Jubileumexpositie over de mens Jacobus van Looy ROOMBOTER VIERDE PROGRAMMA VAN „TINGELTANGEL'' Wekelijkse Esperanto* cursus Simon Koster verricht opening van Speciale aanbieding NAAIMACHINES 15 Geef glans en geur aan feestelijk oranje! ZUIVER WOLLEN DEKENS 29.75 59.50 Causerieën van prof. Otto B. de Kat en Godfried Romans Tien maanden geëist tegen timmerman wegens verduistering Echtpaar in Rotterdam door gas bedwelmd Minister ir. S. H. Visser naar La Gourtine Spierenburg bezoekt Heerlen Zege voor nationalistische partij in Zuid-Afrika Alléén is boter en boter is niet te vervangen! Laos wenst permanent UNO-waarnemers EERSTE LES Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 Advertentie 100% wol. Prachtige nieuwe pastelkleuren 1-persoons 2-persoons ZIE ONZE ETALAGE I Een spirituele ontmoeting met de mens, ja met de Haarlemse mens Jaco bus van Looy hebben donderdagavond de talrijke aanwezigen in het museum „Het Huis van Looy" in Haarlem gehad op de bijeenkomst, tijdens welke de jubileumtentoonstelling ter gelegenheid van het tienjarige bestaan der gelijk namige Stichting is geopend. Deze ont moeting mocht dan pas recht intiem plaats hebben tussen de geëxposeerde schilderijen, tekeningen, pastels en voor al brieven, boeken, manuscripten, foto's en curiosa, reeds in de causerieën van prof. Otto B. de Kat en Godfried Bo- mans, waarin de sprekers, elkaar su bliem aanvullend, gestalte gaven aan de dualiteit van de beeldende kunstenaar en litterator Van Looy, kwam diens mens-zijn „om de hoek kijken". Tevoren werd de tentoonstelling geopend dooi de voorzitter van de „Stichting Het Huis van Looy", Simon Koster. De heer Koster sprak zijn vreugde uit over de onverflauwde belangstelling voor het werk van Jacobus van Looy. Thans, bijna dertig jaar na het overlijden van de schilder-schrijver is deze belangstelling in sommige opzichten zelfs groter dan op het moment dat de Stichting in het leven is geroepen. Het werk van Van Looy als beeldende kunstenaar is dit jaar voor het eerst buiten Haarlem te zien geweest en binnenkort zal dit voor de tweede keer ge beuren, aldus de voorzitter. Hij herinnerde er aan hoe het in de win ter van 1948-1949 weinig heeft gescheeld of de hele artistieke nalatenschap van Ja- onder de bezielde en bezielende leiding van het liefdevolle verzamelwerk van me vrouw Titia van Looy zou zijn uit eengevallen en naar alle windstre ken verspreid. Een kieine groep mannen onder de bezielde en bezielen leiding van dr. Van der Eist voorkwam dit. Twee ande re mannen hadden tussen het overlijden van mevrouw Van Looy en de totstandko ming van de Stichting in 1949 reeds al het Advertentie A INTERIEURVERZORGING BARTELJORISSTR. 13-17 HAARLEM De officier van Justitie bij de recht bank te Haarlem, mr. J. J. Bredius, eiste donderdagmiddag een gevangenisstraf voor de tijd van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk tegen een 41-jarige Haarlemse timmerman, die er van verdacht werd bij een verzekerings maatschappij een bedrag van ongeveer drieduizend gulden te hebben verduisterd in de jaren 1958 en 1959. De verdachte gaf de feiten volmondig toe. De verdediger, mr. B. W. Stomps noemde dit hele geval „een intens dra ma". De timmerman verdiende enkele jaren geleden ruim f 120.- in de week tot dat hij zich na herhaald aandringen liet overhalen verzekeringsagent te worden waardoor hij slechts 54,- in de week ging verdienen en bovendien belandde in een vak, dat volkomen nieuw voor hem was en dat hij niet aankon. Bovendien werden zijn vrouw en kind beiden ernstig ziek en de hele administratie veranderde, aldus pleiter, al spoedig in een janboel. Mr. Stomps stelde rechtbank voor de verdachte een lange voorwaardelijke straf te geven met de bijzondere bepa ling, dat de timmerman het verduisterde bedrag met 5,- per week zal afbetalen De uitspraak werd bepaald op 29 okto ber. Vervolgens stond een 44-jarige verte genwoordiger uit Heiloo terecht, die toen hij in dienst was van een technische han delsonderneming gedurende de jaren 1954 tot en met 1958 een bedrag van ongeveer 4500,- zou hebben verduisterd. De ver dachte gaf dit toe, maar voerde als ver dediging aan, dat hij tal van onkosten voor de zaak maakte, die niet of nauwe lijks vergoed werden. De officier van Justitie, mr. J. J. Bre dius, eiste een gevangenisstraf van één jaar waarvan drie maanden voorwaarde lijk, waarna de raadsvrouw, mr. S. Boek man, in een uitvoerig pleidooi de recht bank verzocht een aanzienlijk minder zwa re straf op te leggen vooral ook omdat het verduisterde bedrag, dat vrijwel geheel zijdelings ten behoeve van de werkgever was verbruikt, was terugbetaald en om dat de verdachte een nieuwe betrekking had gekregen, waarin hij zo weer aan het werk kon gaan. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 29 oktober. mogelijke gedaan om het werk van Van Looy te beschermen en te bewaren. Dat zijn de suppoosten de heren J. Scheffers en E. Jansen. Ook nu de collectie door de gemeente Haarlem en de Stichting zorgvuldig wordt behoed, zou het geregelde toezicht er op in niet vertrouwder handen kunnen zijn dan van deze suppoosten, aldus de heer Kos ter. Spreker roemde verder de voortref felijke en deskundige zorg van de heer H. P. Baard. Een naam die de voorzitter met ere noemde, is die van dr. L. M. van Dis. In de loop van de eerste tien jaar nam dr. Van Dis de plaats in van dr. Van der Eist en hij heeft deze functie steeds met toe wijding vervuld. De heer Koster zei nog eens uiting te willen geven aan de grote waardering voor hetgeen dr. Van Dis als voorzitter heeft gedaan. De thans ingerichte expositie noemde de heer Koster een goede gelegenheid om bui ten het kader van zijn werk een indruk te krijgen van het leven van Van Looy in zijn naaste omgeving, zijn vriendschappen en zijn plaats temidden van de kunstenaars van zijn tijd. Veel is aanschouwelijk ge maakt door foto's, brieven, manuscripten en andere historische documenten uit het bezit van de Stichting, aangevuld met in bruikleen gekregen materiaal. Tenslotte dankte de voorzitter allen die op welke wijze dan ook het werk van de Stichting steunen en hij verklaarde tentoonstel ling voor geopend. Eenzelvigheid Prof. Otto B. de Kat gaf zijn visie op de beeldende kunstenaar Van Looy onder de titel „De eenzelvigheid van de schilder Ja cobus van Looy". In de autobiografie die Van Looy in 1907, op 52-jarige leeftijd schrijft, komt tot uiting hoe hij heeft getracht het weeskind te doen uitgroeien tot de volwassenheid. Als schrijver volwassen geworden kunste naar aanvaardt hij het weeskind. In 1877 werd hij leerling van de Rijksacademie van beeldende kunst in Amsterdam. In 1884 werd zijn werk bekroond met 't win nen van de Prix de Rome. Losgerukt van de Amsterdamse vriendenkring overvalt hem de eenzaamheid. Wat in de jaren tachtig leek op een geheel nieuwe weg, is in onze ogen weinig meer dan het afbui gen van de route die de Hagenaars ge volgd hadden. Het motief verplaatste zich van het landschap naar het stadsbeeld en deze ontwikkeling lag niet in de lijn van Van Looy. Het anders wezen en de duali teit van Van Looy zijn vaak verklaard uit zijn schilder-schrijverschap, aldus prof De Kat. Maar spreker meende dat het an ders geaard zijn dan zijn tijdgenoten de eigenlijke grond is van zijn eenzaamheid Het individualisme van Van Looy kwam uit een gans andere bodem voort dgn van de andere Tachtigers. Bij hen was het de opstand tegen eigen afkomst en milieu bij Van Looy was het door een groeiproces dat hij alleen kwam te staan: de groei uit het weeshuis naar de academie Hoe juist heeft Van Eeden de groei van de kunstenaar aangeduid, hij, Van Looy beschrijft als „efe'n schuw fttiisëli.ik wezen dat graag in een eigen nestbij goede vrienden zit". Huisjesman Godfried Bomans ging in gedachten te rug naar de tijd in zijn jeugd, toen hij in de buurt van Van Looy woonde. „Ik heb Van Looy gezien. Soms kwam hij voorbij niet dikwijls. Ik heb het drie keer meege maakt in acht jaar tijd. Van Looy was een „huisjesman", aldus Bomans, die vervol gens aan de hand van allerlei voorbeel den de karakteristieke plaats van het huis in de Nederlandse litteratuur besprak. Van hier naar de Nederlandse neiging tot rela tiveren il n'y avait qu'un pas („Onze taal is een voordurende onderschatting van wat er in feite gebeurt"). Wij zijn een volk dat boven alles het pathos schuwt („Als er op een schutting staat: Piet is gek, dan wil dat niet zeggen dat hij krankzinnig is, maar dat hij ergens voor is warm gelo pen"). Onze taal registreert, maar reso neert niet. Het is een taal voor kamer muziek. Daarom heeft de Camera Obscura in honderd jaar vijftig drukken beleefd. De Nederlandse schrijver observeert en registreert dit haarscherp, met bijna fo tografische accuratesse. En dan distan- cieert hij zich met ironie, aldus spreker. Langs deze bewust gekozen omweg keerde Bomans tot Van Looy terug. Ook bij deze schrijver signaleerde hij een ken merkend verschijnsel in de Nederlandse litteratuur: de belangstelling voor het kind. Door als het ware op de hurken te schrijven vindt de Nederlandse auteur de situatie die hem ligt. Onze litteratuur we melt van jongens en meisjes, door wier ogen de schrijver naar hartelust zijn ,.mi- kromanie" kan uitleven. Zo is het nok met de trilogie Jaapje, Jaap en Jacob van Van Looy. Hierin komt de oneindige lief de voor het detail tot uiting. Jacobus van Looy was een groot tekenaar, wellicht een minder groot schilder en een zeer groot schrijver", besloot Godfried Bomans. Vervolgens gingen de aanwezigen het tentoongestelde bezichtigen. Op deze ex positie zelf komen wij nog terug. Donderdagmorgen omstreeks tien uur zijn de 65-jarige oud-hoofdagent van poli tie E. Olofsen en zijn 64-jarige echtgeno te, mevrouw N. Olofsen-Bepgwerf, bewus teloos op bed in de achterkamer van hun woning aan de Friesestraat te Rotterdam aangetroffen. Spoedig nadat zij waren aangetroffen, werd kunstmatige ademha ling toegepast, waardoor de vrouw tot be wustzijn terugkeerde. Het echtpaar is naar het ziekenhuis overgebracht. Een zuster van de vrouw kreeg geen gehoor op haar bellen, waarop zij een buurman van het echtpaar waarschuwde. Deze ging poolshoogte nemen. Hij zag, dat de gordijnen van de slaapkamer van het echtpaar Olofsen gesloten waren. Boven dien rook hij een sterke gaslucht. Hij waarschuwde de politie, die op haar beurt de geneeskundige dienst verwittigde. Het bleek, dat in het keukentje, dat aan de achterkamer grenst, een kraantje van een éénpits-gaskomfoortje een weinig open stond. Zo ontsnapte een zwakke gas- stroom, maar die was toch voldoende de deur tussen keuken en slaapkamer stond open om de heer en mevrouw Olofsen te bedwelmen. Zeer waarschijn lijk heeft de avond tevoren de man of de vrouw het kraantje open gestoten. Naar wij uit La Courtine vernemen, zal de Nederlandse minister van Oorlog, ir. S. H. Visser, aanstaande dinsdag een be zoek brengen aan de Nederlandse troe peneenheden, die daar nog altijd gelegerd zijn. Voor de nieuwe minister geldt dit eerste bezoek als een kennismaking met de Franse legerplaats. De minister zal maar zeer kort in La Courtine kunnen blijven en enige bijzon dere ophef zal er van routine-bezoek dan ook niet worden gemaakt. De vice-voorzitter van de Hoge Autori teit, de Nederlander D. Spierenburg, brengt in verband met de huidige moei lijkheden in onze mijnindustrie een bezoek aan Heerlen. Vanmorgen had hij een on derhoud met de werkgevers. Hedenavond zou hij een ontmoeting hebben met de ver tegenwoordigers van de vakbonden. Don derdag vertoefde de heer Spierenburg in Bonn, waar hij een onderhoud had met Westduitse regeringfunctionarissen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 JOHANNESBURG (Reuter-UPI) —De Nationalistische regeringspartij heeft de verkiezingen in de vier Zuidafrikaanse provincies voor de provinciale raden ge wonnen. Zij verwierf 110 van de 170 ze tels. De zestig andere zullen worden be zet door vertegenwoordigers van de Ver enigde oppositiepartij. De nationalistische partij van premier Verwoerd kreeg negentigduizend stem men minder dan in de algemene verkiezin gen van vorig jaar De vier liberale kan didaten, die tegen de apartheidspolitiek zijn, en de elf kandidaten van de federale partij die pro-Brits is, werden alle ver- I slagen. Oog èn neus èn tong genieten van worteltjes waarin u een kluitje roomboter hebt laten smelten l de tuin een tuin la arbo arbo het bloembed een bloembed la difekta benko difekta benko NEW YORK (UPI) Laos wenst perma nent UNO-waarnemers met het oog op mo gelijke nieuwe communistische agressie, aldus heeft de Laotische minister van Voorlichting Sisoek Na Champassak op een persconferentie in New York verklaard. De Laotische regering hoopt dat de Veilig heidsraad de commissie van onderzoek op dracht zal geven voor onbepaalde tijd in Laos te blijven. Dc leden van de commissie zijn thans op weg naar New York om verslag uit te brengen van hun bevindingen. Sisoek zei dat, onafhankelijk van het feit of bewijzen van Noordvietnamese agressie zijn gevon den, „de communisten hun activiteit sinds de aankomst van de commissie vrijwel geheel hebben gestaakt". „Thans is de op stand meer van psychologische dan van militaire betekenis", zo zei hij. VIENTIANE (Reuter/UPI) Premier Sananikone van Laos zal zaterdag met zijn ministers van Buitenlandse Zaken en De fensie naar New York vliegen om de ver gadering van de Veiligheidsraad bij te wonen waarin de UNO-commissie rapport zal uitbrengen. Cabaret betekent vanouds herberg of koffiehuis. Pas in de tachtiger jaren van de vorige eeuw werd er in Montmartre de soortnaam van gemaakt voor litteraire of beeldende kleinkunst. Deze bleef ook na het einde van de „Chat-Noir" gehandhaafd voor door „Het betere publiek" bezochte etablissementen, ter onderscheiding van zulke aanverwante ;aken als variété en music-hall. Al heel gauw begonnen (zoals alle romantische stromingen) deze genres van het uitgaansleven door elkaar te lopen en kwamen er vulgaire navolgingen van wat aanvankelijk nogal exclusief voor de zogenaamde élite of althans mensen met smaak of onderscheidingsvermogen be stemd was. Tegenwoordig is het in Neder land zo, dat in de revues of bioscoopthe aters vaak vooraanstaande chansonniers werken, dat de werkelijk geestige spot drijvers zich bij hun optreden laten verge zellen door goochelaars of saltimbanques en dat Sieto Hoving zijn artistieke biertent met letterkundig verantwoorde commen taar, gezongen en gespeeld, van odernehe hekeldichters „Tingel-tangel" noemt, Riet Schagen, Sieto Hoving en Marijke Hoving in „Lood om oud ijzer". Esperanto is een fonetische taal, dat wil zeggen, dat elke letter steeds gelijk wordt uitgesproken. De -a- klinkt dus niet de ene keer als -a- in dag en even later als -aa- in dagen. Daardoor is de uitspraak van het Esperanto betrekkelijk eenvoudig. We raden u aan er toch even goede aan dacht aan te besteden, want het is heel wat gemakkelijker een goede uitspraak aan. dan een slechte af te leren. Hier volgen de regels: 1. De klemtoon van een woord valt altijd oo de voorlaatste lettergreep. 2. De -a-, -e- en -o- klinken als in dak, dek en dok. De -i- is altijd de -ie- van Piet en nooit de -i- van pit. De -u- klinkt als -oe- en het woordje muro (muur) spreken we dus uit: moe-rö, met de klemtoon op moe. 3. De -c- klinkt als ts. Oefen maar even: caro, eendo, cemento, centro, cerbo. Denk er om, alle klinkers kort! Ook de laatste! 4. De -g- klinkt als in het woord Ga briel of als in zeggen. 5. De -v- spreken we uit als -w- en de letter -w- komt in het Esp. alfabet niet voor. We schrijven dus -vespo- (wesp), maar zeggen -Wespè. Oefen maar even: vakso, valo, valizo, valso, vaporo, reservi. pasiva. nivelo. kverko. En.... hebt u om de klemtoon gedacht?» 6. Verder hebben we nog een vijftal kapjesl etters: a. De -c-, die we uitspreken als tsj, cevalo, cemizo, felica, car. Hebt u om de klemtoon en om de -v- in cevalo gedacht? Prachtig! b. De -g-, die we uitspreken als -dzj: êardeno, larga, girafo, loêas, êi- c. De -fi-, die we uitspreken als de -ch- in kachel, en die maar weinig voor komt: arfiitekto, dat we uitspreken net als het Nederlandse woord. d. De -j-, die klinkt als -zj-: jurnalo, jaluza, jaketo, trinkajo en nu nog een lastige: maniajo (mandzj-az-jo). Oefen even die uitgang ajo. Dat bespaart u later veel narigheid. e. De -§-, die klinkt als -sj-: si, sipo, kasas, stalo, vesto, satas, suo. Goed om die -ö- aan het eind gedacht! Ja? keurig dan. Nu kunt u het volgende verhaaltje, dat we in elk geval tot januari voortzetten, lezen als een volleerd Esperantist. De ver taling vindt u hier onder: Sur benko sidas la patrlno. Si estas juna kaj bela. Si sidas sur benko en la gardeno La gardeno estas granda, kun multaj arboj kaj bedoj kaj floroj. La patrino laboras. Bruna surtuto kusas sur la benko. Gi estas difekta kaj la patrino kudras. Taalregels: 1. Alle zelfstandige naamwoorden, dat zijn de namen van mensen, dieren en din gen, eindigen op een -o-. U kunt ze in het verhaaltje dus zo oppikken. 2. Alle bijvoeglijke naamwoorden, dat zijn de woorden, die vertellen, hoe de mensen, dieren en dingen er uitzien, ein digen op een -a. Zoek ze even! 3. De woorden op -as- eindigende, zijn werkwoorden (Later zulen we zien, dat ze ook op -is- of -os- kunnen eindigen: sidas wordt dan dus sidis of sidos). 4. Het Nederlands heeft drie lidwoor den: -de- en -het- noemen we bepaalde lidwoorden en -een-is het onl&paalde lid woord. Uit de zin: Het paard en de koe van boer Jansen zijn dood, begrijpen we meteen, dat hij maar één paard en één koe heeft, of dat we al wisten, dat er een paard en een koe ziek waren. Ze wijzen dus op een bepaald paard en een bepaalde koe. Vandaar de naam. Zeggen we: een koe van boer J. is dood, dan weten we veel minder. In Esp. kennen we alleen maar het be palende lidwoord -la-. Als we in het Ne derlands -een- gebruiken, laten we het in Esp. eenvoudig weg. Sur benko sidas la patrino. Dus -een bank- (er zijn er meer!) en: la patrino (dus maar één). 5. Als we in het Ned. over een vrouw of meisje praten, zeggen we: zij. In Espe ranto zeggen we dan -si-. 6. Het meervoud der woorden maken we in Esp. door achter het enkelvoud een -j- te zetten: benko - benkoj, floro - floroj. 7. Het bijvoeglijk naamwoord, dat bij dat zelfstandig naamwoord hoort, krijgt die -j- ook. een bruine overjas - bruna surtuto. bruine overjassen - brunaj surtutoj. vele bloemen - multaj floroj. 8. Dieren en dingen, waarvan we in het Ned. zeggen: hij (de hond), zij (de kat) of hij (de bank), noemen we in Esp. met -êi-- La benko. - Gi staras en la iardeno. V e rt a 1 i n g Op een bank zit de moeder. Zij is iong en mooi. Ze zit op een bank in de tuin. De tuin is groot, met vele bomen en (bloeml- bedden en bloemen De moeder werkt Een bruine overjas ligt op de bank. Hij is kapot en de moeder naait. We geven geen woordenrijtjes, maar we raden u aan zelf een „woordenboekje" te maken, zowel Ned.-Esp. als Esp.-Ned. Neem strookjes dun karton van ongeveer 8 bij 3 cm. Schrijf bovenaan op het eerste strookje sur en aan de achterkant de ver taling: op. Doe dat met alle woordjes uit ons verhaaltje en rangschik, ze alfabetisch in een doosje. Maak nog net zo'n serietje en rangschik dat op de Ned. letters. Zet een scheidinkje in het midden van het doosje en u hebt een prachtig middel om de woordjes te leren. Alles, wat u na een poosje goed kent, kan er uit. De woord jes. die u nog niet kent, ontmoet u telkens weer. 1. Vertalen: De bank Hij is in de tuin. De moeder. Ze zit op de bank. De moeder. Ze werkt. De overias. Hij ligt op de bank De bruine overjas. Hij is stuk. De tuin. Hij is groot. De boom. Hii is in de tuin. De moeder. Zij 's mooi. 2. Vert a 1 e n: Denk om de meervouds-j van het bijv. naamwoord: de bruine overias: de bruine overjasseft. de jonge moeder: de jonge moeders, het mooie (bloemlbed: de mooie fhioemlbedden. een grote tuin: grote tuinen de kapotte bank: de kanottp banken, de mooie boom: mooie hnmen. 3 Vertalen Denk er om. dat in het Ned. 't lidwoord -een- terug moet komen: de bank de tuin een bank een tuin la surtoto la arbo surtuto arbo de bloem het bloembed een bloem een bloembed la patrino la difekta benko patrino difekta benko 4. Als aparte opgave krijgt u het ver haaltje na te vertellen. Niet opschrijven! Alleen maar aan u zelf vertellen. Liefst hardop. Het mag met precies dezelfde woorden, het mag ook met uw eigen woor den. Als u maar probeert te vertellen. Al die taalregels en oefeningen zijn eigenlijk maar bijzaak. Praten is het voornaamste. De taalregels en oefeningen dienen alleen maar, om de taal zonder fouten te kunnen spreken en schrijven, maar liever MET fouten spreken, dan zwijgen. Werk dat na dinsdagmorgen binnen komt, kunt u niet gekorrigeerd terug hebben voor de volgende les in de krant komt! waarmee eigenlijk een café-chantant van gering allooi wordt aangeduid. Hij heeft veel succes met zijn kleine, maar gedurfde onderneming, die bijna drie jaar geleden met vijfenzeventig voor stellingen in het Leidsepleintheater werd ingeleid. „Niet voor lange tenen" bleef vervolgens maandenlang de eens-wat-an ders-zoekenden naar een befaamd restau rant in het verre zuiden van Amsterdam trekken. In 1958 begon zijn kleine ensem ble niet alleen op maar ook in eigen gele genheid. Ook toen de noviteit eraf was bleef het succes. „Zonder vijgeblad" kon meer dan tweehonderdvijftig keer in zijn pijpela met tapkast aan de Nieuwezijds- Voorburgwal worden vertoond. Geleide lijk zijn de nummers van dat programma door nauwer op de tctualiteit afgestemde vervangen, zodat donderdag de behoorlijk ingespeelde première van „Lood om oud ijzer" kon worden gegeven. Die titel is goed raak, want het gaat niet veel anders dan de vorige keer en doet toch allerminst de bezoekers als hetzelfde aan. Men heeft aanvankelijk de neiging der gelijke instituten van vrijgevochten arties ten te overschatten. Zij moeten alles zelf doen, zowel uit de vaatjes der humor als die der alcoholhoudende dranken of limo nade tappen, de jassen eruit en de stem ming erin brengen. Natuurlijk maken zul ke bezigheden, die elders aan obers en ouvreuses (o, hoe rijk toch is onze moeder taal aan schatten, die wij van alle mark ten hebben thuisgebracht) worden ge gund, geen goede liedjeszangers van slech te toneelspelers, al mag men wellicht een inspirerende uitwerking van de nauwe aan raking met het publiek veronderstellen. En evenmin kan men volhouden dat alleen zoiets het échte cabaret zou zijn. Hoewel. in de rokerige intimiteit van een kleine kring van mensen onder elkaar kan men gevoeliger waarheden uitdelen en heeft men meer kans de aanzittenden ergens in hoofd of hart te raken dan bij een deftige voorstelling in een gewone schouwburg. Daar willen de mensen eens echt uit zijn, hier juist er in komen. In het op illusie in gestelde theater wensen velen van de wer kelijkheid afgeleid te worden, zich te laten amuseren. Maar in een lokaliteit als deze, waar men zich als het ware van aangezicht tot aangezicht bevindt, is het te proberen erin door te dringen en erachter te komen. Dit alles overwegende (maar ook zon der dat te doen) komt men tot de erken ning, dat Sieto Hoving en zijn partners er in geslaagd zijn zich een verdiende eigen plaats te veroveren. Zij zijn beslist niet persoonlijker of veelzijdiger dan de er kende kampioenen van onze kleinkunst, doch zij hebben zich ook door de toevalli ge selectie betere kansen geschapen. Door de vrijwillige bestedingsbeperking en ge mengde arbeidsvoorwaarden kan men zich de weelde veroorloven van een in schikkelijk publiek. Die zijn er heus wel, als men er maar de ontvankelijkheid voor heeft gekweekt! Ditkeer hebben Jan Blok ker en Alexander Pola bijdragen geleverd. Vooral wat ik meen herkend te hebben als uit de krasse pen van laatstgenoemde ge vloeid te zijn, moch op instemming aan spraak maken. Om zulke nummers als „Wij herdenken!" of „Wij zijn stapel op Holland" hoeft men ergens anders niet te komen. De leukste scènes zijn die, waarin poli tieke kopstukken als mikpunten van eer lijk verdeeld en zelden boosaardig sarcas me worden gebruikt en de toespelingen op gemeentelijke wantoestanden. „Lente in Amsterdam" en „Interview met een ondervoorzitster" zijn parodistische vol treffers. Sieto Hoving zelf excelleert in zijn conférence als excellentie, waarbij vooral de gulle grappigheid van professor De Quay in het spitsvondig ridicule ge trokken wordt. Hij zorgt ervoor steeds bij de tijd te blijven. Hij volgt de bij Aristide Bruant begonnen mode, dat dichterzan- gers baarden dragen, maar overigens is hij de gelukkige bezitter van een even on gegeneerde als bescheiden eigen stijl. Zijn medewerkers passen goed bij hem, zij vormen een eensgezind kwintet als men pianist Wouter Denijs meetelt (hij zorgt er welluidend voor dat men dat doet). Zijn vrouw, Marijke Hoving, zou men de pri ma inter pares mogen noemen, ware het niet dat zij juist om haar eigen geluid ge waardeerd moet worden. Als opvolgster van Dini de Neef is Riek Schagen toege treden, die vooral met vocale kwaliteiten de persiflages op „zingende zusjes" én „operasmart" extra fleur verleent. Paul Deen is de minst duidelijke persoonlijk heid in deze groep. Van de gezongen apo theose „De vervlogen Hollander" heb ik het minst genoten, zonder dat deze als fi nale geplaatste teleurstelling het oprecht beleefde genoegen ook maar enigszins heeft kunnen bederven. Max Heymans ont wierp de japonnen, Karei Poons diende van choreografische adviezen. David Koning Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's Heer Arendskerke M. van den Bosch te Nigtevecht (U.); te Zoeter- meer P. J. F. Lamens te Kamerik. Geref. Kerken Beroepen te St. Thomas (Ontario. Ca nada) F. Guillaume te Toronto-Annette Church (Ontario. Canada) (voorheen te Amsterdam-Westh

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15