Macmillan geeft kabinet een liberale toets Uitdaging aan Franse nozems: vrijwillige jeugdwerkkampen Groepscommandant politie Lisse gehuldigd bij zilveren jubileum Promotie voor de vooruitstrevende Butler en zijn aanhanger Macleod Geheimzinnige signalen \msterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 Raadsverkiezingen gaan vooraf aan Utrechts- Gelderse grenswijziging Gedemilitariseerde zuidpool is de wens van 12 landen Onderwijsvoorstellen in de raad B. en W. antwoorden op schriftelijke vragen van raadslid Spek Vluchtelingencomité bereidt collecte voor Ijstijd verlengd Trekking woningbouw lening Amsterdam 1951 Vijfduizend jongelui maakten zich dit jaar al heel verdienstelijk Vandaag 130 militaire trucks naar het Oosten Kroesjtsjev is van plan Oostenrijk te bezoeken Hij wenst een volledige controleop ontwapening Ontslagen in Amerikaanse auto-industrie De beurs van gisteren Wijers had hogere omzet (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan gaat, op een uitzon dering na, door met de oude regerings ploeg, zü het dan dat enkele ministers van plaats *Ün veranderd waardoor het kabi net is gestroomlijnd en als het ware met nieuwe energie geladen. Drie sleutelposi ties, Koloniën, Arbeid en Handel zijn door de jongste ministers bezet. De minister van rfbloniën, Lennox Boyd is opgevolgd door Macleod. die algemeen respect heeft af gedwongen als minister van Arbeid en van wie wordt verwacht, dat hij de ont wikkeling in Afrika in goede banen zal leiden. Macleod is een vooruitstrevende conservatief uit de school van Butler, met de allure van een toekomstig premier. De nieuwe ministers van Arbeid is Ted Heath, tot dusver Chief Whip (opperste zweepdrager). verantwoordelijk voor de discipline in de fractie met name bij stem mingen. De minister van Onderwijs Geof frey Lloyd werd vervangen door de erva ren Sir David Eccles. tot dusver minister van Handel. Onderwijs en Wetenschap De ingrijpendste verandering is de split sing van'het departement van Transport en Burgerluchtvaart en de aanstelling van een minister, maar niet van een afzonderlijk departement, voor (niet van) wetenschap pen Zijn hoofdtaak is wel het technisch- wetenschappelijke onderwijs met alle kracht te bevorderen. Hij krijgt tevens de zorg voor de kernenergie, welke tot nu toe in handen was van de premier en zal zich ook bezig houden met het ruimte onderzoek. Hiermee wordt duidelijk de betekenis onderstreept van wetenschapen technologie in dit tijdsgewricht. De man die hiervoor is aangewezen is Lord Hails- ham. die het voorzitterschap van de con servatieve partijorganisaties overdraagt aan Richard Butler, die minister van Bin nenlandse Zaken blijft. Dit heeft een grote politieke betekenis. Macmillan schuift, nu het land omzwenkt in de richting van het liberalisme. Butler als de meest liberale figuur onder de conservatieven naar voren. Hij is thans tegelijkertijd leider van het Lagerhuis en chef van de conser vatieve partij-organisatie. De conserva tieve premier is altijd leider van de partij Hailsham is tot groot zegelbewaarder be noemd, in plaats van zijn vorige functie van Lord President. Duncan Sandys. Sir Winston Churchills schoonzoon, is van Defensie overgestapi naar het nieuwe departement van Lucht vaart, dat niet alleen de burger- maar ook de militaire luchtvaart zal omvatten, waaronder dan ook de ontwikkeling zal vallen van de geleide projectielen, kern wapens. radar en de elektronische tech niek. Het departement van Bevoorradine is opgeheven. De nieuwe minister van Defensie is Harold Watkinson, de minister van Transport, die het nieuwe wegen bouwprogramma heeft gelanceerd. De nieuwe minister van Transport is Ernest .Vfarples, die van ondernemingsgeest en verbeeldingskracht getuigde als minister van Posterijen. Hij maakte van P.T.T een bloeiend, efficient bedrijf en boekte vroeger successen aan Volkshuisvesting Nieuw is dat de ministeriële verantwoor delijkheid voor de scheepsbouw en de scheepsreparaties van de minister van Marine is overgegaan naar de minister van Transport. Als minister van Handel zal optreden de veelbelovende Reginald Maudling, die ook verder de kwestie van de Europese vrijhandel zal behartigen. Hij wordt opgevolgd door Lord Mills, tot nu toe minister van energievoorziening. Deze wordt in hoofdzaak algemeen adviseur voor industriële aangelegenheden Alle andere functies van de tot het kern kabinet behorende ministers blijven on veranderd. Selwyn Lloyd blijft minister van Buitenlandsche Zaken en Heathcoal Amory minister van Financiën. De gemiddelde leeftijd van het nieuwe kabinet is 53 jaar en 7 maanden. Van het vorige 54 jaar en 6 maanden. Het oudste lid is Lord Mills, die 69 is en het jongste Maudling, 42. Koningin Elizabeth komt eind van de week uit Schotland terug en verwacht wordt dat zij de ministers maandag zal installeren. Tegen die tijd zal waarschijn lijk de lijst van de ministers, die geen deel uitmaken van het „kern"kabinet, bekend zijn. Dc enige critiek, die op Macmillans keuze wordt uitgeoefend is dat hij twij felachtige figuren zoals Selwyn Lloyd en Eccles, welke laatste door ontactisch op treden vaak velen van zich afstoot, heeft vastgehouden, hetgeen ook het geval is met Hailsham. die de regering had willen verlaten. Met ingang van 1 januari aanstaande wordt de grenswijziging tussen de provin cies Gelderland en Utrecht van kracht, dan zullen 620 hectaren met ongeveer 4600 inwoners overgaan van Gelderland naar Utrecht en omgekeerd 635 hectaren met ongeveer 1200 inwoners van Utrecht naar Gelderland. In Veenendaal en Scherpen- zeel worden in verband met deze grens wijziging vandaag verkiezingen gehouden voor een nieuwe tijdelijke gemeenteraad (tot 1962). Het grootste aantal mensen is betrokken bij de vergroting van de ge meente Veenendaal. die ruim 4300 inwo ners krijgt van de gemeente Ede met 365 hectaren grond, en ongeveer 550 inwoners van Renswoude. In het bebouwde gebied van het zich steeds uitbreidende Veenen daal is een „drie-gemeentenpunt" gelegen dat allerlei verwikkelingen schept en daarom nu wordt opgeheven. Wat Scher- penzeel aangaat: midden in de bebouwde kom loopt over en bij de rijksweg Utrecht- Arnhem de gemeentegrens, die tevens provinciale grens is. Zij kruist de weg en kele malen. Een dergelijk grensverloop schenkt verwikkelingen. De hele „ge meenschap" Scherpenzeel wordt onder de „gemeente" Scherpenzeel ondergebracht. De twee gehuchten langs de oostgrens van Scherpenzeel worden bij Renswoude gevoegd. Scherpenzeel krijgt ongeveer 800 inwoners meer. Woudenberg verliest 700 inwoners en Renswoude 650. Aanvan kelijk had de minister voorgesteld ook voor het verkleinde Ede nieuwe raadsver kiezingen te houden, maar op aandrang van de Kamer diende hij een nota van wij ziging in waardoor in Ede geen verkiezin gen voor een nieuwe tijdelijke gemeente raad worden gehouden. De oude gemeenteraad van Scherpenzeel bestond uit 7 leden, die van Veenendaal uit 17 leden. De inwoners van Scherpen zeel kozen gisteren 11 raadsleden en die van Veenendaal 19. In Scherpenzeel is sedert 1958 het aantal kiesgerechtigden mede door de grenswijziging met 548 toe genomen. In Veenendaal waren in 1958 9548 kiesgerechtigden, thans zijn het er 3234 méér. - De uitslagen in Veenendaal luidden: partij stemmen zetels 1958 1959 1958 1959 C.H.U. 2500 3240 5 5 P.v.d.A. 2312 3248 4 5 A.R. 2310 2871 4 5 S.G.P. 915 '375 2 2 V.V.D. 552 688 1 1 K.V.P. 451 584 1 1 Totaal 9040 12.006 17 19 Scherpenzeel partij stemmen zetels 1958 1959 1958 1959 V.V.D. 200 1 Gem. Belangen 172 73 1 - A.R. 260 2 S.G.P. 803 246 4 2 C.H.U. 577 3 P.v.d.A. 425 590 2 3 OP. 44 - - Totaal 1444 1946 7 11 Advertentie WASHINGTON (UPI) - Twaalf landen waarbij Rusland en de grote westerse mo gendheden, hebben steun toegezegd aan een door de Verenigde Staten voorgesteld verdrag om van het zuidpoolgebied een gedemilitariseerd continent te maken dat °Pen staat voor alle geleerden en geïso leerd wordt tegen „hete" of „koude" oor logen. Eenstemmigheid over deze algemene doelstelling werd uitgesproken door gede legeerden op de openingszitting van de conferentie voor een verdrag over Antarc tica. Thans gaat het er om de reglemen tering te verkrijgen en de machinerie voor 'nternationale inspectie en controle op te richten welke genoemd ideaal naar verwe zenlijking voert. De conferentie die werd leonend door de Amerikaanse ministet van Buitenlandse Zaken Herter wordt bij gewoond door vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie. de Verenigde Staten. Groot- ^rittannië. Argentinië, Australië België -hili. Frankrijk, Japan. Nieuw-Zeeland Noorwegen en Zuid-Afrika. Op voordracht van Chili is de afgevaardigde van de Ver- Qnigde Staten. Herman Phleger. eenstem mig tot voorzitter van de conferentie ge kozen. De Chileense senator Mora zei dat het gebied in het zuidpoolgebied waarop zijn 'and aanspraak maakt, deel uitmaakt van het Chileense moederland (Op het be wuste gebied maken ook Argentinië en Groot-Brittannië aanspraak). De zetelverdeling voor 1959 berust op een voorlopige berekening. In 1958 kwam de V.V.D. niet met een eigen lijst uit. De A.R.. S.G.P. en C.H.U. kwamen uit met een gecombineerde lijst in 1958. Verantwoordelijk. Drie ingenieurs die verantwoordelijk worden gesteld voor de mijnramp van oktober van het vo rige jaar te Podvis in Oost-Servië, waarbij 61 mensen om het leven kwa men. zijn tot gevangenisstraffen, va riërend van een half jaar tot achttien maanden, veroordeeld. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum is de heer H. G. Hendrikse. groeps commandant van de rijkspolitie in Lisse, donderdagmorgen in de raadzaal van het gemeentehuis gehuldigd. Verscheidene sprekers hebben de jubilaris toegesproken en hem dank gebracht voor de wijze, waarop hij zijn werkzaamheden verricht. Daarbij werden diverse geschenken aan geboden. De jubilaris werd met zijn echtgenote en dochtertje de raadzaal binnengeleid, waar onder meer verzameld waren: de dertien man sterke groep van de rijkspo litie, afgevaardigden an de twaalf groe pen van het district Leiden en gemeente ambtenaren die in hun werk met de ad- iudant te maken hebben. Als eerste sprak de burgemeester, mr. Th. M. J de Graaf. Hij noemde zichzelf een veeleisend man. Daarom betekende het veel, als hij zei dat de heer Hendrik- se zich voortreffelijk van zijn taak kwijt. In de negen jaar dat ik met de adjudant heb samengewerkt, is er nooit één reden geweest tot ergernis aldus de burgemees ter Hij noemde de heer Hendrikse een goed politieman De burgemeester bood de jubilerende adjudant een zilveren ta felaansteker aan Mevrouw Hendrikse had reeds een boeket bloemen ontvangen De heer L J van der Meulen districts commandant van de rijkspolitie in Lei den, memoreerde dat beiden uit de ge- B en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor om het bij het besluit van 16 juni 1954 beschikbaar gestelde krediet van f 261.200.voor "Tiet bouwen en inrichten van een nieuw gebouw voor de gemeentelijke kleuterschool „Hummeltjeshonk" aan de Bre- derodestraat te verhogen met f 36200,en nader te bepalen op f 297.400,—. Voor het verbeteren van de installatie van de kunstverlichting in de Willem de Zwijger- school aan de Hertzogstraat 1 in Haarlem is voorts f 935,nodig. Vervolgens verzoeken B. en W. de raad om aan de minister van O K. en W. te vragen tot wederopzegging te bepalen, dat de kleuterschool „De Pol" en de „Beatrix"-kleuterschool in stand zullen wor den gehouden. Op de agenda komt voorts het voorstel voor om ontslag te verlenen aan de heer A. J. Hekkelman als directeur aan de ge meentelijke handelsavondschool en aan de heer S. Boosman als leraar aan de gemeen telijke lagere technische avondschool. Voorts zal, indien de raad akkoord gaat, de heer L. ter Heide als onderwijzer overgeplaatst worden van de Mr. J. H. Thielschool naar de Mr. A. Bruchschool. Mevrouw J. H. BaartmanTiggelman staat verder op de voordracht ter benoeming tot onderwijzeres aan de Hildebrandschool. De voordracht ter benoeming van een onderwij zeres aan de Wethouder Westerveldschool .uidt als volgt: 1. mejuffrouw A. Kroon, 2 mejuffrouw F. G. Tekelenburg en 3. mejuf frouw Ch. L. Alphenaar. allen te Haarlem. De voordrachten ter benoeming van drie leerkrachten aan de Theo Thijssenschool luiden: eerste voordracht: 1. de heer W. G. Bürmann te Haarlemmerliede, 2. mejuf frouw A. M. Naastepad te Haarlem en 3. me juffrouw H. A. Keessen te Aalsmeer; tweede voordracht: 1. mejuffrouw H. A. Keessen te Aalsmeer, 2. mejuffrouw A. M- Naastepad te Haarlem en 3. de heer W. G. Bürmann te Haarlemmerliede; derde voordracht: 1. me juffrouw A. M. Naastepad te Haarlem, 2 mejuffrouw H. A. Keessen te Aalsmeer en 3 de heer W. G Bürmann te Haarlemmerliede De voordracht ter benoeming van een on derwijzeres aan de P. H. van der Leyschool aan de Jephtastraat 1 luidt: 1. mejuffrouw F. G. Tekelenburg te Haarlem, 2. mejuffrouw G- P. Kanbier te Amersfoort en 3. mejuf frouw I. Jonges te Rijswijk. De voordrachten ter benoeming van twee onderwijzeressen aan de Van Zeggelenschool II luiden: eerste voordracht: 1. mevrouw C. J. A. May— Fortgens, 2. mevrouw E. van Fuchtvan Dijk en 3. mejuffrouw C. J. van Bommel, allen te Haarlem; tweede voordracht: 1. mevrouw E. van Fuchtvan Dijk; 2. mevrouw C. J A. MayFortgens en 3. mejuffrouw C. J. van Bommel, allen te Haarlem. De voordrachten ter benoeming van drie onderwijzeressen aan de Floraschool luiden: eerste voordracht: 1. mevrouw S. L. A. Gartz te Haarlem, 2. mejuffrouw G. P. Kanbier te Amersfoort en 3. mejuffrouw I. Jonges te Rijswijk; tweede voordracht: 1. mejuffrouw G. P. Kanbier te Amersfoort, 2. mevrouw S L. A. Gartz te Haarlem en 3. mejuffrouw I. Jonges te Rijswijk; derde voordracht mejuf frouw I. Jonges te Rijswijk, 2. mejuffrouw G P Kanbier te Amersfoort en 3. mevrouw S. L. A. Gartz te Haarlem. Tenslotte stellen B en W. de raad voor om tot leraar in vaste dienst aan de gemeentelijke lagere techni sche avondschool te benoemen: 1 de heer H. Groenewegen en 2. de heer C. J. van der Putten; tot tijdelijk leraar: 1. de heer H. J. Brüggeman, 2. de heer J. Elshoff, 3. de heer H. A. Engels, 4. de heer H. Fortgens, 5. de beer J. D. Herritse. 6- de heer J. P. Griffioen. 7. de heer K. Hes. 8. de heer D. H. A. Kooy, 9 de heer C. Meijer, 10. de heer B. G. Netelen bos, 11. de heer F. Stevenhagen en 12 de heer 5. J. de Vries. PARUS (UPI) Geleerden van obser vatoria in West-Europa breken zich het hoofd over mysterieuze radiosignalen, die enkele maanden geleden uit de ruimte begonnen te komen. Een, vooraanstaande Franse astronoom, die zijn naam niet ge noemd wenste,verklaarde tegenover Uni ted Press International, dat het niet ver standig zou zijn om te haastig de conclusie te trekken dat de signalen afkomstig zou den zijn van éën Russisch „satelliet-ob servatiestation". Een dergelijke veronderstelling is geop perd door het Parijse blad „Paris-Jour" Paris-Jour opperde de veronderstelling, dat de signalen, die door het observato rium van Bochum in Duitsland waren op gevangen, het bewijs zouden zijn. dat de Sovjet-Unie in het geheim een „waarne mer'-satelliet heeft gelanceerd, die om de aarde zou draaien, met een snelheid die precies gelijk is aan die van de rotatie van de aarde, waardoor zij op een bepaald punt boven de aardes blijft staan. De periode waarin de mysterieuse sig nalen worden uitgezonden tonen een zeke re regelmaat en er zijn aanwijzingen dat zij van een in de ruimte bewegend li chaam komen, aldus de astronoom. Van Russische geleerden is tot dusver niets vernomen over het opvangen van dergelij ke signalen, aldus de Franse astronoom Raad voor de Jeugdvorming Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot lid van de Raad voor de Jeugdvorming voor een tweede termijn van drie jaren, in gaande op 1 april 1959: F. M. H. Benninga te Zutphen, mejuffrouw M. Th. Bertels te Arnhem, Th. W. Aalbers te Arnhem, me vrouw F. J. C. HoogeveenForster te 's-Gravenhage, P. C. van Houten te Rot terdam. J. van der Reijden te Amsterdam en H. Stapel te Overveen. meentepolitie afkomstig zijn. De comman dant wees erop dat de jubilerende adju dant een grote groep heeft, de grootste van het district Uw groep heeft een goe de naam en Uw werk is steeds uitstekend geweest. Waarderend uitte de heer Van der Meulen zich ook tot mevrouw Hendrik se. Ten slotte bood hij een geschenk on der couvert aan. Namens het bestuur van „Keukenhof" sprak de heer Guldemond vol lof over de voortreffelijke verkeers regeling tijdens de bollendrukte. Hij bood een kristallen asbak aan. Namens de groepscommandanten overhandigde ad judant Hoekstra uit Hillegom een koperen hanglamp, met welk geschenk speciaal aan de wens van mevrouw Hendrikse vol daan werd. Namens het politiepersoneel van Lisse voerde de heer De Ridder, plaatsvervan gend groepscommandant, het woord. „U vraagt veel van ons maar u geeft ook al les." Speciaal dankte hij voor de vorming die het personeel van hun chef ontvangt Hij bood een staande koperen lamp aan, die vergezeld ging van een bloemenhulde voor de echtgenote van de jubilaris. Ten slotte sprak de heer Hendrikse een dank woord. 's Middags werd ten huize van de jubi laris een receptie gehouden, drie druk be zocht werd Ook thans werden vele ge schenken. onder meer bloemstukken, aan geboden. Lening Rank Ned. Gemeenten B. en W. van Haarlem hebben geant woord op de schriftelijke vragen van het raadslid de heer D. A. J. Spek (Prot. Chr.) met betrekking tot de uitgifte van de tweede lening van 75 miljoen gulden tegen een rente van 4'/2 percent door de Bank voor Nederlandse Gemeenten, tegelijk met de geannonceerde emissies van elk 25 mil joen gulden tegen een rente van 4* per cent van de gemeenten Amsterdam en Rotterdam. De heer Spek had gevraagd, of deze handelwijze het voor andere ge meenten niet bijzonder moeilijk zou ma ken binnen het voor de gemeenten voor geschreven rentegamma direct een beroep op de kapitaalmarkt te doen. De heer Spek had gevraagd, of B. en W. tegen de handelwijze van de Bank voor Neder landse Gemeenten geen bezwaren wilden in brengen. Het college zegt in zijn antwoord, dat het hiervan wil afzien, omdat niet ver ondersteld mag worden, dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten in strijd met de ontwikkeling van de kapitaalmarkt zal voortgaan met het uitgeven van leningen tegen een te hoog rentetype. Overigens zeggen B. en W. niet bekend te zijn met de motieven, welke de Bank ertoe hebben gebracht haar tweede 4,/2 percents-emissie aan de markt te brengen, kort nadat Am sterdam en Rotterdam hadden besloten tot uitgifte van 4% percents-obligaties. Het zou naar de mening van het college eleganter en tactischer zijn geweest, in dien de Bank met de aankondiging van haar tweede emissie tenminste had ge wacht tot de termijn van inschrijving op de leningen van Amsterdam en Rotterdam was verstreken. Men zou de Bank dan in elk geval niet hebben kunnen verwijten, dat zij de uitgifte van deze gemeenten zou hebben doorkruist. B. en W. zijn voorts van oordeel, dat de emissie van de Bank niet heeft bijgedragen tot een na tuurlijke ontwikkeling van de rente van langlopende leningen. „Wij zouden het be treuren", aldus besluit het antwoord aan de heer Spek, „indien zou blijken, dat deze storing van langdurige aard zou zijn, om dat hierdoor voor de grotere gemeenten de mogelijkheid tot een zelfstandig beroep op de markt vertraagd zou kunnen wor den". Ook in Heemstede worden intensieve voorbereidingen getroffen om de plaatse lijke collecte voor de vluchtelingen, welke hier van maandag 26 tot en met zaterdag 31 oktober wordt gehouden, een zo gunstig mogelijke opbrengst te geven. Ten einde de leden van het afdelingscomité, die don derdagavond onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard op het raadhuis in vergadering bijeen zijn geweest, nog eens goed van de noodzaak van het slagen dezer collecte te doordringen, was hier ook aanwezig de heer J. A. Elffers, vertegenwoordiger in Nederland van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen. De heer Elffers heeft de diverseriacetten van het vluchtelingenprobleem nog eens uit voerig belicht, aan de hand van de feiten, die nog onlangs tijdens een bijeenkomst op het stadhuis in Haarlem ter sprake werden gebracht. Wij hebben onze lezers hierover toen reeds uitvoerig ingelicht. Sprekei besloot zijn toespraak met er op te wijzen, dat wanneer Hitier destijds even eerder met de atoombom was ge weest en hij zijn plannen tot deportatie van de Nederlandse bevolking ten uit voer had kunnen brengen, wij thans wel licht in vluchtelingenkampen zouden ver toeven. Uit deze gedachte hoopte spreker bij het Nederlandse volk de nodige solida riteit met de vluchtelingen op te wekken, zodat hun droevig lot enigszins kan wor den verlicht. Wij kunnen immers nog steeds in vrijheid ons volkslied beluiste ren. hetgeen voor deze ontheemden waar schijnlijk nooit meer het geval zal zijn. Nadat burgemeester Van Rappard spre ker voor zijn aanwezigheid en toespraak had bedankt, meende hij hieraan te mo gen toevoegen dat ook het Nederlandse volk wel degelijk door dit probleem is ge grepen. Na dit dankwoord beantwoordde de heer Elffers nog enige vragen van de aan wezigen. waarbij hij ondermeer onthulde, dat het comité voor Nederland op een to taalopbrengst van minstens twee miljoen gulden rekent. Met het oog op het aanhoudende fraaie weer is in Haarlem de ijstijd verlengd. De gemeente deelt namelijk mee dat de ventvergunningen voor de verkoop van consumptie-ijs, die nor maal op 1 oktober vervallen, zonder bijbetaling tot nader order geldig blij ven. In andere jaren zijn de meeste ijskarretjes half september al uit het stadsbeeld verdwenen. Nu mogen ze nog een poosje blijven. Misschien wel tot het ijs in de grachten ligt Advertentie MiMf 'n betrouwbaar PI Mid fiW. Zwitsers HIHHHNHflL anker horloge De achtste trekking gehouden van de 2'/, percent woningbouw-premielening 1951 ten laste van de gemeente Amster dam is gehouden. Deze lening is in totaal groot f 10 miljoen. Uitgeloot werden 500 obligaties van f 1.000. waarbij de pre mie van 1 50 000 viel op obligatienummer 5 van serie 6437 De premie van f 10.000 viel op nummer 8 van serie 4562 en die van f 5.000 op nummer 5 van serie 7733 Vijf obligaties werden uitgeloot met een premie van 1.000. te weten nummer 10 van serie 3073. nummer 8 serie 8117. num mer 1 serie 9284. nummer 10 serie 588 en nummer 4 serie 4203. Voorts viel de be zitters van de volgende 12 obligaties een premie van f 500 ten deel: nummer 5 serie 2216 nummer 9 serie 6965 nummer 2 serie 8626. nummer 7 serie 3741. nummer 1 serie 8117. nummer 7 serie 8117. nummer 9 serie 6437. nummer 5 serie 3546. nummer 8 serie 28. nummer 6 serie 9874. nummer 1 serie 6307 en nummer 6 serie 7056 Ten slotte werden 480 obligaties uitgeloot mei 125 elk. Vijfduizend Franse jongens en meisjes tussen de veertien en de twintig jaar heb ben een groot deel van hun laatste vakan ties opgeofferd om zich verdienstelijk te maken op allerlei gebied, waarvoor nor male arbeiders moeilijk zijn aan te trek ken. Ze hebben in de Gard en andere de partementen vervallen dorpjes weer be woonbaar gemaakt. In de Ardennen heb ben ze jonge dennen geplant om het ge brek aan bos weer wat aan te vullen. Voor Noord-Afrikaanse arbeiders hebben ze ge meenschapshuizen gebouwd en bij de stad Vandaag zullen 130 militaire drieton ners het veevoer langs de bekende ver bindingen vervoeren. Deze week zal dan ongeveer het dubbele tonnage vervoerd zijn van vorige week. namelijk 650 wa gens met ongeveer 2.500 ton. Ook uit Hoofddorp vertrekken weer zeventien trucks. Zaterdag zijn er geen militaire trans porten. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening een brief gericht, waarin ver zocht wordt een onderzoek te doen instel len naar de eventuele vermindering van de kievitenstand en mocht daarvan in ernstige mate sprake zijn de raaptijd van kievitseieren voor het volgende jaar aanzienlijk te beperken. Aan de heer Biesheuvel (A.R.) heeft de Tweede Kamer verlof verleend de mi nister van Landbouw te interpelleren over speciale maatregelen, die zouden kunnen worden genomen ten behoeve van de landbouwbedrijven, die zwaar zijn ge troffen door de langdurige droogte. De in terpellatie zal worden gehouden op een der laatste dagen van de maand. WENEN (Reuter) De Oostenrijkse president dr. Scharf is van zijn bezoek aan Moskou in Wenen teruggekeerd Dr. Scharf verklaarde zeer onder de indruk te zijn van Ruslands „grote belangstelling" voor een vredespolitiek Over de kwestie van de repatriëring van Oostenrijkers of voormalige Oostenrijkse burgers zei dr. Scharf dat president Vorosjilov hem de verzekering had gegeven, dat de Sovjet- Unie niet van plan is hen vast te houden en alle gevallen ..met welwillendheid" zal behandelen. D Scharf zei een lijst achter gelaten te hebben met namen van Oosten- rij kdr*.w»r> wie wordt aangenomen dat zij nog in de Sovjet-Unie zijn. Volgens eeg beriijhJ .van het Oostenrijkse persbureau APA uit Moskou heeft pre mier Kroesitsjev een uitnodiging aan vaard om zo spoedig mogelijk een bezoek aan Wenen te brengen, wellicht in het voorjaar. Op de vraag wat de Russische houding is ten opzichte van de controle op ont- wanening zei Kroesitsjev dat hij aan „vol ledige controle denkt" ..Wij zijn bereid controle in elke onderneming en op elke nlaats in de Sovjet-Unie toe te staan", al dus zou Kroesitsjev volgens APA gezegd hebben. De Russische premier heeft de weste lijke speculaties dat er verschil van me ning tussen Moskou en Peking zou be staan van de hand gewezen Hij beant woorde de vraag glimlachend zonder een spoor van geprikkeldheid. zo zeiden Oostenrijkse journalisten. De fabrieken van General Motors in de staat New York zullen vrijdag (vandaag) '4.000 arbeiders ontslaan tengevolge van het tekort aan staal. De maatschappij ver wacht het komende weekeinde in totaal 40.000 arbeiders te moeten ontslaan. De Chevroletfabrieken te Framingham. Mas- sachusetss. die 500 arbeiders heeft ontsla gen. sluit vandaag ook haar poorten. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3-3V,<V. Nederl. '47 91 91'»/,, 3 ®/o Nedl. 1962/64 97"/,, 97,4/I6 Woningbouw 6 109 109 Pr A'dam '56 I 82* Pr A'dam '56 II. 921/» Pr A'dam '56 III 92% Pr R'dam '52 I 89 Pr R'dam '52 II.. 88 y* Pr R'dam '57 100 A.K U 374 379 Calvé Delft 647 660 Van Gelder Zonen 239' 240 K N Hoogovens 610 610 Nederl Ford 312 315 N. Kabelfabriek 381 384 gew Philips Gloeil 829% 638 Pref PhilipsGloeil. 238 y, Unilever 646'/» 660 Wilton Fvenoord 202 y. 203* Werf Gusto 155* 155'/» Dordtsche Petrol 702 y. 705 Kon Petroleum f 156.- f 156.40 Billiton 320'/» 321 A'dam Rubber 108* 109 KLM f 123.— f 122, Holl. Amer Lijn.. 160 160 K N SN 163* 164 N. Scheepv Unie 142 144 v Nievelt Goudr 139'/, 134* Phs. v. Ommeren 247* 248 H.V.A 146 146'/» Delimaatschappij f 170.20 f 170,50 Amsterd. Bank.. 310 311 Nat Handelsbank 153 153 Ned Handel Mij ">30* Rotterd. Bank 270 271 Twentsche Bank *>47"» Anaconda Copper 60* 60* Bethlehem Steel 54* 55* U.S. Steel 98* 100'/. General Motors.. 53»/,„ 53'/, Shell Union 70 69* 24* 24 Blaye werd door deze arbeidsvrijwilligers zelfs een hele Romeinse citadel blootge legd. Verder werden er tal van sportter reinen en vakantiekolonies door hen aan gelegd en ingericht De vermaarde alpinist en „veroveraar van de Annapourna" Maurice Herzog, die in de Franse regering de zorg voor de jeugd en de sport onder zijn hoede heeft gekregen, ziet in deze vorm van arbeids- therapie het doelmatigste geneesmiddel tegen het nozemdom, dat de laatste maan den ook in Frankrijk zo welig tiert. Her zog heeft, onmiddellijk nadat hij zijn ho ge functie aanvaard had, vorig jaar de voornaamste jeugd- en sportverenigingen bij zich uitgenodigd om hun een voorstel tot een loyal® samenwerking te doen. Dat voorstel werd, niet zonder enige aanvan kelijke aarzeling, aangenomen en zo kwam de beweging „Co-travaux" tot stand, die met actieve medewerking der verschillende ministeries, de voorberei ding van die vrijwillige werkkampen ter hand nam. De eerste resultaten zijn nu zo gunstig gebleken, dat hoge commissaris Maurice Herzog hoopt, dat het volgend jaar het aantal actief-geïnteresseerden verdub beld zal kunnen worden. De overheid streeft hier geen enkele vorm van een „eenheidsjeugdbeweging" na en de vijf tien samenwerkende verenigingen behou den hun volle autonomie. De diverse mi nisteriële diensten beperken hun aandeel tot technische en wetenschappelijke advie zen en financiële of administratieve steun. In de 110 kampen, die dit jaar geopend konden worden hebben 160 verschillende ploegen met een totaal van bijna vijfdui zend jonge mensen hun energie on deze wijze voor de gemeenschap ingezet. Men Amsterdam In twee hoeken bestond een behoorlijke belangstelling en wel in die van Kon. Olie en de scheepvaartwaarden. In de overige hoeken was de handel zeer kalm. De koersen lagen bij de opening voor alle internationale waarden beneden het slot van daarvoor. In het verdere beursverloop vond over de gehele linie een licht herstel plaats, mede doordat de tendentie op de Westduitse beurzen een opwaartse rich ting vertoonde. In Kon. Olie gaat de laat ste tijd tamelijk veel om en de vraag komt hoofdzakelijk van lokale zijde. De olie aandelen liepen op van 155.90 tot 156.20, tegen als vorige slotprijs 156.60. De hoog ste prijs die voor deze waarden betaald werd gedurende de ochtenduren was 155.50 Philips stelde opnieuw teleur en leed op 633. na een opening van 631'/*, een koers verlies van circa drie punten. Unilever steeg van 645'/» tot 647 en dit was de vorige slotprijs. Aku's werd rond de 376 verhandeld en moesten circa twee punten van de vijf punten winst van daarvoor afstaan. De gepubliceerde zeer gunstige derde kwartaalcijfers van het AKU-con- cern werden de vorige dag reeds in de koers van de aandelen verdisconteerd. De scheepsvrachtenmarkt in Londen blijft zeer levendig en vast voornamelijk in de graanafdeling. Dit was een stimulans voor de scheepvaartaandelan op het Dam rak. De handel in deze afdeling was vrij levendig en de koerswinsten bedroegen doorelkaar één tot drie punten. In de cul tures bleef de affaire wederom zeer rustig en koersverschillen van enige betekenis kwamen niet voor. Staatsfondsen kalm. In de lokale sector waren aandelen Ketjen zeer vast en werden op 420 a 425 geadvi seerd tegen gisteren 4091/,. Aandelen me- taalbuizenfabriek „Excelsior" kregen een hogere adviesprijs op de gedane medede lingen gedurende de gehouden vergade ring. De mogelijkheid béstaat dat het be drijf door een buitenlandse maatschappij wordt overgenomen. Aandelen „Veneta" werden lager geadviseerd op de dividend verlaging van 11 tot 9 percent Daartegen over werden aandelen Korenschoof hoger geadviseerd op de dividendverhoging van 5 tot 6 percent. Hooimeijer werd een 15-tal punten hoger geadviseerd als nawerking op de 20 percent aandelenbonus. De advies prijs bedroeg 310 tot 320 percent. Gouda Apollo werd bijna 100 punten hoger ge adviseerd op het overnemingsaanbod door de Unilever. Aandelen Northwestern and Pacific Hypotheekbank kregen eveneens een hogere adviesprijs op de dividendver hoging. Wijers' beter op de tussentijdse mededeling over de gang van zaken. Pro longatie 3 percent De eerste verhandeldag van 4% percent obligatielening 1958 gemeente Eindhoven bracht een adviesprijs van 97'/» tot 97 percent. Voor de inschrijvingen op de 414 percent obligatieleningen Tilburg en 's Hertogenbosch a 99 percent konden geen mededelingen worden verkregen. (A.N.P.) NEW YORK De markt steeg op de eerste verjaardag van de invoering van de marge van 90 per cent. Een jaar geleden verhoogde de Fede rale Reserve Board de marge die beschik baar moet zijn bij het kopen van aandelen op krediet, van 70 tot 90 percent. Op 5 augustus 1958 was de marge verhoogd van 50 tot 70 percent. Het marge-cijfer kwam aan de orde in de gesprekken, maar Wall Street had meer belangstelling voor staat en was ietwat optimistischer wat betreft de kansen op regeling van de staalstaking. Daardoor werd in deze hoek door de handel geboden. Zij kocht ook in de hoeken der geselecteerde tabakken, me talen, chemicaliën, vliegtuigen, elektronica en speciale fondsen. Zelfs de olies hielden zich beter en de sporen overtroffen de industriële waarden percentsgewijs. De handel was zeer licht en voorzichtige manipulators namen voor sluiting winst, waardoor in vele gevallen de hoogste dag waarden werden prijsgegeven. De omzel was 2.190 000 aandelen. 1.172 fondsen wer den verhandeld. 544 hoger en 412 lager Het industriegemiddelde kwam van 634,27 op 637,48, dat van spoorwegen van 157,11 op 158.58, dat van openbare nutsbedrijven van 88.02 op 87.82. (UPI) Het op 30 september beëindigde boek laar van de J. P. Wvers' Industrie- er Handelsonderneming n.v. heeft een be vredigende gang van zaken gehad, zodeell de directie mede De teruggang in gelds waarde in de omzet van het vorige laar. ten gevolge van bestedingsbeperking en recessie, is grotendeels ingehaald, niet tegenstaande voor vele der artikelen lagere prijzen werden genoteerd. De winst zal overeenkomstig de gunstige bedrijfs ontwikkeling zijn toegenomen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11