Bezinning op groeiende eenheid tussen Rome en Reformatie Harmonie „Sint Bavo" vierde veertigjarig bestaan Indische dansgroep in Haarlem N.Ph.O.-concerten met inleiding van W. Paap Grondwerk industrieterrein Waarderpolder aanbesteed Examens Jubilerende muziek vereniging hie'd drukke receptie Opwekkingssamenkomsten in de Xuiderkapel UIT STAD EN STREEK Jubilerende HTS geeft gedenkboekje uit Nieuw gymnastieklokaal bij Van Zeggelenscholen Vrijdagserie van N.Ph.O. begint op 16 oktober Burgerlijke Stand van Haarlem Opening tentoonstelling werk G. van Duffelen Fototentoonstelling in de Haarlemse Vleeshal IJmondcabaret op avond van „De Oosthoek" J. W. F. van Daalen 25 jaar hij het PEN R.-k. Middenstand opent winterseizoen Timmerman mishandelde gemeente-ambtenaar Honkbal-incidentop Bloemendaalse strand K. Balk - 12 stuks - eerste in baars wedstrijd Receptie en expositie Gebr. Kimman werd druk bezocht Lieven cle Keyschool in Haarlem Voetgangster en bromfietser bij aanrijding gewond MAANDAG 12 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De viering van het veertigjarig jubi leum van de Haarlemse r.-k. harmonie „St Bavo", welke zaterdagmiddag begon nen werd met een receptie in het parochie huis „St. Jan" aan het Teylerplein. werd zondag, na een Hoogmis, in de parochie kerk „St. Jan", opgedragen voor de tegen woordige en overleden leden der vereni ging. voortgezet met een feestelijke ge meenschappelijke maaltijd, 's Avonds werd door „St. Bavo" een feestconcert in de gemeentelijke Concertzaal gegeven, waar aan medewerking werd verleend door het r.-k. gemengde koor „Da Pacem" uit Santpoort, de zangeres Annie Schoen en de pianiste Emmy van Eden. In de geschiedenis van „St. Bavo" vormt dit concert een belangrijke gebeurtenis. Voor het eerst verschenen de korpsleden in gloednieuwe, zwierige uniformen op het podium. In visuele zin bleek de harmonie ..St. Bavo" waarlijk een uniek korps on der de Haarlemse muziekverenigingen ge worden! De voorzitter van de feestcommissie, de heer Jac. Overtoon leidde het concert met een welkomstwoord in. In het bijzonder begroette de voorzitter rector Van Leip zig, de initiatiefnemer van de oprichting van het korps „St. Caecilia", welke ver eniging later een fusie aanging met de even oude harmonie „Euphonia" om te komen tot een verenigd „St. Bavo". Ver scheidene leden van de vereniging werden gelijkgewenst met hun veeljarig lidmaat schap. De heer Overtoom toonde zich dankbaar voor de daadwerkelijke steun, die „St. Bavo" had mogen ondervinden en sprak de hoop uit, dat het korps een suc cesrijke toekomst tegemoet zal gaan. Mevrouw Jorna bood de jubilerende vereniging hierna namens een dames comité een vlag aan. De dirigent Jack Wildschut nam toen de leiding van het concert en zette met zijn korps de mars „Arromanches" van A. E. Kelly in. De ouverture „Marjolaine" van Robert Cle- risse. die in aansluiting op de mars ge speeld werd, stelde weer zwaardere eisen aan het korps. De stemming was een zwak punt bij deze uitvoering, maar de muzi kanten sloegen zich er dapper doorheen en zelfs hoorde men enkele opmerkelijke in dividuele prestaties. Persoonlijk spel werd hoofdzaak bij de vertolking van de fan tasie ..Louise de Montfort" van M. Berg- son. van welk stuk de klarinetsolo zeer verdienstelijk ten gehore werd gebracht door de eerste klarinetist. de heer C. v. d. Stoop. Voorts gaf „St. Bavo" zich met toe wijding aan de uitvoering van de „Concor- diamars" van C. J. N. Cori. van „Lande lijke tafereeltjes" van Jack Harvey, de „Suite Oriëntale" van Popy en een vlotte „Marche-finale". Deze voordrachten kon den de indruk geven., dat er ongetwijfeld artistieke ontplooiingsmogelijkheden van de capaciteiten der orkestleden aanwezig zijn. Het zal ongetwijfeld een voldoening gevende taak zijn deze mogelijkheden tot werkelijkheid te doen worden! Hiertoe financieel in staat gesteld door het Prins Bernhard Fonds zal het Noord hollands Philharmonisch Orkest dit sei zoen een proef nemen, om op vier con certen de uitvoering van een modern werk te laten voorafgaan door een inleiding van de bekende musicoloog Wouter Paap. Het betreffende werk zal aan het slot van het concert voor de tweede keer worden uit gevoerd. Reeds eerder werd na afloop van een concert een modern werk herhaald, zoals het Concert voor 2 piano's en slagwerk van Béla Bartok, over welk werk na afloop van het concert een causerie werd gehou den door Geza Frid. Tijdens het Bartok-concert het vorig sei zoen hadden de bekende Belgische Bar- tokkenner prof. Denijs Dillen en Paul van Westering een vraaggesprek over de com ponist. Deze bespreking tijdens een con cert en de herhaling van een modern werk na afloop bleken bij een deel van de con certbezoekers zeer in de smaak te zijn gevallen. Het bestuur van het N.Ph.O heeft daarom gemeend op deze weg te moeten voortgaan. Uit de dinsdag- en vrijdag-serie zijn elk twee werken gekozen. Het tweede dinsdag concert op 27 oktober vermeldt muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en ce lesta van Bartok. Dit werk zal tijdens het concert worden ingeleid door Wouter Paap en ongeveer tien minuten na het einde van het concert worden herhaald. Op vrij dag 6 november zal dit het geval zijn met M Pianoconcert van Willem Pijper met als solist Jan Odé. Op vrijdag 26 februari zal het Collegium Musicum Amsteloda- mpnse een herhaling geven van de Can tate „Das Augenlicht" van Anton Webem. Ten slotte zal op dinsdag 29 maart specia le aandacht worden besteed aan de vier essays voor orkest van Baird. De directeur van Openbare Werken van Haarlem heeft vanmorgen in het Haar lemse stadhuis in het openbaar aanbesteed, het maken van grond- en rioleringswer ken voor een uitbreiding van het indu strieterrein in de Waarderpolder, ten oos- sten van de Izaak Enschedeweg, met bij komende werken. Er waren veertien in schrijvingen. De laagste was van de n.v Aannemingsmaatschappij voorheen Hillen Roosen in Amsterdam met f 475.000 en de hoogste van D. R. de Jong in Haarlem met f 591.980. Verder werd aanbesteed het vernieuwen van de riolering in de Zoetestraat. Van de negen inschrijvingen was die van D. R. de Jong in Haarlem het laagst: f 14.369 Het hoogst was de firma Verheul Brou wer in Haarlem met f 20.900. Amsterdam. Gem. Univ. Kandidaatsexamen Geologie: J. Geursen, Haarlem. Doctoraalexamen geneeskunde: K. van Oostveen, H. Pieterse, R. J. _;an Steensel. L. H. Loebis, allen te Haarldm; R. S. Brown. B. Fanggiöay. F. G. Parisius. Tan Tjong Bok. mej. A. E. Harrebomee. W. R. Kneib, allen le Aerdenhout: L. H. Bakker. G. B. de Kejjser. 1 J. Hololtcheff. So Khing Hwie. R. Schücher. H. f de Boer. B. Boode. J. Muller. E S. Kisch. D. 'rijmoet, mej. W. A. Dijkstra. H. Collewijn. R 'uyten, allen te Haarlem. Haarlem. Voor het eindexamen van de Acadc- nie voor voortgezet economisch onderwijs te laarlem zijn geslaagd: J Dudok van Heel, Bus- um; A. F. Meijer. IJmuiden; H. J. F Niemeyer. jaarlem; J. A. van Schaick, Amsterdam: C. C. "erhoog. Heemskerk; P. IJff. Devervter: M. A. Klumperbeek. Haarlem: A. Wildschut, Haarlem; B G Dinkla. Haarlem en J. J J. Beets. Over- veen. Aan de heer P. IJff werd door het bestuur de Cransbergprijs uitgereikt. Het aandeel van het gemengde koor „Da Pacem" in het programma bestond uit werken van Haydn, Mozart, Pergolesi en Gounod. Voor Haydns „Die Himmel er- zahlen" leek het of de dirigent Lou Ter voort de zangeressen en zangers moeilijk mee kon krijgen. Voor de vier delen uit Pergolesi's „Laudate pueri", het Gloria uit de Kroningsmis van Mozart en vooral voor het dankbare „Gallia lamentation" van Ch. Gounod was het contact hersteld en hoorde men goede zang, die in Gounods composities een hoogtepunt van stralende klank kon verkrijgen. Ook de soliste, de sopraan Annie Schoen, was in dit werk uitstekend op dreef en kon de beste hoe danigheden van haar heldere stem hierin nog met meer succes laten gelden, dan met de muziek van Pergolesi. Als een on verzwakte traditie was ook nu weer de begeleiding van het koor door Emmy van Eden voorbeeldig. Vermelding verdient de medewerking van het tamboer- en hoornblazerskorps van „St. Bavo" aan deze avond, waardoor het kleinste „tamboerinnetje" tot de oudste indrukwekkende tamboers en hoorn blazers tot een pittige ritmische activiteit kwamen. voeren. P. Zwaanswijk De R K.Harmonie ..St. Bavo" in Haar lem heeft de viering van haar veertigjarig bestaan zaterdagmiddag ingezet met een drukbezochte receptie in het parochiehuis St. Jan aan het Teylerplein. Van diverse zijden werden 't bestuur van de jubilerende muziekvereniging sympathie en lof toege zwaaid en mocht het feestgeschenken in ontvangst nemen. De feestcommissie bood bij monde van haar voorzitter, de heer Jac. Overtoom, onder meer veertig lesse naars met verlichting, zestien paar trom melstokken en een tambour-maitre stok aan. Vele sprekers voegden daaraan nog enveloppen met inhoud en muziekstukken toe. De heer Overtoom heette de aanwezi gen, onder wie zich o.a. ook hoofdcommis saris J. Fontijne en het KVP-raadslid A v.d. Veldt bevonden, hartelijk welkom. Hij las schriftelijke gelukwensen voor van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers; wethouder D. J. A. Geluk; de direc tie van Haarlems Bloei; pastoor A. P. van Eeden van de r.k. parochie van O. L. V. van Zeven Smarten in Oud-Schoten en van pastoor Schipper, oud-geestelijk adviseur van de Harmonie „ST. Caecilia". De heer A. v. d. Veldt, die de rij spre kers opende, haalde herinneringen op aan de harmonie „Euphonia" uit Overveen Na de fusie met „St. Caecilia" bleef de goede geest in „St. Bavo" bewaard, aldus stelde de spreker vast. Hij onderstreepte Bé Tfefèk'enfs van een muziekvereniging als kultuurgoed en voor de persoonlijk heidsvorming. De heer v. d. Veldt achtte het van groot belang dat een liefhebberij ten dienste wordt gesteld van de gemeen schap, zoals dat bij de Harmonie „St. Ba vo" het geval is. De heer W. v. d. Peijl, die hierna het be stuur van „St. Bavo" zijn gelukwensen aanbood merkte op. dat met het aantrek ken van het nieuwe uniform door de leden van de jubilerende harmonie, thans alle harmonie-orkesten in Haarlem geünifor meerd zijn. Spreker sprak de hoop uit dat de Harmonie „St. Bavo" in de Taptoe Haarlem 1960 acte de présence zal geven. Hij bracht onder de aandacht dat het be grip en de medewerking die de Haarlemse muziekverenigingen van het gemeentebe stuur ondervinden in Nederland uniek zijn. Vervolgens voerden verscheidene ande re sprekers, onder meer vertegenwoordi gers van de landelijke bond van r.k har monie-verenigingen. de Haarlemse orga nisatie van het centrum-comité Koningin nedag. de Oranje-vereniging in Haarlem- Oost en van zuster-verenigingen het woord Namens de oud-leden en donateurs van de harmonieën „Euphonia", „St. Cae cilia" en „St. Bavo" schonk de voorzitter van de feestcommissie dirigent Jac Wild schut cvn dirigeerstok, de leider van het trommelkorps de heer J. Honswijk een marsfluit en het bestuur van de jubileren de harmonie de reeds hiervoor vermelde feestgaven. De voorzitter van „St. Bavo", de heer Jac Daan sprak tot slot een woord van warme dank, waarna velen van de ge legenheid het bestuur te feliciteren gebruik hebben gemaakt. Onder auspiciën van de Stichting tot ver kondiging van het Evangelie en versprei ding van Christelijke lectuur zullen op vier achtereenvolgende donderdagavon den bijzondere opwekkingssamenkomsten in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem worden gehouden. Op 15 oktober zal ds. P. J. Mietes, vrij Evangelisch predikant te Amsterdam spreken over „De lichten van Satan, waarbij John Buurman zal zingen met Flip de Koning aan 't elektrisch orgel. Vooraf, om half acht, is er een zangdienst onder leiding van John Buurman. De 22- ste oktober spreekt de heer J. Kits, direc teur van 't Brandpunt te Doorn over „Won deren enhet grootste wonder." Op 29 oktober wordt onder de titel „Mar telaren van de twintigste eeuw" het ver haal van, de vijf Amerikaanse zendelin gen. die enige jaren geleden door de Auca's werden vermoord bij hun poging om hen met het Evangelie te benaderen, in klank en beeld gebracht. Hierbij wor den kleurenfoto's geprojecteerd, waarvan vele door de vermoorde zendelingen zelf zijn opgenomen. De Nederlandse verta ling van de oorspronkelijk in het Engels opgenomen band is juist gereed gekomen en zal 29 oktober voor het eerst in ons land ten gehore worden gebracht. Op 5 november is er een Maranatha- conferentie-dag. waarop ds W. E. van Pe- tegem. vrij Evangelisch predikant te Bus- sum en de heer Jac. Klein Haneveld. evan gelist te Bodegraven, zullen spreken over: „Op weg naar de nieuwe wereld." Die dag is er ook 's middags om drie uur een sa menkomst eevolgd door een gemeen- schapoeliike koffietafel met getuigenis- dienst Des morgens om tien uur wordt een bidstond gehouden. Nieuwt in het kort Wijziging spreekuur. Wegens verhin dering op de woensdagen 14 en 21 oktober, zal de burgemeester van Zandvoort zijn eerstvolgend spreekuur houden op dinsdag 20 oktober van tien tot twaalf uur. Spreekuren wethouders. De wethou ders van volkshuisvesting, de heer J. A. Schippers, zal donderdag in plaats van om elf uur om drie uur spreekuur houden en de wethouder van openbare werken, de heer W. F. Happé, is deze week verhinderd spreekuur te houden. Dujnbrand.je. Voor een vrij onbeteke nend duinbrandje werd de brandweer van Zandvoort zaterdagmiddag om vier uur gealarmeerd. Het vuur was ontstaan aan de westzijde van de hoge duinen bij de Ken- nemerweg en was bij aankomst van de brandweer reeds door voorbijgangers ge blust. Enkele tientallen vierkante meters duinbegroeiing zijn afgebrand. Voetganger aangereden. Zaterdagmid dag om kwart voor vier is op de noorde lijke rijweg van de Zeeweg in Overveen een 74-jarige Haarlemmer aangereden door een 25-jarige instrumentmaker uit Haarlem, die een motor bereed. De oude man stak plotseling de weg over. Een automobilist die vóór de motorrijder uit reed kon een aanrijding nog juist vermij den, maar de motorrijder reed de voetgan ger aan, die viel en zijn linkervoet vrak. Hij is naar het Marinehospitaal in Over veen vervoerd en aldaar opgenomen. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Hogere Technische School te Haarlem is een fraai uitgevoerd ge denkboekje verschenen, waarin vele bij dragen voorkomen, die alle één of meer aspecten van de jubilerende school be lichten. Zo geeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zijn visie op de betekenis van de H.T.S. voor Haarlem; ir. J. D. Berdenis van Berlekom schrijft als voorzitter van het bestuur van de Vereniging voor Nij verheidsonderwijs over de taak van het be stuur in deze school, waarbij hij eraan herinnert, dat de bouwplannen voor de nieuwe H.T.S :n studie zijn en dat de oude M.T.S. straks huisvestingsmogelijk heid zal bieden voor een uitgebreid tech nische school Ir. G. L. Ludolph, oud-directeur van de school, geeft een korte terugblik op de veertigjarige periode, die met het jubi leum wordt afgesloten en de huidige di recteur, ir. J. C. Hevligers, schrijft over de toekomst van de H.T.S. Hij wijst erop dat zich bij het middelbaar technisch on derwijs verschillende veranderingen aan het voltrekken zijn. Zo is er een streven in de werktuigbouw de vakken onderling meer op elkaar af te stemmen, verder is het mogelijk, dat in de toekomst een split sing zal worden aangebracht tussen „energievoorziening en telecommunica tie" in plaats van het thans bestaande onderscheid tussen „sterk- en zwak- stroom">etektroie£hniek^ Over het nieuwe gebouw, waarvoor de Vön dé school afkomstige architecten Bra- kel en Buma een opdracht hebben gekre gen, zegt ir. Heyligers, dat hierin naast de eis voor de technisch' ontwikkeling te vens gestreefd zal worden naar een „ge meenschapsleven" tussen de studenten onderling. De inspecteur van het Nijverheidsonder wijs, ir A. G van den Hoek uit Rotter dam, schreef een uitvoerig artikel over het hoger technisch onderwijs heden. Voorts wijdt het boekje aandacht aan de historie van de school de oud-directeur ir. G. Hofstede geeft ondermeer 'n terug blik op het tijdvak 1919-1930 en aan het verenigingsleven op de H.T.S. De nieuwe gymnastiekzaal bij de Van Zeggelenscholen in Haarlem-Oost zal vrij dagavond 16 oktober om acht uur offi cieel door de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, in gebruik worden genomen. De oudercommissies van beide scholen hebben in samenwerking met de hoofden en het personeel van de scholen een sport dag georganiseerd, teneinde een feestelijk tintje te geven aan de voor de Van Zeg gelenscholen zo verheugende ingebruikne ming van dit gymnastieklokaal. Deze sportdag wordt zaterdag 17 oktober gehouden. Om negen uur marcheren de kinderen op naar het Van Zeggelenplein, waar door de verschillende klassen vrije oefeningen zullen worden gehouden. Voorts zijn er wedstrijdonderdelen voor de klas sen vier, vijf en zes, spelen en een pop penkast voor de lagere klassen, een voet balwedstrijd tussen twee elftallen van beide scholen en een slagbalwedstrijd voor de meisjes. De vrijdagserie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest begint op 16 ok tober. Aan het concert, dat onder leiding staat van Henri Arends, wordt solistische medewerking verleend door de pianiste Eva Bernathova. Het concert wordt ge opend met de Oxford-symfonie van Haydn. Hierna volgt een kort, modern werk van de jonge Nederlandse compo nist Otto Ketting: Due canzoni per or chestra. Het programma na de pauze ver meldt het pianoconcert van Schumann. BEVALLEN van een zoon 9 okt.: C. J. M. van Diest-Meijer; J. M. Voolstra-de Rooij; C. M. Wezenaar-Porsius. BEVALLEN van een dochter: 9 okt.: C. J. M. van Diest-Meijer; A. F. M. van Velsen-Snoeks; J. Weber-Devies; A. B Christianus-Postel; E. van Damme-Maan- dag; A. J. Bijlsma-Spanjer; M. C. S. van Stijn-Hollander; M. J. F. van den Eeren- beemt -Brugman. ONDERTROUWD: 10 okt.: C. Smits en R. van der Heijde. GETROUWD: 10 okt.: P. J. van 't Hof en A. G. E. Driessen: J. Vierhout en M J. Boeree; J. A. C. Theil en J. G. Jansen. OVERLEDEN' 9 okt.: A. A. van der Wolk-Poelman. 76 j„ Berkenrodestraat: G. Bootsman. 68 j„ Hazepaterslaan. P J Knoop, 84 j., Vondelweg. Onder auspiciën van de Volksuniver siteit voor Haarlem en omstreken geeft de Indische danseres Sarabhai met haar groep dan sers en musici op 16 oktober een voorstel ling in de Haarlemse schouwburg. India bezit waar schijnlijk de oudste omschreven dansstijl ter wereld. De vorm, die nu nog wordt vertoond, bestaat nu bijna drieduizend jaar. Er waren dus al eeuwen van ontwik keling achter de rug, toen de wijsgeer Bha- rata omstreeks 200 voor Christus zijn boek schreef over dramaturgie (natya), waarnaar de aloude dansstijl nog immer Bharata Natyam heet, de dansstijl, waarvan de groep diverse voorbeelden zal to nen. Voor de hindoe is dans niet zozeer kunst als wel één der vijf wegen tot God. Ook in het hindoe scheppingsverhaal speelt de dans een centrale rol. De Heemsteedse afdeling van de Katho lieke Arbeidersbeweging heeft zondag in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de He renweg haar nieuwe winterseizoen inge zet met de traditioneel geworden bezin- ningsmorgen. De vele aanwezigen hebben hier geluisterd naar het interessante be- toogg van de heer C. Kuik, leraar aan het seminarie Hageveld, die sprak over de mogelijkheden tot een herstel van de eenheid tussen protestanten en rooms- katholieken. Een onderwerp dat dermate veelomvattend bleek, dat de heer Kuik de vele facetten hiervan niet op één ochtend kon belichten. Besloten werd dat hij don derdag 5 november in dezelfde zaal zijn betoog zal voortzetten, waarna de leden met spreker van gedachten kunnen wisselen. De heer Kuik wees op het groeiend be grip tussen protestanten en katholieken. Hij stond stil bij de figuur van Maarten Luther, mede gezien in het licht van zijn tijd. Een tijd, waarin men zich volgens de heer Kuik een volkomen verkeer de voorstelling van God had gemaakt door Hem uitsluitend te tekenen als de Wre ker. Ook Luthers jeugd werd door een der gelijke angst voor de wrekende gerechtig heid gekenmerkt, vandaar zijn intrede in een klooster, waar hij echter voor zijn angsten niet de verwachte bevrijding vond. Hij zoekt naar een uitweg om tot de juiste verhouding met God te geraken wordt tot priester gewijd en benoemd als leraar in de Heilige Schrift. Hij vervult zijn taak op een welhaast onnavolgbare wijze en met de grootste ijver. In het licht van de toen in het kerkelijk centrum heersende toestanden, kon spre kers sympathie nu volledig naar de per soon van Maarten Luther uitgaan. Er kwamen in Rome immers talrijke mis standen voor en de maat was bij Luther vol, toen hij zich geroepen voelde stelling te gaan nemen tegen de praktijken van de aflaathandel. Hij moet echter danig ge schrokken zijn bij de ervaring, zich al spoedig door een grote aanhang te zien omringd, want hij wilde immers niet de oorzaak zijn van 'n scheuring in de kerk. Luther werd kerkhervormer tegen wil en dank, aldus spr. Na deze conclusie begon de heer Kuik aan een overzicht van de huidige toestand onder de kerken. Hij beschreef de grote onderlinge verdeeldheid in de protestant se kerk en het in deze eeuw ontstane be sef weer tot een eenheid te moeten gera ken. Vooral in het licht der steeds meer verontrustende ontkerstening is men er van overtuigd, dat er op dit gebied stel lig iets zal moeten gebeuren. De heer Kuik beschreef de Wereldraad der Kerken als een uiterst goede en nut tige instelling, met ernstig streven naar eenheid en het ongedaan maken der grote versplintering. Reeds zijn hierbij tekenen waar te nemen, dat men in de protestant se kerk gaandeweg tot nieuwe inzichten komt. Zo is er met name reeds sprake van een vernieuwing in de liturgie. Wij Onder zeer grote belangstelling van autoriteiten en genodigden is zaterdag middag in „Bloemenheuvel" aan de Bloe- mendaalseweg in Overveen de expositie geopend van schilderijen, aquarellen en tekeningen van de in Bloemendaal woon achtige kunstschilder G. van Duffelen. De burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, die de opening verrichtte, zei dat deze schilder vooral van het schilderen van lichte kleuren houdt. Daarom trekken zui delijke landen als Italië en Zuid-Frankrijk hem bijzonder aan. Vooral de Franse kust en het Franse palet hebben een bij zondere indruk op hem gemaakt, zo zei de burgemeester. Dr. Peereboom Voller roemde het vakmanschap van de heer Van Duffelen, die een goede scholing heeft gehad en zelf ook les heeft gegeven in Amsterdam. Bij het inrichten van de tentoonstelling heeft de heer Van Duffelen veel steun on dervonden van de heer J T. van Steen- wijk van het raadhuis. Nadat de burgemeester mevrouw Van Duffelen een Biedermeierboeketje had aangeboden, kregen de aanwezigen ge legenheid de expositie te bezichtigen. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de fotogroep van de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling zal op 17 en 18 oktober in de Vleeshal in Haarlem een fototentoon stelling worden gehouden, die vrijdag avond 16 oktober om acht uur zal worden geopend door de Amsterdamse fotograaf M. C. Meyboom. mogen, aldus besloot spreker zijn interes sant betoog, nog geen overdreven ver wachtingen koesteren. Het voorlopig sta dium is er echter een van beter begrip. Deze bezinningsmorgen, die onder meer werd bijgewoond door de heer A. van der Veldt, districtsbestuurder van* de K.A.B., werd met een hartelijk woord van dank voor de boeiende inleiding door af delingsvoorzitter G. J. Willemse gesloten Hij gaf daarbij tevens een overzicht van het komende winterprogramma, bestaan de uit een filmavond van „Herwonnen Le- kindermiddag en 'n passieavond in samen werking met de plaatselijke afdeling van de katholieke middenstandsvereniging. De zaal van „Dreefzicht" aan de Fon teinlaan in Haarlem was zaterdagavond geheel gevuld met leden van de Overijsel- se- Gelderse, en Drentse Vereniging „De Oosthoek", die de jaarlijkse feestavond van deze vereniging kwamen bijwonen. Dit keer heeft het IJmond Cabaret, be staande uit één dame en vier heren, teza men met de pianist, de heer Non Ver scheer, de. aaawezigen. enige uren van ont spanning bezorgd met hun revue ..Voor 'de dag met die lach..'!-De algehele leiding berustte bij de heer Nico Out, die ook een belangrijk aandeel in het program ma had. Mejuffrouw Gré Penninx zocht het vooral in het vocale genre en bracht enige bekende „schlagers" ten gehore In de vele sketches, afgewisseld door zang en piano-soli, kwamen zowel actuele als huiselijke problemen aan de orde, doch het moet ons van het hart, dat met uit zondering van de heer Henk Out, die over een behoorlijk acteertalent en een goede mimiek beschikt, er nog heel wat door dit gezelschap gerepeteerd zal moeten wor den, vóórdat zij deze schetsjes met suc ces op de planken kunnen brengen. Ook aan de aankleding dient nog de nodige zorg besteed te worden. De heer Ver schoor bleek niet alleen een goed pianist te zijn. doch ook over een mooie stem te beschikken. Hij wist op handige wijze de verschillende nummers, vierentwintig in totaal, aan elkaar te spelen. Na de revue was er bal onder leiding van de heer West- dijk met muziek van The Broadway Zondag was het vijfentwintig jaar gele den dat de heer J. W. F. van Daalen thans werkzaam als opzichter-C bij de Vervoerafdeling van Het P.E.N. te Bloe mendaal, indienst trad bij genoemd be drijf. Dit heuglijk feit werd zaterdag gevierd 's Morgens werd de jubilaris door de di rectie op het hoofdkantoor in Bloemen daal ontvangen en toegespróken door de directeur, ir. J. den Boesterd. die hem te vens de gebruikelijke gratificatie over handigde. Van het Provinciaal bestuur was er een bloemenhulde. 's Middags recipieerde de heer Van Daalen in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan in Bloemendaal, waar hij eerst werd toegesproken door de chef van de afdeling waar hij werkzaam is. de heer H. C. M Schrijver, en vervolgens namens zijn naaste collega's bij monde van de heer C. F. van Zutphen. Tijdens de zeer druk bezochte receptie heeft de heer G. E. Noordhof de jubilaris namens het jubileumfonds van het P.E.N gecomplimenteerd. De Haarlemse rooms-katholieke Mid denstand opent het winterseizoen met een bijeenkomst op woensdagavond, acht uur in restaurant Brinkmann in Haarlem. Er zal een forum worden gehouden, waarin zitting hebben: mr. J. F. M M. Brons juridisch-economisch adviseur: de heer A van der Veldt. vice-voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Haarlemse raad; me juffrouw Feyen, Mater Amabilisleidster. de heer W. van Willige, directeur van de Stichting Haarlems Bloei en mevrouw Kroonsberg, huisvrouw. Voorts worden twee kienrondjes gespeeld en zal onder leiding van een conferencier-accordeonist een gezellig onderonsje worden gehouden. Nieuw Troelstra-oord. In Beekbergen is de eerste steen gelegd voor het nieuwe hoofdgebouw van vijf verdiepingen van het vakantie- en studiehuis van de Stich ting „Troelstra-Oord". Deze handeling werd verricht door de weduwe van Jan van Zutphen. mevrouw B. J. van Zutphen- Greger. die ook de eerste steen legde voor het uit 1926 daterende gebouw dat in februari 1955 door brand verwoest werd. Haarlemse politierechter Vlegelachtig en gemeen noemde zowel de officier van Justitie als de Haarlemse politierechter vanmorgen het optreden van een 27-jarige Haarlemse timmerman tegenover een bezoeker van het Bloemen daalse strand, een Haarlemse gemeente ambtenaar, op 23 juli van dit jaar. Wegens mishandeling werd de timmerman con form de eis van de officier veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Tevens wees de politierechter de civiele vordering toe die de ambtenaar tegen de timmerman instelde. De timmerman was op de bewuste dag op het strand samen met enkele vrienden met een honkbal aan het gooien. Op een gegeven ogenblik raakte de harde bal de ambtenaar die daar lag te zonnen. Deze verzocht met het spel op te houden maar de jongelui gingen gewoon door met hun spel. Toen de bal weer eens in de buurt kwam wierp de gemeente-ambtenaar de bal in het duinterrein. De verdachte was daarop naar de ambtenaar gegaan en eiste dat deze de bal zou terughalen. De ambte naar deed dat niet, waarop de timmerman de zittende ambtenaar met zijn knie zo danig in het gezicht stompte dat deze twee voortanden uit de mond werden geslagen en hij zich onder medische behandeling moest stellen. N.S.B.'er Een 58-jarige Haarlemse huishoudster kreeg een boete van 60 omdat zij een mede-inwoner van haar huis bij een woordenwisseling zou hebben uitgemaakt voor „N.S.B.'er" en „landverrader". De verdachte ontkende met een stortvloed van woorden eindigend met de mededeling dat ze het niet „nam" en in hoger beroep zou gaan. „Daar heeft u dan veertien dagen de tijd voor om over na te denken. Vol gende zaak. deurwaarder", brak de po litierechter de woordenstroom van de ver dachte af. Onverbeterlijk Tot een week gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ver oordeelde de politierechter een 25-jarige autospuiter uit Haarlem die in de nacht van 20 juli „onder invloed" zijn bromfiets had bereden. Een autorijschool-instructeur die de man zigzaggend over de weg had zien rijden had hem nog aangeraden te gaan lopen. Verdachte deed alsof hij dit advies ter harte nam maar even later was hij toch weer op zijn bromfiets gestapt, waarna de politie werd gewaarschuwd en proces-verbaal werd opgemaakt. Zondagmorgen had de tweede baars- wedstrijd van de hengelsportvereniging Haarlem plaats in de Ringvaart. Om pre cies half zeven werd het sein tot vissen gegeven. Evenals de vorige wedstrijden van „Haarlem" waren ook nu de weers omstandigheden bijzonder gunstig. Het was de laatste competitiewedstrijd van die sei zoen. De vangsten waren niet bijzonder groot. Totaal werden er 410 stuks baars gevangen. Het aantal deelnemers bedroeg 102. De meeste baars werd gevangen door de oudste deelnemer n.l. de heer K. Balk met 12 stuks. De grootste baars was van de heer J. C. P. v. d. Laan n.L 27.2 cm. De uitslag is verder: No. 1 K. Balk, 12 st.; 2, 3 en 4 de heren P. v. d. Eykhof Jr.; W. N. L. Molekamp en J. J. v. d. Jagt ieder met 10 st..; 5. en 6. de heren W. Dekker en C. Huêl ieder met 9 st.; 7. t/m 11 de heren P. Jansen, P. Klabouw, A. v. d. Heuvel, J. H. Wen ning en W. J. Wiggers ieder met 8 st. De feestelijke prijsuitreiking zal op 19 november plaats hebben. Ongeveer 2400 mensen hebben zaterdag en zondag de expositie die het Haarlemse automobielbedrijf Gebr. H. en F. Kimman ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan in de Vleeshal had ingericht, bezocht. Hiervan kwamen zaterdagmiddag alleen al zeshonderd mensen op de officiële receptie hun gelukwensen aanbieden. Er waren ongeveer 150 bloemstukken. Op de tentoonstelling waren onder meer te bezichtigen een vroeger door de firma gebouwde coupé en victoria, een automo- lieportretten. een perspectief van het te biel uit 1910 en een uit 1935. enkele fami lieportretten. een perspectief van het te bouwen complex in Haarlem-Noord en een door Harry Huisman vervaardigd en door het personeel aangeboden edelsmeed- werk. Het inrichten van de expositie is niet zonder moeite verlopen. De rijtuigen en automobielen moesten door de zijingang naar binnen worden gereden, maar door dat enkele rijtuigen te breed waren, moest men de deuren verwijderen. Anderhalf uur is men hiermee onder andere met snij branders bezig geweest, maar toen het gelukt was. konden dan ook alle expositie- stukken de Vleeshal binnenrijden. Door een zetfout zijn enkele zinnen in de aanhef van ons artikel over de Lieven de Keyschool in Haarlem, geplaatst in de krant van zaterdag, verminkt en onbe grijpelijk geworden. Voor de tweede en derde zin gelieve men te lezen: „Welhaast iedere vorm of aard van onderwijs is er aanwezig. Het is moeilijk een school te vinden, waarin een kind zijn aanleg fysiek en geestelijke bagage in aanmerking genomen niet die aan dacht en dat begrip van de zijde der leer krachten zou ontmoeten waarop het recht heeft." Zaterdagmiddag om kwart voor zes is in de Zijlstraat in Haarlem een 39-1arig< inwoonster van Achtkarspelen aangereden door een 21-jarige Velsense student die op zijn bromfiets van de Kinderhuisvest de Zijlstraat in reed Waarschijnliik lette de voetgangster niet op. Zij kreeg een hersenschudding en hoofdwonden. De bromfietser liep een sniiwond in het ge zicht op. Beiden werden naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar de voeteinder is opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7