Regionale associaties zullen besproken worden IMPS Adres van KvK's over fusies van vennootschappen Panda en de meester^kok De behoefte aan krantenpapier Dertig jaar geleden stortte de Newyorkse beurs ineen Opklaringen Wereldnieuws JJ&iddiniaue. Voor een goede bromfiets HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 2 DE GA TT-CONFERENTIE TE TOKIO Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland JOOP v. DEVENTER Bod op Bandar Rubber en Oliepalmen „ZOIETS KAN NIET MEER GEBEUREN" De weekstaat Saldo banken gestegen Deviezenreserve iets afgenomen Moluksche heeft dit jaar geen verlies De Verenigde Staten verschenen maan dag voor de bij het G.A.T.T. aangesloten landen als een „deficit"-land. Na jaren lang beroepen te hebben aangehoord tot verlichting van een dollartekort, vraagt Amerika thans van andere landen om hun restricties zodanig te verzachten, dat de Verenigde Staten goederen kunnen ex porteren om een nadelige handelsbalans te kunnen herstellen. Dit is een der dra matische economische ontwikkelingen, welke de bij het G.A.T.T. aangesloten lan den tijdens de elfde in Tokio te houden con ferentie gedurende de komende vier we ken zullen bespreken. De voorzitter, de Chileen Oldini, betoog de dat het vraagstuk van het landbouw- protectionisme een punt van wrijving is tussen de deelnemende landen; indien de verschillen van mening veel langer zouden voortbestaan, zouden zij de hechtheid van het G.A.T.T. in gevaar kunnen brengen. De agenda bevat ook een bespreking van de instelling van regionale associa ties. Wat deze betreft, verklaarde voorzit ter Oldini, dat deze associaties niet on verenigbaar behoeven te zijn met het G.A.T.T. Als de leden-landen zichzelf maar steeds de bewoordingen van de G.A.T.T.- bepalingen voor ogen houden, namelijk dat dergelijke instellingen niet de ontwik keling van de handel met andere deelne mende partijen belemmeren. De spreker wees in het bijzonder op de Europese Eco nomische Gemeenschap, de zich ontwikke lende „Kleine Vrijhandelszone" en de voorstellen voor een regionale associatie in Zuid-Amerika. Het lidmaatschap van Joegoslavië en Polen Oldini vertelde dat het verzoek van Joe goslavië en Polen om nauwer associatie met de leden, een nieuw probleem voor het G.A.T.T. betekent. De overeenkomst is gebaseerd op het bestaan van een handels economie met een vrije ondernemingsvorm en vrije concurrentie. Hoewel de meeste leden de handel met landen als Joegosla vië en Polen misschien graag willen uit breiden, is het duidelijk dat de overeen komst in de bestaande vorm niet bedoeld is om de handel te regelen tussen landen met een vrije economie en landen welker economische activiteit beheerst wordt door overheidsmaatregelen. Japan klaagt aan De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Foejijama heeft 14 naties ervan be schuldigd de idealen van het G.A.T.T. te negeren, door tegen Japanse goederen te discrimineren. Hij zei dat deze naties ar tikel 35 van het G.A.T.T. toepassen (de ontsnappingsclausule) om zekere Japan se produkten te weren. Daardoor bevindt de handel van Japan zich steeds in een precaire positie. Onder de 14 naties welke door Foejijama werden aangevallen is ook Nederland. De minister vertelde dat Ja pan probeert sommige van zijn eigen restrictieve praktijken te elimineren. Ja pan stelt alles in het werk om oneerlijke praktijken te verhinderen en past een vrij willige export-controle toe, soms met overmatige opofferingen voor de eigen economie. Advertentie Dag en nacht heerlijk warm Veilig, reukloos en uiterst zuinig - 24 uur achtereen, zó brandt alleen een échte "Aladdin". Een kwaliteits product van de bovenste plank! Gemaakt om U jaren lang van dienst te zijn, zonder storing. PETROLEUM CONVECTOR Vraagt prospectus aan bij: J. G. DE ZEEUW N.V. Postbus 84, Dordrecht Vooraanstaande deskundigen uit 16 lan den hebben op een bijeenkomst te Rome de verwachting uitgesproken dat de we reldvraag naar krantenpapier zal toene men van 11,28 miljoen ton in 1955 tot 17 miljoen ton in 1956 en tot 26 miljoen ton in 1975. De conferentie in Rome werd gehou den onder auspiciën van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.) en had tot onderwerp de vraag naar, het aanbod van en de handel in pulp en papier in de wereld. De deskundigen verklaarden dat de we- reldproduktie van krantenpapier voldoen de is om aan de huidige behoefte te vol doen; de papierindustrie zal bij haar ex pansieplannen rekening moeten houden met de toeneming van het verbruik tot 1965. De deskundigen achtten het van belang de pulp- en papierindustrieën in de econo misch achtergebleven landen verder tot ontwikkeling te brengen omdat papier een essentiële factor is bij de economische en sociale vooruitgang. In deze landen kan men zich geen ongelimiteerde toeneming van de papierinvoer veroorloven en daar om zal de binnenlandse produktie moeten worden verhoogd om te vermijden dat het verbruik zal dienen te worden beperkt. Vee voor de V.A.R De V A R. heeft te Zutphen een order geplaatst voor duizend stuks rundvee, waaronder acht a negen honderd dragende koeien. Dit Nederlandse stamboekvee zal het materiaal opleveren voor de vorming van een eigen veestapel in de ontwik kelingsgebieden van de V.A.R. Het vrijwillig filiaalbedrijf De Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking te Parijs deelt mede dat dezer da gen in Parijs een bespreking heeft plaats gevon den over de nieuwe, snelle ontwikkeling van het vrijwillig filiaalbedrijf in Europa. De bespreking die georganiseerd was door het Europese produk Uviteitscentrum van de O.E.E.S., werd bijge woond door 20 deskundigen op het gebied van afzet- en distributieproblemen, afkomstig uit 12 bij de O.E E.S aangesloten landen. Mogelijkheden in Peru Een Nederlandse economische missie onder leiding van dr. B J Geveke van het ministerie van Economische Zaken heeft in Lima laten we ten dat er in Peru goede vooruitzichten zijn voor een toenemende Nederlandse investering en Ne derlandse immigratie. Italiaanse stakingen De Italiaanse mijnwerkers zullen donderdag voor de derde maal in deze maand in staking gaan. ondanks een poging van de regering om te bemiddelen. Intussen hebben de bakkersknechten besloten een 48-uurs staking in het gehele land te houden. Advertentie en een service die af is. naar 't AVADA HULPMOTORHUIS SCHAGCHELSTRAAT 19-24 - Ook voor uw onderdelen. TEL. 17780 Advertentie Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is dus ook na drieën! lJJ zZcX. ó&éc... Naar aanleiding van het wetsontwerp maatregelen in verband met fusies van vennootschappen op aandelen" hebben de samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken van Noordholland, van Zuid- Holland, van Noord-Brabant en van Utrecht zich met een adres tot de Twee de Kamer gericht. Daarin zeggen zij in het algemeen in de aanvaarding van dit wetsontwerp geen bezwaar te zien. Zij zeg gen evenwel verbaasd te zijn, dat in de Me- De Amsterdamse Bank n.v. biedt, na mens committent, aandeelhouders Bandar Rubber Maatschappij en Bandar Oliepal men Cultuurmaatschappij de eerder aan gekondigde overneming van hun aandelen aan. Bandar Rubber tegen f 1.260.— in contanten per aandeel van nominaal f 1000.plus een bewijs van deelgerech- tigdheid Bandar Rubber in de totaliteit van de Indonesische activa of in plaats van dit laatste een contant bedrag van f 90.Voor de houders van aandelen Bandar Oliepalmen zijn de bedragen: f 920.in contanten per aandeel van no minaal f 1000.plus een bewijs van deel- gerechtigheid of in de plaats van dit laat ste een bedrag van f 80.De aandelen dienen uiterlijk woensdag 11 november te worden aangeboden. Uiterlijk dinsdag 17 november zal worden bekend gemaakt, of het aanbod definitief gestand wordt ge daan. Ter toelichting op het aanvullende bod op Bandar Rubber en Oliepalmen, mer ken de directies van beide maatschappijen het volgende op: „Het was aanvankelijk de bedoeling aandeelhouders, die van het aanbod gebruik maken, in de toekomsti ge eventuele opbrengst van de totaliteit der Indonesische activa te laten participe ren door het creëren van bewijzen van deelgerechtigdheid. Wij kunnen ons ech- wer voorstellen, dat zodanige bewijzen een minder aantrekkelijk bezit zullen vormen wegens de vele onzekerheden met betrek king tot de toekomstige opbrengsten van Indonesische activa. De gegadigde is toen bereid gevonden aandeelhouders het alter natieve bod te doen. Hoewel wij geen oor deel kunnen geven over de toekomstige eventuele opbrengst van Indonesische ac tiva, zijn wij van mening, dat alle facto ren en omstandigheden in aanmerking ge nomen, de hiervoren aangeduide moge lijkheid van keuze voordelen inhoudt bo ven de aanvankelijke oplossing. Gevoegd bij het initiële bod van 126 per cent en 92 percent, dat naar ons oordeel redelijk is en zonder voorbehoud aanbe volen kan worden, is hiermede een com plex van overnemingsvoorwaarden ge schapen, dat voor aandeelhouders een aan trekkelijk alternatief vormt tegenover het in liquidatie treden. morie van Toelichting wordt gesteld: „De belemmeringen van fusies liggen niet in de sfeer van de vennootschapsbelasting." Zij achten dit bepaaldelijk te algemeen gesteld. In het kader van vele fusies, die thans worden beraamd, is het huns inziens nodig over te gaan tot de ruil van aande lenpakketten. die aan naamloze vennoot schappen toebehoren. Wanneer deze pakketten worden geruild tegen andere, moet huns inziens rekening worden gehouden met de verschuldigdheid van venootschapsbelasting over de in de fiscale boekwaarden der afgestane pak ketten begrepen stille reserves. De kans op toepasselijkheid van de door de Hoge Raad in de zogenaamde ruilarresten ont wikkelde leer, waardoor genoemde stille reserves naar de vervangende objecten mogen verhuizen, achten zij in veel geval len gering, zodat belanghebbenden het ri sico niet durven te aanvaarden. Terecht, zeggen de Kamers, wordt voor deze kwestie de aandacht gevraagd in het voorlopig verslag. Ter aanvulling van de ze passage merken zij slechts op. dat het onderhavige probleem in beginsel geheel hetzelfde is ten aanzien van de aandelen pakketten, welke behoren tot het bedrijfs vermogen van eenmanszaken en vennoot schappen onder firma. Een voorziening, welke het mogelijk zou maken zonder fiscale bezwaren de aandelenpakketten, die behoren tot de be drijfsvermogens van natuurlijke of van rechtspersonen, te ruilen tegen andere binnen het kader van een fusie, zou vol gens de kamers geheel liggen binnen de naam en de considerans van het wetsont werp. Nu een wijziging van het fiscale winstbegrip niet aan de orde is, zou huns inziens een voorziening op afdoende wijze worden verkregen, wanneer de regering in een circulaire aan de belastingdienst zou, voorschrijven, voor de bedoelde gevallen de aan de ruilarresten ten grondslag lig gende gedachte te willen toepassen. In de Memorie van Antwoord, aldus de Kamers, wordt dit verzoek afgewezen om dat aan inwilliging ervan geen behoefte zou bestaan. De belanghebbenden zouden immers in een aantal gevallen via de omweg van een voorafgaande herkapitali satie ook in de sfeer der rechtspersonen hun doel toch kunnen bereiken. De Kamers merken hiertegenover op, dat in een aantal gevallen deze omweg niet begaanbaar is. De Memorie van Antwoord zou naar hun mening zelf hier reeds op wijzen. In de gevallen, waarin de vooraf gaande herkapitalisatie wel mogelijk is, betekent dit volgens hen echter een om weg, welke bovendien duur is. In toepas sing van de aan de ruilarresten ten grond slag liggende gedachte zien zij echter een rechtstreekse en goedkope methode, ge heel passend in het systeem van het on derhavige wetsontwerp. Daarom dringen de Kamers er met klem op aan van de regering de toezegging voor een dergelij ke circulaire te verkrijgen. Op 29 oktober is het dertig jaar geleden dat de effectenbeurs van New York ini elkaar stortte. De debacle was zo groot, dat niemand in Wall Street die 29ste oktober ooit zal vergeten. De verjaardag van de catastrofe in de „zwarte week" van 1929 doet telkens weer de vraag ryzen: „Kan zoiets ook nu nog gebeuren?" Markt- deskundigen, economen en zakenlieden geven hierop eenstemmig een overtuigend „neen" te horen. De beurs-„technici" zeggen dat er genoeg garanties z\jn geschapen om depressies (anders dan „recessies") te voorkomen. „Wy zullen van tjjd tot tyd tegenslagen kennen, maar geen alles vernietigende depressie als in de jaren 1929- 1932". Er wordt thans over tal van stabiliserende factoren beschikt, ten aanzien van geldpolitiek, belastingen, werkgelegenheid, werkloosheidsondersteuning en hulp aan de boeren. De markt zelf is veranderd van een speculatieve in een beleggings- markt. Er zUn grote contante betalingen voorgeschreven op aandelen die op krediet worden aangehouden, er zyn tal van nieuwe regels en wetten om wilde speculatie- manoeuvres te voorkomen, er is uitgebreide kennis aanwezig omtrent de ver schillende bedrijven en over de algemene economische situatie. In 1929 bereikte de effectenbeurs van New York zijn hoogste stand op 3 sep tember, toen het industriële gemiddelde was opgelopen tot 381.17 (het hoogtepunt in 1959 was tot dusverre, op 3 augustus. 678.10). Maar de marge van aanbetaling op effecten schommelde destijds om de 10 percent, terwijl thans ongeveer 90 per cent gestort moet worden. De handel was in die dagen volkomen speculatief, in te genstelling tot de vrijwel complete beleg- gingsmarkt van thans. In 1929 beliep het beurscrediet bijna 9 miljard dollar, tegen nog geen 3 miljard thans. Het bruto natio nale produkt beloopt thans 467 miljard dolar, tegen 104 miljard in 1929. Het totale persoonlijke inkomen, na aftrek van be lastingen, ligt nu op 321 miljard dollar, tegen 83 miljard toen. De persoonlijke spaargelden bedragen 20 miljard nu, 4 miljard toen. Bedrijfswinsten over 1959 worden geschat op 37 miljard, tegen nog geen 10 miljard in 1929. Dividenden lopen dit jaar naar de 9 miljard, vergeleken met nog geen 3 miljard in 1929. De markt van nu is een veilige haven voor beleggers. Een groot deel van de aan delen is in handen van institutionele be leggers, beleggingsfondsen, verzekerings maatschappijen en degelijke in krachtige handen dus, die niet genigd zijn tot ver kopen onder de drang van plotselinge om standigheden. De grote „krach" van 1929 werd inge leid met een teruggang in september en in de eerste helft van oktober. Maar de De verkorte balans van de Nederland- sche Bank per 26 oktober maakt een gun stige indruk en is in belangrijke mate be ïnvloed door de kwartaalbetaling van het rijk aan de gemeenten. Deze is geschied op maandag 26 oktober en omvatte, vol gens schatting, een bedrag van circa 300 miljoen. Deze betaling was van recht streekse invloed op het saldo van de schat kist, dat is ingezakt van f 916 tot 604 mil joen. Uiteraard heeft de staat nog andere betalingen moeten verrichten, maar daar bij hebben de belastingontvangsten als compensatie gediend. Ten dele is de over heveling ten goede gekomen aan de posi tie van de banken, welker saldi gestegen zijn van 397 tot 578 miljoen. Ondanks de uitzetting van de circulatie zitten de banken er nu dus ruim voor en ligt hun saldo boven het .verplichte gemiddelde van de kasreserve. Het gevolg was dan ook dat maandag de geldmarkt al enige verruiming liet zien en men ook op het ogenblik niet meer van een krappe markt kan spreken. Anderzijds hebben de banken van de toevloed van middelen gebruik gemaakt om voor 55 miljoen aan dure voorschotten af te los sen. Gezien de kwartaalsuitkering aan de gemeenten lag deze aflossing in de lijn der verwachtingen. Wegens de ultimo is de circulatie met 62 miljoen uitgezet, doordat de staat reeds grote bedragen op genomen heeft. De forse opvragingen van het bedrijfsleven komen meestal iets la ter, zodat volgende week een verdere ver hoging van de circulatie kan worden ver wacht. Aan de debetzijde van de balans is de post „wissels enz. door de bank gekocht" onveranderd gebleven, maar aangezien op 29 en 30 oktober weer posten vervallen, zal ongetwijfeld volgende week een ver mindering op deze post van ruim 200 miljoen te constateren zijn. Het goud bleef onveranderd. Goud en deviezen samen na men af met een kleine 4 miljoen, en con- vertibele valuta ligt f 4V» miljoen hoger dan de deviezenreserve. Dit is daaraan te wijten, dat tegenover de convertibele va luta een schuld staat, die groter is dan on ze vordering in guldens op het buitenland 28. „Ik ga maken mijn meesterwerk. een waarachtig piratendiner", riep Maitre Moutarde. „Met spijzen zal ik schilderen dit grillig zeerovershestaanmet for se hand.in felle kleuren!" „Maar u hebt niets anders dan spek en bonen tot uw beschikking", merkte Panda op. „Pan da", fluisterde de kok. „Ik heb ook nog mijne fantasie! Zie deze lijst. Daarop staan de dingen, die ik nog nodig heb. Ze zijn gekozen met dichterlijke vrijmoedigheid. Spoedt u naar het dek en verzamel ze voor mij. Hier, neem deze vijl en deze tuin schaar. Beide instrumenten zullen u van pas komen". Panda klom naar boven en las het lijstje in stijgende verbazing. „Dat is dus dichterlijke vrijmoedigheid" mom pelde hij. „Wel, dat had ik nooit kunnen denken". Met zijn vijl begon hij de roest van een anker te krabben en ving die op in een busje. „Drie ons moet ik hiervan hebben", prevelde hij, terwijl hij nog eens het lijstje raadpleegde. „Zou mijnheer Moutarde dit werkelijk in het eten willen doen?" Dit laatste was ook de gedachte van een bejaarde zeerover, die Panda's werkzaamheden met wantrouwen gade sloeg. eerste ramp kwam op „zwarte donderdag", 24 oktober, toen er een totaal van bijna 13 miljoen aandelen werd verkocht. De verkopen gingen in kleine partijen en de tickers liepen ver achter. Pas ruim 4 uur na sluiting waren zij „bij". De volgende dag bracht een herstel, en toen een nieuwe daling, tot op „zwarte dinsdag", 29 oktober, de markt totaal in eenstortte. Er werden die dag 16.410.030 aandelen verhandeld, een aantal dat nim mer geëvenaard is. De stukken kwamen nu in veel groter partijen aan de beurs. Niettemin gaven de tickers bijna 2*/t uur na sluiting de laatste koers door. Het Dow-Jonesgemiddelde voor industriëlen viel die dag terug met 48.31 punten op 212.33. Duizenden, wier bezit aan een zijden draad hing, werden „weggevaagd" Ondanks een herstel op 30 oktober, was de „zwarte week" (waarin 57.256.000 aan delen werden verkocht) pas het begin. Op 8 juli 1932 pas bereikte het industriële ge middelde het laagtepunt: 41.22. De waar de van alle ter beurze genoteerde fond sen was toen gedaald met ongeveer 75 miljard dollar. De Newyorkse beurs van nu is bezorgd over de gevolgen van de staalstaking, ondervindt hinder van de geldschaarste. terwijl de aandelenmarkt concurrentie ondervindt van een stijgende belangstel ling voor obligaties. Maar Wall Street is onverstoord. Men verwacht niet veel van de markt in de rest van het jaar, waarin veel verkocht zal worden ter vaststelling van de saldi voor de belastingen. Aan het einde van het jaar kan een opleving ver wacht worden, die zich in 1960 enige tijd kan voortzetten, waarna men weer een lagere markt van beperkte duur voorziet. Maar dramatische gebeurtenissen ver wacht Wallstreet niet. (UPI) In voorzichtige bewoordingen zei de di recteur van de n.v. Moluksche Handels- Vennootschap in de heden gehouden jaar vergadering tot de aandeelhouders, dat er, /«Ris de zaken er nu voorstaan, over 1959 door de maatschappij geen verlies zal worden geleden. Gehoopt wordt op een klein overschot. Er is door het bestuur ernstig rekening gehouden met de liquida tie van het bedrijf in Singapore. De cijfers van de laatste tijd zijn echter hoopvol. Het is niet alleen een kwestie van het hou den van een kantoor aldaar. De belangrij ke geografische ligging van dit kantoor speelt een voorname rol in de belangen van de maatschappij. Er zijn thans aan wijzingen in die richting. De directeur heeft kortgeleden een bezoek aan Surina me gebracht en heeft het bestuur na zijn terugkomst medegedeeld dat er zeer ze ker voor de maatschappij toekomstmoge lijkheden in dit land aanwezig zijn. Het ziet er naar uit dat zowel Singapore als Suriname over 1959 een bescheiden over schot te zien zullen geven. In Europa worden door de maatschappij algemene zaken bedreven waarbij goederen die ge ïmporteerd worden in aanmerking ko men. Er is voldoende afgeschreven, zodat op de balans geen post meer voorkomt met een vraagteken. De reserve diverse be langen ad f 492.261 is een vrije reserve. Ten aanzien van de nog te betalen belas ting werd gezegd, dat vanaf 1953 nog geen definitieve aanslagen van de fiscus zijn binnengekomen Tegenvallers hierom trent behoeven niet verwacht te worden, eerder meevallers omdat hiervoor ruime voorzieningen zijn getroffen. Op zicht. Carmelo Celeste moest gisteren voor de tweede maal opkomen om in het Italiaanse leger zijn dienstplicht te vervullen. De militaire autoriteiten moesten echter, na hem gezien te heb ben, opnieuw erkennen dat de registra tie verkeerd was. Carmelo is zes jaar oud. Zijn eerste oproep kreeg hij toen hij drie jaar oud was. Corruptie. De Hongaarse pers maakt mel ding van een corruptieschandaal van grote omvang in het stadsbestuur van Boedapest. Verscheidene stedelijke functionarissen zijn de afgelopen dagen gearresteerd. Amnestie. Ter herdenking van het feit dat een jaar geleden door een revolutie ge neraal Ajoeb Chan in Pakistan aan de macht kwam, is in dat land een alge mene amnestie afgekondigd. Het dood vonnis van 229 mensen werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Voortvarend. Omdat zij ontevreden wa ren over de traagheid, waarmee de ge meentelijke en kerkelijke autoriteiten het plan voor de bouw van een nieuwe parochiekerk uitvoerden, hebben de in woners van Oriago een plaatsje bij Venetië hun middeleeuwse kerk met behulp van een zware tractor verwoest. Slechts een deel van de voorgevel, die een grote historische waarde heeft, kon gered worden. Onmerkbaar. Vrijwilligers van het Ame rikaanse leger hebben ongeveer een jaar lang zonder merkbare schadelijke gevolgen voedsel gegeten dat geconser veerd was met behulp van kernstraling, zo heeft een woordvoerder van het leger in Washington meegedeeld. Het voed sel was geconserveerd met behulp van kobalt-60. waarbij geen radio-actieve resten achterblijven. Verdubbeld. In de stad New York zijn dit jaar 338 mensen door moord of dood slag om het leven gekomen. Het aantal gevallen dat de dader jonger dan zestien jaar was, is vergeleken met vorig jaar verdubbeld. Het aantal gevallen dat de dader zeventien tot twintig jaar was, is zeventig percent hoger dan vorig jaar. Verwoest. Het Noorse hospitaal van de UNO-troepen in het gebied van Gaza is dinsdag door brand verwoest. Er vie len geen slachtoffers. De plaatselijke autoriteiten stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Gezondheid. In Peking is de wintergezond- heidscampagne begonnen. Vijf dagen lang zal men zich bezig houden met de verdelging van ratten. In november worden besmettelijke ziekten bestreden die in de winter veelvuldig voorkomen. In december volgt de winterschoon- maak, de strijd tegen muskieten winter- vliegen en mussen, die de „anti-mus- sendagen" van februari 1957 hebben overleefd. Vlaggen-incident. De nieuwe Oostduitse vlag heeft dinsdag de eerste ronde in de „vlaggeoorlog" te Wenen gewon nen. Een rechter heeft bepaald dat het uitsteken van deze vlag aan het Ween- se „Künstlerhaus", waar op 3 novem ber een Oostduitse boekententoonstel ling begint, geen gevaar voor de open bare orde oplevert doch de strijd is hier mee nog niet beslist De vorige week is het in Wenen tot relletjes gekomen waarbij een Oostduitse vlag werd ver brand. Ongeluk. In het Syrisch-Turkse grensge bied zijn als gevolg van zware overstro mingen Turkse mijnen tot ontploffing gekomen, waardoor zes Syriërs om het leven kwamen. Slachtoffers. In Noorwegen is een comité opgericht om gelden te verzamelen voor steun aan Zuidafrikaanse studen ten en andere slachtoffers van de Zuid afrikaanse apartheidspolitiek. Dwaas. De Portugese afgevaardigde Vas- co Garin heeft in de politieke commis sie van de UNO betoogd dat de aarde een armzalig figuur zal slaan bij een eventuele invasie „vanuit de ruimte" als de Russische ontwapeningsvoor stellen aanvaard mochten worden. Mijn bezwaar tegen totale ontwapening is misschien een beetje ver gezocht, maar toch niet helemaal dwaas, zo zei hij. Afgeschaft. De stad Miami in de Ameri kaanse staat Florida heeft gisteren de rassenscheiding in alle stedelijke par ken en zwembaden afgeschaft. Deze maatregel is echter niet van toepassing op de openbare stranden in de gemeen te Miami. De maatregel betreft onge veer twintig grote stedelijke parken, zeven openbare zwembaden en tiental len kleine openluchtgelegenheden tot ontspanning. Het K.N.M.I. deelt mede: Vanochtend vroeg lag het centrum van een diepe stormdepressie nabij de zuidpunt van Noorwegen met een luchtdrukwaarde in zijn centrum van ongeveer 955 mb. Voor al langs de Schotse kust woedde toen nog een zeer zware storm. Op het zuidelijke WEERRAPPORTEN Nabij de zuidpunt van Groenland is nieuwe depressie in ontwikkeling, kan morgen echter geen invloed op een het blijft morgen in polaire lucht, waarbij vooral in de kustgebieden nog een enkele bui kan vallen. Komende nacht zal het vooral in het binnenland kouder worden dan de afgelopen nacht, maar overdag zal de temperatuur zich op ongeveer het zelfde niveau kunnen handhaven. Donderdag 29 oktober Zon op 7.27 uur, onder 17.19 uur. Maan op 3.58 uur, onder 16.17 uur. 31 oktober Maanstanden 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 oktober Hoog water 0.20 en 12.52 uur. Laag water 8.22 en 20.37 uur. Donderdag 29 oktober Hoog water 1.16 en 13.41 uur. Laag water 9.20 en 21.35 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort is 10 tot 35 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-tempera turen M - binnen- en buitenland 1 2? a w 9 L H Neerslag laaute 24 uur. S 45 3 o V fC S ci Den Helder half bew. w 11 17 Ypenburg half bew. w 10 21 Vlissingen half bew. w 11 12 Eelde regenbui zw 10 11 De Bilt half bew. wzw 11 18 Twente geheel bew. zzw 12 7 Eindhoven licht bew. zw 11 9 Zd Limburg geheel bew. zzw 11 6 Helsinki onbewolkt zzo 8 2 Stockholm onbewolkt zzo 10 0 Oslo zwaar bew. z 10 42 Kopenhagen zwaar bew. zzw 12 2 Aberdeen regenbui nnw 6 36 Londen zwaar bew. w 12 7 Amsterdam regenbui zw 10 16 Brussel onbewolkt zw 11 13 Luxemburg zwaar bew. w 13 7 Parijs onbewolkt w 6 15 Bordeaux regenbui wnw 15 Grenoble regen nnw 18 14 Nice regen nw 17 41 Berlijn geheel bew. zzo 15 0 Frankfort geheel bew zw 15 0 München geheel bew. w 14 0 Zürich regen wzw 15 4 Genève geheel bew. z 14 13 Locarno regen windst. 12 57 Wenen zwaar bew zzo 17 0.1 Innsbruck zwaar bew w 18 0 Athene half bew. windst. Rome regen z 20 18 Ajaccio onweer zo 21 36 Madrid licht bew. w Mallorca regen nnw 21 25 Lissabon onbewolkt nw 17 3

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2