Landenploegen blijven gehandhaafd in komende Ronde van Frankrijk Noorse pers pessimistisch Geen heffing meer voor reclame van bloemen in Duitsland Nederland waarschijnlijk met tien renners 11 Kandidatentoernooi Tal won zijn afgebroken partij van Fischer Haarlems kegeltiental faaltje in Amsterdam Bijna drie miljoen voor Engelse poolvvinnaar John Charles stopper in elftal van Wales Ook wedstrijden op maandagavond Finale wereldtitel op 19 juni in Amsterdam Voor Olympische training NOC stelt f 238.000 ter beschikking sportbonden Internationale kampioen schappen zijn weer het Krelagehuis PRODUKTSCHAP VOOR SIERGEWASSEN Onenigheid in Duitse organisaties is de oorzaak Internationale samenwer king van veteran car clubs Becerra voorlopig niet in de ring NBB protesteert hij EBU De droogteschade „Overijsel het zwaarst getroffen" Ministers van onderwijs confereren in Den Haag Nieuw Eerste Kamerlid beëdigd 2 bij Castella Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon Vraag uw winkelier! Ontslagen politieman vraagt weer revisie Uitkomst voor zesduizend gebrekkige vluchtelingen Koning Boudewijn maakt een inspectiereis in Duitsland WOENSDAG 28 OKTOBER 19 5 9 Dinsdag hebben de organisatoren van de Tour de France in Parijs een aantal gegevens bekend gemaakt met betrekking tot de Ronde van Frankrijk 1960. Het be langrijkste is. dat de formule van de lan denploegen wordt gehandhaafd. Vijf ploe gen (Italië, België, Spanje, Nederland- Luxemburg en Frankrijk nationaal) ko men met 14 renners aan de start, de ove rige acht equipes (Zwitserland, Duits land. Groot-Brittannië, de internationale ploeg en vier regionaal-Franse formaties) bestaan uit acht renners. In totaal zullen er dus 134 coureurs deelnemen, 14 meer dan in 1959, toen tien ploegen van elk 12 renners uit Mulhouse vertrokken. De Parijse bladen „l'Equipe" en „Le Parisien Libéré" de organisatoren van de Ronde van Frankrijk hebben in de afgelopen weken uitvoerige besprekingen gevoerd, in het bijzonder met de fabrikan ten en de afgevaardigden van de extra- W ielr en sportieve Franse en Italiaanse groepen om de formule van de Ronde van Frankrijk 1960 vast te stellen. Na de situatie in zijn geheel te hebben bestudeerd en kennis te hebben genomen van de ontvangen adviezen, hebben zij besloten de formule van de landenploegen te handhaven. Rekening houdend met de ideeën van de Italiaanse extra-sportieve groepen en de verlangens tot vergroting van hun natio nale équipes, die Italië en België in de af gelopen jaren hebben kenbaar gemaakt, hebben de organisatoren besloten de groot te van de ploegen voor de Tour de France 1960 vast te stellen zoals vermeld. De organisatoren zijn van oordeel, dat door de situatie waarin de wielersport zich bevindt, het momenteel niet mogelijk is, de terugkeer van de formule der merkenploe gen te overwegen. Maar door een wijziging te brengen in de grootte van de ploegen hebben zij reke ning willen houden met de bezwaren, die te berde waren gebracht na afloop van de vorige Tour de France en de suggesties, die sindsdien zijn gedaan. In feite zijn dus de aangebrachte wijzigingen voor een groot deel toe te schrijven aan de kritie ken van de pers. De organisatoren vestigden onder meer de aandacht op het volgende: door de ploegen van de vooraanstaande landen op veertien renners te brengen, wordt tege moet gekomen aan de verlangens van Italië, België en Spanje, welke laatste land vrij veel invloed had door de overwinning van Bahamontes in 1959. Schaken Pas in de laatste ronde van het kandi- datenschaaktoernooi dat in Joegoslavië wordt gespeeld, zal bekend worden wie het toernooi heeft gewonnen en daardoor het recht verkregen de wereldkampioen uit te dagen voor een tweekamp om de titel. Ook dinsdag toen de afgebroken partijen van de 26ste en 27ste de voorlaatste ronde werden gespeeld viel er nog geen beslissing. De Rus Tal won zijn afgebroken partij van de Amerikaan Fischer en zijn land genoot Keres de enige concurrent van Tal boekte een winstpunt ten koste van Gligoric. Met één punt voorsprong op Keres gaat Tal nu de laatste ronde in, zodat hij aan een remise genoeg heeft voor de eindover winning. Slechts Fischer en Tal besloten dinsdag de strijd voort te zetten De overige vier oartijen werden niet meer voortgezet, aan gezien langdurige analyses hadden uitge wezen dat de strijd in alle vier gevallen in feite al gestreden was. En eigenlijk was ook de partij Fischer- T»1 al beslist. De Rus had een belangrijk nosi'ioneei voordeel. Dapper verweerde de jeugdige Amerikaan zich. Tal slaagde erin een witte pion te nemen en dat was het begin van het einde van Fischer De Amerikaan kon niet voorkomen dat een zwarte pion zou gaan nromoveren. Toen Fischer dat zag legde hij, na de 52ste zet. zijn koning om. De partijen voor de 28ste en laatste ronde worden donderdag in Belgrado ge speeld. Het speelprogramma ziet er voor die dag als volgt uit: PetrosjanGligoric KeresOlafsson, SmyslovFischer en TalBenkö. Slechts wanneer Benkö erin slaagt Tal te verslaan heeft Keres nog kans gelijk te komen met zijn landgenoot. Hij moet dan één punt veroveren op Olafsson. Of Tal het echter zover zal laten komen is zee>- de vraag. Immers, drie maal soeelde Tal in dit gigantische toernooi al tegen Benkö en alle drie maal boekte hij de volle winst De uitslagen van de afgebroken Dartijen waren: 26ste ronde: FischerOlafsson 10. 27ste ronde: FischerTal 01; Olafs sonSmvslov 01GligoricKeres 01 BenköPetrosjan remise. Na de 27ste ronde luidt de stand: 1. Tal 'Rusland) 19'pnt.; 2 Keres (Rusland) 18"' ont.: 3. Smyslov (Rusland) 15 nnt.: 4. Petrosjan (Rusland) 141/» nnt.; 5. Gli- eoHc (Joegosl 12"» pnt.: 6. Fischer (V S.) II"* pnt.: 7. Olafsson (IJsland) 9 pnt.: 8 Benkö (Statenloos) 7'/» pnt. zy openen de mogeiykheid onder voor behoud, dat de betrokken bonden tot over eenstemming komen tot een samen gaan van Nederland en Luxemburg on der gunstiger voorwaarden aangezien naar alle waarschijnlijkheid tien van de veer tien renners die de ploeg vormen uit Ne derland zullen komen. De verhouding tussen het aantal Fran se en buitenlandse deelnemers is aanzien lijk gewijzigd. In 1960 zullen 46 Franse en 88 buitenlandse renners aan de start ver schijnen. In 1959 bedroegen deze aantal len respectievelijk 48 en 72. Aangezien de ploegen van veertien ren ners ten opzichte van de uit acht coureurs bestaande equipes in het voordeel zijn, zul len voor deze laatsten speciale prijzen wor den ingesteld. Kegelen Gebrek aan training deed zich zeer duidelijk gevoelen Het jubileumtoernooi van de Amster damse Kegelbond is voor het Amsterdam se tiental een groot succes geworden. Na 4 banen bezette deze ploeg nog de derde plaats met een achterstand van 52 hout op Maastricht en 47 hout op Noord-Neder land. Op de vijfde en laatste baan kegel den zij letterlijk al hun tegenstanders van de baan met een topscore van 1177 hout (tien spelers elk 15 ballen, maakt een ge middelde van bijna 8). De einduitslag in de A-afdeling is: 1. Amsterdam 5553 hout (gemiddeld 7.4): 2. Maastricht 5533: 3. Noord-Nederland 5491; 4. Utrecht 5306 en 5. Oost-Gelderland 5230 hout. In de B-afdeling hebben de Haarlem mers het niet verder dan tot een schamele vierde plaats kunnen brengen. Op iedere baan faalden twee of meer spelers, waar door het totaal maar zeer matig bleef. Alleen J. Slenters behaalde een uitstekend resultaat met 561 hout (5 x 15 ballen, ge middeld 7.5). Tot een gemiddelde van 7 kwamen nog J. de Jong 529. J. v. d. Berg 528 en R. Boeltjes 524. Indien de Haar lemse dames en heren nu eindelijk eens tot een serieuze training kunnen besluiten en daarmede het voorbeeld gaan volgen van andere steden, is deze afstraffing niet voor niets geweest. De totaaluitslag in de tweede afdeling was: 1. Rotterdam 5311: 2. Alkmaar 5293: 3. Den Haag 5232; 4. Haarlem 5176 en 5. Tilburg 4951 hout. Voetbal John Dunn, een 45-jarige Londenaar, die jarenlang heeft getracht zich een bestaan te verzekeren als schrijver van avontuur lijke verhalen voor de jeugd, heeft het afgelopen weekeinde 260.104 pond sterling (ruim 2.750.000) gewonnen in een Engelse voetbalpool. Het was het hoogste bedrag, dat ooit aan één man werd uitgekeerd. Wel had Jimmy Gault in februari van dit jaar 300.684 nond sterling gewonnen, maar hij had dit bedrag moeten delen met iemand die onbekend wenste te blijven. Toen John Dunn het heugelijke nieuws vernam, besloot hij zich enige tijd schuil te houden om aan de verwachte bedel brieven te ontkomen. Maar voordat hij zijn flat in Londen verliet moest hij toch een interview toestaan. Op de vraag wat hij nu van plan was, antwoordde de schrijver: „Ik hoop nu een geheel ander mens te worden, mijn grootste wens is een roman te schrijven, waarin ik denk te be schrijven hoe de problemen van de mens heid opgelost kunnen worden". Eén ding is zeker: John Dunn zal de grote landen niet aanraden één grote voetbalpool te vormen In het elftal van Wales, dat woensdag 4 november in Hampden Park in Glasgow ♦pgen Schotland zal uitkomen, bezet John Charles gewoonlijk aanvalsleider die verleden jaar overging naar de Italiaanse club Juventus. de stoonersDilplaats. Ziin vereniging heeft hem voor deze wedstrijd in de comnetitie van de „home countries" vrii gegeven. Hef elftal van Wales zal in de volgende onctelling SDelen: Doel: Kelsev (Arsenal). Achter: Williams 'West Bromwich Al bion) en Hookins (Tottenham Hotspur). M'dden: SoU'van (Cardiff*. Charles (Ju- vpntps) en Baker (Cardiff). Voor: Medwin (Tottenham Hotsnur). Wencnam 'Westham United). Moore (Car diff*. Ivor AllchurcV> ^Newcastle United) en Tones (Tottenham HotsDur). PAARDSPORT. De 62-jarige Max Lips, de nestor van de Nederlandse heer rijders. heeft dinsdag in Brussel een fraaie overwinning behaald in 'n ren over 2600 meter. Met het paard Staatsgeheim van Vilsteren uit Wassenaar ging Lips met 4 lengten voorsprong op zijn naaste con current, de favoriet Serpolet II. gereden door de Belg A. Jones, door de finish. De Noorse sportjournalisten hebben niet veel lof voor het nationale voetbal elftal, dat op 4 november de strijd moet aanbinden tegen Nederland, maar zij geven daarbij toe, dat de selectiecommissie niet veel keuze had. „Dagbladet" schrijft: „Het nationale team kan niet anders worden gekwalifi ceerd dan een pap-elftal, een curieus mengseltje. De selectiecommissie had niet veel mogelijkheden, maar hoe dit ook zij, naar onze mening is het een eigenaardige oplossing Ove Oedegaard op de rechtervleugel te plaatsen. Tegen Oostenrijk voldeed hij uitstekend als linksbinnen. Daarna speelde hij als rechts binnen tegen Zweden en nu komt hij zelfs verder dan ooit van zijn gewone plaats af te staan". Het middagblad „VG" schrijft: „We hebben een nieuwe experimentele voor hoede. Deze is beter noch slechter dan de voorhoedes die deze zomer door een gedesillusioneerde en wanhopige selectiecommissie werden gebrouwen. Voor de tiende keer gaan we dit jaar spelen met een voorhoede die van te voren praktisch niet heeft samengespeeld. Wij betwijfelen, of deze het beter zal doen dan zijn voorgangers". Het grootste Noorse blad „Aftenposten" is evenmin tevreden en schrijft dat de voorhoede meer stootkracht had moeten hebben. Het grootste vraag teken acht het blad de rechtervleugel. Per Kristoffersen heeft volgens het blad niet voldoende uithoudingsvermogen voor de binnenplaats en Ove Oedegaard is te langzaam op de buitenplaats. Een snelle back zal niet veel moeite met hem hebben, aldus „Aftenposten". De baskethalcnmpetitie Behalve op donderdag en vrijdag zullen de basketballiefhebbers ook weer op maan dag in het Krelagehuis in Haarlem terecht kunnen om hun sport te zien. In novem ber zal namelijk een aantal maandag avonden uitgebuit worden om competitie te spelen. Uiteraard zullen er op deze avond geen hoofdklasseduels plaats vin den. het programnv' vermeldt echter wel eerste klasse wedstrijden. Donderdag speelt Flamingo's zijn twee de thuiswedstrijd. Op bezoek komt The Sabres. Over de krachtsverhouding valt hier niets te zeggen, omdat men over de samenstelling van The Sabres nog in het duister tast. De wedstrijd begint om acht uur. Bij de dames komen in het veld Auro ra tegen Rapiditas voor de overgangs klasse. Vrijdag kan Antilopen voor eigen pu bliek tonen, dat het teleurstellende begin een vergissing is geweest. Of het mee zal vallen dit waar te maken is moeilijk te zeggen, vooral omdat The Wolves uit Am sterdam op bezoek komen. The Wolves hebben kans gezien de 2,06 meter lange Sleeswijk uit het Nederlands basketbal team in hun club te krijgen. Hierdoor zal de verdediging van Antilopen, wel een bij zonder zware taak krijgen. Ook deze wed strijd begint om acht uur. Het programma is: Donderdag 29 oktober: Heren: hoofd klasse B Flamingo'sSabres, eerste klas se AuroraThe Typhoons 2, 2de klasse The Typhoons 3—White Stars 2, HOC 2— Handbal De finale van het toernooi om het we reldkampioenschap handbal dames zal op zondag 19 juni in Amsterdam worden ge speeld, waarschijnlijk in het Ajax-stadion. Het toernooi begint op zondag 12 juni. Op dinsdagavond 14 juni en op donderdag avond 16 juni worden de volgende ronden afgewerkt, waarna op zaterdag 18 juni de wedstrijden zijn voor de definitieve klas sering van de lager geplaatste ploegen. De dames, die in de selectieploeg zijn opgenomen, is verzocht, dit seizoen niet deel te nemen aan zaalhandbalwedstrijden. ZBVS 2, 3de klasse SC Haarlem 3HOC 3. Dames: overgangsklasse AuroraRapidi tas. 2de klas: HOC 3Exercitia 2. Vrijdag 30 oktober: Heren: hoofdklasse A AntilopenThe Wolves, eerste klasse SC HaarlemSibaba, 2de klasse Exerci tiaRapiditas, 3de klasse SC Haarlem 4 The Typhoons 4. Dames: overgangsklasse SC Haarlem—White Stars 2, The Typhoons HOC 2, 2de klasse Rapiditas 2SC Haar lem 2 Maandag 2 november: eerste klasse An tilopen 2HOC, Flamingo's 2White Stars, 2de klasse SC Haarlem 2Antilo pen 3. HOC 2The Typhoons 3. Dames: overgangsklasse Antilopen 2ZBVS, 2de klasse SC Haarlem 3Aurora 2, Exerci tiaExercitia 2 Het Nederlandsen Olympisch Comité heeft voor 1959 en 1960 aan de sport bonden, die daarvoor in aanmerking komen, een totaalbedrag van 238.000 gul den beschikbaar gesteld voor de Olym pische training en om de kosten, die aan de voorbereiding van een ploeg voor de Olympische Spelen zijn verbonden, te kunnen bestrijden. Bij de vaststelling van de bedragen af zonderlijk is rekening gehouden met de noden van de bonden, die bij het NOC een aanvraag voor subsidie hebben kunnen indienen. Badminton De populaire internationale Nederland se badmintonkampioenschappen, die reeds jaren achtereen in het Krelagehuis in Haarlem werden gehouden, zullen ook dit keer weer in Haarlem plaatsvinden. De strijd om de nationale titels echter, zal dit seizoen niet in Haarlem maar in Eindho ven worden gehouden. De kalender voor de belangrijkste ge beurtenissen luidt; 21 november: Internationale ontmoe ting tussen een Noordduitse en een Neder landse ploeg, bestaande uit vier heren en twee dames in de E.T.V.-hallen in Ham burg. 12 en 13 december: Nationale kampioen schappen in de Philips-jubileumhal in Eindhoven. 16 en 17 januari: Open A-, B- en C-toer- nooi van de B.C. „Duinwijck" in het Kre lagehuis in Haarlem. 13 en 14 februari; internationale Neder landse badmintonkampioenschappen in het Krelagehuis in Haarlem. 26 en 27 maart: districtskampioen schappen. Voor het district Noordho;land is de plaats nog onbekend. 29 en 30 maart: Een ontmoetir .1 tt isen de nationale teams van Nederlaad en Noorwegen met tenminste vier ht en. Dit Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft zich dinsdagmiddag beraden over de vraag of de Nederlandse exporteurs van bloemen een heffing zul len moeten blijven betalen om reclame te voeren voor bloemen in Duitsland. Men heeft een aantal jaren geleden een over eenkomst gesloten met Duitse, Franse en Italiaanse organisaties om deze propa ganda gezamenlijk te financieren. In de Duitse gelederen is echter ruzie ontstaan en nu wensen twee Duitse organisaties een gedeelte van de opbrengst voor deze reclame. De voorzitter van het produktschap, dr. A. J. Verhage, meende dat een verdeling van de kosten over twee importorganisa ties, die louter om persoonlijke kwesties niet met elkaar kunnen samenwerken, nadelig werkt. Hij stelde daarom voor op een brief van het Verband des Blumen- import- und Grosshandels Hamburg te antwoorden dat Nederland dat veel meer dan de andere landen aan zijn ver plichtingen heeft voldaan de heffing niet meer zal opleggen. De Duitse organi satie moet voor half december antwoorden of zij bereid is, met de andere samen te werken. Zou dit niet het geval zijn dan wordt de verordening met ingang van 1 januari ingetrokken. Voordien heeft men al in mineur gespro ken over het zuur in tulpen, dat expor teurs ernstige schade heeft berokkend. Ook de broeiers in Rijnsburg hebben met veel uitval te kampen, volgens hun verte genwoordiger de heer T. Kralt. Dr. Ver hage deelde mede, dat het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek zich met alle kracht op dit probleem heeft geworpen. Kwekers en exporteurs zullen door invoe ging van een nieuwe clausule in het Han delsreglement voor de Bloembollencul tuur moeten trachten de risico's meer te verdelen. Zeer uitvoerig heeft men gesproken over een voorstel om een orgaan te stich ten, dat marktonderzoekingen op agra risch gebied kan voorbereiden. Hoofdzaak is dat wetenschappelijk geschoolden de doelstelling en de afbakening van een der- treffen zal op een nog nader te oepalen Selijk onderzoek vaststellen. Men hoopt plaats in Nederland plaatsvinden. Automobilisme Tijdens een vergadering op het secreta riaat van de Veteran Car Club of Great Britain te Londen, waarbij ook de Pionier Automobiel Club van Nederland was ver tegenwoordigd, is de internationale fede ratie van veteran car clubs opgericht. Tot de oprichters behoren, behalve Engeland en Nederland, België, Duitsland en Noor wegen. -• - Overeengekomen werd, dat elk aange sloten land om de beurt per jaar een groot internationaal evenement organiseert. Duitsland opent in 1960 de rij met het oog op het zestigjarig bestaan van de All- gemeine Schnauferl Club en mogelijk zal de Pionier Automobiel Club in 1961 de organisatie van een grote rally op zich nemen ter gelegenheid van het eerste lustrum van de club. Boksen De Mexicaan Jose Becerra. wereldkam pioen bantamgewicht, die zeer ontdaan is over de dood van zijn laatste tegenstander, heeft besloten voorlopig niet in de ring te komen. De 25-jarige Amerikaan Walter Ingram, die zaterdag j.l. door k.o. van Becerra had verloren, overleed maandag na een hersenoperatie zonder bij bewust zijn te zijn gekomen. Becerra zou op 19 november in Los An geles tegen de Philippino Danny Kid uit komen. De Nederlandse Boksbond heeft een officieel protest ingediend bij de Europese Boksunie naar aanleiding van het Euro pees titelgevecht in het lichtgewicht, dat zaterdag tussen de in Algerije geboren bokser Godih en Mario Vecchiatio is ge houden. De achtergrond van dit protest is de weigering van de E.B.U. in eind 1958 om de in Suriname geboren Nederlandse bantamkampioen Sugar Ray als kandidaat voor een titelgevecht tegen Pierro Rollo te accepteren. Toen namelijk kreeg de N.B.B. de mededeling, dat Sugar Rav niet voor een titelgevecht in aanmerking kwam omdat hij niet in Europa was geboren. De N.B.B. wil alsnog trachten Sugar Ray tot een titelgevecht toegelaten te krijgen. Sport in het kort HOCKEY. Op het hockeyveld van de Gooise hockeyclub heeft zich na afloop van de wedstrijd G.H.C. 4Hurley-vete ranen een tragisch sterfgeval voorgedaan. De 31-jarige keeper van Hurley, de heer W. van Goor uit Amsterdam, zakte na de wedstrijd plotseling ineen en overleed ter plaatse. Zijn teamgenoot dr. Timmer uit Amsterdam, kon slechts de dood door hartverlamming constateren. De heer Van Goor was de jongste veteraan van zijn team. door samenwerking van enkele produkt- schappen een voldoende geconcentreerde ervaring te verwerven. Tevens zouden der gelijke onderzoekingen kunnen leiden tot een bepaling van het beleid op langere termijn. De regering zal subsidies verle-} nen bij de stichting van dit centrum. Na een aantal informatieve vragen te hebben gesteld ging het bestuur akkoord met het principe. (Speciale berichtgeving) 3T3'A Overijsel mag worden aangemerkt als het landbouwgebied, dat de meeste scha de van de droogte periode heeft ondervon den. Een becijfering van deze schade kan moeilijk worden gegeven, maar zij is ze ker aanmerkelijk hoger dan bij voorbeeld in Gelderland, waar men haar heeft ge raamd op 100 miljoen gulden. Dit ver klaarde gistermiddag ir. Y. v. d. Wal, se cretaris-penningmeester van de Over- ijselse Landbouwmaatschappij namens de drie landbouworganisaties Olm, C.B.T.B. en A.B.T.B. Na de vrijwillige hulp, die de boeren in de Noordoostpolder hun getrof fen collega's hebben geboden, wordt thans een veel grootscheepser hulpactie op touw gezet. De Overijselse veehouders zullen de beschikking krijgen over ongeveer 30.000 ton suikerbieten. Wat de verdeling van de ze hoeveelheid betreft zullen de zwaarst getroffen gebieden Twente en de omgeving van Hardenberg het leeuwendeel krijgen, n.l. 20.000 ton. De rest zal worden ver deeld over Salland en N.W.-Overijsel. De ministers van onderwijs uit de landen van de Westeuropese unie (Nederland, Frankrijk, België, Luxemburg, Engeland, Italië en West-Duitsland) zullen op 12 en 13 november in het Vredespaleis in Den Haag op uitnodiging van de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen een conferentie houden. Aan de orde komen internationale vraagstukken op universitair gebied, wel ke samenhangen met allerlei organen als Euratom, Organisatie voor Europese eco nomische samenwerking. Europese econo mische gemeenschap en Noordatlantische verdragsorganisatie. De resoluties van de Europese universitaire conferentie, welke in september in Dijon werd gehouden, zullen eveneens ter sprake komen. De ambtenaren die de bespreking moeten voorbereiden komen al op 10 november. Op de eerste dag van het overleg biedt de regering in het Rijksmuseum een diner aan. In de openbare vergadering van de Eer ste Kamer is dinsdagmiddag tot lid be ëdigd ir. H. Fokker (S.G.P.) uit Eindho ven. Hij volgt ds. C. Smit op. De voorzitter deelde mede dat de vaste commissie voor de rijksdelen overzee ont- bonde nwordt omdat het departement van Rijksdelen Overzee is opgeheven. Inplaats van deze commissie worden nu een Com missie woor Suriname en de Antillen en een commissie voor Nederlands Nieuw Guinea ingesteld. Advertentie cSratis VfosknUpers» Het bestuur was het eens met het be leid bij de besprekingen met buitenlandse organisaties over de minimum-export prijzen. De meningen in het buitenland hierover zijn zo verdeeld, dat er geen compromis te vinden was, zodat men de oorspronkelijke Nederlandse prijzen zon der meer aannam. Speciale wensen van buitenlandse organisaties konden worden weerlegd of zullen nader worden onder zocht. Duidelijk is daarbij ter tafel ge bracht, dat enkele hiervan niet door te voeren zijn als er in het buitenland niet dezelfde beslissingen genomen worden. Een paar ondernemende zaken, die een nieuwe cultuur wilden opbouwen, kregen geen erkenning wegens onvoldoende vak bekwaamheid. Een firma had zich met azalea indica een behoorlijke plaats op de Europese markt veroverd, moet deze nu weer prijsgeven omdat het artikel aan andere vergunningen onderhevig is ge worden die deze fimra moet kopen. Een andere firma is wel capabel ge oordeeld om chrysantenstekken te kwe ken, maar niet om ze te exporteren. De Centrale raad van beroep te Utrecht behandelde dinsdag de revisie-aanvrage van de heer N. P. J., exhoofdagent van po litie te 's Gravenhage van de uitspraak van de raad in zijn ontslagkwestie. De hoofdagent was in januari 1954 door de burgemeester van Den Haag eervol ontslagen uit de politiedienst. Aanleiding tot dit ontslag waren enerzijds klachten over de weinig coulante wijze, waarop de agent destijds zijn functie aan het bureau voor gevonden voorwerpen te 's Graven hage vervulde. Bovendien zou hij, volgens de ten laste legging, ongepast verhoudin gen met gehuwde vrouwen uit Leiden en Schiedam hebben onderhouden. Ter zitting van de raad werd het verzoek om revisie verdedigd door mr. J. A. Schue- ring, te Den Haag, op grond van de on juistheid van het proces-verbaal, in eerste instantie opgemaakt door de Haagse poli- tie-inspecteur Buyse en adjudant Bol. Deze politiemannen zouden, volgens pleiter, de verklaringen van de gehoorde getuigen niet juist hebben weergegeven. De agent lichtte deze mening nog nader toe met getuigenverklaringen, welke hij na afloop van het proces in eerste instan tie had gekregen op door hem gedane verzoeken. De appellant is van mening, dat het proces-verbaal zowel gemis aan objecti viteit als gebrek aan betrouwbaarheid verraadt en geen enkel concreet feit van importantie bevat, dat het hem destijds gegeven ontslag zou rechtvaardigen. De Centrale raad zal op 16 november aanstaande over deze revisie-aanvrage be slissen. Reeds eerder werd op een soort gelijk verzoek van de agent door de raad afwijzend beschikt. MONTREAL (UPI) De Hoge Commis saris van de U.N.O. voor de vluchtelingen, de Zwitser dr. Auguste Lindt, heeft op een diner in Montreal ter gelegenheid van het Vluchtelingenjaar 1959—1960 Canada aan gespoord zoveel mogelijk op te nemen van de 25.000 vluchtelingen die zich nog be vinden in officiële Europese kampen. Canada's bereidheid honderd tuberculose patiënten op te nemen is een stap in de goede richting, aldus dr. Lindt, want het vluchtelingenprobleem kan slechts vol ledig worden opgelost, als het wordt aan gepakt met menslievendheid. Hij deelde mee, dat Groot-Brittannië 250 gebrekkige vluchtelingen wil opnemen, België 3.000, Zweden enkele duizenden en Frankrijk een aantal vluchtelingen die door andere landen werden teruggewezen. In Oosten rijkse kampen vertoeven nu nog 2.600 tuberculosepatiënten. Sinds het begin van het Vluchtelingenjaar is het aantal inwo ners van de kampen gedaald met 7.000 tot 25.000. (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag krijgt West-Duitsland voor de eerste maal in zijn tienjarige geschiedenis een officieel bezoek van het vorstelijke staatshoofd van een der Beneluxlanden met de aankomst van koning Boudewijn te Aken. Hij bezoekt vandaag Düren, Eus- kirchen en twee plaatsjes bij Keulen, waar Belgische troepen zijn gelegerd, die de koning gaat inspecteren. Koning Boudewijn wiens voornemen het was voornamelijk per helikopter te rei zen, vertoeft morgen te Soest en Kassei. Vrijdag is hij te Siegen en zal hij een be leefdheidsbezoek te Bonn aan het West- duitse staatshoofd, president Lübke, af leggen. Men legt er evenwel de nadruk op dat Boudewijn's bezoek aan de Westduitse hoofdstad van particuliere aard is en dat hij Lübke alleen bezoekt om hem dank te zeggen voor de gastvrijheid, die de Bel gische soldaten in NAVO-verband op West duits grondgebied genieten. Het gesprek van Lübke zal niet langer dan een uur duren. Vrijdag vliegt de koning van het vliegveld Wahn terug naar Brussel. Men gelooft niet dat koning Boudewijn aan deze reis bezoeken of contacten van particuliere aard zal verbinden een dis crete ontkenning van geruchten, als zou het bezoek van de vorst iets te maken heb ben met de mogelijke beëindiging van zijn vrijgezellenstatusBoudewijn is geen onbekende in het naoorlogse Duitsland. Een paar weken geleden vertoefde hij nog met zijn vader koning Leopold en zijn stiefmoeder, prinses de Rethy, in de Palts, waar hij deelnam aan een golftoernooi, ge organiseerd door Amerikaanse officieren. Ook daarvoor reeds was hij incognito op de golfbanen van Remscheid geen onbe kende. GEWICHTHEFFEN. De 22-jarige Japanse student Hiroshi Ymazaki heeft in Tokio het wereldrecord tweehandig stoten in de lichtgewichtklasse verbeterd en ge bracht op 160 kg. Het oude record stond sedert 23 juli 1958 op naam van How Liang Tan (Malakka). f

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11