TELEVISIE- EN RADIO-ACTIE VOOR DE ALGERIJNSE VLUCHTELINGEN Golden Fiction tiratfs Wasknijpers Vóór de winter invalt moeten 3.300 kinderen worden aangekleed „REDT EEN KIND" DE ZACHTSTE Verslag over vluchtelingen in sociale UNO-commissie F ranse communisten gedwongen tot een nieuwe reuzenzwaai DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 3 Doorbraak Kroesjtsjevs reis dient Amerikaanse communisten Degelijk Dr Lindt prijst houding der Algerijnse buurvolken Op de Labour-motie inzake Nyassaland verworpen De Gaulle's Algerije-plan niet meer verwerpelijk Examens 2 bij Castella Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon Vraag uw winkelier! Advertentie (Van een onzer redacteuren) Morgenavond om kwart over negen kunt u voor de televisie een documentaire van ruim een half uur zien, die u niet mag missen. Als u in een gemakkelijke stoel behaaglijk warm thuis zit, krijgt u Algerijnen te zien die naar Marokko zijn gevlucht en op de Barbarijse hoogvlakte, naar stam- en dorpsgemeen schappen ingedeeld, in de open lucht bivakkeren, precies tegenover de plaats aan de overzijde van de grens, die zij via een grote omweg hebben verlaten. Als u een kopje thee of koffie met toebehoren krijgt, zult u mensen zien die tegen distributiebonnen hun rantsoen in ontvangst nemen: een lepel olie en een handvol meel, waarvan zij op een steen, die in de zon heetgestoofd is op oud-testamentische wijze een harde koek bakken. Deze mensen leven, voor namelijk buiten de Marokkaanse dorpen, deels in hutjes van leem en stro, deels in „tenten", die bij regen geen beschutting bieden, en deels in armzalige bouwsels van gras en lappen, vol gaten. In lompen gehuld poseert deze Algerijnse jongen voor de camera. Voor elk der rond honderdduizend vluch telingen is per dag zeventien cent beschik baar voor levensmiddelen en zes cent voor kleding 1.62 per week of 7.20 per maand. De helft van deze stumpers zijn kinderen, wier aantal dagelijks met onge veer dertig vermeerdert. Van deze klei nen zullen er duizenden de barre winter maanden januari en februari op de hoogvlakte, waar op 1500 meter gewoon lijk een halve meter sneeuw valt. niet doorkomen, tenzij er snel voor voldoende kleding wordt gezorgd. Dat kost honderd gulden per kind vijf miljoen gulden bij elkaar. Het lot van 3.300 van deze kinderen heeft de Vrijzinnig Protestantse Radio- Omroep zich in overleg en samenwer king met het Hoge Commissariaat van de UNO voor Vluchtelingen te Genève, de Ne derlandse Stichting „Comité Vluchtelin- genjaar 1959-1960" en het internationale Rode Kruis aangetrokken, zo werd gis termiddag op een persconferentie van het V.P.R.O.-bestuur en het Comité Vluchte- lingenjaar in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam meegedeeld. De V.P.R.O. heeft ervaring op dit ge bied. Vijf jaar geleden bracht zij een kwart miljoen bijeen om honderd vluchtelingen uit kampen te Triëst, onder de leus „Een ton voor Triëst" naar Nederland te halen en drie jaar geleden collecteerde zij vijf tigduizend gulden voor een Doopsgezinde vluchtelingengemeente in Duitsland. Nu levert zij haar bijdrage aan het Wereld vluchtelingen jaar met de actie „Redt een Onder toezicht van een vertegen woordiger van de Marokkaanse Rode Halve Maan, herkenbaar aan de witte hand om de arm, neemt een Algerijnse moeder haar maand- rantsoen spijsolie in een blik in ontvangst. NEW YORK (AFP) „The Worker" iet orgaan van de Amerikaanse com- nunistische partij, meldt, dat de reis van vroesjtsjev door de Verenigde Staten en le jongste wetenschappelijke successen van de Russen op het gebied van de ruim tevaart, een krachtige steun voor het her stel van de Amerikaanse communistische partij betekenen. Er zijn tekenen die er op duiden dat ons isolement vermindert en dat wij weer een belangrijke rol zullen gaan spelen in de massa-beweging, aldus het blad. kind" ten bate van de Algerijnse vluchte lingen in Marokko en Tunis. Waarom naast de collecte voor Ohmste de en Friedrichsfeld een aparte actie voor vluchtelingen buiten Europa? Ten eerste omdat de nood daar nog hoger is en ten tweede omdat het internationale vluchte lingenwerk zich in de toekomst meer zal moeten toeleggen op gebieden buiten Europa en het de V.P.R.O. goed lijkt een begin te maken met het doorbreken van de Europa begrenzing. Zij hoopt dat de ze Nederlandse onderneming, evenals „Een Ton voor Triëst" in andere landen acties voor hetzelfde doel in beweging zal brengen. Haar film wordt ter beschikking gesteld van het Hoge Commissariaat te Genève ter vertoning in andere landen. Op onze vraag hoe de Nederlandse re gering staat tegenover deze hulpverlening waarover is beweerd dat gelden voor de Algerijnen hun bestemming niet zouden bereiken, verklaarde dr. J. A. de Koning, voorzitter van het V.P.R.O.-bestuur, dat deze geruchten hem bekend zijn, maar dat er geen enkele reden is er geloof aan te hechten. De heer J. H. Elffers vertegen woordiger van het Hoge Commissariaat, voegde hieraan toe dat de Nederlandse re gering zeer welwillend staat tegenover de ze hulp en dat de Franse regering voor dit doel een kwart miljoen dollar heeft overgemaakt naar Genève. De V.P.R.O. heeft zich ervan verzekerd dat de gelden hun bestemming bereiken. Met het oog op het invallen van de winter en overwe gende dat het voedsel dubbel werkt als de ontvangers goed gekleed zijn, zal zij tij- dens de actie wekelijks ronde bedragen overmaken naar een bankinstelling te Ca sablanca op de rekening van de Marok kaanse Rode Halve Maan, die het geld besteedt en de goederen verdeelt onder toezicht en controle van vertegenwoordi gers van het Internationale Rode Kruis. De V.P.R.O. heeft het volste vertrouwen gekregen in de Marokkaanse organisatie die de vluchtelingen registreert en de voe dingsmiddelen distribueert. In juli en augustus hebben haar televisieregisseur Joes Odufré en de auteur Simon Vinken oog, onafhankelijk van elkaar, een deel van hun vakantie opgeofferd voor een „verkenning" van het operatieterrein en daarover rapport uitgebracht Op 22 september is een werkploeg van vijf man uitgezonden, onder leiding van ds. J. A. van Nieuwenhuijzen, waarbij Piet Kaart van Multifilm de cameraman was. Op 7 oktober kwam deze groep terug, na een tocht van duizend kilometer van de grensstrook van Saïdra aan de Mid dellandse Zee tot aan de oase Tendrara, diep in het zuiden ongeacht de vlieg reis naar Casablanca en de treinreis van zeshonderd kilometer van Casablanca naar Oudja aan de Algerijns-Marokkaanse grens in vijftien dagen uit en thuis. Op basis van hun ervaringen werden het televisie programma en zeven wekelijkse radio-uit zendingen op zaterdagavonden samenge steld. De eerste daarvan kunt u deze week beluisteren. De V.P.R.O verzorgt belangeloos de ad ministratie en draagt een belangrijk deel der kosten, zodat er zo weinig mogelijk „aan de strijkstok blijft hangen". Men wordt verzocht geen kleding te stu ren, maar alleen geld op hetzelfde giro nummer als destijds voor „Een Ton voor Triëst": 250.000 omdat de hulpverle ning dan het snelst verloopt en rompslomp van uitzoeken, vervoeren en nog eens uit zoeken door vele handen, wordt verme den. Het Marokkaanse volk, dat zelf met een schrikbarende werkloosheid kampt, staat machteloos tegenover het lijden van het taalverwante broedervolk, maar het verleent alle medewerking. Dat hebben het Rode Kruis, dat bijdragen ontvangt uit 43 landen en van de oecumenische or ganisatie Inter Church Aid en de Zweedse hulporganisatie voor kinderen „Radda Barnen" ondervonden. De Zweden bren gen elke maand 75.000 gulden bijeen voor extra voedsel, een kinderbewaarplaats en medische verzorging, maar bereiken daar mee slechts vijf tot zes percent der kin deren. De vluchtelingen kunnen, en willen, ner gens heen. Ze wachten op het einde van de oorlog en weigeren zich in kampen te laten concentreren, zo er al geld zou zijn om die te bouwen en de duizenden te ver voeren. Het Rode Kruis ziet geen andere mogelijkheid dan hen „plaatselijk in het leven te behouden" tot het tijdstip dat af doende hulp kan worden geboden. Voor de winter invalt is daar geen kijk op en daarom begint de V.P.R.O. haar actie om die 3.300 kinderen in Tendrara van een wisse dood te redden. NEW YORK (UPI) De Hoge Com missaris van de UNO voor de Vluchte lingen, de Zwitser Auguste Lindt, heeft in de sociale commissie van de UNO-Assem- blee verslag uitgebracht over het werk on der de vluchtelingen. In Europa werden dit jaar 50.000 mensen van de lijst van vluchtelingen afgevoerd. Er zijn 110.000 mensen over, die nog geen bestemming hebben gevonden. Van hen wonen 22.000 kampen. De vooruitgang hier is voor een deel te danken aan de integratieprogram ma' svan West-Duilsland en Oostenrijk. In Oostenrijk verblijven nog 10.000 Hon garen, van wie 1.500 willen emigreren, bij rvoorkeur naar Amerika, Canada of Australië. In Marokko en Tunesië samen verblij ven ongeveer 180.000 Algerijnse vluchte lingen, die steun ontvangen uit een speci aal fonds. Tunesië en Marokko financieren het vervoer in het binnenland van hetgeen voor de vluchtelingen wordt aangevoerd en hebben ook hun gezondheids- en on derwijsfaciliteiten voor hen opengesteld. De Hoge Commissaris merkt op, dat hij tijdens zijn verblijf in Noord-Afrika ten zeerste getroffen werd door de gastvrij- Langs de Marokkaans-Algerijnse grens, van Oudja tot diep in het zuiden bij de oase Tendrara leven honderddui zend Algerijnse vluchtelingen, die door de oorlog van huis en haard zijn verdreven, in stam- en dorpsgemeen schappen bijeen. Wat zij aan voedsel ontvangen is net genoeg om niet om te komen. heid van de plaatselijke bevolking tegen over de vluchtelingen. Aan het bureau van de Hoge Commissa ris is een adviseur op het gebied van de geestelijke gezondheid toegevoegd ter be studering van speciale gevallen die zich in vluchtelingenkampen hebben voorgedaan Bij het opnemen van gehandicapte vluchtelingen hebben Zweden, Noorwegen en België vooraan gestaan. Het Wereldvluchtelingenjaar heeft de aandacht voor speciale programma's voor vestigingen van vluchtelingen een nieuwe stoot gegeven. Gedurende de eerste tien maanden van dit jaar hebben 42 landen van wie 15 voor de eerste keer, in totaal 5,7 miljoen dollar bijgedragen. Hiervan werd 4 miljoen be steed voor het gewone programma en 1,04 miljoen voor het speciale fonds voor Marokko en Tunesië. Om de balans slui tend te maken is dit jaar nog een extra bij drage van 350.000 dollar nodig. f ^firaatótoel j Die rauwe wereld Het is toch wel griezelig om te lezen, dat als president De Gaulle uitrijdt, altijd een auto met bemittrailleerde politieman nen en een auto met een dokter en (nog niet) verplegend personeel met hem mee rijden en dat in allerlei ziekenhuizen, over het hele land verspreid, permanent een ka mer met de nodige apparatuur ter be schikking staat om de president, mocht hij slachtoffer van een aanslag worden, onmiddellijk te kunnen opnemen. Ge leest dat in de krant en ge zegt „nou, het lijkt me óók geen pleziertje om presi dent van Frankrijk te zijn" en dan vraagt u om nog een kop koffie en u gaat gezellig naar de tévé kijken, naar de radio luiste ren, of een boek lezen. Er valt ook niet veel over te zeggen, be halve dat wij toch nog maar in een rauwe wereld leven en dat de mensheid, ondanks alle vooruitgang op velerlei gebied, in haar elementaire acties en reacties, geduren de de laatste honderdduizend jaar nog niet véél is opgeschoten. Als het er wérkelijk op aankomt tandakken wij nog naakt door de jungle. Overal leeft de mens in de vreze voor zijn medemens. Overal voelt hij zich be dreigd. Overal wankelt hij langs de rand van de afgrond. En niet alleen wanneer hij staatshoofd is Ook in andere, gerin gere kwaliteiten. Overal op fabrieken en kantoren en in winkels zitten mensen angstig te kijken naar hun rivalen en wat die nu weer in 't schild voeren. Tot op de hoogste sporten van de maatschappelijke ladder moet u zich stevig vasthouden, wilt u niet, dat de man boven u, naast u of vlak onder u erin zal slagen u van uw zwaarbevochten hoge sport te rukken of te drukken. De economische, al of niet vermeende, bedreigingen van de éne mens door de an dere, zijn, ondanks alle overheidsordening, volop bloeiend en van dadendrang blaken de. De bakkers worden door de fabrieken bedreigd (zeggen ze) en het grootwinkel bedrijf stoot de brave, stoere individuele winkelier het brood uit de mond. Met De Gaulle ligt de zaak natuurlijk op een ander plan en ik vermoed niet, dat de Haarlemse broodbakkers de broodbak kers van de fabrieken met messen en bom men zullen bedreigen, maar de basis van al deze dingen van geheel verschillende betekenis en hoogte, is en blijft dezelfde: angst voor de medemens. Gelukkig behoeft hier een broodfabrikant niet met een arts achter zich aan te rijden uit vrees voor de kleine bakkertjes. Maar dat ook hier de mens zich voort durend belaagd gevoelt zal niemand dur ven te ontkennen. De Haarlemse bakker kan rustig zonder dokter uit wandelen gaan. Maar echt lekker zitten doet vrijwel nie mand. Elias Advertentie Warme schotels ƒ2— LUNCHROOM Grote Houtstraat Tel. 18598 105 LONDEN (Reuter) In het Britse La gerhuis is een Labourmotie van wantrou wen over de regeringspolitiek in Nyassa land en Noord-Rhodesia met 344 tegen 251 stemmen verworpen. De nieuwe Britse minister van koloniën, Iain MacLeod, maakte tijdens het debat bekend, dat hij in december een bezoek aan Kenya zal brengen om zich ter plaatse van enkele vraagstukken op de hoogte te stellen. Voorts zal hij andere Oostafrikaanse ge bieden bezoeken. Hij zei verder, dat hij de gouverneur van Nyassaland en Noord-Rhodesia had uitgenodigd om voor overleg naar Londen te komen. (Van onze correspondent in Parijs) Premier Kroesjtsjev heeft zijn Franse geestverwanten voor geen lichte taak ge plaatst door 48 uur voor de samenkomst van het partijbestuur, dat gisteren in de Parijse voorstad Choisy-le-Roi bijeen kwam, onverwacht zijn fiat te geven aan het Algerije-plan van president De Gaulle, die hij binnenkort met een persoonlijk be zoek hoopt te vereren. Onmiddellijk na 16 september, de dag waarop De Gaulle het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht voor het Algerijnse volk plechtig proclameerde, werd deze nieuwe politiek door de communisten zon der veel omhaal verworpen als een door zichtige manoeuvre met als enig doel de UNO om de uin te leiden l) Gaulle solan zou, zo profeteerde het communistische partijblad L' Humanité, de opheffing van het Algerijnse probleem alleen maar ver tragen. Na bijna zes weken uit dit vaatje te heb ben getapt, deed partijsecretaris Maurice Thorez op 27 oktober water bij zijn wijn door De Gaulle's plan als een stap voor waarts te begroeten, zij het dan ook dat de president, volgens de communistische leider, die stap had moeten doen onder de druk van de Franse arbeiders en de Al gerijnse nationalisten. Gelijktijdig slikte de partij-secretaris de eis in die tot toen on vermoeibaar door de communisten was herhaald, dat Frankrijk Algerije terstond onafhankelijk zou maken. Ofschoon Thorez en de overige leiders een dag of wat geleden blijkbaar al een vingerwijzing uit Moskou hadden gekre gen, dat de bakens weer eens moesten wor den verzet, heeft de grote massa der com munistische volgelingen zich nog maar ternauwernood op die nieuwe wachtwoor den kunnen instellen. Men kan dan ook waarnemen dat Kroesjtsjev, wie men gevoel voor humor niet ontzeggen kan zijn Franse kameraden dwingt zich weer eens in moeilijke bochten te wringen. Op het tweedaagse congres van het par tijbestuur zullen de leiders zich al vast kunnen oefenen en voorbereiden op deze nieuwe politieke reuzezwaai, die op bevel van Moskou moet worden uitgevoerd. Tho rez en de zijnen hebben ervaring in dit soort oefeningen en alvorens Kroesjtsjev zijn „blijde inkomste" in Parijs zal ma ken. kan men er zeker van zijn, dat de „parrtij" zijn draai wel zal hebben ge nomen. Het aanbod van De Gaulle aan de Algerijnen over hun eigen lot te beschik ken, zal dan ook door de communistische propaganda vermoedelijk niet langer een botte manoeuvre zijn, maar een moedi ge daad van liberale staatsmanswijsheid. Amsterdam. Vr(je Univ. Doctoraalexamen ge neeskunde: F. L. J. Tutukatunewa. Capelle ad. IJssel. Kandidaatsexamen rechten: C. L. Zabel, Aerdenhout. Utrecht. Rijksuniversiteit. Geslaagd voor het tentamen Spaanse taal: Prinses Irene. Advertentie t

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3