Horen en zien Blikman Sartorius Dagboek van een Agenda voor Haarlem Ingewijde verwacht landing van apparatuur op maanoppervlak Professor Doka en Robotto Proefneming met telefoonzuilen langs gemoderniseerde rijksweg aankondigingen en nabeschouwingen Tussen Ypenburg en Rotterdam gecentraliseerde hulpverlening 7 radio televisie King Cole-show op laag peil Hoorspel-prijsvraag N C R V CENTRIFUGES De radio geeft donderdag 7elevisie programma Ds. A. J. P. Boeke overleden NA RUSSISCHE FOTOPRESTATIE Laatste stadium vóór menselijke verkenning Nieuw cabaretgezelschap van acteur Luc Lutz Kerk wordt repetitielokaal voor Nederlandse Opera Willem Pijper Kerkelijk Nieuws INITIATIEF VAN ANWB DOOR PIERRE NORD WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 De filmavond van de N.T.S. bracht aller eerst Nat King Cole met zijn show, die blijkbaar is ingesteld op een zeer laag in telligentiepeil. Nat zingt genoeglijk, speelt virtuoos piano, maar wat hij ons aan grap jes presenteert dit* keer met hulp van Frankie Laine is stupide. Moeten wij daar nu iedere week weer naar kijken? Men kan Nat uitdraaien, maar de kost bare zendtijd van de N.T.S. is daarvoor niet bedoeld, dachten wij. Het filmpje van IJsland, dat de thriller van de avond voorafging, was heel wat beter. Die thriller „Mr. Denning drives north" vertegenwoordigde het kwalita tief goede Engelse routine-produkt, ko misch, spannend, altijd intrigerend. Beeldschermer De eerste, besloten, afdeling van de hoorspelprijsvraag die de N.C.R.V. ter ge legenheid van haar vijfendertigjarig be staan heeft uitgeschreven, is gewonnen door Rob Geraerds uit Amsterdam en Kees Borstlap uit Rotterdam. Hun inzen dingen, Rob Geraerds schreef „De hand" onder motto „Controverse", en Kees Borstlap zond onder motto „Sextant" het hoorspel „Tweestrijd" in, werden gelijk waardig geacht. De auteurs ontvangen elk een geldprijs van vijftienhonderd gulden. De besloten prijsvraag, waarvoor een beperkt aantal schrijvers was uitgenodigd, leverde twaalf manuscripten op. De jury, bestaande uit de heren C. Rijnsdorp uit Rotterdam, prof. dr. K. Heeroma uit Gro ningen. Jacques Snoek uit Arnhem en de beide hoorspelregiseurs van de N.C.R.V., de heren Joh. Bodegraven en W. F. Paauw, moest tot haar spijt eenstemmig constateren, dat het ingezonden materiaal geen verrassing heeft opgeleverd en niet uitkwam boven het algemeen gemiddelde. Voor de open prijsvraag zijn in totaal 322 inzendingen binnengekomen. De jury- beslissing hierover kan eerst begin 1960 te gemoet worden gezien. LONDEN. (UPI) De Engelse maan- deskundige Patrick Moore verwacht, dat Russische geleerden „In de zeer nabije toekomst" een raket met instrumenten een landing op de maan zullen laten maken. Moore staat in nauw contact met zijn Russische collega's. Door het slagen van de proeven met Loenik II die het maanoppervlak bereikte en Loenik III die de van ons afgekeerde zijde foto grafeerde zijn twee van de vier stadia van het Russische maanprogramma vol tooid, aldus Moore. Loenik IV zal instrumenten naar het maanoppervlak brengen en dan, „over enkele jaren", zal een bemande raket naar de maan worden gezonden. De Rus sische geleerden beschikken over alles wat nodig is: krachtige raketmotoren, besturingsapparatuur en wellicht ook ra ketten om de vaart bij het naderen van de maan af te remmen. „In aanmerking genomen wat zij reeds hebben bereikt is het probleem van afremraketten van be trekkelijk eenvoudige technische aard". Moore concludeerde, dat de Amerikanen op het punt „maan" weinig meer te doen staat wanneer de Russen hun programma volgens plan uitvoeren. Hij achtte het raadzaam een landing uit te voeren op de .bekende" en in kaart gebrachte zijde van de maan. De Mare Imbrium en de Mare Serenitatis zijn door het vlakke opper vlak de meest geschikte landingsplaatsen. De Engelse geleerde adviseerde zijn Rus sische collega's enkele kraters, zeeën en bergen op de zijde van de maan, die zij hebben ontdekt naar westelijke geleerden te noemen. Duitse en Italiaanse astrono men hebben markante'punten op de zijde van de maan, die reeds lang bekend was, naar Russische geleerden genoemd, on- Advertentie wu ruilen uw wringer in Nieuwe Groenmarkt 2 - Nassaustr. 5 Haarlem Telefoon 15220 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14.00 - 24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram NCRV: 10.00 Gram. 10 30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land-en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gevar. muz NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Avondrust, hoorspel. 15.00 Gram. 15.35 Kamermuz. 16 00 Ver kenningen in de Bijbel. 16.20 Holland Festival 1959: Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeudg 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubr. 18 30 Meisjeskoor. 18.50 Sociaal pers pectief. 19 00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant 19 50 Pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Gram 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Kamermuz. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO AVRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 00 Gvmn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9 40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Tussen de wal en het schip. caus. 11.15 Kamerorkest 12.00 Metropole-orkest en sol. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metr.ork. (vervolg). 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prom.orkest en koor. 13 55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.25 Gram. 14.30 Doe dit óók eens zelf. causerie. 14.50 Gram. 15.05 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie. hoorsp. 15 45 Gram 16.00 Gevar. progr. 17.00 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 17 45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Gevarieerd progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. en soliste. 21.20 Voordr. 21.50 Muz.caus. 22 30 Nieuws en beursber. uit New York 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Nieuwe gram. 23.55— 24 00 Nieuws. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Operette- fragm. 12 55 Koersen 13.00 Nieuws. 13.15 Gram 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les 16.17 Pianorecital. 1650 Orgelrecital. 17.00 Nieuws 17.10 Gram 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Piano spel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19 40 Negrospirituals 19.50 Caus. 20.00 Lichte muz 2030 Gram. 21.30 Pianojazz. 22 00 Nieuws. 22.15 Intern, radio-universiteit. 22.30 Caus. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Politieke causerie. 20.30 Gevarieerd programma BRUSSEL. 324 m. Op de leeftijd van 84 jaar is in Rotter dam overleden ds. A. J. P. Boeke, emeri tus-predikant van de Nederlands hervorm de gemeente in Schoorl. Van 1902 tot 1913 stond hij in de her vormde gemeente in Noordwijkerhout en daarna tot 1942 in Schoorl. Tientallen ja ren gaf hij hier het gemeenteblad „Bouw- steenen" uit. Ook verschenen van zijn hand publikaties over het kerkelijk jaar. Op liturgisch gebied nam ds. Boeke allerlei initiatieven die later door anderen zijn uitgewerkt. Hij was de stichter van de Alle-Dag-kerk en lid van „Kerk en Vre de". Na zijn emiritaat woonde hij gerui me tijd in Haarlem. De thans overledene is een kleinzoon van dr J. Boeke, leraar der Doopsgezin den in Amsterdam, alsmede een broer van ir. Kees Boeke en van ds. D. E. Boeke. oud-secretaris van het Bijbelgenootschap, die zich sinds geruime tijd beijvert voor de Alle-Dag-Kerk in Haarlem. De crematie van het stoffelijk overschot zal vrijdag geschieden op Westerveld na aankomst van de trein om 14.03 uur. Onder leiding van de acteur Luc Lutz is een cabaretgezelschap gevormd, dat reeds over een paar maanden, omstreeks januari 1960, voor het voetlicht zal komen met het programma: „Twee paar schoe nen onder bed". Behalve Luc Lutz bestaat het gezelschap uit Jules de Corte, Dini de Neéf en Albert Vogel. De teksten voor dit cabaret werden verzorgd door onder an dere Annie M. G. Schmidt, Alexander Po- la, Hans Andreus, Jules de Corte en Kees Stip. De Remonstrantse kerk aan de Keizers gracht 100 in Amsterdam wordt thans in gereedheid gebracht om te kunnen dienen als onderkomen van de Nederlandse Ope ra. De leden van de opera en ook het orkest zullen hier in de naaste toekomst kunnen repeteren. Op de galerijen zullen de enor me hoeveelheden kostuums kunnen wor den bewaard. De Nederlandse Opera, een van de be spelers van de Amsterdamse Stads schouwburg heeft totdusver voor de repe tities steeds zalen moeten huren. Een vast repetitielokaal was niet te vinden. De directie van de Nederlandse Opera heeft de nieuwe mogelijkheid dankbaar aangegrepen, temeer daar een eigen ope ragebouw een onvervulbare wens lijkt. Zoals men weet, is de voor een operage bouw aan het Frederiksplein geprojecteer de plaats opgeofferd voor de bouw van de nieuwe Nederlandsche Bank. De gemeen teraad heeft toen als voorlopige bouwplaats het huidige RAÏ-gebouw aangewezen. Inmiddels gaan er stemmen op om het operagebouw te plaatsen in de Stadion- buurt achter het Van Heutzmonument. De AVRO begint donderdagavond om 21.50 uur (over de zender Hilversum 2) een programmareeks getiteld „Mijlpalen in het werk van Willem Pijper". Ton de Leeuw zal in deze reeks de veelzijdige betekenis van deze Nederlandse componist bespre ken en muzikaal illustreren. Het program ma duurt veertig minuten. der meer de Otto Struve-krater en de Boguslawski krater. Waarom anders? MOSKOU (TASS) De Russische sterrenkundige Aleksander Markov, die aan het hoofd staat van een groep onder zoekers van het observatorium te Poekovo nabij Leningrad, heeft enige factoren op gesomd, die ertoe zouden hebben bijgedra gen, dat de achterzijde van de maan ver schilt van het stuk, dat van de aarde zichtbaar is. Hij zei, dat de achterkant van de maan niet door de aarde wordt beschermd tegen meteorieten. Voorts zouden door de aan trekkingskracht van de aarde de vloed golven in de maankorst aan de voorzijde sterker zijn dan aan de achterkant. Ten slotte zouden er op de voorzijde van de maan grotere temperatuursverschillen voorkomen tijdens maansverduisteringen, waardoor grote scheuren in het opper vlak zouden ontstaan. Markov wees er ook op, dat de Russische foto's hebben aangetoond dat de achter zijde van de maan er volkomen anders uitziet dan de kaart, die de Duitser Franz en de Brit Wilkins op grond van veronderstellingen hadden gemaakt. Per cy Wilkins zelf meent echter dat zijn ver onderstellingen voor 75 percent waar zijn gebleken. Op grond van waarnemin gen gedurende vijftig jaar had hij vijf jaar geleden een kaart getekend van de ach terkant van de maan. „Het enige wat ik heb gemist, is de Zee van Moskou ge weest. Voor het overige zijn de delen, die de Russen hebben waargenomen, ook op mijn kaart en ook ongeveer op dezelfde plaats", aldus Percy. Hoe het ging Het partijblad Pravda heeft voor het eerst een gedetailleerde beschrijving van de maanraket Loenik III, waarmee foto's van de achterzijde der maan werden ge nomen, gegeven. De eigenlijke satelliet is een bus van 1,30 m bij 1,20 m met afge ronde deksels en vier hoornachtige anten nes. De foto's waren genomen uit een gat met een dekseltje, dat kort voor de twee- lenzige camera automatisch werd afge drukt, omhoog klapte. De zendapparatuur voor beeld en geluid, de zonnebatterijen en een thermostaat bevonden zich in de cilinder, maar enkele meetapparaten en andere toestellen waren aan de buiten kant van de bus aangebracht. Het bodem deksel bevatte een oriëntatietoestel om de Loenik voor het nemen van de foto's in de juiste positie ten opzichte van maan en zon te stellen. LONDEN (UPI) Zonder uitzondering zijn de westelijke geleerden enthousiast over de kwaliteit van de maanfoto's van Loenik III. De directeur van de radio telescoop van Jodrell Bank, prof. A. C. B. Lovell verklaarde: „Ik ben stomver baasd over de kwaliteit van de foto's. Het is een zeer bijzondere prestatie die grote mogelijkheden biedt voor het fotografe ren van andere planeten als mars en Venus". „Tot nu toe werkte men in de astronomie maar zo'n beetje in het wilde weg"."De RuSsén pakken de zaak weten schappelijk aan", aldus dr. O. J. Eggen, vice-voorzitter van het Engelse Koninklij ke Genootschap van Astronomen. Vol gens de Deense astronoom K. A. Thernoe openen de foto's „een nieuw hoofdstuk in de wereldgeschiedenis". „Het is een ver bazingwekkende, sensationele prestatie „Volste recht" De New York Herald Tribune noemt het op vooraf bepaalde tijd fotograferen, en het automatisch ontwikkelen in de Rus sische waarnemingskoepel, alsmede het uitzenden van het beeld naar de aarde een prestatie, welke even geweldig is als deze ruimtereis zelf. „Een nieuw bewijs, zo dat nog nodig mocht zijn, van de voort durende superioriteit van het Russische ruimte-project. Natuurlijk hebben de Rus sen het volste recht om de namen te ge ven. welke zij wensen, niemand kan hen daarom laken. Als wij er het eerst waren geweest hadden wij het ook gedaan. Maar dat waren we niet en ons falen daarin kan gevolgen krijgen op terreinen die heel wat belangrijker zijn dan de nomenclatuur van de maan" Ned. Herv. Kerk Beroepen te Borculo W. v. d. Ven te Zaandijk te Opheusden J. Bakker te Giessendam. Aangenomen naar Ochten (Geld.) (toez.) J. G. v. d. Vlist, kand. te Bergambacht. Bedankt voor Wijk bij Heusden H. N. v. Hensbergen te Renkum voor Vancouver (Canada) J. Veen, pred. bijz. werkzaamh. te Den Helder. Aangenomen naar Sidney (Australië) (Ned. Gem.) (2e pred.pl.) C. Uidam te Ste vens weert. Maasbracht Ben. tot bijstand in het pastoraat te Breukelen P. P. Saraber te Abcoude. Bedankt voor de benoeming tot predi kant-voorganger van de Ver. van Vrijzin nig Hervormden te Kampen R. K. de Jong te Oosterlittens. Geref. Kerken Beroepen te Schermerhoorn (N.H.) F. L. v. d. Bom, kand. te Amsterdam. Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het prop.- ex. de heren H. J. Hasper te ZutDhen en M. A. A. Nawijn te Katwijk aan Zee. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorg. afd. Varsseveld J. Bosch. Herv. pred. te Berkhout (N.H.). Maar professor Doka had meer te doen dan robots makenHij had het druk genoeg met het nemen van steeds weer nieuwe proeven en berekeningen, en daarom was hij het grootste deel van de dag druk bezig in zijn laboratorium. Daar hanteerde hij allerlei buisjes, flessen en kolven met geheimzinnige vloeistoffen. En de resul taten van zijn onderzoekingen noteerde hij dan in zyn zakboekje, dat honderden geleerde en ingewikkelde formules bevatte. Maar op een kwade dag gebeurde er iets Midden onder een proef ontplofte opeens, met een verschrikkelijke knal, een flesje! 86—87 In maart 1960 hoopt de A.N.W.B. de dinsdag door de minister van Verkeer en Waterstaat heropende gerecontrueerd»* Rijksweg 13 tussen Rijswijk en Rotterdam voorzien te hebben van een telefonisch meldingssysteem voor ongevallen en te genslag en een daaraan verbonden gecen traliseerde hulpverlening. Deze nieuwe, in samenwerking met de overheid tot stand gekomen service van de A.N.W.B. moet vooral gezien worden als een proef neming voor toepassing van dit verbin dingssysteem langs alle autosnelwegen. Langs dat gedeelte van rijksweg 13, dat zich buiten de bebouwing bevindt, zullen op afstanden van anderhalve kilometer vijf maal twee hei-geel geschilderde te lefoonzuilen worden geplaatst, tegenover elkaar aan de rechterberm van elke rij baan, zodat men niet de weg behoeft over te steken. Deze telefoonzuilen staan in ver binding met een Wegenwachtstation, dat even ten zuiden van Delft zal worden ge bouwd. Door het oplichten van een be- schermingsklep voor een microfoon en een luidspreker komt de verbinding met het Wegenwachtstation tot stand. Dit wegen wachtstation heeft door middel van een mobilofooninstallatie contact met de op de weg patrouillerende wegenwachten en met de rijkspolitie en de Delftse gemeentepo litie. Bij eventuele ernstige ongelukken alarmeert het Wegenwachtstation tevens arts, ambulance, zieleherder en wat ver der nodig mocht zijn. Deze ingrijpende proefneming van de A.N.W.B. volgt kort na de reorganisatie van de verkeersgroepen van de rijkspoli tie, waardoor het toezicht op de weg doel treffender werd. De melding van ongeluk ken en andere "incidenten bleef eëhter het zwakke punt, waardoor toch nog veel ver traging kon vdorkoftien. Men was in dat opzicht geheel afhankelijk van de mede werking van het passerende publiek en vooral van het toeval. Dat een voorziening van deze aard zo lang is uitgebleven heeft vooral technische en financiële oorzaken Kon men bijvoorbeeld" op de Afsluitdijk nog profiteren van een daar aanwezige telefoonkabel, waarop een aantal tele foonposten kon worden aangesloten, in de meeste andere gevallen kon men dat systeem niet toepassen omdat er geen ka bels lagen. Allicht vraagt men zich af waarom bij de aanleg van nieuwe wegen deze voorziening niet tegelijk wordt aan gebracht. Wij vernamen, dat ook in het be stek van de binnenkort aan te besteden autosnelweg Moerdijk-Bergen op Zoom een dergelijke kabel niet voorkomt. Engels vlootbezoek. Van morgen, donderdag, tot 1 november zal de Engelse kustmijnenveger Hms. „Wotton" (360 ton), behorende tot het Visserij beschermings squadron, een niet-officieel bezoek bren gen aan IJmuiden. De „Wotton" heeft een bemanning van 5 officieren en 31 schepe lingen aan boord. Een en ander heeft ertoe geleid, dat de A.N.W.B. thans de voorkeur heeft gege ven aan een gemengd systeem van specia le radio- en telefoonverbindingen, waarin de wegenwachtstations de onmisbare pun ten zullen zijn. Uiteraard zullen de we genwachten op het órttitVhavige -traject ook van mobilofooninstallatie moeten worden voorzien. Rijkswaterstaat heeft de grond voor het gebouwtje van het Wegenwachtstation Pauwmolen afgestaan en zal ook voor de op- en afritten zorgen. Het Wegenwacht- station krijgt een oppervlakte van veer tig vierkante meter. Gelijkvloers wordt de Wegenwachtwagen met brancard gestald, terwijl er tevens een vertrek voor het ver lenen van eerste hulp is. Boven bevindt zich op drie meter hoogte in een glazen uitbouw de regelkamer voor de verkeers- wacht met een keukentje en een rustver trek voor de bemanning van de uitruk ploegen. Dat de A.N.W.B. tot eigen cen trale posten voor een gecentraliseerde hulpverlening heeft besloten in plaats Adver'pv' i» De nieuwe Zweedse schrijfmachine 30 Hij is een bewonderenswaardig polemist, een zon derling mengsel van flitsende intelligentie en onge looflijke naïeveteit. En als elke polemist heeft hij van nature in het geheel geen begrip voor eigen belangen Vooral op financieel terrein is hij zo onnozel en onwe tend als een kind.. Toen ik hem ontmoette, was hij bezig de exploitatie van zijn krant te versjacheren aan een groep Afrikaan se zakenlui, die het recht van supervisie op de inhoud eisten. Hij was de wanhoop nabij, hij begreep heel goed, dat deze combinatie matiging van toon zou ver langen en dat hij zijn overtuiging geweld zou moeten aandoen, omdat de geldschieters stellig niet in conflict wensten te komen met de regering, de volksvertegen woordiging, de partijen, de Russen en de Amerikanen kortom met de hele wereld. Ik heb hem gezegd: Staak die onderhandelingen. Er moet een anderr mogelijkheid zijn. Als u niet meer nodig hebt dan vier honderd miljoen, kan ik u die wel bezorgen en dan ui' de zakken van inschikkelijke lieden, die u laten schrij ven wat u wilt. Lorrain vroeg mij: Welk belang zouden dergelijke wonderbaarlijk geldschieters nastreven? Ik blufte: Zij stellen vertrouwen in mij. Het is hun beken- dat de oplaag met 20.000 is gestegen, een deel va) dit succes u houdt het mij ten goede schrijven zi aan mij toe en zij geloven dat de oplaag zal blijvei toenemen. Maar de voornaamste reden is wel, dat zi met hun geld geen raad weten. Kwaad geld dus? zei Lorrain Wie zijn die gelr schieters? Ik heb geen toestemming u dat nu al te zegge Om geen argwaan te wekken, of liever om zi pas geboren wantrouwen weg te nemen en mijn med- deling geloofwaardig te doen klinken voegde ik er a; toe: Ik kan u wel verzekeren, dat het geen liefdadi heidsinstelling is. U weet even goed als ik, dat talrijl kapitaalbezitters hun geld in bedrijven trachten te ii vesteren om de belasting niet tot het uiterste terwil tt zijn. Ik had de eerste ronde gewonnen Het had me ge< vijf minuten gekost Lorrain vroeg mij: Kunnen die geldschieters eens komen praten? Het enige dat ik nog te doen had, was geldschieters opsporen. En dat viel me niet moeilijk. Een man als ik zou in heel Frankrijk geen tienduizend franc kunnen lenen om er het eind van de maand mee te halen. Maar het was kinderspel voor een paar honderd miljoen te zor gen, waarmee een kwijnend, maar in alle opzichten reëel bedrijf nieuw leven kon worden ingeblazen. Voor al de naam la Ligne Fran^aise bleek een fascinerende klank te hebben. Ik werd gretig ontvangen omdat ik deel uitmaakte van de redaktie. Wat dat betreft, had ik geluk. Mijn eigen verdienste was dat ik voldoende durf bezat om Lorrain dergelijke voorstellen te doen, ter wijl mijn banksaldo niet groter was dan 171.000 franc en mijn portefeuille ruim vijfduizend franc bevatte En ik had al als in een flits gezien, dat er voor mij bij deze transactie wel enkele miljoenen zouden over gieten, met de dank van alle betrokkenen. Er was in deze tijd veel handel, waarbij Indoehine <e piasters in Franse francs werden omgezet, een op '.ichzelf zo legale handel, dat de voormalige Hoge Com- nissaris van Frankrijk in Viet-Nam moest erkennen gezien de geldende wettelijke bepalingen schuilt e -liets strafbaars in het overmaken van piasters" On .edenen, die zonder twijfel van doorslaggevende aan '.uilen zijn geweest, had de Franse regering de koer; /an de piaster op 17 Franse francs vastgesteld. Nu gol< n het hele Verre Oosten voor de piaster een koers var 1,5 franc en geen centime meer. Wanneer men du cans zag een piaster van Saigon, waar men er 8,5 fran /oor had betaald naar Parijs te krijgen, waar elk' 'ranse bank bereid was er zeventien voor te betalen lan wilde dat zeggen, dat men op kosten van de bc istingbetalers op elke piaster 8.5 franc cadeau kreej '.r zijn niet veel transacties die een zuivere winst va 10 pet. opleveren. Nu was de zaak niet zo eenvoudig als de buitenstaan er misschien zou vermoeden, anders zou het publie p grote schaal piasters hebben aangekocht. Er zoi envoudig een tekort aan deze geldsoort zijn ontstaan )e moeilijkheid was. dat men voor het overmaken var ndo-China naar Frankrijk een vergunning nodig har /an een bepaald bureau, dat gevestigd was te Saigon Sn de meeste beambten van dat bureau waren recht schapen lieden, niet minder dan de vaderlandse be ambten aan de andere zijde van de aardbol. Klagen deden zij altijd omdat zij zich onderbetaald achtten, maar zij toonden niet het geringste doorzettingsvermo gen wanneer het er om ging enige wijziging ten gunste in hun positie te brengen. Men kreeg te Parijs alleen piasters van hen los, wanneer men kon aantonen, dat men het geld nodig had voor noodzakelijk levenson derhoud of het wenste te beleggen in een onderneming van nationaal belang Grootse ideeën zijn in dit ver band geboren Een van de grootste was wel het inbla zen van nieuw leven aan de kwijnende la Ligne Fran- 7aise, met behulp van kapitaal afkomstig van Indo- ?hinesë kolonisten. Het ging er vanzelfsprekend niet om piasters op te nemen van de werkelijke kolonisten, zo zij die al be zaten. Die mensen hadden het te druk met het verbou wen van rijst of rubber, met het geweer op de schou der. Maar ik kende te Hong-Kong, Bangkok, Saigon en Parijs verschillende „deskundigen", die zich met deb ate transacties ophielden. Met verscheidene van hen lad ik eerder samengewerkt. Men zal zich mogelijk afvragen waarom ik dergelij- ;e winstgevende relaties niet had aangeboord in de da- •en, toen ik pas te Parijs was aangekomen en in geld- ïood verkeerde. Voor het antwoord op deze vraag ver vijs ik naar hoofdstuk 2, waar ik de grenzen van het loor mij beoefende vak tamelijk scherp heb afgeba- cend. Chantage moet zich tot de eerste kringen beper- cen. Mijn voormalige vrienden waren niet bepaald van le soort die zich laat intimideren of afpersen. Ik zou le kans hebben gelopen op een goede morgen dood in en van de Parijse sloppen te zijn gevonden. Ik nam contact op met Siamedjian, een Fransman, ie aan het hoofd stond van een groot im- en export- odrijf. Een harde werker en een man van geld, van iél geld. Hartelijk maar gehaast riep hij: Daar hebben we Vindon! Ik vroeg mij al ai waar zat. Gaan we weer aan de slag? Zo mag ik het zien! /aar gaat het deze keer om? Om de invoer van drieëntwintig miljoen piasters, anco, zei ik. (Wordt vervolgd) van bijvoorbeeld de telefoonzuilen op de bureaux van rijks- of gemeentepolitie aan te sluiten heeft eveneens technische en organisatorische redenen. Slaagt de proef dan kan men in de toekomst dergelijke wegenwachtstations ook verwachten bij het verkeersplein bij Oudenrijn, bij Bur gerveen en dergelijke markante knoop punten. Het verbindingssysteem is niet de enige vernieuwing welke op rijksweg 13 te zien zal zijn. De A.N.W.B. heeft hier reeds een wat omvang, vorm en intensiteit betreft aan het autosnelverkeer en het wegpro- fiel aangepast wegwijzerstelsel toegepast, dat eveneens voor herhaling op andere autosnelwegen in aanmerking komt Stadsschouwburg: Donderdag 20.15 uur: Charlotte Kohier met „Olivia". Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert Haarlems Opera-Koor. Donderdag 20 uur: Pianoconcert door Stefan Askenase. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „De held van Pork Chop Hill", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15", deel II. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „De vallei van de zon", J4 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Moutarde van Son- ansee", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De vrouw en de verdoemde", 18 jaar. Donder dag 14 en 20 uur: „De deur naar de af grond", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 19, 20.15 en 21.30 uur en donderdag 19, 20.15 en 21.30 uur: „Prinses Beatrix bezoekt de Verenig de Staten en bezoek van koning Boudewijn aan Nederland". Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Moord in code", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les cousins", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „De hel van Tarawa", 14 jaar. Don derdag 20 uur: „Onder de mantel van de nacht", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galierie Espace (Klein Heiligland 36: Tot 8 november op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van grafieken van Ap pel, Bazaine, Corneille, Dubuffet, Hartung, Heyboer, Lucebtrt en Miro. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekenin gen van Frans Verpoorten. Kunstzaal Oud Ambacht (Omvals- poort): Tot 2 november dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Toon de Haas. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 16 november dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zon dags van 14 tot 17 uur: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy. Vishal: Tot 8 november dagelijks (be halve zaterdagavond en zondag) van 14 17.30 uur en van 19—21 uur: Expositie „Het kind en zijn boek". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 23 oktober).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7