Horen en zien LEXINGTON deze mode?... houën zo! Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto DE FWkM r BaËlboek van een Kort en bondig 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Goede Wilde Vaart Muziek van oude Tsjech en moderne Brit De radio zeeft woensdag 7 eleviste programma Geen weer kan U deren met from America's Best Tobaccos Nieuwe N .T S.-voorzitter geïnstalleerd Tien jaar Wereldomroep- uitzendingen naar Afrika Na brief van het NV.V. Staatssecretaris wijzigt zijn standpunt niet Geen onderzoek in de kwestie-Meulenbelt Niemand ging kopje-onder bij militaire oefenng in de Rijn Bij boerderijbrand kwamen 39 koeien om Mist bracht voor het eerst „Jetstream" op Schiphol Schiphol verwacht de miljoenste passagier DOOR PIERRE NORD DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 Na de derde aflevering van de veertien daagse uitzending „De Wilde Vaart" in het maandagavondprogramma van de VARA moet een woord van waardering worden toegevoegd aan Jelle de Vries, die deze kluchtige ..Minerva IV" van stapel deed lopen en zeewaardig houdt. Vergele ken met wat in dergelijke verstrooiings programma's als „humor" wordt opge diend. is deze serie van bijzonder geslaagd gehalte. Guus Verstraete, als de Vlaamse scheepskapitein, is een figuur van acht tien karaat en hij wordt met vlotte zeelie dencharme door zijn bemanning en niet te vergeten zijn gade, Ennv Mols- de Leeu- we bijgestaan. De stijgende spitsvon digheid en de gelukkige humor in de teks ten doen uitzien naar Wilde Vaart nummer vier. In een programma van het Radio Phil- harmonisch Orkest dat de VARA maan dagavond om 22.40 uur uitzond hoorde men de eerste uitvoering in Nederland van een honderdvijftig jaar oude compositie: een concert voor twee altviolen en orkest van de Tsjechische componist Antonin Vra- nicky 17601821), leerling van Haydn. Mozart en Albrechtsberger, welke laatste ook aan Beethoven les gegeven heeft. Vra- nicky is dus als het ware een zijtak aan de klassieke stam, hetgeen uit dit dubbel- altvioolconcert wel overduidelijk bleek. Zijn Tsjechische muzikantenaard behoedde hem wellicht voor een bleek epigonisme dat men juist in de nabijheid der klassieke en vroege romantici nogal veel aantreft. Zowel in het eerste als in het tweede deel zijn plaatsen van niet geringe melodieuze inventie aan te treffen, terwijl in het tweede deel een dramatisch-getint inter mezzo in mineur opvalt, zoals ook Mozart die wel placht te schrijven (bijvoorbeeld in het bekende pianoconcert in de K.V. 488). Helaas is de finale slapjes, een gebrek dat bij de mindere goden uit di$ tijd vaker optrad. Het bijzonder gave, verfijnde spel van de beide altviolisten Klaas Boon en Paul Godwin deed betreuren, dat de litte ratuur voor twee altviolen tot dit ene werk beperkt is. De Zwitserse gastdirigent Hugo Rignold bracht vervolgens met het orkest de Rituele Dansen ten gehore van de Engelse componist Michael Tippett (geboren 1905) uit diens van 1952 daterende opera „The midsummer marriage". Tippett, die als een der meest vooraanstaande Engelse componisten beschouwd wordt, is buiten Engeland voornamelijk bekend geworden door zijn oratorium „A Child of our Time" dat ook in opstand verschillende malen tot uitvoering is gekomen; bevallig gaf de Vlaamse zender van radio Brussel er eveneens gisteren een uitzending van. De thans uitgevoerde „Rituele Dansen" dragen de volgende ondertitels: voorspel: de aarde in de herfst; het water in de winter; de lucht in de lente: het vuur in de zomer. De enigszins heidens-magisch aandoende benamingen suggereren aan merkelijk méér dan de muziek te bieden heeft. Deze vertoont namelijk in alle on derdelen een zich zelf gelijk blijvende vlakheid die ritmisch en melodisch veel te weinig geprofileerd is om de spasmen waarmee zich een mystieke vereniging met de aarde voltrekt, op te roepen. De delen gaan alle in elkaar over maar men heeft enige moeite de intrede der diverse seizoenen met zekerheid vast te stellen. Tippett is iemand die men een eigen geluid niet ontzeggen kan, een soort gebroken monotonie die meer steunt op een techniek van voortspinnen en uitbreiden dan op motievische verwerking. Op den duur maakt dit het luisteren naar zijn muziek toch nogal vermoeiend. Bijzondere verrassingen heeft deze uit zending dus niet geboden, ondanks het feit dat het programma twee minder be kende namen vermeldde. Golfbreker HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24 00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S O S ber. 7.10 Gram. 730 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Dekblad eerste soort, hoorspel. 12.00 Gram. 12.10 Clavecimbelrecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven. 18.00 R.V.D.: Plaats en func tie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen III. Dr. P. van Ernst spreekt over verkenningen ln een primitief-economische wereld. 18.10 Gram. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Is er een perspec tief voor de jeugd?, door dr. E. H. F. van der Lely. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Dankstond voor gewas en arbeid. 21.00 Gram. 21.15 Gitaarensemble. 21.30 Koorzang. 22 00 Gram. 22.10 Blaasork. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55 -24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.20 VPRO. 19.45—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram en act. 8 55 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO. 10.00 Schoolradio. VARA. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda 13.20 Lichte JI1 üg recital. 17.15 Politiekapel. 1750 Regeringsuitzend muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Clavecimbel- Emigratierubriek Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comment. 1850 Lichte muz. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Joods progr. VPRO: 19.20 Voor de jeugd VARA: 19.50 Nieuws. 19.55 Rep. voetbalwedstrijd Nederl.Noorwegen. (In de pauze: gram 21 50 Kamermuz. 22.20 Pol. rubriek. 22.30 Nieuws. 22.40 Koorzang. 23.00 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 23.15 Jazzmuz. 23.35 Instrum. trio. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gevar. muziek. 1255 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.45 Festival van Luik: Kamerorkest en sol. 16 00 Koersen. 16.02 Engelse les 16.17 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 1750 Voordr. 17.45 Gram. 1750 Boekbespr. 13.00 Clavecimbelspel. 18.10 Lekenmoraal en -fi losofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Orgelspel. 19.45 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Operet- temuz 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22 15 Litter, kroniek. 22.30 Zang en gitaar. 22 55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Filmdocumentaire. 20.40 Gevar. progr. 21.15 Filmreportage. Advertentie In een door het voltallig bestuur van de Nederlandse Televisie Sticnting bijgewoon de bijeenkomst in de AVRO-studio te Hil versum, is de door de Kroon benoemde voorzitter van de N.T.S., de heer E. A. Schüttenhelm geïnstalleerd. Di gebeur de door de waarnemend voorzitter mr. A. B. Roosjen. Hij zei te hopen dat de nieu we voorzitter zich niet zou laten veront rusten door de „zee van moeilijkheden" waarvan bii zijn afschot van hei depart ment van O. K. en W. werd gewaagd. De nieuwe voorzitter verklaarde niet te gelo ven dat er onoverkomelijke problemen zijn. De ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika in ons land, dr. F. E. Geldenhuys, en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, hebben maandag in „Die Stem van Suid-Afrika" voor de Afrikaanse afdeling van Radio Nederland Wereldomroep gesproken ter gelegenheid van het tienjarig bestaan dezer afdeling. Deze uitzending gaf een bijzonder karak ter aan de gebruikelijke maandej^jkse kof fiemaaltijd voor de leden van de Zuidafri- kaanse gemeenschap in Amsterdam in het Jan van Rtebeeckhuis.'de zetel vari de ïWF* derlands Zuidafrikaanse vereniging. Mr. Jonkman, die behalve voorzitter van de Programmaraad voor Radio Nederland Wereldomroep ook voorzitter van de ad viescommissie voor de Afrikaanse uitzen ding is, deelde mee, dat de dagelijkse uit zending op weekdagen naar de unie van dertig minuten per dag is verlengd tot vijf tig minuten en dat dit programma tevens is vervroegd naar een voor de Zuidafri kaners gunstiger tijdstip. Dr. Geldenhuys voerde een krachtig pleidooi voor de totstandkoming van een Wereldomroep in de Unie van Zuid-Afri- ka. De staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, heeft het N.V.V. schriftelijk geantwoord op zijn brief van 19 oktober, waarin het verbond zijn van de meerderheid in de Stichting van de Ar beid afwijkend standpunt inzake de nade re verduidelijking van de spelregels voor het gedifferentieerde loonbeleid bekend maakt. De staatssecretaris verwijst eerst naar zijn antwoord in de Tweede Kamer op 22 oktober. Vervolgens herhaalt hij, wat hij reeds in een brief aan de Stichting van de Arbeid heeft gesteld, namelijk dat de thans geldende richtlijnen beleidvol die nen te worden toegepast. „Tot het bevorderen van een wijziging van deze richtlijnen geeft ook uw brief mij geen aanleiding omdat de regering deze richtlijnen in overeenstemming acht met de aan het slot van de brief aan de stich ting vermelde uitgangspunten," zegt de heer Roolvink, die voorts constateert dat het N.V.V. „het niet in overeenstemming met zijn verantwoordelijkheid acht een door de regering ingenomen standpunt te volgen, een standpunt--dat doodde meer derheid van de Tweede Kamer is aan- "TT,:,, V rt cd:::-:: h,-f 3S.W lijks bestuur van het N.V.V. heeft ver strekt, vestigt het er de aandacht op, dat het N.V.V. zijn brief van 19 oktober aan de staatssecretaris heeft doen toekomen als deel van de Stichting van de Arbeid. Het is het dagelijks bestuur niet bekend dat volgens de Nederlandse rechtsorde geen adviezen zouden kunnen worden uit gebracht, die afwijken van standpunten van de regering of van de meerderheid van de volksvertegenwoordiging. Het be stuur zegt ten slotte dat het er geen be hoefte aan heeft verder commentaar op de brief van de staatssecretaris te leve ren. Krankzinnigenwet is juist toegepast", zegt minister De minister van Justitie deelt in zijn Me morie van Antwoord op de begroting 1960 mede, dat hij geen termen aanwezig acht, een gerechtelijk onderzoek in de kwestie- Meulenbelt te laten instellen. Op de vragen van mr. K. van Rijckevor- sel (K.V.P.) in de Tweede Kamer is ge antwoord, dat de Krankzinnigenwet in het geval van de inbewaringstelling van het artsenechtpaar Meulenbelt naar 's minis ters oordeel juist is toegepast. Ook thans is hij nog deze mening toegedaan. Voor een gerechtelijk onderzoek is pas aanlei ding, indien een redelijk vermoeden be staat, dat een strafbaar feit gepleegd is, aldus de minister. Staatssecretaris dementeert De staatssecretaris van Defensie, de heer M. R. H. Calmeijer, heeft in ant woord op schriftelijke vragen van het C.P.N. Tweede Kamerlid Borst verklaard dat het juist is dat een eerste luitenant van het elfde bataljon Garde Grenadiers op 26 september een 50-tal militairen heeft bevolen, zich gekleed en met hun uitrus ting in de Rijn te begeven. Niet juist is, dat de militairen de opdracht kregen om een krib heen te waden. Zij moesten vol gens het bevel door het stilstaande water tussen twee kribben, van de oever in een schuine lijn naar het midden van een krib lopen. Ook is het niet juist, aldus de staats secretaris dat voor veel van de militairen het water te diep was, want het reikte niet verder dan tot hun middel. Enkele van de militairen konden niet zwemmen en zij raakten in moeilijkheden, omdat zij in strijd met de gegeven orders elkaar niet met de handen hebben vastgehouden en van de aangegeven richting zijn afgewe ken. De staatssecretaris zegt verder dat geen van de militairen met zijn uitrusting kopje onder is gegaan en dat er al even min een paniek ontstaan is. De luitenant die voorop ging en een vaandrig hebben met hulp van enkele andere militairen de soldaten, die in moeilijkheden verkeerden geholpen. Er is geen kunstmatige adem haling toegepast en er zijn geen braak- verschijnselen geconstateerd. Verder is er na afloop van de oefening een appèl gehouden, waarna de luitenant de compagnie heeft toegesproken en er op heeft gewezen wat de gevolgen kunnen zijn als gegeven orders niet worden opge volgd. Ten slotte blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris, dat één soldaat bij de bataljonscommandant een klacht heeft in gediend over het door de luitenant gege ven bevel. Deze klacht is afgehandeld. Op de achterzijde van het beklagschrift was een dertigtal onleesbare handtekeningen geplaatst welke niet verder in beschou wing zijn genomen. De staatssecretaris zegt_dat het gebeurde hem .geen aanlei ding heeft gegeven om bijzondere maat- re Hedenmorgen vroeg is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een grote boer derij te Exmorra nabij Bolsward. De ge hele boerderij ging verloren. Een klein deel van het woonhuis bleef behouden. De brandweren uit Bolsward en Witmarsum hebben het vuur geblust. Er kwamen 39 koeien en enige duiven in de vlammen om. Het nieuws van professor Doka's robot had zich snel verbreid. Wanneer hij zich met Robotto op straat vertoonde, staarden alle mensen verbaasd naar de „levende pop". Het was dan ook wel iets heel ongewoons, dat men tevoren nooit had gezien. Het leek 'n wonder, zoals Robotto zich bewoog, alsof hij een werkelijk levend wezen was. En natuurlijk kwamen er al gauw kinderen, die handtekeningen verzamelden, zoals het tegenwoordig gewoonte is. Professor Doka was een goedhartig man; hij weigerde dan ook nooit zijn handtekening. 9697 Maandagmiddag verscheen zeer onver wacht een Lockheed 1649 A Super Star Constellation, een „Jetstream" van Air France op de Amsterdamse luchthaven. Met dit type vliegtuig onderhoudt de Fran se luchtvaartmaatschappij sedert ander half jaar de dienst tussen Parijs en Tokio via de noordpool. Onderweg van Anchorage naar Parijs vernam de gezagvoerder dat zowel de luchthaven van Le Bourget als die van Orly dicht zat door mist. Enkele maanden geleden was Air France met West-Duits- land overeengemen op deze route ook Hamburg aan te doen, maar ook 't vlieg veld van Hamburg zat maandag dicht Daarom besloot de gezagvoerder naar Schiphol uit te wijken. Nog nimmer was een vliegtuig van dit type op de Amster damse luchthaven geweest. Uit de aard der zaak trok het toestel daarom veel be langstelling. Van de 25 passagiers hadden er vijf eindbestemming Hamburg en vier Am sterdam. die het dus wel bijzonder geluk kig troffen. De overige zestien luchtreizi gers hadden een passagebiljet voor Pa rijs. Aangezien de K.L.M. de ochtend- vluchten naar Parijs had moeten annule ren en er voorlopig geen kans bestond dat Orlv of Le Bouget open zouden gaan er werd een horizontaal zicht van honderd meter op de beide Parijse vliegvelden ge meld strandden de Parijzenaars dus voorlopig in Amsterdam. Schiphol heeft geen last van de mist ge had. Maar behalve Parijs zaten ook Bre men, Hamburg en Brussel dicht, zodat en kele vluchten van Amsterdam naar die steden moesten worden geannuleerd of uitgesteld. In het komende weekeinde van 7 en 8 november wordt de miljdenste passagier van dit jaar op .de Arpsterdamse luchtha ven'verwacht, 'eèri aahtdl dat nog himmer in de geschiedenis van Schiphol in een jaar kon worden genoteerd. In 1958 telde men in totaal aan inkomende en uitgaande pas sagiers (de luchtreizigers die op Schiphol vertoefden als tiansito-passasiers meege rekend) 972.510 personen. Dit aantal zal dus in 1959 ruim overschreden worden. Over de drukke zomermaanden lag het aantal passagiers dit jaar gemiddeld meer dan tien percent hoger dan in 1958. Voorts zijn in september alle records op Schiphol geslagen: 135.035 luchtreizigers, inko mend en uitgaand geteld, een absoluut maandrecord voor Schiphol. En 27 per cent meer dan in september 1958. Advertentie VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK l VEERSTRAAT de wintermode 1959, met zijn lekker ruige stoffen en kragen tot over je oren. damesmantels zonder bont v.a. f 69,75 met bont v.a. f 89,75 35. Die arme vocomte zal zelfmoord plegen, zei ik, oprecht onder de indruk, daar de dood van de schuldige niet slechts een eind aan de gerechterlijke actie zou maken, maar eveneens aan mijn eigen actie. Zelfmoord? Ik zou niet weten waarom, zei Siamed- jian. Daarmee had hij geen twintig jaar hoeven wach ten Wil je zeggen, dat hij er al eerder reden voor had? Niet wat jij en ik „reden" zouden noemen. Voor hém was het dat echter wel. Het zat zo. Twintig jaar geleden was hij luitenant ter zee op de „Royale", een van de grootste Franse oorlogsbodems. Hij was voor admiraal in de wieg gelegd. Een knappe man om te zien. Hij werd verliefd op juffrouw d'Engoult en kreeg het goed te pakken. Dat komt meer voor in die kringen, waar kerels voor niets staan zolang ze onder mannen zijn, maar dadelijk het loodje leggen als het om vrouw volk gaat. Kwestie van respeljt voor de zwakke sexe. Er werd al van een verloving gesproken en toen heeft hij plotseling zijn ontslag ingediend en is hals over kop naar Singapore vertrokken, waar hij in snel tempo is afge takeld. Waar het precies om gaat, ben ik nooit te weten kunnen komen. Maar dat wist ik al. Ik had nu de laat ste gegevens gekregen, die in de schakel van materiaal nog ontbraken. Ik was klaar. Plotseling zweeg Duchemin. U neemt mij niet kwalijk. Maarik zou het prettiger vinden als u, wat er nog volgt, zelf leest, juffrouw d'Engoult. Het gezicht van juffrouw d'Engoult stond wat strak en zij staarde voor zich uit zonder iets te zien. Maar haar stem klonk vast en beheerst toen zij zei: Het is volkomen waar dat mijn vader mij, toen ik twintig jaar geleden mijn ouders vertelde dat ik van Guy de Varangeville hield en met hem wilde trouwen, het zwijgen oplegde en mij meenam naar zijn werk kamer. Hij heeft mij onder vier ogen op de hoogte ge bracht van bepaaldemisstappen in onze familie, die dit huwelijk onmogelijk maakten. Er zouden nooit meer dan vier mensen zijn geweest die van deze feiten op de hoogte waren, wanneer die arme Guy in de laat ste jaren te Singapore niet de slechte gewoonte had aan genomen zijn paperassen te laten slingeren. Dat hij mijn brieven na twintig jaar nog onder zijn hoofdkussen leg de, maakte het mij zeer moeilijk hem enig verwijt te doen aangaande zijn verstrooidheid en zorgeloosheid. Guy de Varangeville is een man, heren, zoals ik er naderhand geen tweede heb ontmoet. En wat mij be treft kunt u rustig verder lezen. Duchemin las: Ik besloot juffrouw d'Engoult te benaderen in het oude familiehuis te Yville, waar zij, naar ik aan nam, het meest beducht zou zijn voor schandaal. Op het station belde ik mijn toekomstige cliënt. Ik deelde haar mee dat ik uit Singapore kwam en haar iets te zeggen had, helaas van onaangename aard, aangaan de de directeur van haar afdeling. Ik had zoveel vertrouwen dat ik een tamelijk duide lijke waarschuwing zowel als een vaag, maar niet op zij te zetten voorgevoel negeerde. Zonder dat zou ik mij deze misstap waarschijnlijk hebben bespaard, maar mijn instinct moet mij op dat ogenblik volledig in de steek hebben gelaten. De waarschuwing was deze. In plaats van aan de telefoon te blijven hangen, wat elke oude vrijster, die een achtenswaardig bestaan leidt en nog steeds een romantische jeugdliefde in haar hart koestert, zou hebben gedaan, deed zij iets heel anders. Zij riep niet hijgend en angstig: „Er is hem toch niets overkomen?" Juffrouw d'Engoult voegde hij op vol maakt onverschillige toon toe: „Uitstekend. Kunt u om negen uur vanavond bij mij thuiskomen? Prachtig. Tot vanavond dus". Daarna legde zij de hoorn op. Zo zou ze ook met haar naaister hebben gesproken. Om negen uur! Deze punctualiteit alleen al had mij moeten waarschuwen. Wat betreft mijn voorgevoel: het is heel wat moeilijker daarvan een juiste indruk te geven. Maar ik zal het proberen I had drie uur voor de boeg en liep Yville in. Een ontscheping van Canadese commando's in 1943 heeft de historische vermaardheid van dit Normandische ha venstadje nieuw leven ingeblazen. Ik moet eerlijk toe geven, dat deze herinneringen aan de Tweede Wereld oorlog mij niet veel belangstelling inboezemden. Het ging mij om het woonhuis van juffrouw d'Engoult. Ik liep er driemaal langs, en meer en meer zonk de moed mij in de schoenen. Ik werd zenuwachtig en verloor mijn zelfvertrouwen. Ik neem bijna aan, dat bepaalde huizen iets van de geest van de geslachten, die ze be woond hebben, vasthouden. Het huis van juffrouw d'Engoult is een indrukwekkend bouwsel, haast een burcht. Het is oorspronkelijk de fortificatie van Yville geweest, in de zestiende eeuw gebouwd door Jehan de Fleury d'Engoult, kaperkapitein of zeerover. Je rilt wanneer je naar dit bouwwerk kijkt. Het huis verheft zich steil aan de rand van de machtige Normandische rotsen, die ter plaatse wel achthonderd meter hoog lij ken, op van de beide punten, waar de kust naar binnen buigt en het smalle strand en de haveningang van Yville insluit. Het is een geheel van bastions, in- en uitsprin gende hoeken, verhogingen, kantelen, borstweringen, wachttorentjes, grachten en gewelven. Je krijgt de overtuiging dat er binnen de muren nog martelkamers op elke verdieping zijn Mijn eerste opwelling was, dat iemand wel gek moest zijn om zich terwille van het onderhoud van dit relikwie te ruïneren en om er zonder enig hedendaags gerief te wonen. Daarop volg7 den een groot aantal andere overwegingen: verwaand, gespeend van alle zakelijk inzicht, overtuigd van eigen invloed, een invloed, die overigens geen hersen schim was, dus gevaarlijk.... Nu ik dit laatste herlees, besef ik, dat ik zeer duide lijk onder woorden heb gebracht wat ik destijds slechts vaag onderging. Wanneer ik op dat ogenblik zo hel der had kunnen denken, zou ik rechtsomkeert hebben gemaakt, dat weet ik zeker. Maar toen voelde ik me slechts onzeker en wat minderwaardig. Ik kon deze stemming niet geheel van mij afzetten, maar toch vol doende onderdrukken om mijn actie te beginnen. Ik hield mezelf voor dat ik geen bres in die dikke muren hoefde te schieten om door de opening naar binnen te stormen en de strijd met een garnizoen met degens gewapende soldaten aan te binden. Ik had niets anders te doen dan op de bel drukken, naar binnen gaan en een onderhoud afwikkelen met een alleenstaande vrouw. Ik overwoog dat het belachelijk was om onder de indruk te komen van een aantal hersenschimmen en wat minderwaardigheidsgevoel, vermengd met de bekende onzekerheid van de oosterling. Ik drong mezelf de overtuiging op, dat ik in mijn eigen kamer of in een restaurant in het geheel niet onder de indruk van een zekere juffrouw d'Engoult zou komen en dat de eige nares van dat overbodige bolwerk vier eeuwen bij mij ten achter was, en tevens een voorsprong van miljar den op mij had. (Wordt vervolgd) Prof. dr. A. de Buck overleden. Te Leiden is op 67-jarige leeftijd overleden prof. dr. A. de Buck, die sinds 1929 Egyp- tologie en sinds 1937 antieke niet-bijbelse godsdiensten aan de rijksuniversiteit te Leiden doceerde. YVetenschapsprijs. Tijdens een bijzon dere vergadering van de afdeling natuur kunde der Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen heeft het be stuur der afdeling voor de eerste keer de prijs uit het „Nederlands Fonds voor Che mie" uitgereikt en wel aan prof. dr. J. F. Arens, hoogleraar in de organische che mie aan de rijksuniversiteit te Groningen, op grond van zijn onderzoekingen over acetyleen-derivaten en de toepassing daar van voor organisch chemische synthesen Russische ambassadeur. De Koningin zal woensdag in het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen de nieuwe ambassa deur van Rusland, de heer Pantaleimon Kondratjevitch Ponomarenko. die dan zijn geloofsbrieven zal overhandigen. Ambassadeur. De Chileense regering heeft haar goedkeuring verleend aan de benoeming van de heer J. L. Voute, thans directeur westelijk halfrond van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. tot ambassadeur van Nederland in Chili. Met oud paspoort. Nederlanders die een paspoort bezitten dat nog geen vijf jaar verlopen is, kunnen voortaan op dit paspoort in Italië en Monaco, België, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland en de bondsrepubliek Duitsland (met uitzonde ring van West-Berlijn) toegelaten worden. Kaars voor Hongarije. Zoals ieder jaar doet „Vereniging Vrij Hongarije", de organisatie van Hongaarse ex-politieke gevangenen en verzetsstrijders uit 1956 in Nederland, ook nu weer het verzoek aan sympathiserende Nederlanders, op woens dagavond 4 november tussen 7 en 8 uur voor elk raam een kaars te willen branden ter ere van de gevallen verzetsstrijders in Hongarije. Burgemeesters. Met ingang van 1 december is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan: mr. W. I. Doude van Troost wijk als burgemeester van Loenen, Loe- nersloot en Ruwiel; aan de heer D. Wilde- boer als burgemeester van Kortenhoef; aan de heer C. G. M. van Baar als burge meester van Edam, en aan de heer J. Steert als burgemeester van Oosthuizen. Stadsschouwburg: woensdag 20 uur: Jo- hez-operettevereniging met „Schwarz- walamadel". Concertgebouw: vandaag 20 uur: Orgel concert door Piet Kee, woensdag 19.30 uur: Jubileumconcert Haarlemse Nachtegalen. BIOSCOPEN Cinema Palace: vandaag tot en met don derdag 14 en 19.30 uur: „De tien geboden" alle leeftijden. Frans Halstheater: vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Porto Fino" 18 jaar. Lido Theater: vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Moutar- de van Sonaansee", alle leeftijden. Luxor Theater: vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Vakantie op Ischia" alle leeftijden, Donderdag 14 en 20 uur: „De prins-student," alle leeftijden. Minerva Theater: vandaag tot en met donderdag 20.15 uur en woensdag 14.30 uur: „Inspecteur-generaal", alle leeftij den. Rembrandt Theater: vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot," 18 jaar. Roxy Theater: vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Je bent nooit te jong", alle leeftijden. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „Wat een hondeleven," alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): van daag en woensdag 20 uur: „Als een ver re glimlach", 18 jaar. Donderdag 20 uur „Die Sünderin von Ferner Hof," 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 14 november dagelijks van 10-17 uur en zon dags van 14-17 uur: Expositie van diora ma's van dr. W. G. L. Wieringa. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 8 november op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van grafieken van Ap pel, Bazaine, Corneille. Dubuffet, Har- tung, Heyboer, Lucebert en Miro. „In 't Goede llur" tKorte Houtstraal II' Tot 1 december dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van werken van Theodoor Heynes. Museum „Het Huis van Looy" (Kam perlaan): tot 16 november dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zon dags van 14 tot 17 uur: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy. Vishal: tot 8 november dagelijks (behal ve zaterdagavond en zondag) van 14-17.30 uur en van 19-21 uur: Expositie „Het kind en zijn boek." (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" op vrijdag 30 oktober).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4