Geen antwoord op interpellatie inzake polsen van mr. Stikker OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Redenvertrouwelijke sfeer rondom kabinetsformatie tó'MORRIS 'êeforeyou êuy! HET WEER Massale overwinning van Debré in het parlement Rotterdam wil voorrang voor Europoort-havens P. v. d. A.-MOTIES VERWORPEN Met 414 tegen 23 bij 28 onthoudingen ikwii Bolletje/* VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 Stadion niet uitverkocht Duitsland-Nederland toch niet op het scherm? SPORTHUIS HAARLEM TROPENKLEDING Aanhoudend zonnig Senator Mitterrand ontsnapt aan een moordaanslag In de krant van heden: Het woord is aan Bergens burgemeester is verlof verleend DIAMANTEN RINGEN STUURMALS, COHEN Esperanto-cursus begint met ruim 1400 deelnemers de échte eierbeschuit Joegoslavië niet kandidaat voor Veiligheidsraadzetel 74e JAARGANG No 84 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 236 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman (Van onze parlementaire redacteur) Op 30 september heeft minister-president De Quay geweigerd te antwoorden op de vraag van mr. Burger (P.v.d.A.) of oud-minister Stikker is gepolst voor de porte feuille van Defensie. Donderdagmiddag riep de heer Burger met verheffing van stem, begeleid met vuistslagen op zijn lessenaar: „Als volksvertegenwoordiger heb ik recht op antwoord. Het weigeren van een antwoord, in strijd met de grondwet, is een kruis punt in de positie van het parlement". Met het doel te beletten, dat de rechten van het parlement worden aangetast, diende hij een motie in met de uitspraak dat de ministers verplicht zijn te antwoorden op alle vragen van elk Kamerlid. Prof. Oud (V.V.D.) vermaande de heer Burger niet zo dramatisch te doen omdat er geen enkele reden is voor ongerustheid, prof. Romme (K.V.P.) zette uiteen dat de Grondwet niet elk lid afzonderlijk recht geeft op antwoord en de heren Bruins Slot (A.R.) en Tilanus (C.H.U.) voerden talloze gevallen uit het verleden aan, waarin ook inlichtingen werden geweigerd. De motie werd tenslotte met 48 tegen 65 stemmen verworpen nadat prof. De Quay met nadruk had verklaard, dat de regering zich verplicht blijft gevoelen de Kamers op een zo goed mogelijke wijze in te lichten. Met de verwerping van de motie is niet een nieuwe toestand ingetreden, waarin de regering voortaan naar willekeur kan wei geren op vragen te antwoorden. Indien de Kamer ontevreden is over een weigering en de basis van vertrouwen is verdwenen, kan zij door middel van een motie de mi- nister-president of een willekeurige minis ter tot aftreden dwingen. De regering streeft ernaar, had minis- Niet alleen de boeren klagen over de droogte, ook de handelaars in para- pltt's. Ze weten niet hoe ze hun waar aan de man moeten brengen. Gaat dit praatje over... de regen? De beslissing over het al dan niet uit zenden van de interland-voetbalwedstrijd DuitslandNederland op woensdag 21 ok tober aanstaande in Keulen is nog steeds niet gevallen. Een uiterst onplezierige bij komstigheid, die de beslissing in het na deel van de televisiekijkers kan doen uit vallen, is thans dat het stadion in Keulen nog niet uitverkocht is. De voorverkoop in diverse grote steden is bar tegengevallen en er blijken nog ruim 12.000 staanplaat sen te koop te zijn. Zoals wij reeds meldden hangt het al dan niet uitzenden van de wedstrijd van de verkoop van deze kaarten af. De West- duitse Voetbalbond wil namelijk alleen camera's in het stadion toelaten als alle plaatsen verkocht zijn. Advertentie BARTËÜÖRISSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 KINDER SUÈDE JASJES Advertentie Zie de grote advertentie in deze krant. De gehele collectie is verkrijgbaar bij Grote Houtstraat 123 - Tel. 12215 Haarlems modernste Sportspeciaaizaak Advertentie Specialisten in tropenkleding Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16963 Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Parijs) Met een massale meerderheid van 414 tegen 23 stemmen werd in de afgelopen nacht in het Franse parlement de nieuwe politiek geratificeerd, die president De Gaulle op 16 september in zijn historische boodschap voor Algerije heeft ontvouwd; 28 afgevaardigden onthielden zich van stemming. De tegenstemmers bevonden zich onder de communisten en de ultra rechtse kamerleden, van wie een deel zich daags tevoren juist van de gaullis tische U.N.R. had afgescheiden. Maar nu de socialisten en radicalen zich eensge zind achter de regering hadden ge schaard, kan worden geconstateerd dat de parlementaire basis van het kabinet- Debré zich dus in lichte mate naar links heeft verplaatst. Debré, die veel beter op dreef was dan dinsdag bij zijn openingsrede, heeft gis teravond, vlak voor de stemming, de on geveer veertig sprekers beantwoord. Hij verklaarde dat Frankrijk in Algerije in drie etappes te werk zal gaan. Eerst vol tooiing van de pacificatie en herstel van de orde, dan voortzetting van de politieke en sociale emancipatie van het Algerijnse volk. En ten slotte de politieke fase, waarin de Algerijnen bij een referendum hun toekomst zelf zullen mogen bepalen. Andere volgorde Door al zo de volgorde van de verschil lende ontwikkelingsperioden ietwat an ders te schikken dan De Gaulle, die het zelfbeschikkingsrecht der Algerijnen (Van onze correspondent in Parijs) In de afgelopen nacht is de Franse se nator en oud-minister Francois Mitter rand in Parijs bijna het slachtoffer van een politieke moordaanslag geworden. Mitterrand had het aan zijn koelbloedig heid te danken, dat hij via een sprong over het hek van een park, dat hij in zijn wa gen juist passeerde, aan zijn aanvallers, die hem al geruime tijd in een andere auto achtervolgden ontsnapte. Verschillende schoten werden uit een mitrailleur op de 46-jarige senator gelost. De politie heeft onmiddellijk de wijk van het Observatoire in het Quartier Latin, waar de aanslag plaats had, afgezet, maar het spoor van de daders lijkt nog duister te zijn. De stilstaande auto werd met kogels door zeefd. Mitterrand behoort met Pierre Mendès- France, in wiens regering hij indertijd de portefeuille van Binnenlandse Zaken be heerde, tot de voornaamste leiders van de Franse linkse liberalen. Bij het referen dum van vorig jaar wekte hij zijn volgelin gen op „neen" tegen De Gaulle te stem men. Bij de verkiezingen voor de eerste Nationale Vergadering van de vijfde re publiek verloor hij dientengevolge zijn ze tel. Enkele maanden later nam Mitter rand echter revanche door voor zijn oude kiesdistrict een plaats in de Senaat te ver overen, tot welks belangrijkste leden hij nu gerekend wordt. Hij is een voorstander van besprekingen met de Algerijnse op standelingen. (Reuter) Tijdens het jongste debat in de Nationale Vergadering heeft de gaul listische afgevaardigde Lucien Neuwirth verklaard, dat moordcommando's, blijk baar uiterst-rechtse contro-terroristen via Spanje Frankrijk zijn binnengekomen om bepaalde mensen uit de weg te ruimen. voorop had gesteld, heeft Debré zeker veel rech'se kamerleden over hun aarze ling heengeholpen. Hij somde verschil lende sociale voorzieningen als bouw van scholen en hospitalen op om daarna de oratorische vraag de kamer in te slinge ren of dit soms maatregelen waren van een regering, die van plan is Algerije los te laten. Dat het parlement zich nu ook in even grote meerderheid zeker van de toekomst van Algerije voelt, zou men in tussen nauwelijks durven beweren. De ka mer heeft zich, ook om haar eigen ont binding te voorkomen, achter De Gaulle geplaatst, zonder*echter te weten welke plannen de generaal nu verder denkt te zullen uitvoeren. Debré heeft ook geen woord losgelaten over de keuze tussen af scheiding, binnenlands zelfbestuur en in tegratie van Algerije, waarop Frankrijk zich voorstelt zich verder te oriënteren. Ontegenzeggelijk is de positie van De Gaulle in het overleg met de Algerijnse nationalisten, dat nu toch moeilijk nog heel lang op zich kan laten wachten, ver sterkt. Op het parlementaire plan is nu aangetoond dat de rechtse extremisten weinig meer te betekenen hebben. De re volutie van de dertiende mei 1958, die de integratie van Algerije in haar vanen had geschreven, heeft Frankrijk nu offi cieel, zo kan men zeggen, de rug toege keerd. Advertentie in de advertentie van Vogelzang: die leuke Zwitserse pullover voor pag. Weerrapporten 1, 2 Tweede Kamer1, 3 Economisch nieuws2, 21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton 5 Radio en Televisie 5 Agenda 5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Beurs 11 Kunst 15, 25 Kongo 17 Op en Om het Binnenhof17 Vergaderingen UNO 19 Uitgaan in Haarlem23 Veertig jaar vakopleidingen 23 Sport 25 DIT NUMMER BESTAAT UTT ACHTENTWINTIG PAGINA'S ter-president De Quay verklaard, de Ka mer altijd zo goed mogelijk in te lichten, maar ook in het verleden zijn dikwijls in lichtingen geweigerd zonder beroep op het staatsbelang en de Kamer beoordeelt dan of de houding van de regering redelijk kan wqrden geacht. Het moet voor iedereen duidelijk zijn dat de regering goede rede nen kan hebben de Kamer bepaalde infor maties te onthouden uit beleidsoverwegin gen. De weigering is gebaseerd op de ver trouwelijke sfeer, waarin 'n kabinetsfor matie moet gebeuren. Als de regering verplicht zou zijn te ant woorden op alle vragen van afzonderlijke leden, aldus prof. De Quay, zou die ver plichting zeer gevaarlijk kunnen zijn in handen van individuele Kamerleden. Het kan nadelig zijn voor het gezag van een minister als bekend /ordt, dat vele ande ren eerder zijn aangezocht voor zijn porte feuille. Naar zijn mening zou de verplich ting mee te delen wie allemaal zijn gepolst voor een ministersportefeuille te ver gaan. „Er zijn goede gronden", verklaarde de minister-president, „niet op de vraag van de heer Burger in te gaan. De gevraagde inlichting is bovendien niet noodzakelijk voor een betere taakvervulling van de Ka mer". Met nadruk zei prof. De Quay, dat hij ook een antwoord zou hebben gewei gerd. indien de vraag niet door iemand van de oppositie zou zijn gesteld. Formeel is de minister-president overigens alleen verantwoording verschuldigd voor een mi nister. die wèl is benoemd. Artikel 104 van de Grondwet, waarop de heer Burger zijn recht op antwoord baseerde, zegt: de mi nisters „geven de Kamers de verlangde inlichtingen, tenzij het staatsbelang zich daartegen verzet". Daaruit concludeerde prof. Romme (K.V.P), dat er geen ant- woordplicht is van de regering aan een in dividueel lid, maar alleen aan de Kamers als geheel. De grondswetscommissie-Van- Schaik, waarin ook geestverwanten van de heer Burger zitting hadden, heeft eenpa rig geen voorstel willen doen tot antwoord- plicht aan individuele leden omdat zulks naar haar mening te ver zou gaan. In ge val van ziekte van de koning zou een Ka merlid bijvoorbeeld wel alle medische rap porten kunnen vragen, merkte prof. Oud op. „Beleid omgebogen" Met toenemende ongerustheid had prof. Samkalden (P.v.d.A.) naar de betogen ge luisterd. Hij had zich afgevraagd: Waar gaan we heen met de nieuwe leer, dat in dividuele vragen van Kamerleden niet hoeven te worden beantwoord? Het is een gloednieuwe opvatting dat alleen ant woord behoeft te worden gegeven aan de Kamer als geheel. Verantwoording bete kent in de eerste plaats: antwoorden. In de praktijk is er altijd antwoordplicht ge weest. Dat beleid wordt nu omgebogen. Hij diende een motie in, waarin het oor deel werd uitgesproken, dat in geval van een interpellatie de ministers gehouden zijn de gestelde vragen te beantwoorden of deze te weigeren met een beroep op het staatsbelang. De motie nodigde hierna de minister-president uit met dit oordeel re kening te houden. Met de motie was de heer Van der Veen (P.S.P.) het eens om dat hij een groot gevaar zag voor de demo cratie. Tegen deze motie had de heer Bruins Slot (A.R.) echter het bezwaar dat de ant woordplicht wordt gesteld, zonder dat het oordeel van de Kamer erbij betrokken wordt. Daarom ging hem de motie te ver. Met 49 tegen 65 stemmen werd de motie verworpen. Evenals in het geval van de motie-Burger stemden alleen P. v. d. A., P.S.P. en de communisten vóór de motie. K.V.P.. V.V.D., A.R., C.H.U. en S.G.P. stemden tegen. Onder gelach sloot hierna de voorzitter de interpellatie-Burger met de geijkte term: „Onder dankzegging namens de Ka mer aan de minister-president voor de verstrekte inlichtingen". (Voor vervolg zie pag. 3) Mme. Swetchine: Soms lijkt het alsof God met een hen gel vist en de duivel met een sleepnet. Het gemeentebestuur van Bergen heeft vandaag een telegram ontvangen van de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dat luidt als volgt: „In af wachting van het overeenkomstig zijn ver zoek aan dr. W. Huygens als burgemees ter van Bergen te verlenen ontslag is hem met ingang van 14 dezer verlof verleend. Overeenkomstig artikel 84 sub. 3 der ge meentewet heb ik mr. H. J. Wyttema met ingang van 16 oktober 1959 met de waar neming van het burgemeestersambt van uw gemeente belast." Mr. H. J. Wyttema is burgemeester van Alkmaar. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS glOOOOOOOOOOOOOOOOCOOoO oj) ft I technisch speelgoed met vakkundige voorlichting £I£MAAI M«mjo«issn»AAT a ÖIUlfHflL TELEFOON 1214J 5 OOOOOOOOOOQ OOOOOOOQQOO g) Vandaag beginnen wij met onze Es peranto-cursus. Ruim veertienhonderd deelnemers hebben zich gemeld en te beginnen met vandaag zullen zij dus wekelijks in de krant van vrijdag een les aantreffen. Alle correspondentie over deze cursus gelieve men te riehten aan postbus-nummer 583 Haarlem en niet aan de bureaus van ons blad. De eerste les staat op pag. 15. (Speciale berichtgeving) „De aanleg van de Europoorthavens is niet alleen een nationaal, maar zelfs een Europees belang. Daarom verdient dit project voorrang boven alle andere Nederlandse plannen voor de aanleg van nieuwe havens. Wanneer men die nu ook ten uitvoer zou leggen, zou dat alleen maar leiden tot versnippering van krach ten. De plannen voor andere havens moe ten wachten tot de industrieën die hij de Europoort thuis horen daar ook gevestigd zijn", aldus verklaarde de directeur van het havenbedrijf der gemeente Rotter- Zelfs Nederland kent nu gesluierde vrouwen. Het betekent geen stap terug in de emancipatie van de vrouw. De talloze kleine vliegjes moeten de oor zaak genoemd worden voor deze ver hulling van het vrouwelijk schoon. dam, ir. F. Posthuma, op het tweedaags congres dat door de stichting contactcen trum bedrijfsleven - onderwijs in Rotter dam wordt gehouden. Toen uit de vergadering de vraag werd gesteld welke plannen dan met name moesten wachten, was het de voorzitter van het contactcentrum, mr. J. Kroese, die ter bepaling van de gedachte als zijn persoonlijke mening gaf dat „de Zeeuwen hun Sloe-plan moeten laten rusten, dat IJmuiden moest wachten met het verlen gen van zijn pier, dat van het plan-Lange om een grote stad aan het Haringvliet te stichten voorlopig niets kon komen". La ter knoopte hij daaraan evenwel de op merking vast dat men de Rotterdamse houding niet al te stringent moest zien. „Amsterdam moet de mogelijkheden krij gen die Rotterdam op het ogenblik heeft Een diepgang van 39 voet in het Noord zeekanaal is verantwoord, maar de grote re diepgang waarom zij hebben gevraagd, zal toch moeten wachten", zo zei hij. Advertentie NEW YORK (Reuter-AFP) De Joe goslavische UNO-delegatie heeft ver klaard, dat Joegoslavië geen kandidaat is voor de zetel in de Veiligheidsraad die tot het einde van het jaar door Japan wordt bezet. De UNO-Assemblee is het er van de week ondanks 25 stemmingen niet eens over geworden, wie de zetel moet krijgen, Polen of Turkije. Bij de laatste stemmingen kreeg ook Joegoslavië enige stemmen, kennelijk in een poging om dit land als compromis-kandidaat naar vo ren te schuiven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1