0prechte haarlemsche courant „PERS-VERS" Prins Bernhard pleit in Los Angeles voor landingsrechten van K.L.M. HET WEER „Quiz-wonder" Charles van Doren onthult enorm televisiebedrog „Nederlands waarde als bondgenoot van de K.5. staat of valt met de vrijheid van handel en vervoer" 74e JAARGANG No 99 DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 304e JAARGANG No 251 èët WM%êefore you êuy! Het woord is aan Haagse vrouw in haar woning gewurgd Wellicht een droge november Tijdelijk regen Bakkerspatroons kwamen niet tot vergelijk Schoon schip maken Dit jaar 2000 spijtoptanten in ons land toegelaten Overleg wordt 8 december hervat de échte eierbeschuit Cubaanse stafchef wordt vergeefs gezocht In de krant van heden: pag. Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 j T I I 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. |iimi| I 1 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I 11 1 f I J I Jf 13 SI E^B I ÏI il Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 AAA KJ fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urKLun i Ei nAAXiJjLiviounL ouurain i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 door het Amsterdamse Journa listencabaret dinsdag 10 novem ber a.s., om 20.15 uur MINF.RVA-THEATER - HEEMSTEDE Voorverkoop begint morgen uitsluitend aan het bureau van Haarlem's Dagblad. Grote Hout straat 93, 9-5 u.; prijzen f 2.tot f 4.(incl. bel. en pl.b.) Tele fonische bestelling van kaarten is niet mogelijk. Emile Deschamps Overdenking is het fabrikageproces van adeldom. LOS ANGELES (UP1, ANP en AFP) Prins Bernhard heeft maandag bij zijn aankomst op de Amerikaanse westkust na zijn Zuidamerikaanse reis aan gekondigd, dat hij hier het verlangen van de K.L.M. naar een lijn naar Los Angeles ter sprake wilde brengen. Wijzend op het belang van vrijheid in het luchtverkeer zei hij, dat hij gekomen was om de mogelijkheden van zulk een lijn via de noordpool te bezien. „Het is van vitaal belang voor ons, deviezen te krijgen", zei hij. „Wij zouden het zeer op prijs stellen, landingsrechten in uw stad (Los Angeles) te krijgen". Des avonds hield de Prins een redevoering tijdens een diner, hem aangeboden door de „Bank of America". Sprekend over de „rol van Nederland als bondgenoot van de Verenigde Staten" zei hij dat de vrijheid van handel en van vervoer ter zee en in de lucht van het hoogste belang is voor Nederland. „Wij geloven dat de zo vrij mogelijke beweging van goederen, personen, diensten en kapitaal de beste waarborg is voor verdere ontwikkeling van het welzijn van de wereld en in het bijzonder van de westelijke wereld", aldus de Prins. Meer dan zeshonderd toeschouwers en honderdvijftig verslaggevers woonden de lang verbeide getuigenis van Van Doren bij. Drie maanden geleden ontkende hij nog in New York dat hij bij de vragen hulp had gekregen. Thans zei hij: „vrijwel al les zou ik willen geven om de loop van mijn leven in de afgelopen drie jaar te verande ren". Van Doren, lid van een vooraanstaande litteraire familie, zag er verwilderd en ge spannen uit toen hij zijn bekentenissen deed. De spanning in de zaal was groot. De Russen liggen een behoorlijk eind voor met de ruimtevaart. Zal piloot Mikholov de eerste ruimtevaarder zijn? Men ziet hem in een hoge druk-cabine. Een tweeëndertigjarige vrouw uit „don ker" Den Haag. die in de omgeving be kend was als „Blonde Dolly", is maandag dood in haar woning aan de Nieuwe Ha ven aangetroffen. Een vannacht verrichte sectie wees uit dat zij gewurgd is. Waarschijnlijk is het slachtoffer al in de loop van het afgelopen weekeinde ver moord. Omwonenden hadden haar sinds vrijdagavond niet meer gezien, maar wel zaterdag en zondag haar hond veelvuldig horen blaffen. Toen ook maandag de rol luiken voor het huis van de vrouw geslo ten bleven, waarschuwden kennissen de politie die via een belendend huis in de woning van Blonde Dolly binnendrongen. Daar werd de in nachtgewaad geklede vrouw levenloos op haar bed aangetroffen. Er werden geen uiterlijke tekenen van ge weld op haar lichaam aangetroffen, ter wijl ook van enige wanorde, als mogelijk gevolg van een vechtpartij, geen sprake was. In de woning trof men een vrij aan zienlijke som gelds aan, zodat ook roof ls mogelijk motief uitgeschakeld wordt. (Van onze weerkundige medewerker Hoge drukgebieden wij zijn hun acti viteit in de laatste zes maanden nog niet vergeten beginnen opnieuw actief te worden hetgeen ook aan de hoge barome terstand is te zien. De laatste veertien dagen hebben de de pressies de overhand gehad, hetgeen tot uiting kwam in het einde ran de droogte periode. Door de regenval in de laatste 12 dagen van oktober waren er plaatsen in Friesland en Noordholland die in okto ber veel te nat zijn geworden. Zo kreeg Zaandam 122 mm., Dokkum 138 en Schier monnikoog 132 mm regen (normaal 80 mm.). Het droogste bleef het in Brabant en Limburg waar 25 tot 40 mm. water viel. In en rond Haarlem viel 106 mm., in IJmuiden ruim 80 mm. in Vijfhuizen 92 mm. Verder was het meest merkwaardige van oktober de gemiddeld hoge maximum temperatuur, die in de laatste 100 jaar alleen in 1921 hoger kwam. Gisteren zorgde een sterk hogedrukge- bied met het centrum in Frankrijk voor een zonnige en rustige herfstdag. Uit het westen nadert een oceaanfront met meer wind en bewolking en mogelijk dat het bij het passeren ook nog een weinig regen brengt. Het opvallende van de weersont wikkeling van de paar laatste dagen is de terugkeer van een tendenz zoals die de laat ste maanden voorkwam, namelijk het re gelmatige aflossen van de wacht door de hogedrukgebieden. Ook nu nadert er van de oceaan al weer een hogedrukgebied. Wanneer deze het weer in november gaan bepalen, dan konden de Duitse meteoro logen wel gelijk krijgen dat het een gemid deld droge november gaat worden. Erg is dit niet, want voorlopig is er regen genoeg gevallen. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige in de kustprovincies tijdelijk kracht- tige, naar noordelijke richtingen ruimende wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee. Menige vrouw in Parjjs getroost zich grote moeite om de keuze van de sjah van Perzië zelf te beoordelen. De studente Farah Dibah ondergaat hier in een Parijs theater de keurende blikken van een seksegenote. Advertentie In de vergadering van de Haarlemse bakkers uit het klein- en middenbedrijf, die gisteravond in Haarlem is gehouden en waarbij men de situatie in de brood- oorlog heeft besproken zijn geen nieuwe gezichtspunten naar voren gekomen. Een minderheid van negen bakkers bleef na melijk op het standpunt staan dat men pas verder wil praten wanneer de n.v. Vermaat's Bakkerijen de zegeltjesaetie staakt. Op deze vergadering waren ook de besturen van de landelijke bakkerspa troonsbonden aanwezig. Een woordvoerder van de bakkerspa troons deelde ons mee, dat hij weinig hoop had, dat er In de vergadering van rayonale bakkerijcommissie, die woensdag wordt gehouden, een oplossing voor het broodconflict gevonden zal worden. Wantrouwend kijken de donkere ogen ■an dit Algerijnse meisje naar de vreemde bezoekers, die uit Nederland zijn gekomen om de nood van de vluch telingen uit Algerije in Marokko te peilen. Morgenavond begint de VPRO voor de televisie een actie onder de titel „Redt een kind" om vóór het in vallen van de winter 3.300 kinderen bij de oase Tend rara van een wisse dood te redden door hen van kleding te voor zien. Over de inzameling van honderd gulden voor een kind vindt u een ver slag op pagina 3. „Wij moeten ons dit doel, grotere vrij heid van handel en van vervoer, voortdu rend voor ogen houden", zei de Prins, want een klein land, dat voor zijn bestaan afhangt van de wereldhandel, neemt juist een positie in om steeds weer vooraan te gaan bij het aantonen van de voordelen van de vrijheid ter zee en in de lucht. Het is voor Nederland, dat de grootste bevolkingsdichtheid ter wereld heeft, noodzakelijk zijn industriële activiteit voor het merendeel verwerkende indus trie die afhankelijk is van de invoer van grondstoffen tegen zo laag mogelijke prij zen te vergroten en zijn dienstverrich ting in de vorm van overzeese handel en vervoer te handhaven en uit te breiden. „En om de dollars te verdienen, die ons in staat zullen stellen onze open deur- politiek te handhaven, moeten wij vast houden aan een maximaal gebruik van de werktuigen die ons ten dienste staan", aldus de Prins. Een van de belangrijkste dier werk tuigen, vervolgde Prins Bernhard, is de K.L.M. Deze maatschappij is van groot belang voor de nationale econo mie en de nationale kracht van Ne derland. Zij is tevens de grootste bui tenlandse koper van Amerikaanse niet-militaire vliegtuigen en de totale uitgaven van de K.L.M. in Ameri kaanse valuta zijn aanzienlijk ho ger dan haar inkomsten uit Ameri kaanse bronnen. De nationale kracht van Nederland en de waarde van dit land als uw bondgenoot hangt thans meer dan ooit af van de vrijheid van handel en vervoer. Verder zei de Prins: „Wij zijn ons er 'en volle van bewust dat Europa niet kan standhouden zonder uw hulp. zonder de huidige aanwezigheid van Amerikaanse strijdkrachten, die Het symbool zijn van uw vaste wil verdere uitbreiding van het communisme te voorkomen. Maar wij we ten ook dat de krachten van de vrijheid in de gehele wereld zonder Europa een vernietigende slag zouden lijden. Dit is één van de aspecten van het bondgenoot schap tussen de V.S. en Nederland, na melijk „de geleidelijke integratie van on ze belangen in een kleiner wordende we reld". Goede nabuurschap „Ik hoop dat u niet denkt, dat ik „een andere buitenlandse bezoeker" imiteer, als ik nu ga zeggen dat wij in ons land een spreekwoord hebben waarin wordt ge zegd dat een goede buur beter is dan "en verre vriend. Ik acht mij gerechtigd te zeggen dat de Nederlanders beide wensen te zijn. Suriname en de Nederlandse An tillen, autonome delen van het koninkrijk der Nederlanden op het Westelijke Half rond, hebben hun rol gespeeld in het bond genootschap tussen onze landen", aldus de Prins. In de tweede wereldoorlog is Surinaamse bauxiet gebruikt voor het bouwen van Amerikaanse vliegtuigen en heeft benzine van de olieraffinaderijen op de Nederlandse Antillen geholpen, die vliegtuigen in de lucht te houden. Behalve algemene belangen, bestaan er ook zeer specifieke economische banden tussen de V.S. en Nederland. Meer dan honderd Amerikaanse ondernemingen heb ben sedert de tweede wereldoorlog doch terondernemingen in Nederland gevestigd met een totale investering van 250 miljoen dollar. Op grond van de verruiming van het toe latingsbeleid wordt in 1959 aan ongeveer 2000 personen (spijtoptanten) toestem ming verleend om zich in Nederland te vestigen. De minister van Justitie over weegt blijkens mededeling in zijn Memo rie van Atwoord op de begroting van 1960 voortzetting van dit beleid. Bij de behandeling van verzoeken om naturalisatie van uit Indonesië gerepatri eerde oud-Nederlanders en niet-Nederlan- ders wordt grote voortvarendheid be tracht Ten aanzien van de naturalisatie van oud-Nederlandse onderdanen (niet- Nederlanders) geldt de vereiste van inge zetenschap in het koninkijk van vijf jaren voor het verzoek tot naturalisatie. In bij zondere gevallen kan van die bepalin: worden afgeweken. Het voorstel van de commissie-Kollewijn tot regeling van de wijze van procederen in geschillen over Nederlandse nationali teit heeft bezwaren opgeworpen, die dc minister doen aarzelen om terzake een wetsvoorstel in te dienen. Van een ernsti ge leemte ten aanzien van deze procedure is echter geen sprake. Morgen vertrekt de „Willem Barendsz" voor de walvisvangst naar de Zuid spuitgast zet er Ipoolzeeën. Alle hens zijn aan dek om het een goede beurt te geven. Een de waterstraal op. DIT NUMMER BESTAAT UIT FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN VEERTIEN PAGINA'S'. (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) Op 8 december zullen Nederland en de Verenigde Staten in Washington het over leg inzake de commerciële landingsrech ten van de K.L.M. in Los Angeles her vatten. De Nederlandse regering heeft de wens te kennen gegeven, deze landings rechten te verwerven en volgens artikel 12 van de Luchttransportovereenkomst van april 1957 behoort in zulk een geval overleg mogelijk gemaakt te worden. Aan vankelijk lag het in de bedoeling, de dis cussies reeds midden november-te begin nen, doch op verzoek van Washington zal het overleg over drie weken een aanvang nemen. (Zoals men zich herinneren zal, heeft on ze toenmalige staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken. drs. E. H. van der Beu gel, reeds begin 1957 in Washington over leg gepleegd over de door de K.L.M. ge wenste landingsrechten in Amerika. Me de onder pressie van enkele grote Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen zijn de besprekingen destijds vrijwel op niets uit gelopen. De K.L.M. verkreeg praktisch alleen het recht, in Houston (Texas) te lan den, doch de veel belangrijker luchthaven van Los Angeles bleef taboe voor de Ne derlandse luchtvaartmaatschappij Red.) Alleen al door te wijzen op de onlangs gehouden Hudson-herdenkingen, komt men tot de conclusie dat de Nederlanders en de Amerikanen al eeuwenlang nauw samengaan. „Ik kan u verzekeren", aldus De Prins, „dat mijn oudste dochter, Bea trix, die de herdenkingen heeft bijge woond. zich bewust is van de oude ban den tussen ons en zeer dankbaar voor en enthousiast over de warme ontvangst was die haar in de V.S. deelachtig is geworden". Alle schulden betaald Verder zei de Prins dat Nederland nooit de Amerikaanse bijdrage tot de bevrijding in 1945 zal vergeten. Na de oorlog heeft de Amerikaanse regering Nederland in staat gesteld tot de wederopbouw: het plan- Marshall is de grootste bijdrage geweest tot het ontstaan van een blijvende basis voor de Atlantische solidariteit De mate van het succes van de wederopbouw van Nederland blijkt uit de mededeling van de president-directeur van de Wereldbank, Black, van enige weken geleden volgens welke Nederland, dat in 1949 de op één na grootste som van de bank heeft ge leend, thans, tien jaar voor het daartoe verplicht was, alle schulden, heeft betaald. De Prins zal vanavond via New York naar Nederland terugvliegen. WASHINGTON (Reuter) Charles van Doren, die zich de bewondering van miljoenen televisiekijkers verwierf door zyn feilloze antwoorden op vragen tijdens de inmiddels gestaakte quiz „Twenty one", heeft maandag voor een subcommissie van het Amerikaanse Congres toegegeven dat hfj heeft meegewerkt aan grootscheeps bedrog. De subcommissie van het Huis van Afgevaardigden stelt een onderzoek in naar beschuldigingen dat deelnemers aan vraag- en antwoordspelen de vragen en antwoorden vooraf hadden ontvangen. De drieëndertigjarige leraar Van Doren, die 129.000 dollar won en van de National Broadcasting Company (N.B.C.) een contract van 50.000 dollar per jaar kreeg, verklaarde dat hij de antwoorden vooraf had ont vangen en zelfs een tekst die hy uit zün hoofd moest leren. Het „quiz-wonder" deelde mee dat de pro ducent van „Twenty one", Albert Freed- man, hem had geleerd hoe hij zijn ant woorden op de meest onderhoudende ma nier kon geven. „Hij vertelde me te aar zelen en spanning op te bouwen". Van Doren had Freedman in de veertien weken waarin hij in de herfst van 1956 voor de televisie verscheen, verscheidene ke ren verzocht hem niet meer te laten optre den daar hij met de hele regeling zeer ver legen en er verontrust over was. Tenslot te was de zaak hem geheel uit de hand gelopen. „Ik werd een nationale beroemd heid". Hij ontving duizenden brieven en uitnodigingen om lezingen te houden. „Dit steeg mij enigszins naar het hoofd. Ik kon mijzelf in zekere mate ervan overtuigen dat het allemaal niets gaf". Van Doren was van mening dat zijn suc ces misschien het onderwijs ten goede zou komen. Hij had daarom getracht arti kelen te schrijven waarin hij betoogde dat onderwijs meer is dan louter feitenken nis. maar de mensen hadden geen belang stelling daarvoor, alleen voor de „quiz tovenaar". Freedman deelde hem ten slotte mee dat hij „op dramatische wijze" zou worden verslagen. „Ik dankte God". De raadsman van de commissie prees Van Doren we gens de „geestkracht" welke hij door het afleggen van zijn verklaring toonde. De Columbia-universiteit heeft maan dag het ontslag van Charles van Doren die lector in de Engelse taal aan deze univer siteit is, aanvaard. Het curatorium van de universiteit had tevoren het getuigenis van Van Doren bestudeerd. Advertentie HAVANA (UPI) In Havana houdt men steeds meer rekening met de moge lijkheid, dat de stafchef van het Cubaan se leger, majoor Cienfuegos, door tegen standers van Fidel Castro is ontvoerd of in het buitenland politiek asiel heeft ge vraagd. Op Als, Weerrapporten I, 2 Economisch nieuws2 de Praatstoel3 Igerijnse vluchtelingen3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 Uit stad en omgeving5, 7, 13 Minister tot Landbouwschap 9 Sport U Beurs 13

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1