Mode rteven aan de redactie „Kerk zonder grenzen" geeft een jubileumnummer uit Louis van Gasteren nam afscheid van het toneel Ds. D. J. Roos nam afscheid in stampvolle Wilhelminakerk IJmond door een 7-2 zege op Rapiditas aan de leiding Tweehonderdduizend vluchtelingen uit Algerije in nood MAANDAG 12 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT '.5 Vijfendertig jaar Radio-Bloemendaal Lustrumviering van twee hockeyclubs „Madame Tic-Tac" Goede hordenprestatie van Vissers Volgend bloemencorso biedt vernieuwingen „Rij van sprekers" bleef op zijn verzoek achterzvege Politie betrapt inbreker in Sportfondsenbad Oud-burgemeester van Lisse overleden Henk Ruis snelste tijdriider van „De Kampioen" Ter gelegenheid van het vijfendertigja rig bestaan van Radio-Bloemendaal is van het maandblad ter versteviging van de banden tussen Radio-Bloemendaal en haar luisteraars „Kerk zonder grenzen" een ju bileumnummer verschenen, dat een terug blik geeft op de afgelopen vijfendertig jaar. Het boekje is verlucht met een aan tal fraaie foto's, onder meer van het inte rieur van de nieuwe gereformeerde kerk aan de Vijverweg en van het oude kerkge bouw. Vijfendertig jaar lang heeft de kerkzen- der Bloemendaal dapper een eigen weg ge zocht in de ether, trouw aan haar op dracht: het uitdragen van Gods woord. De' eerste periode die van het driemanschap Brussaard-Monnik-Tanis ligt al ver in het verleden. De tweede periode van de wederopbouw onder dr. J. L. Koole is ook reeds afgesloten en de fakkel is nu doorge geven aan ds. G. Toornvliet. Elk hunner heeft naar eigen aanleg gewerkt in de geest van de initiatiefnemer, wijlen mr. j. H. Monnik. Van de predikant werd iede re zondag de inzet van zijn gehele persoon gevergd om niet alleen zijn eigen gemeen te, maar ook een groot aantal luisteraars toe te spreken. De technische medewer kers daarnaast hebben al die jaren gevoch ten tegen het euvel van een minder goede ontvangst. Daarnaast kwamen nog de zorgen van de zo noodzakelijke financie ring van het gehele project. Om al het werk variërend van „ziekentelefoon" tot dat van evangeliesatiepost in één der dichtst bevolkte gebieden van West-Euro pa te kunnen blijven doen, is veel geld nodig. Er wordt offervaardigheid ge vraagd van de luisteraars, wier feestga ven zullen worden bestemd voor de bouw van een nieuwe zendmast, die er moet ko men, opdat straks de vele klachten over een slechte ontvangst tot het verleden zul len behoren. Er zal in dit winterseizoen door een propagandateam een Ontwikke lingsbeeld van Radio-Bloemendaal wor den opgevoerd. Dit ontwikkelingsbeeld is niet alleen geschikt voor de opluistering van gemeente- en wijkavonden, doch ook voor evangelisatiebijeenkomsten. Van he den af zaterdag 3 oktober is hiermee be gonnen zal er elke zaterdagavond van half acht tot vijf over acht in de radio-kerk Advertentie van Bloemendaal een avondgebed worden gehouden, dat echter niet kan worden uit gezonden. Mr. J. H. Monnik kwam vijfendertig jaar geleden op de gedachte de evangelie prediking voortaan vanuit het kerkgebouw- in Bloemendaal per radio uit te zenden. Hij slaagde erin een door hem zelf bekos tigde zendinstallatie op te richten. Nadat de officiële zendvergunning was verkre gen, kwam de eerste uitzending op 14 juni 1924 tot stand. Op 11 maart 1934 werd de oude primitieve zender vervangen door een geheel nieuwe zendinstallatie, die thans moet worden gecompleteerd door een nieuwe zendmast. Op zondag 1 november is het zestig jaar geleden, dat werd opgericht de Haarlem se mixed hockeyclub „Rood Wit". Op de dag van het jubileum vindt op de terreinen in het Heemsteedse Sportpark een jubi- leumtoernooi plaats. Het uit vijf leden bestaande bestuur van Rood Wit" houdt op zaterdagmiddag 31 oktober des middags van half vier tot vijf uur een receptie in restaurant „Boekenro de" in Heemstede-Aerdenhout. De Bloemendaalse mixed hockeyclub „Houdt Braef Standt" hield reeds een in ternationaal paastoernooi wegens de vie ring van het veertigjarig bestaan. Even eens op 31 oktober houdt het bestuur van de hockeyvereniging H.B.S. een receptie. Dit zal geschieden in hotel Iepenhove, Har- tenlustlaan in Bloemendaal. Diezelfde avond wordt er een feestelijke bijeen komst gehouden in restaurant „Dreef- zicht". A mateurtoneel Ter afwisseling in de typering van ben deleiders, die in thrillers en moorddadige rol vervullen, hebben de auteurs Falkland L. Cary en Philip Weathers voor hun to neelspel „Madame Tic-Tac" nu eens een figuur in het leven geroepen die niet al leen blind, maar bovendien zo doof is als de spreekwoordelijke kwartel. Het is de uitzonderlijke vrouw waar het stuk naar werd genoemd. Zij camoufleert haar kwa lijke bedoelingen door in het openbaar op te treden als eigenares van een respecta bel café, dat echter tevens als plaats van samenkomst voor de bendeleden fun geert. Van hieruit worden de verschillen de operaties voorbereid en uitgevoerd. In ditzelfde café ontwikkeld zich ook de strijd om de machtspositie tussen Ma dame Tic-Tac en Clem, het gevaarlijkste bendelid, een strijd, die gepaard gaat met verraad en intimidatie. De intrige van het stuk is op deze feiten gebaseerd, met als climax de weinig fortuinlijke afloop voor de beide tegenspelers. Van dit spel heeft de toneelvereniging „Heemstede-West" zaterdagavond in ho tel „De Leeuwerik" een opvoering gege ven. Onder regie van Jan Haver is het een zeer verdienstelijke voorstelling ge worden, waarin het misdadigersmilieu door de spelers naar behoren werd aan gegeven. Lien Wijnstroom was in de moei lijk te realiseren titelrol stellig een der besten. Zij hield deze figuur strak en be heerst en kreeg door deze sobere speel - trant het op haar omgeving vereiste overwicht. Uitstekend was ook Theo Vis ser als de kille Clem, van wiens optre den een onmiskenbare dreiging uitging. Om deze voornaamste twee rollen wisten de andere spelers zich over het algemeen met het nodige brio te groeperen. Joke van der Veldt, Anton Jansen, Jeane Roos en Ton Wijnstroom verdienen een eervol le vermelding, respectievelijk voor hun realistische Marguerite, autoritaire politie man, passieve Beth en onderworpen Hobby. De wereld kent verscheidene vluchte lingenproblemen, maar geen ervan is op het ogenblik zo nijpend als dat van de tweehonderdduizend Algerijnse refu giés, van wie er tachtigduizend in Ma rokko en honderdtwintigduizend in Tunesië verblijven. Uitgeweken voor het oorlogsgeweld, dat Algerije nu al jarenlang teistert, gaan zij met een af schuwelijk minimum aan voedsel, kle ding, onderdak en medische hulp de vijfde winter tegemoet. Zij worden be dreigd door kou, honger en epidemieën en onder de honderdduizend kinderen is de sterfte groot. De Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de UNO, heeft een oproep tot de regeringen gericht om een fonds van ruim achteneenhalf miljoen gulden bijeen te brengen voor de voeding van deze vluchtelingen. Inmiddels heeft de Alge rijnse Rode Halve Maan een noodkreet doen horen, waarin de nood als volgt werd gespecificeerd: kleren, ongeveer 80.000 de kens, 670.000 meter stof, peniciline en an dere antibiotica, vitaminen, calcium en versterkingsmiddelen, 1900 ton granen, 195 ton suiker, 120 ton vetten, 95 ton zeep en een halve liter melk per dag per kind. De vluchtelingen verblijven in streken, die voor de eigen bewoners reeds nauwe lijks voldoende voedsel opleveren. Het uiterste minimum aan voedsel, dat een mens in leven houdt, is 900 calorieën per dag, maar negentig percent van de vluch telingen heeft minder. (In Nederland is het gemiddeld gebruik ongeveer 3000 calo rieën per dag). De Rode Kruis- en Rode Halve Maan- verenigingen probeerden het calorieën- peil tot 1600 op te voeren, maar zij hebben geen geld meer. Voor de hulp, die na juni van dit jaar werd geboden moeten de bronnen van inkomsten nog gevonden worden! Daarom nemen wy gaarne het dringend verzoek om hulp over onder toevoeging van het gironummer 195960 ten name van de „Stichting Nederlands Co mité Vluchtelingenjaar 1959-1960", waar bij te vermelden: „Algerijnse Vluchte lingen". In het stadje La Marsa bij Tunis is een kinderhuis voor zwervertjes van 5 tot 10 jaar geopend .Voor de voeding, kleding en medische verzorging van een kind is vijftig gulden per maand nodig. Ook hier betreft het een zeer gewenste vorm van hulp, welke geregeld wordt via de Inter nationale Vrijwillige Hulpdienst te Am- •erdam (giro 516263) onder vermelding La Marsa"). Verder zamelt mevrouw Van Leeuwen- 'lanedoes, Zocherstraat 60. Amsterdam, tel. '2074, gebruikte kleding (uiteraard schoon m heel), speelgoed, naai- en keukengerei, Franse litteratuur alsmede sterke kisten voor de verpakking in ten behoeve van het Tunesische Rode Kruis. De eenenzeventigjarige acteur Louis van Gasteren, die drieënvijftig jaar aan het toneel verbonden is geweest, heeft zaterdagmiddag afscheid genomen tydens een bijeenkomst in de grote foyer van de Amsterdamse Stadsschouwburg. De ry van sprekers werd geopend door dr. J. Hulsker, hoofd der afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hij noemde Van Gasteren „een woordvoerder van het Nederlandse toneel, wiens stem met die van een bronzen klok vergeleken wordt, een stem, die een begrip is geworden in het Nederlandse toneel. Een van uw grote verdiensten was, dat u nooit louter een rolzegger bent geweest, maar een woordvoerder", aldus dr. Hulsker, die opmerkte dat Van Gasteren in die drieënvijftig jaar wel vierhonderd rollen heeft vervuld. Amsterdams wethouder voor de Kunst zaken, mr. A. de Roos, herinnerde er aan, dat de acteur zesentwintig jaar gespeeld heeft in „Het huis aan bet plein". Spreker noemde de acteur, die zijn leven gewijd heeft aan de toneelspeelkunst, een figuur die symboliseert een reeks van verschij ningen en verschijnselen. Voorts bracht hij in herinnering het werk dat Van Gas teren gedaan heeft voor de arbeidersbe weging om daar liefde voor het toneel te wekken. Nadat mr. H. Boekei namens het bestuur der stichting Amsterdams toneelgezelschap „Nederlandse Comedie" de acteur dank had gebracht voor de plaats die deze in het gezelschap heeft ingenomen, sprak Johan de Meester, een der directeuren van het gezelschap. Spreker noemde zijn collega een groot talent, een knap acteur met een manlijk, vast en evenwichtig karakter, dat aan zijn rollen een distinctie gaf van zuiverheid en stijl. Vervolgens voerden het woord de directeur van de Stadsschouwburg, de heer E. P. Smit, en de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Toneel spelers, Fred Sterneberg, die onder meer zei dat Van Gasteren van „een waardige carrière op een waardige wijze afscheid heeft genomen". Namens de Vereniging van Schouwburg directeuren werd Van Gasteren toege sproken door de heer H. Deinum. In een zeer persoonlijk woord herinnerde Fie Ca- relsen er aan, dat zij in 1905 tezamen met Louis examen voor de toneelschool had gedaan. Albert van Dalsum zei tot Van Gasteren „Jouw leven is het toneel ge weest. Je bent een toneelspeler geweest van groot formaat, een van de grootste Nederlandse karakterspelers, die deze generatie heeft voortgebracht". Als laatste sprak Ton Lutz namens de directie van het Rotterdams Toneel. „Dit is geen afscheid maar een feest", zei Van Gasteren in zijn dankwoord, waarin hij lof toezwaaide aan zijn vrouw. „Zij is de belangrijkste figuur in mijn leven". Van Gasteren richtte zich ver volgens tot de jongere toneelspelers, „Jul lie ligt mij na aan het hart. Verspil je tijd niet. Zie niet op tegen kleine rollen, er zijn geen kleine rollen. Kijk niet teveel in de spiegel naar jezelf, maar in het rond om je heen. En waardigheid jongelui, want daar ontbreekt het nog weieens aan". Sprekende over de kort geleden opge richte Else Mauhsstichting. die de befaam de Theo Mann-Bouwmeester-ring in haar bezit heeft gekregen zei de acteur dat het geen deze stichting nu wil, lijnrecht in- Op de Nenyto-sintelbaan in Rotterdam werden de sluitingswedstrijden van het atletiekseizoen 1959 gehouden. In een zeer vlot tempo werden de wedstrijden, waar voor een groot aantal atleten had inge schreven, afgewerkt. Van de „Haarlem"-atleten, die hadden ingeschreven, kwam vooral Vissers op de 110 m horden, uitstekend voor de dag. In 15,5 sec. won hij dit nummer. Joacim en Hoogland, die beide 16,1 sec. lieten af drukken, moesten ditmaal in Vissers ver uit hun meerdere erkennen. Ook het hink- stapspringen voor C-klassers was voor de veelzijdige Vissers. Met een goede sprong van 13,12 m won hij dit nummer. Hoog land won het nummer polsstokhoogsprin gen voor D-klassers met een sprong van 2,80 m. Beter nog deed de junior Mascini het. Op uitstekende wijze sprong hij over de 3 m en daarmede verbeterde hij zijn beste persoonlijke prestatie. Kiewiet bezette in een matige tijd van 4 min. 23,2 sec. de derde plaats op de 1500 m Jun. A. A. Mascini won de 80 m horden Jun. B in 11.8 sec. en Molenaers de 60 m Jun. C in 9,2 sec. gaat tegen de bedoelingen van mevrouw Mann-Bouwmeester. De heer Van Gas teren vond, dat deze ring aan het toneel museum moet worden gegeven, er zou dan bij kunnen staan „De dame vond geen keus". Louis van Gasteren besloot zijn dankwoord met „Ik heb gezegd, het défilé kan beginnen". En een lange rij van jon gere en oudere acteurs en actrices, vriep? den en bewonderaars trok daarna langs het echtpaar Van Gasteren om het de hand te drukken. Het bloemencorso in de bollenstreek zal volgend jaar vermoedelijk nog imposan ter worden dan de voorgaande. Ter ge legenheid van het eeuwfeest van „Bloem bollencultuur" en de in Rotterdam te houden internationale tuinbouwtentoon- ling „Floriade" willen de organisatoren het corso een bijzonder karakter geven, temeer daar het vierhonderd jaar geleden is dat de tulp in ons land werd ingevoerd De ontwerper van het corso, de heer Jos van Driel uit Amstelveen, zal in de ko mende weken zijn ideeën voor de praal wagens uitwerken. Het is zijn bedoeling het bloemencorso te wijden aan hoogte punten in de beschaving uit de voorbije vierhonderd jaren, waarbij de invoer van de tulp als uitgangspunt wordt ge nomen. Vooral de uitvindingen zullen in het licht worden gesteld. Praalwagens zullen worden gewijd aan de tulpenhan del, de uitvinding van de telefoon, het vervoer enz. De ontwerper streeft ernaar een vernieuwing in zijn ontwerpen door te voeren. Het corsocomité heeft zich reeds met een circulaire tot belanghebbenden gericht. Advertentie ROTEL (HOLLAND) N.V. Amsterdamse Veerkade 6A, Den Haag, Tel. K70 - 11.06.05 In de stampvolle Wilhelminakerk heeft ds. D. J. Roos, die nog deze maand zijn intrede zal doen in de gereformeerde kerk van Den Haag-oost voor het laatst de ze gen uitgesproken over de gemeente van Haarlem-zuid welke hij sinds 1955 in de wijk „centrum" heeft gediend. Dit ge beurde in een gewone eredienst, waarin hij het woord bediende uit het Evangelie naar Lucas, een gedeelte uit het twaalfde hoofdstuk, waarin Christus zijn discipelen maant tot waakzaamheid ten opzichte van zijn terugkeer, omdat dit zal zijn „op een uur dat gij het niet verwacht." Ds. Roos vestigde de aandacht op de tekst: „Zalig die slaven, die de heer bij zijn komst wa kende zal aantreffen. Voorwaar, Ik zeg u, Hij zal zich omgorden en hen aan zijn tafel nodigen en bij hen komen om hem te bedienen." In het vooruitzicht van Chris tus' komst is, naar hij zeide, het gaan en het komen van predikanten van onderge schikt belang. Dat zullen de dienaar en de gemeente ook bij dit afscheid moeten beseffen. Het is datgene geweest, dat een predikant steeds krijgt voor te houden: waken, niet indommelen in de zonde, in het verdriet of onder het regime van de Boze, want de Heer komt. Paulus noemt de voorgangers in een van zijn brieven „wakers over uw zielen." Daarom is het bij dit afscheid hetzelf de, dat een predikant steeds begeleidt: vreugde met hen, die waken en bij alles wat ze doen telkens de oproep van de Heer indachtig zijn, en verdriet om de dóórsla pers, die in het oog van mensen misschien uitgeslapen lieden zijn, maar waarvan God ziet, dat ze slapen, dat ze in de roes van de duivel zitten. Het woord „zalig" heeft voor velen een nare bijsmaak omdat zij de betekenis niet kennen, die Christus er hier aan geeft: de wakende dienstknecht zal door Hem zelf aan tafel genodigd en bediend worden. Het Evangelie is geen platgetreden tekst, maar ieder, die er gelovig mee omgaat, komt van de éne verwondering in de an dere. „Wij nemen nu wel afscheid, maar straks zullen we samenzitten in de feest zaal. Gód gevè dat niemand'ónzer daar gemist wordt," zo besloot ds. Roos zijn preek. Op uitdrukkelijk verzoek van de predi kant volgde er na deze dienst geen rij spre kers namens verschillende organisaties, zoals de Stichting Jeugdbaken, een jeugd zorg-project in de binnenstad, de kerke lijke commissie voor de militairen, het Evangelisatiezangkoor Maranatha en de Gereformeerde Jeugdcentrale in Haar lem-zuid, waarvan hij alle voorzitter is geweest, maar namens alle sprak alleen de voorzitter van de kerkeraad, ds. C. Goe man hem toe. Deze zeide, dat er tussen ds. Roos en zijn gemeente zeer sterke ban den zijn gegroeid, waardoor dit afscheid velen zwaar valt. Hij uitte echter zijn dankbaarheid, voor wat deze predikant de afgelopen vier-eneen-half jaar voor zijn gemeente heeft betekend en feliciteerde de gemeente van Den Haag Oost met diens komst. Bij de afscheidsdienst was het ge meentebestuur van Haarlem vertegen woordigd door wethouder W. C. Bakker, verder zag men er afgevaardigden van de Classis Haarlem en van de kerkeraden van Haarlem-noord, Bloemendaal, Heem stede en Overveen, alsmede de opvolger van ds. Roos, ds. G. Rang en zijn echt genote. Namens de wijkraad van Haar lem-centrum werd de predikant een ets aangeboden. Het reeds genoemde koor „Maranatha" onder leiding van de heer H. Silvis zong ds. Roos toe en ten slotte werd door de gehele gemeente de zegenbede uit psalm 121 gezongen. Daarna was er voor allen gelegenheid om hem en zijn echtgenote in een der bijvertrekken de hand te drukken. Zon dagavond 25 oktober doet de vijfender- tigjarige predikant, die ook reeds als veld prediker en als predikant in de Drentse gemeente Sleen werkzaam is geweest, zijn intrede in Den Haag-oost, dat reeds lan ger dan een jaar zonder voorganger is. De Haarlemse politie heeft zondagavond omstreeks tien uur een 20-jarige Haarlem mer betrapt bij een poging tot inbraak in het Sportfondsenbad in Haarlem. De politie werd gewaarschuwd door een voorbijganger die enkele mensen in het gebouw waarnam, terwijl er geen licht meer brandde. Een politieagent posteerde zich in de tuin. Een rechercheur zag in de hal de schim van een man. Hij trok zijn pistool en sommeerde de man te blijven staan. Deze ging er echter vandoor. Toen de rechercheur een waarschuwingsschot loste bleef de man staan. De inmiddels gearriveerde directeur opende de deur en de politie kon de in breker arresteren. Het bleek een 20-jari- ge Haarlemmer te zijn. Bij het verhoor vertelde hij in gezelschap van zijn broer te zijn geweest. De recherche ging weer op onderzoek uit en zag op de Kleine Houtweg twee jongelui lopen: de 18-jarige broer van de aangehoudene en een 17-jarige scholier. Het drietal is ingesloten. Voor zover men kan nagaan wordt er niets vermist. De burgemeester van Vught en oud burgemeester van Lisse, jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel is zaterdagmiddag tijdens een jachtpartij op een landgoed te St. Michiel^estelLi plotseling onw ge- Jhr. rm\ F. J.- C-. M. van Rijckevorsel werd up 10 februari 190? te Den Düngen geboren, waar zijn vader burgemeester was. Hij studeerde rechten in Utrecht, waar hij in 1934 het doctoraal examen af legde. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot ambtenaar ter gemeentesecretarie te Vught en in 1938 tot burgemeester van Lis se. In 1946 werd hij benoemd tot burge meester van Vught. Jhr. Van Rijckevorsel was voorzitter van de streek-V.V.V. 's Hertogenbosch en omstreken, van de Raad van Overleg in zake de schoonheid van stad en land in de provincie Noord-Brabant, van de provin ciale commissie Stad en Dorp van de Bond Heemschut en van de Stichting Noordbrabants Landschap. (Shows, snufjes en alles wat verde' In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Dat 't thema „tuniek-lijn" in rijke veel zijdigheid bespeeld kan worden, heeft Ro bert Nahieu op fantasievolle wijze op zijn show bewezen. Deze Nederlandse, uit Indonesië af komstige ontwerper heeft getracht in één jaar tijds een eigen stijl te scheppen en zo als we nu konden constateren, is hij hierin geslaagd. We waardeerden vele originele vondsten in zijn collectie, en al was het aantal modellen nog zeer beperkt, zij wer den gekenmerkt door een vaak geraf fineerde verwerking. Een grote verdiens te van de ontwerper is, dat sommige ja ponnen zó gemodelleerd zijn, dat ze door een zeer simpele verandering een geheel ander aanzien krijgen. Zo zagen we een cocktailjapon van prachtige zwarte handbeschilderde geor gette uit Manilla. Op de rug van het kuns tig bewerkte strapless lijfje kon een dubbel opgenomen sleep bevestigd worden, wat een koninklijk effect gaf. Deze sleep kon ook als een soort luchtig jasje gedragen worden. De tuniek-lijn, die bestaat uit twee rok ken over elkaar, kan op allerlei denkbare wijzen toegepast worden. De grondge dachte is meestal dezelfde en die was bij Nahieu een zeer smalle kokerrok, die haar loopruimte kreeg door een split achter waaronder een stuk stof van hetzelfde ma teriaal. bevestigd op een onderrok van sa tijn. Hij toonde een speciale voorkeur voor deze elegante nauwe rokjes, die over de heupen even bol uitsprongen, door enkele losse plooitjes. Hiermee wilde hij een typische vrouwe lijke lijn aangeven, die nog eens bena drukt werd door 'n brede ceintuur of twee losse banden, die door een grote gesp in de taille bijeen werden gesnoerd. De overrok was de ene keer recht en driekwart, een andere maal werd zij ge vormd door een wijd golvend schootje met franje afgezet, dat als een soort schortje in de taille werd bevestigd. Dit schootje soms ook als pellerine dienst doen, dit weer eens als bewijs van de veelzijdi- gé toepassing van Nahieu's modellen. Bijzondere vermelding verdient een jeugdig bruidstoilet dat bestond uit een soort overgooier van witte tinneroy met een kraag van blauwe kant, dat over een blauwe kanten japon met strakke lange mouwen werd gedragen. De witte „over- jurk" was van voren hoog opgenomen, waardoor het tuniekeffect benadrukt werd. Beide japonnen konden echter ook afzon derlijk gedragen worden; van de witte overgooier hoeft men dan alleen de zoom te laten zakken. Het was een zeer origineel ontwerp, dat goede beloften inhoudt voor verdere ont werpen van Robert Nahieu. Katy Met sterk handbal, in een hoog tempo gespeeld, hebben de herenploegen van Rapiditas en IJmond onder goede leiding van scheidsrechter L. Vermeer, een felle en spannende strijd geleverd om de lei ding in de eerste klasse. De Velsenaren wonnen met liefst 7-2 en hebben deze rui me zege voor een goed deel te danken aan hun voortreffelijk spelende doelman Jan Böhm, die aanhoudend voor de Haarlem se aanval een struikelblok vormde en zijn ploeg op een gunstige stand hield tot de IJmond-aanvalIers zich met nog onge veer 20 minuten te spelen capabel toon den om met een serie doelpunten het ver zet van de Rapidianen te breken. Voor rust waren de aanvallers hun te genspelers vaak te vlug af. maar Jan Böhm bij IJmond en Klaas de Groot bij Rapiditas toonden zich doelwachters van klasse en lieten zich aanvankelijk maar eenmaal passeren. Vlak voor de pauze nam IJmond pas na 40 minuten spelen, nadat De Groot een veertienmeter-worp keurig had gestopt, moesten de gastheren buigen voor de snelle combinaties van de IJmonders, die snel de stand op 7-2 brach ten. Concordia deelde in een matige strijd, met machteloze voorwaartsen, de punten met UD (4-4). Vier minuten voor tijd leid de Concordia met 4-3. Aanvoerder K. Henskes onderscheidde zich in de Haar lemse verdediging. Tweede klasse Zandvoortmeeuwen heeft na een goede strijd de kracht van leider Lijnden moe ten erkennen. De gasten hadden bij rust een 8-6 voorsprong en wonnen ten slotte met 14-10. HOC verloor van Unitas met 10-4 en wacht nog steeds op de eerste winst. Ted Weissches toonde zich als doel man een goede aanwinst en met Steenkist nu in de voorhoede kwam men tot iets po sitiever spel. Ruststand 4-1 voor Unitas. De dames van De Blinkert speelden een harde wedstrijd, waarin de doelvrouwen excelleerden, met een bescheiden 1-0 over winning op het Utrechtse Attila afgeslo ten. Ongeveer acht minuten na de hervat ting scoorde Marian Beekhuis als zesde aanvalster met een boogbal. De heren van de groenwitten kwamen tegen Attila iets aan routine te kort. Met rust leidden de gasten met 6-5 en na het laatste fluit signaal met 10-8. Henk Deen nam enkele goede treffers voor zijn rekening. De da- mesploeg van Concordia heeft zich tegen Niloc 2 goed geweerd maar moest toch de winst in de hoofdstad laten (3-2). De afdeling In de eerste klasse van de afdeling Haar lem nam de herenploeg van Concordia 2 alleen de leiding door een geflatteerde, doch verdiende zege op concurrent IJmond 2; 14-5, ruststand 7-3. Zandvoort meeuwen 2 verraste met een 13-8 over winning op het Alkmaarse AVA. Bij de dames ging IJmond met een 4-2 overwin ning op het Hillegomse Concordia op het goede pad voort. Doelpunten van de dames Bakker, Stuurman en Hilbrant (Rap.) en een su blieme treffer van mevr. Blok-Prins (Con cordia 2) brachten de eindstand van het duel tussen Rapiditas en Concordia 2 op 3-1. In een snelle en sportieve strijd nam TIJBB na de rust tegen Full Speed met 4-1 de leiding. Maar na 40 minuten eindig de men met 4-4. HBC moest tegen HOC met vier invalsters aantreden en leed een grote nederlaag, 6-1 (ruststand 3-0). (Verkort weergegeven) Ouden van Dagen. Naar aanleiding van het stukje van de heer Elias onder het hoofdje Op de Praatstoel in uw blad van 1 oktober j.l. verzoeken wij u beleefd op name van het volgende: De heer Elias heeft het in zijn artikeltje over de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen en zegt dan dat hij de indruk heeft dat die, wat het amusementsgedeelte be treft, niet verder komt dan gemengd sjoel bakken en halmaaien. De heer Elias kan hierin gelijk hebben, want wij kennen de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen niet. Mogelijk is het een splinter partijtje dat zich met deze naam tooit. Zoiets heeft echter al meermalen tot ver warring bij de lezers aanleiding gegeven, die menen dat hier sprake is van de Al gemene Bond van Ouden van Dagen. Dit is echter niet het geval. De afd. Haarlem van de Algemene Bond geeft, naast haar drie sociëteiten, gedurende de wintermaanden elke maand een cabaret-, toneel- of mu ziekavond en in de zomer organiseert zij bustochten. Het doel van haar bestaan is echter langs wettelijke weg te streven naar een verzorgde oude dag voor alle bejaar den. Ook onze bond neemt leden aan van 55 jaar en gezien haar doelstelling zouden wij de vriend van de heer Elias toch in overweging geven zich aan te sluiten bij onze afdeling. Zorgen voor de oude dag is beter dan zich te laat beklagen. Tenzij men bij voorbaat van een ruim inkomen ver zekerd is. Inderdaad mogen wij de heer Elias wel. wanneer hij op zijn praatstoel zit, maar het doet ons leed wanneer hij onbewust het werk van onze bond. en daarmee het werk van de Coso, het samenwerkend orgaan van de Bond voor Staatspensionering, de Algemene Bond en de R.K. Bond, bagatel liseert. het enige bolwerk zonder politieke bijbedoelingen waarop wij, bejaarden, in deze tijd kunnen steunen. HET BESTUUR VAN DE AFD. HAARLEM ALGEMENE BOND V. OUDEN V. DAGEN Fietsen op trottoir. Bij een grote zelf bedieningszaak in de Grote Houtstraat in Haarlem is het buiten een grote chaos. Het is heel gewoon, dat er vier rijen fietsen voor de ramen staan. Het gevolg hiervan is, dat men al deze fietsen moet verplaat sen, voordat men zijn eigen fiets kan pak ken. Ik begrijp niet, dat zo'n bedrijf er bij het bouwen van zijn pand niet voor heeft gezorgd, dat de klanten hun fietsen behoorlijk kunnen bergen. Het is een treu rige toestand, die om oplossing vraagt en de aandacht waard is. ABONNé Wij hebben deze kwestie besproken met de politie, die ons het volgende commen taar gaf: Het Wegenverkeersreglement laat het plaatsen van fietsen op trottoirs uitdruk kelijk toe, ook als dit in meerdere rijen gebeurt. Dat men andere fietsen moet ver plaatsen als men zijn eigen fiets weer wil ophalen is dan ook niet te voorkomen. Hieraan kan de politie niets veranderen. Alleen als het aantal geplaatste rijwielen zo groot wordt, dat het voetgangersver keer in ernstige mate wordt belemmerd, kun door de politie worden opgetreden, doch dan uiteraard nog alleen tegen de eigenaars van die fietsen, die de belem mering veroorzaken. Hieraan wordt door de politie ook regelmatig aandacht be steed. Uiteraard zou het, maar dan uitsluitend uit deze gezichtshoek bekeken, beter zijn geweest, indien de betreffende firma de gevel van de winkel zo ver naar binnen had geplaatst, dat daarvóór voldoende ruimte voor het plaatsen van rijwielen zou zijn overgebleven. Voorschriften, die de verplichting hiertoe kunnen opleggen, bestaan er echter niet. De derde rit van de najaarscompetitie die zondag door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" als een tijdrit in de Velserbroekpolder werd verreden, is op overtuigende wijze gewonnen door de Vijf- huizer Henk Buis. Hij had een voorsprong van 38 seconden op zijn dorpsgenoot Van Tintelen. De uitslag luidde: 1. Buis, de 30 kilometer in 45 minuten en 51 seconden; 2. Van Tin telen in 46,29; 3. Van der Geest in 46.46; 4. Van der Horst in 46,52; 5. Van Dijk in 48,05; 6. Vaars in 48,24. Bij de C-klassers, die eveneens dertig kilometer reden, zegevierde Ramakers. Hij had een voorsprong van 45 seconden op zijn naaste concurrent Ruys. De uitslag luidde: 1. Ramakers, de 30 kilometer in 47 minuten en 35 seconden; 2. Ruys in 48.22; 3. R. Wagner in 48,47; 4. Jansen in 48,55; 5. Deinum in 49,09; 6. Sondorp in 49,35.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5