Vuur verschroeide honderden hectaren heide- en veengrond Loenik III fotografeerde achterzijde van de maan HET WEER STUDIO LOHR AANGEWAKKERD DOOR DE STORM Briljante projektie Folohandel Heupers Lohr Zes ton brandschade in nieuwbouw Eerste baan om de aarde is voltooid van Nijmeegse universiteit sW' MORRIS"(reforeifou êuy! Iets lagere temperaturen In de krant van heden: Het woord is aan „Broodoorlog" in Haarlem wordt weer voortgezet Beschonken autorijder maakte kettingbotsing Duitsland-Nederland definitief op t.v. Zes doden in het verkeer Weer nieuw record OP WEG NAAR AMSTERDAMS DOK Eerste prijs KNVB-toto nu f 132.500,- Bouwmeester en Brüll ook naar Keulen Nu zeventien spelers geselecteerd ZWEEDSE TANKER - 74e JAARGANG No 86 MAANDAG 19 OKTOBER 1959 304e JAARGANG No 238 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 I jj li I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ImhJ I I f$ T 8 ^^^8 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I 1 I III I J C JIJ B l 1 II Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 X X V^a X X XXX KJ I VrfX VI X VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Adj. Hoofdredacteur: jos L. Lodewijka OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 presenteert: De nieuwste FRANSE en ITALIAANSE HAARMODE Flatteuze houdbare coiffures Institut de Beauté Haute Coiffure MOSKOU (Reuter/AFP/UPI) Het Rus sische interplanetaire station Loenik III heeft foto's gemaakt van veertig percent van de onzichtbare achterzijde van de maan, zo meldt radio-Moskou. De ge gevens, die de instrumenten over deze metingen en de foto's radiografisch heb ben doorgegeven, worden uitgewrekt en de resultaten zullen waarschijnlijk nog deze week worden bekendgemaakt, aldus het communiqué dat werd uitge geven enige uren, voordat de Loenik III het dichtst bij de aarde gelegen punt van zijn baan 47.500 km zou passeren. Het ruimtestation bereikte zijn topsnelheid van 3,91 km per seconde en voltooide zijn eerste baan om de aarde. De volgende uit zending van het station zal op 21 oktober zijn, wanneer de Loenik ongeveer 327.000 km van de aarde verwijderd zal zijn. Volgens professor A. Mikhailov, direc teur van het observatorium van Poelkovo en lid van de Academie van Wetenschap pen van de U.S.S.R., bestaat de mogelijk heid dat de Loenik III in de dichtere lagen van de atmosfeer terechtkomt en ver brandt. Ook is het niet uitgesloten dat 't ruimtevaartuig, na een baan om de aarde te hebben voltooid, het oppervlak van de maan treft. De loop van de raket kan nog niet met zekerheid worden voorspeld. Advertentie BARTELJoSTT" HAARLEM TEL 13439 LBOSESTRAAT (BIJ KONINGSPUIN) AMSTERDAM TIL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS LONDEN (AFP/Reuter) De onder voorzitter van de Britse vereniging voor .interplanetair verkeer, Gatland, noemde het fotograferen van de achterzijde van de maan, ongeacht de kwaliteit van de opnamen, een opmerkelijk resultaat. Een woordvoerder van de staf van de Britse radiotelescoop te Jodrell Bank zei graag eerst het resultaat te willen zien. WASHINGTON (Reuter/AFP) Een woordvoerder van 't Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart verklaarde ook, dat er pas commentaar zou worden ge geven als de resultaten bekend waren. Hij zei dat naar de mening van Amerikaanse geleerden de Loenik III uitgerust is met een van de drie elektronische apparaten die het maken van dergelijke foto's mogelijk maken: een gevoelig apparaat, dat met 'n fotografische plaat lichte en donkere ge bieden kan ontdekken, een apparaat dat met behulp van infra-rode stralen warmte waarneemt en een speciaal soort televisie camera. De Amerikaanse geleerden ver moeden, dat de achterkant van de maan er precies zo uitziet als de voorkant, die van de aarde kan worden waargenomen. TwUfel Dr. Whitney van het Smithsonian labo ratorium te Cambridge in Massachusetts verklaarde zaterdag nog, dat de Loenik III niet om de maan heeft gedraaid. Hij zei niet te betwisten dat Loenik III de maan heeft gepasseerd, maar van mening te zijn dat de Loenik drie uur achter was op het schema, waardoor het Russische ruimtevoertuig niet rond de maan heeft gedraaid maar slechts rond het spoor van de maan. Indien mijn berekeningen juist zijn, heeft Loenik III waarschijnlijk slechts een blik op een gedeelte van de onbekende achterkant van de maan kunnen werpen, aldus Whitney. Verwachting tot morgenavond: Vannacht zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, morgen opklaringen, maar voor namelijk in de kustprovincies ook enkele verspreide buien Matige, tijdelijk krachtige, naar west ruimende wind. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo 2 Op de Praatstoel3 Van Das, t°t Das Loonbeleid 3 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Asenda 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Beurs 7 Veiligheidsmaatregelen in Parijs.8 Kunst 9 Sport 11, 12, 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. Bodenstedt: De kunst leidt ons aan de hand der schoonheid de waarheid binnen. Vier personen hebben tamelijk ernsti ge verwondingen opgelopen bij een zoge naamde kettingbotsing op de Schipholweg nabij de nieuwe Kerkerweg tussen Bad hoevedorp en de Ringvaart. Zondagavond tegen half zeven reed een personenauto in de richting van Haarlem tegen een uit tegenovergestelde richting komende personenauto. De aangereden wagen werd in de sloot langs de weg ge duwd. De andere, die na de aanrijding naar links was gereden, botste vervolgens tegen een eveneens uit de richting Haar lem komende auto. Deze aanrijdingen ver oorzaakten drie gewonden in de twee aan gereden wagens. Een Haarlems en een Amsterdams echtpaar moesten in het Eli sabeth's Gasthuis te Haarlem worden opge nomen. Tijdens de opstopping na deze aanrijding botste enkele honderden meters verder in de richting van Schiphol een kleine perso nenauto tegen een grotere. De bestuurder van deze kleine wagen, de 30-jarige heer J. A. van 't H. uit Haarlem, liep daarbij zulke verwondingen op, dat hij evenals de drie andere slachtoffers in het St. Elisa beth's Gasthuis te Haarlem moest worden opgenomen. De bestuurder van de auto die de eerste twee botsingen veroorzaakte de 44-jarige A. B. uit Zandvoort, werd door de politie aangehouden. Hij verkeerde volgens de po litie dermate onder de invloed van sterke drank, dat hij niet in staat geacht mocht worden zijn wagen naar behoren te bestu ren. Hij zal ter beschikking van de Justi tie worden gesteld. De voetbalwedstrijd Duitsland-Neder land komt woensdagmiddag definitief op het televisiescherm. De Westduitse tele visie, de Westduitse Voetbalbond, De Ne derlandse Televisie Stichting en de KNVB zijn vanmorgen tot een ukkoord gekomen. De uitzending begint woensdag om 15.55 uur en zal duren tot 17.45 uur. Commen tator is Leo Pagano. Des avonds om 22 uur wordt de gehele wedstryd op telerecording nogmaals uitgezonden. Het kinderprogramma van de NCRV be gint woensdag om 17.45 uur. In de Amsterdamse haven is zaterdag middag om zes uur, wat later dan was verwacht, het 38.270 ton metende stoomturbinetankschip „W. Alton Jo nes" gedokt, het grootste tankschip, dat ooit in de hoofdstedelijke haven is afgemeerd. Het scheepvaartverkeer was stilgelegd, daar de tanker om het dok te kunnen binnenvaren door de sleepboten haaks op de oever moest worden gemanoeuvreerd en dus dwars over het IJ kwam te liggen. Dit schip is in Zweden gebouwd en moet voor enige noodzakelijke werkzaamheden een laatste dokking ondergaan. Omdat er in Zweden geen dok is voor dit 251 meter lange en 35 meter brede tank schip met 70.000 ton draagvermogen, is het naar Amsterdam overgebracht en geplaatst in het grote gegraven dok no. 4 van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij. De tank boot was zodanig geballast, dat zijn diepgang van dertien meter was terug gebracht op negen meter, zodat noch de sluizen in IJ muiden, noch hel Noordzeekanaal met de Hembrug on overkomelijke moeilijkheden oplever den. Men ziet het schip op deze foto in de grote sluis van IJmuiden. In totaal zijn er dus zeventien spelers geselecteerd. Het zijn: Doel: Pi eters Graafland (Feijenoord) en Roffel (GVAV). Achter: Kuys (NAC), Wiersma (PSV, geblesseerd), Kraay (DOS) en Brüll (Ra pid). Midden: Klaassens (Feijenoord), Van der Hart (Fortuna) en Notermans (Fortuna). Voor: Van der Kuil (PSV), Wilkes (For tuna), Van der Linden (DOS), Bouw meester (NAC), Rijvers (Feijenoord. ge blesseerd), Van Wissen (PSV), Van der Gijp (Feijenoord) en Moulijn (Feijenoord, geblesseerd). Advertentie NOG ENKELE ZETTOLUX PROJEKTOREN 300 W. met koelventilator tegen de speciale prijs van169.- Zandvoortselaan 163 - Heemstede - Tel. 40702 Het vuur had bij Haaksbergen in Overijsel alles mee door de storm achtige wind en de blussers hadden alles tegen: gebrek aan water, maar in de loop van zondag slaagden burgers en militairen er toch in het vuur te lokaliseren. Naar wjj vernemen is de „broodoorlog" in Haarlem opnieuw uitgebroken. Vrijdag avond leek het erop, dat de stryd gestre den was. Bakker T. Dekker, die keer op keer dreigde de prijzen van zijn ongesne den witbrood en zijn „regerings"-bruin- hrood te verlagen gaf na talrijke vergade ringen van de rayonale bakkerijcommissie in Haarlem de strijd op en de rust leek weergekeerd. Bakker T. Homan uit de Eikenstraat 70 wil zich daar echter niet by neerleggen en hü heeft aangekondigd met ingang van dinsdag 20 oktober zyn wittebroodprijs op 36 cent te gaan brengen, terwijl bij hem het „regerings"-bruinbrood 32 cent zal gaan kosten. De heer C. van Helden, de voorzitter van de rayonale bakkerycommissie, kon ons vanmorgen nog geen commentaar geven, aangezien hy nog niet op de hoogte ge bracht was van het feit, dat de strijd op nieuw zou oplaaien. Op de Hasselterdijk in de buurtschap Cellemuiden (gemeente Genemuiden) heeft zich een tragisch ongeval voorge daan met een trekker, waarbij eerr dode te betreuren valt. De 15-jarige Jacob van Dalfsen, wonende in Cellemuiden, reed met een trekker een aanhangwagen, ko mende van Genemuiden, naar huis. In de bocht van de Hasselterdijk raakte de trek ker door onopgehelderde oorzaak van de weg. Het voertuig kantelde van de steile binnenkant van de dijk naar beneden, waarbij de jeugdige bestuurder onder de trekker geraakte. Hij werd door toegesnel de buurtbewoners bevrijd maar een dokter kon slechts de dood constateren. Te Zwartewegsend bij Leeuwarden is de 20-jarige J. van der Woude met zijn brom fiets tegen een hem tegemoetkomende autobus gereden, toen hij omkeek en naar een kennis wuifde. De jongeman werd te gen het wegdek geworpen en met een schedelbasisfractuur en een gebroken been naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Op de Zestienhovense kade te Rotterdam is de negenjarige J. I. van der Hoeven op zijn fiets wet een autobus in botsing gekomen en a'an de gevolgen daarvan over leden. De jongen reed met een meisje dat bijtijds met haar fiets wist te stoppen. De 12-jarige Abraham te Brugge uit Voorschoten is, toen hij onvoorzichtig met zijn fiets de Leidseweg aldaar overstak door een personenauto overreden. De jon gen overleed korte tijd later. Op de Almelose straat in Ootmarsum is de 43-jarige gehuwde motorrijder K. Zan- dink uit Almelo met een bromfietser in aanrijding gekomen, waardoor hij de macht over het stuur verloor en van de motor werd geslingerd. Hij was onmiddel lijk dood. De aangereden bromfietser brak een been en liep een hersenschudding op. Burgemeester verongelukt Ten gevolge van een verkeersongeval zaterdagmiddag op de provinciale weg HoornAmsterdam in de ouderdom van 43 jaar overleden mr. J. M. H. baron van Heemstra, sedert 1 september jl. burge meester van FerwerderadeeL Door het springen van zijn achterband sloeg zijn auto over de kop. Hij werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Purmerend vervoerd, waar hij kort na aankomst over leed. De overledene werd 10 maart 1916 te Batavia geboren. Hij was een zoon van de oud-commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, mr. S. baron van Heem stra. De heer Van Heemstra was vice-voor- zitter van de protestants-christelijke re- classeringsvereniging en penningmeester van de dr. F. S. Meijersvereniging. De heer Van Heemstra behoorde tot de Anti-Revolutionaire Partij. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot zal a.s. woensdagmiddag om half twee op de Nieuwe Algemene Be graafplaats Noord te Oosterbeek geschie den, na een rouwdienst in de gerefor meerde westerkerk te Arnhem om elf uur. Advertentie De KNVB-toto vestigt iedere week op nieuw een record. Nu werd in totaal 540.820 ingezet Voor de recordprijs van 132.500 komen twee deelnemers in aan merking, die de uitslagen van alle vijf tien wedstrijden goed raadden. Zij wonen beiden in de provincie Noord-Brabant Voor de tweede prijs van f 56.785 had den zich gisteravond reeds 40 personen ge meld. Bondscoach EIek Schwartz heeft nog twee spelers uitgenodigd de reis naar Duisburg en Keulen mee te maken. Het zyn de Rapid-speler Harry Brüll en de NAC'er Frans Bouwmeester. De toestand van Wiersma was maandag morgen aanzienlijk beter dan zondag avond. Het is echter vrijwel uitgesloten dat de PSVer woensdag zal spelen. Wiers ma zelf heeft al tegen bondscoach Schwartz gezegd dat hij alleen wil spelen als hij zich voor de volle 100 percent fit voelt. Grote stukken van Nederlands toch reeds schaarse recreatiegebieden zijn in het afgelopen weekeinde zwart geblakerd door het vuur, dat, voort gedreven door een stormachtige wind, in de Peel, bij Haaksbergen in zuid oost Overijsel en bij Dalen in Drente verscheidene honderden hectaren kurkdroge heidegrond heeft verslon den. Ook een in uitvoering zijnd pro ject bij de R.-K._ Universiteit van Nijmegen is een prooi der vlammen geworden. De schade van deze brand bedraagt tenminst zes ton. Nog steeds woedt in een stuk woest Peelgebied van bijna 300 hectaren, ten westen van Sevenum een brand, die reeds de helft van dit gebied heeft verschroeid. Zondagmorgen werd de brand ontdekt. Ondanks de bestrijding door brandweer en militairen raasde het vuur, dat vooral in het begin van de avond door straffe wind werd aangewakkerd, voort. Ongeveer 100 man onder wie 90 militairen zijn de ge hele nacht bezig geweest het vuur te be strijden. Vanochtend zijn de militairen af gelost. Er was vanochtend reeds een op pervlakte van ongeveer 150 hectaren ver brand. Bedreigde boerderijen worden nat- gehouden. In de loop van de nacht is het vuur enigszins verminderd, maar ver moed wordt, dat de brand in de loop van vandaag weer zal aanwakkeren. Er is veel wild verloren gegaan. Zondagmiddag even na twaalf uur werd brand ontdekt in de Leenderhei onder de gemeente Geldrop. Het vuur ontstond 500 tot 600 meter ten zuiden van een complex houten woningen in Tivoli, een buurt van de gemeente Geldrop, grenzend aan Eind hoven en breidde zich snel in oostelijke richting uit. Het werd bestreden door de brandweer van Eindhoven, de D.A.F.- brandweer, alsmede van die van de ge meenten Geldrop en Heeze. Ook kwam er hulp van militairen uit de legerplaats Oir- schot en van het garnizoen Weert. Ook honderden burgers hielpen bij het bestrij den van het vuur. Omstreeks half vijf was de vuurzee, die op zeker moment een lengte van anderhalve kilometer had, be dwongen. Ongeveer 75 hectaren heide en dennen gingen bij deze brand verloren. Het vuur zit diep De brandweren van Dalen, Coevorden en Emmen bestrijden een grote veen brand bij Dalerveen in Drente, die vijf tien boerderijen bedreigt. Er zijn al twaalf woningen ontruimd. De enorme rookont wikkeling maakt het blussen van de brand erg moeilijk. De storm wakkert het vuur aan. De brand ontstond zondagmorgen na bij Dalen in zuidoost-Drente en legde bin nen enkele uren 50 hectaren veen en heide in de as. In de avond stonden ongeveer 80 hectaren in brand. Het vuur zit op som mige punten 30 tot 40 centimeter diep in de veenbodem. De ontruiming van twaalf woningen was alleen al nodig omdat de rookontwikkeling ondraaglijk werd. De brandweren, inmiddels geholpen door die van Hoogeveen, Valthermond, Odoorn en Zwinderen en daardoor aan gegroeid tot ongeveer 100 man, uitgerust met ongeveer 10 spuiten zijn de brand in zoverre meester, dat verdere uitbreiding voorkomen kan worden. De nablussing zal nog wel enkele dagen duren. Op sommige plaatsen vreet een vuurlaag van ongeveer een halve meter dikte zich snel voort. Een veen-, heide en bosbrand te Haaks bergen in zuidoost-Overijsel, die zaterdag middag uitbrak en waarbij ongeveer 400 hectaren natuurschoon verloren gingen, is onder controle. Drie ploegen van de bos- brandweer, in totaal ongeveer 40 man sterk, kunnen uitbreiding van de brand voorkomen. Zondag heeft men door het aanleggen van controleerbare tegenbran- den het vuur voedsel kunnen ontnemen. De ongeveer tweehonderd militairen, die hierbij assisteerden, konden 's avonds om half acht inrukken. In het geblaker de terrein woedden nog wel branden. De ze kunnen tot een diepte van enkele me ters doorvreten, maar betekenen geen ge vaar voor verdere uitbreiding. Er kunnen weken over heen gaan voordat het vuur hier uitgewoed is, zo deelde de rijkspoli tie te Haaksbergen mee. Hedenmiddag hebben de brandweren de brand in de Peel onder controle gekregen. Aangezien het is gaan regenen neemt men Advertentie Zandvoortselaan 69 Heemstede - Telef. 36335 Interieur-verzorging aan dat de brand spoedig geheel geblust zal zyn. Betonskelet ontzet Zeker 600.000.— bedraagt de schade, die zaterdagmiddag werd aangericht door een felle brand, welke uitbrak in het in aanbouw zijnde pathologisch-anatomisch en bacteriologisch laboratorium en insti tuut voor de kindergeneeskunde van de Nijmeegse R.-k. Universiteit. Maar veel ernstiger nog dan deze financiële schade, waartegen het aannemersbedrijf N.V. Boersma uit Den Haag is verzekerd, is het tijdverlies, dat deze brand veroorzaakt bij het realiseren van de toch reeds vertraag de nieuwbouwplannen van de r.-k. univer siteit. Het beton- en staalskelet werd door het fel door stutbalken en bekistingshout ja gende vuur zodanig verhit en ontzet, dat een groot gedeelte van het vijf bouwlagen hoge gebouw weer moet worden afgebro ken. Men rekent op een tijdverlies van zes tot acht maanden, waardoor ook andere plannen weer op de lange baan moeten worden geschoven. 's Avonds moest de brandweer opnieuw ingrijpen toen studenten ter gelegenheid van de 36ste dies natalis met brandende fakkels een groet wilden brengen aan de hoogleraren; zij sprongen zo onvoorzich tig om met het vuur, dat op de terreinen van de medische faculteit een bosbrand ontstond. Gelukkig was toen de brandweer nog op het landgoed Heyendael aanwezig en kon direct worden ingegrepen. De heftige brand van zondagmiddag is nóg wonderlijk goed afgelopen. Aanvanke lijk namelijk joeg de wind de vlammen in de richting van het academisch ziekenhuis, op nog geen honderd meter afstand van de vuurhaard gelegen. De muren en ramen van het ziekenhuis werden zo heet. dat de brandweercommandant adviseerde de meest bedreigde vleugel van het zieken huis te ontruimen. Hij posteerde verschei dene brandweerlieden in het gebouw, om daar bij het overwaaien van de vlammen de eerste slag op te vangen. Gelukkig ging na ongeveer een kwartier de wind draaien en was althans dit gevaar bezworen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1