Goed concert van Haarlems Christelijk Mannenkoor MMockl In de Aelbertsbergstraat wordt dierenbescherming gepropageerd Bloemenmeisjes getuigen dit jaar nog één keer van Haarlems faam Acht maanden geëist wegens diefstal van gereedschappen Leerzame tentoonstelling over opvoeding van kinderen Echtpaar Rechsteiner verzond pakketten naar 7.000 scholen '^Brieven aan de redactie Teülenha VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN i Collecte in Heemstede voor vluchtelingen BEELDIGE DEUX PIECES 29.25 Verhuur - Reparatie JAN W. DU RIEU Dierenbescherming vraagt om hulp voor vogels )oi. tic Klerk HOLLAND-WEEK IN STUTTGART HAARLEMSE RECHTBANK Politiereservisten hielden feestavond Comité vraagt kerkeraden naar bevindingen socks of standing M. H. W. J. van Ooyen in Haarlem overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Begrafenis Jac. Bonset SANDERS Examens GEDURENDE de vier weken, voorafgaande aan Dierendag was de woning van mevrouw J. Rechsteiner-Mondriaan in de Aelbertsbergstraat 109 te Haarlem in een miniatuur-postkantoor herschapen. Even vóór 4 oktober gingen de „dierendag pakketten" vrijwel dagelijks bij honderden tegelijk de deur uit. Mevrouw Rech steiner is namelijk de landelijke administratrice van Dierenbescherming en Opvoe ding en zij draagt tevens zorg voor de expeditie door het hele land van de door de scholen of leerkrachten aangevraagde pakketten, wandplaten en kalenders. De werk groep „Dierenbescherming en Opvoeding", kortweg DEO genoemd, is een onder afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en beoogt niet de daadwerkelijke dierenbescherming, doch wél de dierenbeschermingsgedachte via de leerkrachten van scholen, jeugdkampleiders, leiders van zondagscholen enz. tot de jeugd te brengen, waarvoor genoemde groepen het materiaal in de Aelbertsberg straat kunnen betrekken. DEO doet dit werk door aan de leerkrachten tegen een zeer geringe vergoeding materiaal te verschaffen als wandplaten, kleurplaten, knip- kleurplaten, sluitzegels, verhalen, werktekeningen voor voederplanken, voeder huisjes en nestkastjes. De werkgroep, die op 1 december 1954 in Haarlem werd gevestigd voordien bestond zij in Nieuwendam heeft dus een pedagogische taak en richt zich tot de leerkrachten van alle takken van het onderwijs kleuterscholen en lagere scholen en ook ulo-scholen in Neder land en Vlaams België. In 't algemeen heeft men er geen idee van welke hoeveelheid werk er in de vier weken voorafgaande aan Dierendag in de Aelbertsbergstraat 109 door mevrouw Rechsteiner, daarbij vaak gesteund door haar echtgenoot, is verzet. In die periode was de woning in een waar pakhuis her schapen. In de vestibule, de gang, de suite en de serre, overal stonden in keurige volg orde overigens pakken en pakjes DEO- lectuur opgestapeld. „Allemaal aanvragen van leerkrachten", vertelt mevrouw Rech steiner. „Elke post en elke giro is „raak" en alles wordt zo gauw mogelijk afge werkt, zodat de aanvragers bijna altijd hun pakket de volgende dag in huis hebben. Uit alle delen van ons land komen aan vragen binnen. Al die pakjes moeten dan ook nog gesorteerd, ingepakt en van porti voorzien worden en daarna moet alles per fiets of auto naar de Baljuwslaan ge bracht worden voor de verzending naar neinde en ver." T opprestaties Het hele jaar door ontwikkelt DEO ac ties, maar als de Werelddierendag nadert, worden in de Aelbertsbergstraat toppres taties geleverd en wordt er dag en nacht gewerkt om de zaak op tijd de deur uit te krijgen. „Ja, eigenlijk begint die actie al half juli", vervolgt mevrouw Rechsteiner, „want dan reeds worden de leden van DEO (2200) en alle afdelingen van de Ver eniging tot Bescherming van Dieren aan geschreven. Er zijn vier soorten pakketten voor verschillende klassen van kleuter-, lagere- en uloscholen. „Dit jaar zijn bijna zevenduizend pak ketten de deur uitgegaan", zegt mevrouw Rechsteiner. Dit betekent dat er 81.000 prik-opzetplaten aan kleuterscholen in ons land verzonden zijn; voor de lagere scho len in totaal 183.000 stuks van het nieuwe dierendagmateriaal. Daarnaast waren er nog tal van bestellingen van verhalen, sluitzegels, wandplaten, kalenders, diplo ma's en emblemen. Ook naar Vlaams Bel gië werd weer het nodige materiaal ver zonden. In 1958 werden zelfs naar Curacao duizend emblemen plus diploma's verzon- Advertentie Eis toch een grote sortering OVERHEMDEN! effen no-iron 8.90 sanfor popeline 8.90 „ton-sur-ton" 11.95 satijn ton-sur-ton 12.90 „NIPLIN" no-iron 15.90 „NIPLIN" hoogglans no-iron 17.90 Trenco-Terlenka 24.75 Speciaal voor overhemden. ANEGANG 17 (Verkort weergegeven) Dodelijk gevaarlijk. Hoewel de be volking de laatste jaren meer „ver- keers-minded" is geworden, wordt nog nauwelijks of niet gedacht aan 't dodelijke gevaar, dat schuilt in de zware achterwie len van vrachtauto's en treilers, welke, als men er oog voor heeft, als meedogenloze doders langs de weg en de trottoirs rollen. De bestuurder kan niet zien wat naast en achter hem gebeurt. Bij bussen en vele edrijfsauto's voorkomt de afschermende carrosserie dat men zonder meer onder de achterwielen geraakt. De lange treilers, zandauto's, enz. maken het voor kinderen mogelijk tussen voor- en achterwielen te lopen. Ook fietsers, die even uit de koers raken, of vallen, kunnen zonder enige mogelijkheid tot correctie voor de achter wielen komen. Praktisch zou een bescherming verwe zenlijkt kunnen worden door een betrekke lijk licht gaaswerk aan te brengen van vóór- tot achterwielen tot bijvoorbeeld dertig centimeter boven het wegdek. Op de kosten van deze vervoermiddelen kan een dergelijke maatregel nauwelijks van bete kenis zijn. Alvorens echter deze maatregelen wor den genomen is het naar mijn mening van het allergrootst belang de bevolking van dit dodelijke gevaar te doordringen. Een fout vóór een vervoersmiddel gemaakt geeft nog kans op ontsnapping, als de be stuurder spoedig ingrijpt. Op de achter wielen heeft geen enkele bestuurder enige invloed. C. H. B., Aerdenhout den. Dit alles betekent dus dat 7000 school klassen Dierendagmateriaal hebben afge nomen bestemd voor 313.000 kinderen. De porti-kosten voor het verzenden van al dit materiaal in de maand september be droegen alleen al 1008. Op deze wijze wordt op daadwerkelijke wijze de dieren beschermingsgedachte van de Aelberts bergstraat in Haarlem uit over geheel Nederland verspreid. Advertentie 'n betrouwbaar Zwitsers anker horloge Ook in Heemstede zal in de laatste week van oktober een collecte voor de vluchte lingen worden gehouden. Getracht zal worden zoveel mogelijk geld bijeen te krij gen om vluchtelingen uit kampen een menswaardig hestaan te geven. Het plaat selijk comité In Heemstede doet een be roep op alle inwoners de lijstcollecte te doen slagen. Tevens vraagt het comité medewerkers aan de lijstcollecte. Men kan zich opgeven bij een van de volgende adressen: mevr. B. C. van Aalst-Strnik, Jeroen Boschlaan 15, tel. 35231, mevr. H. Cohen-Koster. P. C. Boutenskade 3, tel. 36905, mevr. M. J. H. Kubatz-Brugman, Lucas van Leijdenlaan 6, tel. 34406, de heer J. van Gent, Glipper Dreef 62, de heer P. J. van Resteren, Rembrandlaan 42, tel. 35162, de heer M. van Ravenstein, Camplaan 22a, tel. 39871, prof. dr. C. O. Schaeffer. Troclstralaan 1, de heer A. H. A. Versteijnen, Julianalaan 20, tel. 38706. Is uw fiets erbij? In het politiebureau in de Smedestraat in Haarlem zijn zater dag tussen negen en vijf uur weer de fiet sen te bezichtigen, die de Haarlemse po litie onbeheerd in de stad heeft aange troffen of op andere wijze in beslag heeft genomen. Advertentie uit de rijk gevarieerde kollektie Bonneterie van Rainbow. Zuiver wollen Bouclé-Jersey Heerlijk warm en behaaglijk in het dragen. Bovendien zeer gekleed. Zwitserse import. Rok en jumper ook afzon derlijk verkrijgbaar. gevoerd'*"*' 32.25 JUMPER In de modekleuren paars, donkergroen, oiijf en cognac. Voorradig tot maat 50. ANEGANG 26 TELEFOON 10643 De leden van Haarlems Christelijk Man nenkoor moesten op hun concert van don derdagavond in de Gemeentelijke Concert zaal eerst „op temperatuur" komen alvo rens zij tot een meer onbevangen voor dracht van het overigens goed voorbereide programma konden geraken. Maar toen ze dan, mede dank zij de opgewekte ritmen en verfrissende harmonieën van Schubert, goed en wel ontdooid waren ging het best. Het is nu eenmaal het gebruik om met een paar ernstige nummers te beginnen; maar om direct in de vereiste losse en onge dwongen zangstemming te komen, zou een meer luchtige toon bij de start, waar schijnlijk goede diensten kunnen bewijzen. Het moet echter ook Shders kunnen. Ik' ken bijvoorbeeld een dirigent van een mannenkoor, die, naar hij mij verzekerde, nooit nalaat met een geestig woord de lachspieren van zijn zangers in beweging te zetten alvorens met een ernstig of in getogen koorwerk aan te vangen. „Als mijn zangers even gelachen hebben zijn ze pas op dreef om met heldere klankvorming en met vereiste durf en spanning op waar dige wijze een ernstig stuk weer te geven", aldus deze koorleider en ik geloof dat hij gelijk heeft. Nu kwam men dus los toen Schubert's „Gondelfahrer" en „Standchen" aan de beurt kwamen; vooral dit laatste stuk. waarin Aafje Heynis op luchtige manier de solo zong, en Berthe Davelaar de piano partij op lichtspeelse wijze vervulde, werd een evenwichtig klinkend, geestig stukje muziek: een prestatie die als het ware om een herhaling vroeg, wat dan ook op ver zoek gebeurde. En toen ging het nog frisser en opgewekter klinken. En zeer aannemelijk resultaat werd ook bereikt met „Het stuivende zand" van Kees Kef. En toen men aan het slot van de avond tezamen met de zangeres en de pianiste een drietal geestelijke negerliedjes in bewerking van Felix de Nobel vertolkte, kon dirigent Bernard Verboom zeer tevre den zijn over de interpretatiegeest die hierbij over zijn executanten vaardig was en die zich uitte in een overtuigende sfeer van doorleefd en met begrip zingen. Verder heeft men Aafje Heynis deze avond kunnen horen in genres die men van haar niet gewend is. En dat is maar goed ook; want anders zou het erop gaan lijken alsof deze grote kunstenares zich niet buiten de Bach-Handel-zone zou kunnen bewegen. Zij heeft deze avond bewezen dat ze in de gracieuze romantiek van Schubert even goed de geestig-gevoelige toon weet te treffen als zij de dramatische bewogen- MORRIS 1000 1958 - 59 Olieslagerslaan 36 - Telefoon 10570 De Dierenbescherming uit de Ridder straat in Haarlem richt een oproep tot de inwoners van Haarlem om zo spoedig mogelijk brood, kaas en etensresten te strooien voor de vele kleine vogels, die als gevolg van de voortdurende droogte vrijwel geen voedsel meer kunnen vin den. Tevens verzoekt de Direnbescher- ming de vogelliefhebbers om een bak wa ter buiten te zetten voor de dorstige die ren, waarbij het natuurlijk wel raadzaam is de eventueel aanwezige huiskat binnen te houden. heid van Haydn's solo-cantate „Ariadne auf Naxos" uitdrukking weet te geven, en dat ze nog groter tegenstelling met drie Spaanse volksliederen in de frappan te bewerkingen van Manuel de Falla, het levendig accent van de spontane emoties dezer volkskunst moeiteloos weet te tref fen en te gebruiken. Zo'n „Jota" of „Segui- dilla Murciana" van haar is een concert avond waard. En als Berthe Davelaar dan, zoals dit keer, de fameuze pianopartijen speelt met eenzelfde bezieling en geraffi neerde klankvorming, dan is er alle reden om verheugd te zijn, dat het terrein der muzikale cultuur zo oneindig groot is. NOG ééN KEER dit jaar zullen de Haarlemse bloemenmeisjes in het openbaar naar buiten en zelfs naar het buitenland treden. Van 19 tot 24 oktober wordt in Stuttgart een Nederlandse week gehouden onder het motto „Holland besucht Stuttgart". Bij deze grootse Nederlandse culturele en commerciële manifestaties aan de hoorden van de Neckar zal Haarlem van zijn bestaan en aantrekkelijkheden getuigen door het doen aanbieden van duizenden tros- chrtjsanten aan de Stuttgarters en door de aanwezigheid van de lieftallige bloemenambassadrices bij talrijke belangrijke Nederlands-Duitse evenementen. In de Neckarstad wijzen talrijke affiches op de vele charmes van Haarlem, „de oude stad met het jonge hart. Centrum van de bloembollenteelt". En verder „Frans Halsmuseum, het intiemste museum van NederlancT en „Tien kilometer van Haarlem verwijderd ruist de zee". Deze slagzinnen staan onder een fleurig portret van vijf zonnige bloemenmeisjes vóór net oude Haarlemse stadhuis. Zondagmorgen 18 oktober vertrekken twaalf bloemenmeisjes met de trein van 6 uur 55 uit Haarlem, begeleid door de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, zijn echtgenote en mejuf- rouw Ria Hooij, eveneens van de stich ting Haarlems Bleoi. Sinds de Holland-week, die vorig jaar in Hamburg werd gehouden en waaraan ook Haarlemse bloemenmeisjes hebben deelgenomen, wordt onder auspiciën van de Deutsch-Niederlandische Handelskam- mer ieder jaar een dergelijke week ge houden, telkens in een andere Duitse stad. Dit jaar is Stuttgart aan de beurt. Aan de voorbereiding van de Neder landse manifestaties werken verder mee het Centraal Instituut ter Bevordering van de Buitenlandse Handel C.I.H.A.N. en de Vereniging De Nederlandse Bloemisterij. Tussen deze laatste vereniging en de Stichting Haarlems Bloei is een bijzonde re samenwerking ontstaan, die hieruit be staat, dat de Nederlandse Bloemisterij voor de tros-chrysanten zorgt, die de Haarlemse bloemenmeisjes zullen uitrei ken. Tevoren vertrekken enige arran geurs naar Stuttgart, die daar de nodige voorbereidingen zullen treffen, zodat ge durende de gehele week iedere morgen om tien uur op een bepaald punt in de stad bloemen aan voorbijgangers kunnen worden aangeboden. De eerste dag wacht de Haarlemmers reeds een druk programma. Op het Stutt- gartse stadhuis worden zij ontvangen door twee meisjes in Zwabische klederdracht, waarna de Haarlemse gasten aan ober- bürgermeister dr. Klett een grote pop gekleed als bloemenmeisje zullen aanbie den. Die dag zijn de meisjes verder aanwe zig bij de opening van twee Nederlandse tentoonstellingen: „Het Nederlandse boek" en „Moderne Nederlandse beeldhouw kunst". Des avonds zijn de Haarlemmers te gast bij een uitvoering door het Neder landse kamerkoor onder leiding van Fe lix de Nobel in de Liederhalle van de stad Stuttgart. De officiële opening van de Nederland- week heeft op dinsdag 20 oktober plaats, des morgens om elf uur. Daarna volgt een ontvangst door de Nederlandse ambassa deur, jhr. mr. H. F. L. K. van Vreden- burch. Des avonds concerteren de Dixie land Pipers in de Liederhalle. Woensdagavond geeft het Concertge bouworkest in de Liederhalle een concert. Donderdagavond volgt een weldadig- neidifcojicerV door de Koninklijke Militai re 'K&p^ Wijdag zijn de meisjes aanwe- Tien maanden gevangenisstraf, waar van acht onvoorwaardelijk met aftrek en de overige twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd heeft de officier van Justi tie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Wiarda, donderdagmiddag wegens dief stal geëist tegen een 29-jarige loodgieter- elektricien uit Lisse. Verdachte werd ten laste gelegd dat hij van 1955 tot augustus 1959 ten nadele van zijn werkgever gereedschappen en elek trotechnische artikelen heeft weggeno men. Hij was al tien jaar bij deze werk gever en die vertrouwde hem volkomen. Het ging om een zeer grote hoeveelheid. Zes foliovellen stonden vol met artikelen die verdachte zo goed als zeker gestolen heeft, maar volgens de werkgever is er veel meer zoek. De jongste broer van ver dachte heeft de werkgever 1000 vergoed. De raadsman, mr. C. F. M. van Koppen, zei dat de werkgever zijn personeel de vrij heid gaf materiaal mee naar huis te ne men voor karweitjes bij derden. Zijn cliënt is voor de verleiding bezweken en heeft later niet alles meer afgerekend. De raadsman bepleitte een gecombineerde straf, waarvan het onvoorwaardelijk deel beperkt zou worden tot de tijd in voorar rest doorgebracht. Tegen een 27-jarige Haarlemse kok, die op 24 mei van dit jaar in Haarlem een bromfiets zou hebben weggenomen, eiste de officier van Justitie tien maanden ge vangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr. D. Aten, vond de ge- eiste straf veel te hoog, omdat men naar zijn mening hier niet kan spreken van echte criminaliteit, maar van een dronke- mansstreek. Hij bepleitte een lagere en dan gecombineerde straf. Een 41-jarige Amsterdamse havenar beider stond terecht omdat hij op zondag middag 5 juli in Haarlemmerliede en Spaarnwoude op zijn bromfiets met een dame en een hondje achterop wielrijders zou hebben ingehaald, terwijl van de an dere kant een bromfiets naderde. Er ont- De Vereniging van Politiereservisten Haarlem heeft donderdagavond in „Dreef- zicht een feestavond gehouden. Onder meer woonden de hoofdcommissaris, de heer J. Fontijne en de beide commissa rissen de heren W. J. Gorter en A. L. de Boer, de bijeenkomst bij. De voorzitter van de vereniging, reser ve-inspecteur Van Zijl, sprak een wel komstwoord. Hierna verzorgde het Lan- gedijker Cabaretgezelschap een genoeglijk programma van schetsen en liedjes en de ruim tweehonderd reservisten met hun da mes hebben zich dan ook uitstekend ge amuseerd. stond een valpartij, waarbij verscheidene bromfietsers en wielrijders betrokken waren. De dame die bij verdachte achter op zat liep een schedelbasisfractuur op en lag bijna elf weken in het ziekenhuis. De officier van Justitie zei dat verdach te op het smalle fietspad had moeten wachten tot de bromfietser gepasseerd was. Hij eiste 250 boete of 20 dagen. Na het pleidooi van mr. P. J. Prinsen Geerligs bepaalde de president, mr. H. J. Ferwerda, evenals in de andere zaken, de uitspraak op donderdag 22 oktober om halftien. zig bij de inwijding van een grote silo van het Nederlandse Rijnvaartbedrijf Dam- co. Op die dag zijn de Haarlemmers ver der aanwezig in het Nederlandse kaaspa viljoen en bij een ontvangst van de Hol land-Amerikalijn. Het programma is zó geregeld, dat de bloemenmeisjes vertegenwoordigd zijn bij nagenoeg ale officiële evenementen, maar daarnaast tijd over houden voor ontspan ning en bezoeken aan de Stuttgartse bevol king. Voor dit laatste doel zijn onder meer vijf D.A.F.-auto's beschikbaar gesteld, die met bloemen versierd kris kras door de Neckarstad zullen rijden. Hierbij worden onder meer boeketten bloemen aangeboden aan jonge moeders in zie kenhuizen, klinieken en bij de mensen thuis. Voorts zullen de meisjes inkopen kunnen doen tijdens een in het program ma opgenomen winkelmiddag. Het be zoek eindigt op zaterdag 24 oktober, maar niet alvorens de meisjes zullen zijn ver schenen in een groot radio- en televisie programma, dat aan de Nederlandse week zal zijn gewijd en dat over heel Duitsland zal worden uitgezonden. Zondagmiddag om kwart voor twee gaan de Haarlemmers weer per trein huistoe: die avond komen zij om 23.54 uur in Amsterdam aan. Ook met dit bezoek hoopt de Stichting Haarlems Bloei weer te kunnen bijdragen tot de verspreiding van de faam van Haar lem als bloemenstad in het buitenland. Dat zij daar reeds eerder veel succes mee heeft gehad blijkt wel het meest uit de omstandigheid, dat andere grote steden, zoals Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, die bij vorige gelegenheden niet of nauwelijks waren vertegenwoordigd, thans ook met representatieve afvaardi gingen naar Stuttgart zullen komen. Advertentie Het Haarlemse comité dat onlangs een beroep heeft gedaan op de kerkeraden van diverse protestantse stadskerken om hun gebouwen ook in de week voor het pu bliek open te stellen, heeft deze kerkera den thans verzocht hun bevindingen mee te delen. Verder heeft het comité ge vraagd in het winterseizoen de proeven voort te zetten, eventueel in de te verwar men consistorie- of catechisatielokalen. Het comité hoopt, dat niet slechts hier en daar, maar overal de protestantse kerken in het dagelijks leven als bedehuizen zullen nodigen tot meditatie en gebed. De grote zaal van het Hervormd Jeugd- gebouw aan de Herenweg in Heemstede herbergt voor twee dagen allerlei attribu ten, die op de een of andere manier met de kinderopvoeding in verband kunnen worden gebracht. De Hervormde Vrou wendienst houdt hier in het kader van de gezinsweek een tentoonstelling over op voedkunde. De talrijke geëxposeerde voorwerpen werden in bruikleen ontvan gen van het Museum voor Ouders en Op voeders in Rotterdam, welke instelling te vens een van haar medewerksters me juffrouw B. Ph. van Apeldoorn heeft afgevaardigd, om de bezoekers een ter za ke kundige uitleg te geven. Deze interessante tentoonstelling ves tigt in het bijzonder de aandacht op twee facetten bil de kinderopvoeding, namelijk voorlichting bij de dagelijkse verzorging, om aldus de kleuter te leiden naar een ge zonde, evenwichtige volwassenheid en het knutselen met als waardeloos beschouwd materiaal, ten einde de kinderen op een prettige en verantwoorde wijze bezig te houden. Deze eerstgenoemde afdeling om vat allerlei hoogst simpele en toch uiterst nuttige aanwijzingen voor de veiligheid van het kind, zoals beveiligingen van gas- komfoors, elektrische apparaten en trap portalen, die juist door hun eenvoud bij de toepassing veel onheil kunnen voorkomen Daarnaast werd een uitgebreide collec tie speelgoederen geëxposeerd onder het motto: „Verbied uw kinderen niet alleen, maar verschaf de kleuter het speelgoed, Advertentie T»xH«ifabr4«k*n Imll* Lockefaer N.V. Halst (Z) Woensdag is in Haarlem op 66-jarige leeftijd overleden de heer M. H. W. J. van Ooyen, die tot voor kort bisschoppelijk hoofdinspecteur voor de bouw in het bis dom Haarlem was. Na de uitvaartsmis zaterdagmorgen in de kathedrale basiliek zal het stoffelijk overschot op het kerkhof St. Barbara aan het Soendaplein ter aar de worden besteld. De heer Van Ooyen werd op 21 juli 1893 in Den Bosch geboren. Hij studeerde voor de staatsexamens bouwkunde en weg- en waterbouw. In 1922 kwam hij in Haarlem, waar hij drie jaar later met de architect Robbers een associatie aanging. Nadat hij het bisdom al geruime tijd had geadvi seerd, werd hij na 1930 belast met de bis schoppelijke bouwinspectie. Onder leiding van de heer Van Ooyen zijn vele scholen en gebouwen voor katho lieke instellingen verrezen, ondermeer het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht Voorts heeft hij geruime tijd de leiding gehad bij de bouw van de r.k. universiteit in Nijme gen. Voor verscheidene gebouwen van de universiteit heeft hij de plannen ontwor pen. Als bouwinspecteur gaf hij adviezen over alle bouwplannen in het bisdom. BEVALLEN van een zoon: 7 okt.: E. M. Witte—Van Veen, J. G. Jung—Schild. J. van GelderBlom, J. H. VerboomDen Hartog. 8 okt.: J. J. de Berg—De Boever, C. D. KunnenDe Vries J. A. Comans Van Warmerdam. BEVALLEN van een dochter: 6 okt: M. W. BruinsBarnhoorn. 7 okt: M. G. Fabel Priester, N. M. van de WardtKikkert. 8 okt.: J. A. Kenselaar—Wilshaus. T. Klaassen—Beers, C. H. van Lierop—San- berg. OVERLEDEN: 6 okt.: M. C. Feldhaus, 56 j., Kamperlaan. J. van Diest 43 j., Burg wal. J. P. Timmermans, 76 j., M. van Heemskerkstraat. S. Derksema, 77 j., Kle verparkweg. E. Jak, 73 j., Kamperlaan. 7 okt.: J. Krijnen, 58 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: 8 okt: J. J. Roose en A. B. Vergers. H. J. N. Smith en A. M. E. Schouten. M. J. Schild en J. van Oene. GEHUWD: 8 okt: M. F. Milius en C. P. De Bruijn, W. Feijth en H. Beugeling. J. J. van Leeuwen en A. C. Oerlemans. C. Witt- kamper en M. M. J. Verhaar. De thans overledene droeg het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice en was ridder in de orde van St. Gregorius. dat aan zijn drang tot onderzoeken tege moet komt". En de ideeën welke de bezoeker dan ver volgens aan de hand worden gedaan zijn waarlijk verbluffend, vooral wanneer men verneemt uit welke luttele materialen dit alies werd vervaardigd. Het aantrekkelij ke van dit speelgoed is, dat het gemakke lijk in elkaar kan worden gezet door een vader, die overigens van elk talent voor knutselen is gespeend. Het is uiteraard on mogelijk ons aan een enigszins complete opsomming van deze tientallen speelgoe deren te wagen, maar om althans een kleine indruk te geven van de opzet van dit werk noemen wij hiervan vliegtuigjes uit wasknijpers; radarinstallaties uit een closetrol; een poppenkamer uit een schoe nendoos, gemeubileerd met geprepareer de lucifersdoosjes, een bewegende rader boot van een plankje met elastiek, enzo voort. Allemaal hoogst originele bedenk sels, opvallend eenvoudig te vervaardigen en aldus een ongekende bron van genoegen voor vader of moeder en kinderen. Op een aparte stand zijn voor dit gezellige knutselwerk diverse vouwbladen verkrijg- over opvoeding. Bovendien wordt op diverse uren het filmpje „Drie turven hoog" vertoond, be schikbaar gesteld door het Verbond voor Veilig Verkeer. De bedoeling hiervan is, de volwassene een beeld te geven van de overweldigende indruk, die het moderne snelverkeer op de kleuter moet maken, waarbij hem tevens op bijzonder sugges tieve wijze duidelijk wordt gemaakt, op welke manier het kind zich als toekomstig weggebruiker dient voor te bereiden. Deze tentoonstelling werd donderdag middag met een korte toespraak geopend door ds. Adr. Oskamp, hervormd predi kant, die daarbij de initiatiefneemsters met een dergelijk geslaagde expositie complimenteerde. Spreker noemde het een bijzonder verrassend geheel, waarbij het voor hem een openbaring was te kun nen aanschouwen, dat van dergelijke waardeloze prullen zulke mooie voorwer pen kunnen worden vervaardigd. Ds. Oskamp noemde het van niet minder belang, dat op deze wijze werd aange toond, dat het geluk in een gezin niet al leen van dure en grote geschenken afhan kelijk behoeft te zijn. Vandaar dat spreker deze tentoonstelling een druk bezoek toe wenste, in het bijzonder van vele jonge va ders en moeders, die hier goede ideeën kunnen opdoen. De tentoonstelling is van daag geopend 's middags van half drie tot vijf uur en 's avonds van acht tot tien uur. De begrafenis van de toonkunstenaar Jac. Bonset, die zoals wij gisteren be richtten op 79-jarige leeftijd in Zandvoort overleed, zal plaatshebben maandag 12 oktober om 1 uur op de Algemene Be graafplaats in Zandvoort Advertentie OOK IN DE GEN. CRONJéSTRAAT kunt u slagen in U 7 keuze uit een grote collectie PARAPLU'S vanaf f 9.75 by Luxe Lederwaren op no. 34. - Telefoon 55684 Amsterdam. Vrije Univ. Doctoraalexamen theo logie: S. Kistemaker. Hamilton (Canada) en ds. H. Schippers, Hillegom. Lelden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde L. Bakema, Haarlem. Delft. Propaedeutisch examen bouwkundig in genieur: C. Arglo. J. Brakel en J. J. M. de Weijer, tllen te Haarlem: H. van Willigen. Aerdenhout. Propaedeutisch examen werktuigkundig inge nieur: H. D F. Bagmetjer, G. B. Geerdinfc, M. E. J. Goedemans en J. J. de Jong. allen te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7