HERFST: Storm vaagt herinneringen aan een unieke zomer weg Afdeling Hillegom is bezorgd over teeltbeheersing Uitvoer van bloembollen is dit jaar weer gestegen Toonaangevend in de mode Teelt niet snel genoeg uitgebreid Regens doordrenken het dorstige land DINSDAG 2 7 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Bouw van protestants ziekenhuis Examens „BLOEMBOLLENCULTUUR Boesmans streven naar ballonhaven in Etten Burgerlijke Stand van Haarlem Harpist Witsenburg gehuldigd Kerkelijk Nieuws Spaarregeling voor gemeenteambtenaren Kappers demonstreerden G.N.V. viert feest Bazaar voor nieuwe kerk Dennenlaan ondergaat verbetering Bond van Ouden van Dagen groeit snel Toneelgroep „Sandevoerde" viert eerste lustrum Maandagavond heeft de afdeling Hille- gom van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur in de zaal van hotel Sistermans vergaderd. Eni ge leden hebben op deze vergadering ge sproken over de situatie in het bollenvak. De heer C. van Til constateerde dat in de laatste vijf jaar de bollenprijzen ieder jaar met tien percent zijn gestegen, het laatste jaar zelfs met twintig percent. De heer Fr. Murk bracht de zgn. Duitse trac- taatgebieden ter sprake, waar grote hoe veelheden plantgoed worden ingevoerd, waarvan de grotere bollen een jaar later weer in ons land worden ingevoerd, ter wijl de bolbloemenhandel in Duitsland vrij is. Hij achtte de gang van zaken een be dreiging voor de Nederlandse exporteur. De export naar Denemarken zou hierdoor eveneens slinken. De heer Murk twijfelt sterk aan het nut van maatre gelen vanuit „Den Haag". Hij erkende de waarde van de saneringsmaatregelen in de jaren dertig, maar meende dat het bol lenvak nu in een verstikkend keurslijf ge perst wordt De voorzitter, de heer F. J. van der Kolk, zei dat minstens duizend mud plantgoed naar de tractaatgebieden even over de Duitse grens zijn gestuurd. Naar schatting zijn hier al vijftig ha. met bollen beplant. De eerder gedane medede ling dat land in de tractaatgebieden wordt bijgehuurd, ontkende hij echter. Met de teeltbeheersing zijn wij op de verkeerde weg, aldus de voorzitter. De heer W. Witteman wees erop dat het surplus in de jaren 1956 en 1957 is veroor zaakt door de teruggang in de export naar Frankrijk en door de grote oogsten. De tekorten in bloembollen zijn ontstaan door de teeltbeperking. De heer Van Saase meende dat de grootte van het areaal steeds te laat is vastgesteld. Dit had niet in september moeten gebeuren, maar vóór het exportseizoen. De heer Van de Boer informeerde naar het instellen van een systeem van drie prijsklassen, wat aan de voorzitter niet bekend was. De voorzitter deelde in zijn openings woord mee, dat de beurskwestie voorlopig in verband met de viering van het eeuw feest in de ijskast is gegaan. Na de vie ring zal een speciale commissie ter be studering van de plannen worden inge steld. De heer Van der Kolk trad af als lid van het hoofdbestuur. Op een voor dracht van drie namen kwamen de heren Langeler, W Witteman en G. E. Veldhuy- zen van Zanten voor. De heer Witteman verkreeg 25, de heer Veldhuyzen van Zan ten dertien en de heer Langeler twee stemmen, zodat de heer Witteman zal wor den voorgedragen. Meegedeeld werd dat een herziening van het handelsreglement in studie is. De heer C. Meskers bracht verslag uit van de activiteiten van de Floriadecom- missie, die de Hillegomse inzending zal verzorgen. Besloten is zeventien soorten op te planten. De beplanting werd toever trouwd aan de heren P. Lommerse en de cultuurchef van de demonstratietuin „Treslong" de heer N. J. de Wit. De Hil legomse bollen werden half oktober opge plant Bij de rondvraag zei de heer Van Saase vernomen te hebben dat er een exportver bod komt voor zift tien van de dubbele vroege tulpen en voor de kersttulp Bril liant Star. De voorzitter sprak over een verdwijnen van enkele belangrijke soor ten binnen een paar jaar. De vereniging „De Tulp" bereidt een voorstel dienaan gaande voor. Advertentie In Culemborg heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland mr. H. W. Bloemers zaterdagmiddag een nieuw protestants algemeen ziekenhuis ge opend. Dit Prinses Beatrix-ziekenhuis telt 75 bedden; het heeft 2.3 miljoen gekost In Den Bosch heeft burgemeester mr. H. Loef zaterdag de nieuwe vleugel van het protestantse ziekenhuis geopend, die vrijwel even groot is als het bestaande complex. Kinder- en kraamvrouwenafde ling kunnen nu aanzienlijk uitgebreid wor den, terwijl tevens een efficiëntere, ultra moderne inrichting voor de chirurgische afdeling mogelijk is. Utrecht, Geslaagd voor m.o. staatshuishoudkun de en statistiek: Ph. van Dalen te Haarlem. VERKOOPAVOND VOOR SCHOOL Vanavond zal in de Gereformeerde School aan de Schoolstraat in Lisse een verkoopavond worden gehouden ten bate van de Gereformeerde Fröbelschool. Zomer of herfst, storm of regen, zij deren hem niet. De plas is de oceaan waarop zijn schip koers zet naar zonnige stranden. Waarom je dan druk maken over een beetje wind? Het Nederlandse ballonvaarderspaar Boesman heeft een bezoek gebracht aan Etten om met de bevoegde instanties te spreken over het tijdens de vliegfeesten te Etten-Leur geopperde plan in Etten een ballonhaven te stichten. De secretaris van de vliegfeesten, de heer P. Tempelaars, heeft meegedeeld dat bij de huidige stand van zaken het tot standkomen van een ballonhaven wel werkelijkheid zal worden. De ballonvaarders zijn enthousiast over de ligging van Etten: niet dicht bij grote wa tervlakten, dicht bij België en een goede leverancier van mijngas. Het ligt in de bedoeling in Etten een veldje aan te wijzen waarvan eens per vier weken Nederland se of Belgische ballonvaarders kunnen op stijgen. Burgemeester en wethouders van Etten-Leur hebben grote belangstelling voor het plan, dat naar verwachting in het voorjaar van 1960 zijn beslag zal hebben gekregen. BEVALLEN van een zoon: 24 okt.: A. P. van der Wal-Meegdes; M. B. A. van Dijk-Castricum; C. Portegies-Groenink. BEVALLEN van een dochter: 25 okt.: M. J. E. Beuming-Winter; D. J. van de Stolpe-Horst; D. van Norden-Boots. ONDERTROUWD: 26 okt.: J. W. van Schaik en H. M. Burger; J. Verlaan en H. A. F. B. Wijnekus; A. J. Fontijne en T. van Woesik. OVERLEDEN: 23 okt.: J. D. Ravensber- gen. 93 j., Westerhoutpark; 24 okt.: J. D. Raeijen, 68 j., Lange Herenvest: J. Borst lap, 80 j., Maerten van Heemskerkstraat. Bij het eerste concert van de serie B van het Residentie orkest, zaterdag in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag gegeven, heeft de dirigent Wil lem van Otterloo, voor de uitvoering van „dansen voor harp en strijkorkest" van De bussy, de harpist de heer Witsenburg ge complimenteerd met zijn prestaties op het onlangs gehouden harpconcours in Israël, waar hij de derde prijs verwierf. De heer Van Otterloo zei dat het gehele orkest hierop trots is en overhandigde de heer Witsenburg als aandenken een en veloppe met inhoud. Het publiek applau disseerde hartelijk en bracht de heer Wit senburg na afloop van zijn spel een ovatie. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommen dr. J. de Bruijn te Leeuwarden. Aangenomen het beroep van de klassi kale vergadering van Amsterdam als pre dikante voor het bejaardenwerk mej. dr J. C. Schreuder, geestelijk verzorgster „Amstelhof" aldaar. Aangenomen naar Sliedrecht C den Boer te Veen, die be dankte voor Goudriaan-Ottoland. Aange nomen naar Rotterdam als diaconessen- huispredikant J. J. Hietkamp te Delfs- haven. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam-Zuid-(Sloter- vaart) W Griffioen te Nijkerk en H. van dei Wey te Emmen. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur In een tussentijdse statistiek van het Produktschap voor Siergewassen over de export van bloembollen in de periode van januari tot en mei september 1959 met vergelijkende cijfers over dezelfde termijn in 1958 zitten enkele eigen aardigheden. .De export is gestegen van bijna 56 miljoen kilogram tot 57.5. De waarde steeg sneller onder invloed van de schaarste aan bloembollen van 166,3 miljoen naar 180.7 miljoen. Hierin zijn dus ook de gladiolen opgenomen. Om te weten hoeveel tulpen, hyacinten en narcissen de „echte' bloembollen dus zijn uitgevoerd dient men het eerste halfjaar er van af te trekken. Tot ver bazing van vele exporteurs blijkt dan dat er toch nog meer bollen zijn uit gevoerd dan in 1958. In de periode van juli tot en met sep tember van dit jaar is ruim 49 miljoen kilogram uitgevoerd. Verleden jaar was dat ruim een miljoen kilogram minder. De waarde steeg van 135.7 miljoen gul den tot bijna 147 miljoen. Een van de eigenaardigheden van deze statistiek is. dat zij niets zegt over de ver koop. Er zijn beslist meer bloembollen verkocht dan er konden worden geleverd. Dit is een gevolg van een snellere stij ging van de export dan de uitbreiding van de teelt. Deze laatste is wel beheerst, de export niet. Dit jaar bleek dat er te weinig reserve was, zodat een tegenslag ten ge volge van een hoog percentage uitschot niet kon worden opgevangen. Ingewijden hebben ons medegedeeld, dat er bij voor beeld naar Duitsland nog vele miljoenen marken minder is geëxporteerd dan er orders waren. Met het oog hierop kan men dus geen conclusie trekken uit het feit, dat er tot en met september iets meer dan vijfhonderdduizend kilogram minder is verzonden dan in het voorgaande jaar. De bloembollen hebben in de korte spanne tijds toch nog eenendertig miljoen gulden aan marken opgeleverd. Men hoopt dat de ongunstige verhouding zich in oktober nog iets verbeterd heeft. Het is namelijk bekend dat er nu nog steeds bloembollen naar dat land gaan. Meer dan in de late herfst van andere jaren. Een andere eigenaardigheid vormt de export naar België. Deze werd nogal eens als een sluitpost beschouwd. Waren er veel bloembollen dan maakten vele expor teurs er werk van om daar meer te ver kopen. Dit blijkt niet uit de cijfers van dit jaar, want hoewel er schaarste was, zijn er toch meer bloembollen naar onze zuiderburen gegaan Zevenhonderddui zend kilogram, die bijna twee miljoen gulden opbrachten. Zeer verheugend is, dat de Verenigde Staten tot aan oktober meer hebben ge kocht. Er is in de verkoop daar een lang zaam stijgende lijn te zien. Driehonderd duizend kilogram meer is niet bijzonder veel, maar het geeft de burger moed. In de afgelopen periode heeft de bloembolstreek 41 miljoen gulden aan dollars verdiend en dat is weer twee miljoen meer dan ver leden jaar. Is men andere jaren bevreesd voor de havenstakingen in de verzendtijd, dit jaar nam men het laconiek op. Men behoefde niet op na-orders te rekenen en was hier over blij, want er waren toch geen bollen voorradig geweest. Met Rusland is weer een aasje handel te doen. Het gaat nog allemaal op basis van wederkerigheid, dus men zoekt pro- dukten uit te wisselen. Met vrij veel suc ces zelfs, want dit jaar zullen de Russi sche bloemenliefhebbers bijna vijf keer meer bloembollen zien dan verleden jaar. De cijfers zijn: 1958 - 11.314 kilogram en 1959 - 56.814 kilogram. De prijs per kilo gram wijkt niet ver af van die in andere landen, zo tegen de drie gulden. Geslaagde slagzin Zweden lijkt een voor dat land onuit puttelijke voorraad bloembollen te kun nen verwerken. Het kocht weer meer dan verleden jaar. Bijna zes miljoen kilogram moeten daar worden verkocht. De door het reclamebureau van de bloembollen mensen gelanceerde slagzin „Wanneer bracht u het laatst een bloemetje mee" is geweldig ingeslagen. De bevolking daar koopt ruw geschat bijna een kilogram bloembollen per hoofd! De zeer lastige afnemer Zwitserland koopt ook meer. Noorwegen en Oosten rijk, twee zeer degelijke afnemers voor de oorlog komen wat beter in de deviezen te zitten. Ook zij gaan steeds meer kopen. Hetzelfde geldt voor Finland en Frank rijk. Dat de exporteurs dit jaar toch al zeer voorzichtig hebben verkocht blijkt wel uit de gemiddelde prijs per kilogram in de periode juli tot en met september. In 1958 brachten de bloembollen gemiddeld 2.81 per kg op, dit jaar kwam de prijs op bijna f 2.99. Een bijkomstige factor bij de schaarste is dus wel, dat men nu kan gaan merken of het publiek inderdaad bereid is om meer voor bloembollen te gaan be talen dan de, gezien de verhouding tot andere artikelen en prijsstijgingen, be trekkelijke lage prijzen die men tot nu toe vroeg. Haarlemmermeer In zijn vergadering van 5 november zal de raad van Haarlemmermeer een voorstel van B. en W. behandelen tot het vaststel len van een spaarregeling ten behoeve van het gemeentepersoneel overeenkomstig het ontwerp-spaarregeling voor rijksambte naren. TERLENKA PLISSé ROK, magnifieke afwerking. Permanent Plissé blijft ook na het wassen behouden. Prach tige kwaliteit in de kleuren lila, olijf, bruin en blauw 55.95 ANEGANG 26 - TELEFOON 10643 Lis te Op uitnodiging van de technische club Kappers Bollenstreek gaf maandagavond in Mariënburg in Lisse de kappers-tech nische club Marcel uit Amsterdam, een kap-demonstratie. Er werd aan deze de monstratie o.a. deelgenomen door twee ex-kampioenen, mej. Geerlings en de heer Nieberg. Mevrouw Tenge die in '57 de eer ste prijs behaalde op het groot nationaal concours in Tilburg, demonstreerde ook een coiffure. De heer Sanders, artistiek leider van Marcel besprak de kapsels, waarbij hij een extra pluim gaf aan mej. J. de Maar en de heer T. de Maar die nog maar pas één jaar lid waren van de technische club, en nu een kapsel hadden gemaakt dat boven alle lof was verheven. De Cygne-lijn werd ondermeer gedemon streerd. Ook aan de opmaak was een bui tengewone zorg besteed. De heer F. Nie berg, een ex-kampioen, zal het komende seizoen de technische club Lisse komen trainen. Marcel nodigde Lisse uit om op 5 november in Amsterdam een demonstratie bij te wonen, welke uitnodiging werd aan vaard. Kapsters en modellen ontvingen bloemen. Woensdag zal in gebouw Rehoboth in Lisse het gouden jubileum van het lande lijk C.N.V. en het zilveren jubileum van de afdeling worden gevierd. De hoofdbe stuurder A. de Bloeme zal de feestrede houden, waarna de toneelvereniging „Overschie *49" het toneelstuk „Vergeten dorp" zal opvoeren. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE Geboren: Charlotte Gerarda Maria, d. v. M. M. van Steijn en G. H. Broekhof, Wa genstraat 28; Wilfridus Lucas Maria, z. v. G. J. Beelen en P. C. M. Vreeburg, Heere- weg 359a; Dirk, z. v. K. Honders en D. van der Marei, Julianastraat 104; Barbara Jo hanna Maria, d. v. F. F. de Ree en J. M. Schrama, Nassaupark 13; Wilhelmus Hen- drikus, z. v. W. F. Hoogkamer en H. C. Ho- gervorst, Gasstraat 4; Monica Hendrika Johanna, d. v. A. J. M. Lefeber en M. Th. Heemskerk, Laan van Rijckevorsel 29; Raymond René, z. v. J. P. Boudwijns en M. A. Geus, Gasstraat 16. GEHUWD: H. J. M. Willemse te Hille gom en J. A. Splinter, te Lisse; A. War merdam te Lisse en J. C. Bel, te Lisse; G. P. Geerlings te Leiden en W. P. Beijk te Lisse; M. van Groen te Lisse en A. Mul der te Amsterdam: H. Y. Th. van Stein te Lisse en M. Vermolen te Lisse; H. M. de Ridder te Noordwijk en A. A. de Bruin te Lisse. OVERLEDEN: Maria van der Star, wed. van F. van der Hoek, Heereweg 180. V ij f huizen Donderdag en zaterdag wordt weer een bazaar gehouden, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het bouwfonds van de nieuwe Hervormde kerk in Vijf huizen, welke op de hoek van de Spiering weg en de Vijfhuizerweg zal verrijzen. De bazaar is in het hervormde jeugdge- bouw beide dagen vanaf drie uur geopend. De gebruikelijke attracties zijn weer aan wezig, uitgebreid met een verloting en een verkoop van handwerken. Halfweg Een der hoofdstraten in Zwanenburg, de Dennenlaan, is men op het ogenblik aan het verbeteren. Men heeft de straat van het begin der oprit naar de Zwanenburger- dijk tot aan de Wilgenlaan opgebroken Het ligt in de bedoeling de straatweg van een beter fundament te voorzien, vooral daar deze weg een doorgang zal worden van de Zwanenburgerdijk naar de IJweg Het eerste stuk straat zal na de voorbe reidende werkzaamheden worden voor zien van een asfaltwegdek In verband hiermede heeft men in deze straat een eenrichtingsverkeer ingesteld. Ook de verlichting zal worden ver nieuwd. Reeds worden nieuwe lichtmas ten voor de natriumverlichting geplaatst. In december zal de nieuwe verlichting branden. -I MSI tiü De onlangs opgerichte afdeling Half weg Zwanenburg van de Algemene Bond van Ouden van Dagen beleeft in haar prille bestaan voorspoedige weken. In de korte tijd van een week heeft men kans gezien om drieënzestig nieuwe leden te werven. De afdeling, die nog onder auspiciën staat van de dorpsvereniging „Zwanenburg" zal binnenkort een verga dering uitschrijven om het definitieve be stuur te kiezen. Met de reeds bestaande commissie die elk jaar zorgt voor een uitgaansdag en een ontspanningsavond voor de bejaarden zal nauw worden samengewerkt. De voorlopige commissie, die de belan gen van deze afdeling zolang behartigd, heeft onlangs vergaderd om plannen te maken. HET WEERBERICHT liegt er niet om: „Harde zuidwester wind tot storm, •zwaarbewolkt met buien". Er is nu geen twijfel mogelijk meer: de herfst die zich zo zoetjes aan de allure van een geprolongeerde zomer aanmatigde is weer gewoon herfst geworden. Gewoon onze eigen, vertrouwde made-in-Holland- herfst. onverbreekbaar verbonden met het beeld van opgeslagen kragen, kittige bontlaarsjes en plompe overschoenen, van fietsers die tegen de wind optornen, van snorrende kachels en van benauwde bussen met „vol" op de beslagen voorruit. Van spiegelende plassen in een druipende Haarlemmer Hout en van voetgangers die mopperend terugdeinzen voor hozende auto's. Advertentie Charmante blouson van DRALON- IMPRIMé. De ideale stof met talrijke voordelen. Zit prettig en comfor tabel, licht en toch warm, gemakke lijk te wassen. Ook hooggesloten te dragen. Kleuren lila, olijf en groen 19.75 De herfst met zijn plensbuien, de herfst ook met jachtende wolkenmassa's die als samengepropte grauwe watten elk vlekje hemelblauw zonder pardon wegvagen. Wie denkt nu nog aan de zomer eerst in alle toonaarden bezongen als de mooiste sinds jaren en daarna verfoeid en verguisd om zijn veel te zonnig karakter Het lijkt zo lang geleden, dat de kranten dagelijks ko lommen wijdden aan de aanhoudende droogte en foto's lieten zien van openbar stende weilanden en drooggelopen rivier beddingen. DE HERFST heeft zijn eigen schoonheid en bekoring, ondanks nattigheid, ondanks stormen. Bij ons zal elk najaar herinne ringen opwekken aan een zolderkamertje, waarin wij als als jongen sliepen met het schuine dak pal boven ons. Diep onder de dekens gekropen luisterden wij met een vreemde mengeling van angst, ontzag en een gevoel van veiligheid naar het klagend loeien van de storm die aan de pannen rukte, het kletteren van de regen tegen het tuimelraampje en naar het tikken van de druppels in de emmer onder de plek waar het dak lekte. Wij waanden ons dan in een hol en de huilende wind was een hongerig beest op zoek naar zijn prooi. De toneelgroep „Sandevoerde" in Zand- voort zal op zaterdag 7 november haar eerste lustrum vieren. Op zaterdag 7 en maandag 9 november zal in restaurant „Zomerlust" een opvoering worden gege ven van het achttiende eeuwse kostuum stuk „Sara Burgerhart", naar de roman in brieven van Betje Wolff en Aagje Deken, door Henk Bakker in een vier bedrijven tellend blijspel verwerkt. De heer Jos Dröse, die sinds de oprichting de regie bij de groep verzorgt, zal ook dit blijspel re gisseren. Men heeft aan deze opvoering zeer veel tijd en zorg besteed. De voorbereidingen voor de opvoeringen begonnen reeds in juni. Men bezocht enige malen het „Bet- je Wolff museum" in Midden Beemster, alsmede enkele steden om zich geheel in de sfeer van het werk te kunnen inleven. De grootste moeite had men, om bij het stuk passende muziek en een spinet te ver krijgen, doch ook hierin slaagde men tenslotte. De opvoering van 7 november zal be sloten worden met een bal. Zand voort IN DE HERTENKAMP schuilen de slanke reeën huiverend bijeen onder een boom die nog niet helemaal van zijn bla derkroon is beroofd. Onder het uitstoten van knorrige neusgeluiden komt een hu meurige bok, de geweide kop dreigend om laag gebogen, aanrennen om enkele ple gers van huisvredebreuk tot de orde te roepen. Onrustig loopt het dier heen en weer. Een stuk brood dat een juffrouw hem als zenuwstillend middel toesteekt versmaadt hij met een schichtige ruk van de trotse nek. de neonreclames schimmig weerspiegelt, reppen de mensen zich naar drogere en meer behaaglijke plaatsen. Een zwaaiend bord blijft hardnekkig in de richting van souvenirs wijzen. In enkele beschilderde klompen (Real Dutch wooden shoes) die buiten het winkeltje een natte neus halen, is zich als gratis toegift een plasje water aan het verzamelen, óók een souvenir from Holland In een winkel treft men al voorberei dingen voor de komende feestdagen. In zijn uitstalkast liggen de letters en sigaren van chocola, taai-taai en suikerbeesten hoog opgestapeld te wachten op hun ver dere bestemming. Deze zoete verlokkingen horen ook bij het najaar, samen met al de indrukken (zie boven) die wij op een regen achtige, gure maar toch ook stemmings volle herfstdag hebben opgedaan. Rondvaartbootjes gekluisterd totdat betere tijden aanbreken. Het is nog niet zo lang geleden dat zij koelte zoekende passagiers door zonovergoten grachten voerden en langs bruggen waaronder de hitte te snijden was. ALLES en iedereen om zich heen verge tend spelevaart een knaap met papieren bootje in een met herfstblaren bestrooide plas langs de stoeprand. Hoe ver kunnen gedachten van kleine jongetjes reizen? In ieder geval veel verder dan de „oceaan" die vóór hem ligt. Het getoeter van een passerende auto is het vertreksein van zijn stomer voor een lange reis naar wolken krabbers en zonnige stranden. IN DE DRUKKE winkelstraten, waar het natte asfalt het rood, geel en blauw van Souvenir from Holland. Delfts blauw, wooden shoes en verlichte molentjes wordt geen blik meer waardig gekeurd. Gauw naar huis waar de kachel brandt. Brr, wat een snertwegjn*-***-tnn

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7