Horen en zien Siebe van der Zee in al zijn functies hersteld Dagboek van een Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto r Kort en ABDIJSIROOP radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN A musant Rusland en de Eurovisie Musica Viva Kl&iZkKOXZmï Expositie Kees Verwey in Groningen geopend Egypte zegt filmcontract met Sovjet-consulaat op waar warmte helpt, helpt PHILIPS Intraphil beter Voorzitterskwestienog niet uit de wereld Prikproeven in het „gat van Wormer" .Een Amerikaan won het Paganini-concours Prins Bernhard in Rome DEFWkM damesvesten - pullovers De radio geeft dinsdag 7 elevisieprogramma DOOR PIERRE NORD MAANDAG 12 OKTOBER 1959 Dank zij de televisie hebben de kijkers zondag kennis kunnen maken met een voor ons land onbekende tak van sport waar voor zelfs een officieel wereldkampioen schap bestaat namelijk cycle- of fietsbal, waarin ploegen van twee fietsers, die te vens acrobaten moeten zijn, elkaar ont moeten. Stuttgart was de plaats, waar om de titels van de UCI werd gestreden. Na afloop werden zelfs regenboogtruien uitgereikt. Eraan vooraf ging een repor tage uit het nieuwe stadion in Rome waar het volgend jaar de Olympische Spelen worden gehouden. Zondag stonden atle tiekwedstrijden op het programma en de wijze waarop zowel de loop- als de tech nische nummers in beeld werden ge bracht in deze Eurovisie-uitzending was de moeite waard. De VARA bracht in het programma van zondagavond twee nieuwe rubrieken na melijk het „Filmvenster" en ..Artiesten café". Jan Blokker debuteerde in het met Eimert Kruidhof samengestelde film" programma niet onverdienstelijk, zij het nogal onrustig om naar te kijken. Hij be handelde actuele onderwerpen, had ge sprekken met Audry Hepburn en Th. J. van Haren Noman en vertelde korte film fragmenten. Wim Ibo's „Artiestencafé" is een soort veredelde radio-uitzending en een vervanger van „Pension Hommeles". De eerste aflevering was genoeglijk en vaak gezellig. Interessant was deze avond ook de documentaire en het vooral spitse commentaar daarbij van dr. L. van Eg- geraat over Wenen. Zzaterdagavond verzorgde de N.C.R.V. het amusementsprogramma niet onver dienstelijk. „Scherzo", korter en krachti ger, had aan kwaliteit gewonnen. Ton van Duinhoven vertelde aan de hand van fo to's in welke toneelstukken hij is opgetre den en liet daarna horen dat hij er als ca baretier ook mag zijn. Enny Mols-De Leeu- we verscheen in vier uitmonsteringen en grappig was zoals steeds Bueno de Mes- quita. Beeldschermer Het Russische perbureau Tass meldt dat de televisiestations van de Sowjet- Unie en de andere Oost-Europese commu nistische landen met een lijn- en relay- systeem met elkaar zullen worden ver bonden. Mogelijk zullen zij ook aansluiten op het continentale televisienet, aldus Tass. Affiche voor een concert in de reeks Musica Viva", ontworpen door Hel mut Jürgens, decor-ontwerper van de Münchener Staatsoper. De ondernemingslust die onze radio verenigingen in de samenstelling van hun muziekprogramma's tonen, blijft veelal beperkt tot een voorkeur voor cyclische intredingen waarbij van week op week het oeuvre van een bepaalde componist ofwel een bepaald gebied der muziek (bijvoor beeld: kamermuziek voor ongewone be zettingen; huismuziek; ontwikkeling der vocale polyfonie, en dergelijke) al of niet voorzien van een samenbindende toelich ting. wordt doorgenomen. Verder wordt de behoefte aan repertoire-uitbreiding die bij een dergelijke muziek-verslindende in stelling als de radio nu eenmaal bestaat, in de eerste plaats gedekt met het, terecht of ten onrechte, in vergetelheid geraakte bestand aan onbekende werken van vroe ger. met name in de zeventiende en acht tiende eeuw. Dat de radioprogramma's van onze buren en overburen wat dit betreft van een ruimere kijk blijk geven, is algemeen be kend. In dit verband vestig ik de aandacht op de uitzendingen die iedere maandag avond tussen elf en twaalf uur door de Beierse Radio worden uitgezonden (375 m). Deze „Konzerte mit zeitgenössischer Mu- sik" onder het motto „musica viva" wor den voor een groot deel verzorgd door het symfonie-orkest van deze omroep waarvan de ook in Nederland welbekende Eugen Jochum eerste dirigent is. De programma's van de uitzendingen zijn representatief voor de muzikale creativiteit van vandaag. Zij worden drie maanden van te voren gebundeld in een boekje van ongeveer zes tig bladzijden; hierin vindt men zeer ter zake kundige commentaren alsmede een hoeveelheid fotomateriaal betrekking heb bend op de componisten wier werk wordt besproken en uitgevoerd: ook handschrif ten. kostuum- en decorontwerpen en re- produkties van kunstwerken die direct of zijdelings in verband staan met de uitge voerde muziek zijn ter illustratie opge nomen. Deze programmaboekjes die op zichzelf reeds als documentatie waarde hebben, worden op aanvraag kosteloos toegestuurd door de Bayerischer Rundfunk, Rundfunkplatz 1. München. Het veertigste nummer in de reeks, waarin de uitzen dingen voor het laatste kwartaal van 1959 aangekondigd worden, is thans uitge komen; vermoedelijk in verband hiermee zijn de programma's ditmaal als het ware een beknopte samenvatting van hetgeen sinds tien jaar aan muzikaal verkennings- werk werd verricht Daar het uitsluitend composities betreft die als het ware het fundament vormen van de programma- opbouw, werken die dan ook geregeld in de uitzendingen terugkeren, bevat dit kwartaalnummer niet de gebruikelijke toelichtingen, maar wél drie artikelen van algemener strekking. Deze zijn van de hand van Wolfgang Fortner (betreffende de interpretatie van de nieuwe muziek), Ingeborg Bachmann (muziek en dicht kunst) en Karl Amadeus Hartmann (over de verhouding van de muziekliefhebber tot de muziek van onze tijd). Deze uitgave is opnieuw het bewijs van de ernst en de overtuigingskracht waarmee hier het werk van tijdgenoten onder de aandacht wordt gebracht Golfbreker ritten In het Groninger museum „Stad en Lan de" is zaterdagmiddag door de Commis saris der Koningin in de provincie Gronin gen, mr. W. A. Offerhaus, een tentoonstel ling geopend van schilderijen, aquarellen en tekeningen van de Haarlemse kunste naar Kees Verwey. Mr. Offerhaus noodde de aanwezigen zich te verheugen over alle schoonheid, die thans in het Groninger museum is bij eengebracht. De directeur van het museum, de heer W. Jos de Gruijter, vertelde in een korte inleiding enige bijzonderheden over Kees Verwey en zijn werk. Kenmerkend noem de hij het feit, dat Verwey door de jaren heen ondanks veranderingen steeds deze zelfde is gebleven. In het geëxposeerde overzicht van dertig jaren schilderkunst en ongeveer veertig jaren tekenwerk vindt men toch steeds weer het stempel van één en dezelfde persoonlijkheid. In dit verband haalde de heer De Gruijter de dichter Albert Verwey een oom van de kunste naar aan, die heeft gezegd: „Zijn is ver anderen. Maakt ons tot anderen, opdat we zijn". Karakteristiek voor het werk van Kees Verwey noemde de heer De Gruijter het, dat het geen paralelliteit vertoont met tal 'van historische stromingen en ismen. Verwey gebruikt deze wel, doch hij doet het op zijn eigen tijd. De verandering, die men heeft menen te constateren sinds 1948 (het jaar van bet ontstaan van het zelfpor tret met scheve das) is eerder een soort doorbraak te noemen, een uitzetting van grenzen en een ruimer worden van geest. Speciaal vestigde De Gruijter de aandacht op het onlangs voltooide, in opdracht van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vervaardigde portret van de acteur Albert van Dalsem, dat in Groningen zijn expositieprimeur beleeft. CAIRO (AFP) De regering van de Ver enigde Arabische Republiek heeft zondag een beschuldiging van radio-Moskou van de hand gewezen dat de autoriteiten in Cairo de vertoning van Russische films in bioscoop „Rio" te Port Said boycotten en dat zij Egyptische burgers verhinderden deze voorstellingen bij te wonen. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat dagelijks Russische films in „Rico" worden vertoond zonder dat de autoriteiten tussenbeide komen en dat de bioscoop vrijwillig door de inwoners van Port Said wordt gemeden sedert de Rus sische kritiek op de V.A.R. in het begin van dit jaar. Het antwoord van de regering volgde on middellijk na de bekendmaking door het Russische consulaat in Port Said van de opzegging van een contract dat negen maanden geleden getekend werd. Volgens dit contract, dat vijf jaar zou gelden, werd de zaal van „Rio" door het consulaat voor een bedrag van 5.750 dollar per maand gehuurd voor het vertonen van Russische films. Voorzichtig zeulde de prof Robotto de trap op; daarna droeg hij de slap hangende pop naar zijn laboratorium, om hem daar grondig te onderzoeken. Hij vergat, dat hij nog niet gegeten had en hij voelde ook geen honger meer. Eerst wilde hij zien, wat er aan te doen was. Professor Doka maakte enkele platen los in het lijf van Robotto; zo kon hij in het binnenste kijken. En toen had hij al gauw gevonden wat er aan mankeerde: door de schok van het vallen was een onderdeel van de ingewikkelde machinerie losge schoten 5859 Advertentie denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29i^5 en Het algemeen bestuur van de AVRO heeft in zijn zaterdag te Hilversum gehou den vergadering als zijn oordeel uitgespro ken, dat de heer Siebe van der Zee, hoofd van de AVRO-televisiesectie, toen hij op 26 september aanzat aan een familiediner in een restaurant te Vlaardingen, woorden heeft gebezigd grievend voor het socialis tische deel van onze bevolking. Dit word meegedeeld in een communiqué, dat de AVRO na afloop van de vergadering heeft verstrekt. Het algemeen bestuur oordeelt, zo ver volgt het communiqué, dat de heer Van der Zee door het bezigen van de door hem gebruikte woorden onverantwoordelijk heeft gehandeld, daar hij er op bedacht had behoren te zijn, dat hij, zich bevindende in een restaurant waar ook niet tot zijn ge zelschap behorende personen aanwezig waren, zich diende te onthouden van an deren kwetsende en voor deze anderen hoorbare uitlatingen. Het algemeen bestuur stelt eenstemmig vast, dat de door de voorzitter, met in stemming van het dagelijks bestuur ten aanzien van de heer Van der Zee genomen maatregel, (inhoudende, dat deze in af wachting van de uiteindelijke beslissing van het algemeen bestuur geen contacten met anderen in de NTS vertegenwoordigde omroepverenigingen zou mogen hebben), terecht is genomen. Het algemeen bestuur acht geen noodzaak aanwezig, de genomen maatregel te bestendigen en besluit deze met ingang van heden buiten werking te stellen. Daarmede is de heer Van der Zee, met directe ingang in de volle uitoefening van zijn functie hersteld, aldus het com muniqué van de AVRO. De kous nog niet af? Onze Amsterdamse redacteur tekent hierbij aan De tekenen wijzen er op dat men in televisie- en radiokringen en ook in kringen van AVRO-leden nog helemaal niet bevredigd is over de gang van zaken bij deze omroep, nu het algemeen bestuur (alle achttien leden) met het communiqué voorzitter jhr. Th. Roëll, en zijn dagelijks bestuur inzake zijn beleid in het gelijk heeft gesteld, al is Siebe van der Zee dan ook nu volledig in zijn functies hersteld. Men maakt zich niet druk meer over deze uitlatingen („rode rothonden") zelve. Men gelooft eerder dat er te veel leden van de AVRO zijn die het beleid van de voorzitter zelf als een „kwestie" willen gaan zien, en het er op aan zullen laten komen dat zeer binnenkort een algemene ledenvergadering bijeen geroepen zal moeten worden om de leden verantwoording af te leggen. Het AVRO-bestuur heeft geen enkel ver duidelijkend commentaar gegeven. Men acht het communiqué voldoende duidelijk. Er wordt geen antwoord gegeven op de vraag of Siebe van der Zee niet persoon lijk zijn zaak tegenover het algemeen be stuur had moeten toelichten (volgens Van der Zee is hij helemaal niet meer gehoord). Evenmin krijgt men antwoord op dë vraag of er nog contacten worden opgenomen met de VARA die verklaard zou hebben, met de heer van der Zee niet aan een tafel te willen zitten. Commentaar van de VARA was in het weekeinde evenmin te krijgen. De heer J. Broeksz, hoofdbestuurslid van de VARA, meende dat deze omroepvereniging in elk geval geen commentaar zou kunnen ver strekken zolang hem de inhoud van de be kendmaking niet officieel was toegezonden. Dan bleef het echter nog de vraag of com mentaar opportuun was. De heer J. Renge- link, die de tv.-zaken van de VARA be hartigt, verklaarde dat hij geen commen taar had, „de zaak is nu in het stadium van onderling overleg", aldus de heer Renge- link. Pasternak. De Stockholmse theater directeur Gierow heeft meegedeeld dat de Russische schrijver Boris Pasternak ermee heeft ingestemd dat een toneelstuk dat hij op het ogenblik schrijft, in Stockholm wordt opgevoerd. Pasternak zei Gierow, dat het toneelstuk het volgend jaar vol tooid zal zijn. Het stuk speelt in de negen tiende eeuw ten tijde van de afschaffing van de slavernij in Rusland. Gierow zei dat naar hij aanneemt, de première van het stuk in de Sovjet-Unie zal zijn. Een hernieuwd onderzoek van het in middels al buiten onze grenzen befaamd geworden „gat van Wormer", dat zater dag is begonnen en deze week wordt voort gezet, zal moeten uitwijzen op een nieuwe investering voor graafwerkzaamheden ge rechtvaardigd is. De technische dienst van de Koninklijke Landmacht zal het onderzoek verrichten in nauwe samenwerking met de directie sluizen en stuwen van Rijkswaterstaat te Utrecht. Men zal eerst het gat met prik- stangen aftasten om te onderzoeken of in derdaad iets in het gat zit en zo ja hoe groot dit voorwerp is. Mochten déze proe ven geen resultaat hebben, dan zal het in stituut voor grondmechanica te Delft ter plaatse sonderingen verrichten. Inmiddels heeft ook overleg plaats gehad tussen de directie sluizen en stuwen van Rijkswa terstaat en de Amsterdamse Ballastmaat- schappij. Deze maatschappij, zo verne men wij, heeft nog geen opdracht ontvan gen om ter plaatse een stalen damwand te slaan, omdat het bodemonderzoek eerst moet uitwijzen of er inderdaad „iets" in het gat zit GENUA (UPI) De Amerikaanse vio list Stuart van Canin is winnaar gewor den van het Nicolo Paganini-concours dat de afgelopen dagen in Genua werd ge houden. Stuart van Canin ontvangt een prijs van twee miljoen lire en mag de titel „Winnaar Paganini-concours 1959" voeren. De tweede prijs (800.000 lire) ging naar de Oostduitser Siegfried Gawriloff, de derde (400.000 lire) naar de Frangaise Liliana Caillon. ROME (UPI) Prins Bernhard is zon dag per vliegtuig in Rome aangekomen na in Tanganyika op groot wild te hebben ge jaagd. Hij zal een particulier bezoek van twee dagen aan de eeuwige stad brengen en vervolgens naar Nederland terugkeren. VERTROUWENSNAAM Advertentie ANEGANQ HOEK L VEERSTRAAT HILVERSUM lp. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overdenking. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, causerie. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 1150 Volaan.. voor uit, causerie. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 1355 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Nieuw-Guinea in vogelvlucht III. door W. A. L. Doorenmaalen. 18.00 Op t klankspoor. 18 20 Pol. caus. 18.30 Bra bants halfuur. 1835 Wij in deze tijd, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act 1935 Memorandum. 19.30 Gram. 2030 Harprecital. 21.00 Kamermuz. 21.25 In het begin schiep God hemel en aarde, causerie. 21.45 Gram. 21.55 Orgelconc. 22.25 Boek van de dag. 23 35 Gram. 2355—24 00 Nieuws. 23.35 Gr am.23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouw- rubriek: De boer van Nooltgedacht. 12.30 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.33 Lichte muz. 13 00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 1355 Beursber. 14.00 Zang en plano. 14.25 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Ka mermuz. 16 00 Moderne goudzoekers, caus. 16 05 Gevar. muziek 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Ama- teursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 1835 Lichte muz. 1855 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram. 19.40 Journaal. 1955 Hang het aan de grote klok, propaganda-actie. 20.00 Nieuws. 20 05 Gevar. progr. 22 00 Zang en piano. 2230 Nieuws. 22.40 Pianospel. 23.00 Bevolkings groei, caus. 23.10 Jazzmuz. 23 53 Beursber. te New York. 23.55—24 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Ork.muz. 12.15 Piaorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital (vervolg). 12 55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ork.concert. 14.00 Schoolradio. 15.45 Ork.concert. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Symfonische muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Folkloristisch progr. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voordr. 20.30 Gevar. muziek. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.40 Ork.conc. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS 20 00 Journ. en weeroverzicht. 20 20 Zang. 20.25 Progr. over Buiten-Mongolië. 2045 TV-film. 21.00-2230 Speelfilm. 16. Bij mijn vele reizen tussen Tokio, Seoel, Hongkong, Formosa, Saigon en Singapore kon ik enige verbete ring in mijn onvoldoende bezoldiging aanbrengen. Ik begon in valuta te handelen. Het was de soort handel in wat de regeringen deviezen noemen en wel met meer verontwaardiging naarmate zij dringender de behoefte voelen zich op dit gebied een monopolie te verzekeren om hun ver van sluitende begroting aan te vullen en hun opvolgers niet een te zware schulden last over te dragen. Ik werd echter betrapt bij een simpele transactie op het gebied van Indo-Chinese piasters, waar ik heel weinig voordeel van had, en opnieuw aan de dijk gezet. Na enig nadenken kwam ik tot het besluit mij te be perken tot het aankweken van een bescheiden reserve in solide beleggingen, bestemd vooor mijn oude dag, die zich nu en dan al eens aankondigde. Ik was gedwon gen mij elders te vestigen, in heel Azië was inmiddels geen land meer te vinden waar ik mij rustig kon voe len. Ik had uit mijn verschillende beroepen getuig schriften overgehouden, die het mij mogelijk maakten hulp te krijgen van diverse buitenlanders. Ik bepaalde nu mijn keus op Frankrijk, hoewel het een betrekkelijk arm land is met een beperkte markt Te Londen wonen evenwel zo weinig kleurlingen, dat men er onaange naam opvalt en in New York zijn er zoveel, dat zij een gevaar beginnen te vormen en aan banden worden ge legd. Parijs heeft er juist voldoende. Ik houd trouwens van Frankrijk, en bovendien: men komt dit land van vrijheid heel gemakkelijk binnen. Ik reisde naar Frankrijk twee jaar geleden met heel weinig contan ten, maar met een overvloed aan plannen. De uitvoering van deze plannen met sterk wisselend succes, zal ik hierna beschrijven, teneinde mijn vijan den te ontmaskeren en ter beschikking van de justitie te stellen. Ik zeg nog eens dat ik de waarheid, de vol ledige waarheid en niets dan de waarheid zal neer schrijven. Ik zweer dit en men zal zich zelf kunnen overtuigen. Ik vraag de autoriteiten, die dit lezen, slechts een gunst: mijn moordenaar op te sporen, gevangen te ne men en te berechten. Ik weet dat dit zal gebeuren, zelfs wanneer het, wat absoluut zeker is, mocht gaan om een man of een vrouw voor wie de rechter heel wat meer sympathie en begrip zal voelen dan voor mij persoonlijk. Ik bied de rech ters mijn bescheiden verontschuldigingen aan voor het feit, dat ik hen in een gewetensconflict zal brengen, dat zij zullen moeten overwinnen eer zij in staat zullen zijn een burger uit hun kringen tot het schavot te ver oordelen terwijl zij in de grond van hun hart van me ning zijn, dat hij uitstekend werk heeft gedaan door een schurk als Vinh Don te vermoorden. Toch zal de schuldige het schavot moeten beklimmen. Dwangar beid is niet voldoende. Er zal sprake zijn van voorbe dachten rade en dat zal ik onloochenbaar maken. De Franse rechters zullen dit moeten erkennen. Ik heb het volste vertrouwen in hen. Noblesse oblige. Zij zullen hun aanvankelijke gevoelsmatige vooroordelen over winnen, teneinde recht te doen. Waar zouden wij an ders naar toe gaan? Ontstellend, zei Lheureux. De man moet een satanisch karakter gehad hebben. Als hij tenminste niet volslagen krankzinnig was. Krankzinnig? De mogelijkheid is het overwegen waard, antwoordde Duchemin. Overigens is hij inmiddels werkelijk vermoord, zoals hij zelf al voorzien had, en deze kleine bijkomstig heden mogen wij niet uit het oog verliezen. Krankzin nig of niet, het feit dat hij juist heeft gezien geeft aan zijn geschrift, hoe kleingeestig en ijdel het mag zijn, een zeker belang. Hoe veel of hoe weinig kan ik op dit ogenblik niet beoordelen. Zij verdiepten zich ieder in hun eigen gedachten. Nu ik de tekst weer heb gehoord, zei de rechter na enige tijd bekruipt mij weer dat gevoel van onbeha gen, waaraan ik mij ook niet kan onttrekken als ik voor een prachtig bewerkte oosterse pagode sta, een zwa luwnestje op mijn bord zie of naar Oosterse danseres sen kijk, die hun lichamen in de meest gruwelijke bochten wringen. En toch heb ik de indruk dat deze schrijver de waarheid vertelt. En waarom? Om de een voudige reden dat ik geen mens nog ooit zoveel wan daden heb horen bekennen en dat ik me niet kan voor stellen dat hij behalve deze feiten nog veel meer kan hebben gepleegd. Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar tussen de regels door is duidelijk te lezen dat het een doorgewinterd spion, een oplichter en vervalser, een dief en een oorlogsmisdadiger is. Dat hij al deze be namingen niet neerschrijft, moet vermoedelijk op reke ning van zijn afkpmst worden geschreven: Chinese hof felijkheid ten opzichte van zijn lezer. Hm, zei Duchemin. Ben je het niet met me eens? Het portret, dat de auteur van zichzelf geeft, zie je dat niet als dat van een zeer laag gezonken individu? Hij zal zich in zijn graf omdraaien, zei Duchemin. Iets anders is of je bereid bent hem te geven wat hij blijkbaar verlangt: je volste vertrouwen. Lheureux moest nadenken eer hij antwoordde: Daartegen heb ik geen bezwaar. Ik ken het type: door en door zelfzuchtig, immoreel en in zich zelf ver diept. Ik vergis mij daar niet in. Tijdens tien dagen intens zoeken hadden Largeaud en zijn mannen in heel Parijs niemand kunnen vinden, die verwant of bevriend was met Vindon. Met uitzondering van de enkelen die hij in het vervolg van zijn dagboek met name noemde, leek hij met niemand omgang te heb ben gehad. Het zal een van die eenzame naturen zijn geweest, die uit zelfzucht misdadig worden, merkte Duchemin op. Een man met maar één hartstocht: geld. Half krankzinnig geworden door de snelle en overrompelende afwisseling van fortuin en tegenslag. Als hij niet half krankzinnig is geweest, zie ik hem in elk geval als een lijder aan een ziekelijke hoogmoed die zich verbeeldde het lot van de wereld in zijn hand te houden Je hebt hem voortreffelijk getekend. Duchemin. Ligt het eigenlijk niet voor de hand dat een dergelijk man een soort testament achterlaat, dat hem de zeker heid verschaft gewroken te worden? Van zijn graf uit zet hij de dingen nog naar zijn hand. Hij heeft evenveel bereikt als wanneer hij dit geschrift aan mij persoonlijk had geadresseerd. Nee, dit ligt geheel in de lijn van de man. Wij laten ons door bijkomstigheden op een dwaal spoor brengen. Wij overwegen dat het niet voor de hand ligt dat een afperser een dagboek achterlaat. Maar wij hebben niet te maken met het dagboek van een misdadi ger. Dit is niets dan de bekentenis van een dode, die bij zijn leven niet kon bekennen zonder een veroordeling op te lopen. En hiermee hebben wij dan althans een van de tegenstrijdigheden opgelost, die jou blijkbaar zo hinde ren, nietwaar? (Wordt vervolgd) Wereldomroep. Tot lid van het be stuur van de Stichting Radio Nederland Wereldomroep is benoemd dr. G. van der Wal te Amsterdam. Hoog goudgehalte. Het „goudgehalte" van de suikerbieten in West-Brabant is nog nooit zo hoog geweest. Voor de tweede keer in één week werd in de suikerfabriek van de C.S.M. te Steenbergeg een gouden ring gevonden bij het spoelen van bieten. De initialen in de ring zijn „Areke 13-6-42". De bieten zijn afkomstig uit de omgeving van Tholen. Kunstmin. Tien tekeningen en zes ab stracte schilderijen ter waarde van vier duizend gulden, die vrijdagochtend even waren neergezet in de Frederik Hendrik laan in Den Haag in afwachting van ver voer naar Amsterdam, bleken even later te zijn gestolen. De kunstwerken moesten in de hoofdstad beoordeeld worden in ver band met de toekenning van een subsidie. Van de dader ontbreek nog elk spoor. Aangehouden. De man, die, zoals wij hebben bericht, er zijn werk van maakte gerepatrieerden op te lichten door geld te innen voor te leveren gesmokkelde si garetten, is in Den Haag aangehouden. De een 33-jarige meubelmaker, heeft in u-Haag 22 oplichtingen gepleegd. Verder heeft hij in Leiden, Gouda, Utrecht en Rotterdam geopereeerd. Zijn totale buit be draagt 800. Advertentie De 23 genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi- roop (Akker-siroop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Nederlandse Comedie met „Geleerde da mes". Dinsdag 20 uur: De Haagse Come die met „De dag van Talavera". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „Een getuige moet verdwijnen", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08-15", 18 jaar. Iedere och tend, 9.30, 10.30 en 11.30 uur: „Bezoek van Prinses Beatrix aan de Verenigde Staten". v Frans Halstheater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Zolang er men sen zijn", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe ver tel ik het mijn dochter", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Geen medailles voor spionnen", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De barbaar en de geisha", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 uur: „De gebroeders Karamazow", 18 jaar. Donderdag 20.15 uur: „De 41ste", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: Freddy, die Gitarre und das Meer", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Deserteur van het legioen", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The captain's table", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag tot en met woensdag 20 uur: „Im- mensee", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „Een grote liefde, een grote harts tocht", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 25 oktober dagelijks van 10 tot 17 uur, zon dags 14 tot 17 uur: Expositie van schilde rijen, aquarellen en tekeningen van G. van Duffelen. ,In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen van Frans Verpoorten. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 9 oktober).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4