Hervormde Vrouwendienst kwam in de Adventskerk bijeen Toekomst van onze industrie Studiegroep uit Wereldraad van kerken vóór geboortecontrole Ds. W. G. Overbosch sprak over kerkbouw Amsterdamse Beurs VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Kamermuziekavond in het Frans Halsmuseum Wijk vereniging „Bosch en V aart" hervat activiteiten Gewond bij huiselijke twist Carl Orffs intenties Lezing van Henk Stam voor de H.K.K. Haarlemse tandartsen contra tandtechnicus Civiele procedure voor hof in A msterdam Sporthal in „Ober Bayern" gaat niet door Tanker van 38.000 ton komt naar Amsterdam Kieviten sterven door de droogte Congres van medici in Arnhem Grotere bedrijven nodig Verheul heeft grote orders Stad in Texas door propaangas overstroomd Introductie lening Eindhoven Vragen over Overzee Financieringsmij Frankrijk beperkt import van landbouvvprodukten De beurs van gisteren Donderdagmiddag en -avond werd in de Aerdenhoutse Adventskerk de jaarlijkse dassikale Hervormde Vrouwendienst ge houden, tijdens welke ds. W. G. Overbosch, predikant voor cultureel kerkewerk in Amsterdam, een inleiding heeft gehou den over de moderne kerkebouw, mede naar aanleiding van de bouw van de Ad ventskerk en de Hervormde kerkbouwac- tie. Ds. Overbosch had grote bewondering voor de door de Amsterdamse architect K. L. Sijmons ontworpen Aerdenhoutse kerk, die, volgens de spreker, reeds thans een internationale faam geniet. Bij de bouw van kerken spelen thans ook sociolo gische problemen een rol. aldus ds. Over bosch, die verder van oordeel was, dat een kerk niet in de eerste plaats een „woning voor de gemeente" dient te zijn, maar een „huis Gods". De kerk moet het begin zijn van alle dingen en hierin verschilt zij van alle andere behuizingen. Er mogen volgens ds. Overbosch geen kerken wor den gebouwd, die een verlengstuk zijn van de menselijke problematiek. De waarde ring voor de Adventskerk illustreerde de spreker aan de hand van de indeling van het gebouw: op gelijk niveau liggen hier kerk en gemeentewoning of ontmoetings ruimte. De kerk rust hier aldus ds. Over bosch op eigen fundamenten en bevindt zich niet zoals bij zovele andere moderne kerkgebouwen op de bovenverdieping van het gebouw. Ds. Overbosch schreef de in ternationale faam van de Adventskerk me de daaraan toe, dat de opdrachtgevers hier de architect de vrije hand hebben ge laten, nadat eerst de beoogde eisen volle dig waren uitgebalanceerd. Voorafgaande aan de inleiding van ds. Overbosch waren de vele aanwezigen welkom geheten door mevrouw A. Thiadens-Röntgen, voorzit ster van de H.V.D. en had mevrouw ir. M. Waardenburg-Lindeyer als presidente van de classikale H.V.D. de middagvergade ring geopend. Mevrouw Waardenburg sprak daarbij over 1959 als van een be langrijk jaar. In de eerste plaats wordt thans de grote Het heeft er naar uitgezien, dat de vrij talrijke belangstellenden voor de kamer muziekavond. die het Haarlems Comité voor Kamermuziek donderdag in de Re- naissance-zaal van het Frans Halsmu seum had belegd, een teleurstelling moest worden bereid. De fluitist Pieter Odé, die met de pianiste Ans Bouter en de violist Jan Hesmerg op deze avond zou optre den, was namelijk door een aanval van griep verhinderd. De situatie werd gered door Ans Bouter en Jan Hesmerg, die vrij wel onvoorbereid de taak op zich namen met een eigen programma het concert te verzorgen. Met bewonderenswaardige slsgvaardigheid hebben zij hun vrijwillig Mnvaarde opdracht volvoerd. Eén compositie van het oorspronkelijk voor deze avond samengestelde program ma werd gehandhaafd. Het was de So nate in g voor soloviool van Henk Badings, een openhartig werk, waarvan bewogen heid, men zou soms zeggen dichterlijke romantiek een merkwaardig verrijkend element geworden is. De aard van het in strument heeft de compositie-techniek in noodzakelijke banen gedwongen, maar nochtans werd de artistieke waarde van de muziek en haar emotionele inhoud niet beknot. Jan Hesmerg beheerste de tech nische uitvoeringsmoeilijkheden, onder andere door de meerstemmige structuren en door kunstgrepen van flageolettonen en van contrasterend pizzicato voortreffe lijk. En ook in expressieve zin kon zijn vertolking veel voldoening geven. Teza men met Ans Bouter had Jan Hesmerg de avond ingezet met de voordracht van Mozarts Vioolsonate in C, verfijnde mu ziek, die ook door vormschoonheid frap peert. Met bijzonder raffinement werd de sonate gespeeld, waarbij de interpretatie verstandhouding vrijwel niets te wensen liet. Ans Bouter bracht hierna als soliste het monumentale „Prélude, choral et Fugue" van César Franck tén gehore met knap pe beheersing van de veeleisende spel techniek en bijzondere aandacht voor de muzikale geladenheid, die het zeer moei lijk maakt het evenwicht tussen expressie en structuur van de muziek te bewaren. Soms zou men voor dit veelal ook poly foon geschreven werk de objectieve klank van het orgel wensen; maar anderzijds kan de bezielde klank van een vleugel toch zeker niet gemist worden. In dit op zicht heeft het spel van Ans Bouter zeker inhoud gekregen. Inhoud kreeg ook Ans Bouters pianopartij van de Sonate in d voor viool en piano van Johannes Brahms, een typisch geladen-romantisch werk, aangrijpend door melodieën en harmo nieën. die steeds de weerspiegeling zijn van een bewogen innerlijk gevoelsleven. Jan Hesmerg stelde zijn natuurlijk vio- listisch talent in dienst van deze muziek, waarvan de uitvoering hem in een voor beeldige artistieke eenheid met de pianis te verenigde. P. Zwaanswijk De Wijkvereniging „Bosch en Vaart" in Haarlem heeft in de Algemene Ledenver gadering van 5 oktober besloten, na enige iaren van rust weer actief te gaan optre den. Als voorzitter werd gekozen de heer P. Kluit, Wagenweg 106, telefoon 10475, terwijl het secretariaat is gevestigd Wes terhoutstraat 19. Het ligt in de bedoeling, binnenkort de bewoners van het Bosch en Vaart-kwar tier per circulaire op de hoogte te stellen van de doelstellingen van deze vereniging, waarna een voorlopig werkprogramma zal worden opgesteld. Donderdagmiddag om half een liep een 35-jarige Haarlemse fabrieksarbeider met een slagaderlijke bloeding het politiebu reau aan de Smedestraat binnen. Een hoofdagent verleende hem de eerste hulp. Voor verdere behandeling ging de man naar het Grote Gasthuis. Het bleek dat de man bij een twist met zijn echtgenote een ruitje van de keuken deur had ingeslagen. Hervormde kerkbouwactie gehouden, voorts heeft in Zuid-Amerika het achttien de wereldcongres plaats gehad, waar af gevaardigden van 78 protestantse ker ken uit 53 landen bijeenkwamen en ten slotte was het om dichter bij huis te blijven dit keer voor het eerst, dat aan de klassicale Vrouwendienstdag werd deel genomen door de provinciale H.V.D.-com- missie en door enige afgevaardigden uit het Gooi. Na de inleiding van ds. Overbosch kwa men de aanwezigen in de ontmoetings ruimte van de kerk bijeen, waar vertegen woordigsters van de plaatselijke H.V.D.'s van haar werk vertelden, nadat nog de voordrachtskunstenaar Otto Sterman had gedeclameerd uit zijn programma „Ik ben een neger". Tijdens de avondbijeenkomst hebben twee vrouwelijke ambtsdragers mevrouw mr. A. J. H. Gaasterland-Braaksma, dia ken van de Waalse kerk in Heemstede en mejuffrouw H. J. Avelingh, ouderling in Velp, haar visie op hun taken gegeven. In het nagesprek kwam het huisbezoek ter sprake, evenals de opbouw van het ge meentewerk door de vrouwelijke gemeen teleden. Met een korte liturgische dienst heeft mejuffrouw dr. W. Timmermans, de landelijke secretaresse van de H.V.D., de dag besloten. Voor de Haarlemse Kring voor Kunst beoefening hield de componist Henk Stam, directeur van de Provinciale Zeeuwse Muziekscholen, een lezing in de sociëteits ruimte van „Kunst zij ons Doel" in de Waag. Onderwerp van deze lezing was de hedendaagse componist Carl Orff, de be kendste Duitse scheppende musicus van zijn generatie mét Paul Hindemith. Voor Orff zijn in de gesproken taal reeds de elementen te vinden die, omgezet in beweging, expressief gevormd in ritme en melodie, tenslotte in de dans een laatste samenvatting vinden. „Goed gesproken is half gezongen" is een van zijn uitspraken die ten grondslag liggen aan het door hem ontwikkelde „Schulwerk", een progres sieve methode om, uitgaande van de mo toriek van kindersneelliedjes, tot een mu zikale bewustwording voor kinderen te geraken. Dit pedagogische werk kan men. aldus de spreker, zien als de eigenlijke basis van Orffs gehele oeuvre waarin het ritmische en akoestische moment van de taal op een geheel eigen wijze in verbin ding treedt met geanimeerde, gedanste en geacteerde elementen. Deze gedachte heeft hem beziggehouden sinds zijn kinderjaren toen hij tekst en muziek schreef voor pop penspelen. totdat hij in 1936'37 in de „Carnista Burana" met een „Gèsamtkunst- werk" voor de dag kwam. waarin de mu ziek zoals de spreker van deze avond het uitdrukte steeds minder de functie gaat vervullen die men aan muziek pleegt toe te kennen. Wat Orff met zijn comoo- sities beoogt is geen begeleiding, geen schildering, maar intensiverine van de tekst: typerend is in dit opzicht dat in de „Berhauerin" uit 1947 de rollen niet door operazangers maar door toneelspelers worden vervuld die niet alleen zingen maar ook spreken en fluisteren in alle mogelijke zorgvuldig aangegeven schake ringen waarbij een soort „spreekgezang" een zeer belangrijke functie vervult. Orff is een groot kenner van de middeleeuwse polyfone muziek en heeft een herziening van Monteverdi's „Orfeo" het licht doen zien die grote aandacht getrokken heeft. Hij is in de eerste Dlaats een musicus voor het theater waarvoor hij verschillende werken geschreven heeft die een merk waardige herleving betekenen van baf middeleeuwse drama en mvcteriesoei De eigenaardige menging van een archaïsche sfeer met brutaal-geraffineerde theater effecten illustreerde de spreker aan frag menten uit de „Berhauerin". een opera on Beierse tekst naar een oude legende. Orffs intenties leerde men verder kennen aan de hand van een gedeelte uit de mu ziek bij „Antigone", in de vertaling van Hölderlin. Hierin was vooral het gebruik van een enorm uitgebreid slagwerk ensemble opvallend. Belangwekkend was de vergelijking die de spreker trok tussen de muzikale onvatting van de wanhoops- scène van koning K^nn en een soortge lijke passage uit Moessorgski's ..Boris Godonnor". Sas Bvngc In een civiele procedure in hoger beroep zijn donderdagmiddag voor het gerechts hof te Amsterdam de pleidooien gehouden waarbij enerzijds de belangen van de tandartsen anderzijds die van de tand- technici in het geding waren. Het was de nasleep van een kort geding waarmee 38 Haarlemse tandartsen wilden bereiken dat een tandtechnicus zijn werk zaamheden, die naar hun mening uitslui tend tot de bevoegdheid van tandartsen behoren, zou staken. Mr. J. D. A. Viskil, die namens de tand technicus optrad, voerde aan, dat apellant in 1913 bij een tandarts in dienst is getre den en daar is opgeleid. In 1921 vestigde hij zich zelfstandig. Na de oorlog behaalde hij zelfs een getuigschrift waarmee zijn vakbekwaamheid werd onderstreept. Mr. Viskil erkende dat de positie van tand- technici, die dus geen academische oplei ding hebben genoten, nimmer erg duide lijk is geweest, maar hij stelde daar tegen over, dat het ageren van de tandartsen menselijk gezien niet te billijken is. De betrokkene is nu bijna zestig jaar en ziet zijn functie, die hij al enkele tientallen ja ren heeft uitgeoefend bedreigd. Mr. C. C. J. Bayens betoogde, dat de tand artsen zich door de praktijk van een niet academisch geschoolde en naar hun oor deel onbevoegde collega benadeeld voelen. Het gerechtshof zal 19 november uit spraak doen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Er komt geen sporthal In het Zandvoort- se amusementspaviljoen „Ober Bayern". Tot deze beslissing is men gekomen tijdens een bijeenkomst die in het raadhuis in Zandvoort is gehouden en waarbij een eventuele inrichting van een sporthal in het paviljoen het onderwerp van de be spreking uitmaakte. Bij het onderzoek ter plaatse is namelijk vastgesteld dat de vloer niet geschikt is voor de beoefening van gymnastiek, volleybal en andere zaal- sporten. Bovendien vonden de belangheb bende sportverenigingen het een te groot bezwaar dat de zaal slechts tot half maart beschikbaar is. De aanwezige vertegenwoordigers van de Zandvoortse sportverenigingen deel den wethouder G. Tates mee dat zij onder deze omstandigheden geen gebruik van de zaal konden maken. Zij waren de wethou der echter bijzonder erkentelijk voor diens initiatief in deze aangelegenheid. Het 38.270 brt metende tankschip „W. Alton Jones", dat op zaterdag 17 oktober in de hoofdstad wordt verwacht zal het grootste tankschip zijn, dat ooit in de Amsterdamse haven is aangekomen. De grootste tanker, die totnutoe de Amster damse haven aandeed, was de 28.325 brt metende Liberiaan ..Worlds 'Glory", die in het begin van dit jaar binnenliep. De „W. Alton Jones", die op 7 maart te Uddevalla (Zweden) te water werd ge laten, is 251 m. lang, 35 m. breed en heeft een diepgang van bijna 13 meter. Omdat men in Zweden geen dok heeft dat groot genoeg is om de tanker op te nemen komt het schip naar Amsterdam waar net bij -de N.D.S.M. in het dok zal gaan omdat er nog enige werkzaamheden aan moeten worden verricht. Het schip zal zodanig worden geballast, dat het een diepgang heeft van 9 meter. Na terugkeer in Zwe den zal de tanker aan de rederij, Cities Service te New York, worden overgedra gen en onder management van Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam met een Ne derlandse kapitein en officieren in de vaart komen. Uit vrijwel alle delen van het land ko men berichten over het verongelukken van grote aantallen kieviten langs snelwegen, waar zij zich op de bermen ophouden, nu zij op de droge weiden niet voldoende voed sel kunnen vinden. Dood gevonden exem plaren blijken zeer sterk te zijn verma gerd. Het is uiterst moeilijk, zo deelt de Ne derlandse Vereniging tot bescherming van Vogels mee, deze vogels te helpen. Voor al, omdat juist door de droogte de regen wormen, die zij anders zelf zouden vangen, ook voor de mens moeilijk te bemachti gen zijn. Resultaat mag worden verwacht door het onder water zetten van ijsbanen, liefst zodanig, dat er slechts enkele centi meters water op komt te staan. Dit zal uiteraard slechts mogelijk zijn op plaat sen, waar deze ijsbanen toch geen gras opleveren voor het vee. In Friesland heeft men reeds ijsbanen onder water gezet. De vereniging (Reguliersgracht 9 te Am sterdam) wil gaarne nauwkeurige gege vens ontvangen omtrent aantallen vogels, die langs de wegen verongelukken. Prof. dr. K. H. Vous van het zoölogisch museum der universiteit van Amsterdam is, op verzoek van „Vogelbescherming" een onderzoek begonnen naar de voedsel toestand en verdere conditie van veronge lukte kieviten. Hun, die gave verongeluk te vogels aantreffen, wordt verzocht ze voor dit onderzoek op te zenden aan Re guliersgracht 9 te Amsterdam. Portokos ten worden desgewenst vergoed. Voor ver zending van deze vogels is een vogelver gunning C 2 vereist, die kan worden ver strekt door politieambtenaren. Als kieviten zich vertonen op gazons van tuinen, hetgeen thans herhaaldelijk ge beurt, kan men trachten hen te voeren met meelwormen, die in de aquariumhandel verkrijgbaar zijn. Het elfde ledencongres van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, dat in Arnhem gehouden wordt is geopend in de Eusebiuskerk, welke sa menkomst ook werd bijgewoond door de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, mr. dr. Van Rooy. Gaarne wil len wij ons, zei de voorzitter, de arts E. Bingen in zijn openingswoord, volledig in zetten om de volksgezondheid te bevorde ren, maar gaarne worden wij ook betrok ken in zaken op dit terrein, evenals daar waar onze belangen ter sprake komen. Worden wij tijdig in een dergelijk overleg betrokken, dan zal men ervaren, dat wij voldoende inzicht hebben om tot juiste oordeelsvorming en besluiten te komen en onze medewerking te verlenen. Sprekend over de bevordering van ge neeskundige wetenschap en kennis zei hij, dat men zich in samenwerking met ande ren zal moeten bezinnen over de artsenop leiding, opbouwende kritiek moet leveren, voorstellen moet indienen en aanvullend moet optreden. Wij hebben thans, aldus de heer Bingen. in overleg en overeen stemming met alle betrokkenen bij de mi nisters van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Sociale Zaken en Volks gezondheid een plan ingediend, dat naar onze mening een redelijke oplossing geeft voor bestaande moeilijkheden. Dit plan sluit nauw aan bij de gegroeide verhou dingen, waarvan nog nooit is aangetoond, dat er ernstige tekortkomingen bij be stonden. Ook ging de heer Bingen nog in op de verhouding tot de ziekenfondsen en hij meende, dat het algemeen belang het bes te is gediend door zo goed mogelijke ver houdingen tussen de maatschappij en de ziekenfondsen. Tijdens de op deze opening volgende ont vangst van de vele honderden congressis ten door het gemeentebestuur van Arn hem in het Gemeentemuseum had ook de opening plaats van de in dit museum inge richt artsenexpositie „Pincet en Penseel". Tijdens het wetenschappelijk gedeelte van het congres werden vijf inleidingen ge houden, o.a. door prof. dr. J. J. Went, bui tengewoon hoogleraar in de reactorkunde te Delft over de gevolgen van bestraling met ioniserende stralen voor het weefsel. Het was zeer druk op de kade in Den Helder toen daar donderdag de jager „Amsterdam" naar Nieuw-Guinea ver trok. Het schip maakt de reis via het Suezkanaal. De heer F. L. Hartong, voorzitter van de Vereniging Machevo, heeft in Utrecht een inleiding gehouden over de toekomst van de Nederlandse industrie. Dit ter ge legenheid van de „Machevo *59" een gespecialiseerde beurs voor machines en appa raten. bedrijfs- en laboratoriuminstrumenten voor de industriële produktie, con ditionering, verwerking en verpakking in de voedings- en genotmiddelenindustrie en in de zuivel-, chemische- en farmaceutische industrie, die van 12 tot en met 20 oktober in Utrecht wordt gehouden. De heer Hartong zei, dat de Nederlandse export in 1958 blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek een waarde van 3,2 miljard dollar vertegen woordigde. Dat was 3,4 percent van de wereldexport en daarmee was Nederland de zesde exporterende natie van de wereld. De her Hartong meent, dat dit beeld een reëel uitgangspunt vormt voor de toekomst. De omvang van de bedrijven in Neder land is gemiddeld kleiner dan in de ons omringende grotere industriële landen. Dit houdt, naar de mening van de heer Hartong, in, dat, wil men in een gelijk waardige positie komen, de groei zal moe ten gaan in de richting van grotere een heden. Daar de eerste vijf jaar bepalend zullen zijn voor de ontwikkeling naar Europese industrie, zal, naar zijn oordeel, dit doel in vele gevallen slechts bereikt kunnen worden door samenwerking en of fusie van bestaande eenheden. Als grootste bedrijfstakken in Nederland noemde de heer Hartong de voedings- en genotmiddelenindustrie (inclusief de zui velindustrie) met een produktie van 8.6 miljard gulden in 1958 en de chemische en farmaceutische industrie met 2,6 miljard gulden. De produktie van de metaalindus trie en elektrotechnische industrie be droeg 8,2 miljard gulden Volgens de heer Hartong maakte de voedings- en genotmiddelenindustrie in de na-oorlogse jaren reeds grote vorderingen ten aanzien van concentratie en mecha nisering. De chemische en farmaceuti sche industrie kwam na de tweede we reldoorlog tot spectaculaire ontwikkeling. De orderportefeuille bij de n.v. Auto- Industrie Verheul te Waddinxveen is naar de directie mededeelt in de loop van 1959 sterk toegenomen. Deze toe name heeft betrekking op vrijwel alle produkten, namelijk complete autobussen en bedrijfswagens, alsmede afzonderlijke chassis en carrosserieën. De opdrachten chassis en carrosserieën. Ook de export ontwikkelt zich gunstig. AUSTIN. TEXAS UPI) Doordat er vanmorgen een lek sloeg in een pijpleiding van propaangas in de buitenwijken van Austin, heeft zich een explosieve en gif tige nevel over de stad verspreid. De in woners uit de naaste omgeving werden donderdagmorgen vroeg gewekt door po litiemannen, brandweerlieden en perso neel van de luchtmacht. Vierhonderd fa milies evacueerden snel. GENèVE (UPI) Een studiegroep van de Wereldraad van Kerken welke de meeste niet-roomskatholieke christenen vertegenwoordigt heeft zich uitgespro ken voor geboortecontrole, als tegenhan ger voor wat de commissie de „explosie ve bevolkingsaanwas" van de wereld noemt. De bevindingen van de groep, welke in april van dit jaar heeft vergaderd in Mans- field College, Oxford, Engeland, zijn ge publiceerd in het oktobernummer van het Oecumenisch Kwartaaloverzicht van de Wereldraad van Kerken. Hoewel de groep onder auspiciën stond van de Wereldraad en van de internatio nale zendingsraad, zijn haar bevindingen niet bindend voor de 173 bij de Wereldraad aangesloten kerken van anglicaanse, or thodoxe en protestantse signatuur. De uit theologen, doktoren en sociolo gen samengestelde studiegroep, accep teert ten volle de these, dat de beperking of regeling van geboorten moreel gebo den is in de wereld van heden, waarin de jaarlijkse bevolkingsaanwas op 50 miljoen neerkomt. De groep stelt dat er geen moreel on derscheid bestaat tussen de methoden voor geboortebeperking, die thans bekend zijn. Wat dat betreft had het orthodoxe lid van de studiegroep een afwijkende me ning, namelijk, dat om historische en doc trinaire redenen echtelijke onthouding het enig toelaatbaar middel voor gezinsbeper king is. Hoewel het rapport niet het officieel standpunt van de Wereldraad van Kerken vertegenwoordigt, gaven zijn executieve en centrale comité machtiging tot publi catie en wordt commentaar, met name van de lidzijnde kerken, gaarne tegemoet- gezien. In kringen van de Wereldraad werd de noop uitgesproken dat de reactie op dit rapport het Centrale Comité, dat het be leid van de Wereldraad bepaalt, gegevens zal verschaffen voor zijn eigen bespreking van de kwestie van geboortecontrole op zijn vergadering van augustus 1960 te St. Andrews in Schotland. Men verwacht, dat de derde assemblee van de Wereldraad zich in 1961 in New Delhi eveneens met het rapport zal bezighouden. In kringen van de Wereldraad werd er echter met klem op gewezen dat geen lid gebonden is door enig besluit van de We reldraad. De morele werking van resolu ties van dit lichaam is groot, maar de los se samenhang van de constitutie van de Wereldraad, sluit autoritaire doorvoering van besluiten uit. In het rapport wordt er nota van ge nomen. dat door de verbeterde medische zorg de politieke, economische en zelfs godsdienstige repercussies van de „bevol kingsexplosie" groot en ernstig zijn. „Hun schokgolven raken talloze gezinnen". Ge boorteregeling is een van de factoren, die de meeste hoop bieden voor oplossing van deze crisis, zo werd verklaard. In het rapport wordt onderstreept, dat er factoren van speciale urgentie zijn in gebieden waar een snelle vermenigvuldi ging van bevolkingen samengaat met ar moede, onvoldoende voedselaanvoer en een laag potentieel voor snelle economische ontwikkeling. Donderdag 15 oktober zal ter beurze de verhandeling beginnen van 10 miljoen 41/4 percent 31-jarige obligaties der le ning 1958 ten laste van de gemeente Eind hoven, zo delen de firma F. Staal, Amster dam, en bankierskantoor Staal en Co. n.v., Den Haag, mede, in verband met de aan vrage tot opneming van deze lening in de effecten prijscourant. Vervroegde aflos sing is uitsluitend toegestaan op 1 oktober van elk jaar, aanvangende 1 oktober 1974. Extra aflossingen in 1974/1978 kunnen slechts geschieden tegen 101% percent, daarna tegen 101 percent. De opbrengst van de nening is bestemd voor de financie ring van kapitaalswerken. De bevolking van Eindhoven bedroeg volgens het be richt, op 1 juli 164.589 zielen. De vaste commissie voor Financiën uit de Tweede Kamer heeft verslag uitge bracht over het wetsontwerp tot machti ging tot het van rijkswege verstrekken van garanties ter zake van dooi de Nederland- n.v; gevestigd te Amsterdam, op te nemen leningen. De leden zouden gaarne in de gelegenheid worden gesteld om zich hun nerzijds een oordeel te vormen over de projecten, waarop in de Memorie van Toe lichting wordt gedoeld. Voorts zouden deze leden het op prijs stellen, indien de regering ook enkele an dere vragen, gesteld in het Voorlopig Ver slag, alsnog zou willen beantwoorden, te meer daar in de Memorie op geen enkele wijze wordt gemotiveerd waarom deze vragen onbeantwoord bleven. 1. Voor welk bedrag hebben de direct belanghebbende ondernemingen in het aandelenkapitaal van de N.O.F. deelgeno men? 2. Welke positie zal de Algemene Reken kamer ten aanzien van de controle op boekhouding en jaarstukken innemen? 3. Op welke voorwaarden zullen de inter nationale financieringsinstituten hun me dewerking verlenen en in welke orde van grootte ligt deze steun? In het Franse staatsblad is een nieuwe maatregel gepubliceerd waarbij de vorige week geliberaliseerde invoer van een aan tal landbouwprodukten wordt beperkt tot die produkten, welke werkelijk worden ge produceerd in de landen van de Europese Economische Gemeenschap. De liberali satie van de invoer geldt dus niet voor in andere landen geproduceerde landbouw produkten die via een bij de EEG aange sloten land naar Frankrijk worden door gevoerd. Maximumprijzen voor boter en kaas. Er zullen in Frankrijk maximumprijzen worden vastgesteld voor binnenlandse bo ter en kaas terwijl de prijs waartegen in gevoerde boter aan de Franse handel kan worden verkocht, zal worden verlaagd tot het niveau van voor 1 oktober. De nadere bijzonderheden over de vast te stellen maximumprijzen zullen morgen in het Franse staatsblad worden gepubliceerd. Zij zullen onder meer neerkomen op de volgende detailprijzen: Franse boter 930 tot 980 frank per kilo. afhankelijk van de kwaliteit. Ingevoerde boter 830 frank. Verpakte gepasteurizeerde boter in pak jes van 250 gram: 263 frank. Volgens de nieuwe bepalingen zullen de kaasprijzen niet boven het op 6 oktober bereikte niveau mogen stijgen. AMSTERDAM Alle internationale waarden gaven ho gere koersen te zien. De handel was kalm. Van Wall Street, dat onregelmatig was ge sloten. ging in Amsterdam geen enkele stimulans uit. De vaste stemming op de Westduitse beurzen gaf de burger op het Damrak moed om, zij het op bescheiden schaal, in de markt te stappen. De voor naamste reden tot aankopen was echter de zeer vaste stemming op de Londense beurs. Door speculaties op een conserva tieve overwinning was de markt aan de overkant van de haringvijver zeer vast gestemd, vooral voor de staalwaarden. De arbitrage deed weinig zaken en wachtte liever nog een dagje, tot de einduitslag van de Engelse verkiezingen een feit is. De Philipsaandelen lagen het best in de markt bij een notering op 636. De koers winst bedroeg, vergeleken bij de slotkoers van daarvoor, circa vijf punten. Het bui tenland had voor de Philipsaandelen enige belangstelling. Doordat de verkopen voor Duitse rekening in Unilever achterwege bleven, hadden deze stukken wat meer armslag en boekten op 643 een koerswinst van circa drie punten. Kon. Olie noteerde op rond 153 bijna een gulden hoger. Niet tegenstaande de aanhoudende verkopen van de olie-aandelen door Amerika, toon den de Europese beurzen vandaag een be hoorlijke belangstelling voor Kon. Olie. K.L.M. werd. in tegenstelling tot de ge hele marktverhouding, iets lager geadvi seerd. In de scheepvaartsector werden de winsten merendeels geconsolideerd. De veranderingen waren hogenaamd van geen betekenis en de handel was ook in deze sector zeer rustig. De cultuurafdeling gaf een geringe activiteit te zien met koersen die weinig afweken bij de slotkoersen van de vorige dag. Staatsfondsen zeer kalm en hoegenaamd onveranderd. Voor het eerst kwamen de rentespaarbrieven 1959 Bank voor Nederlandsche Gemeenten in de no tering. Voor de series a, b, c, d en e wer den de volgende adviesprijzen gegeven: 102"t, 99%. 98%. 99% en 100%. De eerste notering van gewone aandelen van Wijk en Heringa werd op 102 geadviseerd. Ook kwamen participatiebewijzen Interbonds voor het eerst in de notering. De belang stelling voor deze papieren was zeer groot Prolongatie 3 percent. (ANP). NEW YORK De staking in de staalindustrie deed zich in de automobiel-industrie voelen en de aandelen bewogen zich onregelmatig met verliezen in de voornaamste gemiddelden. General Motors en Chrysler verloren ieder eep dollar. American Motors steeg eerst 2 dollars om vervolgens weer te dalen. Stu- debaker-Packard noteerde een kleine nettowinst. De staalwaarden waren lager op een enkele uitzondering na. Onder de spoorwegen was New York Central lager genoteerd. Onder de elektronische waar den was General Tire krachtig en Texas Instruments zwak. Gulf Oil daalde bijna 2 dollar, terwijl het in de afdeling olies overigens onregelmatig was. Onder de patentgeneesmiddelen waren Carter en American Home Products sterk. Chemica liën waren onregelmatig. Coca Cola. Ken dall. Ingersoll Rand en American Tobacco noteerden winsten van 1 tot meer dan 2 dollar. Makers van raketbrandstof bleven stijgen- De totale omzet was 2.510.000 aan delen. Van de 1178 verhandelde fondsen waren 448 hoger en 514 lager. Het indus triegemiddelde daalde van 635.37 op 633,04. dat van 159.34 op 158,38 en dat van 87.96 op 87,91 (UPI). LONDEN REAGEERT De staalaandelen reageerden levendig op de overwinning van de conservatieve par tij van gisteren. Binnen vijf minuten na de opening van de beurs stegen de aandelen van John Summers Steel met 25 percent, namelijk van 15 shillings en 9 pence tot 16 shillings. Deze opgang viel niet alleen bij de staalaandelen te bespeuren. Ook Wool- worths. Marks and Spencers en andere warenhuizenaandelen boekten grote win sten. Het Engelse pond sterling steeg ten opzichte van de dollar met 2.80-9'16 tot 2.80-7/8. 3-3 Nederl. "47 3 Nedl. 1962^64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II.. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft. Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew Philips Gloeil Pref PhilipsGloeil Unilever Wilton Fvenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon Petroleum.. Billiton A'dam Rubber. KLM Holl. Amer. Ltjn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers Heden gisteren 13.45 UL 92'/., 92'/,, 98 98'/,, 108 H 109 92% 92% 89'/» 99% 371 372 646 650 239% 240 580 580 313'/» 316 390 390 635% 642 239% 241% 643 647 203% 204 159'/, 691% 691 f 152,90 153, 323 324 106 108 f 121,50 121,50 159 159% 158 159% 138% 140 136 137 243 244 146% 147 1172, 172,— 311% 311% 155 155 230% 277 277 253 61 56% 56% 99% 100 56% 55% 72"! 71% 23»/,, 23

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19