Aandrang in Tweede Kamer op belastingverlaging Méér allure r Britse troonrede vermag geen indruk te maken Van dag tot dag Gezonde verdeling Akkoord met verlenging der tijdelijke verhogingen voor een jaar Nog witter stralend wit... wast \m&m\ '"Praatstoel ^"Hoe is het ontstaan?^ 3 ABDIJSIROOP Examens Drie doden in het verkeer PRINCE MONACO Macmillan: Wij zijn nu allemaal conservatieven Oneerlijke verliezer Adenauer vóór Kroesjtsjev naar de Franse hoofdstad Parijs zou Oder-Neisse- grens willen aanvaarden (Dp de Oost-West-resolutie over ontwapeningsvraagstuk TE BERDE BRENGEN WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 Bijna stilzwijgend hebben zes landen van de Westeuropese Unie Engeland, Frank- rij, Italië en Benelux hun zevende partner in de Unie, West-Duitsland, ont heven van de belofte, geen geleide pro jectielen te zullen maken. Hiermede is West-Duitsland weer een stap dichter ge naderd tot „gelijkberechtiging" in de West europese bondgenootschappen, nadat zijn lidmaatschap indertijd voor de anderen aanvaardbaar werd door een aantal be perkingen op het gebied van de bewape ning. De lijst van beperkingen op het defen sie-apparaat en de vervaardiging van daar toe dienende elementen gold voor West- Duitsland voornamelijk als paspoort van vertrouwen, om toegelaten 4e worden tot de kring der Westeuropese partners. Een geleidelijke liquidatie van die beperkingen lag van het begin af aan voor de hand, vooral Ook omdat de Westeuropese samen werking op defensiegebied het nu een maal niet kon stellen zonder de Duitse bijdrage. De fabricage van geleide projec tielen, die dus nu ook op Duitse bodem zal gaan beginnen en waarschijnlijk reeds begonnen is, zeker in laboratorieel en voorbereidend werk was zonder Duitse medewerking onvoldoende voor de Europese behoefte. Bovendien zal deze fabricage in groten mate bevorderd worden door de geniali teit, waardoor de Duitse technische aan leg zich altijd heeft gekenmerkt en die in 1944 slechts op een fractie tekortschoot om de schaal van de oorlog te elfder ure nog in Duits voordeel te doen omslaan. Ongetwijfeld zullen de andere beperkin gen kernwapens en chemische strijd middelen op den duur ook worden ge schrapt West-Duitsland is onweerstaan baar op weg om zijn plaats in te nemen in de rangen der Westeuropese landen. Dat is een feit dat zal moeten worden ge accepteerd, wanneer men bedenkt dat West-Europa principieel zijn bezwaren te gen de aanvaarding van deze bondgenoot heeft laten varen. Intussen is het altijd alleen nog maar Wést-Duitsland, dat zich van Europees vijand nummer 1 tot bondgenoot heeft op gewerkt Aan de andere zijde van het IJze ren Gordijn heeft Oost-Duitsland zich ge schaard in de afzonderlijke Oosteuropese vorm van samenwerking, die daar welis waar op geheel andere basis is opgetrok ken doch niettemin een soort van gelijk berechtiging inhoudt Zolang deze procedure zich in twee af zonderlijke delen van Duitsland voltrekt, kan men van een herrijzenis van „het Duit se gevaar" voor Europa moeilijk spreken. Integendeel, dit proces begeleidt eigenlijk een volkomen liquidatie van dat gevaar want juist een verenigd, eensgezind en met krachtige hand geleid Gróót Duitsland heeft zich in het verleden als Europees gevaar doen kennen. De verdere gelijk schakeling der afzonderlijke delen in het kader van de invloedssferen West en Oost zou kunnen betekenen, dat er dan ook van een historische herhaling der Euro pese lotgevallen geen sprake meer zal kun nen zijn. Doch een ander gevaar steekt hierbij de kop op. Namelijk: de vergroeiing van twee Duitslanden tot niet meer passende delen van een vroegere eenheid, met de daar mee gepaard gaande toekomstige kans op een gewelddadige hereniging op initiatief van een der beide delen. Dit gevaar is aan de westelijke kant groter dan in het Oosten, als logisch ge volg van het feit dat het initiatief van West-Duitsland vrijer zal zijn dan dat van de Oostduitse Volksrepubliek. Het hangt er van af, welke soort regering West-Duits land in de toekomst zal krijgen en of deze zich zal kunnen verzetten tegen de mis schien onuitroeibare Al-Duitse aspira ties volgens de slagzin „Heim ins Reich De komende topconferentie zal zich voornamelijk op dit probleem moeten be zinnen niet dus op de kansen tot her eniging van Duitsland, doch op de kansen tot blijvende, gezonde en aanvaarde schei ding. Zo althans moet de Europeaan het zien, die'zijn geschiedenis kent. Dat daar mee een deel der Europese verantwoor delijkheid aan de Sovjet-Unie wordt gela ten, betekent temeer dat men van weste lijke kant door het topoverleg tot een ge zonde formule van het thans nog zo onge zonde Europese samenleven zal moeten zien te komen. Anders krijgt het aspect van het verdeeld blijvende Duitsland de allure van verraad en zou een deel van het Duitse volk per manent slachtoffer van zijn eigen oorlog zijn. Advertentie en meestal 's nachts. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) zorgen dat er niemands slaap wordt verstoord. Amsterdam. Vrije Univ. Kandidaatsexamen psychologie: mej. H. M. G. Levelt te Heemstede (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer hebben dinsdag de woordvoerders van de K.V.P., V.V.D., A.R.P., C.H.U. en S.G.P. sterk aange drongen op verlichting van de belasting druk. V/at zijn de plannen van minister Zijlstra? De overgrote meerderheid van de kamer, met inbegrip van de P.v.d.A., zal ten slotte wel bereid zijn nog voor een enkel jaar de voorgestelde verlen ging van de tijdelijke belastingverhogin gen te aanvaarden, al maakte de heer Ven Eijsden (A.R.) nog enig voorbehoud. De heer Welter was er van de K.V.P.- fractie in elk geval tegen, evenals de heer Van Dis (S.G.P.). Algemeen is het wets ontwerp tot verlaging van de vrijgezel lenbelasting toegejuicht en eveneens was er instemming met het wetsontwerp ter bevordering van fusies tussen n.v.'s. De ze wetsontwerpen waren gisteren tegelijk aan de orde met de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1960. Zowel de heer Lucas (K.V.P.) als de heer Van Leeuwen (V.V.D.) wezen erop dat het niet nodig is kapitaalsuitgaven voor duurzame werken, die ook in verre toekomst nog nut afwerpen, te financie ren uit belastingen die in en voor deze tijd worden geheven. Voor vele kapitaalsuit gaven mag zonder bezwaar worden ge leend. Het totale begrotingstekort op de gewone dienst en de kapitaalsdienst samen wekt ten onrechte de indruk van een on gunstige financiële toestand, die in werke lijkheid niet zo slecht is. De gewone dienst van lopende inkoms ten en uitgaven vertoont een overschot en op grond daarvan zou volgens de heer Lucas (KVP) belastingverlaging mo gelijk zijn. Als het rijk minder belasting heft, moet het echter meer lenen, terwijl de minister van Financiën op het stand punt staat dat de kapitaalmarkt gereser veerd moet blijven voor de behoeften van het groeiende bedrijfsleven en voorts de overweging geldt, dat van de belastingen geen prikkel mag uitgaan tot grotere be stedingen, die door de loonontwikkeling toch al te groot dreigen te worden. In de Advertentie Op de Rijksweg RotterdamMeteren on der de gemeente Deil (Gelderland) is dins dag een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 30-]arige heer G. Heilkoop uit Hardinx- veldGiessendam het leven heeft verloren. De heer H. reed in een personenauto, be stuurd door de heer Kroon, eveneens uit HardinxveldGiessendam. De heer Kroon stopte plotseling voor een waarschuwings bord van rijkswaterstaat met het opschrift „langzaam rijden". Een achter de perso nenauto rijdende trailer vloog op de stop pende auto, die ongeveer tien meter werd meegesleurd. De heer H. werd daarbij ge dood. Op de Doetinchemse weg te Varsseveld verloor de 19-jarige G. Peters uit Doetin- chem het leven bij een ongeval. De mo torrijder De K. uit Doetinchem haalde en kele fietsers in en kwam met een van hen, P., in botsing. Deze viel en werd in be wusteloze toestand naar een ziekenhuis in Doetinchem vervoerd, waar hij in de loop van de dag is overleden. In Hilversum is overleden de 75-jarige heer W. Jacobs aldaar, die maandag de Larenseweg te Hilversum per rijwiel wilde oversteken en daarbij werd aangereden door een personenauto. Met een schedel- basisfractuur moest J. in het ziekenhuis worden opgenomen waar hij gisteren ge storven is. K.V.P. denkt men over dat conjunctuur- argument verschillend, zei de heer Lucas, maar de gehele fractie wil weten wat de denkbeelden zijn van de minister van Fi nanciën, prof. Zijlstra, omtrent verdere belastingverlaging. Als belastingverlaging niet mogelijk is in een tijd van welvaart, wanneer dan wel? vroeg de heer Van Dis (S.G.P.). De enige mogelijkheid tot verlaging van de belas tingen zag de heer Van der Mei (C.H.U.) in vermindering van de rijksuitgaven. Over dat hoge uitgavenpeil was de heer Lucas (K.V.P.) zeer bezorgd en, zoals ieder jaar, drong hij weer aan op de uiterste efficiency en soberheid. De werkelijke uitgaven van de overheid zijn percentsgewijs tegenover het nationa le inkomen niet of nauwelijks gedaald, zette de heer Van Leeuwen (V.V.D.) uit een. In absolute zin blijven zij stijgen. Het door de minister in de miljoenen nota geopende vooruitzicht van verlaging van de inkomstenbelasting vond hij ech ter een hoopgevend geluid, want de pro- gressielijn loopt veel te steil op en treft niet alleen de middelgrote, maar ook de lagere inkomens rond de weistandsgrens bijzonder zwaar, zwaarder dan in enig ander land. Verlangens der oppositie Daarentegen bepleitte de heer Lank- horst (P.S.P.) evenals de heer Peschar (P.v.d.A.), de invoering van een vermo genswinstbelasting als middel voor de overheid om een conjunctuurreserve te kweken. Als het niet verlengen van de tijdelijke belastingverhogingen het gevaar zou in houden van overbesteding, omdat verla ging de bestedingen zou prikkelen, zou de heer Van Eijsden (A.R.) dat gevaar eerst gaarne zien aangetoond alvorens zijn stem te geven aan de verlenging. In verband met de dreiging van inflatie was de heer Van der Mei (C.H.U.) er niet gerust op dat de begroting daarop een voldoende rem is. Ook de heer Peschar (P. v. d. A.) geloof de niet dat de begroting de conjuctuur vol doende afremt. Hij gaf de minister de raad, niet te lang te wachten met de ophef fing van de investeringsaftrek, want de in vesteringen (bestedingen) stijgen opmer kelijk snel. Een vermindering van de pro gressie in de inkomstenbelasting voor de lagere inkomens zou volgens hem inder daad aandacht verdienen, maar hij vrees de dat het kabinet-De Quay in het alge meen weieens een te hoge voorrang aan belastingverlaging zou kunnen geven, het geen tot een verkeerde ontwikkeling zou leiden uit een oogpunt van redelijke ver deling van inkomens en welvaart. Er dient in ons land nog zo enorm veel te ge schieden, waarvoor de financiële midde len tekort schieten, dat de woordvoerder van de P. v.d. A. geen reden zag voor be lastingverlaging. Met iets meer nadruk dan de heer Pe schar (P. v. d. A.) heeft de heer Van Leeu wen (V.V.D.) er voor gepleit, het inko men van de gehuwde vrouw minder zwaar te belasten. Door de werking van de pro gressie wordt uiteraard de animo van de gehuwde vrouw om er iets bij te verdie nen, getemperd. Uit internationale statis tieken blijkt dat de vrouwenarbeid in Ne derland minder voorkomt dan in vergelijk bare landen. Het lagere welvaartspeil in Nederland wordt in de betreffende com mentaren mede daaraan toegeschreven. Vandaag antwoordt minister Zijlstra. Waarschijnlijk om te voorkomen dat de minister de Kamer zal .verwijten dat bij de algemene financiële beschouwingen al tijd wordt aangedrongen op bezuiniging, maar bij de behandeling van de afzonder lijke hoofdstukken van de begroting op Advertentie '///MTt/b/rt/'/aual///'. ED-lADRINt KING SIZE El IT ER MONACO verhoging van uitgaven, heeft prof. Rom- me (K.V.P.) erop attent gemaakt, dat het de taak van de Kamer is mede de toe komstige beleidslijnen te trekken. Dan moet de Kamer wel doen uitkomen wat zij het meest dringend nodig acht, opdat de regering bij het opstellen van de vol gende begroting daarmee rekening kan houden. Het wetsontwerp tot verlenging met een jaar van de tijdelijke belastingverhogin gen betreft: 1. Verhoging van het tarief van de Ven nootschapsbelasting van 40-43 percent tot 44-47 percent, 2. Verhoging van de Vermogensbelas ting van 5 tot 6 pro mille, 3. Verhoging van het bijzonder immer- recht op benzine van 16.65 tot 24.25 per hl. en van de Motorrijtuigenbelasting voor dieselauto's enz., 4. Verhoging van het tussentarief van de Omzetbelasting van 8 tot 10 percent en van het weeldetarief van 15 tot 18 percent, als mede verhoging van de Omzetbelasting van enkele bijzondere goederen, 5. Verhoging van de omzetbelasting op sigaretten van 5 tot 7 percent, 6. Verhoging van de Omzetbelasting op televisietoestellen van 10 tot 18 percent, 7. Verhoging van de omzetbelasting van personenauto's, motorrijwielen en banden voor deze rijtuigen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse troonrede heeft weinig indruk gemaakt omdat haar inhoud uiterst mager is en de meeste maatregelen bovendien al waren aangekondigd in het conservatieve verkiezingsmanifest. De rede werd uitge sproken door de lord kanselier, voorzitter van het hogerhuis, aangezien koningin Eli zabeth zich van alle openbare functies heeft teruggetrokken. Volgens gewoonte las de „Speaker" in het lagerhuis de troon rede nog eens voor, terwijl twee leden, een oud en een nieuw, als een soort parlemen taire clowns er een half grappige, half ern stige beschouwing aan verbonden. De be langrijkste maatregel, welke vandaag al in behandeling komt, betreft de bevorde ring van de industrialisatie in de econo misch zwakke, door werkloosheid getrof fen streken. De rest is kleingoed. Het vreemde is dat in de troonrede geen enkel groot probleem wordt vermeld en dat gedaan wordt alsof er zowel interna tionaal als op het gebied van de binnen landse politiek geen vuiltje aan de lucht is. De Britse regering verkeert kennelijk nog in een overwinningsroes hetgeen al dadelijk bleek, toen men op de conserva tieve banken slechts hoongelach had voor de leider van de oppositie Gaitskell, die wolken aan de door de regering als stra lend afgeschilderde hemel meende te ont waren. Men hoorde even de echo van het verklonken strijdrumoer uit de verkie zingsdagen. Macmillan zei dat het weinig zin had door te gaan elkaar aan te vallen en dat de overheersende stemming in het land is dat er nu moet worden aangepakt. Ook Gaitskell liet een dergelijk geluid ho ren toen hij beloofde dat de oppositie geen strijd zal leveren ter wille van de opposi tie, maar alleen wanneer zij meent dat de regering iets verkeerd doet, waaraan hij snel toevoegde dat dit ongetwijfeld heel vaak het geval zal zijn. Macmillan kon als goed partijpoliticus ook niet nalaten Labour een veeg uit de pan te geven, zinspelende op de socialis tische gewetensvraag inzake de nationa liseringen. „Wij zijn nu allemaal conser vatieven," riep hij uit, maar zei er als waarschuwing voor eigen geestverwanten bij, dat de conservatieve partij ineenge schrompeld zou zijn, indien zij niet met de tijd was meegegaan. Het belangrijkste van hetgeen Macmil lan te zeggen had, betrof de topconferen tie die in de troonrede zelfs niet genoemd wordt. Hij stelde met voldoening vast dat de westelijke bondgenoten het ten slotte in beginsel eens zijn geworden over de nood zakelijkheid van een topgesprek, maar er is nog geen overeenstemming over datum, plaats en agenda. Macmillan liet doorsche- Gaitskell meren dat hij tijdens de verkiezingscam pagne te optimistisch is geweest. Aange zien president Eisenhower meer houvast wilde dan Kroesjtsjev had gegeven, was een topconferentie in september onmo gelijk, maar na Kroesjtsjevs bezoek aan de Verenigde Staten maakte ook Eisen hower het duidelijk dat hij zo spoedig mo gelijk een topontmoeting wilde. Macmillan herhaalde dat hij bang is dat van uitstel afstel komt. De Britse regering zal daarom alles doen om een topgesprek spoedig mo gelijk waar te maken. Dit mag niet zoiets worden als een congres van Wenen waar op alles moet worden geregeld, maar slechts als een aanloop voor een reeks van topgesprekken, welke volgens de Britse opvatting een soort half-permanen- te instelling zal moeten worden. Mac millan vond het onverstandig in te gaan op bijzonderheden inzake de gedachten- In Zwolle vond een vrouw een lijvige portefeuille. Zij keek er in en vond 5000. De vindster repte zich onmiddellijk naar het politiebureau, waar ze het gevonde ne achterliet. Later belde een Steenwij- ker handelaar de politie op om aangifte te doen van het verlies van zijn porte feuille. Op de vraag hoeveel geld erin zat antwoordde de man: 7000. De politie zat met het verschil van 2000. Zij onder vroeg de vrouw en deed zelfs huiszoeking bij haar, maar zonder resultaat. De han delaar was inmiddels in het politiebureau verschenen, waar hij werd ondervraagd. Daarbij bleek dat de man een paar stevige borrels had gedronken. Een bedrag van f 7000 zat in zijn portefeuille, hij wist het zeker. Maar naarmate de handelaar nuch terder werd, werden zijn beweringen min der positief en het bedrag kleiner. Het slonk ten slotte tot precies 5000.-. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer zal op 1 en 2 december te Parijs een officieel staatsbe zoek afleggen, goed twee weken na zijn bezoek aan de Britse premier Macmillan tussen 17 en 19 november te Londen, maar vlak voor het bezoek van de Russische mi nister-president Kroesjtsjev aan De Gaul le, dat begin december wordt verwacht. Te Bonn heeft men er de nadruk opge legd, dat Adenauer niet slechts met pre sident De Gaulle maar ook met zijn staats rechtelijk gelijkwaardige collega minis ter-president Debré overleg zou plegen. Men zegt voorts dat de Fransen erop uit zijn vóór Kroesjtsjev's bezoek aan Parijs en vóór een topconferentie een gemeen schappelijke Frans-Westduitse houding inzake dit topoverleg tegenover de me ning van Amerikanen en Britten te ver krijgen. Adenauer en De Gaulle vrezen dat een topconferentie op korte termijn zich waarschijnlijk alleen met de kwestie Berlijn zou kunnen bezig houden en dat in zo'n geval eenzijdige westelijke conces sies te vrezen zijn. Zowel Adenauer als De Gaulle geeft er de voorkeur aan dat het hoofdonderwerp van een topconferentie de algemene gecontroleerde ontwapening zal zijn. De bondskanselier en de Franse presi dent zullen het voorts ook eens moeten worden over de status quo in Midden-Euro pa, in het bijzonder over de Oder-Neisse lijn de huidige grens tussen Polen en Oost-Duitsland, die Bonn ongeldig acht zo lang er geen grensregeling via een vre desverdrag is. Volgens Westduitse cor- respondentenberichten uit Parijs, onder meer in de Frankfurter Allgemeine Zei- tung, zou De Gaulle bereid zijn zich bij de status quo in Midden-Europa neer te leg gen in ruil voor een aanvaarding door de Sovjet-Unie van de huidige positie van West-Berlijn. Daarbij zou De Gaulle ten gerieve van zijn vriend Adenauer bereid zijn te verklaren dat hij, volkenrechtelijk gezien, het Westduitse standpunt deelt in zake de vaststelling van de Duitse grenzen bij een vredesverdrag. wisseling welke op dit ogenblik tussen de bondgenoten aan de gang is. Hij stemt van harte in met het komende gesprek tus sen De Gaulle en Kroesjtsjev. Macmillan waarschuwde dat ten koste van alles een terugkeer naar de starre onbuigzaamheid van de koude oorlog vermeden moet wor den. Macmillan verklaarde verder dat de Britse regering eveneens zal streven naar versterking van de economische Europe se eenheid en hij hoopt dat „de zeven" van Stockholm een brug zullen vinden naar „de zes" en dat het vrijhandelsklimaat op den duur in de wereld zal overheersen. De lege dagen Er zijn nog vele snipperdagen over. Tienduizenden snipperdagen wachten nog om opgenomen te worden vóór het einde van het jaar. Dat betekent dat bijna even- zovele mannen door het dagelijkse leven gaan vervuld van voornemens. Voornemens dus om ten uitvoer te leggen op die snipperdagen. Zoals daar zijn: het afbijtsen van het hek; het verven van de plint in Piet's kamer; het afschuren van die plaat; het smeren van de machine; het poetsen van de kraan; het ineen timmeren van een ledikant voor Wiesje; het oprui men van de schuur; he repareren van het slot; het snoeien van die éne boom; het optasten van het gezaagde hout. Om maar iets te noemen. Er zijn mannen, die deze snipperdagen samenvoegen tot een ganse reeks en deze, vantevoren, geheel vastleggen in een prachtig programma. De eerste dag doe ik dit, de tweede dag doe ik dat, de derde dag weer wat anders. Men ziet deze man nen met vastberaden trekken op het gelaat op de bromfiets zitten, op de skoter, op de fiets en af- en aanrijden van huis naar kantoor enzovoort. Men voelt de enorme dadendrang in deze mannen groeien en groeien tot verschrikkelijke, onverdrage- lijke proporties. De spanning is af te lezen op het bewegen der kaken, het trekken der wenkbrauwen, het bewegen ook der oren. „Dus", zo spreken de vrouwen die het huiselijk leven van deze mannen veraan genamen, vullen of anderszins, „dus jij gaat als je die daagjes-vrij opneemt eens lekker allerlei voor mij doen? Fijn!" En die mannen knikken ernstig en statig en geen macht zal hén afhouden van hun voornemen: de snipperdagen ge heel te vullen met nuttige en nodige dingen. Bovengenoemde vrouwen echter glimlachen fijntjes; dat wist gij reeds. Zij glimlachen onzichtbaar, maar desalniettemin zeer fijntjes. Zij na melijk wéten. Weten. Zij weten dat het zó zal gaan. Als volgt. Aldus. Als hierna beschreven. De mannen zullen de eerste dag ineens een eigen aardige behoefte gevoelen aan uitslapen. Aan rekken tot half elf en dan langzaam koffie drinken en dan, ineens, is het lunchtijd. Goed: dan vanmiddag maar! Maar des middags komt men, in de kast, ineens een boek tegen dat allang gelezen had moeten worden en men kan nog éven in de zon zitten en, morgen komt er nóg een dag en dan plotseling is het half zeven. Eten! En de tweede dag? Dan gaat het nét-zo. Alleen is de afstand tot het voor genomen karwei dan reeds kleiner. D i e tweede dag zet menigeen al iets klaar. „Dan kan ik er zó aan begin nen", verklaart hij. Hij begint echter niet. Weer zit hij. Leest hij. Dut hij. Klungelt hfj in het kastje en ook wel op zolder of in het kleine kamertje. Maar verricht geen voorgenomen karwei. De mooie rust ech ter is geweken; zulke mannen worden rusteloos. Het feit dat zij, éven vanmorgen, de boel hebben klaargezet „om zó te ktin nen beginnen", is daar de oorzaak van. Zij zijn zelfs geneigd, ondanks de vrije daagjes, te gaan snauwen naar de kinders en ook wel naar de vrouw die hun leven vult; er is een soort vaal onbevredigd zijn, een weëe onvoldaanheid in hun wezen gekomen. Zij klungelen nog wel, maar niet meer zo mooi ontspannen als die eerste dag. Zo blijft het gaan. Elke dag weer. Pas de laatste dag biedt een zuivere werklust. Maar dan is het te laat. Of regent het. Of komt Tante Jo op bezoek. Of moet Willy naar Ruurd. Zij zijn wellicht de mannen (want wij zoeken reeds lang naar een verklaring van dit fenomeen) die men dan, midden op de dag, met een poes op schoot en een ka narie achter zich, ziet zitten nietsdoen voor heldere vensters. Zij zijn waarschijnlijk die heren, die nog geen boord om hebben (omdat zij zo dadel ij k zullen gaan be ginnen met het karwei) en geen enkele uitdrukking op het gezicht hebben en daar maar, achter de planten, nietsziend op straat blikken. Naar ons. Naar u. Naar de trams. Naar de bakkers. En geheel vervuld zijn van een akelige, hongerige wrevel over hun weerzin en over (tegelijkertijd) de talloze voorgenomen werkjes die daar van oorzaak zijn. Duif Advertentie de wens van ieder meisje van f. 3,75 tot f. 28.50 NEW YORK (Reuter-AFP) De dele gaties van de westelijke Grote Drie en de Sovjet-Unie zijn het eens geworden over een ontwerpresolutie om alle lopende ont wapeningsvoorstellen voor te leggen aan de nieuwe ontwapeningscommissie van tien, die in het begin van het nieuwe jaar in Genève met haar werk begint. De re solutie zal worden ingediend bij de politie ke commissie van de UNO-Assemblee. Het woord berd komt alleen nog voor in de zegswijze iets te berde brengen: iets ter sprake brengen, iets als argu ment of als verontschuldiging aanvoe ren. Dit woord berd is wel hetzelfde als bord, dat wij kennen in uithang bord, schoolbord en bordpapier. Ook in de zegswijze: hij heeft een bord voor zijn hoofd in de betekenis: hij is onbe schaamd of: hij is verschrikkelijk dom. Het woord berd of bord, waaraan het Duitse Brett beantwoordt, betekent: plank en in het bijzonder: de tafelplank, het tafelblad. Te berde brengen is dus: ter tafel brengen (als onderwerp van gesprek). Te vergelijken is: op het ta- ^pijt brengen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3