Ook Haagse rechtbank verdiept zich in massale autozwendel r Vrouw zou brand hebben gesticht in woning te Badhoevedorp Jaarboekje van vereniging .Haerlem" verschenen Bert Brugman in vertoning 's marionetten van „Faust" Heemstedenaar beschuldigt handelaar uit Oude Wetering van heling Officier eist 15 maanden; raadsman concludeert tot vrijspraak Docententekort van invloed op examens in 1960 VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NA HAARLEMSE RECHTBANK 99 ''/P^Wshop NU ook voor het jonge meisje Pullovers en vesten v.a. 14.75 Raad voor Scheepvaart vierde 50-jarig bestaan Voorzitter en secretaris koninklijk onderscheiden Broodprijs in Haarlem nog niet verlaagd ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Hervormde Kerkbouwactie passeert vijf miljoen Op een afstand gaat het misschien nog wel hoe staat het met dichtbij? maar Het komt vaak voor dat u dankbaar bent dat u zich geschoren hebt met water, zeep en Blauwe Gillette. NZH-bus in botsing met vrachtauto HAARLEMSE RECHTBANK Jongen onder gekanteld vaartuig verdronken ROOMBOTERGEBAK Man sloeg ex-verloofde met hamer op hoofd UIT STAD EN STREEK petroleum DE HAARDOUE Oliecombinatie „Kennemerland" Vernieuwing hollenbeurs Bespreking bouwplannen voorlopig uitgesteld WINKELNIEUWS Er hing woensdagmiddag een bijna tast bare spanning in de grote strafzaal van de Haagse rechtbank, toen de 27-jarige dader van een der sensationeelste automobiel- iwendels der laatste jaren als getuige a charge zijn vernietigende verklaringen af legde tegen de man, die ervan verdacht wordt in deze affaire een helersrol te heb ben vervuld en tegen zijn 19-jarige ex- din Terecht stond een garagehouder-auto handelaar uit Oude Wetering. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij eind vorig jaar ruim 24 auto's uit winstbejag heeft verhan deld, welke hem geleverd waren door de verduisteraar, een koopman uit Heemste de. Deze laatste zit op het ogenblik zijn straf van twee jaar uit, hem opgelegd door de rechtbank te Haarlem. Na zijn veroordeling heeft de koopman plotseling „doorgeslagen", zoals de offi cier van justitie het (vakkundig) noemde. Liegt de koopman en komen zijn beschul digingen voort uit wrok, zoals de raads man van de garagehouder gisteren aan het slot van een vijf en een half uur lange te rechtzitting betoogde, of spreekt hij thans de waarheid, gedreven door gewetens wroeging, zoals hij zelf beweert? De koopman verklaarde, dat hij samen met de garagehouder de massale auto zwendel had opgezet en uitgevoerd. De koopman huurde bij Amsterdamse en Haarlemse autoverhuurinrichtingen in to taal 24 auto's, welke door de garagehou der uit Oude Wetering werden doorver kocht. De koopman zou zeventig percent van de opbrengst hebben gekregen, waar van hij de helft weer aan zijn 19-jarige vriendin uit Heemstede, zou hebben gege ven. De vriendin zat ook in het complot, zo verklaarde de koopman en zij zou thans nog ruim 9000,- over hebben, als „appel tje voor de-dorst". Zowel de garagehouder als het meisje, dat eveneens een getuige- verklaring aflegde, ontkende deze bewe ringen pertinent. De garagehouder betoogde, dat hij niets had afgeweten van de herkomst der auto's. Hij meende, dat de koopman een bonafide handelaar in tweedehands auto's was, zo zei hij. Het meisje ontkende eveneens op de hoogte te zijn geweest. Wel had zij met haar vriend allerlei snoepreisjes gemaakt, maar voor zo ver zij wist, kocht hij de auto's telkens in Amsterdam en Haarlem en verkocht hij ze vervolgens op regelma tige wijze door aan de garagehouder in Oude Wetering. Zij had er geen idee van gehad dat haar vriend de auto's huurde, Advertentie Bezoekt onze PUILOVER-BAR U kunt ongestoord passen zonder verplichting tot kopen BARTEL30RISSTRAAT 27 De Raad voor de Scheepvaart is woens dag niet bijeen geweest in het traditione le kleine zaaltje van de beurs aan het Dam rak te Amsterdam maar in het Rijksmu seum. Het betrof dan ook geen gewone zitting maar een feestelijke receptie ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de raad. Een college van wijze man nen, dat de bijzonder moeilijke taak heeft de toedracht van iedere scheepsramp te onderzoeken en waar nodig straffen uit te delen, welke laatste kunnen bestaan uit berispingen of ontzeggingen uit de be voegdheid in een bepaalde functie te va ren tot een maximum van twee jaar. De Raad voor de Scheepvaart is geen rechtbank en kan zelfs haast niet worden vergeleken met een tuchtcollege. Want, zo zei vanmorgen de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, de heer A. A. C. Gieben, „het gaat hier veelal om zeer menselijke te kortkomingen. Zij die voor de raad ver schijnen, hebben over het algemeen ge faald, toen zij plotseling voor beslissingen werden geplaatst, waarvan zij de draag wijdte van tevoren niet konden overzien." De raad heeft in de vijftig jaren van zijn bestaan vele positieve maatregelen doen treffen, die hebben geleid tot het voorko men van scheepsrampen en van verlies van mensenlevens op zee. „Daarom is uw taak een grootse arbeid geworden. Te recht heeft uw college een onaangevoch ten gezag verworven", aldus de secreta ris-generaal, die de gelukwensen over bracht van de regering en in het bijzon der van minister Korthals, die tot zijn spijt was verhinderd aanwezig te zijn. De heer Gieben prees de overgave, waarmee de voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, mr. A. Dirkzwager, zich voor de vele problemen van de scheep vaart inzet. Mr. Dirkzwager, die reeds op jonge leeftijd een grote belangstelling voor zee- en binnenvaart aan de dag legde, werd in 1946 tot tweede plaatsvervangend voorzitter van de raad benoemd. Sinds 1953 is hij voorzitter. Voor de verdiensten, die de raad in de afgelopen halve eeuw voor onze scheepvaart heeft gehad, heeft de Koningin in mr. Dirkzwager het colle ge onderscheiden door hem te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De secretaris van de raad, mr. A. Boosman, die voor zijn juridische stu die zeeman was en door zijn ervaringen bij koopvaardij, visserij en marine als nauticus-jurist van onschatbare waarde is voor het college, vernam zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. want zij had telkens buiten moeten wach ten als hij „zaken" ging doen, zowel bij de vermeende aankopen als later in Oude We tering. Of de garagehouder medeplichtig geweest was, kon zij dan ook niet zeggen. Zowel haar verklaring als de getuigenis van de verduisteraars werd op last van de rechtbank ter zitting op schrift gesteld en door de getuigen ondertekend, zulks in ver band met een eventuele vervolging tegen het meisje (wegens medeplichtigheid of heling) of tegen de koopman (wegens meineed). De officier van justitie achtte het bewe zen, dat de garagehouder van de herkomst der verduisterde automobielen op de hoog te geweest is. Hij eiste een jaar gevange nisstraf tegen verdachte. Ter zitting werden ook nog vijf auto-ex perts gehoord, die verklaarden dat de ver dachte de autos' zeker niet voor afbraak- prijzen van de hand heeft gedaan en van wie enkelen, zelf autohandelaar, de recht bank verzekerden, dat de verdachte in de autowereld bekend staat als 'n volkomen betrouwbare en bonafide handelaar. Ver- dachtes verdediger, mr. A. W. Bokma, be pleitte in een heftig betoog vrijspraak voor zijn cliënt. Hij wees erop, dat het enige be wijsmiddel, dat er tegen de garagehouder bestaat, een volkomen onbetrouwbare ver klaring is van een reeds driemaal veroor deelde fantast, die kennelijk na zijn ver oordeling wraakgevoelens is gaan koeste ren, zowel tegen zijn ex-vriendin als tegen de garagehouder en die voorts naar alle waarschijnlijkheid verminderd toereke ningsvatbaar is. De uitspraak volgt op 29 oktober. Bakker T. Dekker uit de Marsstraat in Haarlem-Noord, die van plan was om de prjjzen van zijn witbrood en „regerings"- bruinbrood met ingang van vandaag met vijf cent te verlagen heeft gisteravond na een vergadering van de rayonale bakkerij commissie besloten het begin van zijn actie nog één dag uit te stellen. Vanmid dag om half vijf zou de rayonale bakkerij- commissie opnieuw bijeenkomen teneinde bakker Dekker te bewegen zijn broodprijs niet te verlagen. Vooral de drie bonden van werknemers in het bakkersbedrijf in Haarlem sporen bakker Dekker aan zich van actie te onthouden aangezien de lan delijke werknemersbonden reeds geruime tijd bezig zijn in de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst betere arbeidsvoor waarden opgenomen te krijgen. Daartoe moet echter aan de overheid toestemming gevraagd worden om de broodprijs te ver hogen. Het idee van bakker Dekker om juist nu de broodprijs daarentegen te ver lagen strookt dus uiteraard niet met de plannen van de werknemersbonden. De oude c.a.o. loopt per 1 november af. Advertentie De giften voor de kerkbouwactie der hervormde kerk blijven gestadig binnen komen. In totaal werd nu ontvangen: J 5.081.806. De stand van de gereformeerde „Stich ting Steunt Kerkbouw" was vanmorgen 1.275.000. Ar*"*>rti>ntie De enige manier om u werkelijk goed te scheren en u heerlijk fris en schoon te voelen 99- Het zojuist bij de Erven F. Bohn n.v. te Haarlem verschenen jaarboek 1958 van de Vereniging Haerlem bevat wederom een reeks interessante artikelen over tal van typisch Haarlemse onderwerpen. Aan de overleden voorzitter van de Vereniging Haerlem. de welhaast legendarische dr. C. Spoelder, zijn drie artikelen gewijd. De heer E.C.J. Lubberdink wijdt een in dicht vorm gesteld „In Memoriam" aan dr, Spoelder, ds. C. P. Hoekema schrijft over de figuur van deze bekende Haarlemmer en de heer P. A. Dijkema draagt bij met een artikel over „Dr. Spoelder en Haer lem". Voorts zijn er herdenkingsartikelen opgenomen over in het afgelopen jaar overleden Haarlemmers. Zo wordt dr. L. C. Kersbergen herdacht door mejuffrouw dr. F. C. van Hasselt, J. Waldkötter door de heer N. Vos. dr. J. A. Bierens de Haan door jhr. F. J. E. van Lennep, J. J. Thöne door mr. J. W. van der Vlugt, mr. D. A. E. Immink door ir. W. J. Burgersdijk en J. van Krimpen door prof. mr. H. de la Fon taine Verwey. De Haarlemse stadarchivaris, mejuf frouw dr. G. H. Kurtz, heeft een artikel ge wijd aan „De afbeeldingen der graven en gravinnen van Holland op het stadhuis", aangevuld met een vermelding van de onderschriften bij deze portretten. De voorzitter van de Vereniging Haer lem, jhr. mr. C. C. van Valkenburg, schrijf» als eerste artikel van een serie „De Haar lemse schuttersstukken" over Frans Hals' „Maaltijd van Officieren van de Sint Jo- risdoelen". De geschiedenis van de provinciale griffie of het provinciehuis van Noordhol land wordt uitvoerig belicht in een artikel van de hand van de heer K. Blauw. Ook wordt aandacht gewijd aan enige buitens in en om Haarlem. Zo schrijft de heer C. van de Haar over de buitenplaats „Spaar en Hout" en mr. C. W. D. Vrijland over Overbeek en Lindenheuvel. De heer Corneille F. Janssen tenslotte geeft een overzicht van de activiteiten en werkzaamheden van de Haarlemse dienst voor de Monumentenzorg, aangevuld met enige fraaie foto's. Het jaarboekje wordt gecompleteerd met een toelichting op de hofjespuzzel tocht, die op 9 augustus 1958 is gehouden en door de traditionele kro niek van het jaar, de naamlijst van het be stuur en van de leden en donateurs, de statuten en de lijst van uitgaven door of vanwege de Vereniging Haerlem. Het werkje is op de gebruikelijke zorgvuldi ge manier samengesteld en vormt een nut tige bron van inlichtingen voor een ieder, wie de geschiedenis van Haarlem ter har te gaat. Donderdagmorgen omstreeks half ne gen heeft zich op de Heereweg nabij de 2e Poellaan in Lisse een botsing voorge daan tussen een bus van de NZHVM en een vrachtauto. De bestuurder van de vracht auto, afkomstig uit Haarlem, wilde de 2e Poellaan inrijden. Vermoedelijk is deze richtingverandering niet tijdig genoeg door de buschauffeur opgemerkt met het gevolg dat hij tegen de achterkant van de vrachtauto botste. De NZH-bus werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De officier van Justitie by de rechtbank in Haarlem heeft donderdagmiddag een ge vangenisstraf van een jaar en drie maan den met aftrek geëist tegen een 53-jarige inwoonster uit Badhoevedorp, die ervan verdacht werd op de middag van de 30ste juni hasar woning in brand te hebben ge stoken. Even na het begin van de brand was zij op weg naar Amsterdam met een tas, waarin zich zestien polissen, waar onder de brandpolissen, bevonden. Op ver zoek van de raadsman, die in zijn pleidooi tot de conclusie kwam, dat van brand stichting geen sprake was, ontsloeg de rechtbank de vrouw uit haar voorlopige hechtenis. Zowel het openbare ministerie als de verdediging had een groot aantal getuigen gedagvaard, onder wie twee getuigen- deskundigen. De vrouw zou op 30 juni om streeks twaalf uur brand op de boven verdieping van haar woning hebben ge sticht, waarna zij per bus naar Am sterdam vertrok, waar zij, zooals zij meedeelde een afsprak met haar dochter had. Zij had de brandpolis sen bij zich. Op de vraag van de president van de rechtbank mr. H. J. Ferwerda, waarom zij dit had gedaan, antwoordde zij „Per vergissing. Zij zaten naast familie foto's, die ik een familielid in Amsterdam zou tonen". Lang werd stilgestaan bij de verklarin gen van twee getuige-deskundigen, waar van één, een scheikundige, door het open baar ministerie was gedagvaard en de ander, een ingenieur door de verdediging was opgeroepen. Met name ging het om de mogelijkheid, dat de brand ontstaan kon zijn door kortsluiting. Enige getuigen be vestigden. dat de elektrische leidingen in de woning gebreken vertoonden en dat de vloer soms onder stroom stond. Een ander punt dat ter sprake kwam. Was de vraag, of de verdachte al dan niet petroleum ge sprenkeld had. Zij gaf dit toe, maar zei, dat zij 't gedaan had om houtworm tegen te gaan. Een getuige bevestigde, dat hij haar dit advies had gegeven. Een andere ge tuige deelde mee, dat op zijn advies de brandverzekering kort tevoren was ver hoogd van f 6000 tot f 12.000. Requisitoir en pleidooi De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, noemde het leveren van een bewijs in een brandstichtings kwestie bijzonder moeilijk omdat meestal de sporen vernietigd zijn. Bij de brand in Badhoevedorp waren echter wel sporen aanwezig, die er op wezen, dat de brand aangestoken was, waarbij de verdachte, aldus de officier van Justitie, de enige ge weest kan zijn, die het gedaan heeft. Bo vendien heeft de verdachte, aldus mr. Van der Valk Bouman, alles tegen zich, door het feit. dat zij de polissen met zich mee nam en omdat zij een reeks onware ver klaringen heeft afgelegd. De leugens kunnen, aldus de officier van Justitie, .volgeos de jurisprudentie, mede als bewijs dienen waaruit mr. Van der Valk Bouman opmaakte, dat het wettig en overtuigend bewijs geleverd was. De ver dediger, mr. K. E. Leoni, zeide er absoluut niet van overtuigd te zijn, dat de brand haard op de plaats was, die was aange wezen, waarbij hij vooral het rapport van de scheikundige bestreed. „Ik ben er zelf geweest", aldus pleiter, „het is duidelijk, dat de brand op de vliering begonnen is, terwijl deze stelling bovendien klopt met de verklaringen van diverse getuigen". Hierna ging mr. Leoni nog uitvoerig in op de rapporten van de beide getuigen- deskundigen en aan het slot van zijn plei dooi kwam hij tot de conclusie, dat de brand onmogelijk door de verdachte aan gestoken kon zijn. Een groot aantal rectoren en directeuren van scholen, aangesloten bjj de Bond van verenigingen voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs is van mening, dat de eindexamen-resultaten in 1960 nadelig zullen worden beïnvloed door het tekort aan bevoegde docenten. Dit is vanmorgen medegedeeld door mr. H. H. Steneker, voorzitter van de Bond van ver enigingen voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, tijdens een vergadering van deze bond in Utrecht. Het bestuur van de bond besloot bij de minister aan te dringen op het indienen van een wetsontwerp, waarbij de bewinds man zou worden gemachtigd om ten be hoeve van leerlingen, die een bepaald vak door gebrek aan docenten in het laatste leerjaar niet hebben gevolgd, vrijstelling van eindexamen te geven en als cijfer te doen gelden het cijfer verkregen bij de overgang naar de examenklas. Naar aanleiding hiervan heeft het bu- neau van de bond een onderzoek ingesteld onder de besturen van de aangesloten scho len. Uit tot dusver ingekomen antwoorden is gebleken dat niet minder dan 23 recto ren en directeuren van aangesloten scho len nadelige eindexamen-resultaten ver wachten. Aan verschillende scholen, zo deelde de heer Steneker mede, ontbreekt voor de eindexamenklassen voor een of meer vak ken een leraar. De situatie is het ergst bij de moderne talen en de wis- en natuur kunde. Donderdagmiddag is de 17-jarige Joop van Veen, uit Alphen aan de Rijn, in een langs de kwekerij van zijn vader lopende sloot onder een kantelende schouw ge raakt en verdronken. De jongen vervoerde met drie andere knechts ijzeren binten in een scho- een zeer licht vaartuigje. Door nog onbekende oorzaak begon de nog al diep geladen schouw in de smalle sloot water te maken. De opvarenden sprongen van het vaartuigje, waarbij Van Veen te water raakte. Naar aller waarschijnlijk heid is de schouw door deze beweging van de eraf springende mannen gekanteld De jongen was de zwemkunst niet goed meester. Mr. Leoni vroeg daarom vrijspraak en onmiddellijke invrijheidsstelling. Indien de rechtbank niet van de onschuld van de verdachte overtuigd was, verzocht mr. Leoni de rechtbank om ter plaatse het huis in ogenschouw te gaan nemen, waarbij hij zijn verzoek tot invrijheidsstelling echter handhaafde. Na langdurig beraad besliste de rechtbank dat de vrouw onmiddellijk uit voorlopige hechtenis moest worden ontslagen. De uitspraak werd bepaald op 29 oktober. Advertentie Wij bezorgen overal SPAARNWOUDERSTR. Telefoon 21550 75 Een in de liefde teleurgestelde Amster dammer heeft donderdagmorgen, nadat hij verbitterd had getracht het verbroken contact te herstellen, zijn ex-verloofde met een hamer twee harde klappen gege ven De vrouw kreeg een schedelbasis- fractuur en is in ernstige toestand in het Weesperplein-ziekenhuis opgenomen. De man, een 26-jarige abattoirbediende, meldde zich na het gebeuren in 'overspan nen toestand op een politiebureau. Drie jaar lang was hij met een 28-jarige controleuse verloofd geweest. Zij hadden trouwplannen, die spoedig verwezenlijkt schenen te worden, want het paar wist een woning te vinden. Toen hij dit huis zelf had opgeknapt, verbrak het meisje de verloving. Al enige dagen achtereen had hij zijn ex-verloofde opgewacht als zij 's morgens om acht uur haar woning aan de Therese Schwartzstraat verliet om naar haar werk te gaan. Hij trachtte dan op verwijtende toon een gesprek met haar te beginnen. Zij ging hier niet op in. Don derdagmorgen stond hij er weer. Toen zij naar buiten kwam, ging hij op haar af en begon weer te praten. De jonge vrouw wilde geen antwoord geven. Plotseling trok hij toen een hamer onder zijn jas vandaan en gaf haar twee klappen op het hoofd, zo hevig, dat de steel van de hamer brak. Zij zakte onmiddellijk ineen. Daar op nam hij de benen en meldde zich een half uur later bij het politiebureau. Hij heeft erkend de hamer bij zich te hebben gestoken, toen hij zijn eigen huis verliet en hem zal waarschijnlijk poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Nieaws in het kort Levensvragen. Het comité Levensvra gen houdt vrijdagavond 16 oktober om kwart over acht in restaurant Boekenroo- de in Heemstede een bijeenkomst, waarop prof dr. A. A. van Ruler uit Utrecht zal spreken over: „De waardering van het leven"'. Voordachtavond. De Gereformeerde kerk in Bloemendaal houdt vrijdagavond 16 oktober om acht uur in het Jeughuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal een voordrachtavond, waar mevrouw Jo Wes- selink-Lengkeek uit Den Haag zal voor dragen: „De blindgeborene" van Rogier van der Aerde en fragmenten van „De hordenloop van J. Kobalt" van B. Nijen- huis. De avond wordt geopend met een kort woord van ds. G. Toornvliet en wordt omlijnd door zang. Geslaagden. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam zijn bevor derd tot arts mej. C. J. de Lange te Haar lem en B. J. Hellebrekers te Bentveld. Buurtvereniging .Bloemendaal". Als opening van het winterseizoen zal de heer Paul Chr. van Westering op donderdag avond 22 oktober voor de leden van de Buurtvereniging „Bloemendaal" in het jeugdhuis aan de Donkerelaan een cause rie houden over de negeropera „Porgy and Bess" van Gershwin, waarbij muziek uit deze opera, door de heer Van Westering toegelicht ten gehore zal worden gebracht. Sneeuwploeg. Voor het aanschaffen van een nieuwe zogenaamde voorspan sneeuwploeg vragen B. en W. van Zand- voort de raad een krediet van 3.000 ter beschikking te stellen. De oudste van de twee gemeentelijke sneeuwploegen ver toont namelijk ernstige gebreken en is een' revisie niet meer waard. Advertentie voor oliehaarden met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Coöp. Verg. U.A. Rijksstraatweg 174 Telefoon 02500-61326 HAARLEM N. Een eeuw geleden, op 19 maart 1859, werd te Parijs de eerste opvoering ge geven van Charles Gounods opera „Faust". Al het overige muzikale werk van deze romantische, in veel opzichten geniale Franse componist is thans vrijwel ver geten, weggevaagd door de overweldigen de indruk, die de „Faust" kon te weeg brengen en die in het eerste jaar van zijn bestaan reeds achtenvijftig opvoeringen in het „Théétre Lyrique" noodzakelijk maakte. Hiermede begon een zegetocht door de wereld, die ook in onze dagen nog voortgezet wordt. De opera „Faust" is on weerstaanbaar. Men mag dan de melo- dieënschat van het theaterstuk niet in elk stadium van de ontwikkeling in gelijke mate kunnen waarderen door de opper vlakkigheid, die er hier en daar aan de dag treedt en die vooral de apotheose aan het slot geen artistiek hoogtepunt deed worden. Aanvaarden doet men ook deze zwakke kanten zonder bezwaar, omdat een overvloed van melodische schoonheid en de warme gloed van rijke harmonieën, gehuld in een weelderig gewaad van in strumentale en vocale klankkleuren, het beslissende tegenwicht ten behoeve van een onvoorwaardelijke waardering vor men. Een meesterlijke beheersing van de dramatische werking, die een merkwaar dige vereniging van fantasie, symboliek en realiteit tot stand bracht, verhief dit theaterstuk op een bijzonder niveau van toneelkunst. Ja. de zegetocht van „Faust" is na een honderdjarige voortzetting nog steeds niet ten einde. Maar af en toe heeft ..Faust" ook kennis moeten maken met de onbe rekenbaarheid van het publiek. Zo kon de opera woensdagavond in het Minerva- Theater te Heemstede slechts weinig be langstelling tot zie'1 trekken. Het ging in dit geval om een opvoering door het Ne derlands Marionetten-theater van Bert Brugman Geen opera-gezelschap dus, in derdaad. maar een ensemble van voor treffelijk en kunstzinnig typerende mario netten. die, meesterlijk bediend door leden van de familie Brugman, een waarlijk in drukwekkend beeld van Gounods opera gaven. Door middel van een prachtig geslaag de opname op de geluidsband (een kleine oneffenheid in de klankreproduktie deed daar niets aan af) hoorde men de fraaie stemmen van de sopraan Victoria de los Angeles, die de partij van Marguértie zong, van Martha Angelici als Sibel en Solange Michel als Marthe. De volumi neuze sonore bas Boris Chrishoff was in zijn zang een „ideale" Mephisto en Nico- lai Gedda onderscheidde zich in de rol van Faust door zijn glanzende tenor stem. Voortreffelijke stemmiddelen bezat ook Jean Borthayre als Valentin en Ro bert Jenatet als Wagner. In een bewonde renswaardige eenheid met de muziek „ac teerden" de marionetten als levende figu ren met een eigen karakter en met eigen emotie verradende gebaren en houding en vaak zou men gezegd hebben, dat ook de mimiek daarbij van betekenis werd Talloze actiedetails gaven verdieping aan het spel. Ik denk hier bij voorbeeld aan de innerlijke strijd van de oude Faust bij de inzet van het drama, de spottende aan dacht van Mefito voor het boek der kennis, dat Faust tevergeefs raadpleegde, aan het verloop van de tuinscène, aan het koste- lijke soldatenkoor en aan het innemende tafereeltje van de wals. De kerkscène met dacht van Mefisto voor het boek der kennis, het beklemmende koor en het orgel, werd een symbool voor uitzichtloze verlaten heid. Dramatisch kon dit door de slot scène niet overtroffen worden, al hield Brug Brugman de regie hiervan in een zo zuiver mogelijke sfeer. Loffelijk wa ren de decors en verbazingwekkend de be drevenheid der marionetten tot allerlei „menselijke" handelingen bij deze opvoe ring, die warm werd gewaardeerd door helaas te weinig toeschouwers. P. Zwaanstvijk In de in december te houden algemene vergadering van de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor Bloembollencultuur zal het hoofdbestuur voorstellen de be spreking van de beurskwestie voorlopig uit te stellen. Het hoofdbestuur acht dit wenselijk om de viering van het eeuwfeest in eensgezindheid te doen geschieden. Een ander motief is, dat nog steeds niets naders bekend is over de bijdragen in de uitbreiding en verbetering van de bollen- beurs, die van de gemeenten Haarlem en Hillegom zouden kunnen worden ver wacht. Het hoofdbestuur acht het daarom weinig zinvol thans nieuwe plannen uit te werken. Om deze redenen wil het hoofd bestuur van „Bloembollencultuur" ook wachten met de instelling van een com- misie uit de algemene vergadering, die ten aanzien van de beurskwestie van ad vies kan dienen. Heropening: Donderdagochtend is om elf uur de corsetten- en lingeriewinkel Spruyt in de Grote Houtstraat 135 officieel her opend. Sinds juli van dit jaar werkte men met man en macht om het ouderwetse pand in een hypermoderne, smaakvol in gerichte winkel te veranderen. En men is er volkomen in geslaagd. Daardoor be dankte de heer A. Spruyt donderdag de architect, de heer A. van Mol, de aanne mer, de heer N. Philips, de uitvoerder de heer J. W. F. Bakker, en al die anderen die op de een of andere manier met de verbouwing te maken hadden gehad, har telijk voor hun zo spontane medewerking. En ook de aanwezige belangstellenden die het echtpaar Spruyt succes kwamen wen sen en hun bloemen stuurden, bedankte de eigenaar hartelijk. Toen Mariëlle, de oud ste dochter van de heer Spruyt om iets voor half 12 het witte lint, dat de winkel van de paskamers scheidde, doorknipte, was deze „nieuwe" corsetten- en lingerie zaak officieel heropend.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7