Donkere wolken boven landelijk Schalkwijk Pater Verhagen spreekt en Jules de Corte speelt en zingt 'grieven aan de redactie 7 ATJiX-TAXI 1.2.3.4.5 Mendès-France neemt het op voor Mitterrand Prijsuitreiking bij „De Kampioen'* Bazaar in de Oud- Katholieke Kerk VOOR ZWARTER DRUK KOUDEÜtlORN 44 t o HARMEN)AMSÏHUC - TELEFOON 12209 Prijsuitreiking keuring van voortuinen WINKELNIEUWS Hammarskjoeld naar Laos Laatste hondenshow van dit jaar KELLER voor &et&he. verlichting Vijf doden in het verkeer Kerkelijk Nieuws Twee PTT-employés aan Baljuwslaan gehuldigd „De heer van Donadieu" in Concertgebouw Anderhalf jaar geëist tegen jeugdige Velsenaar UIT STAD EN STREEK Eisenhower zou in december ook Rome bezoeken Amerikaanse minister van Handel naar Polen Van moord verdachte Belg op sleepschip gearresteerd Moordaanslag was „grap" Daders ontslagen van rechtsvervolging DINSDAG 3 NOVEMBER 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donkere wolken pakken zich samen boven Zuid-Schalkwijk. Dit gebied, dat nu nog de landelijke rust van een welvarend veeteeltgebied ademt, zal als de Tweede Kamer het wetsontwerp tot opheffing van Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan vaardt, by Haarlem komen. Dan zullen het rustieke boerderijtje en de droevig kijkende blaarkop bij het hek plaats moeten maken voor hoge flatgebouwen en eengezins woningen. Voor de veeboeren hebben de zwarte wolken bepaald een symbolische betekenis, maar de stad Haarlem zal meer het oog gericht houden op de lichte luchten links op de foto. Zij heeft Zuid-Schalkwijk nodig voor noodzakelijke uitbreidingen. De opmars van de stad is niet te stuiten, zelfs niet door schilderachtige plekjes en melancholieke koeien. Zeil- en roeibootjes liggen gemeerd onder herfstige luchten om straks onder een zoele lentebries opnieuw uit te varen naar het Spaame en op de Mooie Nel, het stuk natuurschoon dat straks een modern watersportgebied voor Haarlem gaat worden. Een watersportgebied, dat dank zij grootscheepse afgravingen bijna twee keer zo groot wordt als de huidige Mooie Nel en waarmee Haarlem een recreatiegebied verwerft, waar menige grote gemeente de Spaarnestad om zal benijden. Als het een maal zo ver is zullen de eenzaamheid van de knoestige wilg en de dromerige bootjes gedurende de zomermaanden plaats moeten maken voor drommen stedelingen, die zich in en op het water amuseren. Om de zozeer nodige rust dan nog te bewaren zou het wel eens nodig kunnen zijn het gebruik van draagbare radio's te verbieden, zo heeft de Haarlemse wethouder van Stadsontwikkeling, de heer W. F. Happé, onlangs tijdens een lezing schertsend opgemerkt. De minister heeft een open oog gehad voor de Haarlemse aanspraken op de ooste lijke oever van de Mooie Nel en ,de Liede. Nóg liggen hier pittoreske woonbootjes langs de bochtige oever. Maar in de toekomst zal ook hier de watersportrecreatie de overhand krijgen. Misschien verandert'er desondanks aan het aspect van dit rijk gestoffeerde landschap weinig. Want ook de zich uitbreidende stad heeft rust brood nodig. Dat de mogelijkheden daartoe binnenkort wellicht binnen de gemeente grenzen van Haarlem, komen te liggen zal de stedeling alleen maar aangenaam kunnen vinden. Advertentie PARIJS (UPI) De Franse oud-premier Mendès-France heeft verklaard dat de beschuldigingen dat senator Mitterrand een aanslag op zichzelf heeft geënsce neerd, onwaarschijnlijk en monsterachtig zijn. Mendès-France verweet het Franse gerechtelijk apparaat dat het onderzoek zo wordt uitgevoerd dat de schijn wordt gewekt als zouden deze beschuldigingen steek houden. Mendès-France, die politiek geasso cieerd is geweest met Mitterrand, legde zijn verklaring af bij zijn terugkeer uit Londen. Hij sprak tegen dat hij verleden werk in' t Londen verklaard zou hebben dat hij geen mening had over de affaire-Mitterrand. Door een flinke opkomst van de leden droeg de gisteravond door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in café „Ken- nemerland" aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord gehouden prijsuitreiking een geanimeerd karakter. De vele prijzen, welke voornamelijk bestonden uit bekers, waren er dan ook naar om deze prijsuit reiking voor de echte clubrijders tot een feestavond te maken. Vooral Eddy Riet- hoff en Manus Jansen gingen met een flink deel van de prijzen schoot. De prijzen van de verschillende in het afgelopen seizoen gehouden competities en wedstrijden werden door de voorzitter van de Haarlemse wielerclub, de heer J. Engel, met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. Bij de A- en B-klas- sers waren de meeste prijzen voor de jon ge amateur Eddy Riethoff Hij moest al lereerst voor het voetlicht treden om de „W. Metz"-beker als winnaar van de zo meravondcompetitie in ontvangst te ne- zen in ontvangst te nemen en moest nog maals bij de voorzitter komen om de „Veenhof-Staphorst"-beker van de slui tingswedstrijd te ontvangen. Deze wisselbeker werd in 1952 door de reeds vóór de tweede wereldoorlog naar Zuid-Afrika vertrokken leden Veenhof en Staphorst, van wie vooral Staphorst een zeer bekend renner was en in '36 zelfs in de Olympische wegploeg gekozen werd, beschikbaar gesteld en is sindsdien gewon nen door Cor Bijster, Flens Koek, Adrie Voorting, Coen Visser, Toon Rutte, Piet Steenvoorden, Coen Visser en nu door Riet hoff. De hoofdprijzen van de tweede zomer competitie werden gewonnen door Aad Koonings, Cees Piers en Jan v. d. Horst. Ook de als tweede en derde in deze com petitie geëindigden werden ruimschoots bedacht met bekertjes of lauwerkransjes. Het vaantje voor de winnaar van het pres tatieklassement der open wedstrijden kwam in het bezit van de Santpoorter Coen Visser. Met uitzondering van de sluitingswed strijd om de „Veenhof-Staphorst"-beker, welke door Sondorp gewonnen werd, gin gen al de eerste prijzen der C-klassers naar de jeugdige Manus Jansen, een jon gere broer van de nieuweling Cees Jan sen, die in zijn categorie het vaantje van het prestatieklassement veroverde. De 'ones'p JarTo toonH»- 7ïoh h« h'~c'1e in zomeravondcompetitie om de „W. Metz"- beker, de tweede zomercompetitie, de strijd om de „Telegraaf"-beker en de na jaarscompetitie. De meeste renners gingen na deze prijs uitreiking voldaan huiswaarts en hebben hun prijzenkast weer met de nodige tro feeën kunnen verrijken. De Oud-Katholieke Vrouwenvereniging „De Helpende Hand" houdt op woensdag 4 november in de kerk aan-de Kinderhuis- singel in Haarlem haar vijfdê na-oorlog- se bazaar. Na drie jaar hard werken heeft de ver eniging weer voldoende fraaie handwer ken, praktische kledingstukken en huis houdelijke artikelen vervaardigd. Samen met vele geschenken van fabrikanten en plaatselijke winkeliers vormen deze arti kelen een smaakvol ingerichte bazaar, waarop men nu reeds St. Nicolaasinkopen kan doen. Bovendien zijn er enkele attrac ties zoals rad van avontuur, touwtrekken en grabbelton. De bazaar is geopend van twee tot vijf uur en des avonds van zeven tot tien uur. Advertentie NAAR DRUKKER ZWART Volgende week dinsdagavond zal de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, in het verversings huis van het wandelbos „Groenendaal" de prijzen uitreiken van de voortuinkeurin gen in deze gemeente. Deze keuringen zijn onder auspiciën van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden. Op dinsdag 24 no vember geschiedt in de aula van het Lou- rens Costerlyceum de prijsuitreiking voor de keuringen van de Haarlemse tuinen. Hier zal wethouder W. F. Happé de prij zen uitreiken. Tijdens beide bijeenkom sten zal ir. M. J. Vroom spreken over de volgend jaar in Rotterdam te houden in ternationale tuinbouwtentoonstelling Flo- riade. Op dinsdag 17 november spreekt ir. J. Kooymans, hoofdingenieur bij de ge meentewaterleidingen van Amsterdam, in de muziekzaal van café-restaurant Brink- mann over „Het kostbare water". VERBETERING AANVANGSTIJD. De aanvangstijd van de onderlinge wed strijden die vanavond door de Haarlemse zwem- en waterpoloclub „De Wateratten" in het Sportfondsenbad in Haarlem wor den gehouden is zeven uur en niet zoals maandagavond abusievelijk werd gepu bliceerd acht uur. Nieuw modehuis. In september 1960 hoopt de n.v. modemagazijnen B. J. Voss en Zonen in de Grote Houtstraat 5357 in Haarlem een modehuis te openen. Het zal het negende filiaal zijn van de 131 jaar geleden opgerichte vennootschap. Andere filialen zijn tot nu toe gevestigd in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Eindhoven, Arnhem, Enschede, Heerlen en Venlo. VIENTIANE (Reuter) Dag Ham marskjoeld, secretaris-generaal van de UNO, zal naar verwachting over onge veer twee weken Laos bezoeken om de toe stand aldaar te bestuderen. Dit heeft de premier van Laos maandag na terugkeer uit de V.S. meegedeeld. De laatste hondententoonstelling van dit jaar is in de jaarbeurshallen te Utrecht gehouden. Er waren 1066 honden uit vele West-Europese landen geëxposeerd. De enige Amerikaanse exposante was mrs. Goodman uit New York, die met haar Skye Terrier reeds vele tentoonstellingen in West-Europa bezocht. Van de buitenlandse inschrijvers waren de Duitsers verre in de meerderheid met een aantal van 114 honden; de Belgen volgden met 33, de Fransen met 4, de Zwitsers en Zweden elk met 3, de Luxem burgers met 2, de Oostenrijkers en Ame- kanen elk met 1 hond. Het aantal Utrechtse inschrijvingen was uiteraard zeer groot (96). Beste in de acht rassengroepen werden: Engelse Bulldog van P. M. A. Jansen te Oss; Duitse Herdershond van J. Wasser- mann te Farchant (Did.); Saluki van J. van Tol te Teteringen; Engelse Cocker Spaniel van mevrouw C. Langhout-Stein te Eist; Duitse Dwergpinscher van J. C. v.d. Laak te Tilburg; Chow Chow van J. F. Schenk te Amsterdam. Lakeiand Terrier van mej. R. J. Hoyer te Hilver sum, en Pekingees van mej. Y. de Nobele te St. Niklaas-Waes (België). Van deze honden werd de Engelse Bull dog de beste van de tentoonstelling, ge volgd door de Cocker Spaniel, de Lake land Terrier, de Chow Chow, de Duitse Herdershond, de Pekingees, de Dwerg pinscher en de Saluki. Advertentie A- - ZIJ LSTRAAT 43 - TEL. 15778 HAARLEM Een 44-jarige vertegenwoordiger uit Arnhem, de heer H. van IJserloo, is om het leven gekomen toen hij met zijn auto de overweg in de Arnhemse weg te Rhe- den wilde oversteken. De bomen van de ze overweg waren, naar later is gebleken, als gevolg van een defect aan "'v apparatuur niet gesloten, terwijl er een was. Deze trein sleurde de auto over een trein uit de richting Arnhem in aantocht afstand van enige tientallen meters mee. De heer Van IJserloo werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Ook uit een verklaring van een monteur is geble ken dat de overwegwachter geen sein heeft doorgekregen dat een trein naderde. In ";°teringis •-» torrijder tegen de neergelaten afsluitbo men van een brug gereden. Hij werd van zijn motor geslingerd en was op slag dood. In de Kinkerstraat te Amsterdam is de Oli *- oversteken onder een tram gekomen. Met ernstig letsel werd hij naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden De politie schrijft het ongeluk toe aan onvoorzichtig heid van het slachtoffer In Sittard'Ts de 29-jarige autóbés'fuur- der P. uit Geleen om het leven gekomen toen zijn auto door nog onbekende oorzaak omsloeg. De 26-jarige C. uit Geleen. die eveneens in de auto zat. werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis gebracht. In Enschedé is bij een verkeersonge val de 83-jarige heer G. J. Varvik om het leven gekomen. De heer Varvik, die op een fiets reed, verleende geen voorrang aan een personenauto bestuurd door een 31-ja rige Duitse dame. De wielrijder werd aan gereden en zo ernstig gewond, dat hij kor te tijd later overleed. Geref. Kerken Beroepen te Soest G. Heijerman te Nij- verdal te Arnhem-Djakarta (voor de missionaire dienst K. L. F. Ie Grand te Palembang (voorheen te Twijzel). Bedankt voor Andijk (vac. J. Végh) N. Korenhoff te Appingedam voor Aduard G. Haaksma te Ee (Fr.) voor Bolsward H. J. Heynen te Oude en Nieuwe Bildtzijl voor Huizum (vac. G. Morsink) H. K Poelman te Arncmuiden. Bedankt voor St. Thomas (Ontario, Ca nada) (Chr. Ref. Church) F. Guillaume te Toronto-Annette (Ontario, Canada) (voor heen te Amsterdam-West). (Verkort weergegeven) Ontspanning in Haarlem. Enige tijd ge leden gaf Haarlems Dagblad een over zicht van verscheidene soorten ontspan ning in onze stad en omgeving voor de wintermaanden. Men kon weer eens con stateren, hoe hier op een schaarse uit zondering na wat meer „ritmisch" ver maak ontbreekt. Ongetwijfeld is het ont breken van enige goede cabaret-dancings in een grote stad met haar omgeving, waar in totaal zeker driehonderdduizend mensen wonen, een bedenkelijke leemte in de ontspanningsgelegenheid. Bedenke lijk omdat men degenen die dergelijk ver maak op orijs stellen, dwingt naar Am sterdam of Zandvoort te gaan; bedenke lijk omdat men zijn gasten 's winters praktisch niets anders dan een bezoek aan café-restaurant, schouwburg of bio scoop kan bieden. De Haarlemse bevol king bestaat allerminst uit schuwe, ver legen mensen en naar mijn mening zal een goede cabaret-dancing werkelijk wel kunnen renderen, als men bij opzet en exploitatie bij voorbaat alle banaliteit vermijdt en met behoud van een frivool element, het geheel een beschaafde inslag weet te geven. Het zou alvast zijn aan te bevelen dat de betrokken zaalhouders eens gaan zien hoe men dit in Amsterdam, Den Haag of Zandvoort doet. Vooral in de weekeinden kent men in deze plaatsen geen „concurrentie" van de televisie. Dat in goede gelegenheden de inventaris voortdu rend door „nozems" of wat daar voor door gaat zou worden belaagd, is een verzinsel Wat tenslotte >nze bioscoopprogrmn ma's betreft: hoe komt het dat hier de laatste tijd toch zoveel films van het twee de plan worden gedraaid? Is het zo moei lijk, evenals in vorige jaren de betere produkten te brengen, die elders weken lang succes hebben? HAARLEMMER Advertentie voor de katholieke jongeren op donderdag 5 november a.s., 8 uur 's avonds in het Concertgebouw en Mendel-College. Toegangsprijs: 75 ct. per persoon. Veertig jaar trouwe dienst In het postgebouw aan de Baljuwslaan in Haarlem zijn maandag twee employé's van P.T.T. gehuldigd, omdat het veertig jaar geleden was dat zij bij het staatsbe drijf in dienst traden. Het waren de heren B. Heimig, chef van de expeditie van de Baljuwslaan en H. J Pieters, hoofdem ployé. Tri Ho tno*"°en"rer> werd Ho ho,.r P|(>»prC ge huldigd. De directeur van het postdistrict Haarlem, de heer P J Waale, schetste met hartelijke woorden de loopbaan van de jubilaris en overhandigde hem namens Hp CPl''-"'"-Hivi.p'io '1 nn'kii'1 '"'>rv veer tig jaar trouwe dienst en het gouden draaginsigne, alsmede een geschenk in envelop Ook de adjunct-directeur, de heer L. W M. van Beeck sprak waarde rend over de wijze waarop de heer Pie ters zijn taak vervult, evenals de heer Ch. A. L Trommelen, chef van het post gebouw Baliuwslaan die namens het ad ministratief personeel in dit gebouw een wereldatlas en een boekenbon aanbood. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer H. Plant overhandigde de jubilaris een fotolichtmeter en een flitsapparaat en mevrouw Pieters bloemen. Des middags werd de heer Heimig ge huldigd. Ook hij kreeg uit handen van de directeur van het postdistrict de oorkon de voor veertig jaar trouwe dienst met gouden draaginsigne en een geschenk in envelop De adjunct-directeur dankte de heer Heimig voor zijn stimulerende werk, waardoor het vervoer van de post per trein een vlot verloop heeft. De chef van het aostgebouw, de heer Van Trommelen sprak waarderend over de steun die hij van de heer Heimig als naaste medewerker ondervindt, vooral op de moeilijke uren dat de post op tijd met de treinen mee moet. Spreker bood na mens het administratieve personeel een geschenk aan. De heer P. Geldof, voorzitter van de af deling Haarlem van de Algemene Bond van Ambtenaren dankte de heer Heimig voor het vele werk dat hij voor de orga nisatie heeft gedaan en overhandigde de jubilaris eveneens een geschenk. Namens de groep expediteurs sprak de heer J. Bak ker die zijn hartelijke woorden liet ver gezeld gaan van een bloemstuk. De heer J. Biersteker voerde het woord namens de groep voormannen en perronbestellers en overhandigde een metalen papiermand met daarin een vaas bloemen. Verder ga ven de heren W Flooren en J. D. Rijke van hun waardering van de heer Heimig blijk. -Ten slotte bood de heer Plant van het jubileumfonds de jubilaris een pols horloge aan en mevrouw Heimig bloemen De N.C.R.V. viert haar jubileum niet alleen met hoorspelprijsvragen en her denkingsuitvoeringen voor radio en tele visie. Een toneelmanifestatie hoort er eveneens bij In het Concertgebouw ver scheen maandagavond een groep van door radio en t.v. bekende figuren op de plan- :en die de ongunst van de akoestiek trachtten te overwinnen met de opvoering van „De heer van Donadieu". een spel van Fritz Hochwalder Ofschoon men zich kan afvragen of een keuze van luchtiger aard niet meer in de lijn der jubileumviering had gelegen, kan men daartegenover toch rustig stellen, dat het stuk tegemoet komt aan de bezwaren, welke mogelijk nog le ven tegen het toneel in kringen der geest genoten van de N C R.V., die ze nog niet als een overwonnen standpunt beschou wen Welnu, de voorstelling kon als ge tuigenis een stimulans zijn voor toneelbe- zoek. Het stuk speelt ten tijde van de ver volging der Hugenoten en heeft als thema de volslagen onderwerping aan Gods wil. zelfs al lijkt dat in strijd met rechtvaar digheid en gerechtigheid. Deze tendens verzwakt de dramtische kracht, omdat Hochwalder de_ situatie voor al laadt met pathos en ei niet altijd een innerlijke wetmatigheid te voorschijn springt uit een zuiver verwerkte innerlij ke problematiek. De acteurs moesten daarom wel heel wat opbrengen om de jchiin daarvan alsnog te wekken (>.i! bier'i hun wel toevertrouwd. Vooral Robert So- bels en Ben Aerden gaven reliëf aan hun verschijning en leidden het pathos in goe de banen Bepaald ongelukkig was John Soer met zijn dichter, die aan zoveel over drijving mank ging, dat hij grotesk werd Hij stootte zijr tekst in onverstaanbare klanken uit en vormde een bron van er gernis en ongewenste hilariteit. Gelukkig deed de rest van de bezetting niets aan waardigheid teloor gaan. zodat de voor stelling dan toch nog meer werd dan een routine-kwestie alleen: het aanzien zeker waard. P. VV. Franse De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend ander half jaar gevangenisstraf geëist tegen een 22-jarige jongeman uit Velsen, die beken de een hele reeks inbraken te hebben ge pleegd. Ondanks zijn leeftijd was de jon gen reeds zes keer eerder veroordeeld. De officier zei dat de verdachte op weg was een „zware jongen" te worden en meende dat een strenge correctie nodig was. De dagvaarding vermeldde vier dief stallen, maar de jongen gaf toe er nog veel meer gepleegd te hebben. In augustus was hij uit de Rekkense inrichting ontsnapt en na een inbraak in Laag Keppel aangehou den en weer teruggevoerd. Later wist hij opnieuw de benen te nemen. Ditmaal ging hij naar het Gooi In Baarn stal hij een auto, in Naarden een portefeuille met f 530.- en in Bussum twee autospiegels uit een benzinestation Hij werd kort daarna door de politie in een Amsterdams hotel van zijn bed gelicht. Nieuws in het kort Voor reclassering. De in Haarlem gehouden collecte ten behoeve van het „Hoogeland" heeft ƒ4.926,77 opgebracht Groter Nederland-Aktie. De afdeling Haarlem en omgeving van de Nationale Partij houdt op woensdagavond 4 novem ber van acht tot tien uur een bijeenkomst in café-restaurant Brinkman aan het Hout plein in Haarlem. Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn zal spreken over „De Groter Nederland-Aktie" en er zullen lantaarn plaatjes over Nederlands Nieuw-Guinea worden vertoond. WJjziging spreekuren. De Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week in plaats van woensdag, donderdag 5 novem ber om elf uur spreekuur houden. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, houdt zijn spreekuur niet op vrijdag, maar op zater,dag 7 november, 's mórgens om half elf. ROME (Reuter) Volgens kringen, die in nauwe verbinding staan met het Itali aanse ministerie van Buitenlandse Zaken, zal president Eisenhower waarschijnlijk begin december vóór de westerse topcon ferentie op 19 december te Parijs begint Rome bezoeken. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde geen commen taar op het bericht te kunnen geven. De Italiaanse premier Segni en de mi nister van Buitenlandse Zaken Pella zul len op 1 december naar londen gaan voor een officieel bezoek van drie dagen, aldus een bekendmaking van het Italiaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Segni en Pella zouden oorspronkelijk op 6 oktober naar Londen gegaan zijn maar het bezoek werd uitgesteld met het oog op de Britse verkiezingen. LONDEN (UPI) Van diplomatieke zijde in Londen is vernomen dat de Sovjet- Unie aandringt op een topconferentie, bij voorkeur kort na nieuwjaar. Er gaan ge ruchten dat Kroesjtsjev heeft geweigerd een datum voor zijn bezoek aan Frankrijk vast te stellen voordat De Gaulle er in toe stemt eerder dan mei of juni een topcon ferentie te houden. WASHINGTON (UPI) Van 14 tot 25 november gaat een Amerikaanse delegatie van vier man onder leiding van de minis ter van Handel Frederick H. Mueller naar Polen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van uitbreiding van de onderlinge contacten, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De delegatie gaat op uitnodiging van de Poolse regering en in antwoord op een Pools bezoek in 1958. De rijkspolitie te water heeft vanoch tend vroeg een 20-jarige Belg uit Turn hout gearresteerd, die ervan wordt ver dacht op 27 oktober een ionge inwoonster van het Belgische plaatsje Westmalle te hebben vermoord. Het was de Belgische justitie, bekend, dat hij zich aan boord van een uit Antwerpen vertrokken schip be vond, dat via Duitsland naar Nederland zou varen. Op verzoek van Interpol zocht de Nederlandse waterpolitie naar dit schip, het sleepschip „Elisa" uit Antwer pen. Vanochtend werd op de Waal tussen Nijmegen en Tiel de „Elisa", die in ver band met de mist voor anker was gegaan, aangetroffen. De gezochte die op de „Eli sa" als schippersknecht werkzaam was, ging gewillig mee. De jongeman die gees telijk gestoord zou zijn en onlangs uit een Belgische rijkswerkplaats werd ont slagen, is voorlopig ingesloten op het po litiebureau in Tiel. De Belgische justitie zal aan de Nederlandse regering zijn uit levering vragen. De rechtbank in Den Haag heeft de vier mannen, die in de avond van 21 december 1958 te Voorburg bij wijze van grap een moordaanslag hebben geënsceneerd, van rechtsvervolging ontslagen. De officier van Justitie had wegens het doen plegen van een valse aangifte tegen elk der verdachten een gevangenisstraf geëist van vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. De rechtbank overwoog in haar vonnis dat weliswaar de in de dagvaarding be schreven feiten (de pseudo-moordaanslag) bewezen zijn, maar dat de daders niet strafbaar zijn. omdat het feit dat een aan tal mensen (die de verdachten onbekend waren) door de vertoning bewogen werden de polifie op te bellen waarbij deze aangevers dus geen werktuigen van de verdachten waren niet het strafbare feit oplevert van „het doen plegen van een valse aangifte". De „grap" bestond eruit dat een van de 4 mannen, die zogenaamd rustig wandelen de bij de drukke winkelgalerij aan de Koningin Julianalaan, werd „neerge schoten" vanuit een bestelauto. Het ver meende slachtoffer viel kermend op straat, waarna twee van de drie inzittenden van de bestelauto hem de wagen insleurden. die onmiddellijk daarop wegreed. Op straat lag een grote plas bloeddat bij labo ratoriumonderzoek van een duif afkom stig bleek te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7