Beleggers in de V.S. hebben weinig interesse voor Frankrijk Oliebuisleidingnet gaat geheel West-Europa omvatten BELEGGINGEN VAN LEVENS- VERZEKERINGMIJEN halfzwaar - Een miljard per jaar AKKERTJES Verbinding Genua-München in 1962 klaar 21 daar gaat het om: die pijn moet snél weg Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Promoties te Utrecht dié is het toch maar! Ook in Virginia en American Rapport van Franse economen Antwoord van minister over Overzeese Finan cieringsmij Overeenkomst over uitgifte van goudcertificaten De „Noordzee" legt geen schepen op TINNEROY DAMES PANTALONS SPORTHUIS SCHOLTE ProfWitteveen: Inflatoire ontwikkeling in 1960 te verwachten LUCHTVRACHTTARIEVEN VERLAAGD Vooral op de Noordatlantische routes VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 De beleggingsactivitoit van de levensverzekeringsmaatschappijen voltrekt zlch*Voor het grote publiek min of meer in het verborgene. Dit wordt echter volstrekt niet gerechtvaardigd door de omvang van de bedragen, die hiermede gemoeid zijn. Deze bedragen worden gevormd door de gelden, die als besparingen op levensverzekerings polissen en als aflossingen op verstrekte leningen de bruto-toeneming van de beleggingen jaarlijks door de levensverzekeringsmaatschappijen worden ont vangen. Na de oorlog zijn deze ontvangsten van jaar tot jaar in sterke mate toe genomen en ZÜ overtreffen thans het miljard. Een dergelijk bedrag maakt meer dan een derde uit van hetgeen volgens gegevens van de Nederlandsche Bank jaar lijks door geldvragers via de kapitaalmarkt wordt opgenomen. Hoewel de statistieken op dit punt geen volledig inzicht verschaffen, mag wel worden gesteld, dat ongeveer een vijfde deel van de besparingen door de gezinshuishoudingen wordt toevertrouwd aan het levensverzekeringsbedrijf. Wat betreft de wijze, waarop de daar voor beschikbaar komende bedragen belegd worden, het volgende. Ondanks de van bedrijf tot bedrijf te constateren differentiatie, valt toch als grondpatroon te onderkennen de belegging in on roerende goederen, hypothecaire le ningen, effecten en daarmede gelijk te stellen beleggingen, alsmede onder handse leningen of leningen op schuld bekentenis en daarmede gelijk te stellen beleggingen. Van onderhandse leningen of leningen op schuldbekentenis spreekt men, wanneer partijen geldvragers en geldgevers, soms een groep van geldgevers zich rechtstreeks met elkaar in verbinding stellen en het contact niet wordt gelegd via de openbare emissiemarkt door middel van uitgifte van obligaties. Naar de laatst bekende gegevens was de verdeling van de beleggingen van 't levensverzekerings bedrijf in percenten op 30 juni 1959 als volgt: Onroerende goederen 7,1; Hypo thecaire leningen 19,8; Effecten 20.0; Leningen op schuldbekentenis 52,1; Polis- be^ningen 1,0. liet totaal belegde bedrag op die datum was 7,3 miljard groot. Verdeling naar risico Nog interessanter dan de verdeling naar de vormen, is de groepering naar de ver schillende soorten van risico, omdat hier bij een van de taken van het levensver zekeringsbedrijf, namelijk die van trans formatie-instituut van besparingen in be leggingen, beter tot uitdrukking komt. Vanuit het reservoir, waarin een belang rijk deel der nationale besparingen vloeit, moeten de verschillende sectoren van be drijvigheid in de volkshuishouding van middelen worden voorzien. Naar risico kan de grove indeling gemaakt worden in on roerende goederen, overheid, bedrijfsleven en praktijkfinanciering, waarbij ter toe lichting het volgende kan worden opge merkt. De beleggingen in onroerende goederen zijn de rechtstreekse investeringen in vaste eigendommen en de indirecte belangen via hypothecaire leningen. In de overheids sfeer vallen obligaties, onderhandse lenin gen en inschrijvingen in grootboeken en schuldregisters ten laste van of gegaran deerd door staat, provincies, gemeenten of waterschappen, terwijl in de sfeer van 't bedrijfsleven aandelen, obligaties en on derhandse leningen ten laste van de onder nemingen vallen. Onder praktijkfinancie ring wordt verstaan de financiering van de vestiging fal of niet door overname van een bestaande praktijk) van beoefenaars van vrije beroepen. In deze categorie spelen de artsen een overwegende rol. Structuurveranderingen Vergelijkt men nu de verhoudingscijfers van 1945 met die van 1957 dan blijkt, dat de levensverzekeringsmaatschappijen al lerminst volgens een verstard schema te werk gaan. Zij volgen en trekken hun conclusies uit de ontwikkelingen die zich voltrekken aan vraag- en aanbodzijde van de kapitaalmarkt, de abstracte plaats waar vermogensverstrekkers dus ook de levensverzekeringsmaatschappijen Advertentie flitsen de pijn weg De Nederlands-Franse Bank Naar wij vernemen is het kapitaal van de Ne derlands-Franse Bank n.v. van 1.000.000 op 2 000 000 gebracht. De nieuwe aandelen zijn alle geplaatst bij de Rembours- en Industrlebank n.v. te Amsterdam. Zoals reeds eerder gemeld wordt de zetel van de Nederlands-Franse Bank naar Rotterdam overgebracht, alwaar zij haar werk zaamheden op 19 dezer zal aanvangen. Produktie in de Sovjet-Unie De eerste negen maanden van dit jaar is de produktie van consumptiegoederen en de indu striële produktie in het algemeen met vier per eent meer gestegen dan waarin het zevenjaren plan voorzag, aldus bericht het Sovjetpersagent schap Tass. In deze negen maanden steeg de pro duktie van vlees met 43 percent, die van melk met 15 percent en die van wol eveneens met 15 percent ten opzichte van de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar. Zilverprijs opnieuw verhoogd Parallel met de Londense markt is de zilverprijs met ingang van heden verhoogd van 110.90 116.40 tot 112.30-/ 117.80 per kg. fijn. aldus deelt H. Drijfhout en Zoon s Edelmetaalbedrijven n.v. mede. Dit is de tweede verhoging binnen een week. want op 9 oktober werd de notering ge bracht van 110,10—115.60 op 110.90—/ 116,40. De goudprijzen zijn onveranderd gebleven. Diamant ln Siberië De Siberische diamantmijnen hebben verleden jaai meer geproduceerd dan ln alle vorige jaren ezamen. zo meldt het persbureau Tass. Boven den werden dit jaar nieuwe rijke diamantvelden r.tdekt en de drie fabrieken die het erts bewer- n werken „op volle capaciteit Tass gaf geen ergeljjkende cijf-rs. België stabiliseert boterprijs Na afloop van een gehouden bijeenkomst van iel Belgische kernkabinet is medegedeeld dat de ""gering heeft besloten de boterprijs te stabilise- en. De beschikbare voorraden zijn groter dan verleden jaar. Bovendien zijn maatregelen ge- uoffen voor een eventuele aankoop van 2000 ton boter in het buitenland. De minister van Econo mische Zaken werd gemachtigd een maximum- oetailprtjs vast te stellen. en vermogensvragers overheid, bedrijfs leven, beoefenaars van vrije beroepen elkaar ontmoeten. De veranderingen, die zich aan vraag- en aanbodzijde van de kapitaalmarkt voltrekken, kunnen als volgt worden samengevat. Aan de vraagzijde ziet men een steeds sterkere concentratie van de vraag van de overheid. Het bedrijfsleven daarentegen voorziet( voor een belangrijk deel in zijn vermogensbehoefte door middel van de interne financiering. In bedrijf gehouden winsten worden zonder intermediair van de kapitaalmarkt in eigen bedrijf geïn vesteerd. Aan de aanbodzijde ziet men verhou dingsgewijs afneming van die groepen van spaarders, die voorheen een belangrijk deel van hun besparingen gebruikten voor belegging in onroerend goed en aandelen. Het na-oorlogse fiscale klimaat heeft dit in de hand gewerkt. Het sparen via insti tutionele beleggers, geheel of semi-ver- plicht via bedrijfs- en ondernemingspen sioenfondsen, vrijwillig via spaarbanken en levensverzekeringsbedrijf, nam sterk in betekenis toe. Nieuwe mogelijkheden zoeken Het levensverzekeringsbedrijf kon niet de platgetreden paden blijven gaan van de vooroorlogse jaren. Voor de miljarden, die na de oorlog naar de levensverzekerings maatschappijen stroomden, moesten nieu we beleggingsmogelijkheden worden ge vonden. De cijfers, weergevende gehele percenten van het totaal belegde bedrag, die hieronder volgen illustreren boven staand betoog: Onroerend goed 1945: 16, 1957: 28; Overheid 1945: 75, 1957: 46; Be drijfsleven 1945: 4, 1957: 20; Overige, niet onder deze groepen thuis te brengen soor ten (w.o. polisbelangen en praktijkfinan ciering) 1945: 5. 1957: 6. De beleggingen van het levensverzeke ringsbedrijf geschieden zodanig, dat zij, die via levensverzekeringen sparen, er ver trouwen in kunnen hebben en dat 't be lang van de Nederlandse volkshuishou ding zo goed mogelijk wordt gediend. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde de heer M. R. E. Hindawy, ge boren te Mansourah, provincie Dakah- lia, Egypte, tot doctor in de diergenees kunde, op een proefschrift, getiteld: „The occurrence and nature of spontaneous ar teriosclerosis in the dog". De heer Hindawy is binnen enkele jaren reeds de derde dierenarts uit Egypte, die hier een proefschrift bewerkte en daarop promoveerde. Het nieuwe regime in Egyp te zendt vele jongeren naar Westeuropese universiteiten om daar hun opleiding of een aanvullende opleiding te ontvangen. Voorts promoveerde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht de heer J. van den Hoek, geboren te Barendrecht, wonende te Utrecht, tot doctor in de diergeneeskunde, op een proefschrift, getiteld: „cyclic chan ges in the bovine endometrium". Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) „De investeringen door Amerikaanse particulieren in Frankrijk zullen, zelfs als ze in de toekomst toenemen, de algemene politieke en economische situatie van het land toch nooit ingrijpend kunnen beïnvloeden. De omvang dier kapitalen zal altijd betrekkelijk gering blijven in verhouding tot de problemen die hier worden gesteld, en de oorzaak is van fundamentele en permanente orde". Dit is de eindconclusie waartoe een groep Franse economen is gekomen, die een omvangrijk rapport heeft opgesteld over het kapitaalverkeer gedurende de laatste maanden tussen Frankrijk en Amerika. De algemene tendens van dit rapport verkeert wel in vry scherpe tegenspraak met de officiële verwachtingen, die door de regering tot dusver plachten te worden uitgesproken. De vrije inwisselbaarheid van de Franc werd, einde vorig jaar, afgekondigd, voor al in de hoop, dat door Amerikaanse in vesteringen de expansie van de Franse economie sterk zou worden bevorderd en, indirect dus, aan de sanering van de bui tenlandse handelsbalans zou kunnen bij dragen. Met cijfers wordt in het rapport aangetoond dat deze hoop door de ontwik keling niet werd ingelost, en dat men ook op langere termijn hier geen hoge ver wachtingen mag koesteren. In heel West-Europa werden over het jaar 1958 acht miljard dollars door Ame rikanen aan investeringen besteed. Frank rijk stond op die lijst genoteerd voor 255 miljoen. Ook indien dat cijfer verdubbeld of zelfs verdrievoudigd werd, zou de glo bale economische situatie in Frankrijk er nog weinig baat bij vinden. In hetzelfde jaar heeft Frankrijk bijna voor een dubbel bedrag 492 mil joen dollar buiten de franc-zone gein- (Van onze correspondent in Bonn) Binnen tien jaar zal in West- en Midden-Europa een oliebuisleidingsysteem zijn ontstaan, dat voor de traditionele verkeersmiddelen een grote concurrent zal blijken te zijn. Na de pijpleiding tussen Wilhelmshafen en Gelsenkirchen-Keulen. die reeds in gebruik is, en die tussen Rotterdam en Keulen, welke binnen enkele maanden klaar zal zijn, zijn de plannen gereed gekomen voor de bouw van een buisleiding tussen Genua en München. Men praat voorts over leidingen tussen Venetië en Zuid- Duitsland.... Daarmee begint reeds een dicht net te groeien, nog temeer daar van Marseille uit al gebouwd wordt aan een leiding via Straatsburg naar Karlsruhe, die mettertijd weer verbonden zal worden met Keulen. In München is dezer dagen de oprichting bekendgemaakt van de „Südöl Aktiengesellschaft für Erdölwirtschaft", waarin enige grote Duitse. Italiaanse en Zwitserse instellingen belangen hebben. De Oleodotti Internationale te Rome, éen dochteronderneming van de bekende „Eni" van Enrico Mattei zit er in, even als een Duits bankenconsortium, met on der meer het bankhuis Schacht en Co. te Düsseldorf. Het gaat er hierbij om met la gere transportkosten aan Beieren olie tegen prijzen te leveren, zoals die gelden te Hamburg, Bremen en Rotterdam. De buisleiding zal lopen van Genua naar de Italiaans-Zwitserse grens (een deel hier van is reeds in aanbouw), vervolgens dwars door noord-oost Zwitserland en zuidwest Duitsland naar München. De to tale lengte zal 1500 km. bedragen; de kos ten schat men op 250 miljoen mark. De leiding zal in 1962 klaar moeten zijn. Te München meent men dat bij een volledig gebruikte buisleiding de transportkosten per jaar met 50 miljoen mark, vergele ken met thans, zullen afnemen. Genua zou daarbij het voordeel hebben, dat het sche pen tot 100.000 ton kan laten lossen. Voor Beieren zal deze leiding zeker industrieel van grote waarde zijn. Ietwat nutteloos acht men het dat er thans ook gesproken wordt over een oliebuisleiding van Vene tië (dat schepen tot slechts 18.000 ton kan lossen) naar München. Daarnaast bestaat er een Oostenrijks plan voor een buislei ding van Triëst naar Regensburg via Linz... en het gaat hierbij stellig om zeer reële voorstellen! Inmiddels is in de Bondsrepubliek een debat ontbrand over de viaag of men een oliebuisleiding, zijnde een nieuwe ver- keersdrager" niet evenzee.- moet gaan be lasten als het weg en watervervoer. Te gen dit belastingplan bestaat fel verzet bij hen, die zeggen dat het hier gaat om een rationele ontwikkeling. Volgens deze te genstanders van een vervoersbelasting voor de oliebuisleidingen zou een derge lijke belasting bijzonder veel voordeel voor de tankscheepvaart opleveren. Men kan zich daarbij voorts niet voorstellen, dat er geen geweldige verwikkelingen zullen ko men met Nederland, Italië Zwitserland en Frankrijk. Zeker ons land en Frankrijk zijn gekant tegen een dergelijk fiscaal in grijpen. Ten slotte zeggen zij dat men de exploitanten van water en elektriciteits bedrijven ook niet apart belast omdat zij water of elektriciteit vervoeren per buis of kabel Maar in binnenvaartkringen en ongetwij feld ook bij de Duitse spoorwegen het troetelkind van het ministerie van verkeer te Bonn denkt men er anders over. Zij zeggen dat het noodzakelijk is de bestaan de vervoersmiddelen te beschermen tegen volledige „ontwaarding"De Westduit- se binnenscheepvaart vervoert 55 per cent, de spoorwegen 45 percent van de olie die via Rotterdam. Hamburg en Bremen niet door oliebuisleidingen naar west- en zuid-Duitsland wordt getransporteerd hier zijn dus wel zeer grote belangen mee gemoeid. Op deze foto uit Moskou zien we de Russische ruimtehond „Gypsy" (rechts) geheel gekleed voor een proefvlucht door de ruimte, naast zijn soortgenoot „Matilda", die gedeeltelijk is gekleed voor een ruimtevaart. vesteerd, waarvan 309 miljoen in de dol lar-zone. Ten aanzien van de wederzijdse beleggingen, heeft Frankrijk zich dus grotere inspanningen getroost dan Ame rika. De economische experts zijn dan ook van oordeel dat Frankrijk voorlopig nog lang niet kan wedijveren met landen als Zwitserland, Engeland, Duitsland of Nederland die voor het Amerikaanse ka pitaal aantrekkelijker condities bieden. Ook de politieke stabiliteit van de Vijfde Republiek heeft de Amerikaanse beleggers nog niet of nauwelijks over de brug ge lokt, terwijl, trots de laatste devaluatie van de franc, de concurrentievoorwaar den in Frankrijk toch nog altijd vatbaar blijven voor serieuze kritiek. Ook op grond van dit rapport van on afhankelijke economen, kan worden ver wacht dat Frankrijk voor de verbetering van zijn deviezenpositie het oog in de toe komst eerder op de bodemschatten van de Sahara dan op een versterking der rela ties met de dollar-zone zal blijven rich ten. De rapporteurs onderschrijven de voorspelling dat al in 1960 220 miljoen dol lars zal worden opgebracht door verkoop van Sahara-olie, een bedrag dat over 1961 (met 450 miljoen) ruim verdubbeld zou kunnen worden. In een nota naar aanleiding van het Verslag uit de Tweede Kamer over het wetsvoorstel om machtiging te verlenen tot het van rijkswege verstrekken van garanties ter zake van door de Nederland se Overzeese Financieringsmaatschappij n.v. te Amsterdam, op te nemen leningen, deelt de minister van Financiën mede dat de regering zich wel over de voorgelegde projecten heeft georiënteerd. In het ver slag hadden verschillende leden bevreem ding uitgesproken over de mededeling dat de regering zich geen oordeel heeft ge vormd over de thans bekende projecten. In antwoord op verder gestelde vragen wordt medegedeeld, dat van de zijde van de direct belanghebbende ondernemingen voor een bedrag van 25.000,toezegging is gedaan tot deelneming in het kapitaal van de N.O.F. Het relatief grote aantal leden, dat de raad van commissarissen van de N.O.F. zal gaan tellen, hangt samen met het aantal der afzonderlijke kapitaal verschaffers, die te dezen uiteraard een andere positie innemen dan degenen, die als aandeelhouder in een open naamloze vennootschap hun aandelen ter beurze kunnen verwerven of afstoten. Met betrek king tot de vraag wat de betekenis is van de mededeling, dat de leden van de raad van commissarissen ii principe geen ver goeding zullen ontvangen, anders dan voor werkelijk gemaakte onkosten, merkt de minister op, dat dit beginsel met de Initiatiefnemers is overeengekomen. De Union Acceptances Limited deelt mede, dat zij een overeenkomst met Sa muel Montagu and Company Limited te Londen, de Bank of Nova Scotia te Toron to en de Deutsche Bank A.C. heeft geslo ten inzake de uitgifte van onderling ver wisselbare goudcertificaten aan niet-inge- zetenen van het sterlinggebied. De certificaten zullen zullen de naam dragen van alle vier de banken, die aan de overeenkomst deelnemen, maar zij zul len door deze banken afzonderlijk worden uitgegeven voor de levering van goud in hun respectieve centra. De goudcertificaten, die door de Union Acceptances worden uitgegeven, zullen gelden voor de levering van goud in Zuid- Afrika, maar deze certificaten zullen in wisselbaar zijn tegen certificaten, die door de andere banken worden uitgegeven voor levering in hun respectieve centra, dat wil zeggen door Samuel Montagu and Co. voor levering te Londen, door de Bank of Nova Scotia voor levering te Toronto en door de Deutsche Bank A.G. voor levering te Frankfort. Dit betekent, dat de houders van certificaten levering van het goud kun nen nemen te Londen, Toronto, Frankfort of Johannesburg. De vier banken zullen als eikaars agent optreden voor de verkoop van hun certificaten. De eigenaar van een certificaat kan op elk gewenst tijdstip le vering van goud vragen en de eigendom der certificaten kan door de oorspronke lijke houder worden overgedragen, waar toe hij slechts een hiervoor op de achter zijde van het document gedrukte instruc tie behoeft in te vullen. De Union Accep tances zal voorlopig geen bewaarloon in rekening brengen voor het goud, dat aan gekocht wordt tegen de door haar uit te geven certificaten. De Bank of Nova Scotia en Samuel Montagu and Co. hadden in mei van dit jaar reeds een overeenkomst inzake de uit gifte van onderlinge verwisselbare goud certificaten bekendgemaakt. Deze over eenkomst is hiermede uitgebreid tot de Union Acceptances en de Deutsche Bank. Het m.s. „Markelo" is thans een ver liespost, de „Borculo" verdient de on kosten, doch de afschrijvingen niet. Mis schien dat dit wel het geval is wanneer het boekjaar om is. Dit deelde de direc tie van de n.v. Stoomvaart Maatschappij „Noordzee" in de heden gehouden jaar vergadering mee. Waarom wordt het m.s. „Markelo" dan niet opgelegd? vroeg een aandeelhouder. Tot opleggen gaat een maatschappij niet zo gauw over en dit is ook niet het plan van de directie. Opleg gen van het schip zou de maatschappij per dag circa 300 kosten. Het afgelopen jaar is niet best geweest, maar daarvoor zijn redenen. Advertentie div. tinten 19.75 GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 Aan het artikel van prof. dr. H. J. Wit teveen in „economisch-statische berich ten" ontlenen wij: „De miljoenennota 1960 valt uit conjunctuurpolitiek oogpunt gemakkelijk te beoordelen. De expansie in onze economie is nu al krachtiger dan was voorzien en zal zich vermoedelijk ver der voortzetten. Daarbij komt nog de ont wikkeling van de loonvorming. De zeer ruime compensaties voor de huur- en melkprijsverhoging komen in feite neer op een algemene loonronde van 4 pet Te zamen met de verwerking van de huur- bijslag 1957 en de autonome loonstijgingen is daardoor in april 1960 al een stijging van het loonniveau met 7 a 8 pet. te ver wachten. Bovendien is onmiddellijk be gonnen met de vrijere loonvorming, die thans bijzonder gevaarlijk is doordat zij samengaat met een algemene loonronde. In 1960 is daarom een sterk inflatoire ontwikkeling te verwachten. De begroting 1960 zou aan deze expansie nog een extra impuls in inflatoire richting toevoegen. Verschillende verdere inflatoire desidera ta worden bovendien met kracht naar vo ren gebracht. Om het inflatiegevaar te beperken zal zelfbeheersing nodig zijn. Daarnaast zal de vorming van conjuctuur- reserves door overheid en bedrijfsleven gewenst zijn. Het doel moet zijn om de stijging van de overheidsuitgaven en de verlaging der belastingtarieven voor het komende jaar met alle kracht te beperken en zo moge lijk te komen tot een lager in plaats van een hoger totaal van uitgaven en belasting verlagingen dan de begroting aangeeft. Tegelijk zullen wij de loonontwikkeling met grote zelfbeheersing binnen de per ken moeten houden. De pas door de rege ring gegeven verduidelijking van de richt lijnen voor de loonvorming zal daar hope lijk toe kunnen bijdragen, al zal het wel grote en begrijpelijke bezwaren oproepen, wanneer de andere bedrijfstakken hier door in feite in een ongunstiger positie zouden worden gebracht dan de metaal industrie. Naast deze duidelijke noodzaak tot zelf beperking verdient één punt thans in het bijzonder de aandacht Wanneer het te genwicht dat de begroting kan geven, be perkt blijft tot een bescheiden afremming van de expansie doordat men de toege nomen belastingopbrengsten niet ten vol le weer uitgeeft dan zullen wij er tenmin ste naar moeten streven, dat deze rem mo netair zo effect mogelijk functioneert. In de moeilijke situatie, die voor ons ligt, behoort elke mogelijkheid om de spanning te verlichten zo veel mogelijk te worden benut. In hoofdzaak zal de kans om de inflatiedreiging nog te overwinnen intussen afhankelijk blijven van de mate van zelfbeperking, die regering en maat schappelijke groepen zullen kunnen op brengen. Men realisere zich wel, dat het voor de gezondheid van onze maatschappij van het grootste belang is, dat de duidelijke les van de achter ons liggende periode in acht wordt genomen. Ook verlieze men niet uit het oog, dat de prijsontwikkeling van grondstoffen, die in de afgelopen ja ren ten gunste van onze economie heeft gewerkt, zich bij een voortgaande hausse in de wereldconjunctuur gemakkelijk weer tegen ons zou kunnen keren", aldus prof. Witteveen. De conferentie van de speciale tarieven- commissie van de I.A.T.A., die geduren de enkele weken te Honoloeloe is gehou den. heeft, naar men weet geen oplossing kunnen vinden voor een verlaging van de passagierstarieven, bijvoorbeeld door het invoeren van de economy-class op andere gebieden dan de Noordatlantische routes. Maar op het punt van de vrachttarieven zijn wel enkele besluiten gevallen, welke van zeer groot belang mogen worden ge acht voor de toekomstige ontwikkeling van het goederenvervoer per vliegtuig op de Noordatlantische routes en over de Pa cific. Voor de K.L.M. hebben de heren F. H. L. Dubourcq, hoofd coördinatie Vestigin- genbeheer en J. W. Croes van het bureau tarieven van de K.L.M. de conferentie in Honoloeloe bijgewoond. Van de zijde van de K.L.M. vernemen wij, dat ten aanzien van de vrachttarieven een overeenkomst tussen de bij de I.A.T.A. aangesloten lucht vaartmaatschappijen is tot stand geko men, die geldig is voor het vrachtverkeer waar ook ter wereld. De tarieven zoals die vóór de conferentie van Honoloeloe van kracht waren, zijn gehandhaafd, met dien verstande dat voor twee belangrijke ge bieden zeer ingrijpende verlagingen zul len worden toegepast. Teneinde voor de Noordatlantische routes tot een aantrek kelijke tarievenstructuur te komen is be paald, dat de thans geldende tarieven voor vracht na de 45-kg-grens met 25 per cent omlaag gaan en dat na de 500-kg- grens de tarieven met 35 percent in ver gelijking met het huidige niveau worden verminderd. Er is voor de vrachttarieven op de Noordatlantische routes nog een tweede ingrijpende wijziging tot stand gekomen, voor bepaalde goederensoorten golden reeds speciale tarieven. Deze speciale tarieven worden nog maals verlaagd en wel met 30 tot 40 per cent. De K.L.M. heeft altijd geijverd voor een dergelijke regeling en men is aan die zijde ten zeerste verheugd, dat de delega ties op de conferentie te Honoloeloe op dit punt tot overeenstemming zijn kunnen ko men. Onder de bijzondere goederensoor ten die onder deze regeling vallen kunnen worden genoemd lederwaren, textiel (ech ter geen kleding), automobielen en auto onderdelen, elektrische apparaten, opti sche artikelen, voedingsmiddelen, preci- sie-apparatuur enz. Ten aanzien van de vrachttarieven voor de diensten over de Pacific kan nog het volgende worden me degedeeld: Een systeem van gewichtsgrenzen wordt ingevoerd, hetgeen voor alle soor ten goederen geldt. Er zijn drie gewichts grenzen vastgesteld. Naarmate het ge wicht van de te verzenden goederen in een hogere groep komt, wordt de reductie op de normale tarieven hoger. BEA gaat tarieven verlagen De nationale Europese luchtvaartmaat schappij in Engeland kondigt een tariefs verlaging tussen 15 en 25 percent aan; voor sommige van haar Europese diensten met ingang van 1 april, indien de betreffende regeringen hun toestemming geven. Op verschillende routes zullen de tarieven zelfs nog sterker verlaagd worden. Het betreft goedkopere toeristentarieven voor de dagverbindingen met Spanje, Italië, Portugal, Frankrijk, Rusland, en delen van Oostenrijk en Duitsland, en nieuwe goed kope nachttarieven naar Spanje, Italië, Frankrijk, Griekenland en Portugal. In sommige gevallen zullen de reducties zelfs groter zijn, namelijk tussen 1 april en mid den juni, aangezien de BEA het publiek wil aanmoedigen een vroege vakantie te nemen. BEA, die zich inspant om de ta rieven te verlagen trouwens een alge meen verschijnsl in de luchtvaart op dit ogenblik verklaart zeer tevreden te zijn over het resultaat van haar onderhande lingen met de andere luchtvaartmaat schappijen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 21