. M. Mout- haan; J. J. M. Klein en A. van der Som men; P. Poot en M. W. Claus; C. F. J. Ter- laus en M. A. J. Blom van Weezei; J. W. A. M ten Hacken en A. C. de Graaff; J. W. Peperkamp en A. M. van Kampen; J. G. M. van Ouwel en A. H. Stekelenburg; C. Har- debol en L. van Weelden; W. Verbeek en T. H. Meekel; F. Goedhart en K. K. Bern- hard; M. H. Dinkelberg en A. S. Krom; C. G. van Veen en J. van Kempen; N. M. de Rooij en H. van Ingen; J. H. Barbé en W. H. Beenhakker. GETROUWD: 7 okt.: F. B. Smeenk en G. J. M. Zonneveld; P. Ouwens en W. E. Vuijst; M. Heinsbergen en J. M. H. Sie raad; H. L. M. Kuijpers en M .A. Koning; C. Toeset en I. M. Calandt; F. J. Ludding en C. M. Huneker; M. Molenkamp en J. C. Tangermann; S. Reede en C. Galenkamp; J. Reus en H. A. van Kralingen; H. Reint- sema en S. M. E. Booms. Advertentie OVERJASSEN in tweed, mohair, teddy en velours 49-00 - 68.00 - 79-00 en hoger. „DRI-SIL" REGENJASSEN 39-00 - 49-00 De Haarlemse politie heeft twee Am sterdammers en drie Haarlemmers, al len loodgieters, aangehouden, die ervan verdacht worden de hand te hebben ge had in een groot aantal diefstallen die in de afgelopen maanden op bouwwerken in „Parkwyk" in Haarlem-Oost zyn gepleegd. Zij zouden daarbij onder meer wastafels, gasgeisers, elektrisch materiaal, schil- dersbenodigdheden, glasruiten en wante- gels, bij elkaar een waarde vertegenwoor digend van ongeveer vierduizend gulden, hebben ontvreemd. De mannen zyn van daag voor de officier van Justitie in Haar lem geleid. Als hoofddader wordt beschouwd een 32-jarige uitvoerder-loodgieter uit Am sterdam. Met zijn vier handlangers slaag de hij erin de politie lange tijd om de tuin te leiden. De uitvoerder was zelfs zo brutaal om begin juli bij de politie aangifte te doen van de verdwijning van twee wastafels nadat deze nauwelijks enkele dagen tevo ren in de huizen waren aangebracht. Op 24 september deed hij opnieuw aan gifte van diefstal, thans van twee pas ge monteerde gasgeisers. Dit werd de uit voerder noodlottig. Toen de politie name lijk een diepgaand onderzoek instelde ont dekte zij dat de schroefgaten op de plaats Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot arts: mej. J. E. Straatmach, Hilversum: mej. R. Harm- sen en L. A. Asin en R. M. Dattatreya, allen te Amsterdam. Artsexamen eerste ged.: Goei Tjoe Liang. R. A. Janknegt, H. F. E. Verluin Lunel, F. G. G. Boerrigter, allen te Amsterdam: R. van der Veen, Haarlem en G. J. M. Gerrits, Zandvoort. Advertentie Advertentie Een traktatie om altijd in huis te hebben Loodgieters achter slot en grendel BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: H. Slagtveld en H. Hekkers; C. C. Vervloet en A. Cornelisse; A. A. Vasen en A. A. M. Jansen; D. Tim merman en J. Herbst. GETROUWD: J. van Runt en J. A. Mi chel; M. P. P. Booms en M. Schabbing; J .A. Sturm en M. E. G. Koomans; J. J. Matto en C. J. van der Velden. GEBOREN: Marcus Jeroen Maria, z. van C. N. Nelis en E. J. Kaijen; Wilhelmina Everlina Adriana, d. van T. van Vulpen en A. Borgers; Monica Elisabeth Maria, d. van J. P. Castien en P. C. W. Zonneveld; Mar- garetha, d. van C .W .H. van Zutphen en M. Faas; Bastiaan, z. van B. J. Knuijt en E. H. Menke; Catharina Gerarda, d. van C. G. Hoedemakers en C. Bouckaert; Cor nelia Anthonia Maria, d. van N. S. van der Erf en A. J. M. Rienstra; Jacqueline, d. van H. Stefels en A. Langeraar. OVERLEDEN: Mevr. A. van den Bosch, 68 j.; O. Hemminga, 56 j. Janine Petit is een mooi meisje. Ze heeft een licht bruine huid, een paar hele donkere ogen, die ze grap pig dichtknijpt als ze lacht, gitzwart lang haar, dat ze heeft opgestoken. Janine is zeventien en zit in de hoogste klas van de mulo. Ze houdt van moderne talen en spreekt ze haast allemaal vloeiend, in het bijzonder Frans, om dat monsieur Petit, haar charmante vader een geboren Fransman is. Sinds een paar jaar woont het gezin Petit in het rustige hotel Vreeburg aan het Kerkplein in Bloe- mendaal. Daarvoor in Indo nesië. Ze vinden het wel fijn in Holland, en Janine en haar vader vinden het er nu zelfs bijzonder prettig, want sinds Toon Hermans Janine vroeg in zijn nieuwste film „Mou tarde van Sonansee" te wil len figureren is er wel even een hele verandering in haar leventje geweest én in dat van haar vader, monsieur Petit Op de ochtend, dat Janine voor het eerst naar Zand voort moest, naar de kleine studio waar de opnamen be gonnen, bracht monsieur Pe tit haar weg. Hij vond hel wel leuk om eens te zien hoe het er allemaal toe zou gaan. Hij kwam er en hij is er ge bleven. Toon Hermans vond hem dé geschikte man om een rol in zijn film te vertolken. En inderdaad is monsieur Petit Hij geeft een knikje en dan begint hij. Wij bestaan dan even niet meer voor hem. Hij concentreert zich volkomen op de muziek. Met zijn hoofd en zijn voeten volgt hij de maat. Soms roept hij iets, en dan moeten we lachen, ook Janine, die dan weer zo grappig haar ogen dichtknijpt. Janine en monsieur Petit vertellen ons dan nog iets over Zandvooi't. Ze zijn er allebei nog zo vol van, dat ze tegelijkertijd en doorelkaar beginnen te praten, hij bijna helemaal in het Frans, zij in Nederlands met een typisch accentje. Toch kunnen we er makkelijk uit opmaken, dat zowel Janine als haar vader het filmen erg plezierig von den. Ze hielden van de rom melige studio, van hun col lega's en van de grote pot kachel waar ze allemaal wat warmte zochten. Iedere och tend' dat ze filmen moesten vertrokken Janine en mon sieur Petit om acht uur uit Bloemendaal en zij bleven dan de hele dag in Zand voort. Monsieur Petit is en- thuosiast over de Hollandse film, hij is er beslist van overtuigd, dat wij internatio naal heel wat zouden kunnen betekenen. Janine Petit komt in ver schillende scènes in „Mou- tarde van Sonansee" voor, als Franse touriste. Als ze van school komt Monsieur Eduard Paul Petit en zijn dochter Janine, die binnenkort te zien zullen zijn in „Moutarde van So nansee", een film van Toon Hermans. trouwens een meesterlijke man hè, Janine?" Monsieur Petit knipoogt naar Janine en lacht. Janine lacht terug. Haar grote zwarte ogen knijpt ze weer even dicht. Let op de rode band met de witte letters GERBER. Dat is de échte, luchtdicht verpakt! Feestelijk bij het Hartig hapje bij de ontbijt: Gerber borrel: Gerber volvet 65 -r Kruidenkaas op toast Importeur Fa. E. van Vliet Ezn., van Breestraat 185, Amsterdam, Tel. 020-722730 Gen. Cronjéstraat la-lb - Telefoon 53334 weet ze nog niet precies wat ze wil gaan doen, in ieder geval wel iets dat met filmen te maken heeft. Ze heeft nu zangles genomen. Monsieur Petit en Janine kijken erg naar de première uit. ,Het was toen het allemaal afgelopen was, wel erg stil en leeg. Na „Moutarde van Sonansee" zou ik best nog wel eens in een filmpje wil len spelen. Toon Hermans is met zijn forse gestalte, met zijn gezicht, dat elke minuut weer anders is, met zijn ogen, die steeds lachen, met zijn» fluwelen Jasje, met zijn gestippelde sjaaltje, met zijn taaltje, dat een mengelmoes van Frans en Nederlands is en met zijn eeuwige sigaret tenpeukje in de linkermond hoek, een grote persoonlijk heid. Als hij praat moet men steeds naar hem luisteren en steeds naar zijn gezicht kij ken. Aanvankelijk speelde de heer Petit de rol van een toerist, maar al gauw kreeg hij door zijn natuurlijke spel een van de hoofdrollen, na melijk die van mijnheer Jai- bu, de wijnhandelaar. Acteren heeft de heer Pe tit nooit eerder gedaan, maar wel is hij altijd enigszins ar tistiek geweest, want al ja ren speelt hij cello en trom- bode." Wanneer we het over zijn leven als musicus heb ben, springt hij ineens op en roept „Je veux jouer een beetje pour vous". Even later is hij terug, met zijn cello. In de week van 12 tot en met 17 oktober zal het Hu manistisch Thuisfront voor de eerste maal in Haarlem een huis-aan-huis-collecte en nistisch Thuisfront nu even als de kerkelijke thuisfronten in verschillende plaatsen col lectes en het rekent daarbij op de steun van een ieder om deze inzamelingen te laten slagen. Tevens doet men een dringend beroep op iedereen die daartoe in de gelegen heid is, om zich op te geven als collectant bij het secre tariaat van het collecte-comi té: Vondel weg 96 te Haar lem (telefoon 51773). De Haarlemse Raad voor de Jeugd houdt dit jaar weer 1 een drietal cursussen in han denarbeid voor hen, die op een of andere manier leiding geven in het jeugdwerk. De lessen worden gegeven door de vereniging voor handenarbeid, afdeling Haar lem, in „Het Baken" aan de Bakenessergracht 10 te Haar lem en wel op donderdag van acht tot tien uur 's avonds. De eerste cursus, „Hakken in steen en boetseren met klei", duurt van 15 oktober tot en met 19 november. Van 14 januari tot en met 18 fe bruari wordt een cursus „Vlechten met raffia en pit- riet" gegeven. De derde cur sus „Werken met materiaal, dat we buiten vinden" be gint op 25 februari en eindigt op 31 maart. Men kan zich voor deze cursussen aanmel den bij de Haarlemse Raad voor de Jeugd, Kleine Hout weg 47, telefoon 10101 of 12375. Voorts wordt op dinsdag avond 13 oktober de eerste bijeenkomst van de Haarlem se Raad voor de jeugd in het winterseizoen 19591960 ge houden in de Gravenzaal van het stadhuis. Prof. dr. N. Perquin zal spreken over „De plaats van de jeugd in de hedendaagse samenleving". Voorts wordt medewerking verleend door het Jeugd orkest van Zürich onder lei ding van Georges Scherrer, met werken van Mozart, Haydn en Casals. een straatcollecte houden ten behoeve van de militaire te huizen. Het Humanistisch Thuisfront werd in 1948 ge sticht met het doel aan de buitenkerkelijke militairen dezelfde morele steun te ver lenen, welke de godsdienstige jongemannen vinden bij hun kerkelijke organisaties. Aan vankelijk richtte het Huma nistisch Thuisfront zich tot de militairen, die zich in In donesië bevonden. Toen deze na verloop van tijd terug keerden nam het Humanis tisch Thuisfront de taak op zich om in Nederland tehui zen te stichten voor militai ren met een niet-kerkelijke instelling. Men heeft daarbij een zware strijd moeten voe ren om erkenning enerzijds en om financiële steun ander zijds. Weliswaar begon dit werk tot steeds grotere groe pen van de bevolking te spreken, maar het verkrij gen van voldoende financiële steun wordt met het uitbrei den van het werk steeds dringender. Het rijk geeft per tehuis een jaarlijkse sub sidie van 3000,en voorts verleent de overheid ook bij de bouw van nieuwe tehui zen steun in de vorm van een garantielening van 60% van de bouwsom. Maar wanneer men bedenkt, dat een nieuw militair tehuis aan bouw en inrichting ten minste 150.000.kost en ieder te huis een exploitatietekort heeft, dat varieert tussen 10.000,— en 15.000,— dan kan men begrijpen, dat het Humanistisch Thuisfront alle mogelijkheden moet aangrij pen om de middelen te vin den de bestaande tehuizen te financieren en nieuwe te stichten. Het Humanistisch Thuis front ondervindt daarbij reeds de steun van particu lieren, bedrijven en organi saties en steeds meer ge meenten gaan er toe over om een subsidie te verlenen. Ook enkele provincies blijven niet achter, maar daar al deze bijdragen bij lange na niet toereikend zijn moet men steeds blijven uitzien naar nieuwe bronnen. Daarom houdt het Huma- In Spaarndam zijn zij ge boren, getrouwd en binnen kort op 27 oktober zelfs vijftig jaar getrouwd, de heer en mevrouw C. de Vries Hartman. En zij houden van hun dorpje; de heer De Vries wel het meest, want als hij ook maar één nacht van huis is, heeft hij al een beetje heimwee. De heer De Vries is een geboren vissersman, hij werkt meer dan veertig jaar bij de palinghandelaar Kok, kent bijna iedereen in Spaarndam, loopt altijd nog op klompen, maakt iedere dag zo hier en daar een praatje, drinkt op tijd zijn kopje thee of koffie, gaat één keer per week biljarten en kijkt iedere avond naar de televisie. Ja, de heer De Vries is nog best tevreden met zijn leven tje en dat is deze vriendelijke man met zijn lachende ge zicht, best aan te zien. Ook mevrouw De Vries houdt nog veel van haar ge boorteplaatsje, maar zij vindt het best weieens fijn om met de bus naar Haarlem te gaan, of naar haar pas getrouwde dochter in Utrecht. De heer en mevrouw De Vries vinden Spaarndam in De heer en mevrouw De Vries uit Spaarndam. al die jaren niet zoveel ver anderd. Ja, er is wel veel bij gebouwd, maar daar hebben zij nauwelijks iets van ge merkt, aan het Havenplein 34, waar ze een heerlijke wo ning hebben tezamen met hun zoon, Cornelus de Vries en diens echtgenote, me vrouw S. de VriesBerk. Mevrouw De Vries, die iets aan haar slokdarm heeft, waardoor zij maar heel wei nig kan eten, is een mager vrouwtje met lieve blauwe ogen. Haar schoondochter doet voor het grootste ge deelte het huishouden, hoe wel ze zelf nog altijd de thee en koffie inschenkt, en de overhemden van haar man repareert. Een groot feest zal het 27 oktober niet zijn, want de familie De Vries is niet erg groot, bovendien is een fa milielid nogal ziek. Maar toch zijn wij ervan over tuigd, dat er beslist heel wat Spaarndammers naar het Havenplein zullen komen om dit aardige echtpaar ge luk te wensen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5