Duffelcoat Buien en meer wind Dollardepreciatie behoeft voor Europa niet ongunstig te zijn Inkomsten uit loonbelasting aanzienlijk gestegen Wereldnieuws PeekgCloppenburg 2 FINANCIAL TIMES: Belastingverhoging van de baan in België Alleen verhoogde accijns op benzine blijft Gemeenschappelijke markt op westelijke halfrond voorgesteld Du Croo en Brauns Vooruitzichten gunstiger Toynbee in Rome Geboortecontrole is noodzakelijk Het betalingsverkeer met Turkije Aniem weer geen winst De staalstaking Steeds meer werkloosheid Intra-Benelux handel op record hoogte elke woensdag jongensmarkt in parka-stijl. De opbrengst der rijkstniddele n Ruygers in de VN. Twijfel over Amerikaanse politiek Panda en de meesteivkok DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 De financiële medewerker van de „Fi nancial Times" schreef, dat de Europese landen binnen redelijke grenzen al het mo gelijke moeten doen om de Verenigde Sta ten te helpen bij het te boven komen van hun betalingsmoeilijkheden. Met betrek king tot het argument, dat de Europese landen alles in het werk moeten stellen om de dollar op peil te houden, merkt het blad echter op verontrust te zijn door de daaraan ten grondslag liggende veronder stelling, dat een devaluatie van de dollar noodzakelijkerwijs een kwaad ding voor de rest van de wereld zou zijn. „De waarheid is. dat het in bepaalde omstandigheden niet in het voordeel van Europa zou zijn als de Verenigde Staten een langdurige strijd voeren voor het be houd van de bestaande valutaverhoudin gen", aldus de „Financial Times". Het blad bedoelt hiermede omstandigheden, waarin de Amerikaanse betalingsmoei lijkheden duidelijk zouden kunnen worden opgevat als een neiging van de dollar om te vervallen tot een overgewaardeerde va luta. In een dergelijke situatie, zo vervolgt het blad, zou handhaving van de dollar op zijn tegenwoordige waarde onvermijde lijk tot inkrimping van de Amerikaanse export moeten leiden. En waar op de lan ge duur een land slechts zoveel kan invoe ren als het exporteert, zou zulks er de Verenigde Staten toe kunnen brengen om zijn aankopen van de rest van de wereld te beperken, zo niet door het voeren van een deflatoire economische politiek, dan wel door hun toevlucht te nemen tot meer protectie. In de tweede plaats zou een oogine om voor onbepaalde tijd een overgewaardeer de dollar op het huidige peil te houden on vermijdelijk een vermindering van de Amerikaanse buitenlandse hulp beteke nen. een ontwikkeling die duideliik zeer sterke, nadelige invloeden zal hebben op tal van punten van het economisch wereld systeem, en, vanzelfsprekend, ook op vele punten van de politieke structuur daar van. Als onrealistische valutakoersen de wereldvooruitgang belemmeren, wat, zo als thans algemeen wordt erkend, nu het geval is, zal het nadeel groter zijn naar Advertentie Imp.: J.H. van den Botch Co.-Postbus 8054-Amsterdam De Belgische regering heeft, als gevolg van de vele protesten die zijn gerezen tegen de voorgenomen verhoging van de belas tingen, besloten de begrotingscijfers over 1960 te herzien. Alleen de verhoging van de accijns op benzine zal worden gehand haafd, terwijl de andere belastingver hogingen, ondermeer de weeldebelasting die van twaalf op vijftien percent zou worden gebracht, niet zullen doorgaan. Het budget 1960 zal, naar premier Evs- kens en minister Van Houtte verklaarden, in evenwicht worden gebracht door be sparingen op de gewone uitgaven en door een vrij drastische vermindering van de militaire inspanning. Het bleek, dat in de rooms-katholiek-liberale meerderheid in het parlement geen meerderheid zou kun nen worden gevonden voor de goedkeuring van de nieuwe belastingen. Vandaar dat de regering-Eyskens, pas nadat zij enkele dagen geleden met enige ophef de nieuwe belastingen bekend maakte, thans van oor deel is „dat er besparingen op de gewone departementele budgetten" kunnen worden gerealiseerd. De gehandhaafde verhoging van de accijns op de benzine zal honderd miljoen gulden in de schatkist doen vloeien. Het oorspronkelijke plan tot ver hoging van diverse belastingen voorzag echter biikomende fiscale middelen voor 200 tot 300 milioen gulden. De Belgische miljoenennota, die eind september door de minister van Financiën moest worden ge publiceerd. is nog steeds niet klaar. De koerswijziging van het kabinet on het delicate terrein van de fiscale politiek, heeft in politieke kringen enige ontstem ming gewekt. De meeste waarnemers zijn van oordeel, dat de regering voor de open- bare mening een slechte beurt heeft ge maakt. Het is inderdaad allesbehalve een ernstige politiek, dat de regering in 48 uren tijds twee of driemaal van opvatting verandert om uiteindelijk slechts een derde van de voorgenomen belastingverhoging te laten doorgaan. De leider van de democratische fractie in de Amerikaanse Senaat, Mike Mans- field, heeft het State Department verzocht een onderzoek in te stellen naar de wen selijkheid van een gemeenschappelijke markt voor Noord- en Zuid-Amerika. Minister Herter zou deze suggestie op de komende ministersconferentie van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Sta ten) kunnen bespreken. mate de verschillende valuta overge waardeerd zijn. Dit is het punt, waarvan elke Europese gedachte over maatregelen tot rectifica tie van een mogelijke overwaardering van de dollar dient uit te gaan, in plaats van zich bezorgd te maken over de aanvanke lijke weerslag van een dergelijke her waardering op de export van dit deel der wereld naar de Verenigde Staten, aldus besluit de „Financial Times". De vooruitzichten voor het lopende boekjaar bij de n.v. Machinefabriek Du Croo en Brauns n.v. te Amsterdam zijn beslist beter te noemen dan die van het per 30 juni verstreken boekjaar. Vooral het prijsniveau is verbeterd, de orderpor tefeuille breidt zich uit en het bedrijf is vol bezet. Wat vooral belangrijk genoemd werd is het f"it *n gestelde arbeiders regelmatig oploopt. Al dus werd van bestuurszijde desgevraagd medegedeeld in de heden gehouden jaar vergadering. De belangrijkste projecten die de fa briek thans onderhanden heeft zijn een graanoverslagproject in Amsterdam en een gashouder voor de gemeente Amster dam een der grootste ooit in Nederland gebouwd onder licentie van de Machine fabriek Augsöurg-Nürnberg. De vraag of meer ordes voo- de he<M*- «n«-_ houders zullen volgen kon de directie nog moeilijk beantwoorden, al heeft zij ver wachtingen op dit punt. Voor de matrijzensmederij heeft het be drijf een order ontvangen voor smeedwerk van de Volkswagenfabrieken. Voor deze Duitse fabriek is het slechts een kleine proeforder, voor het Amsterdamse be drijf betekent het een grote opdracht In dien de uitvoering van deze order goed af loopt, betekent dit de aanwinst van een grote afnemer. De gefabriceerde rupsket tingen een artikel met steeds meer toe komst worden voor het grootste deel in het buitenland afgezet. Op de Nederland se markt neemt de onderneming met dit produkt een zeer sterke positie in. Het ni veau, waarop gemikt was, is nog niet be reikt. De huidige produktie wordt gemak kelijk verkocht. Beklemtoond werd dat de huidige fusie-overwegingen zeker niet uit gaan boven de algemene fusiegeruchten, waarvan Nederland aldus het bestuur gonst. Zij zijn op het ogenblik niet con creter dan alle andere. De beroemde Britse historicus en filo soof dr. Arnold Toynbee heeft zich heden op de 10-de jaarvergadering van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties (F.A.O.) uitgesproken voor geboortecontrole in de wereld, om te ver mijden dat de voedselaanvoer achterblijft bij het geboorte-overschot. Maar, meent Toynbee, deze geboortecontrole mag nooit worden opgelegd en kan alleen worden gestabiliseerd door de medewerking van de massa. Volgens Toynbee neemt de we reldbevolking toe tot een 'imiei waar geen voedsel meer beschikbaa' -iin On punt zal alleen hongersnood de rol spelen die in het verleden voor rekening kwam van honger, ziekte en oorlog samen. De wereld dient zich bezig te houden met het nieuwe probleem van een willekeurige toe neming der bevolking. Onze pogingen het sterftecijfer te druk ken, moeten gepaard gaan met bewuste pogingen om het geboortecijfer onder con trole te houden. De hulpbronnen van deze planeet zullen, zelfs als ze wetenschappe lijk bestuurd en ontwikkeld worden voor het welzijn van de gehele mensheid, niet voor altijd voldoende zijn om een bevol king te voeden welke ad infinitum toe neemt. Controle van het geboortecijfer ligt in handen van het volk. Het sterftecijfer kan verlaagd worden door openbaar han delen door weinigen, het geboortecijfer kan alleen verlaagd of gestabiliseerd worden door particulier handelen door de massa. R.-K. bisschoppen schenken aan F.A.O. De algemene directeur van de Interna tionale Voedsel- en Landbouworganisatie, B. R. Sen, heeft in Rome medegedeeld, dat de rooms-katholieke bisschoppen van West-Duitsland de organisatie een gift van 400.000 mark hebben toegezonden als bij drage voor de campagne „vrij van honger". Deze campagne is opgezet door de Voed sel- en Landbouworganisatie, die nu in Rome een conferentie houdt. De 400.000 mark werd bijeengebracht in collectes. De Nederlands-Turkse betalingsover eenkomst van 6 september 1949 is per 31 oktober 1959 beëindigd. Na deze datum kunnen geen betalingen naar en van Tur kije meer worden geleid over de U.S.-dol- larrekening van de Banque Centrale de la République de Turquie bij de Neder- landsche Bank. Het betalingsverkeer zal voortaan, ook voor oude in verrekenings dollars gesloten contracten, in convertible valuta plaats vinden. De verhandeling, zowel contant als op termijn, van de Turkse verrekeningsdol lar op de valutamarkt te Amsterdam zal met ingang van 1 november worden ge staakt. Nog uitstaande termijncontracten in Turkse verrekeningsdollars dienen als U.S. dollar termijncontracten te worden beschouwd. De Turkse verrekeningsdollarrekeningen ten name van deviezenbanken in de boe ken van de Nederlandsche Bank zullen na 31 oktober 1959 worden afgesloten. Saldi op deze rekeningen zullen aan de devie zen banken in effectieve U.S.-dollars wor den beschikbaar gesteld. Na 31 oktober 1959 uit Turkije ontvangen in Turkse verreke ningsdollars luidende betalingsopdrach ten (zogenaamde overlopende posten) zul len door de Nederlandsche Bank met be gunstigden worden verrekend in effectie ve U.S.-dollars. De bedrijfswinsten in Indonesië over 1958 van de Electriciteitsmaatschappij Aniem n.v. zijn niet ekend, zodat de ver lies- en winstrekening slechts betrekking heeft op het bedrijf buiten Indonesië. Uit hoofde van afschrijving van gebouwen en inventaris is deze rekening belast met 13.180, daarna resteert 4.896, welk be drag naar de reserve diverse belangen is overgebracht, zodat de verlies- en winst rekening evenals vorig jaar zonder saldo sluit. Er wordt wederom, zoals bekend, geen dividendvoorstel gedaan. Aan rente, dividenden en koersverschillen kwam bin nen 342 806. overige baten 229.493. De exploitatiekosten beliepen 554.222. De economische positie van Peru was in het verslagjaar minder gunstig als gevolg van onder andere het lage peil van wereld marktprijzen van enkele belangrijke ex- portprodukten. De deelnemingen leverden een bescheiden bate op. Dit mag niet ver wacht worden over 1959 wegens de stij ging van het kostenpeil. A dvert ent ie Amerikaanse regeringsbemiddelaars hebben maandag tot twee maal toe afzon derlijk met vertegenwoordigers van de di recties der Amerikaanse staalbedrijven en van de vakbond der stakende metaalarbei ders beraadslaagd. Het resultaat bestond echter slechts uit bittere woorden van bei de partijen. Het Amerikaanse ministerie van Arbeid heeft medegedeeld dat 377.000 arbeiders, als gevolg van de Amerikaanse staalsta king, sinds 21 oktober zonder werk zijn gekomen, hetgeen een aanzienlijke toene ming betekent van de 280.000 werklozen, die medio oktober waren ingeschreven. Hierbij komen nog de 500.000 thans sta kende metaalarbeiders Het ministerie verwacht in de loop van november een „nieuwe en zeer sterke stijging" van het aantal werklozen in de Verenigde Staten door het voortduren van de staalstaking. De totale invoer uit derde landen in de Benelux in augustus bedroeg 1.752 mil joen. De uitvoer der Beneluxlanden naar derde landen bedroeg f 1.552 miljoen. De cijfers liggen, respectievelijk 7 en 8 per cent boven die van de overeenkomstige maand in 1958 en bevestigen de tendentie van de opleving van de buitenlandse han del, welke reeds in de vorige maanden tot uiting kwam. De Intra-Beneluxhandel van augustus 1959 geeft een nog grotere stijging te zien in vergelijking met de toestand van een jaar tevoren. De invoer in de B.L.E.U. uit Nederland bereikte 147 miljoen (in augustus 1958: 133 miljoen) terwijl de in voer in Nederland uit België en Luxem burg opliep tot 181 miljoen (in augustus 1958: f165 miljoen). Zowel het intra-Bene- lux goederenverkeer noord-zuid als zuid noord nam toe met 10 a 11 percent. Adverfrntie Pr Extra zware kwaliteit met eskimo-voering. Speciale J.M.-prijs 8 laar 16 jaar 3875 De ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen beliepen f 406.3 miljoen tegenover in de voorgaande maand 390,0 miljoen. Het opgetreden accres is in hoofdzaak de resultante van een toeneming van de ontvangsten aan inkomsten belasting van 154,9 miljoen tot 219,6 miljoen en een daling van die wegens vennootschapsbelasting van 217.0 miljoen tot 163,8 miljoen. Het verloop btf de inkomstenbelasting hangt samen met het in betekenis toenemen van betaling van voorlopige aanslagen 1959. Daartegenover de totale ontvangsten ad 406,3 miljoen opgelegde aanslagen stonden tot een bedrag van 160.5 miljoen, daalde het nog in te vorderen bedrag met 245,8 miljoen tot 1.826,5 miljoen. De niet-kohierbelas- tingen brachten in september 439.3 miljoen op, waarmede in de eerste negen maanden van dit jaar f 3.789.1 miljoen is ontvangen. Dit laatste bedrag komt overeen met 74,6 percent van de in de jongste miljoenennota opgenomen jaarraming van f 5.081 miljoen. De vrij aanzienlijke stijging van de op brengst van de loonbelasting van het tweede op het derde kwartaal zow' in 1958 als in 1959 hangt samen met de uitkering van vakantiegelden. Het accrès, dat de ontvangsten in het afgelopen kwar taal vertoonden ten opzichte van die in de overeenkomstige periode van het voor gaande jaar, is een uitvloeisel van de toe neming van de werkgelegenheid en van incidentele loonsverhoging. In tegenstelling tot het verloop van de opbrengst van de loonbelasting gaven blijkens de tabel de ontvangsten wegens omzetbelasting van 't tweede op het derde kwartaal van 1959 een zij het bescheiden daling te zien; in het voorgaande jaar kon daarentegen van het tweede op het derde kwartaal een De Nederlandse afgevaardigde naar de vergadering van de Verenigde Naties, J. Ruygers, heeft in de economische mm'srie verklaard. dat het moet worden betwijfeld, of de nieuwe gedrags lijn, welke de Verenigde Staten bij de verlening van hulp aan het buitenland vol gen, een fundamentele wijziging zal bren gen in de grondoorzaken van het huidige betalingsbalanstekort van dit land. Sprekende over een bekendmaking van de Amerikaanse regering, dat een gedeelte van de m'ddelen. die in het kader van de bilaterale hulpverlening aan het bui tenland worden verstrekt, voortaan zullen moeten worden besteed aan Amerikaanse goederen en diensten, zei de Nederlandse afgevaardigde, dat deze wijziging in de Amerikaanse politiek gemakkelijk kan lei den tot een situatie, waarin ieder land tracht de verlening van hulp onder bilate rale overeenkomsten te gebruiken als mid del om zijn export te bevorderen, hetgeen naar het oordeel van Nederland zeker te betreuren zou zijn. De Nederlandse afge vaardigde stelde voorts de vraag, of be paalde landen wel voldoende beseffen, dat hun deflatoire politiek ernstige gevol gen heeft voor andere landen en in het bij zonder voor de landen, die primaire pro- dukten voortbrengen. Ruygers sprak tij dens een debat over economische ontwik keling. stijging worden waargenomen. Desondanks is uit hoofde van deze belasting in de eer ste negen maanden van dit jaar 110 mil joen meer geïnd dan in de vergelijkbare periode van het afgelopen jaar. In dit accrès komt de toeneming van de natio nale bestedingen en de tariefsverhoging voor bepaalde artikelen van begin 1958 tot uiting. De opbrengst van de invoerrechten beliep 74 5 miljoen en handhaafde zich daarmede op het peil van de ontvangsten in de voorgaande maand. In de eerste negen maanden van dit jaar is uit hoofde van deze belasting circa 639 miljoen geïnd tegenover in de overeenkomstige periode van 1958 circa ƒ611 miljoen. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen, dat per 1 januari het invoerrecht op wijn is omgezet in een accijns op wijn. De ontvangsten wegens accijns op gedis tilleerd. suiker en tabak, ten bedrage van respectievelijk f 10.5, f7.6 en f41.7 mil joen. waren nagenoeg gelijk aan die van een jaar geleden. Daarentegen is de op brengst van de accijns op bier ad 4.4 mil joen de hoogste tot dusverre behaald. De sinds 1 januari geheven accijns op wijn leverde in de afgelopen maand f 0.4 mil ioen op. waarmede deze belasting tot nu toe 6.8 miljoen heeft opgebracht. Advertentie 33. Intussen heerste er in de kombuis een genoeglijke stemming. Panda was eersi een beetje terneergeslagen geweest. Maar hij kikkerde weer helemaal op, ter wijl hij luisterde naar Maltre Moutarde. „Ik had wel gelijk, kleine Panda", zei de kok. „Deze eenvoudige lieden staan open voor mijn nieuwe ideeën. Na deze maal tijd zullen zij mij met heel andere ogen gaan zien. Het zal niet lang duren, of ze zullen mij op de handen dragen. Jou trou wens ook, goede knarp!" Wel, dat duurde inderdaad niet lang. Een groep woeste zeelui stormde de kombuis binnen, greep het tweetal en droeg het de trap op. „Wat is er aan de hand?" schreeuwde de kok verschrikt. „Vanwaar deze ruwe bejege ning?" „Die wordt nog veel ruwer", be loofde een piraat. Jullie worden beschul digd van muiterij!" ..Muiterij?" jammer de Panda ontdaan. „Bah, wat akelig! Dat is voor mij nu al de tweede ke$r!" Intus sen stond de bootsman beneden aan de trap en keek de woedende piraten en hun slachtoffers hoofdschuddend na. „Ik heb een gevoelige natuur", mompelde hij. „Meestal heb ik een beetje medelijden met muiters. Maar toch niet met deze twee!" En huiverend voegde hij eraan toe: „Als ik nog denk aan het eten, dat zij hebben gekookt Geen risico. Doktoren hebben koningin Elizabeth II aangeraden dit jaar niet zelf haar inkopen voor Kerstmis te doen. Zij wensen niet, dat de vorstin, die begin volgend jaar haar derde kind verwacht, zich op plaatsen begeeft waar veel mensen zijn w ".ens he be smettingsgevaar. Op het ogenblik heer sen in Londen griep en mazelen. Geen grotere. Volgende maand zal in Hamburg de eerste duikboot van sta pel lopen, die sinds het einde van de oorlog in West-Duitsland is gebouwd. De Westduitse marine heeft in totaal twaalf U-boten van 350 ton waterver plaatsing elk besteld. Krachtens de Europese defensieverdragen mag West-Dui1sl:.in'' «"•pn grotere duikbo ten dan van 350 ton waterverplaatsing bouwen. Ongestoord. Dezer dagen arriveerde op Orly uit Rome de 100.000e passagier, die sinds de indienstneming van de Caravelle, minder dan zes maanden geleden, met dit toestel op het lucht net van de „Air France" vervoerd wer den. De eerste diensten per CaraveUe van deze maatschappij begonnen op zes mei van dit jaar. „Air France" heeft berekend, dat het aantal storingen bij dit straalvliegtuig 65 percent lager ligt dan bij vliegtuigen met zuigermotoren. Oude banden. Het Witte Huis heeft me degedeeld, dat de Amerikaanse minis ter van Handel, Frederick Muller, Po len op uitnodiging van de Poolse rege ring van 14 tot 25 november zal bezoe ken. In de door het Witte Huis uitge geven verklaring wordt de hoop uitge sproken dat het bezoek de „historische banden tussen de volken van Amerika en Polen zal versterken". Duidelijk. Na langdurig gespeculeer over de mate van sympathie voor het com- m- n; m» "an S'n^anores ion?' »ks- regering, is maandag uit een redevoe ring gebleken, dat Singapore anti-com munistisch gezind is. „Wij zijn niet van zins de welvaart van ons volk als ge heel in gevaar te laten brengen ter wil le van een kleine groep die ons inziens op het verkeerde spoor is", zo zei pre mier Lie Kwan Joe. Jury. Een iury van achttien personen is maandag in Poplarville achter geslo ten deuren begonnen aan de bespre king van het lynchen van de neger Mack Charles Parker, die op 25 april ontvoerd werd uit de gevangenis, waar in hij was opgesloten op beschuldiging van aanranding van een blanke vrouw. Interesse. De Amsterdamse wetenschap pelijke boekhandel, uitgeverij en anti quariaat Swets en Zeitlinger heeft maandag op een verkoop te Londen van een verzameling handschriften van de „Edinburgh Library of the society n* her Majesty's signet" f 22.260 betaald voor een register staatsstukken en manuscripten betref fende Engelse aangelegenheden in de periode 1203-1733. Jakkeren. Engelse automobilisten hebben de eerste grote autosnelweg met zes rijbanen in hun land maandag in ge bruik genomen alsof het een kermis attractie was. Dadelijk nadat de mi nister van Verkeer. F.rnest Staples, de prachtige. 115 kilometer lange verbin dingsweg tussen Londen en Birming ham trots had aangewezen als begin van een nieuwe periode in het Britse wegverkeer, suisden de auto's erover heen met zo'n vaart, dat de minister dadelijk al aan snelheidbeperkingen ging denken. De politie op de weg en in de lucht moest al spoedig melding ma ken van een aantal ongelukken. Niet-produktief Een Pekings blad meldt, dat sinds het afgelopen voorjaar in de orovmeie Hoepoh in Midden China meer dan 200 tijgers, luipaarden, wolven en herer) Vv* riln gedore* Tr» 't zuiden var. Kwa Gis zijn in de afgelo pen vijf maanden meer dan 361.000 schadelijke dieren gedood. Heen en weer. De Genuese politie heeft maandagavond meegedeeld, dat de 137 nieuwe Indische emigranten, die donderdag op doorreis naar Engeland in Genua aankwamen, geldige paspoor ten bezitten. Een mening, die de Indi sche ambassade in Rome echter be strijdt. Frankrijk wil de reizigers niet doorlaten, tenzij Engeland verklaart hen te willen opnemen. Maar nog geen week -»<viane andere groep Indiërs met paspoorten van twijfelachtige herkomst de toe gang Compensatie. Volgens het Cairose blad Al Gomhoeria zijn de V A R. en Soedan overeengekomen, dat Egypte 15 mil joen Egyptische ponden zal betalen als compensatie voor de overstroomde Soe- danese gebieden als gevolg van de wa terwerken in de Nijl. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, welke gisteren langs Schotland naar het noordoosten trok, be vindt zich nu ten westen van Noord-Noor- wegen. Zij ging vergezeld van een storm van orkaankracht. Een weerschip tussen Noorwegen en IJsland meldde tijdelijk een wind van ongeveer 35 meter per secon de. dit is 126 kilometer per uur. Het koufront, dat met deze depressie samenhangt, was dinsdagmorgen gevor derd tot Zuid-Noorwegen en Oost-Enge- land. Het bracht in Engeland op sommige plaatsen meer dan 10 mm. regen. Ver wacht wordt dat dit front in de loop van de nacht ook ons land zal passeren, waarbij de wind naar noordwest tot noord ruimt en tijdelijk in kracht toeneemt. Later op de dag zullen van het westen uit opklarin gen het land bereiken, maar in de dan aan gevoerde polaire lucht komen ook buien voor. Op de oceaan nadert een groot hoge- drukgebied, dat nog voortdurend in om vang toeneemt. De luchtdruk is in het centrum reeds tot 1040 millibar gestegen. WEF.RRAPPORTEN Woensdag 4 november Zon op 7.38 uur, onder 17.08 uur. Maan op 11.32 uur, onder 20.31 uur. Maanstanden 7 nov. 14.23 uur eerste kwartier. 15 nov. 10.42 uur volle maan. 13 nov. 14.03 uur laatste kwartier. '0 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 november loog water 4.56 en 17.14 uur. r-aag water 0.40 en 12.57 uur. Woensdag 4 november Hoog water 5.42 en 18.01 uur. Laag water 1.24 en 13.41 uur. Maximum-temperaturen BS ii S |E binnen- en buitenland. d -E Neerslag laatste 24 uur. sz O O, iZ a =3 Den Helder regen z 13 0,3 Ypenburg geheel bew. z 13 0 Vlissingen geheel bew. z 13 0 Eelde mist z 13 0 De Bilt mist zzo 11 0,1 Twente mist windst. 8 0 Eindhoven mist zo 8 0 Zd Limburg onbewolkt z 10 0 Helsinki geheel bew wzw 7 0,5 Stockholm licht bew. z 7 0 Oslo geheel bew. z 4 0,1 Kopenhagen geheel bew. zzw 9 0 Aberdeen zwaar bew. zw 14 0 Amsterdam mist zo 13 0 Brussel mist zzo 9 0 Luxemburg geheel bew. ono 9 0 Parijs geheel bew. windst. 11 0 Bordeaux mist windst 15 0 Grenoble zwaar bew. windst 11 0 Nice onbewolkt n 18 0 Berlijn geheel bew. zo 8 0 Frankfort zwaar bew. ono 8 0 München mist windst. 8 0 Zürich geheel bew ono 11 0 Genève zwaar bew wnw 10 0 Locarno onbewolkt O 13 0 Wenen zwaar bew nw 12 Innsbruck onbewolkt windst 11 0 Athene zwaar bew windst. 0 Rome onbewolkt ino 19 0 Aiaccio licht bew. ono 18 0 Lissabon onbewolkt n 24 0 Belgrado regen no 11 10

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2