President Eisenhower kondigt westelijk topberaad aan Regering zal het volgend jaar belastingverlaging overwegen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vermoedelijk half december in de Franse hoofdstad .ikuil Bolletje.'" HET WEER êuu! schilder zelf met Progressie-vermindering voor de inkomstenbelasting krijgt voorrang Eerst rijksuitgaven omlaag Voorlezen tot het (bittere?) einde Maandagavond-lezingen De halve vrije dag voor winkelpersoneel Loonsverhoging in de Sovjet-Unie de échte eierbeschuit Afnemende wind Minister Zijlstra in Tweede Kamer sW'MORRIS" (Wore ijou vu ij. Alle lasten delen J oor eigen rekening Noodweer in Mexico kostte 56 mensenlevens Aardverschuiving sluit Italiaans alpendorp in Export van bloembollen weer gestegen Het woord is aan Franse regering berispt maarschalk Juin IJmuider slepers varen uit naar twee schepen Sneeuw in Den Haag In de krant van heden: sikkens-tjallema produkt Fotohandel Heupers en Lohr helm Tlii'iiniiis ELEGANTE TASSEN EN 74e JAARGANG No 95 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 24 7 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) - President Eisenhower heeft op zijn persconferen tie gezegd, dat hij en de leiders van Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland nu allen gereed zijn om naar een westelijke topconferentie te gaan. President De Gaulle van Frankrijk had gezegd omstreeks midden december gereed te zijn. Tijd en plaats van de topconferentie zijn echter nog niet definitief bepaald, aldus Eisenhower. De president zal in de komende dagen in het Walter Reed-hospitaal te Wash ington zijn jaarlijkse volledige genees kundige onderzoek ondergaan. Men vermoedt dat dit onderzoek verband houdt met een eventuele reis naar Oud-minister ir. H. B. J. Witte is woensdag geïnstalleerd als burge meester van Eindhoven. Loco-burge meester dr. F. Gijzeis (links) en ge meente-secretaris, de heer B. J. M. van Elk, flankeren in een buigzaam gesprek de nieuwe burgervader onder de schutse van zijn indrukwekkende ambtsketen. Het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel stelt de minister van Socia le Zaken schriftelijk voor, het werktijden besluit voor winkels zodanig te wijzigen, dat de halve vrije dag voor winkelperso neel in bepaalde weken bij algemene vrij stelling zal kunnen worden verschoven. Daarbij dient compensatie gehandhaafd te worden. Het bestuur zou daarbij de mogelijkheid geopend willen zien de vrije halve dag te verschuiven in de weken, waarin een algemeen erkende christelijke, rooms-ka- tholieke, dan wel een nationale of plaat selijke feestdag valt. Het bestuur acht het daarbij wenselijk, dat de vervangende vrije halve dag zo spoedig mogelijk na de verschoven vrije halve dag wordt gegeven. Het denkt daar bij, zo kwam ter vergadering van het hoofdbedrijfschap naar voren, aan een termijn van twee weken na de verscho ven halve vrije dag met uitzondering van verschuivingen in de kerst- en nieuw- jaarsweek. In dat geval, zo meent men, zal aan een termijn van een maand moei lijk ontkomen kunnen worden, omdat de mogelijkheid moet blijven bestaan, zowel in de kerst- als in de nieuwjaarsweek de vrije halve dag te verschuiven. Volgend jaar zal het gemiddelde loon in de Sovjet-Unie met 11 percent stijgen, en het daaropvolgende jaar heeft de Sovjet- Unie de kortste werkdag van alle landen ter wereld. Dit heeft Viktor Grishin, se cretaris-generaal van het Sovjet-vakver bond. in de Opperste Sovjet medegedeeld. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en voor al aanvankelijk plaatselijk een bui. Overwegend matige wind. krimpend van noord naar west. maar aanvankelijk langs de kusi nog harde tot krachtige noorde lijke wind. Weinig verandering in temperatuur met vannacht in liet binnenland hier en daar nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ter verdediging van de rijksbegroting voor 1960 heeft minister Zijlstra woendsag in de Tweede Kamer verklaard: Wij gaan een tijd van onzekerheid en spanning tegemoet. Er staat veel op het spel. Als het gelukt, 1960 zonder schokken door te komen, openen zich gunstige vooruitzichten. Daarom moeten volgend jaar de teugels nog strak worden gehouden en moeten de tijdelijke belastingverhogingen nog met een jaar worden verlengd. De mogelijkheden tot belastingverlaging zullen volgend jaar ernstig worden overwogen. Bij de replieken deed de minister van Financiën de toezegging, in september 1960 met concrete voorstellen tot belastingverlaging te zullen komen, tenzij de sociaal- conjuncturele omstandigheden het onmogelijk maken. De kans is niet groot, dat er een vermogenswinstbelasting komt. (Van onze parlementaire redacteur Zonder hoofdelijke stemming werden hierna de wetsontwerpen tot verlenging met een jaar van de tijdelijke belasting verhogingen aangenomen, alsmede het voorstel ter bevordering van de fusie van naamloze vennootschappen. Alleen de he ren Welter (K.V.P.) en Bakker (C.N.P.) verzochten aantekening dat zij geacht wilden worden, te hebben tegengestemd. De heer Van Dis (S.G.P.), die voorne mens was tegen te stemmen. was 's avonds niet meer aanwezig. Met alge mene stemmen werd het wetsontwerp tot verlaging van de vrijgezellenbelasting aangenomen. In zijn antwoord op de beschouwing van de Kamerleden erkende staatssecretaris Van den Berge dat door de algemene stij ging van het loonpeil de progressie in de inkomstenbelasting steiler is geworden dan de bedoeling was bij de opstelling van het tarief, jaren geleden. Daarom zal bij de overweging volgend jaar van de moge lijkheden tot belastingverlaging vermin dering van de progressie in de inkomsten belasting hoge voorrang genieten. Ter vermindering van de belastingdruk op de inkomsten van de gehuwde vrouw ligt een wetsontwerp bij de Kamer dat een belastingvrije aftrek van 624 gulden per jaar voorstelt, maar minister Zijlstra heeft al enige maanden geleden medege deeld, dat hij zich wil beraden of hij dit door minister Hofstra ingediende wetsont werp ongewijzigd wenst te handhaven. Staatssecretaris Van den Berg erkende dat vooral voor de lage inkomens tussen 10.000 en 15.000 de belastingdruk op de in komsten van de gehuwde vrouw door de progressie onevenredig zwaar kan zijn, maar hij meende dat deze moeilijkheden door een belastingvrije aftrek te overwin nen zijn. Het gaat alleen om een kwestie van redelijke belastingheffing. Waakzaamheid geboden Minister Zijlstra maakte er in een alge mene financiële beschouwing op attent, dat de toeneming van de bedrijvigheid sneller gaat dan in de jaren 1953-1956, hetgeen tot waakzaamheid maant. Men kan er over van mening verschillen of van de begroting op deze ontwikkeling een vol doende remmend effect uitgaat door ver lenging van de tijdelijke belastingverho gingen en door de mindere stijging van de rijksuitgaven dan de stijging van het na tionale inkomen. In ieder geval zijn de ri sico's naar de inflatoire zijde het grootst. Met prof. Witteveen had minister Zijlstra het remmend effect van de begroting ter voorkoming van inflatie sterker gewenst. Men kan wel zeggen dat de 171 miljoen, die de verlenging van de belastingverhoging Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 IEIDSESIRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 MOHAIR DAMESVESTEN 39.75 opbrengt, geen rol kunnen spelen in de be heersing van de conjunctuur, maar die verlenging is zeker nodig als men van me ning is dat het remmend effect van de be groting sterker had kunnen zijn. Als wij er niet in slagen, aldus de minister, de rijksuitgaven naar ver houding achter te doen blijven bij de stijging van het nationale inkomen, dan zullen de mogelijkheden tot belasting verlaging verdwijnend klein worden. Als het gelukt, worden de mogelijkhe den tot belastingverlaging geschapen. Uit zijn stelling, dat de belastingen te hoog zijn, vloeit voor minister Zijlstra niet voort dat ze moeten worden verlaagd, on geacht de gevolgen daarvan. Er spruit wel uit voort dat de voorwaarden moeten wor den geschapen om belastingverlaging mo gelijk te maken. „Onbetaalbare plannen" Er leven in ons land velerlei wensen, maar de prachtige plannen die de deskun digen de regering voorleggen, zijn onbe taalbaar. Als men ze zou willen betalen uit belastingverhoging, dan moet men be denken dat in feite verdere belastingver hoging niet meer zou opbrengen omdat dan de ontduiking van belasting even sterk zou toenemen. Als men de inkomstenbelas ting aan de top (70 percent) zou verho gen tot 75 percent, zouden de besparingen met een even groot bedrag teruglopen, zo dat het kapitaal voor de investeringen ter vervulling van allerlei wensen toch blijft ontbreken. Alleen door beperking van con sumptie via omzetbelasting enz. zou de ruimte kunnen worden geschapen voor de gewenste investeringen. Alle mooie plannen kunnen niet worden uitgevoerd en zeker niet ineens. Men zal moeten kiezen, maar daarbij zal ook al tijd moeten worden afgewogen de wens. de noodzaak, van belastingverlaging. Een uitgave van tien miljoen gulden zou op zichzelf het land niet in gevaar brengen, maar het gaat om het totaal van vele pos ten van tien miljoen, van honderdduizen den guldens en dergelijke. Daarom moet iedere post worden afgewogen in het ge heel. Als men dat niet doet, als men niet vasthoudt aan een zeker totaal van uit gaven, gaat alles „aan de zwier". BOVAG en RAI protesteren De BOVAG (bond van automobiel-, ga- rage- en aanverwante bedrijven) en de RAI, de Nederlandse vereniging voor rij wiel- en automobielindustrie, hebben zich met een request tot de Staten-Generaal gericht om te protesteren tegen de verlen ging van de tijdelijke belastingmaatrege len. Zij menen dat de weggebruiker „we derom het kind van de rekening" zal wor den. „Van de geraamde meeropbrengst op jaarbasis ad 325 miljoen gulden zal bijna de helft, namelijk 150 miljoen, moeten worden opgebracht door gebruikers van wegtransportmiddelen", aldus het request. Met citaten uit Memories van Toelich ting en Troonrede wordt erop gewezen „welke aanvechtbare verklaringen en met elkaar in tegenspraak zijnde argumenta ties er tussen 7 januari en 15 september van dit jaar door de regering zijn gebe zigd om de voor het wegvervoer zo dis criminerende tijdelijke belastingverho ging voor de tweede maal te verlengen, dit niettegenstaande de erkenning dat het verkeer op de wegen voor het overgrote deel uit zakelijk verkeer bestaat." Europa, omdat de president zich voor zijn bezoek aan West-Europa in augus tus ook medisch heeft laten onder zoeken. De president zei, zijn eigen overtuiging, dat het westelijke topoverleg mogelijk nog wat eerder dan midden-december zou kunnen worden gehouden, niet verborgen gehouden te hebben. Volgens Eisenhower zou het een zeer kwaad ding zijn om naar een bijeenkomst met de Sovjet-Unie te gaan als de westelijke positie niet goed en sterk zou zijn. Over de onderwerpen die ter sprake zullen worden gebracht op een topconferentie van Oost en West zal op de westelijke conferentie gesproken worden, waar Adenauer aanwezig zal zijn voor de bespreking van elke kwestie die Duits land raakt. De president verklaarde dat hij zich be schikbaar had gesteld om elk ogenblik te gaan naar welke plaats ook die de andere regeringsleiders uitkomt. Eisenhower zei verder dat Amerika niet langer een Atlas kan zijn die de hele wereld op zijn schouders torst wat betreft de hulp aan minder ontwikkelde landen. De steeds welvarender wordende landen in Europa en elders dienen evenveel be langstelling voor deze gebieden te tonen als de Verenigde Staten. De hulp aan de minder ontwikkelde gebieden is een taak voor iedereen, aldus Eisenhower. De president verklaarde, dat de Ver enigde Staten het hele stelsel van de kre dietverlening in ogenschouw zullen nemen om na te gaan of het nodig zou kunnen zijn, zonder iemand schade te berokkenen, dat zekere gelden gebruikt worden voor de aankoop van Amerikaanse produkten. De Amerikaanse regering zal haar West- europese bondgenoten voorstellen defen- siekosten ten bedrage van tweehonderd miljoen dollar die tot op heden door de Verenigde Staten werden gedragen voor eigen rekening te nemen, zo is van offi ciële zijde in Washington vernomen. Men wil op deze wijze de Amerikaanse be groting op het huidige lage peil houden zonder het tempo van moderni sering der bewapening te verzwakken. De voorstellen houden nauw verband met het Amerikaanse streven de Westeuropese bondgenoten meer te laten bijdragen in de aanleg en het onderhoud van Ameri kaanse bases, communicatiefaciliteiten en pijpleidingen. Men ontkent echter dat Eisenhower Washington Europa wil laten betalen voor de legering van Amerikaanse troepen. Het Congres besliste vorig jaar dat mili taire hulpverlening dient te ressorteren onder de defensiebegroting. Dit betekent dat militaire hulp aan de bondgenoten rechtstreeks ten koste gaat van andere activiteiten en programma's van het mi nisterie van Defensie. De Verenigde Staten dragen tevens 42 percent bij aan de „infrastructuur" van de N.A.V.O., de kosten van de aanleg van luchtbases, communicaties en bevoor rading voor gezamenlijk gebruik van alle aangesloten landen. Hiermede is thans een bedrag van zeventig miljoen dollar ge moeid. Men verwacht dat het aanzienlijk zal worden verminderd. Wellicht zullen de Amerikaanse voor stellen worden behandeld door de N.A.V.O.-ministerraad, die half december in Parijs bijeenkomt. LONDEN (Reuter) Waarnemers te Londen zijn van mening, dat het waar schijnlijkste tijdstip voor een westelijke topconferentie in Parijs ligt tussen het eind van Adenauers bezoek aan De Gaulle op 2 december en het tijdstip van de mi nisterraad van de NAVO die mogelijk uit gesteld zou kunnen worden. In Bonn is men van oordeel, dat de westelijke topbijeenkomst waarschijnlijk vooraf zal gaan aan de NAVO-ministers- conferentie waardoor de NAVO-bondgeno- ten op de hoogte gesteld zouden kunnen worden van de resultaten der bijeen komst. De westelijke topconferentie zou volgen op de bezoeken van Adenauer aan Londen en Parijs, aldus is in Bonn ver klaard In kringen die nauw contact onderhoude met de Belgische regering is gezegd, dat België voorstander is van een topconfe rentie tussen Oost en West in het voorjaar. Paus Joannes XXII heeft woensdagavond tot een gehoor in de Sint Pieter gezegd, alle internationale vredesinitiatieven, die geen verborgen voetangels en klemmen be vatten. te verwelkomen. Op verzoek van een fotograaf vertelde gistermiddag in Carré in Amsterdam de zojuist met de Kinderboekenweek- prijs bekroonde Haarlemse schrijfster Harriet Laurey het verhaaltje van „Sinterklaas en de struikrovers" aan enkele van de tweeduizend kinderen, die van de feestelijke opening van de Kinderboekenweek genoten. De foto graaf maakte snel zijn plaatje en ver dween. Maar de kinderen wilden het verhaal uithoren en daarom ontbrak de schrijfster langdurig in de boven- foyer van Carré, waar de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek een ontvangst voor haar had georganiseerd MEXICO CITY (Reuter-AFP) Een zware storm, die dinsdag de westkust van Mexico teisterde, heeft aan ten minste 56 mensen het leven gekost. Honderden kregen verwondingen en duizenden zijn dakloos. De schade wordt geschat op 16 miljoen dollar. De verbindingen met het getroffen ge bied zijn nagenoeg volledig verbroken. Vele rivieren zijn buiten hun oevers ge treden en hebben grote stukken land over stroomd. Grote hoeveelheden rijst dreigen verloren te gaan. ZAMBANA (UPI) Een grote landver schuiving, veroorzaakt door langdurige re gens, heeft in de afgelopen nacht ruim 400 inwoners van het dorp Zambana in de Italiaanse Alpen ingesloten. Reddingsploe gen meldden, dat er geen onmiddellijk ge vaar schijnt te bestaan voor de geïsoleer de mensen. Ongeveer duizend anderen zijn koortsachtig bezig de ingesloten dor pelingen te bereiken. De politie meent dat het hele dorp geëvacueerd zal moeten worden. Het Bedrijfschap voor de Bloem- bollenhandel in Haarlem heeft mee gedeeld dat de uitvoer van bloem bollen en -knollen dit jaar op 24 ok tober de tweehonderd miljoen gulden heeft bereikt. Vorig jaar werd dit be drag pas eind december bereikt. De stijging van het exportbedrag is ver oorzaakt door een grote uitvoer van gla diolen in het eerste halfjaar en 'n grotere export van bloembollen in het tweede halfjaar, terwijl tevens de prijzen van de bloembollen vrij sterk zijn gestegen. Anonymus: Wie de hele dag gromt, is 's avonds zo moe als een hond. PARIJS (UPI) Maarschalk Juin is hedenochtend door de Franse regering be rispt wegens zijn uitlatingen over De Gaulle's plannen ten aanzien van Algerije. Op last van de president verscheen Juin vanochtend bij de minister van de Strijd krachten, Pierre Guillaumat. Kort na dit onderhoud gaf het bureau van premier Debré de volgende verklaring uit: „De minister van de Strijdkrachten heeft maarschalk Juin ontvangen en uitdruk king gegeven aan de vaste wil van de regering dat militaire leiders zich geheel buiten politieke kwesties houden". (Zie ook pag. 11). Van IJmuiden uit zijn hedenochtend twee zeesleepboten uitgevaren naar schepen, die op de Noordzee om assistentie heb ben gevraagd. Om acht uur vertrok de „Titan" naar de Franse 2200 ton metende „Aristee", dat meldde machineschade te hebben opgelopen. De positie van de „Aristee" bij het lichtschip „Cromer" voor de Engelse kust was ongeveer 100 mijl west-noord-west van IJmuiden. Een kwar tier later voer de bergingssleepboot „Sim- son" uit naar de Nederlandse kustvaar der „Twente", die op 30 mijl dwars van IJmuiden moeilijkheden heeft met de voortstuwingsinstallatie. Vanmorgen om ongeveer half negen zijn de loodsdiensten Wielingen, Oostgat en Hoek van Holland gestaakt De loods- dienst IJmuiden is gestaakt voor kleine schepen. LONDEN (Reuter) De vijf beman ningsleden, die op de Duitse vrachtvaar der Heinrich Sighold waren achtergebleven toen deze dinsdag bij het Westschotse eiland Rhum op de rotsen was geslagen, zijn thans in veiligheid gebracht Men zal trachten het schip te bergen. De Panamese vrachtboot Lusker (653 ton) die al op 27 oktober met een lading ijzererts uit de Noorse haven Souda in Rotterdam had moeten aankomen, is nog steeds niet gearriveerd. Scheveningen-Radio heeft de scheep vaart op de route verzocht uit te kijken. Men vreest dat het schip in de jongste herfststorm moeilijkheden heeft gekregen. In Den Haag is hedenmorgen de eerste natte sneeuw gevallen. Ook uit Nieuwpoort in België en uit de Ardennen is sneeuw val gemeld. pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Garantieprijzen3 Van Mensen en Dingen5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 Beurs 9 Rede ir. Den Hollander 11 Hongarije (II)13 Feuilleton 15 Horen en Zien15 Agenda van Haarlem 15 Vluchtelingenkampen (II)17 Italiës christen-democraten 19 Sport 21 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER-EN-TWIN IG PAGINA'S Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Advertentie Onze beginnen weer 2 novsmber: A. J. LOHR: „Automatiek in de fotografische apparatuur". 16 november: Demonstratie-avond voor uw ogen (en oren). C. MANDERSLOOT zal een paar 8 mm films van geluid voorzien. 30 november: A. J. LOHR: „Gebruik van filters". Aanvang steeds om 20 uur precies in onze zaak. Tijdige telefonische of schriftelijke melding van uw komst stellen wij zeer op prijs. (Toegang vrij). Telefoon 40702 Zandvoortselaan 163, Heemstede-Aerdenhout Advertentie Bij iedere jas een passende tas GR HOUTSTRAAT II, HAARLEM TSltFOÓÏ

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1